Oorlogsbegroting afhankelijk van buitenlandse steun fHipfaiiie „4 Edna Earl 5 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 OOK PERSOONLIJKE OFFERS Om te beginnen f 270 millioen minder gevraagd dan in lopend jaar De nieuwe begroting van Oorlog heeft een eindcijfer van ruim f 580 mil lioen. Dat is rond f 270 millioen minder dan de vorige, die in het begin van deze maand door de 2e Kamer werd goedgekeurd. Minister Schokking verwacht echter, dat binnenkort aanvullende begrotingen ingediend moe ten worden. Het versnellen van de opbouw der defensie (o.a. paraat maken van drie divisies) is nog niet in de begroting verwerkt. Wellicht is er ook nog een buitengewoon crediet nodig. Dan zal de bewindsman tevens de stand van zaken meedelen. De minister zegt in zijn toelichting, dat hij thans zijn beleid niet zal uitstip pelen. Hij zou slechts in herhaling ver vallen. Hij zal de staten-generaal echter zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte houden. (Trouwens de Kamer zal ook niet anders verwachten na de jongste ongezouten debatten). De wijzigingen, die straks zeer zeker in de begroting aangebracht moeten worden, hangen in het bijzonder af van de buitenlandse steun. Voor buitenge wone omstandigheden bij de opbouw van het leger wordt bijna f 93 millioen ge vraagd. In totaal is voor de gewone dienst ruim f 437 millioen nodig. Zolang de lichtingen niet op volle sterkte zijn opgeroepen en de diensttijd niet is verlengd, wil de minister het vooral zoeken in herhalingsoefeningen Een zeker aantal geoefende troepen moet steeds paraat zijn. Dit vraagt niet alleen verhoogde uitgaven, maar ook grotere persoonlijke offers. Om de krachten van de departemen ten op militair gebied samen te bundelen is onlangs de Raad voor militaire gelegenheden van het Koninklijk nieuw leven ingeblazen. Voorzitter is minister president dr Drees. Behalve de betrok ken ministers en staatssecretarissen heb ben als leden zitting de inspecteur-ge neraal voor zee-, land- en luchtmacht (o.a. Prins Bernhard) en jhr Tjarda van Starfcenborch Stachouwer als tegenwoordiger van minister Stikker in de militaire raad te Londen. De vergade ringen worden als regel bijgewoond door de chefs van de staven en de regerings commissaris voor de zaken van Amerikaanse hulpprogramma. De minister wil de departementen Oorlog en Marine ook in 1951 onder één hoofd houden. De organisatievan d< departementen is per 1 October gewij zigd. om de onderdelen meer met elkaar i overeenstemming te brengen. Het beroepspersoneel der maredhaus- ;e blijft 2.800 man sterk. Herbouw Arnhemse kerk stopzetten Ernstige critiek op voornemen van regering Tijdens een plechtige bijeenkomst ii de in 1944 beschadigde Grote kerk te Arnhem, vanwege het feit. dat de vlag op de kap kon worden gehesen, is ern-' stige critiek geoefend op de regering, die zo treuzelt met de herbouw van deze kerk. De president-kerkvoogd, ir. J. P. Lonkhuyzen, zei dat de Hervormde gemeente de kerk dringend nodig heeft en sprak er zijn grote bezorgdheid uit. dat men er zelfs over denkt on bouwwerk stop te zetten. In dezelfde geest spraken ook de plaatselijke pre dikant ds J. H. van Grieken en dr K. H. E. Gravemeyer, de voorzitter van de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Hervormde Kerk. Handelsbesprekingen Oost- en West-Duitsland afgebroken De onderhandelingen, tussen Oost- en West-Duitsland zyn afgebroken, nadat Oost-Berlijn de electrische stroom van West-Berlijn had afgesneden. De con trole op het goederenvervoer wordt ver scherpt. De oude handelsovereenkomst loopt heden af. Philips sticht fabriek in Drachten Philips gaat een apparatenfabriek ln Drachten vestigen, voor 750 arbeiders- (gters). Als aanloop van de definitieVe vestiging komt er een gemeentelijk in dustriegebouw van 600 vierkante meter. Dat gebouw wordt voor twee jaar aan Philips verhuurd met optierecht tot koop. Neem „genoegen" met een oude gevangenis Men zal voorlopig met de bestaande gevangenissen genoegen moeten nemen. Wanneer er geld voor nieuwe gevange nissen is, kan pas de verscheidenheid in aard en opzet van de gevangenis in de wet worden neergelegd. Het doel van de differentiatie is niet, verschil te schep pen in de zwaarte van de straf, maar de gevangenisgemeenschap te verwezen lijken, door gedetineerden die in aard en aanleg bij elkaar passen, bijeen te bren gen. Aldus minister Struycken in de me morie van antwoord op het wetsontwerp tot het vaststellen van een nieuwe be- ginselwet gevangeniswezen. Koers deviezencertificaten niet omlaag? De Indonesische minister van handel heeft een maatregel aangekondigd 4kraCiifigepijnstiSlende middelen in 1 tablet Vanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFAR1NE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstru atie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. f Advertentie) fSEZONDE SLAAP;) ^Iflatraóóen AFPERSING We lezen onder bovenstaand op schrift in „Het Vrije Volk": Wat wensen wij liever, het behoud van Nieuw-Guinea of het behoud van de Nederlands-Indonesische Unie? Dit moeten wij, Nederlanders, ons volgens het Indonesisch parle mentslid Mohammed Yamin afvragen. Het is een probleemstelling, waarte gen men niet krachtig genoeg kan protesteren, want zij duidt er op, dat de toekomst van Nieuw-Guinea het onderwerp is of githans kan zijn, van een soort politieke afpersing, die met diezelfde Nederlands-Indonesische Unie wel helemaal niet te maken heeft. Wat kan er terecht komen van een gesprek, dat volgens artikel 2 van handvest in zake de souvereiniteits- overdracht niet alleen vredelievend, maar ook „redelijk" zal moeten zijn, als de Indonesische regering reeds nu besluit een afgevaardigde van Nieuw- Guinea in het parlement te Djakarta zitting te doen nemen? Het is een besluit, dat nauwelijks tn overeenstemming is met premier Natsirs eerdere belofte, om het vraag, stuk Nieuw-Guinea op te lossen, „rekening houdend met nationale en internationale factoren". Hier is slechts rekening gehouden met êén factor: die van de extremisten in het Indonesische parlement, die elk ge sprek overbodig vinden. Financieel Overzicht van de weelcj Tenslotte overwogen de koersverliezen op de beurs De EFFECTENMARKT kenmerkte zich deze week door teruglopende omzetten en een onzekere stemming. De discontoverhoging door de Nederlandsche Bank bleef tot dusver zonder invloed op de markt. De pro blemen der industrialisatie zijn met name wat betreft de financiering, moeilijk. De Britse Unilever lanceert een obligatie-emissie. De gunstige gang van zaken in Korea staatsgarantie zal daarbij onontbeerlijk heeft enige aarzeling doen ontstaan bij de koersvorming. Op de internationale goederenmarkten trad reactie in, terwijl ook de Amerikaanse effectenmarkt tot daling geneigd was. De snelle liquidatie van het Koreaanse conflict zou kunnen bijdragen tot vermindering der politieke spanningen, daar complicaties zijn uitge bleven. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat in de komende maanden een prijsdaling op de goederenmarkten zal ontstaan mede door verzwakking van de voorraadvorming. Aan de andere kant gaan de Westelijke landen hun bewape ning snel versterken, zodat in Amerika West-Europa inflationistische gevaren dreigen. De markt wist geen vaste rich ting te kiezen. Er kwamen flauwe dagen voor en vaste, maar per saldo overwogen de koersverliezen. De discontoverhoging kwam a.h.w. uit de lucht vallen en heeft niet tot vgrrui mipg van -da handel geleid. Vroeger rea geerde de beurs met een koerssttfgihg van aandelen en daling van obligaties. Noch het een noch het ander was het ge val, waaruit blijkt hoe vergroeid de ver houdingen zijn. De aanneming van de wet op de divi dendstop door de Eerste Kamer bleef zonder zichtbare uitwerking. Spoedig de betaalbaarstelling van 12 pet dividend der Stoomvaartmij Nederland te wachten, welke aangehouden wordt tot de wet in het staatsblad verschijnt. Aan kondiging van het dividend Scheepvaart- unie zal niet lang meer duren, men ver wacht 10 pet. Bij de industriallsatienota van minister v. d. Brink was men getroffen door de enorme kapitalen, die binnen enkele jaren geïnvesteerd moeten worden (ƒ5,8 milliard). De opmerking, dat de financie ring de minister met zorg vervult, had de instemming van de beurs. Het moei lijkste deel van de weg ligt voor ons en het is onbestaanbaar, dat dit met nor male middelen kan-worden gefinancierd. De nota noemt de spoedige totstandko ming van het instituut voor transforma tie van besparingen van institutionele be leggers ln risicodragend kapitaal gewenst de regering zal ze bevorderen. _v... De minister meent, dat de grote taak der industrialisatie zal worden vol bracht, dit zal echter grote krachtsin spanning van alle lagen van het volk •ergen. Kan deze, gezien de debatten jver lonen en prijzen wel aanwezig wor den geacht, terwjjl anderzijds fiscale maatregelen de investeringspolitiek van het bedrijfsleven belemmeren? Wij ach ten de nota onvoldoende gefundeerd er vrezen, dat de noodzakelijke productie verhoging de eerste jaren niet te berei ken is. De uitgifte van 10 millioen pond 3% pet obligaties Britse Unilever heeft de aandelenkoers Leverbros en Unilever ge drukt door vrees, dat de dividendkansen zullen verminderen. Uit de aankondiging blijkt, hoe grote kapitalen de bedrijfs voering van internationale concerns ver eist. Volgens het prospectus zal de winst gemiddelde der laatste drie jaren, daar om hoeft de winst van het gehele con cern niet lager te zijn. Wij verwachten een bevredigend verslag over 1950. Zowel de HollandAmerikalijn als het Rott. Beleggingsconsortium openen de gelegenheid om aandelen op naam te zet- ten, terwijl een afschrift van het aan- delenregister in het buitenland bijgehou den wordt. Als dekking tegen het risicc van vijandelijke bezetting is dit niet zon der betekenis. Kleine vooruitgang te New York De effectenbeurs van New York bleef gisteren omhoog gaan maar het me deel der stijgingen was minder dan dollar, Radio-televisie-aandelen stegen 2 dollars. De omzet was 2,2 millioen. Te Chicago noteerde tarwe Dee. 2.22 3/4 dol lar de bushel, mais Dec. 1,44 5/8, katoen Oct. 40,55 cents per pound, Dec. 40,13, Maart 40,01. Vastgestelde dividenden De aandeelhouders van Gedeh hebben het dividend 1949 vastgesteld op 12 pet, die van Malabar op 6 pet. I Overmaken van loon uit Duitsland mogelijk Ook in omgekeerde richting Nederlanders, die in West-Duitsland wonen en werken, kunnen thans een deel van hun loon of salaris naar ons land laten overmaken. Wanneer het gezin de betrokkene in Nederland woont kan ct van het loon met 750 mark per maand worden gestuurd en wanneer dit niet het geval 30 procent met een maximum van 375 mark per maand. Duitsers, die in ons land werken, kun- jn 60 pet van het loon met een maxi- ium van 675 mark per maand overma- ?n naar Duitsland, wanneer hun gezin daar woont, en 30 pet (ten hoogste 340 mark) indien dit niet zo is. De werkge- dit door middel van een devie- zenbank aanvragen bij de Ned. Bank, en speciaal formulier, met het fiat het Arbeidsbureau. Deze regeling geldt niet voor grensarbeiders. Zij heeft terugwerkende kracht tot 1 Septem ber 1949. Dit is ook het geval met het overmaken van pensioenen. Uitgezonderd zijn daarbij invaliditeits- en ouderdoms renten e.d. Het overmaken van pensioe- uit West-Duitsland moet worden aangevraagd door de persoon of instel ling, die ze verschuldigd is. Voor het overmaken uit Nederland moet men via deviezen'oank bij de Ned. Bank een speciaal formulier indienen. De nieuwe geblokkeerde- en optierekeningen Geblokkeerde rekeningen, die na 21 October as. ontstaan, moeten volgens de thans afgekondigde ©de uitvoeringsbe schikking geldzuivering binnen een maand overgeboekt worden naar de ren teloze rekening van het agentschap van het (ministerie van TCnancdën te Amster dam en zijn dan onderworpen aan. de zelfde regeling als de andere geblokkeer de tegoeden. Binnen deze maand eohter overboeking naar een optiereke ning verkrijgen. Als de houder by de be trokken bank reeds een optierekening ■ft, kan d-it bedrag onmiddellijk op die rekening geboekt worden. Tegoeden op optierekening aldus na 18 November ont staan, moeten op de eerste der volgende maand in Rijks schatkist worden gestort investerings- of beleggingscer tificaten. Blijkens de weekstaat der Javase Bank van 20 dezer is de bankbiljetten- omloop in Indonesië boven de 2 milliard roepiah gestegen. nL r. 2014 millioen tegen r. 1993 millioen op 13 dezer, de omloop der muntbiljetten daalde van -.389 millioen tot r. 385 millioen. De productie der Stoomspinnerij Twenthe in het eerste halfjaar van 1950 steeg met 10 pet., de winst bedraagt 832.468. Nederlands productie van ruwe aardolie was in Augustus j.l. 58.695 ton (Juli 63.787, Aug 1949 53.027, maand - gemiddelde 1946 5217, 1947 17.724, 1948 41.295, 1949 51.745). De zoutproductie 41.299 ton (33.825, 22.108 15042, 20.048. 20.772, 27.500). Van de volgende maatschappijen zijn de jaarstukken door de aandeelhou ders goedgekeurd: Maintz en Co., Perlak Petroleummaatschappij en Pasir Nangka. De directie der laatste mij deelde mede. dat zij overneming der aandelen Bala- poelang overweegt. Opgericht is de Stuwadoorsmij Aegir N. V. Rotterdam, kap. f 750.000. geplv en contant volgestort f 150.000. f 140.000 bij Bergtrashlp Han dels Scheepvaartmij. Op TT Oct. a.s. zal te Amsterdam 3701 balen Javacacao geveild worden (Getas, Ngobo, Djatirunggo. Gebangan. Sawangan, Kedondong. Seketjer en Soe- kamangli) taxaties 175 tot 226 ets de hkg. Btf de heropening van de rubber- termynmarkt te Amsterdam, Maandag a.s. 2 uur n.m., worden de volgende ter mijnen gebruikt; Jan., Febr., Maart, Jan./Maart, April, Mei, Juni en April/ Juni. Het minimum bedraagt 5000 kg. Het prijsverschil bij biedingen is et of veelvoud daarvan. Ingaande 1 October a.s. zijn een aantal invoerrechten verlaagd en verhoogd, bet recht op zout voor mense lijke consumptie wordt gebracht op f 1 per 100 kg netto. Tot 30 Juni a.s. wordt o.a. het invoerrecht op synthetische rens opgeschort. Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk- Beroepen: te Nieuwe Tonge A. J. Wijn malen te Oldebroek; te Brammen (toez.) C. I. Dijkhuis, laatstelijk predikant te Aalten. Aangenomen: naar Stedum M. H. Geertsema te Fijnaart. Bedankt: voor Groot Ammers A Wis- gerhof te Oldebroek; voor Rotterdam- Vreewijk H. Onstein te Leméle; voor Sliedrecht (3e pred. pL) W. Bouwsema te Maarssen; voor Wijk bij Heusden J. Wie man te Hoogblokland. Geref. Kerken Beroepen: te Bergen (N.H.) P. Rie- mersma te Vijfhuizen. Bedankt: voor Kampen (vac. E. I. F. Nawijn) H. van Rhijn te Leiderdorp. Geref. Kerken (Art. 31 K-O) Beroepen: te Zaandam J. van Popta te MusseL Evang Luth. Kerk Benoemd: tot pred.-voorganger van de afd. Doorn van de Ned. Frot. Bond L. S. d. Chys, a.s. em.-predikant van de Evang. Luth. Gemeente van Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen: te Leerdam F. J. Dieleman te Borssele. De toelating van dr A. A. Prins als privaat-docent bij de faculteit der lette- n wijsbegeerte aan de Leidse univer siteit in de Engelse taal is op zijn ver zoek ingetrokken. Van het erf van School en Kerk Korf en Klein De Duitse douane treedt drastisch op tegen smokkelaars. Tussen Sittard en Eupen-Malmédy zijn zelfs bloedhonden ingezet, die vrij rondlopen en hur. prooi zelf zoeken. Het nadeel is, dat ook de eerlijke burger die met een speciale ver gunning in de 500-metergrensstrook loopt, kans heeft door de honden te wor den aangevallen. Roerloos blyven staan het enige afweermiddel. De Spoor wegen zijn van plan volgend jaar een pendeldienst met Diesels te openen *us- Antwerpen en Roosendaal. Ook Bei- zou daarvoor treinen beschikbaar moeten stellen. Acht boeren uit Uddel zijn in Apeldoorn tot f 15 boete veroor deeld. Zij weigeren uit godsdienstige ertuiging, zich aan te sluiter, bij de provlncale gezondheidsdienst voor die- zoals voor veehouders wettelijk is voorgeschreven ter bestrijding van de tuberculose. -A- De Zwitserse bondsre gering heeft het gezantschap in Den Haag opdracht gegeven te protesteren tegen het feit, dat in Lobith aan door Zwitserse matsdhappijer, gehuurde Ne derlandse schepen, waarvan er één is ge laden met voor Zwitserland bestemde goederen, uitklarlng is geweigerd. De onbewaakte overwegen blijven hun slaohtoffers eisen. Bij Warffum (Gr.* werd een melkauto door een trein mee gesleurd. De wagen stortte in een kanaal Een hengelaar wist de gewonde chauf feur. K. D. uit Usquert, op het droge te brengen, -fr Op de receptie in Amster dam van de gastheren van ons land (zo Len zich die hoteliers, die het zestig jarig bestaan van de Horecaf vieren) werd namens d-e leden een nieuw ameu blement voor het hoofdkantoor aange- boder. In de Sloterdijkermeerpolder bij Amsterdam zal over een jaar of vijf nieuws stad grootte van Maastricht. Zestigduizend Amsterdammers zullen er wonen in tien duizend huizen. Amsterdam Halfweg dan tot op 2*6 kilometer ge naderd zijn. -jjf- De eigenaar landgoed De Hindekamp aan de rijksweg -Arnhem gaat ons land veriater. en dies werd de inboedel van huls en sahu- bij opbod verkocht. Er werden hoe? prijzen geboden en alles ging van een leien dakje, tot een boerenkar onder de hamer kwam. Voor nog geen dubbeltje wilde iemand de kar hebben. De notans wou er toch var. af en zette in: één gul den toe, als de kar werd meegenomen Schoorvoetend meldde zich één ge gadigde. Dreigende havenstaking te Belawan Te Belawan dreigt thans de derde de havenstaking van dit jaar. (Advert en Carbovit beschermt leven en gezondheid bij To^dragiftigóig ca lUcrlei „„g. ing.w.ndbnw.na,, .Ismcd. di«rh„ misselijkheid, opgeblazen gevoel ca,. Otbovit 1, volkome» onschadelijke absorbiS kool in dragée-votm, zodat de mond bij het Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first." Fli L gld. Doos 40 c BESSY KI V ING Naar Paul ^Hammonds' gelaat keek zij nauwelijks en zijn buitengewone knapheid van uiterlijk kwam haar voor als die van een wraakengel. Met een huivering legde zij het portretje weg en nam de brieven op, die Norman had geschre ven aan Agnes en Paul in de geluk kige dagen van zijn verloving. Mooie, tedere, liefdevolle brieven, die een oprechte genegenheid en een geest van reine vroomheid ademden; brieven, die vol waren van verheven idealen en godsdienstige ijver en edelmoedige plannen tot hulp en ont wikkeling van de armen rondom Le Bocage. En bij dit alles werd altijd gedacht aan „mijn edelen en besten vriend, Paul." Tussen de papieren waren verschillende tekeningen voor liefdadigheidshuizen; een industrie huis, een blindenhuis en een vrij schoolgebouw. In een fraai ivoren mandje, bevattend een prachtige dia manten halsketting en een kostbare verlovingsring met zijn initialen, vond Edna een stuk papier, waaromheen de schitterende halsketting was ge wonden. Zij maakte het los en zag, dat het het verhaal was van alles, wat hem tot wanhoop had gedreven in die nacht van het duel. Toen zij las de brandende, snijdende beledi gingen, de bijtende spot door die twee onder de appelboom, uitgestort over de liefhebbende, trouwe, afwezige vriend, voelde zij het bloed van ver ontwaardiging naar haar gelaat stro men; maar zij las steeds verder twee uren verliepen, eer zij geëindigd was Toen kwam er een tweestrijd, een lange, vreselijke, benauwde twee strijd, zoals slechts weinig vrouwen hebben door te maken en zoals de wereld gelooft, dat geen vrouw zege vierend kan doormaken. Omgord door het gebed ging het meisje vastberaden in de vlammen van het loutervuur en de beproeving was inderdaad vreselijk. Maar dikwijls de liefde haar de gestalte van meneer Murray voor ogen stelde, zoals hij daar zat in zijn sombere zit kamer, wachtend op haar, zo dikwijls wendde zij zich tot de plicht en vroeg om het portert van Gertrude's lief zacht gelaat; het beeld van de ster vende Annie; het treurige gelaat van een non, opgesloten achter klooster muren en ontrukt aan een tehuis, waar zij in haar jeugd werd bemind en getroeteld, eer Norman Arthur zijn vergif had gestrooid op haar zonnig pad. a een uur van strijd ging de wees haar schrijftafel en terwijl zij schreef, zetelde een bleke, koude strakheid zich op haar gelaatstrekken. Zij was kalm en aanvaardde vrijwil lig en beslist het lot, dat naar zy meende, God haar aanwees. „Aan de genade van God en de lief de van Christus en het oordeel van uw eigen geweten draag ik u op. Van nu af gaan wij verschillende paden en het is mijn wens, dat wij elkaar nooit meer op aarde mogen ontmoeten. Meneer Murray, ik xan uw duistere ziel niet omhoog heffen en u zou de myne neerhalen. Voor de redding uwer ziel zal ik niet ophouden te bid den, tot wij Van aangezicht tot aan gezicht staan voor de rechterstoel Gods- EDNA EARL". Zij belde om een bediende en zond het kistje en zelfs zijn eigen brief terug, die zij zozeer verlangde te be waren, maar niet durfde overlezen. Bang om na te denken en te ellendig om te slapen, pakte zij snel de laatste benodigdheden in en ging toen naar mevrouw Murray's kamer, waar zij bleef tot drie uur in de morgen. Toen klonk meneer Murray's stem door het huis, die riep om het rijtuig en terwijl Edna haar hoed opzette en haar sjaal omdeed, klopte hij op de deur van zijn moeder's kamer. „Het regent erg hard en u moet er niet over denken om mee naar het station te gaan, zoals u van plan was". Copr^h' p A Bo» 6 Cop—SKOQ»» n, het rijtuig i „Maar, mijn sloten en „Ik kan u niet toestaan, dat u zich i onnodig blootstelt en in 't kort, ik il u niet meenemen, dus daarmee is het uit. Natuurlijk kan ik het weer beter verdragen en ik zal Edna weg brengen en haar overdragen aan de zorg van iemand in de trein. Zend haar spoedig mogelijk naar beneden. Ik zal haar koffers vast opladen." Hy zag er erg bleek en ernstig uit 1 zijn stem klonk koel en helder, toen hy zich omkeerde en naar be neden ging. Het afscheid was zeer pijnlijk, en mevrouw Murray volgde de wees naar de deur. „Norman, ik wou dat je mij mee ït gaan. Ik geef niets om de regen." „Onmogelijk. U weet, dat ik een onoverwinnelijke afschuw heb van scènes, en ik denk er niet over om ge tuige te zijn van een scène, die zal duren tot de trein vertrekt. Ga naar boven en schrei u zelf in tien minuten in slaap; dat is veel verstandiger. Kom, Edna, ben je klaar?'' Edna werd voor het laatst omhelsd meneer Murray stak zijn hand uit, trok haar uit zijn moeders armen en zijn plaats innemend naast haar in bet rytuig, beval hy de koetsier door te ryden. De nacht was zeer donker, de wind zwiepte door de oprijlaan en de regen viel in zulke stromen neer, dat toen Edna naar buiten leunde om een laat- ste blik te slaan op het statige huis, dat zij had le^en liefhebben, zij alleen de omtrek van de bronzen monsters kon onderscheiden bij het licht, dat brandde in de hal. Zy trok zich ver in een hoek terug en haar vingers klampten zich zenuwac'vtig in elkaar; maar toen zy door het hek waren ge reden en op dt grote weg waren, leg de meneer Murray zijn hand op de hare de koude vingers werden zachtjes maar beslist ontvouwd en aan zijn lippen gebracht. Zij deed een poging om ze terug te trekken, maar vond dit onmogelijk en de tweestrijd, die zy meende, dat ten einde was, scheen nog slechts te be ginnen. (Wordt vervolgd) Financiële en economische zorgen van studenten In de Raphaëlpleinkerk te Amster dam is gisteren het openingscollege der Vrije Umversiteit gehouden. Prof dr D. H. Th. Vollenhoven belichtte onder meer de moeilijkheden van de tegenwoordige studenten. „Vooreerst zijn er de finan ciële zorgen voor het bekostigen der studie", zo zeide hy. „En als men slotte met veel moeite -en offers zijn studie heeft voltooid, staat de weg de maatschappij niet altijd open. Boven dien hebben velen een opleiding genotei die geen vooropleiding voor de univei sitaire studie was. De toestand is thans zo, dat zeer velen worstelen met econo mische of intellectuele moeilijkheden. De universiteit kan hier weinig aan doen en de studenten dienen de moeilijkheden zoveel mogelijk zelf op te lossen". Prof Vollenhoven waarschuwde tenslotte te gen het te lichtvaardig opvatten van een universitaire studie. Al is men toegela ten tot de universiteit, betekent het niet, dat een tekort in de vooropleiding niet meer bestaat. i P Los te Dordre H E Bus. Haren fum, P Santema. UTRECHT. G J Ph van Ee, Uln H J M v/d Schans. Valki horst. Utrecht. Chr J M P Offerings, Warf- gd: Slechts f 1000 schade in Oldebroek Het ministerie van Oorlog deelt over de beridhten omtrent onregelmatigheden in de legerplaats Oldebroek mee, dat het hier het vervreemden van rijksgoederen 'betreft, waardoor het rijk in de loop van drie jaar benadeeld zou zijn voor een be drag van vermoedelijk niet meer dan 1000. In afwachting van behandeling door de militaire justitie zijn een officier •officieren voorlopig buiten dienst gesteld. Putten herdenkt razzia van 1944 Morgen wordt in de Gereformeerde kerk en de R.-K. kerk te Putten een gehouden ter herdenking van de razzia en de verwoesting van een deel het dorp in de nacht van 1 op 2 October 1944. De Geref. dienst wordt i 's avonds door de N.C.R.V. uiterezonden. (Maandag vinden diensten plaats in de mej monument. Vijfde dag der Verenigde Naties Utr.. d. G Bronk- M van Slagmaat. Utr.; eren: mej O A M G Weusten, Utrecht; cand geneeskunde: mej J W H Barendrecht. Bilthoven. mej Y cj Op 24 October zal het vijf Jaar geled. Basüaans. Zwolle. R Bekendam. Nijmegen. I zyn jat het handvest der Verenigde Na- W J A van Benthem. Den Bosch. E W Breu- ties van kracht werd. Daarmee k .v.im de A J M Daniels, Utrecht, J organisatie der Verenigde Naties tot Eizenga, Doetinch! W Eijlers, Woerdi ser.daal, J Hooger M Janssens. Moer, kate. Oldenzaal, V hoven. J H Pame Pol. Buggenum (1 tricht. A H van Soest. Utrecht sen. Blokzijl. M P Verheye. IJj P M Verhoeven. Breda. W J J Vonk. M foort. D Westra. Utrecht. H v/d Zalm. rendrecht. M J Eij< i. H A M -erff Den Bosch. B E A Jstell'. mej A J Th KI; F M v Laarhoven. E: :r. Den Haag. P J J Uch (Gld)., g^and jn ons land zullen op of o I die dag bijeenkomsten worden gehouden in Den Haag en andere plaatsen Nader© inlichtingen kunnen verenigingen cd. in winnen bij de Nederl. Inlichtingendienst voor de V.NOranjestraat 4. Den Haag. A F Behalve d al ook die ln net Delft te cc lei-ingenieur1'. Oorlogsinvaliden krijgen 400.000 Volgend jaar zal aan 400 oorlogsinva liden "^gemiddeld 1000 worden uitge keerd. Op de begroting van Oorlog Is met 400.000 rekening gehouden. West-Duitsland heeft de naziwet van 1941 totb eperking van dividenden afgeschaft. trotseren de tijd door degelijkheid Het lied der aethergolven (Om 1.42 „100 Engeland", cau- t. 2.35 „De groentijd", 3.15 Residentie-orkest ,1". 4.15 Re- ZONDAG 1 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m) 8.00 KRO Nieuws en weerberichten. Maria-liederen. 8.25 Hoogmis. 9.30 NCRV Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. 10. IKOR Studiodienst. 10.30 Ned. Hervorm Kerkdienst. 11.30 NCRV Gram. 12.00 Orge concert. 12.15 KRO Apologie. 12.35 Grami 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1. Nieuws, weerberlchter I.20 Kamerorkest en jaar kerkelijke hierarchi serie). 2.15 Vioolc< discussie. 3.00 Gr; 4.10 „Katholiek thulsfi portage. 4.30 Lof. 5.00 NCRV Gereformeerd! kerkdienst. 6.30 Domkoor. 7.00 Gewijde mu ziek. 7.15 ..Kent gij uw Bijbel?" 1.30 Nieuws sportuitslagen en weerberichten. 7.45 KRO Actualiteiten. 7.52 Boekbespreking. 8.05 De gewone man zegt er t zyne van. 8.12 Gev programma 10.45 Avondgebed en liturgische kalender. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramof HILVERSUM H (298 m). 8.00 VARA Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Voor militairen. 9.12 Sportmededellngen. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 ..Geestelijk leven", causerie. 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Amusementsmuziek. II.15 Cabaret. 12.00 AVRO PoUUekapel. 12.30 „De spoorwegen spreken". 12.40 Orgelspel. 1.00 Nieuws en weerberichten. 1.15 Medede lingen of gram. 1.20 Musette-orkest. 1.50 uur „Even afrekenen heren". 2.00 Gram. 2-05 lalfui iepkot soliste. 3.30 Filmpraatje. 3.45 Gram. 4.30 uur jrtrevue. 7.00 VARA Dansorkest. 5.25 uur ardracht. 5.45 Gram. 6.00 Sport 6.15 Nws sportuitslagen. 6.30 Voor de strljdkrach- 7.00 IKOR Klnderdienst. 7.35 Bijbelver ing. 8.00 AVRO Nieuws. 8.05 Concertgeb. est en solist. 8.55 Pianospel. 9.05 „Paul Vlaanderen", hoorspel. 9.45 Orkestconcert Actualiteiten. 10.30 Pianoconcert 11.00 vs. 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. Engeland, BBC Home Ser 12.10 Critleken 12.55 Weert ieuws. 1.10 „Country Magaz peramuzlek. 2.05 Wenken vot oorspel. 3.55 Operamuziek. 330 i 5.55 n. 6.00 Nieuws I Symphonle-oe nst. 8.25 Lief da /erslag Ver. Nat en solist. 7.45 A digheldsoproep. 8.30 Hoorspel. 9.00 9.15 Causerie. 9.30 Klankbeeld. 10.: dracht. 10.52 EpUoog. 11.00—11.03 Ni Engeland, BBC Light Progr. 1500 e arieerd programma. 4.00 Variete-orkest en ollsten. 4.45 Gram. 5.15 Dansmuziek. 6.00 Round Britain Quiz". 6.30 Orkestconcert. .00 Nieuws. 7.30 Hoorspel met muziek. 9.00 ïevarleerd programma. 10.00 Nieuws. 10.15 "wee piano's. 0.30 Muzikale causerie. 10.45 Orgelspel. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Lichte muziek. 12.15 Radojournaai. 12.20 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Gram. 3.30 Idem. 4.00 Reportage. 4.45 Gram. 5.00 Orkestconcert 6.35 Godsdienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gevarieerd program EM^ctuallteiten. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Nieuws. 10.15 Ver- roekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 BRUSSEL 484 m. 08 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. L15 Ver- programma. 2.00 Lamdbouwkronlek. 2.30, 3.45 en 4.45 Gram. 5.00 Lichte muziek Godsdienstig halfuur. 7.45 Nieuws, 6.00 Gram. 9.00 Hoorspel.- 9.90 Gram. 10.00 Nws 10.10 Dansmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram 11-55 Nieuws. 2 OCTOBER. 1 (402 ml 7.00 NCRV Nieuws. 7.15 Gewijde muzli 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 u Gram. 8.45 Amusementsmuziek. 9.15 Voor zieken 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram 10 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordrac 11.40 Gram. 12.00 Cello en piano. 12.30 u Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 1.00 N\ 1.15 Vrolijke muziek. 1.45 Gram. 2.00 u Schoolradio. 2.35 Gram. 3.30 Planot.i 4 Bijbellezing. 4.45 Vocaal ensemble. 5.00 Vc de kinderen 5.15 Orgelspel. 5.45 Gram. 6 Voor de kinderen. 6.15 Sportpraatje. 6.30 u Gram. 7.00 Nieuwe en weerberichten kbespreking. 7.40 Radi 8.00 Nieuws. 8.05 Salonorkest. 8.40 J prijs der vrijheid", hoorspel. 9.30 Strykoi 11.00 Niet HILVERSUM II (298 m). 1.00 VARA Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 10.00 VARA ..Voor de oude dag", niserie 10.05 Morgenwijding. 10.20 VARA oor de kinderen 10.35 Voor de vrouw. 10.50 Voor de zieken. 11.30 Gram. 12.15 Accordeon- ïk. (12.30—12.33 Mededelingen l 12.33— 12.38 Voor het platteland. 1.00 Nieuws LIS Voor de middenstand. 1.20 Metropole-orkest .50 Gram. 2.00 Popuiair-welenschappeiyke auserie 2.15 Trio. 3.00 ..Met de hakken over e sloot", hoorspel. 4.15 Gram. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Gram 5.45 Regeringsuitzending. Nieuws. 6.15 VARA-Varia 6 20 Gram 6.30 Voqr de strijdkrachten. 7.00 Parlements- 7.15 i Regei mding. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu; 8.15 Sextet. 8.40 Cabaret. 9.10 Populaire mu ziek. 9.35 ..Vakopleiding", causerie. 9.50 Ra dio Phllh. qrk. en solist. 11.00 Nieuws 11.12 -gelspel. 11.40—12.00 Gramofoonmuzlek Engeland, BBC I 330 i >.55 Interr .45 Klankbeeld. Weerberichten. L 6.20 Cuascric. 3 BBC Northern i VarlètO-orkest. 11.00—ll.i t^ngeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Voordracht. 12.15 Hawaiian muziek .00 Operamuziek. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Orkestconcert 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Lichte muziek 4.15 •Irs Dale's Dagboek" 4.30 Hoorspel 6.00 Or- ilspel. 6.15 Hoorspel. 6.30 Voor de jeugd. 10 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gev. program. 8.00 Phllh. orkest en solisten 8.45 Hoorspel, lev muziek. 10.00 Nieuws 10.15 Cause- 0.20 Dansmuziek. 11.00 Voordracht 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 404 m. 0 Gram. 12.15 Trio. 12.30 Weerberichten. Radiofe Nieuws. on 8.00 Kamermu 9-15 Omroeporkest 10.00 Nieuws. 10.15 Gram ■05—12.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL 484 m 12.05 Omroeyorkest 100 Niet 00 en 4.00 Gram. 4.30 Pianorec 5.45, 6.30, 7.00 Gram 7.25 Jai eke muziek 2 00 Voor de ogramma. 4.00 Int Radlo- 4.55 Gram. 5.00 Nieuws. 6.00 Franse les. 6.20 Gr. 6-30 Voor de sol- 8.45 roeporkest en ramofoonmuz luzlek. 11 55 1 10.00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5