Mcfirihur strekt strategische toverstaf ook uit over Hoord-Korea De vijand vlucht en de Noordkust is bereikt Wist IJ MAANDAG 9 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8243 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Stantuasticft is gfjebfeoetz mijn bert ia tcgljenspwt" Hevige explosie.. net echt ZIE PAG. 2 Ameiikanen boven 38ste parallel Zuid-Koreanen vóór de poort van de havenstad Wonsan McArthur heeft de Noord-Koreanen nogmaals gesommeerd, zich over te geven. Indien de wapens niet onmiddellijk werden neergelegd, zou hij tot de noodzakelijke militaire actie moeten overgaan, om de besluiten van de V.N. uit te voeren. Door het aannemen der resolutie in de Assem- blée, werd hij hiertoe gemachtigd. Inmiddels zijn de eerste Amerikaanse troepen de 38ste breedtegraad overschreden en wel bij Kaesong, in de nabijheid van de Westkust. Twee uur na het oversteken van de grens, werden de Amerikanen zwaar bestookt met artillerie- en mortiergranaten van ingegraven Roden. Meer Oostwaarts deden de Amerikanen een aan val in de richting van Korangpori. Aan de Oostkust maken de Zuid- Koreanen vorderingen in de richting van de havenstad Wonsan, en zelfs verluidt, dat dit strategische punt reeds is bereikt. stand hopeloos bleek. Zij kwamen uit de heuvels te voorschijn, waar zij zich de afgelopen weken hadden schuilgehouden en toonden „vrijgeleide-biljetten", die eerder door de luchtmacht der V.N. waren uitgeworpen. Van te voren was dit gebied „murw gemaakt" met napalm bommen, die gestremde benzine bevatten. In totaal hebben de verbonden legers sinds het begin der campagne meer dan 50.000 Noord-Koreanen krijgsgevangen gemaakt en tot de oorlogsbuit behoorden 158 tanks, meest van Russische makelij, honderden stuks machinegeweren, waar van vele van Russische of Japanse oorsprong. Echec der Russen in de Aasemblée McArthur werd dus door de Assemblée der Ver. Naties gemachtigd, om zijn Wat te verwachten was. is dus ge schied: De Amerikaanse troepen trachtten boven de 38ste parallel het eenheidsfront met de Zuid-Koreaanse troepen te her stellen. Na reeds Zondag de- rivier de Moedai te zijn overgetrokken, hadden de Zuid-Koreaanse speerpunten vanmorgen een punt bereikt op 9 km. afstand ten Z.O. van de belangrijke industriële haven Wonsan. Patrouilles en verkennings- vliegers maakten er melding van, dat de Roden begonnen zijn zich ten Westen Noorden der stad terug te trekken. Tot goed begrip van de stand zaken dier dat zich vier Zuidelijke I divisies op 'oordelijk gebied bevinden. De strijdwijze der Roden vertoont thans soortgelijke trekken als die der Ameri- I kaanse troepen in het begin van de campagne. Zij bestaat namelijk uit ver tragingsacties door de achterhoede, waarbij de verliezen zo gering mogelijk moeten zijn. Wij wijzen er op, dat de militaire operaties in Zuid-Korea nog niet I eindigd zijn. In het Zuiden, 10 km. ten j Noorden van Jongdong, tussen Koemtsjon i en Taedjon, hebben de Amerikanen slag geleverd tegen een Noord-Koreaanse troepenmacht van ongeveer 2000 man, die i naar het Noorden trachtte uit te breken. I Hierbij zouden 1400 Roden gesneuveld I zijn of krijgsgevangen gemaakt. Circa 1000 Noord-Koreanen gaven zich met hun officieren over, toen hun toe- Zending trekt zich van Bali terug Aanwezigheid van Nederlanders voorlopig gevaarlijk De zendingspredikanten van Balt, ds H. J. Franken, ds Th. B. W. G. Gram berg en ds H. J. Visch, alsmede de taal geleerde van het Ned. Bijbelgenootschap dr J. L. Swellengrebel, hebben onder goedkeuring van de zendingsleiding en van het N.B.G. besloten, dit eiland voor lopig te verlaten. De bevolking van Bali is in de laatste tijd zo in opwinding gebracht over het Nieuw-Gumea-vraagstuk, dat de predi kanten het niet alleen terwille van hun j eigen veiligheid, maar ook terwille van de positie der kerk van Bali raadzaam I hebben gevonden zich terug te trekken j De kerk van Bali is groeiende, maar de aanwezigheid der Nederlanders" zou on der de huidige omstandigheden een be lemmering en een gevaar voor naar j kunnen opleveren. I Sommigen der zendingsarbeiders zul- len zich op Java vestigen in afwachting van het ogenblik dat zij hun arbeid oo Be-li kunnen hervatten. Over enke'c i maanden zal men een duidelijk beeld van de situatie kunnen hebben. De vrouw en kinderen van enkelen hunner reizen I naar Nederland in afwachting van het periodiek verlof en op medische gronden. Venezuela geeft Aru banen niet thuis Het voornemen van enkele Arubanen om Venezuela te bewegen tussenbeide l te komen in het conflict over de verde ling van de Statenzetels in de Neder- 1 landse Antillen, schijnt weinig succes te oogsten. Volgens de Amigoe di Curasao heeft de regering van Venezuela mede gedeeld, geen prijs te stellen op het be zoek van een delegatie van 5 Arubaanse Staten-leden. Het blad wijst er op, dat de -toestanden in de Antillen toch niet erg koloniaal zijn. In andere landen zou den de heren reeds lang achter slot en gTendel zijn gezet. Een kade verdween te Ilsvik bij Trondheim in Noorwegen tengevolge van een aardverzakking. Het was een kade van ongeveer 50 meter, die zomaar njet kranen en al in het water verdween, 13000 kubieke meter grond verzakte. troepen de 38ste parallel te doen over schrijden. Meit 47 tegen 5 stemmen en 8 onthoudingen werd de Britse, maar in feite „de acht mogendheden-resolutie' aanvaard, waarbij Korea weer onafhan kelijk en verenigd moet worden. Ook Nederland heeft deze resolutie gesteund. Het plan van Rusland, waarbij de onmiddellijke terugtrekking van alle V.N.-troepen werd geëist, verwierf alleen de stemmen der vijf landen van het Sowjet-blok. Ook India onthield zich van stemming over de Britse resolutie. De afgevaardigde van India drong er op aan, een bepaalde tijdslimiet in t« stellen voor de bezetting van Noord- Korea, vrezende, dat het conflict zich zou kunnen uitbreiden. Bepaald belachelijk-was de opmerking van de gedelegeerde der Oekraine, Amerika ervan beschuldigende, dat hei voornemens was, zich meester te maken van Mandsjoerije en heerser te willen worden van geheel Azië. Er is thans een commissie ingesteld, die toezicht zal houden op de komende verkiezingen voor een regering voor ge heel Korea. Nederland heeft daar o.a. zitting in; India heeft een plaats ge weigerd. De Russische klacht „over hel schenden van het Chinese luchtruim werd naar een „speciale commissie" verwezen Zoals reeds als onze verwachting uit gesproken. wordt de kwestie Formosa naar de politieke commissie der Assemblée verwezen. Turkije werd als opvolger gekozen van Egypte ii Veiligheidsraad, nadat de Libanon zich bij de dertiende onbesliste stemming had teruggetrokken. Vermelden wij nog, dat de Zuid- Koreaanse minister Ben C. Limb via New York heeft verklaard, dat de Roden streng zullen worden gestraft vooi begane wreedheden. Met zes man gratis gebracht... In de grote steden is het altijd een probleem, hoe men de straatjeugd iets nuttigs in handen kan geven om aldus de baldadigheid in te tomen. In Almelo heeft de politie, in navolging van andere steden, er wat op gevon den: een jeugdboerderij, waar het jonge volkje zich leerzaam kan vermaken. De politie heeft laten ien, dat het haar ernst is, op goede uoet le willen leven met de jongens van de straat en zij demonstreerde dit, door de „aan komende landarbeiders" per motor-met-zijspan naar de plechtige opening van de boerderij te brengen Militairen uit Indonesië voor Korea Met een speciaal vliegtuig uit Indo nesië verwacht men vanavond om half zeven op Schiphol 48 Nederlandse vrij willigers voor de strijd op Korea Zij reizen onmiddellijk door naar de Nieu we Alexanderkazerne in Den Haag oir zich daar bij het detachement voor Ko rea te voegen. In de loop van de week wordt rog een vliegtuig met vrijwil ligers voor Korea uit Indonesië ver- De mannen vertrekken omstreeks 20 October uit Roterdam, zoals we reeds meldden vermoedelijk met de Zuider kruis. Prinsesjes dronken (ongestoord) limonade in Amsterdam De Prinsesjes Beatrix. Irene en Mar griet zijn Zaterdagmiddag met twee vriendinnetjes en met twee hofdames aanwezig geweest bij de jeugdvoorstel ling van het ballet Abracadabra in de Amsterdamse Schouwburg. Het publiek was zo verstandig geen reacties te geven toen de hoge bezoekstertjes binnentra den en in de pauze konden deze onge stoord haar glaasje limonade drinken. Tragisch einde van een jager op eenden De 40-jarige G. Tuinman uit Gene- muiden is Zaterdag tijdens een jachtpar tij in de Mastenbroeker polder (gemeen te Zwollerkerspel) om het leven geko men door een schot hagel uit zijn eigen geweer. Hoe het ongeluk zich precies heeft afgespeeld, heeft geen van de zes mannen uit Genemulden, die met hem op eenden en hazen jaarden, kunnen zien. De volle lading hagel uit het ge weer, dat hij in zijn handen klemde, was hem in het achterhoofd gedrongen. Het duurde enige tijd voordat medische hulp kon worden verleend. Spoedig na aan komst in het zeikenhuis te Zwolle de heer Tuinman overleden. Hij laat vrouw en vier kinderen achter. 4¥ ■m AT- AMBON SLAAT TERUG Ook op het eiland Ceram gaat het de goede kant uit De Ambonnezen slaan de vijand terug ondanks de grote overmacht aan mensen en materiaal, waarover de Indonesiërs beschikken. Gisteren meldde het bureau der Zuid-Molukken: „Zaterdagavond om 7 uur werd Hitoe veroverd. (Andere berichten spreken van Hitoe Lama, een plaats aan de Noordkust en een der eerste stellingen, die door de Indonesiërs bij-hun landingen werd ingenomen). De vijand vlucht naar het Noorden, waarbij op de smalle wegen vele mensen, wapens en voedsel in onze handen vallen. „Op Oram staan onzé troepen na de verovering van de plaatsen, die wij Don derdag meldden, vlak voor Pi roe aan de kust. Radio-Ambon roept vier maal per dag de Ambonnese militairen buiten de Zuid- Molukken op en verzoekt hun, onmiddel- k naar hel vaderland terug te keren Een Indoneeisohe-mlHtaire autoriteit te Djakarta daarentegen verklaarde Zon dag tegenover AP, dat de strijd op Am- bon binnen enkele dagen tot het ver eden zou behoren en dat de Indonesisohe •oorhoeden de stad Ambon Zaterdag tot >p enkele kilometers genaderd waren. De Indonesische minister Leimena iprak Zaterdag met Aneta, toen hij te Djakarta terugkeerde van een bezoek de Zuid-Molukken, Hij vertelde o.a., het grootste deel van Ambon door de Indonesische troepen zou zijn bezet. Hij voegde er aan toe, dat" de voorhoede der Indonesiërs thans 15 km. benoorden de stad Ambon zou staan. (Als men deze mededeling controleert met de paasei de hand, dan zou het blijken, dat de Indonesische troepen thans midden in de zee staan en kopje onder). Ook vertelde dr Leimena, dat dr Soumokil naar ram was gegaan en in het oerwoud blijf houdt. Hij dacht, dat de zaak bin nen enkele dagen opgelost zou zij Het Franse persbureau A.F.P. neemt, dat de Indonesische regering waarschijnlijk niet voor heden de brief van de Unci beantwoorden zal. Natsir zou eerst de bevoegdheden der commis sie willen onderzoeken. In verband met de onrust onder d< Ambonnese militairen op Java heeft de ertegen woord iger van de Zuid-Moluk- :en in Den Haag zich telegrafisch in ver binding gesteld met de Unci en haar ver zocht te bemiddelen, opdat de onderhan delingen over de huidige moeilijkheden kunnen beginnen. Indien de Unci vrijge leide w(l verstrekken voor de afgevaar digden van de Republiek der Zuid-Moluk ken. willen ilese zich naar Djakarta be geven. Volgen® A P. voer een woordvoerder in Radio-Ambon heftig uft tegen verklaring van de afgetreden p]< vangende hoge commissaris mi bij zijn aankomst op Schiphol als grootste deel van de bevolking van Am- voor aansluiting bij de R.I.S. zijn est en een kleiner deel voor onaf hankelijkheid, terwijl de. komst van de groene en rode baretten de doorslag zou hebben gegeven voor het laatste. De •oordvoerder betoogde, dat de onafhan kelijkheidsbeweging door het gehele volk wordt gesteund. Het jachtseizoen van de Zuid Hollandse Jachtvereniging werd Zaterdag geopend met een jacht- rit langs het strand en door Was senaar. Een idyllisch tafereeltje aan onze Noordzeekust! Dronken jachtopziener schoot op arbeider „Ik ben van de politie. r(jd maar ot me heen" Een dronken jachtopziener heeft dezer dagen te Putten een arbeider in het zit vlak geschoten na een woordenwisse ling met de chauffeur van een bus, die niet om hem heen wilde rijden. De be stuurder van de bus, die aardappelrooi ers uit de Haarlemmermeerpolder naai huis bracht, wilde de Dorpsstraat in. Dit werd onmogelijk gemaakt door enkele personen, die midden op de weg stonden Daarom stopte de chauffeur op de krui sing. waar een der arbeiders, de heer G Bouten, uitstapte. Toen men aan de per sonen op straat vroeg, opzij te gaan, riep een van hen: „Ik ben van de politie, rijd er maar omheen!" Het was de jachtop ziener A. v. d. B. van het landgoed Groenenbeek. De chauffeur wilde sa men met de jachtopziener naar de po litie, maar V. d. B. sommeerde de arbei ders, die naar buiten waren gekomen, weer in de bus te gaan, daar hij anders zou schieten. De heer Boutens zette zij zak met aardappelen neer en groette zijn kinderen, die hem opwachten, wa hij evenals de anderen weer naar bin nen ging Hij werd echter nog door schot van de jachtopziener getroffen- Toen de andere arbeiders een dreigend houdipg innamen zei de jachtopzienei dat er nog meer patronen op zijn re Een voorbijganger waarschuwde d politie, die V. d. B. in zijn kraag pakte. De arbeider Boutens is naar het zieken huis vervoerd. Ernstig bedrijlsongeluk te Pernis DAT het 75-jarig bestaan van de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen Zaterdag m besloten kring is gevierd en een plaat van de 273 door de maatschappij ge bouwde schepen. DAT de wnd commandant van het eerste regiment genietroepen, kol. J. C. G. Nottrot, Woensdag in Den Bosch het commando zal overdragen aan luit.-kol. S. L. Huizer van het voormalige K.N.I.L. en tevens 11 officieren worden beëdigd. DAT het echtpaar Chr. MulderHayce te Apldoorn morgen 60 jaar is getrouwd. DAT de reünistenvereniging van het 2' bataljon van het 7e regiment infanterie Zaterdag t.g.v. het eerste lustrum krans legde bij de Indische urn var monument op de Dam. DAT de scheepvaart op de Oude IJssel van Woensdagmiddag 6 uur tot 22 Octo ber zal zijn gestremd. DAT de voorzitter van de Algemene Ned. Diamantbewerkersbond, T. v. Muy- den, die tevens voorzitter van het Inter nationaal Verbond van Diamantbewer kers was, Zaterdag op 51-jarige leeftijd te Amsterdam is overleden. DAT de KNAC enkele wegbeheerders om maatregelen heeft verzocht tegen het gevaar, hetwelk opspattend grind kan i DAT voor de R. v. C. Zaterdag 14 jaar (B.G.-vonnis 18 jaar) werd geëist tegen Karei Robbertsen te Arnhem, die o.a. te AlpheQ aan den Rijn personen ter dood [had gebracht zonder voorafgaande pro- Griekenland het „nieuwe Korea"? Volgens het Griekse opperbevel bestaan m Oost-Europese communistische landen gereorganiseerde Griekse guerillastrijd- krachten, die gereed zijn voor een inva sie in Griekenland, aldus is op een con ferentie te Athene tussen de Griekse autoriteiten en de hoofden van de Britse en Amerikaanse militaire missies, gedeeld. DAT de internationale Horecaftentoon. stelling te Amsterdam in totaal 70000 bezoekers heeft getrokken. DAT de professoren dr G. Krediet, dr G. M. v. d. Plank en dr J. H. ten Thije benoemd werden tot ereleden der Mij voor Diergeneeskunde op het in Utrecht gehouden congres onder voorzitterschap van dr IJ. M. Kramer uit Voorburg. DAT een nieuwe verdieping op de mij. nendienstkazerne in Den Helder zal worden gebouwd, waarvan de kosten f 238.500 bedragen. DAT de Stichting voor de Landbouw met minister Mansholt overeen is geko men op 2 Nov. definitieve onderhande lingen te voeren over de nieuwe melk prijs. DAT de nieuwe directeur van de Hol land—Amerika Lijn, de heer W. M. H. v. d. Vorm. op 1 October zijn functie heeft aanvaard. DAT de Centrale van Politie-organisa- ties op 12 October in Esplanade Utrecht het feest herdenkt, dat dit jaar voor de vijftigste maal de examens voor het politie-diploma worden afgenomen. DAT het bestuur van de Eerste Ned Parachutistenclub thans definitief is vast gesteld met drs F. Ledeboer als voorzit ter n B. W. ten Cate, Rijnsburgerw. 137 Leiden als secr.-penningm. DAT de Ned. Juristenver, en de KNAC aangedrongen hebben op een intensievere verkeerscontrole op de buitenwegen. DAT dr Caesar Lattes, een Braziliaans atoomgeleerd, heden op Schiphol voor een verblijf van een maand in ons land arriveerde om diverse inkopen te doen voor electronen- en hoogspanningsinstal laties. Ontploffing in paraffine-fabriek van de Bataafse Vijf arbeiders gewond, van wie twee zware brandwonden opliepen jarige A. van Wijk uit Poortugaal e 27-jarige P. Wierik uit Schiebroek, die tweede en derde graads verbranding over het gehele lichaam hebben opgelopen, .1e 27-jarige M W. van Leeuwen en de 22- jarige J. Lankens, beiden uit Vlaardin- gen, die brandwonden aan gezicht er. handen opliepen. De 24-jarige D. Geluk uit Rotterdam werd door glasscherven licht gewond. Gistermorgen is door een explosie in de paraffmefabriek van de B P.M. Pernis een ernstige brand uitgebroken, waardoor vier arbeiders werden gewond. De schade aan het gebouw is aan lijk. In een pijpleiding op de raffinaderij was een lek ontstaan. Daardoor moet brandbare olie op een pijpleiding zijn gedruppeld. Mede door de aanwezige gassen heeft zich toen in het ongeveei 100 m2 grote gebouw, waar acht arbei ders aan het werk waren, een explosie voorgedaan. De bedrijfsbrandweer be streed met 20 stralen het vuur. 's Mid dags om één uur was de brand bedwon gen. De paraffineïabriek brandde ge heel uit. De vier gewonde arbeiders zijn: de 35- DAT de H-brigade toch op de gewone tijd. d.w.z. nog deze maand, uit Indo nesië vertrekt, dit in tegenstelling tot be richten volgens welke deze brigade we gens de gebeurtenissen in Ambon voor lopig nog zou blijven. DAT de tot 1951 uitgesloten Nederl. schrijfster Jo van AmmersKüller in Frankfort een roman in de Duitse taal zal publiceren over de figuur van Naun- dorf (Lodewyk XVII), wiens gebeente dezer dagen in Delft is opgegraven. DAT vanochtend op de droogzolder van het graanpakhuis De Stad IJlst aan de Eendrachtskade te Groningen een brand woedde, waarbij een voorraad bietenzaad verloren ging DAT de Amsterdamse rechtbank van morgen de 27-j lQS-werkman H. F. W., wegens mishandeling van een medemin naar veroordeelde tot 6 maanden, waar van 4 voorwaardelijk en met de bepa ling. dat hij in 2 jaar niet in een café mag komen. Dat mr D. A. P. v. d. Ende, mr A- van Dongen en mr G. H. Slotemaker de Bruine, allen urt Den Haag, naar de V S ir studie van de over- en -administratie te vertrokken heidsbegroting maken. DAT Zaterdag in het gebouw van de Halcyonlijn te Rotterdam een gedenk plaat is onthuld ter nagedachtenis van de 69 tijdens de oorlog omgekomen zeelie den van deze maatschappij. DAT landbouwers bij de organen van de Stichting voor de Landbouw gratis een loonboek kunnen aanvragen, als ze zich verplichten eens per kwartaal een doorslag van hun loodadministratie aan het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag op t« zenden. Chuichill-koozts Churchill komt vandaag in Kopen hagen. De Deense bladen hebben reeds 35.000 woorden aan hem ge wijd; 1000 vlaggenstokken zijn in de grond gestoken en 1000 agenten staan op wacht langs de route van Chur chill's auto. Meer dan 10.000 mensen juichen hem vandaag toe. als hij op het balcon verschijnt. Crica 50 000 blaadjes worden uitgedeeld met de tekst van „for he is a jolly good fel low Hij zal gezeten zijn in de auto van de Koning van Denemarken, en voor het eerst zal ook een detective meerijden. Churchill wordt benoemd tot doctor honoris causa in de wijs begeerte aan de universiteit te Ko penhagen. Gekleed in pandjesjas en witte das zal hij een zilveren sigaren doos van het Deense goudsmeden gilde ontvangen. En voor mevrouw Chur- chlil is er een platina broche in de vorm van een vlinder, getooid met diamanten. Ds P. G. de Vey Mestdagh met emeritaat Ds P. G. de Vey Mestdagh, de beken de Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die op 14 November a.s. 65 jaar hoopt te worden zal op 1 Jan. met emeritaat gaan. Ds de Vey Mestdagh zal op 31 Dec. in de Koninginnekerk te Rotterdam af scheid preken en zal zich wetterwoon te Ede vestigen, waar hij voorganger wordt de Hervormde evangelisatie. -s a.s. emritus predikant was'o.m. in Wassenaar, waarna h(j zich in 1924 aan de Rotterdamse gemeente heeft verbon den. Van 1940 tot 1942 is hfj tijdelijk uit geleend aan de Ned. Herv. gemeente te s-Gravenhage. Ds De Vey Mestdagh is voorzitter ge- 'eest van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging en heeft in ons land vooral bekendheid gekregen door zijn talrijke winterlezingen in diverse plaatsen. Na de oorlog heeft h\j drie reizen als leger- predikant naar Indonesië gemaakt. Na een halve eeuw rpOEN IN 1898 het eerste ontwerp voor een sociale verzekeringswet in ons land werd ingediend, was de kwestie de uitvoering al dadelijk een strijd punt van de eerste orde. De regering wilde deze uitvoering leggen in handen rijksinstelling en dr A. Kuyper kwam hier in zijn bekende .groot amendement" krachtig tegen op. Dr Kuyper bepleitte toen reeds de zelfwerkzaamheid van de organen vao het maatschappelijke leven tegenover de vergaande invloed van het staatsgezag. Aan dit optreden is het te danken, dat de Ongevallenwet 1901 althans enige mogelijkheid bood voot actieve deel neming van het bedrijfsleven bij de uit voering der sociale verzekering. Wij zijn nu een halve eeuw verder en de sociale verzekering heeft een door Kuyper en Talma nooit vermoede vlucht genomen. Steeds meer is op dit terrein de staat teruggedrongen en steeds meer het oordeel veld, dat de sociale ver zekering een zaak van het bedrijfsleven Nu dan ook een algehele herziening de uitvoering dier verzekering aan de orde is gesteld, mocht worden ver wacht. dat deze ontwikkeling zou wor den bekroond op zulk een wijze, dat thans het bedrijfsleven de volledige ver antwoordelijkheid voor deze uitvoering gaan dragen. Zij, die dit hoopten, zijn echter bitter teleurgesteld. Het huidige wetsontwerp herziening uitvoeringsorganisatie der sociale ver- :ekering is voorwaar niet na oppervlak kige voorbereiding tot stand gekomen. Reeds op 7 Mei 1943 instaUeerde de Nederlandse regering te Londen een com- onder voorzitterschap van mr dr A. A. van Rhyn, die deze kwestie bestu deren moest. -MCEN STELDE HET ZO. dat een be- 1V1 drijfsveresuging op verzoek zelf de administratie voeren mag, mits technische bezwaren zich hiertegen niet verzetten. Hier was dus reeds een com promis tot stand gekomen, waarbij de gelijkwaardigheid van eigen uitvoering centrale administratie werd bereikt. In het huidige ontwerp wordt echter toch het accent gelegd op centrale admi nistratie. en de eigen uitvoering door de bedrijfsverenigingen wordt op de achter grond gedrongen. Bovendien worden niet de bedrijfs verenigingen belast met de opbouw van het centraal administratiekantoor, maar de sociale verzekeringsraad. Deze raad krijgt de dubbele functie van uitvoe ringsorgaan en toezichthoudend orgaan, at ook al zeer ongewenst is. Naar onze mening zou het veel juister zijn geweest, wanneer een te vormen federatie van bedrijfsverenigingen de volledige verantwoordelijkheid voor de uitvoering te dragen kreeg, zodat de raad zich tot het houden van toezicht zou kunnen beperken. Nu is er voor een dergelijke federatie geen plaats. In het ontwerp wordt nu de sociale verzekeringsraad met zoveel macht be kleed. dat de bedrijfsverenigingen het gevaar lopen tot uitvoeringsorganen van deze raad te worden gedenatureerd. Natuurlijk geven wij onmiddellijk toe, dat de overheid de taak heeft als hoedster algemeen belang toezicht te oefenen op de organen die de sociale verzekeringswetten uitvoeren. De aan handen en voeten gebonden bedrijfs verenigingen, die het wetsontwerp wil, kunnen oi. echter nauwelijks meer als organen van het bedrijfsleven aange merkt worden, zelfs al zouden zij voor een groot deel het recht krijgen een eigen administratie te voeren. MEN KAN HIERTEGEN wel aanvoe ren, dat de sociale verzekeringsraad toch voor 2/3 uit vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven zal bestaan, maar deze vertegenwoordigers zitten daar om toezicht te oefenen namens de „cen trale overheid". Bovendien wordt de voorzitter door de minister benoemd en is voorafgaande goedkeuring van dezelfde bewindsman nodig voor de benoeming van een secretaris. Van deze raad hebben de bedrijfsverenigingen slechts „gebod op gebod en regel op regel" te verwachten. Het behoeft dan ook niemand te ver wonderen, dat de Chr. sociale organi saties grote bezwaren heb'. :n tegen dit ontwerp. Het is de eerste maal in de ge schiedenis, dat Chr. werkgevers, boeren, middenstanders en werknemers over een belangrijk sociaal probleem geheel dezelfde mening hebben en zo kon dan het convent der Chr. sociale organisaties zich in een adres tot de Tweede Kamer richten. Deze eensgezindheid zal aan de in dit adres naar voren gebrachte ge dachten ongetwijfeld groter kracht ver lenen. Wy spreken ue wens uit. dat onze volksvertegenwoordiging naar deze waar schuwende stem zal willen luisteren, zoals de Eerste Kamer dat een halve eeuw geleden deed, toen ds Kuyper in wezen dezelfde gedachte verdedigde. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat het bedrijfsleven bij de uitvoe ring der sociale verzekering alsnog de plaats krijgt aangewezen, die het naar onze opvatting rechtens toekomt. Definitief dubbel spoor over Oude Maas bij Dordt De spoorbrug over de Oude Maas bö Dordrecht heeft thans definitief een dubbel spoor. Zaterdagnacht is de laat ste aansluiting verricht Men is er van 12 uur tot 7.18 uur mee bezig geweest, onder leiding van prof. ir K. H. C W. v. d. Veen Jongetje gedood bij spel met „vreemd ding" Een jonger van zeven jaar, het oudste zoontje van de landbouwer J. Langen te Weiten (Zuid-Limburg), werd gis termorgen op slag gedood bij het ont ploffen van een „vreemd ding", dat een projectiel bleek te zijn Twee andere kinderen uit het gezin, die samen met hun broertje met het oorlogstuig aan ^^spelen waren. bleven ongedeerd. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk toenemen- de bewolking met morgen eni- Se regen. Zwakke tot matige, 'n de kuststreken later krach- tige Zuid-Westelijke wind. Xir Stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 6.55—17.58 uur; Maai 5.15—1728, 11 October N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1