ouraitl Truman verlaat Amerikaans grondgebied voor contact met McArthur Djakarta laat ook de Unci voor een gesloten deur staan Minister Schokking gaat toch verdwijnen Wist U WOENSDAG 11 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIËN0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „StantvasUclj is gMItaen tn«n hert ia tcgljensp«r Een en dertigste jaargang No 8245 GEVAARLIJKE NONCHALANCE Politiek geruis in Stille Oceaan Spoedbespreking over Korea en verwante problemen I Wij stippen hierbij aan, dat McArthur geen verantwoordelijkheid draagt voor de diplomatieke kanten van dit probleem, maar hij is de grote strateeg en „vecht jas". Best mogelijk, dat met het oog op de Congresverkiczingcn van 7 November a.s., de eensgezindheid moet worden onderstreept, die tussen de Democra bensationeel rneuws uit Washington: President Truman en generaal Truman en de Republikeinse militai McArthur zullen elkaar dit weekeinde ontmoeten „ergens in de Stille held, McArthur bestaat. De Repubiikei- Oceaan". De President der Ver. Staten vertrekt reeds vandaag met zijn vliegtuig „Independence" uit St Louis naar Hawaii. Hij wordt vergezeld door generaal Omar Bradley, voorzitter der commissie van stafchefs; Averell Hamman, adviseur voor de buitenlandse politiek; Jessup, de rei zende ambassadeur; Dean Rusk, onder-staatssecreatris voor het Verre Oosten en Frank Pace, minister van het Leger. De plaats van ontmoeting tussen Truman en McArthur blijft geheim, maar vermoedelijk geschiedt de bijeenkomst aan boord van een oorlogsschip of op een eiland. Het gaat om Koreaanse en Stille Oceaan-problemen. Officieel verluidt, dart het doel dezer Het feirt, dat twee experts in aangelegen- belangrijke conferentie is, de laatste phase vast te stellen der V.N.-actie op Korea, maar dat ook andere zaken binnen de verantwoordelijkheid van McArthur onder de loupe zullen worden genomen. Truman wil zeker zijn van zijn zaak, als hij op 24 October in de V.N. voor het forum der wereld zijn belangrijke rede zal uitspreken. Volgens nadere gegevens, zal Truman j zich twee uur ophouden op de vliegbasis Fairfield Suisun in Californië, na zijn I aankomst uit St. Louis. Hij wordt dan Vrijdagmorgen op de vliegbasis Hickam bij Honoloeloe verwacht. De reis zal een week duren en het gezelschap wordt in twee vliegtuigen vervoerd. McArthur. die thans 70 jaar oud Is. heeft Amerika in geen dertien jaar ge zien, maar Truman heeft het Ameri kaanse vasteland niet verlaten sinds de conferentie te Potsdam, welke in Augus tus 1945 plaats vond. Het is voor de eerste maal, dat McArthur en Truman j elkaar ontmoeten. Een plotseling besluit j Alles wijst er op, dat het besluit voor deze belangrijke conferentie, een „spoed- contaot", plotseling is genomen. Natuurlijk ontbreekt het niet aan be schouwingen en Amerikaanse en Japanse bladen verschenen met een extra-editie. Het. zijn de Republikeinen, die er reeds lang in het Congres op hebben aange drongen, McArthur persoonlijk rapport te laten uitbrengen in Huis en Senaat over de buitenlandse politiek en de strategische positie in het Verre Oosten. Prins Pernhard weldra uit het ziekenhuis Lichte operatie is geslaagd De lichte operatie, die Prins Bernhard dezer dagen in het Academisch Zieken huis te Utrecht heeft ondergaan, is ge slaagd. De toestand van de Prins is zeer goed. Verwacht mag worden dat Z.K.H. het ziekenhuis tegen het einde van de week kan verlaten. De gisteren aangekondigde installatie door Prins Bernhard van de cultuur- sociologische commissie, die op Vrijdag a.s. te Amsterdam was vastgesteld, is uit gesteld tot een nader te bepalen datum. Von Falkenhausen: Leopold III protesteerde tegen deportaties bij Truman de mening overheerst, de Ver. Naties over de toekomst eiland moeten beslissen. Vermelden wij nog. dat ook wijlen President Roosevelt een ontmoeting had heden betreffende het Verre Oosten, met McArthur op Hawaii en wel namelijk Jessup en Rusk, de reis mee- zomer van 1944. Roosevelt maakte maken, wekt de veronderstelling, dat ook de reis met een kruiser. Sindsdien heeft een Japans vredesverdrag ter sprake zal i het wereldbeeld wel een „totalitair' worden gebracht. lander aanzien gekregen! kunnen deze troef dan niet uitspelen. McArthur en de adviseurs van Truman hebben nog kortgeleden een ernstig meningsverschil gehad over de te voeren politiek inzake het bewind van Tsjang Kai Sjek op Formosa. McArthur acht het de Krijgsraad gisteren' generaal Von bolwerk Formosa een „onmisbare scha- j Falkenhausen verzocht, nadere inlichtin- de Stille Oceaan-strategie, terwijl, gen te verstrekkenover het protest van koning Leopold tegen de gedwongen tewerkstelling van Belgen in Duitsland. Von Falkenhausen begaf zich naar het kasteel te Laeken, waar de koning hem „een zo scherp geformuleerd protest" overhandigde, dat de ex-militaire bevel hebber „sommige gedeelten ervan moest Alweer 2 Nederlanders vermoord Opnieuw zijn er twee Nederlanders vermoord. Het is vrijwel nodeloos te zeggen waar. Het wordt al zulk een dood. gewone gebeurtenis, dat Aneta niet eens meer moeite doet, dit over te seinen. maar het per luchtpost doorgeeft In de nacht van 6 op 7 October zijn namelijk de heer B. Keeslag en mevrouw Schraa, die nabij Tjipanas logeerden in een bun- galow van de familie Ripellius door ram pokkers afgemaakt. De familie Ripellius I wist te ontsnappen en sloeg alarm, waar- op de rovers, blijkbaar bevreesd voor i latere getuigenissen, de beide Nederlan ders doodschoten. Het stoffelijk overschot i der slachtoffers is naar het ziekenhuis te Soekaboemi gebracht oorlog is er altijd een overwinnaar en een verslagene. Welnu, ook deze maakten deel uit van het leger der Noord-Koreanen, dat onder de mokerslagen van Mac. Arthurs troepen op de vlucht werd gedreven. Ze zijn nu krijgsgevangenen en hebben naar haar gezichten te oordelen, schoon genoeg van de krijg De moordaanslag op Ambon Mogelijk komt de zaak voor de Veiligheidsraad Volkomen volgens de verwachting heeft de regering van Indonesië beslist, dat zij geen gehoor kan geven aan de oproep van de Unci om de vijande lijkheden tegen Ambon te staken. Moh. Roem heeft dit afwijzend antwoord gistermiddag overhandigd. De Unci overweegt thans, welke stappen zij verder zal ondernemen en, naar uit welingelichte bron thans wordt vernomen, zouden deze kunnen bestaan in het brengen van het conflict voor de Veiligheidsraad. Volgens Ass. Press zou dit inderdaad gebeuren. In Djakarta heeft men inmiddels een 1 pasklaar motief voor het weigerende antwoord gevonden. In gezaghebbende kringen wordt namelijk gezegd dat de Indonesische regering niet in staat is „onder druk van de Unci" In dit sta dium van de strijd een eind aan de ope raties te maken. Immers „dit stadium" is volgens de militaire autoriteiten het laatste stadium. De strijd op Ambon be vindt zich in de laatste phase, menen deze zegslieden namelijk. En in hun geestdrift over de overwinning die, al weer volgens hen, voor de deur moet staan, verklaarden zü dat de regering „hen die door de opstandelingen werden 1 misleid, met de uiterste clementie zal I behandelen" alleen wat de leiders van de opstand betreft (dat zijn dr Soukomil en ztin „handlangers") zal geen genade worden betoond. Integendeel: „Er zal een strenge actie worden ondernomen". I Al deze beweringen worden ten over- j vloede ondersteund door een mededeling I uit officiële Indonesische kringen, dat de i aanval op Ambon „goede vooruitgang" j maakt en „in de nabije toekomst met goed resultaat zou worden voltooid". Vele Ambonnese burgers zouden zelfs de Indonesische soldaten als „bevrijders heb ben begroet", tenminste volgens ge- i noemde kringen. Ali Boediardjo. de onder-minister van Oorlog ontkende de berichten, volgens welke de Ambonnezen successen zouden hebben behaald in het Noorden van Am- bon en op West-Ceram. Noord-Ambon bevindt zich volgens hem stevig in Indonesische handen, behalve dan, dat er tegen gewapende benden zuiverings acties moeten worden ondernomen. Oorlogsschip gevraagd Ambon echter logenstraft dit optimisme door een mededeling over een troepen- 1 transport, dat uit Makassar onderweg is en wel niet nodig zal zijn winningsfeest, dat op het punt staat uit te barsten mee te-vieren. Het legerberlcht van de regering van de Zuid-Molukken heeft nl. als belang rijkste bijzonderheid dat de regering zich thans voorbereidt op een nieuwe aanval die van Makassar uit onderweg is. De Nederlandse regering is hiervan op de hoogte gebracht en haar is gevraagd een oorlogsschip te zenden om dit troepen transport op te houden. Op 7 October zyn de schepen uit Makassar vertrok ken. De op\ arenden ziin aldus de re gering van de Zuid-Molukken ex it NIL-militai ren. Zij nemen een volle dige battery artillerie met zich mee. Verder wordt gemeld, dat op Ambon en wel ten Noorden van Bitoe hergroe peringen van de vijand plaats vinden. Op Ceram heeft deze een honderdtal ge sneuvelden achtergelaten. Een aantal mortieren, jeeps, brens en radiotoestel len viel in handen van de Ambonnezen. Recht Intussen hebben de ondertekenaars van de protestbrief aan de Unci niet stil gezeten. Zij hielden voor de tweede maal een perconferentie en verklaarden daar op te overwegen, hun brief namens de Ambonnezen op Java te doen volgen door een persoonlijk bezoek aan de Unci. „Alles w-at minder bereikt zou worden dan het staken van het vuren, zou ons te weinig zjjn", deelden zü mee. Z'ü zei den nog ervan overtuigd te zijn, dat de Zuid-Molukkers achter de republiek der Zuid-Molukken staan, dat de afkondiging van deze staat rechtmatig is op grond van het zelfbeschikkingsrecht en dat de stryd in beginsel dezelfde is als die, welke de republiek Indonesië voerde, namelijk de strüd om het recht van het volk, zich zelf te zijn. Amerika roept opnieuw recruten op In Amerika zullen dn December 40 000 recruten worden opgeroepen, waardoor het aantal mansohappen voor het leger op 210.000 zal worden gebracht. In Sep tember worden 50.000 onder de wapenen geroepen, terwijl er in October en No vember resp. 50.000 en 70.000 in dienst worden genomen. Generaal Marshall, de pas benoemde minister van Defensie van de V.S., heeft verklaard vertrouwen erin te hebben, dat het herbewapeningsprogram der V.S. zal worden voltooid, ofschoon het meeste werk nog voor de boeg lag. Wa: de kracht van de verdediging aangaat meende Marshall: „Wij kunnen er zeker van zijn, dat ons land in geval van nood of. beproeving stand kan houden, zolang wij onze hoogachting voor de heiligheid en de waardigheid van het individu bewaren." Als opvolger is aangezocht ir C. Staf, thans dir.-gen. van de Landbouw (Van onze Pailementsiedacteui) Naar wij vernemen heeft de bij de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine in de Tweede Kamer opgeworpen vraag, of het wen selijk is, dat mr W. F. Schokking aanblijft als minister van Oorlog en van Marine in de ministerraad ampele bespreking gevonden. Zijn wij goed ingelicht, dan is het besluit gevallen, dat minister Schokking inder daad plaats zal moeten maken voor een ander. De vice-minister-president mr J. R. H. van Schaik heeft in verband hiermee zijn taak van kabinets formateur opnieuw ter hand genomen en voor de post van minister van Oorlog en van Marine gepolst ir C. Staf, thans directeur-generaal van de Landbouw. Wij herinneren er aan, hoe tijdens het jongste Tweede Kamerdebat over de de fensiebegrotingen bij een meerderheid der Kamer bleek wijzigen, alvorens het aan Hitier maken". Voor deze stap werd hij door de hogere instanties van het „Reich" ge laakt. Op de vraag van de president of Von Falkenhausen nog and-ere protesten van de koning had ontvangen, antwoord de hij bevestigend. Waarover de protes ten gingen herinnerde hij zich niet meer. Het verhoor van de verdachten is thans geëindigd. Vanochtend zouden de eerste getuigen worden gehoord. De Duitse financiële deskundige dr Schacht zal dezer dagen naar Brussel reizen Von Falkenhausen te getuigen. Koning Leopold van België echtgenote zijn in Como aangekomen voor een vacantie in Italië. Mislukte vrijage tussen Uncle Sam en Sarina De missie Melby zoekt troost op Bali Het is wel een merkwaardig samentref fen van feiten, dat de weigering van In donesië om aan het verzoek der Unci tot staking der vijandelijkheden op Ambon gevolg te geven, samentreft met het ver trek van de Amerikaanse militaire missie uit Djakarta. Hoewel de minister van Buitenl. Zaken Roem weigert te zeggen of er hier sprake is van een mislukking, is het een openbaar geheim, dat de vrijage tussen Uncle Sam en de Indone sische Sarina niet bijzonder vlot. Het republikeinse persbureau Antara, dat zeer sterke communistische sympa thieën heeft, is minder voorzichtig dan de minister en zet kort en duidelijk uit een, waarom de besprekingen niet slagen konden. Als Indonesië namelijk de mili taire hulp van Amerika aanvaarden zou. dan betekende dit, dat Indonesië evenals Indo-China en de Philippijnen opgeno men zou worden in het militaire hulp programma voor Zuid-Oost Azië. Dan zou er ook een Amerikaanse militaire missie in Indonesië gevestigd worden en dat is in strijd met Indonesiës onzydig- heidspolitiek. Indonesië daarentegen wil zijn wapenen zelf kiezen enkopen. De missie onder leiding van Melby is intussen naar Bali vertrokken. Berechting van Westerlings volgelingen De berechting van de indertijd gear resteerde volgelingen van kapitein Wes terling in Indonesië zal door het hoogge rechtshof te Djakarta geschieden. Communistische universiteit in Indonesië De bekende communistische vakbond Indonesië, Sobsi, zal te Solo een „arbei dersuniversiteit" oprichten, Univerba ge. naamd. Ook Duitsers worden Indonesiër Volgens de landraad te Djakarta heb- en zich tot dusverre 300 personen ge meld voor het Indonesische staatsburger, schap, meerendeels Indo-Europeanen en Indo-Chinezen doch ook enkele Duitsers. Amerika beperkt katoen export Amerika heeft de katoenuitvoer naar alle landen, behalve Canada beperkt. bestaan in het beleid, met na- tastendhe-id van minister Schok king. De heren Brui Slot Oud (v.v.d.) spraken dit onomwonden uit, terwijl dhr. Fens (k. v. p.) aanvankelijk 'n soortgelijk ge luid liet boren. MINISTER SCHOKKING och naderhand 1 of r rugkrabbelde. de gaande i De houding van de K.V.P. trouwenscrisis doorslaggevend geweest. Immers is er overwogen met een motie Gen.-maj. Van Dijk chef van mr Schokkings kabinet Opvolger van luit.-kol. v. d. Berge Luit.-kol. A. L. v. d. Berge, chef van bet kabinet van minister Schokking, wordt met ingang van 16 October eervol van zijn functie ontheven en als com mandant Landmacht Nederlandse Antil len op het ministerie van Uniezaken c a geplaatst. Gen.-maj. mr W. J. van Dijk, adj.-gen. van de Kon Landmacht, volgt hem op Diens oude functie wordt waargenomen door de kolonel van de generale staf B. A. Sjoerdsma. Opvolger van de heer J H. Wief- ferin-g, die is -benoemd tot directeur per soneel der Kon. Landmacht, wordt, de heer J. Ruitenberg hoofd der afdeling burgerpersoneel van het ntinisterie van Oorlog Eveneens met ingang van 16 Oc tober krijgt de kol.-vlleger der militaire luchtvaart S Mante de functie van chef personeel van de Luchtmachtstaf Direc teur-materieel luchtmacht wordt met in gang van 1 November prof dr ir G. Ot- ten Op dezelfde datum wordt de reserve- kolonel-vüeger-waarnemer H. G. B. de Kruijff van Dorssen chef-materieel lucht macht. Mosselen moeten minder „op een kluitje zitten" Het plan van dr P. Korringa uit Ber gen op Zoom, om de natuurlijke vijand de parasiet die de Zeeuwse mossel belaagt, uit de Middellandse Zee ov brengen, zal in verband met de te grote niet doorgaan. Het blijkt n.1. dat lang niet overal in de Middellandse .anti-parasiet" krachtig genoeg op treedt. Bij Marseille trof dr Korringa sterk vermagerde mosselen aan. De bioloog meent dat de mosselcultuur in Zeeland zich zal moeten richten op een cultuurmethode, die een evenwicht brengt tussen het optreden van de para siet en de dichtheid van de mossel- .bevolking". De tegenwoordige .bevol kingsdichtheid" van de mosselban-ken zal moeten verminderen, o.m. door spreiding. Gen. Norstad opperbevel hebber Am. luchtmacht in Europa Tot opperbevelhebber der Amerikaan- e luchtstrijdkrachten in Europa is be noemd generaal Lauris Norstad, heen wnd. onderstafchef bij de lucht macht. In deze functie zal hij worden op gevolgd door generaal Nathan Twinning van wantrouwen te komen, doch dit plan is niet tot uitvoering kunnen -komen, om dat met name de K.V.P. er bezwaren tegen had. Deze partij gaf er blijkbaar de voorkeur aan, dat mr Schokking eigener beweging zou verdwijnen en niet na een, min of meer opzienbarende, uit spraak van de Kamer, die met name voor de C H U., de partij, waartoe minis ter Schokking behoort, uiterst pijnlijk zou zijn. Frappant was het in dit verband, dat prof Romme, daags na het Tweede Kamerdebat, in de Volkskrant een arti kel publiceerde, waarin hij minister Schokking op zeer vriendelijke wijze de raad gaf „op te stappen". Deze gang van zaken gaf een duide lijke vingerwijzing voor de richting waar in een oplossing moest worden gezocht. Vast stond, dat minister Sohokking moest verdwijnen, doch evenzeer stond vast, dat een oplos-sing moest worden gezocht die voor de Christelijk-Historische Unie aan vaardbaar moest worden genoemd. Van daar, dat mr Van Schaik een opvolger heeft gezocht in het Ohristelijk-Histori- sche kamp en daarbij terecht is gekomen bij ir Staf. Ir Cornells Staf werd 23 April 1905 te Ede geboren. Hij studeerde te Wagenin de Landbouwhogeschool, afde ling Bosbou DAT in Westerbroek (Gr.) gisteren de kustvaarders Mudo (400 b.r.t.) en Rhe- (500 b.r.t.) te water zijn gelaten, van de laatste voor Frankrijk is be- DAT de Algemene Bond van Werkers ln het Mijnbedrijf aandringt op het ver hogen van de pensioenen met ten minste 40 pet. DAT minister Mansholt t.g.v. het 20- jarig bestaan van de wettelijke controle eieren Zaterdag te Utrecht spreekt >or het Ned. Eiercontröle Bureau. DAT ir G. Schutte uit Den Haag is benoemd tot directeur-propagandist van het Algemeen Ned. Verbond. DAT de filmregisseur Loet C. Barn- stijn, die plannen heeft voor een twee talige film over het pionierswerk dei- Nederlanders in de Ver. Staten, voor drie maanden naar Amerika is vertrokken. DAT zestig nieuwe reserve-officieren in de geneeskundige dienst morgen middag te Amersfoort door gen -majoor di J. T. Wilkens worden beëdigd. DAT de jeugdbibliotheek van het In disch Instituut te Amsterdam weer is geopend. DAT de bouw van een nieuwe mare chausseekazerne met vyf woningen te Vlissingen is aanbesteed en de inschrij vingen tussen f236.000 en ƒ264.000 lagen. DAT de Remington Rand schrijf- machinefaoriek in Den Bosch een bedrijf met 600 arbeiders zal openen. DAT een lakfabrikant uit Zaandijk is bekeurd, die grote hoeveelheden giftige afvalstoffen in het Zaanwater liet lozen. DAT in Nijmegen de eerste steen gelegd voor 145 woningen waarvan huurders door een spaarsysteem eigenaar kunnen worden. DAT Nederland niet collectief zal deel nemen aan de 25ste internationale Brus selse jaarbeurs (21 April tot 6 Mei waarvan de inschrijving Maandag sluit. DAT de plannen, om de Vughtse toren te restaureren en er een bevrijdings monument onder te brengen, ondanks het uitblijven van rijkssubsidie doorgaan, naar men hoopt met steun van de ge meente. DAT dit jaar of begin 1951 in Den Bosch wordt begonnen met het bouwen van een station ter vervanging van in 1944 verwoeste oude gebouw. DAT de Noord-Oostpolder nu stroom krijgt van een nieuw gebouw der N.V. Electriciteitsfabriek De IJsselcentrale te Emmeloord. DAT generaal Kruis bij de oefeningen der Nationale Reserve te Venlo enkele oefenhandgranaten, bestaande uit eer. met klei verzwaarde kartonnen donder slag, heeft meegenomen en de vinding vermoedelijk elders wordt toegepast DAT de Zeister politie de 41-j. H. N.. die als magazijnmeester by het gas bedrijf 2000 zou hebben verduisterd, de Utrechter I. Z., die in Juli uit de strafgevangenis te Alkmaar ontvluchtte en nog 8 maanden moet zitten, heeft gearresteerd. DAT de 70-J. reserve luit.-kolonel J. Daniels oud-voorzitter der algemene R.K. Officierenvereniging tijdens het preside- icn van een vergadering der Nijmeegse V.V.V. onwel werd en een dag later overleed. DAT op 4 Nov. in Pomona in Den Haag een landdag voor economen wordt ge houden, waar prof. H. A. Kaag, prof. S. Posthuma en prof. dr F. A. G. Keesing spreken over de intereurop. econ. samen werking. DAT de Franse mode-ontwerper Jacques Fath op 18 November in het Victoria-hotel te A'dam, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan dezer zaak, zijn gehele collectie japonnen ter waarde van rond anderhalf millioen gulden zal tonen. DAT er plannen zijn om de Delftse geen ca. f 865.000 zal kosten. DAT de ambassadeur van India, dr Mohan Sinka Metha. een vierdaags be zoek aan Noordholland en de Noorde lijke provincies heeft gebracht. DAT men met Peru elke werkdag kan telefoneren. DAT de wielrijder S. te Venlo aldaar vlak voor een rijdende stoomwals kwam te vallen en hetz ware wiel. hetwelk rakelings langs de man reed. het rijwiel totaal verbrijzelde. DAT K. Lansberg, voorzitter Vereniging Centraal Israëlietisch Krank zinnigengesticht in Nederland, i.v.m. het 25-jarig jubileum van het Joods paeda- gogium Achisomog te Apeldoorn benoemd is tot officier O.N. DAT de bekepde aannemingsmaat schappij v/h H. en P. Voormolen te Rot-| terdam Donderdag haar 50-jarig bestaan DAT staatssecretaris dr P. Muntendam gisteren de nieuwe watertoren in Oost burg (Z.) opende. DAT 27 van de 45 Zaanse fabrieks- brandweercorpsen zijn toegetreden tot de Vereniging van Zaanse Bedrijfsbrand- 1928 In genieur. Hi. trad in diens: bij de Nederl Heide Mij. en bracht het daar April 1940 to: directeur. In middels was hi* prof. Zunker Breslau. Vooi maakte hij v< schillende te geruime tijd in Zwitserland en stelde plan- Afgewezen 1939 IR STAF de-komende m vliegveld Lissabon. In -het na ja; werd ir Staf tevens directeur v Bureau Ontruiming en later directeur van de Stichting Landelijke Bezettings- schaden. Tijdens de oorlog werd hij di recteur van het Bureau Aardappelver- bouw en gemachtigde voor de oogst. Na de bevrijding werd ir Staf belast het landbouwherstel. In 1945 werd hij directeur-generaal van Grondgebruik en Landbouwherstel. In 1946 werd hij wnd. directeur-generaal van de Landbouw en op 1 Mei 1947 volgde zijn benoéming in deze functie in vaste dienst. Ir C. Staf is de Christelij'k-HistorisOhe richting toegedaan. Hij wordt beschouwd als een figuur die, naast vele internatio nale betrekkingen, beschikt over een enorm organisatie-vermogen. Vragen van Welter over hulp voor Ambon Heeft het Nederlandse Rode Kruis po gingen aangewend, in de dringende be hoefte van Ambon aan medicijr geneesmiddelen te voorzien? Zo ja, om hebben deze pogingen niet tot geleid, en zo neen, waarom heeft het Ned. Rode Kruis die pogingen nagela- Deze vragen 'heeft het Tweede Ka- vlid Weiter (k vp schriftelijk gesteld minister-president dr Drees. Niet alleen op Korea, maar ook in Indo-China wordt verbitterd gestre den. Franse parachutisten brengen een communistische sniper op, die zij na hun landing ten Noorden van van Hanoi te pakken kregen Britse parlement vangt 31 Oct. nieuwe zitting aan Officieel is bekend gemaakt, dat de huidige zitting van het Britse parlement October zal eindigen. De nieuwe zit- g zal beginnen op 31 October. Op 26 October zal Koning George de leden beide huizen ontmoeten tijdens een kleurige plechtigheid, welke aan de opening van het nieuwe Lagerhuis voorafgaat. Op voorwaarde, dat er eerst een op volger wordt gevonden, heeft de West- duitse president. Heuss, het ontslag van de minister van Binenl. Zaken, Heine- i, aanvaard. oproep van de Unci aan da I /Indonesische regering om de aggressie op Ambon te staken, is afgewezen. De Indonesische regering be schouwt de zaak als een binnenlandse aangelegenheid en uit Djakarta bereiken ons berichten, dat men niet van plan is te wijken voor „de druk van de Unci". Merkwaardigerwijze zijn dit precies de zelfde argumenten, welke in ons land da oppositie in de Indonesische kwestie iets heel anders dan de huidige Ambon nese kwestie heeft gebezigd. Het con flict tussen Nederland en Indonesië, zo hebben wij altijd geschreven, is een aan gelegenheid tussen Nederland en Indone sië en anderen hebben er niet mee te maken. Bovendien, zo was steeds ons standpunt, was er geen reden om te wij ken voor druk buitenaf. Zo was ons standpunt. Maar men weet, hoe het gelopen is. De republikeinen haal den al te graag derden in deze kwestie en in Nederland waren er spoedig al te veel van oordeel, dat voor druk van buitenaf moest worden gezwicht. Thans is het de republikeinse regering, die dezelfde argumenten gebruikt. Maar de situatie is geheel anders. Want mede als gevolg van die buiten landse inmenging is er tussen Nederland en Indonesië een overeenkomst gesloten, waarin de Unci wel degelyk een taak heeft gekregen. Zo juist als de argumentatie van de oppositie indertijd was, zo onjuist is zij thans, nu zij door de republikeinse re gering wordt gebruikt. Inmenging van derden, eens al te graag binnengehaald, wijst die regering thans met kracht af. Het schijnt ons moeilijk toe. voor zulk een politiek nog een goed woord te vinden. Uit de eerste hand Verenigde Staten heel wat ster ker is dan die der meeste vorsten. Zo is het ook en de verrassende tocht, welke Truman thans naar MacArthur gaat ondernemen, is daarvan een nieuw bewijs. Deze reis wordt een daad. Een heel be langrijke daad bovendien. Zij is een daad van toenadering in letterlijke zin. maar ook in figuurlijke zin. En Truman is groot genoeg om deze tocht te gaan onder nemen, groot genoeg om over de brug te komen en alles te bespreken wat tussen deze beide mannen een kloof zou kunnen Wij hebben vroeger reeds opgemerkt, dat er tussen de leiders van het Ameri kaanse volk geen verschil van inzicht mag bestaan over de Aziatische politiek. De gtrijd in Zuid-Korea was zwaar, maar toen hij eenmaal begonnen was, was hij geen probleem meer. Er was maar één mogelijkheid: die strijd moest ge wonnen worden. Thans echter kan men weer verschil lende wegen inslaan. Daarom is op dit kruispunt deze ontmoeting tussen Tru man en Mac Arthur van zo enorm ge wicht. Ret is nog niet zo lang geleden, dat .de Amerikaanse regering zich over Azië heeft doen adviseren door mensen, die de plank ver missloegen Mac Arthur kent het Verre Oosten en bekiikt het met een scherpe niet benevelde blik. Deze eerste ontmoeting tussen Truman en Mac Arthur is om al deze redenen al dadelijk een uitzonderlijk belangrijke. Geen wonder, dat de wereld met aan dacht toeziet. Niet verdringen T"\e vreemde suggesties van de I /Amerikaanse senator Connally, dat Nederland zijn vloot maar moet beperken en zijn kracht op ander gebied zoeken, heeft heilzame gevolgen gehad. Het is gebleken, dat deze suggestie niet stamt uit de toporganen van het Atlan tisch Pact. maar uit lagere regionen. Ztf heeft echter krachtige reacties opgeroe pen en zij is voor onze staatssecretaris van Marine aanleiding geweest, krachtige taal te doen horen. De staatssecretaris heeft met zoveel woorden gezegd, dat de suggestie van de Amerikaan Connally alleen maar ondoor dacht is. en hij noemde het een „kei harde" noodzaak dat de Nederlandse ma ne op zee blijft. Daarmee heeft de ongelukkige sugges- e van de Amerikaan nog iets goeds be werkt ook. Mocht wat nu nog slechts als gedachte ln de lagere regionen wordt geopperd, doordringen tot ir hogere sferen van de Westelijke defensie, dan kent men nu tevens het Nederlandse standpunt. De Nederlandse marine mag zich niet laten verdringen. Spanning tussen Griekenland en Bulgarije neemt toe De pogingen om een geschil bij te leg- ?n over een eilandje in de grensrivier de Evros. tussen Bulgarije en Grieken land, zijn mislukt. In Griekse regerings kringen vreest men thans een toenemen de spanning tussen beide landen. Sjah van Perzië gaat trouwen De Sjah van Perzië heeft bekend ge maakt, dat hij zich verloofd heeft met Saroya Esfandiari. de dochter van een Perzisch stamhoofd, die met een Duitse rouw. gehuwd is. Hoewel er nog geen datum voor het huwelyk is vastgesteld, meent men in hofkringen, dat de plechtigheid zal piaatt hebben op 26 October, de 31ste verjaar- van de Sjah. WEERBERICHT j Kans op nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig ,<1*. 'Vv. bewolking en op enke.e plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemen de bewolking, maar over wegend droog weer met de zelfde of iets hogere tem peratuur als vandaag. Meest matige wind, krimpend van West naar Zuid-West of Zuid (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon op 6.58—17.54; maan 8.15-17.55. 18 Oct. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1