Sprookjes in boetseerklei en marsepein DE ma Edna Earl NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 OCTOBER !S50 In Leiden weid een centrum geschapen Carel van Laere leert bakkers modeleren (Van een onzer verslaggevers) MEER DAN TWAALF AMBACHTEN oefende Carel van Laere uit. Het waren er welgeteld 45, maar van 46 ongelukken kan men by deze jonge man, uit het Cuj'kse naar Leiden gekomen voor het geven van boetseercursussen aan bakkers, toch niet spreken. Zijn werk trok de aandacht \an het artistieke am bacht en van de pers in hoge mate en zelfs was er een ogenblik sprake van boet- seerlessen aan de Prinsesjes op Soestdjjk. Nee, de man, die het gehele afgelopen tomerseizoen cursussen in het modeleren gaf in de proefbakkerij van de firma Backer en Co. N.V. aan het Utrechtse Jaagpad te Leiden, heeft een toekomst vol mogelijkheden voor zich. Carel van Laere is afkomstig uit het bakkersbedrijf. Hijzelf haalde zowel in het bakkers- als in het kruideniersvak diploma's, begon een ceramisch bedrijf, verkocht dit weer en ging van het geld rtuderen aan de Arnhemse academie. Want Carel ontdekte, dat hij talenten zijn schaarse vrij. had voor boetseren. Zo kwam hij beeldhouwklasse terecht, maar verbrak de oude banden niet. Zijn vaardige han den waren te vertrouwd met de mate rialen van het bakkersbedrijf. Boven dien ontdekte zijn levendige geest nieuwe mogelijkheden en bleef het ces niet uit. Wat was logischer, dan dat hij weer terugkwam in het vak? En zijn collega's nieuwe wegen ging wijzen' Succes op succes Zo kwam het, dat Carel van Laere n; Vele publicaties in de vakpers een boekji voor zijn bakkers-vakgenoten ging •dhrijven, dat er in ging als de spreek woordelijke koek. Dat trok nog méér aandacht in zijn richting en Carel, die met de z.g.n. douche-kleuren firma Backer in Leiden had kennis ge maakt. begon in de sedert begin 1950 nieuw betrokken fabriek aan het Utrechtse Jaagpad een serie cursussen voor bakkers uit het gehele land. De cursussen duurden twee dagen en wer den gegeven tezamen met Walter Brien. De cursisten zorgden zelf voor de re clame en er -werd op de duur zelfs deel genomen door vakgenoten uit Zwitser land, België en Luxemburg. Intussen werd ook contact opgenomen met de Talensfabrieken en werd een boekje •amengesteld, dat kinderen de allereen voudigste handgrepen van het boetseren ©p aantrekkelijke wijze duidelijk maakt. Carel van Laere vertelde ons van grote plannen op het terrein van de onderwijs vernieuwing en memoreerde en passant een studiereis naar Zweden, kort gele den door hem gemaakt. Zo wordt voor deze jonge man uit het Cuykse de ho rizon steeds wijder Methode Aan te nemen, dat deze leraar in het modeleren er een bepaalde methode op na zou houden, zou een belediging zijn voor de vrijbuitersnatuur, die hij is. Zijn methode is juist: geen methode te hebben, maar liefde voor het ambachte lijke, fijne en vaardige vingers, een grote fantasie en een kinderlijk-open oog voor het wezenlijke. Hij doceert niet, hij bezielt. En zijn werkterrein bij uit stek is het sprookje. Daarom zijn zijn beste leerlingen en leermeesters tegelijk immers bewijzen, dat Leiden als middel punt van vernieuwing zo slecht nog niet gekozen is. En ofschoon de firma alle reclame bij dit initiatief vermeden heeft en Carel van Laere op zijn bescheiden kamertje in de nok van de fabriek in •el niet op za kelijke propaganda voor de firma Bac ker zal zitten broeien, kan dit object niet anders dan veel good-will in den lande kweken. En dat is toch de basis van alle menselijk verkeer. Rundveestapel bijna op vooroorlogs peil Aantal varkens bereikte een hoogterecord Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte uitkomsten van de Herfsttelling 1950 telt de Neder landse rundveestapel thans 2.707.000 die ren, hetgeen ten opzichte van September 1949 een uitbreiding betekent met 164.700 stuks of ca 7 pet. Het peil van September 1939 is hiermede op 26.000 stuks na reikt. De varkensstapel is sinds September 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog .er in Nederland is geteeld. De paarden- en schapenstapel zijn daarentegen sterk ingekrompen. Het aan tal landbouwpaarden daalt gestadig. Ver geleken met Mei 1949 bedraagt de ver mindering 23.500 stuks of 8,5 pet. De schapenslapel vertoonde een daling ten opzichte van Mei 1949 met 74.000 stuks (16 pet) en bereikte daar mede een dieptepunt. De totale schapen stapel bedraagt thans slechts 57 pet van die in 1939. M. P. A. Meissen in Zuidhollandse Staten In de vacature van wijlen burgemees ter Th. P. J. Eisen van Rijswijk (KVP) is tot lid der Zuidhollandse Staten de heer M. P. A. Meissen te Wateringen be noemd verklaard. Veel jonge boeren moeten hun toekomst in de industrie zoeken (Van een onzer verslaggevers) In de 224.000 kleine boerenbedrijvenop de zandgrond zijn 230.000 manne lijke arbeidskrachten werkzaam. De statistieken wijzen uit, dat 95 pCt van deze bedrijfjes bewerkt worden door de boer met vrouw, kinderen en inwonende gezinsleden. Er is hier een wanverhouding tussen het aantal arbeidskrachten en de beschikbare cultuurgrond en dit leidt tot geringe arbeidsproductiviteit, om niet te spreken yan „Stille werkloosheid". uren per volwassen knecht, voor de klei ne bedrijven echter slechts op 1400. Er zijn wel enkele maatregelen, die verbetering in deze situatie kunnen brengen, maar afdoende zijn deze bij lange na niet Tot deze maatregelen be horen: verbetering van de opleiding, vermeerdering van de veestapel en het gebruik van betere werktuigen. Hier door wordt de productie verhoogd en worden", dé bedrijfjes intensiever be- Vergroting der bedrijfjes door land aanwinning en ontginning is vrijwel uitgesloten, want hoewel men sedert 1910 op dit gebied veel heeft bereikt, zijn de mogelijkheden nu zo ongeveer uitgeput. Oplossing Er zijn twee wegén, waarlangs het kleine-boerenprobleem opgelost kan worden. In de eerste plaats moet men de verdere splitsing van gronden tegen gaan en de vrijkomende bedrijfjes op heffen om de grond onder de omliggen de bedrijven te verdelen. Dit is echter een lange weg. Wil men onmiddellijk resultaat zien. dan moet het aantal werkdagen op het kleine boerenbedrijf drastisch worden beperkt. Jaarlijks treden hier ruim 6000 jongeren aan, doch 67 pet. zou een werkkring buiten de agrarische sector moeten zoeken* Hoewel velen dit reeds uit zichzelf doen, bedraagt het percen tage in de gunstigste gebieden met veel industrie toch nog maar 45 pet Alleen op deze manier is er toekomst voor onze kleine bedrijven. „Stille werkloosheid" in kleine bedrijven Het hierbovven geschetste probleem werd belicht door dr W. A- J. Visser, se cretaris van het Landbouw-Economisch Instituut op de onderwijsconferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Men beschikt thans op dit instituut over be langrijke gegevens en cijfers, die ver zameld werden tijdens een onderzoek in drie gemeenten op zandgronden in elk der provincies Friesland. Drente, Over- ijsel, Gelderland, Noord-Brabant en Lim burg. Duidelijk is hierbij gebleken, dat er op de kleine zandbedrijven teveel mensen werken. De arbeidsprestatie blijft hier zeer ver achter bij die op de grote bedrij ven. Voor de laatste categorie komt de arbeidsprestatie neer op 3300 standaard- Geen uitstel van dienstplicht voor 19-jarige a.s. studenten Dienstplichtigen, die een hogere studie de kinderen van Cuyk aan de Maas, beginnen in het jaar, dat zij de 18-jarige hij met zijn meer zakelijk^ aange- Leeftijd bereiken, krijgen zoals men HHHl f~ weet uitstel van de eerste oefening tot na het voltooien1 van "die studie. De enige voorwaarde is, dat zij binnen een redelijke termijn klaar komen. Uitbrei ding van deze regeling tot de 19-jarige leeftijd billijkheidshalve ook voor eindexaminandi van de H.B.S. is militair niet doenlijk, aldus legde broer samen een atelier heeft het oude raadhuis. Toegang heeft elk kind. dat een werkstukje in boetseerklei kan laten zien, materiaal dat door hem zelf verstrekt wordt. En hun levendige, frisse gezichten legt hij vast in chamotte. Het zijn kopppn van een weldoende spontaneïteit, die het op een tentoon- 411 stelling zo slecht nog niet zouden doen. Schokking in antwoord op vragen het Tweede Kamer-lid mr J. Algra (AR). Vele a.s. reserve-officieren Leiden middelpunt De gastvrijheid, die de firma Backel deze van energie bruisende jonge heeft verleend, mag wel als een bewijs van goede zakelijkheid worden gezien. t het afgelopen Student op de step van Voorburg naar Brussel De zoon van dr P. A. Brunt, Prin ses Mariannelaan 250. Voorburg, heeft op de autoped een reisje naar Brus sel gemaakt. Dat zat hem in een weddenschapje, gesloten op een ver jaardagspartijtje. Totaal kon hij f 70 verdienen met dit ritje en daarom deed hij het maar. Op een Donderdag middag vertrok Gert, die medicijnen studeert in Leiden, vergezeld van een controleur, die op de fiets reed. 's Zaterdags arriveerde hij in Brussel met een paar benen als lood, 's Maan dags weer naar Voorburg en Dinsdag reed hij onder gejuich de Prinses Mariannelaan op. De douane had nogal raar gekeken, want eerst dacht zij, dat Gert een step-smokkelaar was. Maar verder zijn er geen moeilijkhe den geweest. Alleen was Gert een beetje moe, toen hij thuis kwam en dat is op zijn minst na zo'n rit geen mirakel Ook vijf pet voor rijkspersoneel Naar wij vernemen is een KB-, waar- In zowel de 5 pet loonsverhoging, welke na de devaluatie aan het overheidsper soneel is toegekend als die. welke thans voor bindende loonregelingen is voor geschreven, zullen worden geïncorpo reerd, aan het einde van dit kalender jaar te verwachten. Intussen zijn de -rijksdiensten gemach tigd aan degenen, die ervoor in aanmer king komen, een voorschot uit te keren. Dit voorschot blijft een weinig onder het volle bedrag van 5 pet teneinde later de verrekening van loonbelasting etc. ge makkelijker te maken. Voorts vernemen wij. dat de regering aan de lagere organen verzocht heef: evenzo te handelen. Uit oen en ander blijkt dus, dat de regering besloten heeft, de voor bin dende loonregelingen voorgeschreven loonsverhogingen ook toe te passen voor rijkspersoneel, dat daardoor in aanmer king komt. Uiteraard met inachtneming van het maximumbedrag van f 180 per jaar. Staking bij Philips te Soerabaja Dinsdag begon een staking bij. de Philips gloeilampen- en radiofabriek te Soerabaja. De bij de staking betrokken afdelingen produceerden dagelijks onge veer 15.000 lampen en 100 radiotoestellen. dienstplichtige onderofficieren zouden dan te oud in dienst komen. Achttien jaar of jonger zijn van de geslaagden voor het diploma H.B.S.-A 24 pet, H.B.S.-B ruim 41 pet, gymna sium-A 21 pet en gymnasium-B 38 pot. De verschillen zijn volgens de minister te gering, om voor het gymnasium een aparte regeling te treffen. Onze troepen ontruimden Buitenzorg De laatste Nederlandse troepen hebben op 26 September j.l. Buitenzorg verlaten. Amerika vloog „per abuis" boven China De Ver. Staten hebben de V N. mede gedeeld, dat op 27 Augustus inderdaad twee Amerikaanse bommenwerpers bo ven Chinees grondgebied hebben gevlo gen, en „bij vergissing" een vliegveld ten Z.W. van Antoeng werd beschoten. Bankbiljettenomloop toegenomen De bankbiljettenomloop der Neder landse Bank is deze week van 2758 tot 2824 millioen toegenomen. Callmoney steeg van 3A tot 1 pet, doch de geldmarkt bleef ruim, daar veel schatkistpapier ver viel, zodat men spoedig weer een tarief van ^4 pet verwacht. Voorschotten in rekening-courant tegen van 54 tot 85 min. De vorderingen op het buitenland daalden van 1300 tot 1250 min. daar de post correspondenten in het buitenland van 963 tot 907 min daalde. Guldens- vorderingen op vreemde circulatiebanken stegen van 356 tot 374 min, de verplich tingen namen van 584 tot 599 min Liefde voor het ambachtelijke, Hjne en vaardige vingers, een jrote fantasie en een kinderlijk- jp^n oog voor het wezenlijke ken merken Carel van Laeres werk. Zijn cursussen in het modelere r bakkers te Leiden werdi O HEILIGE ONNOZELHEID I Het „Friesch Dagblad" publiceert ge regeld brieven uit Indonesië, van de hand van Moethoen, een broer van de hoofdredacteur, H. Algra. Na er op ge wezen te hebben, dat openlijk of bedekt met de kwestie Nieuw-Guinea (Irian) chantage gepleegd wordt, vervolgt de doch crediteuren in vreemde geldsoort schrijver een dezer dagen gepubliceerde Geen invloed van Staat op gezinsvermeerdering Dr Thierry sprak op studieconfe rentie van C.N.V. (Van één onzer verslaggevers) Een verlenging van de werktijden on der bepaalde omstandigheden aal de vakbeweging moeten accepteren, kan noodzakelijk zijn ter verhoging de productie in de naaste toekomst. Al dus dr H. Thierry uit Den Haag op studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Dr Thierry sprak over de werkgele genheid in Nederland. Hij noemde het „zeer de vraag" of voldoende ge'inv teerd kan worden om het snel groeiende aantal werkers aan arbeid te helpen Zo lang de kapitaal-goederen hiervoor aanwezig zijn. zal men het aanwezige productie-apparaat intensiever moeten gebruiken en dit leidt noodgedwongen lot uitbreiding van het meer-ploegen- Wat het geboorte-overschot zelf be treft dr Thierry vroeg zich af of door de huidige gezinspolitiek (kinderbijslag, sterke belastingaftrek enz,) de bevol kingsaanwas niet wordt gestimuleerd. Dit laatste werd door spreker sterk oordeeld. De staat mag geen invloed uitoefenen op gezinsvermeerdering, noch door het stimuleren van het trouwen en het vormen van een groot gezin, noch door het belemmeren hiervan- Dit is een zaak van biddend overleg tussen man en vrouw. Materialistische overwegin gen mogen nimmer tot maatstaf worden genomen. Na 1955 zal wellicht de werkloosheid onder de oudere werknemers sterk toe nemen. Tussen 1955 en 1960 zal 48 pro cent van de beroepsbevolking 'jonger dan 24 jaar zijn. Voor bepaalde, voor ouderen geschikte beroepen zal een aan stellingsvergunning ingevoerd moeten worden, of men zal voor bepaalde be drijfstakken verhoudingscijfers moeten vaststellen wat betreft de aantallen jonge en oudere werknemers. Centrale fokveèdag Groningen Rijnstreek was ook present onze medewerker de heer J. van der Goot te Wassenaar) E CENTRALE FOK VEEDAG van zwart- en roodblaarvee te Groningen heeft de weersgesteldheid betreft er heel wat beter afgebracht dan de Vebo te Leiden. Deze dag werd door prachtig najaarsweer begunstigd. Er waa vrij veel beizoek en we merkten verscheidene vooraanstaande fokkers uit de Rijn streek op. Er was een goede aangifte. De dag gaf bovendien een goed beeld van de kwaliteit van de Groningse blaarkoppen. Dit was eigenlijk de eerste fokveedag, dat de Groningse fokkers, sinds de overkomst uit het G.R.S., gezamenlijk voor de dag kwamen. verminderden van 50 tot 39 min. Het saldo van het rijk daalde van 257 min tot het ongekend lage saldo van 174 min (hoogste stand van dit jaar 643 min). De tegenwaarderekening steeg van 1209 tot 1346 min, grotendeels door over boeking van vrije saldi, welke van 406 tot 287 min daalden. De 5 pet voor visserij- personeel Nu de reders dispensatie hebben ge vraagd i.v.m. het verlenen van de 5 pet loonsverhoging aan visserijpersoneel, zullen er zeer binnenkort onderhande lingen worden geopend over deze kwes tie. De vakorganisaties zullen trachten deze verhoging voor het visserijpersoneel er toch door te krijgen. Irian is trouwens nog troef. Overal waar de president op zijn reizen komt, wordt geweldige propaganda gemaakt voor de aansluiting. En in elke redevoe ring dankt de president voor de span doeken en de zo duidelijk uitgesproken „volkswil". De humor ontbreekt hierbij niet. Op een bijeenkomst werd geweldig ge schetterd en een manneke vroeg hij was natuurlijk er voor waar dit Irian nu lag en wat het was. De voor zitter lichtte hem in: Het was de hoofd stad van Sumatra-Timoer (Medan), waar nog altijd Nederlandse soldaten waren, dit dat wilden blijven bezetten. „O heilige Onnozelheid", zei Johannes Hus eens. volk De organisatie van de keuring en de duur der keuringen konden wij niet be wonderen. Verder achten wij de indeling in de rubrieken met erg logisch. Terwijl de keuringen in hoge mate werden ver traagd door het feit. dat voor de produc tieklasse ook alle dieren konden meedin gen, die in de individuele klassen waren aangegeven, mits zij slechts 1 lijst had den, die aan de minimumeisen van de productieklasse voldeed. Hierdoor kreeg men de omstandigheid, dat er niet min der dan 46 dieren voor deze klasse v aangegeven, waarvan er 37 werden be kroond. De stierenklassen waren slechts matig bezet- De kwaliteit was gewoon. Wat dat betreft maakt Groningen tegenover Lei den slechts een matige indruk.. Het i jammer, dat de bond geen werkelijke k^assestier kon stationneren. Daar vol doet o.i. Bert, die nu 'bijna twee jaar k en Dirk is opgevolgd ook niet aan. Bert werd later tot kampioen uitgeroepen. Hij is gelukkig van een prima productiekoe, die in de productieklasse aan de kop kwam. De stier mist zelf nog steeds het malse m de romp. terwijl de achterbenen ook wat krachtiger konden zijn. Reserve kampioen werd de Dirkzoon Eduard uit een Reinder van Alma-dochter. De oudste klasse koeien was uitste kend. waarin 26 K.S. dieren. Er we negen eerste prijzen toegekend. IA de fraaie typische Belia 3 van E. P. Bou- kema te Uithuizen, werd later tot servekampioen uitgeroepen. IB was zeker niet minder, de ruime Rita van fam. Vin huizen. deze koe kon iets betere speen- zetting hebben. De jongere klasse melkkoeieir waj ook zeer goed met 24 K.S. dieren. IA werd de bekende Dirkzuster Anka 6 van Schilhorn van Veen. Wia van Jac. Dijk stra geeft haar weinig toe, heeft eer kleine uierafwijking. Deze beide koeien hadden verleden jaar in Den Bosch de zelfde plaatsing. Buitengewoon wa« rubriek melkvaarzen. In deze rubriek waren 29 dochters van Dirk aangegeven. Deze dieren bezetten alle de hoogste plaatsen en vertoonden een fraai type met grote uniformiteit. Stal Dijkstra kwam hier zeer goed voor de dag. de drachtige koeien had stal Dijkstra het succes, dat de ruim 17-jarige Isabella Het menu voor October Zondag: aardappelen, rollade, bloem» kool met kaassaus carar^elvla; Maandag: aardappelen, rest rollade, koolraap (havermoutpap): Dinsdag: groentensoep, aardappelen, gestoofde vis, worteltjes: Woensdag: 'rest groentensoep aard appelen. bieten, rolpens; Donderdag: aardappelen, ei. Chinese kool broodschoteltje met' appelmoes; Vrjjdag: aardappelpurée, gebakken vis. andijviesla yoghurt: Zaterdag: aardappelen, gehakt, ge stoofde prei custardvla. Zondag: Omdat het hoofdgerecht nogal uitgebreid is, hebben wij de Zondagse soep ditmaal laten vervallen. De kaas saus over die bloemkool bereidt men, door gewone bloemsaus af te maken met 50 g geraspte kaas per 14 liter saus. De kaas niet meekoken. Maandag geeft een eenvoudig menu voor een drukke dag. Koolraap is in uur gaar. Men kan ze opdienen in een melksausje en bestrooien met wat noot muskaat. Dinsdag: In de groentensoep kan bloemkool, wortel, kervel, peterselie, selderij, prei. snijboon en ui verwerkt worden. De vis stooft men in wat water en margarine of boter. Het vocht wordt iets bijgebonden en dan als saus ge bruikt. Woensdag: In de overgebleven groen tensoep verwerkt men wat verse krui den peterselie, selderij*. De rolpens snijdt men in plakken, ontdoet deze van het vel. wentelt de schijven door bloem en bakt ze in margarine of boter aan weerszijden bruin (het vlees moet zacht blijvep). De jus afmaken met water. Donderdag: Broodschotel bereidt men (zonder oven) van 200 g oud brood. 500 g appelen. 2l4 dl water. 60 g '4 eet lepels suiker), kaneel en boter of mar garine. De appelen -tot moes koken en ver mengen met de suiker en kaneel. Het brood in dunne sneden snijden en deze in boter of margarin-e aan weerszijden lichtbruin en knappend bakken. Een schotel laag om laag vullen met brood en warme appelmoes. De bovenste laag brood dun met appelmoes bestrijken en met een mengsel van suiker en kaneel bestrooien. De schotel warm of koud opdienen. Vrjjdag: Daar het seizoen van de krop sla is afgelopen, geven wij ditmaal an dijviesla. Hiervoor de andijvie zeer fijn snijden en aanmaken met een slasuasje. Omdat de overige gerechten zeer snel te bereiden zift. heeft men voldoende lijd om vis te bakken. Zaterdag: Gehakt lijkt wat bewerke lijk voor de Zaterdag; men kan het ech ter tegelijk voor de komende Zondag braden en zo toch nog tijd besparen. De nieuwe commandant Leger des Heils De nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland, Ejner C. Thyk» jaer uit Finland, de opvolger van Ch. weldigend, niet zo goed in doorsnee als Durman, zal op Donderdag 9 November in Leiden. De productieklasse kenmerkte in Krasnapolskv tc Amsterdam voor het zich door een grote klasse ruime, sterke eerst worden verwelkomd, ggbruiksdieren met over het algemeen de kop kwam. Deze koe heeft reeds meer dan 80.000 kg melk geproduceerd met een hoog vetgehalte. Een van de beste dieren van de fok veedag was wel de vaars Cleopatra van E. Bolhuis, een zeer nauw product van inteelt op de kampioenkoe Cato 2. De pinkenklassen w BESSY KIVING De kleine bron borrelde als ouds, de klimopranken hadden er gekleurd tapijt omheen geweven en rode en blauwe bloempjes staken hun fluwelige met dauw beladen kopjes er boven uit, evenals op die Jummorgen, lang geleden, toen zij daar stond om haar kruik te vullen en te wachten op de zonsopgang. Zij trok haar handschoenen uit, knielde neer naast de bron en ving het koude, heldere water in haar handpalmen op. Zij dronk en weende dronk weer opnieuw. Zij bette haar pijnlijke ogen en een ogenblik meende zij weer het woeste geblaf haar hond Grip te horen weer klinken door het bos en het langzame, druilige geklingel van de bel van de zwarte. Zij wendde zich af van het begane pad en ging naar een dicht bosje van kastanjebomen en zocht daar naar het graf van de Dents. Ofschoon zij wel de bijzondere boom herkende, die het graf vroeger had overschaduwd, zo kon zij toch na zorgvuldig zoeken geen spoor vinden de grafheuvel, waarop zy zo dik wijls bloemen had gestrooid. Een eekhoorntje sprong op en klom behendig in de takken boven haar hoofd en zij deed een konijntje op schrikken uit het dikke gras en de afgevallen gele bladeren; maar noch deze geluiden, noch het getjilp der lijsters, noch de harde, hongerige kreet van een kraai, ontsluierde haar iets van alles wat er in haar afwezig heid was gebeurd. Zij trok de gevolgtrekking, dat de lijken waarschijnlijk waren opgegra ven en overgebracht naar Georgië zij haastte zich voort naar de heuvel, waar het dorpskerkhof was gelegen. De ruwe, ongeverfde omheining hield het nog steeds afgesloten en rijen houten kruisen stonden daar tussen gras en onkruid, maar van wie die schitterende marmeren grafsteen, die daar midden in een keurig vierkant grasveld stond met een mooi ijzeren hek er omheen? Op die plaats had jaren geleden een stuk hout gestaan met de woorden: „Ter herinnering aan Aaron Hunt, een oprecht Chris- m eerzaam hoefsmid, oud acht en zestig jaar en zes maanden". Wie had zijn beenderen durven wegnemen, zijn laatste rustplaats durven versto en zijn graf durven stelen, om ;n rijke vreemdeling in te leggen? Een kreet van ontzetting en verba zing kwam over de bevende lippen de wees en zü overschaduwde haar ogen met haar hand en trachtte aam te lezen van het monument van de onbeschaamde indringer. Maar bittere, hete tranen van verontwaar diging verblindden haar ogen. Zij veegde ze weg, maar zij kwamen op nieuw en vielen nog dichter neer; toen ontsloot zij het hek en trad bin nen de omheining tot vlak bij het Opgericht door zijn liefhebbende kleindochter vierkante voetstuk stonden prachtig uitgehouwen vazen, waaruit volle ranken klimop neerhingen. Terwyl Edna in verbazing keek naar de glanzende zuil, die zich hoog verhief in de herfstlucht, terwijl zij haar ogen uitwreef en de vergulde inscriptie nog eens overlas en keek naar de keurige paden, de besnoeide denneboompjes, die haar vertelden, dat zorgvolle handen het geheel in orde hielden, terwyl zy dit alles in zich opnam, zonk zij neer op het voetstuk van het prachtige monument en legde haar hete wang tegen het koude marmer. grootvader, grootvader! Hy is o slecht en gemeen als wij dachten, of hij zou dit niet hebben kunnen doen! Vergeef uw arme, kleine liefste, als zij niet kan nalaten hem lief te hebben, die ter wille van haar, uw dierbare naam en herinne ring eert! O, grootvader! was ik ma3r nooit van hier gegaan! Was ik maar gestorven, voor ik hem had weerge zien, voor deze grote benauwenis mijn hart had ingenomen!" De zuil wierp een lange, donkere schaduw in oostelijke richting, toen Edna opstond en uit de doos de tere, fijne kasplanten nam, die zij meege nomen had van Le Bocage en ze schikte in de vochtige aarde van een der vazen. Zij vlocht de zachtkleurige bloemen tussen de donkergroene klimopbladeren. Een mooie tak brak zy af ?n legde die vol tederheid weg de doos, als een dierbaar aandeft- deze plaats waar zij was op- Deze woorden waren in vergulde j gegroeid, letters op het gladde marmeren op-J Het was pijnlyk om de plaats te neer en verborg haar gelaat en lang en stil. Daarop keerde zij zich snel om, sloot het ijzeren hek zonder nogmaals te durven omz: ging zij heen. Zij liep voorbij de bron en de bouwvallen van haar vroeger huis en kwam zo in 't zicht van de molenaarswoning, die alleen onver anderd scheen. Toen zij de klink van het hek oplichtte en het tuintje bin nentrad, scheen het eerst gisteren, dat zij van hier uit op de overdekte meel- kar naar het station gereden was. Een oude appelboom, die zy zich zeer goed herinnerde, stond naast het huis en de uitgestrekte takken raak ten bijna de aarde, zo beladen waren zij met de ronde, roodgevlekte rijpe appels. De ruige, zwarte hond, die dikwijls met Grip had gespeeld in vroeger dagen, lag nu op de stoep zich heen te kijken. Om de rots achtige put was een ruw opgetrokken prieeltje gebouwd, waarlangs een welige wijnstok opklom, met zijn j rijke druiventrossen; en hier, met een; pijp tussen haar lippen en aan haar voeten een mand vol rode peper korrels, die zij druk bezig was aan elkaar te rijgen, zat een vrouw op leeftijd. Zij was gekleed in een blauw met geel, eigengesponnen kleed droeg een wit schort en een sneeuwwit tulen kapje met knijp- I plooien, die strelend drukten op het grijze haar, dat glad gekamd was over haar slapen. Nu legde zy haar pijp neer, boven op de met mos begroeide put, hief de rode streng van peper korrels op en bekeek die met voldoe-1 ning. Daarop hervatte zij haar werk j en begon een oud liedje te neuriën. iZie vervolg pag. 5).l goede producties. Met de plaatsing kunnen wij ons als gevolg van het be kende systeem van toeslagcijfers maar matig verenigen. Er werden 14 prijzen toegekend, waarin stal Dijkstra er drie kreeg, o w. de bekende preferem stammoeder Obella. Er waren 11 groi pen afstammelingen van één vader aai gegeven. Hieronder bevonden zich enkele beste, maar er waren er ook, die teleur stelden. Eerste prijzen werden behaald door de groepen van Thomson. Dirk er Frieto. Bij de kleinere groepen kwamer de fokkers E. P. Boukema en P. Schil horn van Veen. beiden uit Uithuizen, on bedreigd aan de kop Prima verzorgde dieren van goed type. Vrij goede uiers en veel adel. Bij de grotere groepen kwamen de fokkers Dijkstra (twee maal), Schui- ringa en M. S. de Vries te Visvliet eerste. De jongere dieren van Dijkstra werden la en de oudere groep werd lb. De jongste groep bevatte op één na alle Dirkdoch ters, de oudste groep op één na alle Frie- todochters. Ofschoon de jongste groep iets uniformer was. hadden wij de Frieto- groep geprefereerd. Deze dieren zijn bijna alle K. S. dieren en hebben reeds bewe zen uitstekende productiedieren te zyn. Dr Niemöller ziet slechts twee mogelijkheden De bekende Duitse predikant, dr M. N Oude Pekela huldigt oud-dorps genoot Mees Toxopeus Mees Toxopeus. de schipper van de reddingboot Insulinde (Öostmahorn) ordt op 21 October door het gemeente bestuur van Nieuwe Pekela, zyn geboor teplaats, officieel ontvangen. De bevol king zal op een receptie haar oude plaatsgenoot kunnen begroeten. Kansen voor Ned. land arbeiders in Brazilië Braziliaanse gezant over de mogelijkheden in zijn land (Van een onzer verslaggevers). Nederland met zijn overbevolking moet nienwe wegen zoeken. Brazilië heeft zo veel mogelijk landarbeiders nodig. Geen van hen overtreft de kunde en het mo reel van uw boeren. Wij moeten daarom de banden van vriendschap en samen werking tussen onze landen verstevigen. Dit deelde gistermiddag op een bijeen komst in Boschlust van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken de heer M. J. de Sousa Leao, gezant van Brazilië, de talrijke aanwezigen mede. Na een overzicht over de economische ont wikkeling .van zijn land, waarbij immi gratie een grote rol speelde, te hebben gegeven, wees de gezant op het overleg dat met de Nederlandse regering werd gepleegd, en waaruit ten slotte een plan is ontstaan volgens welk landverhuizers vele faciliteiten zullen worden verleend. Zo komt van de passage naar Brazi lië slechts de helft voor rekening van de emigrant, aan wie voor het verkrij gen van land. vee. en gereedschap cre- dieten worden toegestaan. Ook ligt het in de bedoeling dat de Ned. regering niet alleen in geval van emigratie toe stemming zal geven voor export van vee. maar hiervoor evenmin uitvoerrechten zal heffen. Brazilië heeft volgens dit plan ver schillende streken voor groepen van Ned. landverhuizers aangewezen; voor hen, wier emigratie door de Christelijke boerenbonden wordt geregeld, zal $it zyn in de buurt van de stad Carambei. Voor individuele landverhuizing is men afhankelijk van particuliere tussenper- n voor dit doel in Rio opge richt bureau moest om financiële redenen erk staken. nu toe zyn in 1950 ca. 500 Neder landers scheep gegaan naar Brazilië. Wi« zich aan land en klimaat kan aanpassen, aldus de gezant, zal ongetwijfeld een goede toekomst tegemoet gaan. Alphen aan den Rijn krijgt er 100 woningen bij. Maandag werd de eerste spade in de prond gestoken voor de uitvoering van het hierboven afgebeelde l plan. De woningen worden geheel opgetrokken van steen en krijgen een schuine overkapping met dakbedekking van pannen. De straten zijn reeds I aangelegdDe bouw wordt voorlopig per straat afgewerkt, ter be»po.„.,„ip van de woongelegenheid*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3