c J j Geen morgenwijdingen meer voor Oost-Berlijnse radio Edna Earl ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 Oorlog of Vrede? lOLANG ER VORSTEN, presidenten en 1 dictators regeerden en nog regeren, taren er ook oorlogen. Teveel eer der- ilve aan dictators bewezen, hen alleen |s de „uitvinders" van oorlogen te be lhouwen. Het feit, dat men er al die fuwen door, tot nu toe, niet in geslaagd oorlogen te voorkomen, moet tot na- tnken stemmen. Ligt zulks aan de eestesgesteldheid der „leiders", aan de testesgesteldheid der massa of aan Ide? Een bekend Amerikaans psychiater, ie Europa heeft bereisd, verkondigt als jjn mening, dat de geest van vijandig- |eid en aggressie van de huidige leiders o vele landen, zich als een besmettelijke lekte aan de massa heeft medegedeeld. lm hierin verbetering te brengen stelt ij voor, deze leiders te onderwerpen an een onderzoek naar de structuur iunner persoonlijkheid, alvorens het lot tan volken in hun handen te leggen. [Hij gelooft In het heil van een meer jörsoon'lij'k conibact tussen de shaatslie- jen, op meer vertrouwelijke basis, dus riet zoals zulks veelal op officiële inter- ationale conferenties geschiedt. Hij belt dus op een contact, zoals deze week og door de Amerikaanse polibicus Ha- old Stassen is voorgesteld, die met Sta- lin wil gaam praten 't Verklaarde uitzicht den, waardoor de we reld geteisterd wordt. Maar nog slechts N kort geleden heeft ten Trygve Lie, van de Ver. Naties, op Ie "deur van het Kremlin geklopt dthans de verhouding tussen Oos [Vest wat draaglijker te maken, en des- >ndanks is heel de wereld letterlijk ge fixeerd aan he.t Koreaanse probleem. Als wij vernemen, dat een „dynamisch program van volksopvoeding" nodig is, im de mensen te leren met elkander te ieven en niet tegen elkander, hetgeen Inderdaad een vorm is van particuliei njandigheid en aggressie, dan wordt hier met andere woorden slechts gezegd, het geen het eenvoudige Christendom leert. IVil er eohter ooit sprake zijn van een „broederschap der mensheid", dan dient het Woord te worden omgezet in een levende werkelijkheid. Is de oorlog ont staan doordat Napoleon, Caesar, Hitier, Mussolini, eenzame, onevenwichtige machtsfiguren waren, of waren zij slechts Resultanten van krachten, die in de mas sa leefden? Roe.pt niet de geestesgesteld heid van een volk om een bepaalde lei ding en leider? Het zou weï eens kunnen zijn, dat juist het aaneengeschakelde kwaad, het ego centrische en egoïstische, toegespitst door de' „wil tot de macht", datgene doet ontstaan, wat wij thans aggres men. Het is de eigenlijke taak der inter nationale politiek te bewerkstelligen, dat een ieder, individu, volken, stabel hun toestand tevreden zijn. Als ir tdonaal middel daartoe, hebben wij eerst de Volkenbond van president Wilson, thans de Ver. Naties leren kennen. Als een Stalin daar door een Gromyko, Malik, een Wisjinsky, slechts oppositie voert en een daadwerkelijke verzoening tussen Oost en West saboteert, laadt hij tegenover de wereld een grote schuld op zich. Het probleem van „oorlog of vrede" is echter zo oud als er mensen hebben bestaan. De wijsgeer Kant gaf omstreeks 1795 in zijn geschrift: „Zum Ewigen Friede" reeds te kennen, dat de toestand [van vrede niet de natuurlijkste ds, idat deze „toestand van vrede" gevestigd imoe't worden. De buurstaten van elkander waarborgen, dat zij elkaar niet zullen aanvalt Krachtcentra noodzakelijk IN HET LICHT van het bovenstaande moet men de huidige controverse tus sen Oost en West en de oorlog op 1 Korea bezien. Afgaande op de moeilijk heden, die de Russen te Berlijn provo ceren. de voorlopig mislukte pogingen om ook in Oostenrijk op burgeroorlog aan te sturen, het sabelgerammel van de communistische Chinees Tsjou En Lal, de actie van de communistische j Vietminh in Indo-Oh'ina, is er slechts wedniig reden om het rose optimrsi Bevin te delen, dat het op de duur bij Korea zal blijven. En te minder, waar het aannemen van de Britse resolutie in de politieke commissie der Ver. Naties, voor McArthur de weg opent ook de V.N.-troeipen de 38ste breedtegraad te doen overschrijden. I Indien immers de communistische Noordkoreanen geen gevolg ge1 zijn sommatie, zich onvoorwaardelijk over te geven, en in het gebied vhn Wo- san opnieuw slag leveren, bestaat de kans, dat Peking tot effectiever steun verlening aan de Roden overgaat. Even- min is het denkbeeldig, dat op Formosa of op andere wrijvingsvlakken, in Euro pa de aggressie toeneemt en de vonk overslaat. Zeer zeker heeft men in de Assemblée deze mogelijkheden overwogen en 'het gevaar van Chinese interventie onder ogen gezien, maar toch kan het compromis-voorstel van India niet steunen. Amerika en Engeland zagen in het j voorstel van India slechts uitstel voor verder optreden op Korea en gezien de feitelijke strategisohe toestand kan zulks j niet worden geduld. De Sowjet-Unie zal i deze troef zeker uitspelen tegenover de I Aziatische wereld, waar nog altijd de Russische wekker het nationale ontwa ken tracht te bespoedigen. Zo wordt dus het State Department te Washington wel genoodzaakt voort te gaan met het vor men van krachtcentra ln vele delen der wereld, ter handhaving van de vrijheid. Het is de communistische aggressie, die geleid heeft tot de Truman-leer, het Pact van Rio de Janeiro en het Noord- Atlantische Verdrag, waarbij thans voor het Middellandse Zeegebied samenwer king wordt gezooht met Griekenland en Turkije. Het Kremlin moet worden dui delijk gemaakt, dat Amerika, gesteund door West-Europa, zal ingrijpen als het Koreaanse experiment zioh ergens 'n wereld mocht herhalen. Te oordelen de Amerikaanse minister van Handel, Charles Sawyer, is de economische situatie in de Ver. Staten bijzonder gun stig en staat het als ee-n paal boven wa ter, dat men opgewassen is tegen alle aanvragen van militaire zijdef Financieel Overzicht van de weefe^ Canada's revaluatie en Ambon veroorzaakten onzekerheid op de beurs De revaluatie van de Canadese dollar heeft onzekerheid gewekt, ten aan zien van de geldpolitiek van andere landen. Dollarleningen waren op onze effectenbeurs flauw gestemd. De kwestie van Ambon had in de afgelopen week een ongunstige invloed op het koerspeil. De sterke vermindering van het schatkisttegoed bij de Nederlandse Bank trekt de aandacht. De oorzaak der verandering van de enorme reserves, verhoging van divi- Canadese geldpolitiek is de sterke stij ging van de geldreserves, in 1947 nog 500 millioen dollars, thans 1800 min. Dit illustreert de krachtige positie van de Can. dollar, voor een belangrijk deel te danken aan de gunstige gang van zaken in het Can. bedrijfsleven, anderzijds door toevloed van buitenlands vooral Amerikaans kapitaal, dat toevlucht zocht in het Britse dominion. Vroeger was ook Nederland een toevlucht voor hot money, buitenlands geld, dat nu hier dan daar ondergebracht wordt uit vrees voor wisselvalligheden van het geld. Het laatste kwartaal is er voor 300 millioen dollar Canada binnengestroomd dit leverde inflatoire gevaren op. De vrijlating zal in practijk neerkomen op een geleidelijke herwaardering op de buitenlandse wisselmarkt en verwacht kan worden, dat de Can. dollar van ge lijke waarde zal worden als de Ameri kaanse. zodoende krijgen de Canadese autoriteiten een ruimere armslag ter wijl daarnaast de afvloeiing van hol money geleidelijk kan geschieden zon der schokken op de Canadese markt. De vraag werd gesteld of ook andere landen Canada zouden volgen zoals Australië, dat een sterke positie inneemt Groot-Britannië, waar een sterke groei van de geldreserves valt op merken; in het derde kwartaal stegen deze met 334 millioen dollar tot 2755 min, en in een jaar zijn zij zowat verdubbeld, ten dele tengevolge van de betere uit- voerresultaten na de devaluatie, maar de Marshall-hulp, die in drie kwartalen 600 min binnenbracht. Hoe wel dus de positie sterk verbeterd is er uit hoofde van de gestegen grond- stofprijzen meer vooruitgang kan ver wachten, lijkt er grond te zijn voor dc gedachte, dat de Britse regering nie' denkt aan een revaluatie. De reserve.1 zijn daartoe o.i. onvoldoende en tijdelijke factoren hebben bij de verbetering rol gespeeld. Desondanks bestond er op de effec tenbeurs enige onzekerheid en men meende, voorzichtigheidshalve het be lang bij Amerikaanse dollars te moeten verminderen. De agio op Am. aande len kromp in en dollarleningen leden een gevoelig koersverlies. Naar onze me ning overdrijft men echter, want Ca nada's positie is radicaal verschillend van die van ons land. Voorlopig zal noch de Britse noch de Nederlandse regering een koerswijziging begeren, daar de in wendige problemen te ingewikkeld ei de reserves te -gering zijn. De aanval op Ambon en de Neder landse protestnota veroorzaakten onbe hagen. Voor het Westers bedrijfsleven kan daaruit narigheid voortkomen. On danks verrassend dividendnieuws werd de reserve t.a.v. Indonesische fondsen groter. De weekstaat der Ned. Bank heeft doen zien. dat het tegoed van het rijk thans f 174 min bedraagt .tegen aan het begin van het jaar f 650 min. Daaruit blijkt, dat de vernieuwing van schatkist papier minded gemakkelijk gaat en he' rijk misschien direct van de centrale bank zal moeten lenen. De tegenwaarde rekening is reeds gestegen tot f 1346 min, hiermede staat de gunstige stand van de bankbiljettenomloop in verband, omdat de door Amerika geschonken goed-eren door binnenlandse afnemers betaald moeten worden, waardoor de circulatie automatisch vermindert. D.i. echter een tijdelijke factor, welke in het tegendeel verkeert als de -tegenrekening leggingen wordt gebruikt. De scheepvaartmarkt hield zich best De wet op de dividendstop heeft op deze afdeling enige invloed, omdat gezien de (Advertentie! Geslaagd dank zij RESA - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Eng., Frans, Spaans, Italiaans, Mulodipl. H.B.S. A en B. Ned. M.O. en Eng. M.O.A. eserves, verhoging denden in de toekomst niet onwaar schijnlijk kan worden geacht. De scheepvaartmaatschappijen hebben sinds de bevrijding het grootste deel der winst in het bedrijf gehouden. Tweehonderd millioen invoeroverschot Het invoeroverschot van Nederland ver Augustus j.l. was weer hijzonder ■hoog namelijk bijna tweehonderd mil lioen gulden. De invoer was 636 mil lioen en de uitvoer 442 mill., zodat het •schot 194 mill, bedroeg. In Juli het invoeroverschot kleiner namelijk 183 millioen. Toen bedroeg de invoer 634 millioen en de uitvoer 451 mill. i de cijfers over de eerste acht maanden van 1950 vergelijkt met die dan wordt het verschil al 'bijzonder opmerkelijk. Van 1 Januari tot 1 Sep tember '50 was de invoer namelijk ƒ5024 (1949 3477, 1938 961) mill., de 3216 (1949 2297, 1938 686) mill., het overschot 1808 (1949 1180, 1938 75) millioen. Naar landen van herkomst en bestem- ling waren de in- en uitvoercljfers in millioenen guldens gedurende de eerste 8 maanden: België en Luxemburg 881 (v. j. 457), 422 (263), Ver. Staten 661 (592), 112 (56), Duitsland 612 (245), 678 (174), waarvan West-Duitsland 579 (651), Ver. Koninkrijk 485 (380), 488 (388), Frankrijk 240 237), 154 (145), Indonesië 305 (270), 194 (287), Zweden 154 (105), 113 93), Koweit 119 (41), 3,4 (2), Argentinië (122), 32 (17), Cuba 85 43), 4,6 (1,8), Finland 82 (50), 58 (62), Zwitserland f" (86), 77 (55), Tsjechoslowakije 58 (86), 5 (57), Noorwegen 45 32), 68 42). Geen wijziging Australisch pond De Australische premier Menzies heeft verklaard, dat de koers van het Austra lische pond niet wordt gewijzigd. De wereldkatoenproductie wordt geraamd op 26,6 millioen balen (v. j. 31 min). De officiële notering van de Cana dese dollar is heden gewijzigd in 3,55— 3,61 (gisteren 3.58-3,64). Ngombezi produceerde tot 1 dezer 1658 (v. j. 1578) ton sizal. Tabakstaxaties voor de veiling 12 dezer te Rotterdam: 552 pakken PVD A/H III 447 ets de hkg, 551 PVD A/H IV/299, 372 PVD A/HV 256, 225 Mandi Angin /Deli//IV 320,165 id/V, 213, 201 DCM/Deli/M/IV 277,181 ld. V 218,242 id//3 569,327 B/Deli 325, 330 M/Deii 267,75 S/Deli 198. Slotdividend '49/50 Roan An-telope Copper Mine 15 (12%) pet., totaal 25 (22%). Tjilangkap declareert 5 pet. divi dend. haalde het verlies 1948 ad 23.974 geheel in, begon September 1949 de uit breiding van haar theefaibrde'k. De oogst 1949 beliep 617.617 (128.615) hkg., 'de op brengst 172,1 (137,7) sen de hkg. De eer ste theezaadoogst wordt in 1951 ver wacht. De rubberaanplant is nog niet tonend te maken. De Rott. en de Amst. Bank geven depótfractiebewijzen uit „Hol-inda Tex tiel" -betrekking hebbend op Ne'd. textiel bedrijven. De product-ie-ln)dex was in '49 122, 1938 100, helt rendement der fracties ls 'berekend op 4,30 pot. Op een buitengewone aandeelhou dersvergadering der N.V. Handelsven nootschap voorh. S. I. de Vries werd de uitkering van een interim-dividend aan gekondigd. 's Werelds grootste pijpleiding is vol tooid en zal in December a.s. volledig in gebruik kuninen zijn. De lengte is 1700 jk-m., 'he-t verwerkte staa'l 323.000 ton, de kosten zijn 265 mill, dollar. Zij loopt van een der grootste olievelden ter wereld in Saoedie Arabië aan de Perzische Golf naar het oude Sidon. Zij kan dagelijks .800 000 vaten olie aanvoeren. Een tweede leiding van 960 km. is ontworpen van Kirkuk naar Banyas aan de Syrische kust. De stand der investerings- en be leggingscertificaten was op 31 Augustus j.l. 747 millioen en 29 millioen. méZ NOGGEE j De Evangelische en R.-Kath. mede- I werkers aan de morgenwijdings-uitzen- I dingen van de onder communistische lei- I ding staande Berlijnse radio-omroep en Deutschlandsender hebben zich hieraan onttrokken. De zuiver Christelijke ge loofsverkondiging blijkt over deze zen ders problematisch te zijn geworden volgers de kerkelijke autoriteiten. Do omroep had een reeds uitgesproken mor genwijding door een andere vervanger., zonder de geestelijken daarvan te ver wittigen. De Geref kerkeraad van Oudehorne heeft zijn predikant, ds S. Boersma, een jaar afgestaan om dienst te doen als reserve-leger-predikant ir- ons land. „God save the king" op de kade Douaneloods in Hoek v. Holland daverde van Heilsliederen Spontaan afscheid van commandant Charles Durman (Van een onzer verslaggevers) DE DOUANELOODS in Hoek van Holland heeft gisteravond gedaverd van de Leger des Heilsliederen, die daar gezongen en gespeeld werden door zangbrigades en een muziekcorps samengesteld uit verschillende corpsen in Zuid-Holland. Op de lange banken, die anders dienden voor de visitatie van de koffers stonden thans honderden officieren, soldaten en vrienden van het Leger des Heils, om de landelijke commandant, Charles Durman, die in Zuid-Afrika gaat werken, uitgeleide te doen. De auto, waarmee de commandant aankwam, werd in Hoek van Holland al dra omringd door de muzikanten en andere belangstellenden, die hem daar opwachtten. En het was toen kwart over negen in optocht ging het daar na naar de douaneloods, waar een mach tige acoustiek de klanken van het „voor waarts christenstrijders" vele malen scheen te versterken. Mevrouw Deurloo, de echtgenote van de divisie-officier Zuid-Holland bood bfj de ingang aan mevrouw Durman bloemen aan en de douane, die als gebruikelijk vroeg, of de heer Durman ook iets aan te geven had, kon zich nauwelijks verstaanbaar ma ken, toen het muziekcorps opnieuw zijn frisse muziek liet horen. Majoor Deurloo sprak de scheidende GLOBE" .SNIPPERS Wij hopen, dat het nooit zover komt. Dat wij alvorens naar kantoor of fa briek te gaan, aan elkaar vragen „zeg, heb jij je metertje wel om?" De atoom geleerde te Los Angeles, dr George Tapin, heeft namelijk een metertje uit gevonden, dat om de hals gehangen kan worden als een identiteitsplaalje. Het metertje, dat een purperen kleur heeft, wordt geel (van nijd) wanneer het ge bombardeerd wordt door gamma-stralen, als atoomgevaar dreigt Het toestelletje is goedkoop genoeg, om de bevolking in bedreigde gebieden er mee te voorzien, •fr In Finland maakt men jacht op heroine-venters,- die in openbare parken injecties geven voor 10.000 Finse mar ken. Drie duizend Zuid-Koreaanse gezinnen hebben verzocht naar Mexico te mogen emigreren en zich daar met landbouwwerk bezig te houden, -fc De „man met het koffertje", de Britse min. van Financiën. Sir Stafford Cripps, gaat voor onbepaalde duur een beetje i rusten aan het Lago di Garda. Hij reeds in Milaan aangekomen. Op v zoek van Garry Davis, wereldburger no. 1, die het maar beter vindt wi Amerikaans staatsburger te worden, door de Amerikaanse autoriteiten gi stig beschikt. Hoewel het anders 5 jaar zou duren, mag Davis reeds in 1952 op zijn paspoort laten invullen „Ameri kaan." -fr Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de Oost-Duitse volks republiek. zond Stalin aan collega Gro- tewohl het volgende telegrammetje: „Het beste met je onafhankelijkheid, je democratie en je vrede. Alles wel aar boord. Leve de wodka." •&- Kloosterzus ters. 237 in getal, zijn het onafhanke lijke. democratische en vredelievende Tsjecholslowakijk „uitgezet", want hun klooster werd afgegrendeld. Zij verblij ven nu te Fuerth im Walde (Noord- Beieren). commandant toe en wenste hem „in het land van Sarie Marijs" Gods zegen toe, waarna de kapitein Vos toch ook nogj even de gevoelens van de bond vai ficierskinderen, die opgericht is op ini tiatief van de commandant, moest uit spreken. Mevrouw Durman, die met de commandant ook op de verhoging was gaan staan zei: „Wij danken u recht hartelijk. Wij laten u achter om 't werk, dat de liefde van ons hart had, voort te zetten." Uiteraard kwam ook commandant Durman er niet af, zonder enkele woorden te spreken. Welnu, hij zei, dat hü dankbaar was voor de liefde en wijding, die hü had mogen ondervinden. „Wij hadden er geen flauw idee van hier zou gebeuren, maar dit va doet ons toch wel goed. Strijd voort in de grote strüd, ons hart is vol over van u. Ik ga weg, maar de vlag blijft geplant". Allen gingen na deze korte toespraakjes achter het muziekcorps naar de nachtboot voor Harwich; meesten bleven daar, tot de boot trok. En de wachttüd werd gekort met het zingen en spelen van verschillende liederen, waaronder natuurlijk het „God save -the king", het Engelse volkslied en het Wilhelmus. Charles Durman zal nog lahg een goede herinnering bewaren aan het spontane afscheid, dat hem daar in Hoek van Holland is bereid...! Brandstof leverde verlies van f 55 millioen op In 1949 is op brandstoffen een verlies van ruim f 55 millioen geleden. De zaak is o.a. de devaluatie. Om dit lies te dekken is een aanvullende begroting 1949 voor Economische Zaken ingediend. In totaal wordt daarop f 161 millioen aangevraagd. Daarvan is C 106 millioen bestemd voor het vereffe nen van oude schulden en anderhalf millioen voor de bouw van het 220 kV- transformatorstation met schakelinrich ting te Lutterade. Voor de Algemene Nederlandse vereniging voor Vreemde lingenverkeer is f 150.000 uitgetrokken om een drastische bezuiniging op de toeristische propaganda in Amerika te voorkomen. Beroepin gsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Westbroek W. L. Mulder te Maartensdijk; te Delft (7c pred. pL. toez.) J. J. Poot te Barneveld- Bedankt voor Poortvliet A. G. Haring te Lage Vuursche Geref. Kerken Bedankt: voor Rotterdam-Zuid (6e pred.pl-) Th. H. van Andel te Vlaardin- gen. Geref. Kerken (Art. 31 K-O.) Beroepbaar: cand. G. Blijdorp. Ie Pijnackerstraat 110. Rotterdam-Noord, zal gaarne een evt. beroep in overweging De classis Haarlem-Amsterdam heeft prae,p. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard C. Trimp te Amstelveen-, candi- daat te Kampen- Het ideaal van prof. Lucas Lindeboom Met het optreden van prof. dr G. A Lindeboom als hoogleraar in de medi- sche faculteit van de Vrije Universiteit (wij schreven er gisteren reeds over) if een ideaal van wijlen de bekende Kampei- hoogleraar Lucas Lindeboom verwezen lijkt. De kleinzoon bracht gisteren in zijn inaugurele oratie terecht in herin nering. dat zijn grootvader ruim 60 jaai geleden het pleit heeft gevoerd voor de stichting van een medische faculteit Prof. Lucas Lindeboom stond bekend als ;n bezielend- evangelist en organisator an stichtingen voor geesteszieken. In de morgenuren had de promotie plaats van de heer D van Maurik. uit Geleen (L.). chef van het organisch la boratorium van de Staatsmijnen. Hij promoveerde op het (voor vakmensen vermoedelijk aantrekkelijke) onderwerp Verbrandingswarmte van cyclohexaan- monocarbonzuur) en de cyclohexaandi- carbonzuren in de faculteit der wis natuurkunde Films voor evangelisatie en zending Het Evangelisatiecentrum en het Zen dingscentrum der Geref. kerken stellen voor evangelisatie- en zeróingscommis- sles twee geluidsfilms beschikbaar, ge titeld Bovenmenselijke Kracht en Mijn naam is Han- Ten behoeve van predikanten, die ln het bijzonder evangelisatie-arbeid richten, zal weer een speciale oriën teringscursus worden georganiseerd Deze wordt gehouden op de De Nijen- burgh te Baarn. en zal een jaar duren (Advertentie). natuur Wol «as e VEILIG in «MHT Ï9FÏMH [«Ifilil BESSY KIVING Een week lang na Edna's aankomst, verhinderde het slechte weer de ge wone dagelijkse rijtoer, die veel tot het geluk van de kleine kreupele bij droeg, maar op een namiddag, toen zij met hun drieën in de schoolkamer zaten, wierp Felix zijn Latijnse gram matica tegen de muur en riep uit: „Ik wil de zwanen zien in het Cen trale Park en ik wil er heen, al regent het ook! Hettie, bel Patrick eens, dat hij het coupeetje voorrijdt. Juffrouw Earl, hebt u geen lust om uit te gaan?" „Ja, want het zal nu wel niet meer gaan regenen, de zon is door de wol ken heengebroken. En bovendien denk ik, dat je wat beminnelijker zult wor den, als je in de buitenlucht zult komen." Zij gaf hem zyn hoed en krukken, nam zijn grijze sjaal over haar arm en zij gingen naar beneden. Daar stond het keurige rijtuig al klaar 'met het mooie, kastanje-bruine paard er voor, dat geheel voor het gebruik der kin deren bestemd was. Toen zij het park binnenreden, merkte Edna op, dat de ogen van de jongen opklaarden en dat hij verlan gend uitzag naar elk gelaat., dat hen voorbijging. „Nu, Hettie, moet jij uitkijken aan jouw kant en ik zal een goed oogje houden op mijn kant. Ik ben benieuwd of zij vandaag zal komen." „Naar wie kijken jullie beiden uit?" vroeg Edna. „O, naar de kleine Lila, Felix' meisje", lachte Hettie, hem aanziende met een ondeugende schittering in haar vrolijke ogen. „Helemaal niet! 'k Heb nooit een meisje gehad in mijn leven! Wees niet zo dwaas, Hettie, pas maar liever op je raam, of we zullen haar niet eens zien." ,.Nu in ieder geval hoorde ik oom Grey aan mama vertellen, dat hij zijn meisje de hand had gekust op een partij en Felix kuste Lila's hand ver leden week". „O, niets van waar. juffrouw Earl! Knijp mij niet zo, Felix. Mijn arm is helemaal blauw. Daar is zij. Kijk, hier aan mijn kant! Hier is Roodkapje!" Edna zag een klein meisje, gekleed in het rood, aan de hand van een ernstig uitziende kinderjuffiouw van middel bare leeftijd, die langzaam naar een van de meren wandelden. Felix stak zijn hoofd buiten het raam en riep de vrouw. „Hannah, gaan jullie de zwanen voeren?" „Goeden middag. Ja, daar gaan we nu heen." „Wel, dan zullen we jullie daar „Hoe heet het kind?" vroeg Edna. „Lila Manning en zij is doofstom. Wij praten met haar op onze vingers." Zij stapten uit het rijtuig en gingen naar een groepje»kinderen, die aan de kant van het water stonden en toen zij Felix zag, sprong het kleine meisje in het rood hem tegemoet. Zij bewoog snel haar kleine slanke vingertjes, want zij had hem veel te vertellen. Het was een lief, maar teer kind, blijk baar van Hettie's leeftijd en terwijl Edna keek naar de wisselende uitdruk kingen op haar fijn besneden gezichtje, wendde zij zich tot de kinderjuffrouw en vroeg: „Is het een weesje." „Ja, juffrouw, maar zij zal hét nooit voelen, zolang haar oom leeft. Hij ver went haar erg." „Hoe heet hij en waar woont hij?" „Meneer Douglas G. Manning. Hij woont in de NStraat drie-en-twin- tig; maar hij brengt zijn meeste tijd door op zijn bureau- Het doet er niet toe, hoe laat op de avond hij thuis komt, hij gaat nooit naar zijn kamer voor hij naar Lila heeft gekeken en haar goede nacht heeft gekust. Jonge heer Felix, maak alstublieft haar hoed niet los, de wind zal heur haar helemaal uit de krul waaien." De kinderen hadden een tijdlang pleizier in het kijken naar de Wanen en toen zij zich bereid verklaarden om weer huiswaarts te gaan, werd met Hannah afgesproken, dat zij elkaar de volgende dag weer zouden ontmoeten op dezelfde plaats. Zij keerden terug naar het rijtuig en Felix zei: „Vindt u Lila geen kleine schoon heid?" „Ja, ik ben het volkomen met je eens. Ken je haar oom?" „Neen, en ik wil hem ook niet ken nen; hij is veel te zuur en te onge naakbaar. Ik heb hem wel eens met Lila zien wandelen en hij komt wel eens bij mama op haar partijtjes dineetjes; maar Hettie en ik zien gezelschap nooit, als wij niet door de deur gluren, en daar heb ik een v lijke hekel aan. Het is gemeen er geen echte heer zou het doen. Meneer Manning is een oude vrijgezel er brommerig, zegt mijn oom Grey. Hij is uitgever van het tijdschrift, waar van mama altijd zegt. dat zij zonder dat niet kan leven. Kijk! kijk! Hettie! Daar gaat mama heen! Stop, Patrick! Oom Grey! Oom Grey! sta stil, alstu blieft, en laat mij de nieuwe paarden eens zien!" Een sierlijk wagentje, getrokken door een paar prachtige zwarte paar den, kwam vlak naast het coupeetje staan en mevrouw Andrews en haar enige broeder, meneer Grey Chilton, die mende, plaagden Hettie door haai hoofd en schouders met de zweep aar te raken. „Oom Grey, ik vind onze vos toch het mooist." „Dat bewijst, dat je volstrekt niet in staat bent om paarden te beoordelen, want dit zijn de mooiste paarden var de stad. Ik veronderstel, dat dit juf frouw Earl is, ofschoon niemand zo beleefd schijnt om ons aan elkaar voor te stellen. Hij nam even zijn hoed af, boog lich telijk en reed door. „Is dat de eerste maal, dat u mijn oom ontmoet heeft?" vroeg Felix. „Ja. Woont hij in de stad?" ..O, verbeeldt u! hy woont bij ons in huis!Heeft 11 hem nog nergens ge zien? U moet hem toch zeker met Hettie hebben horen stoeien, want zij maken lawaai genoeg om de politie binnen te halen. Ik vind oom Grey de knapste man, die ik ooit heb gezien, behalve Edwin Booth, als hij „Ham let" ipeelt. Wat zegt u ervan?" (Wordt vervolgd) (Advertentie) IGEZONOE SLAAP:! ^^ullman ^ITlatraooen Jubileum-nummer van „De Reformatie" verschenen Vandaag is De Reformatie met een jubileumnummer uitgekomen, ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan en het gedurende 25 jaren verschijnen van het blad. Het omvangrijke nummer wordt geopend met eer artikel van de hoofdredacteur, prof. dr K. Schilder, over „De reformatie van De Reformatie" en bevat voorts artikelen van L. Smit, directeur van de uitgeverij van het blad, de hoogleraren B. Holwerda, C Veen- hof P. Deddens, ds L. Doekes. ds H. Meulink, ds H. Bouma, ds C. Vonk. P. Groen e a. Het blad is verlucht met en kele foto's en een caricatuur van prof. Schilder. Ook is een krantenknipsel van de Java-bode var- 4 October 1940 opge nomen. waarin werd vermeld dat prof. Schilder was opgehangen en dat prof- dr H. Kraemer een dodelijk schot in de rug had gekregen toen hij trachtte vwn het strand te Katwyk in een vissersvaartuig te vluchten. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS 3enoemd tot leraar aan de Chr. kweek- ïool in Den Haag G H Hubers te Alblas- ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 6 Oct. Gesl doet ex Ned reet J Th de Smidt te Leiden, mej F J Inckel t Gesl. cand-ex Ned recht de i Ha£ ichoten, E J I J C S Romijn t Win- Den Haag. 1 C H Nottrot te Haar- L C L Huijdts te Den Haag en mevr F Klasensv d Loo te Lelden, idem de ■en A Calje te Hardinxveld. J L Frima Den Haag. W A Wagtendonk te Voor- oten. J W Bax te Vlaardingen en F AbeU te Voorburg. DELJFT. Geslaagd: prpp ex J. Vink. Den Haag. AMSTERDAM. (V. U.) Geslaagd: cand theologie A C Kersten. Den Haag; doet theologie ds D Roest. Den Haag. AMSTERDAM (Gem Univ.) Geslaagd: doet theologie ds R Bijlsma. Amsterdam. AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd: cand-ex 2e deel geneeskunde: mej H Bak ker, mej S E Lek. P Borsje. G Bruins. B H J L ten Horn. L C Klljn. A F Koome. H L Meessen. RAM van Oppen. E P Riffeld, J Roukema. H de Ruiter, mej B A Trier, A N Veltema, mej ASM Verhoeff, mej M van Wielink. allen te A'dam. mej M C Goede.' Landsmeer. B du Pon. Haarlem. N D Ver. hoef. Leiden. W J Waal. Hilversum. V M van der Wal, Ermelo. mej v/d Zwan, Sche- AMSTERDAM (Gem. Uni tot doctor in de wis- en proefschrift: „Wilsonkamer - Bevorderd ca". A M C Helmer, geb te Amsterdam. ROTTERDAM. Geslaagd: cand-ex W O van de Have. R'dam. C P Schwartz, Maas sluis. G Verwey. Den Haag, T Miedema, Franeker. A F Bolhuis. R'dam en J R G Groenewold. Groningen; doet ex J A M Kokshoorn. Voorburg. Het lied der aethergolven ZONDAG 8 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). 7.00 NCRV Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.30 IKOR Vroegdienst. 9.30 KRO Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. 9.55 uur Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kwartet. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12-55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws en katholiek nieuws. 1.20 Residentie Orkest en soliste, In de pauze: „Uit het boek der boeken". 2.30 Gram. 2.45 ..Collegium Muslcum Amsteloda- mense". 3.10 Gev. programma. 4.00 Gram. 4.10 „Katholiek thuisfront overal". 4.15 Re portage. 4.30 Vespers. 5.00 NCRV Gereform. kerkdienst 6.30 Gewijde muziek. 7.15 „Kent gij uw Bijbel?" 7.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberichten. 7.45 KRO Actualiteiten. 7.52 Boekbespreking. 8.12 Gev. programma. 10.45 Avondgebed en liturgische kalender. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 ml. 8.00 VARA Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.30 Tuinbouwpraatje.. 8.40 Voor mi litairen. 9.13 Sportmededelingen. 9.15 Ver- zoekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven", cau serie. 10.00 VPRO Voor de jeugd. 10.30 IKOR Protestantse kerkdienst. 12.00 AVRO Kwin tet. 12.30 Voor de Jeugd. 12.40 Plano en orgel 1.00 Nieuws en weerberichten. 1.15 Medede lingen of gram. 1.20 Orkest-concert. 1.50 uur „Even afrekenen, heren". 2.00 Gram. 2.05 Boekenhalfuur 2.30 Blaaskwintet. 3.10 Gram 3.20 Fllmpraatje. 3.35 Mannenkoor. 4.00 uur Dansmuziek. 4.30 Sportrevue. 5.00 VPRO „Tussen kerk en wereld", causerie. 5.20 uur Voordracht. 5.30 VARA „Op 't Zuydlandt ge strand". hoorspel. 5.50 Pianospel. 6.00 Sport- beschouwlng. 6.15 Nieuws en sportuitslagen. 6-30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Radiolym- pus 7.30 Lichte muziek. 8.00 AVRO Nieuws „Ziget Vlaander opere 9.05 Actualitel lek. ENGELAND BBC Home Service 330 m. 12.10 Critleken. 12.55 Weerberichten. 1.0C Nieuws. 1.10 Causerie. 1.30 Gram. 2.05 Tuin bouwpraatje. 2.30 Hoorspel. 3.45 BBC Mid land Light Orchestra. 5.00 Voor de kinderen 5.50 Causerie. 5 55 Weerberichten. 6.00 Nieuws 6.15 Verslag van de Verenigde Naties. 6.30 BBC Symphonie-orkest en solist. 7.45 Kerk dienst. 8.25 Llefdadigheidsoproep. 8.30 Hoor spel. 9.00 Nieuws. 9.15 Landbouwpraatje. 9.30 Reisverhaal. 10.30 Voordracht. 10.52 Epiloog U.00—11.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 12.00 Lichte muziek. 12.30 Verzoekprogram 2.00 Viool en plano 2.30 Gram 3.30 Gevar programma. 4.00 BBC Variété Orkest en sol 4.45 Gram. 5.15 Dansorkest en solisten. 6.00 ..Round Britain Quiz". 6.30 Gev. muziek. 7.00 Nieuws. 7.30 Grand Hotel. 8.30 Communlty- zang. 9.00 Gev. orkestmuziek. 10.00 Nieuws. 10.15 Twee plano's. 10.30 Muzikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 Lichte muziek. 11.56— 12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Accordeon-orkest. 12.15 Radiojournaal 12.30 Weerbericht. 12.32 Accordeonorkest. 1.00 2.00 Opera- en bel canto-concert. 3.30 Gram 4.00 Reportage. 4.45 Orgelspel. 5.00 Koorzang. 5.45 Kamermuziek. 5.55 Sportuitslagen. 6.00 Pianorecital. 6.30 Godsdienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Koor en orkest 8.00 Actualitei ten. 8.15 Gev. program. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05- 12.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.08 Orkestmuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Ver- 7.00 Godsdienstig halfuur. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkestensollstcn. 9.30 Gram 10.00 uur Nieuws. 10.10 en 10.30 Gram. 10.55 Nieuws 11.00 Symphonie-orkest. 11.55 Nieuws. (Advertentie) Pijnloos scheren! Geen enkele keer zult U meer klagen dat het scheren pijn doet of dat de huid stuk gaat of naschrijnt, indien vóór het inzepen een weinig Purol worde ingewreven. as^M» MAANDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). 7.00 NCRV Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8320 uur Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Luisterwedstrijd. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital. 12.10 Gram. 12.30 Medede- lingen. 12.33 Kamerkoor. 1.00 Nieuws. 1.15 Amusementsmuziek. 2.00 Schoolradio. 2.35 Gram. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3J0 Pianotrio. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal en semble. 5.00 Voor de kinderen. 5.15 Orgel spel. 5.45 Gram. 6.00 Voor de kinderen. 6.15 Sportberichten. 6.30 Verzoekprogram. 7.00 Nieuws en weerberichten. 7.15 Engelse les. 7.30 Boekbespreking. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 Philh. orkest. 8.30 ..Het land goed Ter Voorde", hoorspel. 9.30 Vocaal kwartet. 9.50 Marinlerskapel. 10.30 Causerie. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15- 12.00 Gram. HILVERSUM (298 1 7.00 AVRO Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 uur Gram. 9.30 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Orgel en sopraan. 12.00 Metropole-ork. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't Spionnetje". 12.38 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Kwartet. 1.50 Gram. 2.00 „Wat gaat er om in de wereld? causerie. 2.20 Viool en plano. 2.50 Voordracht met harpspel. 3.05 Klein koor. 3.30 Voor de vrouw. 4.30 „Musicaiender". 5.30 Voor de pad- ders. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Nieuws. 6.15 Gram. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Filmprogramma. 7.30 Muzikale causerie 7 45 Regeringsuitzending. 8.00 Nieuws. 8.05 „Ra- dioscoop 10.30 Planorecital. 11.00 Nieuws. 11.15 „Paris la nult". 11.40—12.00 Gram. ENGELAND BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 12.55 Weerberichten. 1.00 Nieuws. 1.10 Gev. muz. 2.00 Schoolradio. 3.20 Orkest en zang 4 00 Interviews. 4.30 Voor de vrouw. 4.45 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.55 Weerberichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Causerie 6.30 BBC Northern Orchestra. 7.25 Discussie 7 45 Gev. programma. 8.15 Gev. programma. 8 45 Europees commentaar 9.00 Nieuws 9.15 ..T he (ace of violence". 10.45 Pianorecital, ll.oo— 11.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programms 1500 en 247 m. 12.00 Voordracht. 12.15 Strijkorkest. 1.00 BBC Schots orkest. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gev. muziek. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Dansorkest. 4.15 ...Mrs Dale s Dagboek". 4.30 Hoorspel 6.00 Orgel spel. 6.15 Hoorspel. 6.30 Voor dc jeugd. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gev. programma 8.00 Philh. orkest en solist. 8.45 Hoorspel 9.15 Gev. muziek. 10.00 Nieuws. 10.15 Causerie 10-20 Orkestmuziek. 11.00 Voordracht 11.13 Strijkensemble en solist. 11.55—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Gram. 12.15 Melodisch trio. 12.30 uur Weerbericht. 12.33 Voor de landbouw. 12.40 Melodisch trio. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 3.00 Voor de vrouw. 3.00 Omroeporkest en sollsté. 4.00 Int. Radio-Universiteit. 4a30 Kamermuz. 5.00 Nieuws. 5.10 Licht orkest. 6.00 Franse les. 6.20 Gram. 6.25 Financiële kroniek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Ballet- iek 7.50 Radlofeullleton. 8.00 Kamerork. Actualiteiten. 9.15 Verzoekprogram. 10.00 Nieuws. 10.15 Gram. 11.00 Nieuws. 11.05— 12.00 Gramofoonmuztck. BRUSSEL 484 m. .05 Licht ensemble. 1.00 Nieuws. 1.10 uur Trio. 1.25 Toeristenkroniek. 1.30 Gram. 2.00 Symphonie-concert. 3.00 Schoolradio 4.00 Gram. 4.15 Voordracht. 4.30 Kamermuziek. 5.00 RegeringsulUendlng. 5.05 Interviews 5 to Gram. 5.30 Voordracht 5 45 Gram 00 Voor de soldaten. 6.30 Vioolspel. 6.45 Gram 7.25 Jazzmuziek. 2.45 Nieuws. 8.45 Gram. 9.15 uur Zangspel. 9.40 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Gra- mofoonmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Dansmu- zuiek. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5