Irfir (fouranl SPOORWEGEN HEBBEN SPIJT Drees' telegram deed storm opsteken in parlement te „U hebt niets te maken met onze binnenlandse kwesties" Di akarta Wonsan na felle strijd door de Zuid-Koreanen veroverd! Handhaving van onze marine keiharde noodzaak Wist U tOKX K -Ivcvv DINSDAG 10 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No fFSM Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „Stantuasticfi Is gljebltuen matt hert ia tcglttnspoU" Biltere pil voor Den Haag De gebeurtenissen in het Indonesische parlement van gisteren vormen een bittere pil voor dr Drees. Zijn telegram, waarin hij een (laat) plei dooi hield tegen de Indonesische aanval op Ambon, heeft generlei resultaat gehad, doch hem alleen maar tot zondebok gemaakt. De reactie in het Indonesische parlement was bijzonder heftig en leidde tenslotte tot de aanneming van een motie, welke hoe scherp ook op zichzelf, nog maar een flauwe afspiegeling was van de storm, die er heeft gewoed. Indonesiërs nog niet hebben geantwoord. Gemeld wordt dat Roem in verband met drukke werkzaamheden zijn vertrek naar Nederland en Amerika heeft uit gesteld. De natuurramp op Ambon De toestand op Ambon moet, afgezien van de militaire operaties, ernstig zijn door de grote aardbeving, die het eiland heeft getroffen. Reeds met een enkel woord werd melding gemaakt van grote overstromingen. De schade wordt op 7Vi millioen gld. geraamd. Zondag om 11 uur 55 begonnen de aardbeving en de vloedgolf en de rampen duren nog met onregelmatige tus pozen voort. De dorpen Gelala Hoetimoeri zijn weggevaagd. Er heerst een grote voedselnood en velen zijn dak loos. De regering der Zuid-Molukken verzoekt daarom dringend om hulp, vooral voedsel, aan het Rode Kruis van China (Peking), de Philippijnen, Australië en India, alsmede aan de president van de Leonard Wood Memorial Fund te New York en prof. Reenstirna Sitanala. het hoofd van het Rode Kruis op Ambon, verzoekt hun dringend, onmiddellijk per Vliegtuig hulp te zenden. De regering der Zuid-Molukken wijst Met 76 tegen 66 stemmen nam dit parle ment namelijk een motie van het lid La- tuharahap aan, welke Drees telegram be treurde en een inmenging noemde in In donesische binnenlandse aangelegenhe den. Het telegram wordt zelfs als een ultimatum gekarakteriseerd, bovendien als onbeleefd bestempeld en het zou vol gens de motie termen bevatten, „welke het hart van het Indonesische volk won den". De communist Jamin bevond zich onder de medeondertekenaars, voorts Ha- simo, Sahetappy Engel, Siradjoeddin Ab bas en Djody Gondokoesoemo. Zij doen een beroep op het Nederlandse volk om de regering te weerhouden van een „her haling der aggressie", terwijl zij het In donesische volk aanmanen om paraat te blijven voor de verdediging van eenheid en souvereiniteit. De Unci heeft volgens deze motie slechts tot taak toezicht te houden op „dè uitvoreing der besluiten van de Ronde Tafel-conferentie", zodat Ambon buiten de bevoegdheid van de Unci valt. De P.N.I., de Parkindo, de P. S.S.I. en de P.S.I. stemden tegen. De communistische motie om de over eenkomst der R.T.C. op te zeggen, sneu velde met 25 stemmen vóór. Een motie- Diapara, gesteund door de P.S.I.I., de Parkindo, de Partai Moerba en de Partai Boeroeh, noemde het telegram van dr Drees een ultimatum, dat de vorm aan nam van een nieuwe aggressie en de goe de verhoudingen tussen beide landen zeer geschaad heeft. Zij werd met 74 tegen 60 stemmen verworpen, terwijl de linkse groepen de zaal verlieten. Een motie van de Parindra, welke de stappen der Neder landse regering een schending van de souvereiniteit noemde, werd ingetrokken. Cochran wilt antwoord hebben De Amerikaanse ambassadeur te Dja karta, Cochran, heeft de Indonesische ministers Natsir en Roem bezocht in ver band met het Amerikaanse protest tegen de anti-Amerikaanse uitlatingen van de ambassadeur van rood China, waarop de er op, dat zij niet steunt op bajonetten, maar op het volk en dat duizenden vrij willigers meestrijden. Zij ontkent, dat dr Leimena ooit op Ambon is geweest. De 'brief van de 10.000 Amtoonnezen op Java aan de Unci is getekend door Jo seph, Laislna, Supusepa, Hattalaibessy en mej. Manuputty. Op een persconferentie vertelden de ondertekenaars, dat op October j.l. een protestvergade ring tegen de aanval op Ambon door de Indonesi sche politie verboden was. Desniettemin kwamen duizend personen bijeen en gen na het zingen van een Ambonnees lied weer ujt elkaar. Nog steeds heeft de Indonesische re gering niet aan de Unci geantwoord men meent, dat de Unci nu wel om i antwoord zal vragen. Een vertegenwc diger van de Unci moet een onderhoud hebben gehad met minister Moh. Roem. Nieuwe militaire successen Militair worden nieuwe successen ge- meid.'Het eiland Ceram is weer in Am- bonnese handen en Maandag zijn hun troepen de belangrijke plaats Piroe binnengerukt. De regering der Zuid-Mo lukken noemde het Indonesische bericht, dat de T.N.I. de buitenwijken van Ambon zou hebben bereikt, een leugen en me dat integendeel het front in Hitoe schoongeveegd. De T.N.I. is in wa-norde gevlucht en haar moreel is geknakt. In Djakarta daarentegen verbiedt men alle berichten over de strijd op Ambon. Onbevestigde berichten melden daaren tegen, dat de Indonesiërs zouden zijn op gerukt tot op 5 of 6 km. van de stad Ambon. (Gelijk men weet meldde onlangs, datmen de buitenwijken had bereikt). ïn officiële kringen te Djakarta ver telt men, dat ongeveer 10.000 mensen van Ambon op 'Ambonnese prauwen zijn overgebracht naar de eilanden Haroekoe. Saparoea en Noesa Laoet. Gedurende die overbrenging zouden er geen ge vechten zijn geweest. Vluchtende naar het Noorden Het verslaan der Roden moeilijk, daar zij rookloos kruit gebruiken Wonsan, de belangrijke strategische haven aan de Oostkust, is in handen van de Zuid-Koreanen gevallen en ook het vliegveld, een der beste in Korea, werd door de Zuidelijken bezet. De stad en het vliegveld liggen echter nog onder vuur en er wordt' in de straten zwaar gevochten. Laag- vliegende toestellen, met luidsprekers uitgerust, sommeren de Noordelij ken zich over te geven. De Roden vluchten naar het Noorden en de ge boden tegenstand is betrekkelijk gering. De Zuid-Koreaanse 3e divisie, die zich thans in Wonsan bevindt, maakte giste- 1000 gevangenen, terwijl de Capitol- Evertals in Polen gaan de Russische maarschalken binnenkort ook in Tsjechoslowakije de militaire lakens uitdelen. Deze twee heren staan op de nominatie, naar deze Russische satellietstaat te vertrekken, zoiets als een „hoge vertegenwoordiger van het Rode leger". Links: maarschalk Konief en rechts: maarschalk Malinowsky Britse staalindustrie 15 Febr. in Staatshanden De Britse regering zal op 15 Februari s. het beheer over de Britse staalindus trie in handen nemen. De nationalisatie kan n.l. op elk willekeurig tijdstip na Nieuwjaar geschieden. Volgend jaar weer een reis als van de K XVIII Duikboot voor diepzeemeting naar de West Een Nederlandse duikboot maakt ver moedelijk begin volgend jaar een reis naar Suriname en de Antillen om onder weg zwaartekrachtmetingen op zee te doen. Het schip staat waarschijnlijk onder commando van baron Mackay. De grote man van de reis met de K XVIII in 1934, prof. dr ir F. A. Vening Meinesz, de hoofddirecteur van het K.N.M.I.. zal dit keer niet daadwerkelijk deelnemen. Het onderzoek zal waarschijnlijk in hoofdzaak in handen zijn van twee jongere geleerden, de heer G. J. Bruins, die ais landmeetkundig ingenieur is ver bonden aan het kadaster der Rijksdrie hoeksmeting te Delft, en dr D. Dorre- •tein. van de afdeling oceanografie van het K.N.M.I. in De Bilt. Prof. Vening Meinesz deelde dit mee na zijn terugkeer van een bezoek van drie weken aan de Ver. Staten. In Hershy (Pennsylvanië). dat geheel is gebou' een multimillionnair. die er z chocoladefabriek vestigde. heeft hij enkele wetenschappelijke congressen bij Cwoond. Ook prof. dr B. G. Escher uit (iden en prof. dr J. H. F. Umbgrove uit Delft waren daar aanwezig. Sprinkhanen als saboteurs Zwermen sprinkhanen hebben in Zuid- Australië het stoute stukje uitgehaald, treinen tegen te houden. Een machinist verklaarde een zwerm van 10 vierkante kilometer te hebben gezien. De rails wer den door een zo dikke laag sprinkhanen bedekt, dat de locomotiefwielen slipten. De collectieve propaganda voor het toerisme, welke voor Europa in de V S. Is gevoerd, heeft zeer gunstige resultaten opgeleverd. Het reizen van Amerikanen in Europa buiten het zomerseizoen is met 22 pet toegenomen, vergeleken met 1949. divisie, opererende te Mansangjong, 25 km. ten Zuiden van Wonsan, 5000 ge weren van Russisch type, 500 machine geweren en andere wapens buitmaakte. De eerste Amerikaanse cavalerie divisie, die, zoals gemeld, Zondag Noord- Korea was binnengetrokken, ondervond voor het eerst sinds weken weer hevige tegenstand. De voorhoede der V.N.-legers is 800 meter over de breedtegraad op Noord-Koreaanse versterkingen gestuit en kon daarom slechts 1600 meter richting van de Noord-Koceaanse hoofd stad Pjongjong oprukken. Van de Amerikaanse eerste cavalerie divisie bevindt de voorhoede zich thans even ten Noorden van de 38ste breedte graad. Bij een nieuwe aanval naar het Westen van Kaesong uit, dus juist ten Zuiden van de grens, zijn Amerikaanse troepen de rivier de Jesong overgesto ken, terwijl ten N.O, van het genoemde Kaesong patrouilles Panboeri hebben bereikt. In de laatste 24 uur hebben de ver bonden iegers ongeveer 4600 krijgsge vangenen gemaakt, waardoor het totaal sinds het begin der campagne op meer dan 55.000 wordt gebracht. Amerikaanse legerexperts schatten, dat de Roden niet meer dan 40.000 man aan effectieve troepen over hebben. Wederom hebben vliegtuigen millioenen pamfletten met het ultimatum van McArthur boven de Noord-Koreaanse linies uitgeworpen. De Hindöestan Times, die dn New Delhi wordt uitgegeven door de zoon van Gandhi, schreef, dat de 38ste breedte graad heeft opgehouden te bestaan, toen de NoordrKoreanen het Zuiden binnen vielen. De V.N. heeft thans slechts tot taak Noord- en Zuid-Korea tot een eenheid te maken. Tenslotte' deze opmerking van een Amerikaans kolonel: Het verslaan der Roden 'levert een bijzonder zware taak op, daar zij rookloos kruit gebruiken. „Je kunt ze niet opsporen," zei hij. Russisch protest bij de Verenigde Staten Sowjetvliegveld bestookt door mitrailleurs Reuter meldt: De Sowjet-Unie heeft by de Ver. Staten geprotesteerd tegen schending van haar grens door Ameri kaanse vliegtuigen. De protestnota werd door de plv. min. van Bult. Zaken, Gromyko aan de kanselier van de Amer. ambassade te Moskou, Ba.rbour, over handigd. Voigens het Sowjet-nieuwsbu- reau Tass ligt het punt der grensschen- ding 100 km van de Koreaanse grens. In de Russische nota wordt aange drongen op strenge bestraffing van de genen. die voor een aanval op een Sow- jet-Russisch vliegveld verantwoordelijk zijn. De Russische regering verwacht een prompte verzekering van de Ver. Staten, dat zij dè noodzakelijke maat regelen zullen nemen om ..soortgelijke uitdagende handelingen" in de toekoms'. te voorkomen. En dan volgt: De verant woordelijkheid voor de gevolgen van dergelijke daden door de Amerikaanse luchtmacht, zal geheel bij de Amerikaan se regering liggen. Volgens Tass heef! genoemde Barbour geweigerd de Rus sische nota aan te nemen, gegrond op het feit, dat strijdkrachten der V,N. in het betrokken gebied opereren. Volgens Gromyko geldt deze reden niet. daa: de Sowjetnota doelt op Amerikaanse vliegtuigen. Uit nadere telegrammen blijkt, dat het protest betrekking heeft op 2 jagers de Amerikaanse luchtmacht. van type ..Shooting Star" Deze zouden, laagvliegend. het Russische vliegveld aan de zeekust in het gebied van chaya Retsjka met mitrailleurs hebben bestookt, waardoor schade werd veroor zaakt. Boven 3600 vijl pet. toegestaan Doch niet verplicht De ministerraad heeft gisteren, na een vergadering, die tot laat in de avond duurde, bepaald, dat de verplichte loons verhoging van 5 procent tot 180 per jaar blijft, echter met dien verstande, dat de werkgevers bij algemene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars deze grehs mogen, overschrijden. Gerbrandy: Gewapende hulp voor Ambon Het Kamerlid Gerbrandy heeft a Drees schriftelijk de vraag gesteld of de regering bereid is. met eigen militaire machtsmiddelen maatregelen te teneinde de vrijheid, veiligheid leven van het volk van Ambon, te be schermen. Hij wees er op. dat dit volk eenmaal de loyaalste Nederlandse onder danen telde. De stichting Door de Eeuwen Trom heeft dr Drees verzocht, om hulp en b« scherming van de Koninklijke Marine voor het vervoer van voedsel en medi camenten, die gereed liggen in de omge ving van Ambon. Tevens dringt zij er oj aan, dat de Nederlandse regering zelf onverwijld tot bijstand zal overgaan. Morgen minimum visprijzen van kracht Morgsn worden de minimumprijzen voor schol, schar en wijting van kracht, die in overleg tussen bedrijfschap, ders en regering op 16 cent per kilo zijn gesteld- Bonnendiefstal (f 150.000) opgehelderd „Tipgever" onschuldig in de cel? Twee personen, die in 1948 op het distributiekantoor te Cappelle IJssel vermoedelijk bonkaarten „zwarte" waarde van 150.000 hebben gestolen, zijn door de Rotterdamse politie gearresteerd. Het zijn de 43-jarige J. W. v. d. W. en de 57-jarige A. G. v. P. Ze hebben een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Kort na de diefstal is de 36-jarige brandkastenreparateur M. v. S. opgepakt en tot jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij zou de tipgever zijn geweest Thans acht men het echter niet uitge- dat hij ten onrechte is ver oordeeld. Fabriekspersoneel stal maar raak Twaalf arrestaties wegens fraude van duizenden guldens i een Amsterdamse fabriek is een complot van oplichters ontmaskerd, waarbij Vrijwel het gehele personeel was betrokken. Twee chauffeurs, acht voor lieden. een opkoper en diens zoon zijn gearresteerd. De goederen, die de fabriek vervaar digde. werden per vrachtauto het land doorgebracht en door personeel ter plaatse verwerkt. De verantwoording van het gebruikte materiaal werd niet juist bijgehouden. Verscheidene personeels leden hielden goederen achter. Wellicht er nooit iets zijn gemerkt, wanneer chauffeur niet al te brutaal was ge worden. Zijn valse opgaven trokken de aandacht van de boekhouding. De totale waarde van het gestolen goed beloopt ettelijke duizenden guldens. Prinses Anne ten doop Prinses Anne, de dóchter van Prinses Elizabeth van Engeland, zal op 21 Octo ber de verjaardag van de slag bij Tra falgar worden gedoopt. Londen rekent af met vijfde colonne De Londense gemeenteraad zal zich .-.m. de veiligheid ontdoen van politiek onbetrouwbare elementen Men verwacht communisten en fascisten tot deze categorie gerekend zullen worden. Gelijk met het eindigen van de gevechten in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel, keerde voor de jeugd van deze zwaar getroffen stad de levensvreugde terug. Kinderen kunnen.soms zo gauw vergetenZij spelen nu weer in de straten, ipaar kort geleden nog de tanks daverden Hands off, John Bull 1" Moorman op de bres voor onze vloot Westeuropese zeemacht door één druk op de knop in actie T~\E NEDERLANDSE REGERING staat op het_standpunt, dat de Konink-: -*--Myke marine in het belang van ons éigen land spéciaal van de koop vaardij en in het belang van de gemeenschappelijke maritieme verde diging van de landen van het Atlantisch Pact vertegenwoordigd moet blijven in de Atlantische verdediging. Dit standpunt is tot op heden on veranderd gebleven, aldus luidde het commentaar van schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, op buitenlandse persbe richten, volgens welke Nederland zijn vloot zou moeten inkrimpen. We herinneren er aan dat jhr. A. W. L. in Starkenborgh Stachouwer en minis ter Schokking zich reeds .eerder in de zelfde geest hebben uitgelaten. Schout-bij-nacht Moorman verklaarde een interview, dat bedoelde berichten et afkomstig zijn van de top-organen in het Atlantisch Pact, maar met name ui een militair sub-orgaanl de „standing- group". bestaande uit een Amerikaanse generaal, een Franse generaal en een Engelse luchtmaarschalk. De kwestie of de Nederlandse marine van de Atlanti sche Oceaan zou moeten verdwijnen, wordt echter alleen uitgemaakt door de ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact. Deze hebben zich niet uitgesproken voor een inkrimping de Nederlandse marine en daarom bestaat er voor de Nederlandse regering. i de staatssecretaris, geen aanleiding op haar zelf gekozen standpunt terug te komen. De bekende verklaring van de Ameri kaanse senator Thomas Connally, dat Nederland zijn vloot zou moeten inkrim- doc-h dat. „gevoeligheden" en „tradi tie" zich in Nederland daartegen verzet ten, noemde staatssecretaris Moorman n „hoogst ondoordachte uitlating". „Het niet omwille van een traditie, dat wij ollanders op zee zijn, het is keiharde jodzaak." Hij verklaarde, dat senator Connally*3 verklaring des te verbazingwekkender omdat ons land juist zo'n grot' steun ontvangt van de Amerikaanse re gering (o.a. zes fregatten en dertien mij- vegers) bij de uitwerking van het Nederlandse vloot programma. Verder deelde hij mede, dat het af- bouwprogramma van onze op stapel ge zette oorlogsschepen, met name van de ruisers, zo veel mogelijk versneld zal Samenwerking ook buiten Pact-gebied Sohout-bij-nacht Moorman gaf verder i kennen, dat naar zijn oordeel de lan en van het Atlantische Pact ook buiten DAT het asfalteren van Westelijk Rot- terda m (48.000 m2) gistermiddag is vol tooid en als nagekomen opdracht nog een deel van de Rochussenstraat (2500 m2) in bewerking is. DAT een wetsontwerp tot goedkeuring van het Frans-Nederlandse arbeidsver- drag is ingediend. DAT het gemotoriseerde verkeer bij de Hembrug van 23 October tot 5 November zal zijn gestremd en te Buitenhuizen vermoedelijk drie ponten worden inge legd. DAT gezagvoerder Van Beek van di H.A.L. is onderscheiden met de gouden medaille wegens het bijhouden van weerkundige journalen voor de K.N.M.I. DAT het colP-e van de Ned. juristen vereniging en de K.N.A.C. wil bemidde len bij de vastgelopen onderhandelingen over het opheffen van de tol te Maar tensdijk (U.), de laatete in ons land. DAT Zaterdag en gisteren het feest van Alkmaars ontzet is gevierd. DAT de gebrs A. en G. Haverhals uit Den Bosch met ruim 2 400.000 laagste inschrijvers waren voor het bouwen van 298 woningen in 20 Drentse gemeenten (hoogste: ruim 3.200.000). DAT een 73 jaar oude man op de Locht in Heerlen bij het oversteken door een vrachtauto is overreden en ge dood. DAT een jongen op het strand te VlissLagen een gloeiende staaf, waarmee hij met enkele kameraden een vuurtje stookte, van een van hen naar het hoofd kreeg en ernstig wercl gewond. DAT de Chr. Metaalbewerkersbond in Mei 1951 het'50-jarig bestaan in Arn hem zal vieren. DAT het Jur. Econ. Verkeerstechnisch College de politie-instanties heeft ver zocht. op belangrijke verkeerswegen de plaats van de politieposten bij duister nis duidelijk zichtbaar te maken. DAT drie van de 24 gezinnen, die dak loos werden door het verzakken van hur woningen aan de Da Costakade te Am sterdam, nog deze week een nieuw huis krijgen en de andere op korte termijn eva ens worden geholpen. DAT tegen de 18-j. leerlingmijnwerker A. A. te Winandsrade (L.), die zijn dron ken vader met een knipmes te lijf ging. toen de man zijn vrouw bedreigde, voor Maastrichtse rechtbank zes maanden e voorwaardelijk is geëist DAT de bestuurders van een rode e een blauwe personenauto, die gistermor gen om 11 uur te Voorst bij Deventer paard-en-wagen met hout voorbijreden voor inlichtingen over een ongeluk w den opgeroepen door de rijkspolitie Twello. tel. K 6700—4650. DAT een diefstal van ƒ20.000 uit café aan het Leidseplein te Amsterdam na meer dan een jaar is opgehelderd door de arrestatie van de 58-j. nachtpor tier K. en de 55-j. koopman C., die het geld geheel opgesoupeerd hebben. DAT mr G. H. Slotemaker de Bruine uit Den Haag. in tegenstelling met een Wist U van gisteren, wegens ziekte niet met een studiecommissie naar de V. S. kon vertrekken. DAT in Harskamp de 100 ha grote proefboerderij Memelinkhoeve, genoemd naar de directeur van het nationale park De Hoge Veluwe, is geopend. het Pactgebied zullen moet ken. Hij verklaarde, dat de mogelijkhe den voor een dergelijke samenwerking thans worden overwogen. In geval van. nood is thans reeds één druk op de knop voldoende om de ge zamenlijke Westeuropese zeemacht in actie te doen komen. De mobilisatie, de bevelvoering en het gebruik van de be schikbare zeestrijdkrachten zijn thans geheel geregeld. Over de taak van d© Koninklijke Ma ne op en rond Nieuw-Guinea verklaar de de staatssecretaris, dat onderdelen van de marine er voor zullen waken, dat alleen langs de weg van overleg het Nieuw-Guinea-probleem wordt opgelost. Modeshow boven Noordzee De passagiers van een der K.L.M.- vliegtuigen die Vrijdag van Londen naar Schiphol vliegen, zullen tijdens de vlxicht over de Noordzee een mode show kunnen zien. De befaamde En gelse ontwerper Herbert Sidon stuurt dan n.l. drie mannequins, onder wie het meest gefotografeerde model ter wereld, miss Barbara Goalen, naar Schiphol. Na het voorproefje in de lucht volgt op Schiphol een show voor 200 gasten. Een van de creaties heet The Flying Dutchman, is geïnspireerd door de K.L.M. en ontworpen voor elegante luchtreizigsters. Prins installeert studiecommissie voor Prins Bernhardfonds Prins Bernhard -zal Vrijdagmiddag de cultuur-sociologische studiecommissie van het Prins Bernhardfonds installeren. De Prins is zoals men weet regent van het fonds. De commissie bestaat uit twaalf hoogleraren, onder wie prof. dr E. W. Hofstee te Wageningen (voorz.), prof dr F- van Heek te Leiden en dr Ph. J. Idenburg. directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Britten komen in Nederland oefenen Een ongeveer 50 man sterk detache ment van een vechtwagenreglment van het Britse Rijnleger zal van 11 tot en met 19 October in Nederland komen oefenen. Nederlandse officieren sullen de verschillende typen vjchtwagens kunnen bestuderen. Een deel van de oefentocht wordt per landingsvaartuig uitgevoerd. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met F plaatselijk enige regen. Ma- tige. in de kustprovincies tij delijk krachtige wind tussen Zuid en West, Vannacht min der koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren ais vandaag. ZON EN MAAN. Woensdag 11 Ootober. Zon 6.57- 17.56; maan 6.4317.41. N.M. Onrijp D« Regering is dan nu gekomen met de mededeling, dat de grens van de 180 loonsverhoging mag worden overschreden. In het verloop van deze kwestie zien wij een bewijs temeer, dat er in de loon- en prijspolitiek der Re gering onrijpe en ondoordachte elemen ten schuilen. Ondanks andersluidende suggesties van werkgevers en vakbonden, was de Re gering aanvankelijk gekomen met deze grens. Daarop werd toen van vele zijden critiek geuit, een critielk nochtans die geen nieuwe elementen kon toevoegen aan de krachtige yerfogen, reeds door werkgevers en vakbonden geléverd. Nu gaat de Regering dan toch over stag. Wij verheugen ons over dit bèsluit. Maar het is voor ons een aanwijzing, dat de Regering niet zo krachtig in de schoe nen staat als in deze uiterst belangrijks aangelegenheid wel wenselijk ware. Trekken thuis Met de uitspraak van het Indone- sisohe parlement over de Neder landse bemoeiingen met het conflict om Ambon heeft minister-president Drees zijn trekken thuis gekregen. Wij con stateren dit met leedwezen en zonder enig leedvermaak. Onze indruk is. dat dr Drees de Indo nesische regering thans zo'n beetje be gint te leren kennen. Wat die regering nu met Ambon doet, ligt in de lijn van de politiek welke de republikeinse leiders steeds hebben voorgestaan. Ze hadden de mond vol over zelfbeschikkingsrecht, doch het bleek altijd weer, dat ze daar mee hun eigen zelfbeschikkingsrecht be doelden. Wanneer nu dr Drees bij de Indone sische regering aandringt op reoht voor de Ambonnezen, wordt hem bij de reso lutie aangezegd, dat hij zich niet met haar zaken heeft in te laten. Is er duide lijker bewijs, dat de Ambonnezen rechte loos zijn uitgeleverd? Moedig ook op Java de Ambonncss leiders hebben aangedrongen op recht voor Ambon, Is een duidelijk be wijs van de vrijheidsdrang, waarmede dit volk is bezield. Het Is bovendien een be wijs van grote moed. Onder het bewind van de republiek ls men niet kieskeurig in de middelen om politieke tegenstanders te bestrijden. Men denke aan Celebes. Men denke ook aan het feit, dat volgens Indonesische berich ten op Bali in een maand niet minder dan veertig personen rijn vermoord, die zich indertijd tegen de republiek hadden uitgesproken. Het was voor Ambon zelf reeds een daad van moed om ondanks de zeer on gelijke kansen tegenover de republiek op te komen voor eigen recht Hoeveel te meer moet dat wel het geval zijn voor de Ambonnezen, die op Java wonen. Wan neer zij aandringen op reoht voor hun volk, moge de ganse wereld hen horen. Soirée In Den Haag is een soirée gehou- den ten bate van de wederopbouw van het Rode-Kruls-ziekenhuls. Minister Stikker was er voor uit Parijs overgeko men, zijn echtgenote (die onlangs al heeft verzekerd, dat zy het zo gezellig en In teressant vindt, dat haar man minister is) bediende de champagne-bar en er wa ren tal van ambassadeurs en gezanten. Wij willen wel aannemen, dat het, zo als dat heet, een geslaagde soirée ls ge worden. Ook zijn wij van oordeel, dat dit ziekenhuis er moet komen en snel moet komen ook. Niettemin menen wij, dat deze soirée op zijn minst had behoren te worden uit gesteld. Terwijl men daar in soirée bij een was, was in Ambon een broedervolk gewikkeld in een strijd op leven en dood. Dat moet heel ons volk tot in de ziel raken. Dat moet ook het Rode Kruis, dat door tegenwerking van Indonesische zijde veel te weinig voor Ambon kan doen. eveneens tot in het diepst treffen Haar hulp is temeer nodig nu Ambon behalve de aggressie van mensen ook door ram pen der natuur werd geteisterd Dat men ook een bazar had opgezet, wij begrijpen het. Maar dat men deze soirée heeft gehouden het moet ons van het hart, dat dit ons volk pijn moet doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1