M Afscheid en jubileum bij de Ambachtsschool Tegenover „brood en spelen" de kracht van het Evangelie Dienst des Woords moet centrum van de Zondag blijven Koster G. M. Seugling gehuldigd Dienst voor Israël in de Pieterskerk NIEUWE LEIDSCHE COURAWT 2 MAANDAG 2 OCTOBER 1950. ns dc L. Noorduin en W. J. Brakel in de bloemetjes De geschiedenis van de Leidse Am bachtsschool is Zaterdagmiddag aange vuld met twee vermeldenswaardige ge beurtenissen. De heer L Noorduin nam afscheid als employé der school en de heer W. J. Brakel vierde zijn 25-jarig jubileum als leraar stofferen aan de avondschool. Ir J. J. G. van Hoek, voorzitter van het bestuur, sprak beide heren toe Hij bracht in herinnering, dat de heer Noor- duin op 23 Mei 1923 in dienst der school trad, toen hij gepensionneerd was bij de Kon. Marine. Zijn pensioen liet niet toe. dat hij stil zou gaan leven; hij was er trouwens te werklustig voor. Sindsdien heeft de heer Noorduin voor vele dingen gezorgd. Ir Van Hoek bood hem de teke ning van een boekenkast aan, die op echool gemaakt zal worden. Zich tot de 'heer Brakel wendend, sprak de voorzitter vooral zijn erkentelijkheid uit voor het feit, dat deze jubilaris meer moderne opvattingen in het onderwijs in 6tofferen heeft gebracht. Ook zijn om gang met de leerlingen is voortieeldlg. Behalve zijn taak aan de soms wel eens op de tweede plaats komende avondschool, verricht de heer Brakel nog sinds 1943 werk ln de exar..:ncom- mlssie, uitgaande van de vakgroep wo ninginrichting. Ook de jubilaris ontving de tekening van een boekenkast. De waarnemend directeur van de school, de heer C. Brilman sprak mede namens de leraren ln dezelfde geest en noemde de manier van werken van de heer Noorduin boven alle lof verheven. Voor hem had hij een bijzettafel en vtfor de heer Brakel een boek als blijk van waardering. Namens de Ned. bond van leraren bij het nijverheidsonderwijs, afdeling Leiden, sprak de heer C. J. H. v. d. Valk. Hij bood de heer Brakel een „sigaartje" aan en dankte de heer Noorduin, die door de jongens „Ome Leen" werd genoemd, na- A 3 Octoberen dierenleed De heer W. F. K. dc Kievit schrijft Heeft U wel eens gedacht aan die kleine aapjes, die de gehele dag over straat gevoerd, daar hun kunstjes moe ten ten beste geven, soms potsierlijk ge kleed in rood jasje en dito steekje? Men heeft de grootste schik in de eenvoudige kunstjes, salueren, duikelen, een pijp roken, enz. Maar ook moeilijke kunsten laat men deze stumpers verrichten. Zo laat men ze tegen huizen opklimmen tot op de vensterbank van de eerste, soms tweede étage, waar de aapjes voor de ruiten moeten bedelen. En komt er politie, of gaat de baas om een andere reden verder, dan moet het aapje vanaf zijn hoge zitplaats naar de baas sprin gen, die hem dan zo goed en kwaad als dat gaat opvangt. Wat het dier voor een angst uitstaat om de sprong te wagen, kan men zich indenken als men zijn angstig heen en weer lopen ziet, voor de aap springt. Wat moet dat een voortdurende kwelling voor de beesten zijn! Bovendien is de baas gewapend imet het beruchte Spaan se rietje, waarmee de dieren geregeld tikken krijgen, en zijn de dieren ge bonden aan een ketting, waaraan ge régeld wordt getrokken en gerukt als zij moe zyn van het duikelen of als zij de sprong niet durven wagen. Hebt gij, waarde lezer, dit wel eens gadegeslagen en U ingedacht in de toe stand van de dieren? Zo neen, doe dit! Ik ben er van overtuigd, dat gij bij het zien van dat voortdurend rukken, tik ken en kwellen van de dieren medelij den zult gevoelen met die kleine stak- Waarsohuw de politie, blijf niet staan kijken en steun deze personen niet. Geen Avondstilte meer In tegenstelling met andere medede lingen is de Avondstilte op Woensdag avond in de Hooglandse kerk beëindigd. Verleden week Woensdag is dus de laatste van het seizoen gehouden. mens de leerlingen voor zijn werk De heer .D. Scheer voerde nam vereniging van oud-leerlingen het en schonk een -bloemstuk, waarna de heer A. G. Vèlu sprak namens de com missie vakopleiding en de examenrege-j ling woninginrichting. Ook hij gaf een bloemstukje. Beide gehuldigden spraken woorden Raadsagenda 9 October De gemeenteraad van Leiden verga dert Maandag 9 October ter behandeling van de volgerde agenda. Beëdiging en installatie van het nieuwe raadslid J. H R. van Schoon- derwoerd den Bezemer. Benoeming lid commisie voor het on derwijs (vac. D. J. van Dijk). Herbenoeming van de leden der com missie van advies woonruimtewet: P. C. A. ten Broek, G. Hordijk, B. J. Huur man, J. de Jong er J- H. Schüller. Eervol, ontslag aan mevr. A. W. Blan ken-van der Laar als regentes der instel ling „Vrouwen-Kraammoeders binnen Leyden" (op haar verzoek) en benoe ming van een andere regentes (voor dracht: 1 mevr. C. Verhey van Wijk- Roem, 2 mevr. Th. van Royen-Gratama). Bouw van een clubhuis op het sport veldencomplex aan de Haarlemmertrek- vaartweg. Verbreding van de spoorwegovergang in de Haagweg. Uitbreiding van de rioolwaterzuive ringsinrichting. Aanleg var. gemeenschappelijke voor tuinen bij de 80 montagewoningen nabij de Lage Morsweg. Verhuren van grond en water langs de Haarlemmertrekvaartweg en het Poel meer in de gemeente Oestgeest, Willems Jr. Wijziging begrotingen 1950. Verordenirg toegangsrecht „De Laken hal". Voetgangerspad over weg in de Haagweg Het verkeer over de Haagweg is zo druk geworden, dat de weg naar de mening van Q. en W. moet worden ver breed. Een voetgangerspad is zeer ge wenst. De Ned. Spoorwegen zijn bereid, de nodige medewerking te verlenen en de werkzaamheden ook uit te voeren. De voor rekenirg van de gemeente komende kosten worden geraamd op f26.290. B. en W. vragen de raad om dit geld. P.O De UpENlNCj VAN O/V5 NlEUbde Cje&OUW MM oe SjeewSTqAAT Gei-Ul^WewsgN NAMÉNS ZeeNAVÊNACTie KATWIJK^ L.D.M. levert zeer goed drinkwater Jaarlijkse vergadering van aandeelhouders In de Zaterdag ol.v. de wnd. presi dent-commissaris, de heer J. C. van Schaik, gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij waren verte genwoordigd 15 aandelen met 15 stem- De heer J. G. J. Verhey van Wijk werd ingevolge het besluit van de gemeente raad van Leiden voor drie jaren herbe noemd tot gemeentelijk commissaris bij de L.D.M. De heer A. van Dijk werd eveneens tot commissaris herbenoemd. Aan het door de directeur, dr ir P. C. Lindenbergh, uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 3.972.967 m3 water, te gen 3.823.034 m3 in 1948. Gemiddeld wer den per etmaal opgepompt 10-885 m3 tegen 10.445 m3 over 1948. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 Dec. 1949 193.169 80 m-, het aantal in bedrijf zijnde watermeters 18.754. Volgens de kohieren is aan de meter- afnemers geleverd 3214.524 m3, zodat, gerekend naar het totaal verbruik van Kadetvergadering C.N.V. Het Chr. Nationaal Vakverbond, dat sinds 1928 elk jaar In November een krachtige propaganda-actie ontwikkelt tot uitbouw van de organisatie, had Za terdagmiddag in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen de besturen van by het C.N.V. aangesloten afdelingen in het dis trict Lelden ln kadervergadering bijeen geroepen. De heer G. Hordijk, voorzitter van de Leidse. Chr. Besturenbond, onder wiens leiding deze vergadering stond, sprak een inleidend woord, waarin hij wees op de verwarring en donkerheid der tijden. Hiertegenover stelde spr. het licht van Gods Woord en de kracht van het Chris telijk levensbeginsel. In aansluiting hierop behandelde de heer R. Hagoort, redactie-secretaris van het bondsorgaan „De Gids", het onder werp „Onze strijd tegen dreigende geva ren". Spreker, die allereerst de noodza kelijkheid aantoonde van het contact tussen leiding en leden, stond daarna uitvoerig stil bij de betekenis van de ver sterking der Christelijke vakbeweging. Juist met het oog op tal van dreigende Lezing voor Chr. onderwijspersoneel Zaterdagmiddag vergaderde de afde ling Leiden van de vereniging van Chr. onderwijzers. Na enkele huishoudelijke zaken hield de heer J Vink, hoofd ener school te Katwijk aan Zee, een inleiding over het onderwerp .Sabbath of Zon dag". In de Schrift is geen enkele grond te vinden voor de mening, dat de Zondag in de plaats van de Sabbath is gekomen. Enkele teksten wijzen er wel op, dat op de perste dag van de week de gemeente by elkaar kwam, maar dit is nog geen grond om te veronderstellen, dat de- Zondag als Sabbath zou gelden. Vervol gens vroeg spr. zich af, of de Opstanding van Christus op de eerste dag van de week daartoe aanleiding mag geven. Zeker is. dat Joodse Christenen dc SabbatH hielden, maar dat de uit het heidendom gekomen Christenen de Zon dag vierden. ln grote trekken ging spr. de geschie denis van de Zondagskwestie sedert de tweede eeuw na. Volgens Zahn was de Zondag de dag van samenkomst van de gemeente. De biddende gemeente stond voor het aangezicht des Heren. Het werk bleef zo veel mogelijk rusten. Tertul- lianus verbood de slaafse arbeid op die dag en Constantijn de Grote verbood dc rechtszittingen. Men was het niet eens over de verplichte Zondagsrust en schroomde niet dit heidens bijgeloof te noemen. De grote omkeer kwam door Eerste optreden van „Ons Toneel" Vrijdag heeft de toneelvereniging „Ons Toneel" haar eerste uitvoering leden en donateurs gegever. en w< de grote zaal van de Burcht. Toen de voorzitter, de heer Jac. Ouwerkerk. opende, ware ner nog maar enkele stoelen onbezet. In zijn openingswoord heet! hij allen welkom. Spr. memoreerde nog, dat de vereniging, die nu op zichzelf staat, een onderafdeling is geweest de buurtvereniging DW. De opvoering van het drama „Uw wil geschiede", een boerendrama in vier be drijver, kon de waardering van het pu bliek wegdragen. Men werd nog vergast op het optreden van de „Maorie Eilan ders" oi.v. Jan Smit. de Zondagswetten van Karei de Grote. De puriteinse Zondag is gegrond op een „Brief uit de Hemel", die allerlei over tredingen zwaar strafbaar stelde. Na besluiten van verschillende Syno- !S en het oordeel van de Hervormden 'er deze materie te hebben weergege- :n (Luther beschouwde het vierde ge bod alleen geldig voor de Joden), stond spr. stil bij de onverkwikkelijke strijd an de Dordtse Synode van 1618 en 1619. De Zondagsheiliging in onze tijd ver schilt in veel opzichten met die van de euwen na deze Synode- Thans gaan elen in het geheel niet meer ter kerke Hier ligt een taak voor de Kerken. Zy moeten opwekken tot een getrouwer kerkbezoek. Noodzakelijk is het, dat dc 'en een nieuwe waardering van de Zondag wordt bijgebracht. En daarby moet in het centrum staan: de dienst des Woords. ren. waarvan spr. met nadruk het nundstisch drijven naar een econo mische chaos noemde, is het van belang, dat wij in Nederland een hechte en solide vakbeweging hebben, welke haar uügangspunt vindt in 'het Woord van God. De heer Hagoort achtte het in dit ver band een betreurenswaardig verschijnsel, dat slechts 50% van de arbeidende be volking in Nederland georganiseerd is. Met zijn 162.000 leden omvat ook het C.N.V. nog slechts de helft van het aan tal arbeiders, dat er een Christelijke levensbeschouwing op na houdt. Vandaar dat spr. overtuigd is, dat er voor de Christelijke vakbeweging nog een gewel dig terrein braak ligt onder de ongeorga niseerden en verkeerd-georganiseerden Nadat de heer Hagoort enkele richt lijnen had aangegeven voor de organ) tie der Novembervergaderingen, wees er op, dat het vooral aankomt op het huisbezoek, dat ook na deze bijeenkom sten zijn voortgang moet hebben. Vervolgens weidde spreker uit ovei het werk van de Stichting van de Arbeid en de op handen zijnde bedrijfsorgai tie, die ook van de arbeiders zulk belangrijk aandeel zal vragen. In dit band wees spr. op de scholingscursus Na er op gewezen te hebben, dat uit de thans op sociaal-economisch terrein In gevoerde en nog te treffen voorzienin gen blijkt, dat de Christelijke vakbewe ging hiertoe reeds jaren geleden de weg heeft uitgestippeld, stond de heer Hagoort stal bij het toelijden en uitdragen van het Christelijk beginsel. In biddend en gelovend opzien tot «God zullen de strijd aanbinden tegen de, belagers van het Christelijk organisatieleren. In tegenstelling met vele anderen, die sluitend het „brood en spelen" in vaandel hebben geschreven, zullen als Christenen, wijzen op de hoge v den van het Christendom en de kracht van het Evangelie. T.o.v. het gevaar, dat dreigt van de zijde van dc E.V.C. en de C.P.N., merkte spr. op, dat de beste verdediging gelegen Is ln de aanval. Wij zullen deze organisa ties, die in feite hun order van uit Mos kou ontvangen, onderkennen en ei strijd tegen aanbinden. Moskou wenst onrust in West-Europa en juist daar tegen hebben wy ons krachtig te weren! Na een korte pauze ontspon zich een aangename discussie, waarbij de heer Hagoort gelegenheid vond, op nog en kele punten van het organisatieleven die per in te gaan. 3.972.967 m3, door abonnementen moet zijn gebruikt 758.443 m3, waarin echter het water voor spuien, brandblussing en lekkages is begrepen. Het aantal contracten bedroeg aan het eind van het jaar 16 965. Ket water werd liet gehele jaar door geregeld onderzocht door het che misch en bacteriologisch labora torium v/h dr J. H. v. d. Grient te Haarlem. Bovendien worden dage lijks eenvoudige chemische onder zoekingen ln het eigen laboratorium tc Katwijk verricht. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr Ir A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich niet voor. De aande len bevinden zich alle in handen van publiekrechtelijke lichamen- Het divi dend is vastgesteld op 15%, hetgeen voor de gemeente neerkomt op een rende ment van bijna 5%. waaruit zij dus rente en aflossing der aangegane geldleningen moet betalen. Voortuinen bij woningen nabij de Lage Morsweg B. en W. willen, evenals bij de 120 montagewoningen, ook bij de 80 dito aan de Lage Morsweg de voortuinen als gemeenschappelijke tuinen doen aan leggen. Kosten: f 2000 ineens en f 626.17 per jaar. De "huurders' moeten f 0-15 per week bijdragen. B. en W. stellen de raad aldus voor. Wijkgebouw „Phebe" wordt verkocht Zou in Protestantse handen blijven Naar ons van bevoegde zijde ter ore is gekomen, ligt het in de bedoeling van het bestuur van de wijkvereniging Phebe" aan de Oude Vest om het ge lijknamige wijkgebouw in verband mei de overneming van het werk door de afdeling Leiden van het „Groene Kruis" ie verkopen. Ons werd daarbij meege deeld. dat het ook in de toekomst voor Protestantse doeleinden zou worden g# bruikt. Binnenkort zal een beslissing hierover worden genomen. Sportclubhuis aan de Haarlemmertrekvaart weg Ingevolge een raadsbesluit is overge gaan tot aanleg van een sportvelden complex aan de Haarlemmertrekvaart weg. Door 't bestuur der sportstichting is thans 'n plan ingediend voor de bouw van een clubhuis (vier kleedkamers, scheidsrechter- en bestuurskamer, was lokaal. cantine, kalkhok, gang. twee toiletten en twee douchecellen). De kos ten worden geraamd op f 13.000. B. en W. stellen de raad voor, dit bedrag te voteren. Het leestprogramma Heden: 7.30 u. grote taptoe. Morgen: 7 u. Reveille. 8 u. Koraalmuziek. 810 u. uitdeling haring en wittebrood. 8.30 u. vliegerwedstrijd. 8 30—9.30 u. militaire mars. 8.45 u. intocht Haagse tramharmonie. 9 'u. lossing postduiven. 10 u. herdenking Pieterskerk. 10—12 u. tentoonstelling „Lakenhal." 1011,30 u. springen fontein. 14 bedrijfsparade. 57.30 u. cabaret. 810.30 u. cabaret. 11 u. vuurwerk." 1 u. sluiting. Weer een internat, gezelschap in Leiden Nu zijn het sociale verpleegsters Vier-en-veertig verpleegsters uit ne- op het gebied van de volksgezondheid, gen Scandinavische en N.-W.-Europese De hoofdonderwerpen, die ter verga landen zijn vandaag in onze stad sa- dering in discussie komen zijn: het mengekomen voor een 14-daagse con- derwijselement ferentie. die is georganiseerd door de heidswerk, de geestelijke Nederlandse regering en de wereldge- dheids-organisatie in samenwerking met het Instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden. De leider der conferentie is prof dr R- Remmelts. directeur van genoemd instituut. De deelneemsters, uit België. Dene marken. Engeland Finland. Frankrijk, Luxemburg, Nederland. Ierland. Noor wegen en Zweden, vertegenwoordigen de verschillende aspecten van de ver pleging zoals de opleiding, het wijkwerk en de leiding daarvan. De conferentie is georganiseerd met het doel. een veelomvattende gedachten- wisseling uit te lokken omtrent de vele problemen die de verpleegster tegen woordig ontmoet en haar gedragslijn te bepalen in verband met nieuwe ideeën Jaarvergadering van „Ons Belang" Fonds voor cultureel werk De woningbouwvereniging „Ons Be lang" heeft haar jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. Ger ritsen. betreurde het in zijn openings woord. dat er niet meer belangstelling was. Bij de mededelingen wees da voor zitter op de samenwerking met het bureau voor huisvesting. De jaarversla gen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. En lid maakte rog de opmerking, dat er nogal huurschuld is. Deze zou ook voorkomen bij mensen, die best geregeld konden betalen. Hij dTong aan op strengere maatregelen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. Ook de heren J. G. v. d. Pompe, P Winterkamp, A. Cornet en W. van Zonneveld werder herkozen Het voorstel om over te gaan tot het stichten van een fonds voor cultureel werk werd aangenomen. Lielde. ijver en toewijding Gisteren is de koster van de Evang. Luth. kerk, de heer G. M. Seuglirg, ge huldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Ds J. H. Smit Duyzent- kunst hield een prediking over de rijk dom van de genade Gods en wilde met deze gedachte ook enige woorden aan het jubileum van de heer Seugling wij den. Na afloop van de morgen dienst vond in. de corsistorie de eigenlijke huldiging plaats. Als voorzit ter van de ker- keraad zei ds Smit Duyzent- kunst, dat de heer Seugling met zijn beste krachten de Ge meente heeft gediend. Zijr ambtswerk heeft ook moei lijke kanten maar het zijn de liefde, de ijver en dc toewijding geweest, die hem deden vol houden. Nadat de predikant nog had- ge wezen op de samenwerking, waartoe dc jubilaris steeds in ruime mate heeft bij gedragen, hoopte hij, dat de kostersloop baan vfcn de heer Seugling nog vete jaren zal mogen worden voortgezet. Kerkdiensten 3 October Ned. Herv. Gemeente: Pieterskerk 10 u. dr K. E. H. Oppenheimer. Chr. Geref. Kerk: 10 u. ds Joh. Jansen. Geref. Gemeente: 10 en 5 u. ds L Rijksen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Geertrudi J. d van J. Freeke en G van den Berg; Gideon W, z van A J van der Born en C van Mus- scher; Herman J, z van H J Keij en M M van Dam; Christiaan B. z van C B^de Tombe en G Meijer; Quirina A J. d van J A van Tol en J K de Bruin; Sietske M, d van R A M Casteleine en A M van Haastrecht; Maria E, d van C Bosman en A C Poelman. OVERLEDEN: J van den Broek, wed v. Schild. 91 j. Acht ze, erkent ze, lieft ze In de Ned- Herv. Kerk was het giste- dat in Christus is opgegaan, ook De heer A. Schöttelndreier, die Zaterdag 50 jaar b\j de inspectie der belas tingen was, kreeg van de heer P. C. Hollewijn, kommies-secretaris van de 2e afdeling der inspectie Leiden een fraaie ets van de Korenbeurs. Deze foto werd IHdens de overhanding ervan gemaakt. Foto N. v. d. Horst Gebeds-Zondag voor Israël, morgendienst in dé Pieterskerk ging voor ds K. H- Kroon^ Ned. Herv. predi kant te Amsterdam (vroeger predikant bij de Geref. Kerk in, Hersteld Verband te Leiden), die naar aan-leiding van Lucas 2:32 en Romeinen 11:28 wees op het mysterie der verharding van Eigenlijk moest het niet nodig zijn, een aparte Gebeds-Zondag voor Israël te houden, wart geestelijk is Israël onze moeder en niets is zo smartelijk als de tegenstelling Kerk en Israël. Al heel vroeg echter ontstond een Christendom, dat zijn moeder niet meer kende. Een 2000 jaar geleden was daar Simeon, een Jood. die zong van Gods za ligheid en welbehagen, waarbij hij al lereerst dacht aan Israël, dat leefde on der het juk der wet. Nu. zegt Simeon, is Hij gekomer. die de slavernij en dienst baarheid van Israël wegneemt, en de tijd van vrede, vrijheid en vreugde breekt aan. Wanneer wij denken aan de glans, die het Licht over de volken gelegd heeft, en waarbij Israël verblind gebleven is, vragen we of Simeon het terecht gezongen heeft. Paulus zegt, dat het „neer" van Israël, tegen Jezus gazegd. geen reden tot er gernis mag zijn; het is een verborgen heid, een mysterie van God. Wij zijn de reden en de achtergrond van hun harding, d.i. hun onmogelijkheid „ja" te zeggen. Maar ook: het zijr- be minde vijanden, met het oog op de va- Wanneer we bidden voor Israël, zul len we diep moeten bulgen en beken nen: niet ons, maar Uw Naam zij eer We zullen bidden, dat God blyve den ken ZUr erfvolk en dat het Licht, ogen opene, opdat we niet hoogmoedig Ds Kroon besloot met de woorden v Wilhelmus a Brakel: Acht ze, erkent lieft ze. K. en O. in October Het programma van K. en O. voor O luirt: 9 October lezing over Australië; 10 Oct. Film „Another Shore"; 11 October Toneelvoorstelling var „Le Médecin malgré lui"; 13 October lezing nieuwe richtingen in de moderne Ned- literatuur: 14 October tot 26 November tentoonstelling „Van Fantin tot Picasso"; 16 October lezing „Techniek: vloek of gen?"; 17 October filmstudiekring; October uitvoering „Requiem"; 20 Oct lezing nieuwe richtirgen in moderne li teratuur; 23 October lezing „Techniek: vloek of zegen?"; 24 October Film „A Tree grows in Brooklyn"; 25 October Toneel „De Knecht van Twee Meesters'; 27 October Nieuwe richtingen derne literatuur; 28 October lezing „De nemarken, Oase in Europa"; 30 October samenzangavond. Hutspol in de Burcht Morgenavond wordt door de Chr. Oranjevereniging een feestavond grote zaal van de Burcht gehouden. Het programma heet: „Hutspot". Het wordt verzorgd door de Timdelerclub. Op de tarievenconferentle van Tor quay werd dr H. van Blankensteln ge kozen tof voorzitter van de werkcom- mlssle, die de dagelijkse leiding van c onderhandelingen over tarieven heeft. Een 24.000 tons tanker zal door de N.D.S.M. in Amsterdam voor een Pana mese maatsohappij worden gebouwd. Dij -werd een enveloppe met inhou landdgd. mens een aantal Evang Lutherse verenigingen sprak de heer G. H. Ree kers; namens de Lutherse Kring de heer G. N. Meurs; de heer H. van der Werf. die reeds kerkrentmeester was, toen kos ter Seugling in dienst trad, wierp een blik over de achterliggende dertig jar- ren; namens de vrouwenvereniging .Dor cas" las mevrouw O. H. L. Musseri-Bek king een gedicht en ook de kinderen var de kinderkerk kwamen hun gelukwen sen aanbieden. De jubilaris mocht verscheidene ge schenken in ontvangst nemen. Ten slotte heeft hij allen dank gebracht voor hur waardering en medeleven. In de loop van de dag deden nog velen huize Seug ling aan. Vroedvrouw moet huisarts kennis geven van geboorte Een vroedvrouw zal van iedere geboor te. die zij geleid heeft, kennis moeten ven aan de hulsarts van de kraamvroi Althans, wanneer het betreffende we ontwerp, dat thans is Ingediend, woi aangenomen. De vroedvrouw krijgt voo de bevoegdheid, eenvoudige rupturen hechten. Dit zal in een beschikking der worden omschreven. olksgezond- ■olksgezond- heid en de voeding. Ook andere onder werpen, waarbij de sociale aspecten van de verpleging naar voren komen, zullen de worden gesteld. De plenaire vergaderingen en de discussies in groe pen zullen worden aangevuld met film voorstellingen over verschillende volks gezondheidsproblemen in de deelnemende landen. Verscheidene hiervan zullen te- dienen ter illustratie van de ver schillende aspecten van de verpleegsters opleiding. Naast inleiders van de wereldgezondheidsorganisatie zullen enige Nederlandse autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid op deze conferentie spreken. De conferentie wordt te Noordwijk en in het instituut voor praeventieve ge neeskunde gehouden. De openingszitting vond vanmorgen om 10 uur plaats. Dr C. van den Berg, directeur-generaal voor internationale volksgezondheids zaken. verwelkomde de deelneemsters namens de Nederlandse regering. Diplomazwemmen in de Overdekte Zaterdagavond was het weer gezellig druk ln de Overdekte, want vaders en moeders zaten met glunderende gezich te kijken naar de prestaties van hun kroost, dat het toch zo heerlijk vindt, vcmdiploma te zwemmen. De heer W. A. Visser bracht speciale dank de directeur van het blindeninstituut te Bussum voor het feit, dat de leerling Jacob Bergman deze avond in de gele genheid werd gesteld, het diploma B te behalen. Toen deze even later de hoge springplank beklom en zijn afsprong laakte, was een welverdiend applaus jn beloning. Memoren wij tot slot het keurige zwemmen van twee 4-janigen, die g hun 50 m-baantje trokken. De ge slaagden waren: Dames A: Petra Hanno, Willy Neute boom, Annie Karstens, Bepple v. d. Blom, Akie van Laar, Silvia Danse, Jitske Barkenia, Paula Abberstee, Lenie Zwetsloot, Mary Filippo, Lende van As- perdt, Anneke v. d. Berg, Inike Piëete, Manga Sarls, Lende Does, Mary de Willy Zaalberg, Netty Balfort, Loesje Zandvliet, Emmy Favler, Tony ran Leeuwen, Gré van Klink, M. G. de Vries, J. M. de Vries, M. van Paridon, M. v. d. Graaf, Alivien Drewes, Annélies Haasnoot, Marina Oomen. Beppie Dril- lentourg, Annemieke Willemsen, Elly Duparc, Suusje Wassenaa -, Ada v. d. Dames B: Anneke Korthals, Marianne Kukle-r, Bqttie Mulder, Ria van Dijk, Fla Botermans, Carien Brouwer, Tineke Pasma, Toos Knijbe, An neldes Aalbers- berg, Riekie v. d. Meel, Willy v. d. Berg, Cornelia Meurs, Liesbeth Vreede, Net- teke de Liagre Böhl, Mieneke Duparc en Marijke v. d. Hoek. Heren A: Paul Tesselaar, Johannes Ubbink, Sjaak Vermeer, Luuk v. d Meer, Piet Oudshoorn, Piet Vermomd, Jacobus Favler, Adrianus Jansen, Coos Bazuin, Arend Bazuin, Piet Kaltner, Robbie Aspeslagh. Jacobus Bekooy, Robert Vodegel, Carel Bculink, Paul Waszink, Jan Martdnus Hazenberg, Joop Roelofs, Jan van Weeghel, Plet Marijt, Harry OiiveHer, Peter van Striem Albert; Run- dérkamp, W Kuklcr, Jan Post, Piet Ha- braken, G. van Delft, W. Ravensbergen Jr„ E. Habraiken, W. de Wolf, Henk de Jong, Jan Piere Mulder, Bouke Hazen berg, Bertus Jufferman, Nico de Haas, Arie "t Hart. Heren B: Christiaan Neddermeyer, Bram Wassen'burg, Arnold Jansen, Toon v. d. Vlist, Arie Plomp, Jan Pieters, Eduard de Liagre Böhl, Gual Juyntooll, R. J. de Ruiten, Dirk Jan Vreede, Hans Voogt, Jacob Bergman en W. E. Fabriek. Leraren bij het Chr. landbouwonderwijs op Birkhoven bijeen C. van den Heuvel hield „verantwoord betoog" (Van e verslaggevers) „Dit is de eerste maal, dat ik In een verantwoord betoog het goed recht van de Chr. organisatie voor land- en tuin bouw heb horen verdedigen." Met deze woorden reageerde een toehoorder op het referaat, dat de heer Chr. van den Heu vel hield op de onderwysconferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, die op het conferentie-oord „Birkhoven" by Amersfoort gehouden werd. De voorzitter van de C.BT.B. sprak voor leraren en bestuurders van Christel, landbouwscholen over: „Het bestaans recht van de C.B.T.B." Uit de hierboven geciteerde woorden valt wel af te leiden, dat „de staf en het intellect van de Chr landbouworganisatie" zoals de heer Van den Heuvel zijn gehoor betitelde het betoog met aandacht heeft gevolgd. Als grondslag voor de Chr. organisatie in het algemeen zag spr. het Schrift oord: „Uit Hem, door Hem en tot Hem zijn alle dingen De landbouworganisatie 'bedoelt de stoffelijke en geestelijke ver heffing van het platteland, de bespre king van sociale vragen en het oefenen van Invloed op de overheid. In al deze dingen spreekt de levensovertuiging een 'belangrijk woord mee. Bij de sociale problemen bijv. geeft de Chr. maatschappijbeschouwing voor ons de richting aan, waarin de oplossing ge zocht moet worden. Ons handelen zal steeds beïnvloed worden door onze over tuiging, dat Gods souverelnitelt op alle levensterrein moet worden erkend. Nooit mag de Christen voedsel geven aan de opvatting, dat hij zich afzonder lijk organiseert, omdat hij zich beter acht dan een ander. Wij zijn niets beter, maar juist daarom moet ook in onze organi satie de tucht van Gods Woord worden aangelegd. Na enige practische voordelen van het bestaan der Chr. organisatie te hebben opgesomd, waaronder in deze kring voor al de stimulering van 'het Chr. landbouw onderwijs bijzonder sprak, werden ten slotte enkele stromingen in het protes tantse Christendom, die het bestaans recht van de Ohr. organisatie ontkennen, critisch bezien: de doperse opvatting met haar geringschatting van het stoffelijk leven, de gedachte van dr Hoedemaker, dat de Christen als „een zoutend zout en een 'lichtend licht" temidden van de we reld moet staan en de Barthlaanse ont dekking van het bestaan van Christelijke beginselen. Onbekend In de zeer levendige discussie werd in de vergadering opgemerkt, dat bij de Wageningse studenten, die lid zijn van S.S.R., veel meer belangstelling gewekt moet worden voor'de C.B.T.B. Onlangs solliciteerde een afgestudeerde naar een functie aan de Chr. Landbouwschool, doch tot grote verbazing van het bestuur wist hij van bestaan en doelstelling van de C.B.T B. vrijwel niets af. Ook vroeg men zich af, of de scholen niet beter losgemaakt kunnen worden van de C.B.T.B. om ze te laten uitgaan van een Chr. schoolvereniging, zoals op sommige plaatsen reeds het geval is. De heer Van den Heuvel zag hier geen prin cipieel verschil. Bij een van de C.B.T.B. uitgaande school vormt de afdeling van deze organisatie eigenlijk de schoolver eniging en daarin zitten ook de ouders van de leerlingen. Bovendien ziet de Re gering het nauwe verband Jussen onder wijs en voorlichting en wijst zij de scho len daarom aan de landbouworganisaties toe. Dit is echter geen dogma en als bij zondere omstandigheden dit vereisen zal de CB.T.B. zich nimmer tegen oprichting van een schoolvereniging verzetten. Keuring van rozen en anjers Op 3 en 4 Oct wordt de jaarlijkse keu ring van rozen en anjers gehouden in de voorhal van het veilirggebouw „Bloe- menlust" te Aalsmeer. Deze keuring gaat uit van de Adf. Aalsmeer en de Vaste Keurings Commissie der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze show kan iedereen gratis bezoe ken op 3 Oct van 1 tot 9 uuren op 4 Oct van 9 tot 9 uur. Welke apotheek De dienst der apotheken wordt van morgenochtend 8 uur tot a.s. Zaterdag 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, teL 20313. GEMEENTE LEIDEN Otficiële Publicaties INZAMELING HUISVUIL Op Dinsdag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Dinsdag worden bediend, zal nu plaats vinden op Vrydag 6 October e.k. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2