intrant SPROOKJES Ambon werd uit de zee Aanvallers doen erg geheimzinnig en zwijgen in alle talen opnieuw uit de lucht en beschoten Avifauna trok dit jaar bijna een millioen bezoekers .Makkers, passeer Noordgrens, wij waren er het eerst" DE Wist U DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER rStoot9t«t!c* h 9teXmi ogn bzrt ta te^esspaU* 1 Ean en dertigste jaargang No 8249 IN BOETSERKLEI ZIE PAG. 3 Natsii heeit maling aan Drees Aijeta verneemt uit gezaghebbende kringen te Djakarta, dat het Noorde lijke deel van het eiland Ambon thans door de Indonesische troepen zou beheerst worden en dat de Ambonnezen hardnekking tegenstond bieden. Zij treden vooral op tegen de Ambonnezen in het Indonesische leger. De stad Ambon is weder uit de lucht en uit zee beschoten. Voorts wordt beweerd, dat er een schip van onbekende nationaliteit in de nabijheid van Ambon wordt opgemerkt. Dr Leimena moet ergens in de Zuid-Moluk- ken vertoeven. Autoriteiten van het Indonesische nisterie van Oorlog bewaren echter het stilzwijgen over de strijd op Ambon, hoe wel een hooggeplaatst officier in een gesprek met AP. toegaf, dat er zwaar gevochten wordt. Een woordvoerder van het ministerieweigerde inlichtingen te verstrekken aan buitenlandse corres pondenten. Volgens Ass. Press zijn het 2000 man Ambonneae keurtroepen, die tegenstand bieden aan de invallers. Beleefd algewezen Inmiddels heeft de Indonesische pre mier mr Moh. -Natsir een antwoordtele- gram gezonden aan dr W. Drees. Hij verklaart, het te betreuren, dat dr Drees niét de gebruikelijke diplomatieke weg heeft gevolgd, zodat Natsir het telegram ontving, nadat het reeds in de wereld pers gepubliceerd was. waardoor het een propagandatelegram was geworden. Nat sir noemde de aanval een inwendige In donesische aangelegenheid. Natsir verklaarde voorts, dat de Re publiek Indonesia thans tot haar leed wezen genoopt is, positieve maatregelen te nemen tegen de opstandige regering van de Zuid-Molukken om de Ambonse bevolking te beschermen tegen terroris tische benden. Zijn regering had', al. het triogelijke gedaan om tot een vreedzame oplossing te komen en hij meende, dat dit de laatste moeilijkheden waren, die niet los gezien kunnen worden van de terugtrekking van het Nederl. leger. ..Een kleine bende, die na de souve- reiniteitsoverdracht onder de verant woordelijkheid van de Nederlandse re gering viel. tracht zich te onttrekken aari de loop der historie in Indonesië". De rebellie is in April j 1. op touw gezet door een-troep militairen van het K.N.I.L. Nederland was voor de hande lingen dezer mensen verantwoordélijk «U heeft tegen hen geen strenge maatre gelen genomen. Kolonel Schotborgh is nalatig gebleven-op Arabon te handelen zo&ls van hem kon worden verlangd en heeft zelfs deel genomen aan de plech tigheid, van het strijken der Nederlandse Nogal schaapachtig en toch Ik hou van het schaap, zoals het mek kerend blatend, grazend en wolproduce- rend in Drenthe of op Texel loopt. Ik hou van het schaap dat, keurig op getuigd, de straten van mijn stad bevolkt, zich voordoet als een wonder intelligent voorwerp en, bij het openen van. haar mond, de schaapachtigheid van haar we zen uitblaat. Het schaap, dat altijd meent te moeten praten, vooral over zichzelf, haar be langrijkheid en onmisbaarheid voor deze werled. Ik weet n.l. wat ik aan dat schaap heb, al zeg ik, in stilte, diwijls, wat ben je toch een schapekop. Als ik dat zeg weet ik meteen, dat deze wereld vol schapekoppen is. Én dat het nuttig is dat er zoveel schapekoppen zijn, want in een wereld vol liegende wezens zijn zij de enigen, die de waarheid moe ten spreken. Omdat zij schapen zijn. Dit schaap, dat onze fotograaf eerst voor een echte dame aanzag, maar ziet, het was een schaap (hoe vaak ervaart hij dat niet!)) vertelt iedereen die het weten Wil: die jurk die ik draag is van wol gemaakt. Als er een échte dame gestaan had, met het opschrift „wol", zou iedereen zich afgevraagd hebben: „is het wol?" Nu niet. Als zo'n schapekop het zegt is het vast wdar. Daar is het een schape- I Zo zijn w\j, mensen. Wat de schape koppen zeggen accepteren wij zó maar, zonder twijfelingen. Zo schaapachtig zijn non' Britse militairen vervangen stakende gasarbeiders Ruim 1.300 Britse militairen zouden vandaag de gasfabrieken in Noord-Lon- den overnemen, teneinde de sitaking van 1500 arbeiders, die nu al 3 weken, duurt, te breken. vlag en het hijsen van de vlag der repu- blik. van de .Zujd-Molukken in het K.N.I.L.-kampement, aldus Natsir. Premier Natsir zal pas Vrijdag in het parlement een verklaring afleggen. Woensdag was hij het van plan, doch de parlementsvoorzitter wilde dit niet toestaan omdat er te weinig leden waren en omdat er te veel sprekers op de lijst stonden. Nog geheimzinniger .De geheimzinnigheid der Indonesiërs met hun aanval op Ambon wordt nog versterkt door het verbod aan de Indo nesische radio om van.de strijd melding te maken. De Nederlandse regering heeft zich thans tot de Unci gewend via de hoge commissaris en heeft haar aandacht in het bijzonder gevestigd op het feit. dat Indonesië de militaire weg gekozen heeft, terwijl Nederland verlangde, dat de vreedzame weg zou worden bewan deld. Onze regering verwacht, dat de Unci zal handelen overeenkomstig de instructies van de Veiligheidsraad. Verse troepen voor Ambon Indonesiërs worden langzaam teruggedreven De regering van de Republiek dei Zuid-Molukken maakt het volgende be kend: Sinds Dinsdag slaagden onze troe pen er in. op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen in het Noorden en Oosten langzaam terug te drijven. Voort durende versterking met verse troepen der republiek Indonesia, die heel goed bewapend zijn, doen ons echter zeer sterk onze onvoldoende bewapening en munitie gevoelen. Gelukkig zijn Ambonnese troe pen van elders onderweg met wapens en munitie. Zodra deze zijn aangekomen, zal een bloedbad onder de .aanvallers ont staan. Dit kan slechts voorkpmen worden, indien het buitenland, de Unci of de Ver enigde Natiën te elfder, ure bemiddelen. Tevens wordt door -de Molukse Pro testantse Kerk gevraagd .om aan de Ge nerale Synode der Nederlandse Hervorm de Kerk, secretaris dr Emmen in Den Haag en de wereldraad der .Kerken (dr Visser 't Hooft) te Genève het volgende telegram door te zenden: „Sinds de aggressie op Ambon van de troepen der republiek Indonesia op 28 September j.l. zijn de werkzaamheden der Molukse Protestantse Kerk vrijwel,lam geslagen. Binnengekomen berichten mel den wandaden/bedreven tegen de Chris tenen. Kerken worden beschoten en af gebrand, voorgangers gedood. Verzoeke bemiddeling van.de Wereldraad van Ker ken voor hulp en interventie". Tenslotte delen wij mede. dat wij ons na ons verzoek om hulp 'en bemiddeling der V.N.. Australië en Nederland, ons met hetzelfde verzoek hebben gewend tot de Unci, president Trufnan, Acheson en Attlee". Een expeditie naar West-Afrika om vogels te vangen ER LIGGEN PLANNEN GEREED om het internationale vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn deze winter op grote schaal uit te breiden, zodat de oppervlakte van het gehele complex zal worden ver dubbeld. Reeds zijn stappen bij de gemeente ondernomen om hiervoor de nodige medewerking te krijgen. Het park zal moeten worden uitgebreid in de richting van het station. De geruchten, dat het park zou worden verkocht, hebben we reeds tegengespro ken. Wel bevestigde de eigenaar, de heer G. van den Brink, uit het buitenland, te weten uit Madrid, Kopenhagen en Flor- dia, aanbiedingen te hebben ontvangen om het vogelpark over te doen. Voorts heeft een gemeentebestuur in Nederland de heer Van den Brink in alle ernst voorgesteld het vogelpark af te breken en in de reflecterende gemeente weer op te bouwen. Op geen van deze voor stellen is echter ingegaan. De uitkomsten hebben dit eerste seizoen de verwachting ver overtroffen. Men heeft 900.000 bezoe kers geteld en gedurende de eerste vijf maanden van zijn bestaan heeft Avifauna een winst van f 200.000.- opgeleverd. Het park zal ondanks de voorgenomen uitbreidingen de gehele winter geopend blijven. In verband hiermede is het pa viljoen van een moderne heteluchtver- warming voorzien. Het winterseizoen wordt Zaterdagavond a.s. ingezet met een nieuw gevormd orkest van ontslagen bioscoopmusici. Ook op de krokodlllenjacht Een der zoons van de heer Van den Brink heeft dezer dagen opgericht de „Jungle Star Factory", welke zich de vangst van exotische vogels voor Avi fauna in West-Afrika ten doel stelt Ten einde de kosten, welke aan deze expedi tie verbonden ziin te drukken, zal de „factory", waarbij zich enkele bekende Nederlandse jagers, te weten de heren P. Tilenius Kruithof en J. van Putten, bei- Televisie op 50 km van Eindhoven Gezien de uitstekende ontvangst zal Philips televisietoestellen gaan leveren aan handelaren binnen een straal var 50 km rond Eindhoven. Tot nu toe wer den de apparaten verkocht aan hande laren, die niet verder dan 40 km var Eindhoven woonden en de nodige erva ring wilden opdoen. uit Rotterdam en de heer A. Etmans uit Den Haag, hebben aangesloten zich tevens toeleggen op de jacht, op kroko dillen, pythons, varanen (grote soort hagedissen) en ander kruipend gedierte, waarvan de huiden heden ten dage een zeer hoge marktwaarde hebben. Op 25 October a.s. zal het gezelschap jagers scheep gaan naar Dakar, dat het uit gangspunt zal worden van een interes sante, expeditie door het binnenland van West-Afrika. Bon 485 voor koiiie Bon 485 algemeen ls aangewezen v het kopen van 125 gram koffie. HU kan met ingang van morgen worden gebruikt en blijft tot en met 21 October geldii Het rantsoen dient voor zes weken. Pas op 16 November wordt weer aangewezen. Meevaller van millioenen voor kaashandelaren De heffing, die bij het afschaffen i de kaasdistributie (op 5 November 1949) aan de kaashandelaren werd opgelegd, is vernietigd door het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening. De 'heffing was verplicht gesteld door het bedrijf schap voor zuivel en bedroeg 27 pent voor elke kilo kaas. die de handelaren op 5 November 1949 in voorraad hadden. Naar ruwe schatting moest alleen Bode graver al meer dan f 1 millioen betalen. De federatie van binnenlandse kaashan delaren ging procederen, en heeft gehad. De kaashandelaren, die reeds een deel van het verschuldig-de betaald heb ben, krijgen hun geld terug. Koningin-moeder van België had auto-ongeluk De Koningin-moeder van Belgjë. Eli zabeth, heeft gisteren op.de weg tussen Mons en Brussel een auto-ongeluk ge had De auto, waarin zij met haar klein dochter. de Italiaanse prinses Maria-Pia gezeten was. kwam in botsing met een particuliere wagen- De koninklijke auto werd licht be schadigd. doch de inzittenden bleven ongedeerd. VRIJWILLIGERS VOOR AMBON De stichting „Door de eeuwen trouw" meldt uit Eindhoven, dat er zich vrij willigers hebben gemeld voor Ambon, en dat het bestuur deze registreert. Hst secretariaat is gevestigd Floralaan 148 te Eindhoven. Leeftijd van Naundorff klopte Dr Hulst: geen sprake van arsenicumvergiftiging Het geraamte va# Nauindorff, dat ii Delft werd opgegraven, is van een 60-jar. man. Dit klopt met het geboortejaar van Louis Charles de Bourbon. De politie deskundige dr Hulst uit Leiden, die zoals -men weet de sectie op het lijk verrichtte, heeft de leeftijd kunnen vaststellen dcor het bestuderen van Naun-dorffs gebit. In het gebeente is arsenicum aangetroffen, echter slechts in hoeveelheden van duizendste milligrammen. Het bleek af komstig te zijn van het lood vap de lijk kist. De gedachte, da-t Naundorff met arsenicum is vergiftigd, kan men rustig laten varen, aldus dr Hulst. In tegenstel ling tot andere berichten zijn geen sohedelmetingen verricht.-Ze zouden geen zin gehad (hebben, omdat vergelijkings materiaal ontbreekt. Dr Hulst heeft zyn rapport gisteren overhandigd aan de heer K. A. Begeer te Voorschoten, die de kwestie grondig heeft bestudeerd. Als vele anderen is dr Hulst zper nieuws gierig naar het testament van de zuster van de gestorven kroonprins, de hertogin d'Angoulème. Volgend jaar wordt het, zoals men weet, in Rome geopend. Simavi schenkt f 145.000 voor Nieuw-Guinea De Simavi (Steun in medische aang&- l^gerheden voor inheemsen) heef! f25 000 beschikbaar gesteld voor levens middelen ten behoeve van Nieuw- Guinea. Bovendien worden in Seroei, Sorong en Biak op Nieuw-Guinea poii- kliniekboten gestatlonneerd, die f40.000 per stuk hebben gekost Beroerte gekregen bij het zien van brand Vermoedelijk-door kortsluiting is de grole boerderij Holthuizen van de land bouwer E. Berendsen te Doetinchem gi: termiddag uitgebrand. Het huisraad e.. 25 varkens bleven gespaard. Een 46-jarige buurvrouw, mevr. Bkreeg een beroerte, toen zij de brand zag. Haar toestand is zeer ernstig. Nationalisaties in Engeland uitgesteld Tijdens het congres van de Britse La- bourpartij te Margate heeft minister Mor rison verklaard, dat de regering van plan is haar nationalisatiebeleid gematigd voort te zetten. De nationalisaties van de suiker- en de cementindustrieën en van grote verzekeringsmaatschappijen, zijn voorlopig uitgesteld- Het partijbeleid werd met algemene stemmen goedgekeurd. tjE mensen denken van iemand als ik wel eens, dat mijn leven een en al rozengeur en maneschijn is. Maar als je iedere dag met je dahlia's en je chry santhen op straat staat, weet Je wel be ter. Wat de rozengeur betreft, allé maar de maneschijn? Kom, kom, voor ons gaat de romantiek van een bloem er wel een beetje af. Niet, dat we ze niet mooi vinden, pas op, maar voor ons is dahlia een stuiver en een chrysant snee brood. Zo is toch ieder mens? ou U een .bloemlezing kunnen geven van defiitroepen, die we nodig hebben, om de aandacht op onze bloemen te ves tigen. Ach U kent ze wel, zo in de geest van „Pak mee, die hele mooie dahlia's". Wjj vinden alles mooi. Als we die bloe men maar kwijt raken illes Mensen, die blij 'g zenuwachtig. Meis jes, die een jarige feliciteren, mannen, meisje gaan vragen en dames, die op kraamvisite gaan. Die mannen, daar moet ik u nog wat. van .vertellen. Ze komen soms met de vraag: „Wat zou eens echt leuk vinden, denkt u?" Mie risen, leer nou van mij. als-je een goed bloemenman wilt worden, moet je nooit zeggen, dat je zoiets niet weet Zoek een mooi bouquetje bij mekaar en laat merken, dat je je klant dóór hebt in zo'n geval„Veel succes, mijnheer" zeg je veelbetekenend maar het kan tenslotte van alles zijn. Zo'n jongen heeft beetje steun nodig, ziet u en zulke ten komen morgen misschien Y^rlJ krijgen vai Bloedraad der Roden op Korea McArthur staat met een troepenmacht van 140.000 man gereed pN TOCH, weet U. ik zou niet in Uw schoenen willen staan. In die keizer niet, van niemand. Want bloemen verkopen is het mooiste wat er is. bloem Is 'geen cliché, geen maatwerk, geen product van de lopende band. Een bloem is een levende parel, omdat de mensen met al hun vernuft en hun wa terstofbommen nog nooit één madeliefje 'hebben kunnen maken. Nou. ja, die kunstdingen. Waardeloos. Iedere bloem "iders dan de andere én kijk, men- ik wil niet sentimenteel zijn, maar 'is toch wel aardig, om zo tussen en verdrietige mensen in te staan met je mandjes vol chrysanten. Ze ko men wel bij je, om ook iets goed te maken en daar heeft u het: niks is mooier, dan de mensen te vertellen, wat de kleur van de liefde is Ex-secr.-gen. Huygen krijgt 18 jaar (eis 15 jaar) De voormalige secretaris-generaal v de N.S.B., ir G. J. Huygen te Bilthovi is vandaag door de Bijz. Strafkamer te Utrecht veroordeeld tot een gevangenis straf van 18 jaar (m;a.). De eis was 1" jaar (m.a.). Oud-S.S.'er in Hengelo opgepakt De oud S S.'er J. van Joolen uit Am sterdam is te Hengelo gearresteerd. Zon der geldige papieren kwam hij Duitsland, waar hij bij een boer heeft :rkt. Hij dacht, dat de kust nu veilig om zijn ouders in Utrecht te be zoeken. DAT op 16 October bü de de Kerklaan te Heilo in de spoorlijn AmsterdamAlkmaar flikkerlichtinstal laties in dienst worden gesteld. DAT de Staatscourant van gisteren bekendmakingen van de commissie voor perszuivering bevat. DAT dokter J. H. Jansen, een der eerste bewoners van de Noord Oostpol der is overleden doordat zijn motor bij Emmeloord slipte. DAT Nijverdal en Den Ham (Ov.) eJk nog deze herfst een Chr. lagere land bouwschool krijgen. DAT de commissaris der Koningin, mr L. A. Kcsper, gisteren de eerste steen legde voor een nieuw gymnasium te Gouda, wSar hij zelf leerling van het oude gymnasium is geweest. DAT er in ons land 67 gymnasia met ruim 11.000 leerlingen zijn en, de leer lingen van de lycea meegeteld, thans 20 000 jonge Nederlanders een klassieke' opleiding krijgen tegen 1100 DAT een jachthond van H. v. d. Berg uit Eemnes een half uur heeft gevochten met een rat, vermoedelijk een bisamrat van een meter lengte uit de strijd kwam. DAT de L.S.K. mannen, die te Rome als pelgrims door de paus zijn ontvan gen, gisteren in ons land terugkeerden en op de heenreis o.a. feestelijk werden begroet door college s in Luxemburg Orange (Fr.). DAT ir J. A. P. Franke, rijkscultuur-' consulent voor Zeeland, benoemd is tot Benelux-vertegenwoordiger in het uit voerend comité van de Internationale Tarweraad. DAT de Amsterdamse raad gisteren besloot f 6 millioen te lenen voor wo ningbouw en f 210.000 beschikbaar stelde voor verbetering van de jeugdherberg. DAT bij het Amsterdamse Bos twee openluchtzwembaden komen. DAT in de raad van A'dam bezwaar werd gemaakt tegen het collecteren voor RK. instellingen onder het mom van een algemene collecte voor de federatie van instellingen voor kinderbescherming. DAT gisteren in de Kruizemuntstraat te Rotterdam het eenjarige dochtertje van de familie Evergroen in een ketel met chloonvater is gevallen en verdron ken. DAT de jagers van Hushoven (gem. Weert) een tijd lang op een wild zwijn meenden te schieten, doch later bleek, dat grappenmakers een opgezette zwijns kop in de struiken hadden gezet. DAT een fietser uit Heerlen te Schaes- berg door een vrachtwagen werd aan gereden en gedood. DAT de rechtbank te Roermond het vonnis van de kantonrechter bevestigde, waarbij twee Utrechtse meisjes, die in korte broek door Mook waren gereden werden vrijgesproken. DAT te Oosterhout een landbouw- schuijg» afbrandde, terwijl de brandweer een a^je met verlof naar Antwerpen DAT bij een cacaofabriek in Alknïi-.. binnenkort honderd meisjes uit Wenen komen werken. DT de torpedobootjager Piet Hein op zijn wereldreis San Diego (Californië» heeft aangedaan ,en gisteren naar Hono- loeloe is vertrókken. DAT in de weinig betreden Ginkelse bossen bij Ede stukken van een nog ontplofte V 1 zjjn gevonden en ter plaatse tot ontploffing zullen worden gebracht. DAT enige zakenlieden aan de Juliana- weg te Volendam een restaurant willen bouwen met terras, film- en toneelzaal. DAT tegen de wopingbureauhouder B. R. te Groningen voor het Leeuwar der Hof een jaar (conform rechtbank- vonnis) werd geëist wegens het in brand laten steken van een lading rijwielban den ter waarde van f8000 teneinde de verzekeringspenningen ad f64.780 te kunnen opstrijken. DAT Nederlanders, die nachtlogies een buitenlander geven dit binnen 24 aan de politie moeten melden en deze uit 1918 daterende bepaling krach tiger de hand zal worden gehouden. DAT gisteren te Berg en Dal de ruim 80-jarige pionier der Vierdaagse af standsmarsen, P. E. M. v. d. Linde, is be graven. DAT tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap Zeeburg en Diemerdijk (N.H.i is benoemd jhr dr M. L. van Holihe tot Echten te Nieuwersluis en 'o'. dijkgraaf van de Lekdijk beneden d3ms en van de IJsseldam jhr P. P. de Beaufort te Driebergen. :E ZUID-KOREAANSE TROEPEN bevinden zich reeds 130 km boven de 38ste breedtegraad. Daar hebben volgens Reuter de Noorderlingen de terugtocht gestaakt en hevige tegenstand geboden. In het Oosten is een Zuid-Koreaanse divisie door Tsjoentsjon getrokken en heeft Soboeng her overd. Ten Noorden van Seoel staan de Amerikaanse troepen, die het spoorwegknooppunt Moensan in handen hebben, op 11 km van de denk beeldige grens. Zuid-Koreanen hebben bij een holle weg op de Oostkust een bord geplaatst met het opschrift: „Kameraden overschrijdt de 38ste breedtegraad, wij, van de 3e divisie waren er het eerst". Het-riet-er dus naar-uitr-datspoedig in]man aan Britse, Australische en Phillp- het Noorden een beslissende slag. gestre- pijnse troepen en 3 Koreaanse divisies ter den zal worden. Na het beêluit in de V.N.. I sterkte van 30.000 man. Bovendien staan elders in dit nummer, staat het 15000 Siamese soldaten en een bataljon oprukken der V.N. troepen niets meer in Fransen in Zuid Oost Azië klaar en deze eg. Achter de 20.000 Zuid-Koreanen, kunnen per vliegtuig naar Korea worden die de 38ste breedtegraad reed$ over zijn, bevindt zich een machtig V.N. leger 100.000 man. dat op orders wacht on parallel over te trekken. Behalve de pas aangekomen Ameri kaanse 3e divisie, heeft McArthur de be schikking over -6 Amerikaanse divisies (op volle sterkte 90.000 man), circa 10.000 Communistisch echec in Oostenrijk Tijd nog niet rijp voor een Putsch De algemene steking in Oostenrijk ls uitgelopen op een fiasco. Slechts 50.000 van de anderhalf, mill, arbeiders gaven volgens Reuter aan de stakingsoproep gehoor. Behalvte in d« Russische vond het werk op de meeste plaatsen normaal voortgang. Men kan zeggen, dat de algemene staking is afgestuit op de weerstand der arbeiders- Er hadden slechts Incidenten van geringe betekenis plaats. Een menigte van circa 7000 mensen woonde de communistische betoging te Wenen bij. die echter kalm verliep. Meer dan 1000 communistische demon stranten slaagden er in, het hoofdpost kantoor er, de telefooncentrale van Wie- ner-Neustadt te bezetten. Dit gebouw ligt in de Russische zone van Oostenrijk even ten Zuiden van Wenen. Gister- avord 7 uur was het postkantoor nog steeds door de Roden bezet, al werd er de politie onderhandeld over de ontruiming van het gebouw. De Oostenrijkse regering protesteerde bij de Geallieerde raad, dat de Russisch? utoriteiten de Oostenrijkse politie ver hinderden tegen de stakers op te treden Volgens Ass. Press zouden Kominform- leden de Oostenrijkse communisten aan het verstand hebber gebracht, dat de tijd voor een „Putsch" nog niet rijp is. Zware straffen voor «Jehova's getuigen" In het proces tegen 9 „Jehova's gi tuigen", die zoals wij gisteren meldden, Oost-Berlijn terechtstonden, zijn straffen gevallen. Twee werden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, terwijl de 7 overigen vonnissen kregen variërend van 8 tot 15 jaar dwangarbeid. Motief veelal: spionnage Turkije partner van Atlantisch Pact Griekenland en Turkije hebben eer uitnodiging aanvaard om met de Pact- landen samen te werken voor de collec tieve verdediging van het Middellandse Zee gebied. Turkije zal echter geen „vol waardig" lid van het Atlantisch Pact worder. Dean Acheson verklaarde in nota. dat de deelneming van Turkije schakel van betekenis is. In dit verband vermelden wij nog. dat zeven officieren van de Turkse generale naar Tokio zijn vertrokken cm een bespreking te houden met generaal Mc Arthur. De militaire missie gaat daarra naar Korea, waarheen Turkse troepen onderweg zijn. Ook wordt een bezoek gebracht aan Washington voor bespre kingen mot militaire deskundigen. ergebracht. Wij herinneren eraan, dat McArthur gedreigd heeft het rode leger totaal te vernietigen, indien geen acht geslagen wordt op zijn eis, tot algehele overgave. Hij ontkent, dat er in Mandsjoerije troepenbewegingen aan de gang zijn in de richting van Noord-Korea, maar wel zouden zich bij de grens van Mandsjoe rije 3 Chinese divisies ophouden. Seoel is grondiger vernietigd dan men aanvankelijk dacht en hoe heeft men er huis gehouden! Door de communisten waren op 28 Juni „volksgerechtshoven" ingesteld. Die werkten volgens alle regelen van het rode spel. De politieke gevangenen werden op het balcon van het volkstheater bijeen ge bracht en terwijl men de beschuldigingen voorlas. VToeg men aan de menigte bene den „schuldig of onschuldig?" De gevan genen werden dan terstond geëxecuteerd. Een communistische „Bloedraad" dus! De eerste lading rijst van 750 ton. be schikbaar gesteld door de Ver. Naties voor de slachtoffers van Seoel, is thans aangekomen. Ook worden kleding, voed sel.. zeep, brandstof, alsmede dekens uit gedeeld. Abe Lenstra, momenteel onze enige ..ster", sprong tijdens de wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Middlesex Wanderers, pis- teren te Rotterdam gespeeld, nét iets hoger dan zijn Britse tegenstander. De „voorlopigen" wonnen met 41. (zie pag. 2). WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind- Wei nig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN VMidlJ; ion U18.08; m„n 1&S5 uur. LI OcL N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1