imrant Alles wat jong is in de Zuid-Molukken grijpt naar de wapens Soekarno trekt weer van leer tegen Nederland in klassieke stijl Boze bollen en bollebozen Communisten legden het loodje De eieren zijn zo duur, doordat het in Oostenrijk de Ook de Amerikanen zullen Noordgrens overschrijden „Uit handen gegeven Wist VRIJDAG 6 OCTOBER 19SB BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER ,StojH«asttrt; It gebleven mgn bert ia tcgtrenspoct" Een en dertigste Jaargang No 8241 KLUNZEN. LORREN OF NIKSEN Verbitterde gevechten op Ambon c.a. Acht dagen na de aggressie van de republiek Indonesia op Ambon woedt de strijd met grote verbittering en hevigheid voort. Terwijl men van Indonesische zijde de zaak officieel blijft doodzwijgen, meldt men van Ambonse zijde des te meer. Kort samengevat komen de berichten hierop r.eer, dat de Ambonnezen thans de Indonesiërs terugwerpen. De stichting „Helpt Ambon in nood" heeft telegrammen gestuurd aan Presi- den Truman, dr Dreess, het Internatio nale Rode Kruis, premier Attlee, premier Menzies en de Wereldraad van Christe lijke Kerken om verder bloedvergieten tegen te gaan De heer Lima, medisch candidaat, heeft namens de Zuid-Moluk se studenten' een telegram gezonden aan de Veiligheidsraad en de Unci om te pro testeren tegen de aanval op Ambon en om een vreedzame oplossing te verzoe- De „Manchester Guardian", die steeds Soekarno gesteund heeft, beweert, dat de republiek der Zuid-Molukken een mili taire junta is, doch merkt op, dat Indone- sies stilzwijgen een slechte indruk heeft gemaakt. Zo deelt het bureau der Zuid-Moluk ken het volgende mede: De troepen der Zuid-Molukken zijn ii het offensief. Op Ambon zijn de Indo nesiërs aan het Pasofront tot Waitatiri terugslagen, en aan het Hitoefront bij Wakal. Op Ceram zijn Latoe, Roema- kai, Kamarian en Kairatoe heroverd. De troepen der Zuid-Molukken rukken op naar Piroe. Het gehele volk strijdt mede. Dagelijks aanschouwt men ontroerende tonelen van honderden jongens uit alle I negorijen, die als vrijwilligers naar i front gaan. Het is duidelijk de wil liet Ambonnese volk de geproclameerde j vrijheid te verdedigen. Alle Ambonnese militairen buiten de Zuid-Molukken zijn opgeroepen om onmiddellijk naar vaderland terug te keren ter beveiliging van hun gezinnen en hun land. De positie van de T.N.I. op Ceram is slecht. De Indonesiërs hebben steun uit Java ge vraagd, liefst van het korps keurtroepen of van gewezen soldaten van het K.N. I.L., alsmede de luchtmacht. Ondanks het beroep van dr Drees op Natsir gaan de verwoestingen en beschietingen van gorijen voort. De regering verzoekt interventie van de Unci, de V.N., Austra- 1 lië, Amerika en de vereniging tot be scherming van de mensejyke rechten. Ook door radio-Ambon werd een beroep op Australië gedaan om tussenbeide te komen en op de V.N. om de aggressie te straffen. Reuter vernam van .gewoonlijk wel- ingelichte kringen" te Djakarta, dat de strijd geheel voorbij was behalve het kabaal daarover. Indonesië zou acht i nieuwe bataljons in de strijd hebben ge worpen. Soekarno fulmineert weer Inmiddels heeft ir Soekarno in een radiorede voor de vijfde verjaardag van het Indonesische leger een aanval gedaan op Nederland. Hij gaf Nederland de schuld van de opstanden te Bandoeng, Makassar en Ambon, doch zweeg in alle I talen over de Indonesische aanval op Ambon. De voornaamste moeilijkheden waren volgens Soekarno geschapen door troepen, welke onder Nederlandse ver antwoordelijkheid stonden. Nederland was verplicht, de discipline onder zijn troepen te verzekeren, maar toont Neder land oprechtheid in de volbrenging van deze plicht? vroeg hij, terwijl hij de i Nederlanders onbekwaamheid en gebrek aan ernst verweet, en beweerde dat de j Ambonnese troepen jarenlang volgestopt waren met opruiende „Nederlandse pro paganda". (Alsof het de schuld van de i Nederlanders was, dat Soekarno's troe pen de vrouwen en kinderen der Am- bonnezen afslachtten. Red.). Ook Nieuw-Guinea sleepte Soekarno er bij en verklaarde dat de Indonesiërs op de Ronde-T2fel-Conferentie een grote concessie deden door de beslissing over het lot van een deel van hun grondge bied een jaar uit te stelen. Balkanstaten aan de schandpaal De V. N. te Lake Success heeft Hon garije, Bulgarije en Roemenië „moreel- veroordeeld wegens schending van de mensenrechtenals vastgelegd in de vre desverdragen. Ondanks het protest van Malik, werd een Australische resolutie over deze kwestie aangenomen met 39 tegen 5 stemmen. Jhr R. de Marees van S wind éren 90 jaar Jhr. R. de Marees van Swinderen, oud minister van Buitenlandse Zaken en oud gezant. is vandaag in Washington 90 jaar geworden. Minister Stikker heeft hem telegra fisch gelukgewenst. Gemaskerde man beroofde dame ie Sittard van 100. Een gemaskerde man, die achter een heg tevoorschijn sprong, heeft gisteren, op klaarlichte dag op de Verlengde Heinsscheweg te Sittard mevr. S. beroofd van een handtasje met ruim f 100. De dader is spoorloos verdwenen. Over paddenstoelen gesproken De heer F. v. d. Horst te Boerdonk (N.-B.) heeft in zijn weiland een padde stoel met een middellijn van een metei ;n hoogte van bijna een halve meter ontdekt. Precies honderd jaar geleden kreeg een Engelse jager er schoon genoeg van, iedere keer met zijn hoge hoed in de takken te blijven hangen. Hij kwam op het idee, een lager model hoed te laten vervaardigen en zo ont stond bij de hoedenfabrikant Bowler de eerste bolhoed. Voorlopig was de jager de eerste, dié met zo'n bolhoed liep en conservatief als de mensen waren hij werd niet voor vol aangezien. Maar langzamerhand won de bolhoed terrein en waren er meer mannen, die zo'n hoed aanschaften, zon der het gevaar te lopen, als een zonderling aangeduid te worden. Op deze foto ziet U drie nakomelingen van de eerste bolhoedenfabrikant: v.l.n.r. de zoon, de kleinzoon en de achterkleinzoon. De modellen zijn even verschil lend als de dragers er van, doch zij stammen, hoed voor hoed en hoofd voor hoofd van één familie. Wat de hoeden betreft: op het eeuwfeest praten we niet over de boze. bollen, die zij bedekt hebben, maar alleen over de drie bollebozen van deze foto! /-«i i 1 1 1J" Eieren behoeven niet zo duur te zijn Maar in Sowjetzone blokkeerden zij verkeer en werden stations bezet DE OOSTENRIJKSE COMMUNISTEN hebben de algemene staking a.?e- last. Dit wordt als een algehele capitulatie beschouwd. Natuurlijk verklaren de communisten op hun beurt, dat zulks onder pressie der Westelijke mogendheden is geschied. Teneinde het rode échec te beman telen wordt verklaard, dat met alle „economische" (wat je maar econo misch noemt!) middelen de strijd tegen de loon- en prijspolitiek der re gering zal wordên voortgezet. Alvorens het besluit genomen werd te zün. Gisteren sloten communistische >m het werk te hervatten, trachtte men stakers alle spoorwegverbindingen van wederom incidenten uit te lokken. In de Wenen met het Noorden af en werden kleine stations in de Sowjetzone bezet. Tegen de middag was slechts de lyn naar het Zuiden over de Sëmmeringen- pas naar de Britse zone nog open. Vele wegen werden geblokkeerd, terwijl er barricades werden opgeworpen. Ook de hoofdweg, die Wenen met de Ameri kaanse en Franse zones verbindt was afgesloten, hoewel Amerikanen moch ten passeren. Bij een botsing met de stakers in dt Sowjetzone werd een aantal leden var het trampersoneel ernstig gewond. Een en ander is voor het Oostenrijkse kabinet aanleiding geweest een dringende pro testnota tot de Geallieerde Raad te zen den. Volgens deze nota verhinderen de Sowjets de Oostenrijkse politie de orde te herstellen. Tengevolge van de crisis moest de min. van Buit. Zaken, dr Gru- ber, zijn vertrek naar de V.S. uitstellen. publiek steeds grote wil kopen. In de herfst zijn de grote eieren altijd schaars, de oudere kippen leggen dan slechts een kwart van het normale aan tal. Eieren van jonge hennen zijn kleiner, maar 40 cent per kilo goedkoper. Ze kos ten even veel als in Juni, de tijd van de grootste aanvoer en de laagste prijzen, zo deelt de vakgroep groothandel in Wat een rat was dat! Een jachthond, die afgericht is op het jagen van bunzings en eigendom van de heer H. van de Bey uit Eemnes, heeft bij de Eemnesservaart gedurende een half uur een gevecht gevoerd met een rat van bijna een meter. De hond kwam als overwinnaar uit de strijd en poseert hier met de verslagene voor de camera. Een afgevuurde telefoonkabel Bij de strijd in Korea wordt door het Amerikaanse corps voor legersei- ners met succes gebruik gemaakt van een militaire telefoonkabel, die met een snelheid van meer dan. 200 km per uur gelegd kan worden. Zulks geschiedt door gebruik te maken van vliegtuigen en de kabel kan ook „afgevuurd" worden door een Bazooka of met een speciaal soort geweer, aldus Ass. Press. De Duitse vissersboot Nordraeer, afkomstig uit Bremerhaven, heeft giste ren ter Noorden van Amelanc machine schade gehad en is door de Duitse trawler Frankfortmain op sleeptouw ge nomen. Razzia op Bavianen Een grote klopjacht op bavianen wordt in Gambia (West-Afrika) op verzoek van de regering georgani seerd. De apen richten grote schade aan de oogst van noten en groenten en fruit aan. Men meent, dat er meer dan 50.000 bavianen in Gambia zijn. Een prijs van „één gulden per staart" is aan de jagers uitgeloofd. Reeds trekken veel „rode" bavianen zich terug, zij het ook niet over de 38ste breedtegraad (van Gambia). H.M. de Koningin woonde gister, avond in het Haagse Passage theater de gala-première bij van de Nederlandse film over de inun datie van Walcheren: De dijk is dicht. Bij de ingang van de cine ma hadden zich de dames .van,het koor van Westkapelle opgesteld, welk koor in dfe film optreedt. Altijd lente in 't nieuwe Britse Lagerhuis Op 26 October zal te Londen het histo rische gebouw van het Engelse Lager huis, dat in 1941 afbrandde tengevolge van een Duits bombardement, worden -heropend Het is geheel vernieuwd een vernuftige combinatie geworden antiek en moderr. Een der nieu- snufjes is. dat een ingewikkeld syst van luchtverversing is ingevoerd, w door. naar men verwacht, in de verga derzaal steeds de atmosfeer van 'heerlijke lentedag zal heersen. Ter van Churchill, die Engelands premier was tijdens de wereldoorlog, is een mooi gewelf aangebracht Traditiegetrouw be vatten de deuren van de zaal kijkgaatjes, die bij de restauratie aanvankelijk geten waren. Vroeger plachten de leden van het Huis hierdoor uit te zien <ie ceremoniemeester des Konings. kwam om het parlement in zitting bijeen te roepen. Een andere traditie werd even-wel ook vortgezet en deze houdt dat er niet voldoende zitplaatsen voor alle leden. Het Lagerhuis telt 625 leden en als allen tegelijk aanwezig zijn; zullen er 188 moeten staan. Er zijn maar 437 zitplaatsen Ambtenaren verkwistend en parlementsleden corrupt Meer dan een millioen" mark aan steekpenningen zouden een 100-tal Westduitse parlementsleden verleden jaar hebben ontvangen, om voor Bonn te stemmen inplaats voor Frankfort als federale hoofdstad, aldus luidden de ruchten al enige tijd. Om een onderzoek naar deze beweerde omkoperij in te stel len heeft de Westduitse Bondsdag be sloten een commissie van 15 te vormen, waarin alle partyen behalve de commu nisten zön vertegenwoordigd. Overigens is deze commissie niet de enige, die moet onderzoeken wat er scheef is gelopen by de promotie van het provinciale Bonn tot hoofdstad. Een an dere commissie houdt zich al geruime tyd bezig met een onderzoek naar de uitgaven. Kwade tongen te Bonn spre ken nl. van een verkwistende wyze, waarop hoge ambtenaren zouden zün omgesprongen bü een representatieve uitrusting van hun ambteiyke praal zucht, die weinig met ts lands financiën stroken. Jhr Van Kamebeek gezant in Israël Binnenkort is de benoemihg "te ver wachten vair jhr. mr M. P. van Karne-' beek tot Nederlands gezant in Israël, als opvolger van -<Jr J. A. Nederbragt. Berlijn vergaderplaats der Assemblée Het bestuur van het „congres voor culturele vrijheid" heeft aan Trygve Lie voorgesteld, dat de Ver. Naties in 1951 haar Algemene Vergadering te Berlijn zullen houden. De brief aan Lie was ondertekend door Irving Brown. Europese vertegenwoordiger van Amerikaanse vakverbond de A.F.L.. de schrijver Arthur Koestier en prof. Carlo Schmid. vice-voorzitter van .de West- Duitse bondsdag. Uit het hoofdkwartier van McArthur: Russische en Chinese rode pers verklaart, dat de oorlog lang zal duren DE STRIJDKRACHTEN der verbonden legers zullen de 38ste breedte graad overschrijden. De Zuid-Koreaanse troepen, die nu ruim 100 km diep aan de Oostkust van Noord-Korea opereren, treden geenszins onafhankelijk op. Volgens een woordvoerder uit het hoofdkwartier, heeft McArthur ov^r de Zuid-Koreaanse troepen evenveel macht als over de Amerikaanse divisies. De 38ste breedtegraad vormt volgens hem zelfs geen politieke barrière. De Amerikaanse strijdkrachten hergroeperen zich en voeren nieuwe voorraden aan, terwijl de totale sterkte der troepen waarover McArthur kan beschikken, zelfs uit 175.000 man bestaat. Offi cieel wacht men op een „sein". Te oordelen naar een Reuterbericht, zijn de" Zuid-Koreanen zelfs zo snel op gerukt ten Noorden van de 38ste parallel, dat spéciale voorzorgsmaatregelen geno men moesten worden, teneinde te ver- myden. dat zij door vliegtuigen der V.N. onder vuur zouden worden genomen. Pj- loten van de 5e luchtmacht hebben ge meld, dat de Zuid-Koreanen thans rode herkennijjgsbprden boven het hoofd'dra gen, opdat-men. hen niet V091- Noord- Koreanen -zal houden én uit de lucht be schieten. Tsjangjon. op 130 K.M. teh Noorden an de 38ste breedtegraad, werd door de Zuid-Koreaanse troepen bezet en de Roden moesten verscheidene hunner in stallaties prijsgeven. De Noord-Koreanen pogen hun oude posities weer in te ne- zij graven zich ii convooien heeft men Hoe zün de reacties Moskou? Een Chinees blad, dat door radio Pel De weg terug. Nu de Noord-Ko- reaanse troepen die hen uit hun woonplaatsen hadden verdreven, door de legers der V.N. zijn terug geslagen, keren de Zuid-Koreaanse burgers naar hun dorpen terug. Ondanks zijn hoge leeftijd nam deze Zuid-Koreaanse boer nog een ver moeid meisje op zijn rug gehaald, verklaart, dat de Koreaanse oor log in eigeniyke zin amper begonnen is. Het zal een langgerekte oorlog worden, waarbü het volksleger zich nog moet laten gelden! De Russische Prawda schreef, „dat een verschrikkelük ge1 boven Korea hangt". Weliswaar heeft het volksleger onder druk' van een qumeriek .sterkere vyand „bevrijde gebieden" in de steek moeten laten, maèr de guéfilla-oorlog zal dén Opgevoerd. Zo te zien. is de eerlog dus zeker nog niet de eerste maanden afgelopen. Volgens een" later telegram verluidt uit gezaghebbende kringen der V-.N. te.Tokio. dat McArthur de Veiligheidsraad thans heeft verzocht, om een speciale uitspraak over de vraag, of de V.N. troepen de 38ste breedtegraad zullen overschrijdén. Derde Amerikaanse mijnenveger bij Korea gezonken Wederom is een Amerikaanse mynen- veger, ditmaal de „Magpie", by Noord- Korea op een drijvende myn gelopen en gezonken. Er worden 21 opvarenden ver mist en een zusterschip slaagde er in, de 12 overlevenden uit de wateren op te pikken en naa'r Poesan te brengen. Dit is dus het derde Amerikaanse oorlogsschip, dat aldus verging. Egypte biedt Ver. Naties 1 millioen man aan Maar dan moeten de Britten bet land verlaten Egypte heeft de V.N. aangeboden een leger van 1 a 2 millioen man beschikbaar te stellen als onderdeel van een perma nente internationale strydmacht. De V.S. en andere landen der V.N. zouden evenwel voor wapens en uitrusting moe ten zorgen. Als voorwaarde stelt Egypte, dat de Britse troepen uit het land zullen worden teruggetrokken. Egypte, dat 20 millioen inwoners telt, ls bereid de verdediging van het Suez- kanaal op zich te nemen totdat de V.N. de versterkingen zouden kunnen zenden. DAT dr Ph. J. Idenburg, directeur- generaal voor de statistiek, hedenavond om 7.15 uur via Hilversum I spreekt over de algemene bedrijf stelling. DAT voor de Rotterdamse rechtbank resp. drie maanden en f 250 is geëist te gen de 51-j. aannemer A. N. en de 27-j. administratieve directeur J. P., die valse kwitanties hebben opgesteld voor de Stichting Risicofonds Bouwbedrijven. DAT bij Bergen op Zoom borpmen- werpoefeningen worden gehouden van 9 tot en met 13, 16 tot en met 20. 23 tot en met 27 en op 30 en 31 October. DAT minister Stikker gisteren in zyn functie van voorzitter van de O.E.ES. naar Parijs vertrok en morgen terug wordt verwacht. DAT van een 11.5 meter diep gat in het strand van Ameland in enkele weken reeds 4.5 meter is dichtgeslibd. DAT het paard Gretha reeds 20 jaar dienst doet by het trekken van de Amelandse reddingboot, waarvoor in totaal tien paarden nodig zijn. DAT Elburg, waar men het nog steeds met straatgoten afdoet, riolering krijgt en de kosten f 580.000 bedragen. DAT res. Ie It. G. J. Schussler, wegens moedig gedrag op Sumatra en Java in 1949, benoemd is tot ridder in de M.W. DAT voor het A'damse „B.G." achttien jaar is geëist tegen de 46-jarige oud inspecteur J. F. Veile, die bij het bureau inlichtingendienst der Amsterdamse po litie heeft meegewerkt aan het arreste ren van illegalen en onderduikers. DAT op een byeenkomst van virusspe cialisten te Amsterdam algemeen vooi het voortgaan van de Inenting tegen griep werd gepleit. DAT een comité op de Grote Markt te Nijmegen een monument voor de ge sneuvelde militairen uit die stad wil oprichten. DAT de directeur der federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen, A Schouten, morgenmiddag spreekt op een byeenkomst van oorlogsgetroffenen in Den Bosch. DAT de vaargeul door de Zeehonden plaat, voor de monding van de Roosen- daalse en Steenbergse Vliet, binnen vier weken gereed komt en dit de schippers Pierson, president een omweg van 12 km zal besparen. DAT voor de R'damse rechtbank drie maanden is geëist tegen de 35-j. chauf feur D. v. d. S. uit Rotterdam, die r chines verkocht uit een gedeeltelyk huurkoop aangeschafte en nog niet betaalde en gedeeltelyk aan vennoten' toebehorende winkelinventaris. DAT 16 October een delegatie van Ned. zakenlieden naar Israël gaat voor eventuele uitbreiding der handelsrelaties. DAT half November in Arnhem een confeotie-industrieschool wordt geopend, waar ateliermeisjes gratis zes maanden worden opgeleid. DAT de Nieuw-Amsterdam, op de thuisreis van New York. wegens hevige stormen met 4 uur vertraging te South ampton aankomt. DAT de gerestaureerde, uit 1584 da terende, meelmolen De Koker te Wormer, de laatste meelmolen uit de Zaanstreek, weer in gebruik is genomen. DAT de Kota Baroe Zaterdag met 50 pontons en ander materiaal uit Rotterdam naar Port Said vertrekt, waar, zoals men weet. een combinatie van Ned. aannemers de haven zal uitbreiden, welk werk 2 jaar zal duren. DAT dr Plesman op 16 Oct. te San) Francisco het jaarlijkse voorzitterschap van de internationale luchtvaartorganisa tie I.A.T.A. zal overdragen aan W. L. de Trans World Airlines. DAT vanmorgen omstreeks een uur var» Schiphol de RLM-Constellation Soera- baja met gezagvoerder George Malouin voor de 1000e retourvlucht Amsterdam- New York is vertrokken DAT de K.N.AC. de ministers Lief- tinck en Stikker heeft verzocht reis- deviezen beschikbaar te stellen voor Spanje of althans voor de doorreis door dat land. Wisf U, dat in Moskou..? Zelden dringt er iets tot ons door vanachter het „IJzeren Gordijn". De Russen blijven voor ons een mysterie. Wij leren hen kennen in de Ver. Naties als onberekenbaar, sluw; felle tegenstanders der Amerikanen. Maar hoe is het leven in de Sowjet-Unie zelf? Wij hebben de hand weten te leggen op een serie artikelen, waar van wy het eerste in het nummer van Zaterdag publiceren. Spannend, sensationeel en juist om de objec tieve weergave aantrekkelijk. De schrijver voert ons binnen in het luxueuze Metropole Hotel in Moskou, waar de geest nog zweeft van het vroegere Czarisme: kroonluchters en in het midden der zaal een fontein, die haar kleurig water spuit. De wodka stroomt; er is een keur van spijzen, caviaar, zalm, eierschotels. Maar in scherp contrast daarmede, is de kleding der mannen in open over hemden en vrouwen met grijswollen hoofddoeken. De eenvoudige Rus sische arbeider houdt er een levens standaard op na. die ver beneden de West-Europese gelegen is. Ook vrouwen moeten daar heel hard wer ken. Men ziet ze met zware hamers >n breekijzers, als huisschilder of metselaar. En overalloert de ge heime politie. Is dit een symbool van Rusland, dat men er wel met de lift omhoog, maar niet meer naar bene den kan. totdat de politieke „tech niek" faalt en men omlaag stort? Het relaas van. een Engels journalist, die in Moskou. he.?ft gewoond. zich toch niet op berichten, dat de aanvallers worden teruggeslagen. Zeker, wy hebben een hoge dunk van de vrij heidsstrijders op Ambon. Zij schijnen ondanks alles wat zij hebben ervaren, nog enige moed te hebben op de toe komst. Zij schijnen alsnog te hopen, dat het getij zal keren. Nogmaals, wij moeten ons op deze be richten niet verkijken, want in het grote geheel genomen is hun positie wel uiter mate moeilyk. De aanvaller is op de duur ver in de meerderheid en boven dien beschikt deze over asenalen van wapens en munitie. Niet voor niets gaat thans reeds van Ambon de hulproep uit en juist om deze beide. Aan moedige mannen ontbreekt het niet. Maar in de moderne strijd is nog aan iets meer be- In dit verband zyn er mensen, wier gedachten uitgaan naar de Verenigde Naties, die thans nog in Indonesië een commissie hebben. Onze stellige over tuiging is, dat van deze zyde nauwelijks iets te verwachten is. Integendeel, wy zyn van oordeel, dat de aanwezigheid van deze commissie der Verenigde Naties, van deze Unci, juist een belemme ring vormt voor de Verenigde Naties om te grijpen. Ware gr geen commissie, dan zouden de Verehigde Naties wellicht spoediger geneigd zyn iets te doen. Maar nu er een commissie is, is het te begrijpen, dat de Verenigde Naties het advies en de voor stellen van die commissie afwachten. Maar die commissie doet in feite niets. Zy heeft in de voorbijgegane jaren niets anders gedaan dan niksen. Wij hebben nu gehoord, dat de Unci zich op de hoogte wil gaan stellen van de toestand op Ambon. Eilieve. alsof de huidige aggressie niet geheel in het verlengde ligt van een toestand, welke al sinds maanden bestond, een toestand, waarin een klein volk door machtige lieden onder druk werd gezet, een toestand, enkele kleine °ilanden door •vermachtigen werden geblok- jyOGMAALS, we willen nog wel aan nemen. dat de Unci de zaak eens zal onderzoeken. Ze moet tenslotte aan haar ezigheid in Indonesië wel enige schijn geven. Maar is er iets van te ver wachten? Men verge toch waariyk niet teveel van ons. Nu schrijft prof. Romme in De Volks krant van hedenmorgen, dat we in dit stadium niet moeten gaan redetwisten vragen van oorsprong en aard van wat zich op Ambon afspeelt. We begrij pen wel, waarom prof. Romme dit schryft. Er kunnen zich situaties voor doen, waarin het wenselijk is de aan dacht wat af te Jeiden van oorspron» en oorzaak. Die oorsprong en die oorzaak heeft minister-president Drees overigens deze week in zijn telegram onverhuld aange geven. Wy hebben, zo telegrafeerde hij naar Indonesië, de zorg voor het welzijn van Ambon uit handen gegeven. Zo is het. Dat heeft Drees gedaan en dat heeft Romme gedaan. Daar liggen oorsprong en oorzaak van wat zich thans op Ambon voltrekt. En prof, Romme zal knap zyn, wanneer hij er in slaag*, onze aandacht daarvan af je trekken. Gelukkig staat e. ...B telegram van minister Drees. Zeker, de minister-president kon niet nalaten, ook in dit telegram een staaltje polemiek met eigen landgenoten weg te geven, toen hij in het bijzonder degenen noemde „die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het In- donensische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indonesische staat met grote belangstelling hebben gevolgd w" VRAGEN maar, lettende op deze formulering: Wie hebben dat mis schien gedaan? Was die belangstelling er niet vooral by hen, die bovendien terstond nog de nodige bezorgdheid b*J zich voelden opkomen? Waarom was het nodig, zelfs in dit telegram over dit uiterst pijnlijke probleem van Ambo.t nog de mogelijkheid van een verdeeld heid onder het volk te suggereren? Maar goed, de minister-president merkte óók op. dat het Nederlands# volk niet onverschillig kan staan, maar dat het zich verantwoordelijk voelt. In derdaad. die verantwoordelijkheid is er nog. ook nu de zaak uit handen is gegeven, sterker nog: Juist nu de zaak handen is gegeven, ver dat „uit handen geven" ware iwens nog wel iets te zeggen. De mi- er-president zelf blijkt van oordeel, dat hiermee het gevoel van verantwoor delijkheid niet is weggebannen. Deze betekenis komt voor ons besef wat laaf. Maar nu gebleken is, dat dit telegram niets zal uitrichten, en nu ook van de Unci niet te veel verwacht mag worden, relke consequenties de regering uit dat heilzame gevoel van •rantwoordelijkheid zal trekken, de lfde regering die bijvoorbeeld zo spoe- aie een schip naar Korea wist te zenden. Engeland heft wapen- uitvoer op Volgens Ass. Press zal Engeland bin nenkort het verbod op de uitvoer van schaarse wapens naar Turkije en Grie kenland opheffen. Dit nieuws volgt op het bericht, dat de Pact'.anden met Tur kije en Griekenland zullen samenwerken betreffende de defensie van het Mid dellandse Zeegebied. In dit verband %-er- melden wy nog. dat de Raad van het Atlantisch Pact op 17 October haar werk zaamheden te Londen hervat. Daar komt dan het financieren voor de herbewape ning der Pactlaqden aan de orde. Vrijwel overal droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk wei nig, morgen in het Westen van het land toenemende bewolking. maar vrijwel overal «droog weer. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. In de Westelijke provincies dezelfde of lagere tempera turen dan vandaag, elders weinig veran dering in temperatuur. tOpgemaakt te 10 ZON EN MAAN. Zaterdag: zon op 6.50—18 05; L00—16.52 uur. 11 Oct. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1