- van hoog tot laag NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 2 OCTOBER 19SS Grootse demonstratie van medeleven PROFICIAT! de gaven Zaterdag acte Bloemen, mensen, enthousiasme en dankbaarheid BLOEMEN, MENSEN, ENTHOUSIASME en DANKBAARHEID. Dat is de gedachte, die wij zullen overhouden van de receptie, die Zaterdag n ons nieuwe gebouw aan de Steenstraat werd gehouden. Trouwens ie gehele dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, is prachtig ge weest. Bloemen, in alle kleuren, van al die verenigingen en instanties en zaken. Mensen uit alle richtingen, hoog- en laag-geplaatsten. De een in een deftig zwart pak, de ander zonder dit decorum. Woorden uit al die harten, die iets voor de „Nieuwe Leidsche" voelen of hun gevoelens van genegenheid, liefde en trouw wilden uitdrukken. Alles getuigde van medeleven. En de feesttooi, waarin ons blad door twee belangrijke feiten, het 30-jarig bestaan en de opening van het nieuwe gebouw, was gezet, werd er nog schoner door. presence Met moeite hebben wij een hoekje vrij kunnen maken om de schrijfmachine neer te zetten en dit stukje te schrijven In de redactie-afdeling klonken de opgewekte tonen van de Chr. muziek vereniging „Concordia", die een sere nade bracht en zelfs onder het genot van verfrissingen de trommels liet rof felen en de trompetten deed schetteren Mede door haar muziek bleven honder den mensen voor het gebouw staan. Zo waren ook zij getuigen van de velen, di kwamen complimenteren en even ee kijkje namen in al dat nieuwe. Ook „Werkmans Wilskracht" had ee serenade willen brengen. In verband met het overlijden van de heer J. Ver ver, ere-voorzitter, die immers vandaag wordt teraardebesteld, kon dit muzikaal huldebetoon geen doorgang vinden. Hoevelen de weg naar Steenstraat 37 Zaterdagmiddag hebben gevonden? Wij weten het niet precies te zeggen. Het is in ieder geval heel dicht bij de dui zend. Maar wat geeft het; het mooiste dat de Sleutelstad en haar omgeving hebben willen delen in onze vreugde. Al 30 jaar klant Zo ontmoetten we een vrouw, weduwe E. Harteveld-Amneeze, die de oprichting van ons blad af al abonné is. Zij woont op het 'Levendaal en is nu 76 jaar. Toen ze binnenkwam, vroeg ze bescheiden: „Mag ik ook komen?" Alsof ze zich wilde rechtvaardigen voegde ze er aan toe: „Toen u nog op de Hooigracht zat, was ik al klant bij u." Ze vond het nieuwe gebouw prachtig. ,,Ik heb het hele eind gelopen, maar ik heb gedacht: „ik ga tóch", zei ze. Het punt in de stad vond ze zeer gunstig. „Je mag je gordijnen wel dicht doen." Maar mevrouw, de mensen moeten de bloemetjes toch zien! Ja, dat was tuurlijk zo. Ondertussen stond agent W. Vis de poort van de N.L.C.-veste het verkeer te regelen. De goede oude Steenstraat is er nu eenmaal niet op berekend, zo veel mensen op één punt te verzamelen. Een gelukkige omstandigheid was, dat vóór het gebouw de Beestenmarkt ligt, waar o.a. vele auto's een plaatsje vonden. Later werd de heer Vis afgelost door twee jongere agenten. En ook uit hun mond klonk het herhaaldelijk: „Even aan de kant, dames; past op de tram." Wij willen niet nalaten de politie een pluim op de pet te steken. Vooral toen „Concordia" de Steenstraat bezette, viel er heel wat te ordenen en te regelen. Af en toe stonden wel een paar trams en wat auto's en bussen te wachten, maar dat mag toch wel op zo'n dag? Om vijf uur hoorden we de telefoon ratelen. „Woubrugge voor u", zei de juffrouw. Het was een abonné, die ver telde, dat hij kiespijn had gekregen en tot z'n spijt niet ter receptie kon komen. Maarof hij Maandag of Dinsdag even kon kijken. Klederdracht Woorden die ons ook goed deden kwa men uit de mond van Betty van Ton geren, die met mevrouw N. Parlevlié Schoneveld in Katwijkse klederdracht van de partij was. Betty vertrouwde eerlijk toe, dat Katwijk en de „Nieuwe Leidsche" één zijn. Ze hoopte ook, dat ons blad spoedig kolommen vol over een Katwijkse zeehaven zal schrijven. Met deze wens zal Betty van Tongeren wel de vertegenwoordigster van heel Katwijk zijn geweest. Beide dames bo den hun gelukwensen aan namens het zeehavencomité Katwijk. Daar was ook burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Zijn mening was: „Je kunt hier wat beginnen. Wat was het op die Hogewoerd dan toch slecht." Ja, dat was het. Maar de N.L.C. is er toch groot geworden. In het gebouw aan de Steen straat hebben we mij heeft het gezien wat meer levensruimte. Als dit symp tomatisch is voor de positie van de krant zelf, dan mogen we blij en dankbaar We willen nog even terugkomen op de serenade van „Concordia". Nadat „Dankt, dankt nu allen God" en een mars waren gespeeld, kwamen de man nen binnen om enige verfrissing op te doen. En zelfs binnen konden ze niet zwijgen. Een muzikant stelde voor hel „Lang zullen ze leven" te blazen, waar op onmiddellijk alle instrumenten weer werden ter hand genomen. Men zal be grijpen, dat de ruimte en de acustiek van onze bovenzalen daar niet op bere kend zijn. Maar wat gaf 't? Als het gemoed zich wil uiten, dan raken deze factoren wel even op de achtergrond Het slot van het lied was. dat de voeten van de toehoorders van de grond gingen Ja, we hebben boven óók even gehost En uit volle borst meegezongen, zodat we bij de aftocht nóg hijgden. „Dat doen ze om het nieuwe gebouw te proberen", schreeuwde iemand een ander toe. 's Avonds zijn er nog enkele honder den mensen op bezoek geweest, o.w. correspondenten, agenten en bezorgers Eén agent wilde serieus zijn. Hij zei met naar wij meenden te kunnen consta teren geforceerde rimpels op z'n hoog voorhoofd: „Nu hebben jullie wel zo'n nieuw gebouw, maar als jullie nu maai niet gaan mijmeren op al die verse verf en al dat staal. Ik heb wel eens gehoord, dat in ouwe rommel de beste dingen worden geboren." „Nu bent u toch wel tè ernstig." De nieuwheid zèl geen aan leiding geven tot mijmeringen. De dag van Zaterdag in het bijzonder is voor ons een grote stimulans om niet te ver sagen en met moed, energie, vertrouden en blijdschap onze taak in Leiden en omgeving verder te vervullen. Wij mo gen ons gedragen weten door zeer velen. En door God, op Wie wij ook in ons bedrijf ons oog mogen vestigen. Zaterdagmorgen vond in de hal van het gebouw een korte bijeenkomst plaats van directie en personeel. De heer K. Flaman heeft toen namens het personeel aan de directie een aquarium met het ons euvel duiden als wij onvolledig zijn. Om te beginnen hebben wij de vol gende verenigingen en instanties geno teerd: de afd. Leiden van de Ned. ver. voor dierenbescherming, de Leidse Chr. Besturenbond, de Chr. bedrijfsgroepen centrale te Leiden, de afdeling Leiden van de algemene textielarbeidersbond „De Eendracht", de textielarbeidersver enigingen „St Lambertus" en „Unitas afd. Leiden, de Leidse boekverkopers- vereniging, de sociale 'dienst van het Ministerie van Oorlog, gewest Leiden, interkerkelijke gezinszorg te Leiden, ge meentewerken van Warmond, de speel tuinvereniging „De Demping", de ver eniging „Oud-Leiden", de Prot-Chr. werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid te Leiden, de ver. voor v: delingenverkeer alhier, de studenten scherm- en gymnastiekvereniging „Are na Studiosorum", de scheidsrechtersv eniging Leiden en omstreken, de Chr. metaalbewerkersbond afd, Leiden. Jeruel, de Leidse bond van speeltuinvereni gingen, de Leidse schaakbond, de sted. lichtfabrieken, V.V-V. te Katwijk, de rederijvereniging „Vuurbaak" te Kat wijk, het comité actie Zeehaven te Kat wijk, de Leidse middenstandscentrale, de het collegium van het Leids Studenten-1 Corps, de Katwijkse Middenstands-Ceh- trale, K. en O., de Sociale Raad, de Mij voor Nijverheid en Handel te Leiden, de vereniging „Koninginnedag", de Leidse Chr. houtbewerkersbond, het Leidse Jeugdparlement, de centrale A-R-. Kiesvereniging, de fruitteeltclub „Prof. ir Sprenger", de dahlia-vereniging „Jo- han Mater", het Leids Kunstcentrum, de i afd. Leiden van de Ned. Chr. Reis- Vereniging, het mandolinegezelschap „Ars et Labor", de Ned. Christen-Vrou- i wijk, de heer D. C. O. Boekhoven, mr P. N. Höweler, burgemeester van Rijns burg, burgemeester A. C. de Wilde van Valkenburg, burgemeester H. J. J. A. Smeets van Zoeterwoude, burgemeester1 wenbond te Leiden, de buurtvereniging „De Professorenwijk", de musea van oudheden en voor volkenkunde, het fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C-N.V., de accordeonvereniging „Accordanto", de afd. Leiden van de N.C.R.V., de muziekvereniging „Werk mans Wilskracht", de Geref. Kerkeraad, de Leidse Hervormde Diaconie, de Her vormde Jeugdraad, het mannen-dubbel- kwartet „Inter Nos", de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, de Leidse Schouwburg, de Voogdijraad, de sportvereniging „Katwijk", de afd. Lei den van de K.N.V.B., de afd- Leiden van de C.H.U., de Chr. Hist. Jongeren groep, de Chr. Hist, vrouwengroep, de speeltuinvereniging „Ons Eiland", de afd. Leiden van de Alg. Ned. Invaliden- Bond, het Leidse Drankweer-comité, de Ned. Rotogravure-maatschappij, de Chr. gymnastiekvereniging D.O-S., de Ned. Dagblad-Pers, het A.N.P. en het Zen dingsbureau te Oegstgeest. Verder zagen wij: burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, wethouder D. van der Kwaak, wethouder J. C. van Schaik, mr J. Bool, de gemeente-secre taris, burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht van Alkemade, burge meester A. Warnaar van Waddinxveen, wethouder D. C. van Leeuwen wijk, de gemeente-secretaris van Kat- J. J. Steenbakker Morilyon I Benthuizen, burgemeester K, van Die- peningen van Leiderdorp, vertegenwoor digers van dag- en weekbladen uit Lei den en omgeving en landelijke dagbladen, de heer B. C. van der Haas, adj.-dir. van „Het Vaderland", leden van ae Leidse gemeenteraad (van de Prot.-Chr. fractie en van de fractie van de Partij van de Arbeid), dr A. Scholte, rector van het Leidse gymnasium, Gerard Hoek van de N-C.R.V. te Hilversum, leden van de colleges van B. en W. en gemeenteraden uit de omgeving, de heer R J. Meyer, commissaris van politie te Leiden, dr D. L. Kedde, inspecteur voor de volks gezondheid, dr J. D. A. Boks, directeur van de gemeentelijke H.B.S., dr P. C. van Arkel, dir. van de Ohr. H.B.S., de heer J. P. Mlulder Sr en de predikanten M. Ottevanger, K. Dronkert, H J. Wes terink, J. Plomp en J. Ph. Makkink. Tenslotte merkten wij vertegenwoordi gers van allerlei zaken in Leiden en om geving op. Zij allen hebben er toe bijge- receptie is geworden, genoegen dragen, dat het e waarop de N.L.C. met trots kan terugzien. Nog geen aparte begroting voor Verkeersfonds Er is een wetsontwerp ingediend, dat de inkomsten en uitgaven, die vóór 1946 ten laste of ten bate van hef Verkeers fonds kwamen, nog drie jaar lang wil overbrengen op de Middelenwet en dp rijk®begroting. De commissie-Oud zal ver moedelijk in 1952 voorstellen, aan de ge meenten rijkssteun te verlenen bij het aanleggen en onderhoud van wogen. Dan komt ook de verhouding tot de provin cies op verkeersgebied opnieuw onder de MET BOWIENTJE NAAR DE RECEPTIE „Je das zit keurig", zei Boweintje, e dus konden we vertrekken. „Je hebt ie lerend, ouderling", ging trder, op haar blikken critisch langs m'n zwart en fantasie liet gaan. „Bezwaar tegen lerende ouderlingen?" vroeg ik koeltjes en maakte vervolgens haastig een compliment over haar man tel, die overigens uit mijn beurs betaald was. Zo werd de goede sfeer geschapen om ter receptie te tijgen en traden wij na tien minuten welgemoed nummer zeven-en-dertig van de Steenstraat bin- En onmiddellijk was ik Bowientjes hoofd kwijt. Want prompt had ze het gestoken in een grote mand met herfst- asters en anjers van de buurman aan de overkant: Het Vrije Volk". „Ik had liever gezien, dat je je neus in de ruiker er naast gestoken had", zei ik principieel. „Die is van „Trouw" ,Ik 1 sherry", interrumpeerde ik, e haar een glas aan, dat ik van een had genomen. Ikzelf nam een gaf Een zegen van brieven en telegrammen Het regende schriftelijke en tele grafische gelukwensen. Met veel waar dering mochten w\j kennis nemen van de felicitaties van couranten uit ge heel Nederland, predikanten uit Lei den en omgeving, besturen van de ge meenten waar ons blad verschijnt, en van zeer veel andere instanties en personen. Het is ons ten enenmale on mogelijk, zelfs maar een greep te doen. Maar we zijn zeer erkentelijk voor deze grote belangstelling. eikenhouten ornamentering aangebode In een toespraak schetste hij de goede sfeer, die in het oude gebouw aan de Hogewoerd onafgebroken heeft geheerst, Hij sprak de wens uit, dat deze in hel nieuwe zal worden bestendigd. Dat de team-geest over de N.L.C. vaardig zai blijven. De directeur was zeer erken telijk voor het geschonkene. Hij dankte het personeel in al zijn geledingen voor wat dit in de jaren na de oorlog voor de krant heeft gedaan. De directeur deelde ook nog mee, dat het personeel op een verrassing kan rekenen. Dit gin; er natuurlijk vlot in! Ook werd dank gebracht aan de velen, die het niewwe gebouw tot stand deden komen. Receptiegangers Wij stellen ons voor, dat onze lezers wel willen weten wie er al zo op de receptie zijn geweest. Maar niemand zal R.K. middenstandsvereniging, de Leid; brandweer, de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis, de afd. Leiden van de Ned. ver. van ex-politieke gevangenen uit da bezettingstijd, de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk, afd. Leiden, de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, afd. Leiden, de Ned. Spoorwegen te Leiden, de openbare leesbibliotheek „Reuvens" de Prot. Chr. Journalisten-Vereniging, de Leidse aquarium- en terrariurr eniging, de boerenleenbank te Leiden, de afd. Leiden van de Ned. Journalisten- Kring de Vebo, het Ned. Herv. kerkkoor „Ex Animo", de zweminrichting „De Overdekte", het kleuterdagverblijf „Mar griet", de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdlenst, het mannenkoor Kunst na Arbeid", de speeltuinvereni ging „Morskwartier", de Kamer van Koophandel te Leiden, het Chr. mando linegezelschap „Sempre Avanti", de kin- derzangspelclub van de wijkgemeente .Staalwijk" der Ned. Herv. Gemeente, Foto's N. van der Horst] Weer drie reizen naar Amerika Onder de auspiciën van o.a. het minis erie van Landbouw en op uitnodiging 'an de E.C.A. maken opnieuw 3 agrari- bestuderen, Pijls, rijkst uinbouwconsulent, vertrekt Woensdag voor studie aangaande com- postbereiding u-it huisvuil en rioolwater en ir M. Oostenbrink, van de planten- ziektenkumdige dienst, vertrekt 13 Oct. voor een onderzoek naar aardappelnroe- Op het mysterie, dat (het vroegere hoofd van de Duitse geheime dienst, admiraal Canaris, omringt, zal, naar men verwacht, enig licht gëworpen worden, nu de voormalige SS-officier. Walter Huppenkothen, van deelneming aan d» woord op Canaris is beschuldigd. schiedammertje en pikte schuinachter me een „Armada" van een ander blad. Zo, tot de tanden gewapend, staarden we naar Opa Maanvis, die als een Madame- de-Pompadour-op-leeftijd, statig, met nog een tikkeltje resterende frivoliteit, het toezicht hield over de vogels van diverse pluimage, die in het aquarium rond zwommen. „Leuk", zei Boweintje, „al die bloemstukken van de plaatselijke en lan delijke pers. Gekke lui zijn jullie, wonl jullie grootste plezier zou zijn, dat je mekaar Maandag een primeur zou kun nen afsnoepen". Ik wilde juist uitleggen, dat dit twee geheel verschillende dingen w- mijn oog getroffen werd door de heer Flaman, die mistroostig een volgeladen blad met rookartikelen stond na te kijken. Heel z'n gelaat was ééti optelsom van de onkosten, die op dat ogenblik gemaakt werden Op de tafel t een fijn bloemetje i even meende ik eer Overduin te zien, want die lag met e neer Dlemer stond .n de chauffeur, en glimp van de heer taar dat kon niet, i gebroken sleutel- 0een in een wit béd met een koortskaart en een hoog juichtkastje. „Hebt U de namen en adressen i>an Uw visjes al ge noteerd?" vroeg Bowientje aan de heer Van der Velden, die dromerig staarde naar zijn lievelingen in hun 'glazen kooi, We dwaalden af naar de redactie kamer. „Dit is het bureau van Joop", zei Boweintje beslist. Er stond een borrel- De Chr. muziekvereniging „Con- cordia" toonde haar kunnen te- lidden van een grote schare be langstellenden. Links de beroemde drumband van „Concordia". glaasje op. Maar dit glaasje hoorde niet bij de opstand, zoals het pennebakje. Dat zou meneer Diemer vast niet goed We liepen de trap op om ékrst i even te feliciteren. „Leg je sigaret neer en zet je glas zolang in die ven bank", ried Bowientje me. „Het stai hebberig. En op die manier is het zo las tig handen geven." Als een toefje zwarte tulpen stonden ze bijeen, de vier receptielen. Meneer F. Diemer zonnig lachend. Meneer Grc wegen stoer en joviaal.. Meneer E. Diemer wijsgerig-bescheiden. Meneer Enserink stralend als een garnaal in gelei. Wij gaven ons handje, en prevelden ons velementje, en ik keerde haastig het vensterkozijn terug, waar wij oud- Perni tegen 't lijf liepen. Dat wil zeggen. Gerard Hoek. Onder een zoutje praatten wij over de oude tijd op de Goudse Sin gel, waar eens „De Rotterdammer" stond, en weken vervolgens eerbiedig opzij, want daar was hij, over wie we het juist hadden. De oude heer Diemer zaï prima uit. Vriendelijk en voldaan. En wij waren het er over eens. dat dit hem een grote dag was. Geflankeerd door zijn beide pages Bool en Van Schaik, stapte de burgervader binnen, die vriendelijk op een zoutje knabbelde. Commissaris Meijer was in compleet. Zonder pijp was hij veel min der stoer, vond Bowientje, maar de dikki sigaar, die juffrouw Pruissers verj momd als paarse sering hem had ge offreerd, stond hem ook wel. Op de bovengang was Van der Leek aan het uitkijken naar zakkenrollers. Hij was moe, dat kon je wel zien, maa er één gesjouwd had de laatste tijd, hij het wel. En het was een goed idee van juffrov.w Veerman, dat ze hem eer extra verkwikking bracht. In een hoek stonden de beide opper lieden van de brandweer hun dorst tt blussen. Je kon zien dat ze het blussings- werk wel gewend waren. Reckman, ah een rode roos in volle bloei, legde de telex uit aan een heel dikke dame, di niet door de deur kon, en De Groot, hoger dan al het volk, fluisterde Bowien tje vol trots toe, dat er ruim tweehon derd bloemstukken waren. We liepen maar zo'n beetje her en Bowientje en ik, en drukten in 't 1 bijgaan de hand van Van der Ros, die uiteraard met een dominee stond te ten. Ook de heer Joen, de baas vai Dordtsch Dagblad, en zijn vrouw u er, in hun volle dikte en oude koeien werden uit de sloot gehaald, terwijl w oneerbiedig boven op het bureau van d heer Diemer zaten. Japie van Welze keek ons hiervoor verwijtend aan e ging maar weer eens naar de telex kijken, waar hij nog altijd niets Het was er goed. in de Steenstraa verheugd keerden Bowientje en ik huis waarts. „Natuurlijk is het er niet elke dag zo' Onze directeur mocht vele han den drukken, onder meer van: mevrouw Braggaar—de Does, jm de heer P. Mulder Sr, Plannen voor een concert zaal in Rotterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam 1 heeft plannen in studie om tot de spoe dige bouw van een concertzaal te komei De oorspronkelijke plannen om tot de bouw van een muziekcentrum te komei wil het gemeentebestuur voorlopig latei varen, mede i.v.m. de 'hoge kosten (ruin 20 millioen). Een goede concertzaal is eerder nodig. De concertzaal wü i zodanig construeren, dat zij later onderdeel zal blijven vormen van een finitief muziekcentrum. Voor de plaats - deze concertzaal moet komen, heeft thans het oog gericht op de grc itevan de R'damse Schouwburg. Ook repetitiegelegenheid voor het Rott. Philh. Orkest bestaat er behoefte. Bij wijze van proef wil men gaan repeteren in de theesohenkerij van Diergaarde BRj- Het Utrechts Sted. Orkest zal op 25 en 27 October in Utrecht com -Jl.v. Paul Hupperts ten bate Stichting 1940'45. Als piano-solist treedt op de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, die het 2e Pianocon- :rt van Rachmaninoff speelt. Reisbeurzen alleen voor jonge letterkundigen Letterkundigen, die een reisbeurs ran het Rij'k villen krijgen, moeten niet ouder zijn dan 45 jaar. Minister Rutten wil jonge uitblinkende kunstenaars de kans geven, hun vorming te voltooien. Dit ge beurt ook bij de Prix de Rome voor beel dende kunstenaars. Daarbij is de grens zelfs op 30 jaar gesteld. De minister ls niet bereid de leeftijdsgrens te verhogen tot 60 jaar, zoals het Tweede Kamer-lid Stokvis (c.p.n.) had gevraagd. Een Limburg-nummer van 120 blad zijden is verschenen als eerste na oorlogse extra-editie van het weekblad De Zakenwereld. Deskundigen belichten in een 40-tal artikelen de economische zijde, de cultuur en het landschapsschoon dezer Zuidelijke provincie. Dr Schumacher, de leider van de West-Duitse socialisten, heeft verklaard over bewijzen te beschikken, dat de communistische actie in West-Duitslani van het Oosten uit geleid wordt. Naar N. Guinea zijn met de Van Riemsdijk 39 werkers uit Soerabaja vertrokken. Aan boord bevond zich reeds een groot aantal werkers uit Djakarta", merendeels Indische Nederlanders. brandweercommandant S. W. Hagedoorn. En van talrijke anderen. Velen vervulden de iunctie van algevaar digde, en leliciteerden namens in stanties ol verenigingen, weer ande ren wilden hun persoonlijke be langstelling tonen. Er werden 5ver en weer vele goede woorden gesproken, woorden van waardering en ook van vriend schap. En na de „officiële plichtplegin gen" vormden zich groepjes, die in gezellige conversatie nog wat bij een bleven. Dat het er gezellig was. bewees wel de bezoeker, die verteld, lechts heel kort te kuni.zu blijve.i. doch eerst een uur later vertrok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3