Bollen, asperges en... retraite in Voorhout EEN VISSERSHAVEN! :r Burgerzin en vakmanschap sieren Lisse's burgerij V Ook SASSENHEIM heeft een verkeersprobleem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 19 JUBILEUM-UITGAVE 1950 NOORDWIJK - parel der Noordzee-badplaatsen Men wil er liever geen industrie JN NOORDWIJK heeft men een prachtige combinatie gevonden tussen de beide karakters, die aan deze gemeente haar cachet geven. Bloembollenbedrijf en badplaats-idee hebben elkaar aangevuld en men is langzamerhand gaan inzien, dat deze combinatie de charme van Noordwijk verhoogt. En hiervan getuigen zowel de jaarlijkse bloemen corso's, als de tot traditie geworden Tulpenrallye en het Concours d'Elé- gance, waardoor duizenden belangstellenden de „parel van de Noordzee badplaatsen" bezoeken. En waarom zouden deze mensen later nog niet eens terugkomen, wanneer zij bekoord zijn door het vele schone en het aangename, dat er in Noordwijk te zien en te belevien valt? Daarom zal alles er op gericht moeten zijn om de buiten landers, die b-v. tijdens de Tulpenrallye hier zijn, te overtuigen, dat zij in Noord wijk een prettige vacantietijd kunnen genieten, zo zegt burgemeester mr W. F. van Berckel ons, wanneer wjj met hem spreken over verleden en toekomst van zijn gemeente- Wij zullen buitenlanders moeten aan trekken en de campagne, welke hiervoor reeds in België en de Angelsaksische landen is gevoerd, levert goede resul taten op. Het is reeds in Juni merkbaar, dat er buitenlandse badgasten komen. Het mooiste zou zijn, indien wij het sei zoen zouden kunnen verlengen, d.w.z., dat dit wat vroeger in het voorjaar zou aanvangen, zo luidt het oordeel van mr Van Berckel, die er echter tevens sterk de nadruk op legt, dat Noordwijk altijd heeft gedreven op het goede Nederlandse publiek en dat dit zo moet blijven. Een van de belangrijke punten, waar aan bij een dergelijk pogen aandacht zal moeten worden besteed, is het openhou- HILLEGOM ziet uit naar de BOLLENBEURS 't Is in Hillegom alles bloembollen cultuur wat de klok slaat. De gemeente de grootste van de bollenstreek „drijft'' hierop. En is haar burgemeester, jhr dr O. A. F. H. van Nispen tot Panner- den, niet voorzitter van de Algemene Vereniging? In het hartje der gemeente, op het raadhuis, zetelt de man. wie de belangen van «de bloembollencultuur en daarmede dus ook van zijn gemeente, twaar op het hart wegen, want niet al leen Hillegom en bloembollencultuui »(jn synoniem, maar dit geldt ook vooi Hillegoms burgervader en „Bloembollen- cultuur". De vereniging moge haar centrum ir Haarlem hebben en Hillegom moge onder de invloedssfeer van de Saarnestad lig- zen, toch zijn er ook relaties met Leiden en zeker voor de burgemeester, die aan Leidens Academie heeft gestudeerd en [hans nog gecommitteerde van het Leid- »e Universiteitsfonds is. Zelf zou jhr ITan Nispen zich zo een vooruitgeschoven j>ost in de richting van de Sleutelstad villen noemen en een „praatje" voor het lubileumnummer van ons blad stond hij Ims dan ook zeer welwillend toe. Vanzelfsprekend gaat het gesprek eerst rver de bloembollencultuur en wat daar- nedesamenhangt. Hef is vooral de com- linatie kweker-exporteur, die in Hillegom ijk vertegenwoordigd is, en de cultuur B hier nagenoeg geheel op de export lebaseerd. De afzet in het buitenland B in de laatste jaren met millioenen gul lens vooruitgegaan en in dit jaar is er! dgenlijk een tekort aan bloembollen. De jevolgen hiervan zijn om. hoge prijzen m minder gunstige financiële resultaten 'oor de export. Uitbreiding van cultuur fond is haast onmogelijk, want alle «schikbare grond wordt benut. Dit is ook weer van invloed op het Btbreidingsplan der gemeente, want de' oede bollengrond moet gespaard blijven,; odat de gemeente voor het bouwen van roningen wel poldergrond moet gebrui-j jen. De bewering, dat hierdoor hogere i buwkosten ontstaan, wijst burgemeester) fan Nispen van de hand, want de hei- psten, die nu moeten worden gemaakt,: regen op tegen de hogere prijzen, die j por bollengrond moesten en moeten [orden betaald. De uiteindelijke woning- buwprijs komt zo toch ongeveer op etzelfde neer. Maar Hillegom heeft een ernstig wo-> Ingtekort. Er zijn meer da threvenen voor huisvesting en hiervoor etekenen de 24 woningen, die thans Inbouw zijn, en de plannen voor pizen, van welke de aanbesteding ook leds heeft plaats gehad, wel iets, mg niet alles. Neen, tevreden ov bningbouw is Hillegoms burgemeester |ker niet. „Maar wie zal dat wel zijn", I interviewt hij ons. Door de dure grond hier in het verleden onvoordelig ge luwd. Er zijn veel huizen met platte [ken, ook al weer een maatregel om Ijging van bouwkosten te voorkomen, i deze zijn niet gemakkelijk voor in- bning in te richten. jT Waar jhr Van Nispen veel verwachting in heeft, is de bouw van de nieuwe j -oembollenbeurs, waarmede een bedrag den van hotels en pensions na de bollen- tijd, zodat een continu-seizoen wordt ver kregen, hetgeen voor de hotel- en pen sionhouders wellicht een verhoging van inkomsten zal kunnen betekenen. Maar bij alle vooruitstrevendheid, die er dient te zijn, moet toch het karakter van Noordwijk niet worden aangetast. Het moet de badplaats blijven voor de individuele vacantie en het individuele plezier.'Daarom moeten ook beide boule vards gescheiden blijven, want zij dragen ellk hun eigen sfeer, aldus de burgemees ter, die er nog aan toevoegt, dat de ac commodatie voldoende is om aan de vraag van heden te voldoen. Het ge meentebestuur is bereid uitbreiding in de hand te werken en zal speciaal villabouw aanmoedigen, maar grote risico's ten aan zien van vermeerdering van het aantal hotels b.v. moeten worden vermeden. Daar de buitenlanders Noordwijk steeds een prettige verblijfplaats vinden, zal aan de verfraaiing en verfijning van beide dorpen alle aandacht worden besteed. Van vestiging van industrie in Noord wijk wil het gemeentebestuur liefst niets weten, want hierin zit voor Noordwijk geen toekomst. De vestiging van de Dr mr Willem van den Berghstichting in Noordwijk-Binnen heeft altijd de volle sympathie en medewerking van de ge meente ondervonden en burgemeester Van Berckel uitte dan ook tegenover ons zijn grote bewondering voor het werk VAN UIT DE WERKKAMER in de landelijke woning van burgemeester dr» C. J. de Graaff aan de rand van Voorhout hebben wij een prachtig uitzicht op het rustige dorp, gelegen in de kuststrook tussen Leiden en Noordwijk. Van rust en stilte kan men hier genieten en dat is dan ook de reden, waarom een klein aantal Nederlanders en ook wel buitenlanders in de vacantietijd naar Voorhout trekken, om hier een poosje in retraite te leven. Neen, Voorhout mal geen beroemde en algemeen bekende „pensionplaats" worden, maar toch voltrekt zich langzaam een verandering aan de structuur deser gemeente. totale waarde aan export-bollen komt voor meer dan de helft uit Voorhouten grond. De kleinere kwekers, die de ge meente telt, zijn bezig zich van de oor logsgevolgen te herstellen, waardoor mede de financiële toestand van de ge meente aanzienlijk verbetert. En een bij zonderheid voor Voorhout is, dat men zich daar ook is gaan toeleggen op de van deze stichting en de werkmethode, die daar wordt toegepast. Hij verheugt zich zeer over de as- uitbreiding deze inrichting van Christelijk barm- hartigheidswedk. Wij willen, zo besloot Noordwijks bur gervader het onderhoud, de goede Chris telijke 'beginselen hoog houden en een principieel beleid, voeren, waarom mr Van Berckel ook de goede samenwerking tussen alle gezindten in de gemeenteraad bijzonder op prijs stelt. Katwijks hoop: Gemeente met grote groeikracht Ho© zou het anders kunnen, dat, wanneer we met burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop spreken, praten over Katwijks zeehavenplan nen? En de eerste burger van deze nijvere vissersplaats heeft er moed op. dat de plannen doorgang zullen vinden, vooral nu de provincie zich zo ondubbelzinnig heeft uitgesproken. Het gaat nu nog om het „wie zal dat betalen?" Maar of het nu Sijmen zal zijn, die betaalt, of dat wij deze vraag aan Zoete Lieve Gerritje voorleggen, het geld voor de aanleg van een eigen zeehaven moet op tafel komen. De hoop van Katwijk is op de haven gevestigd! Want is er eenmaal haven, dan zijn er ook genoeg uitbrei dingsmogelijkheden voor de gemeente," wier inwonertal sterk groeit en nu de 22000 is gepasseerd. Dan zal de haring- handel met alles wat zich daarom heen concentreert, in Katwijk opbloeien en nieuwe arbeid scheppen. Er zijn bouw terreinen voldoende aanwezig om Kat wijk een nieuwe toekomst tegemoet te doen gaan. Allerlei bedrijven, die ver band houden met de vjsserij en de ha- ringhandel zullen zich er kunnen motordrijvers „levert". Trouwens Katwijk komt. naast vissers, ook groot contingent ambachtslieden, zoals timmerlieden, bouwvakarbeiders enz., waardoor van een vlottende arbeidsre serve kan worden gesproken, die ook de bollenstreek ten goede komt. Maar Katwijk heeft zeker niet alleen naam door zijn vissersvloot en zijn 'ha venplannen, want als badplaats genie? het een goede reputatie. Duizenden Ne derlanders zoeken er verpozing en rust in de zomermaanden en ook het pen- sionbedrijf betekent voor de bevolking Deze structuurwijziging verloopt rustig en de Voorhouters zijn er tevreden mede, want de middenstand b.v. plukt de vruchten van, evenals trouwens bewoners, die gedeelten van hun won: gen als pension verhuren. Burgemeester De Graaff slaat deze ontwikkeling met welgevallen gade. „Voorhout behoudt natuurlijk zijn kern van bloembollenkwekerij, maar wordt toch ook vacantie-oord", zo maakt hij ons duidelijk en hij legt er hierbij de druk op, dat het landelijk karakter zijn gemeente behouden moet blijven^ want het gaat er niet om de pensiongas ten stadsgenoegens te bieden, maar juist te laten genieten van de vredige rust, die ieder mens wel eens nodig heeft. Het streven van het gemeentebestuur zal ei op gericht zijn om de recreatiemogelijk heden te vergroten, door aanleg var plantsoenen en vijverpartijen en de aan bouw van goede woningen. Wat dit laatste betreft, heeft Voorhout reeds een goede kans aangegrepen door het bouwen van 34 woningen in we wijk. Zij waren oorspronkelijk bedoeld als verbeterde arbeiderswonin gen, maar wegens het woningtekort ir andere plaatsen hebben er zich meei financieel draagkrachtigen gevestigd, zo als hoogleraren en leden van bekende adellijke families, zodat de Voorhouters deze wijk dé Professor en wijk noemei de dorpsbewoners hebben zich er mede verzoend. Het gemeentebestuur heeft, gelet op deze ontwikkeling, nog meer plannen in petto. Men is in de groeiende dorpskern begonnen met de bouw vi ■oningen, die nog iets groter zullen ?n en aan de Noordzijde van de Heren straat zullen binnenkort nog dertig beterde arbeiderswoningen en tien mid denstandswoningen verrijzen. Men hoopt, dat Voorhout hierdoor nog groter aantrekkingskracht zal krijgen. De gemeente heeft goede verbindingen met de stad, met de badplaatsen en met War mond, zodat men zich hier niet geïsoleerd behoeft te voelen en dus alle kanten uit Industrie heeft Voorhout niet nodig, aldus de burgemeester, want de aard van het dorp leent zich er niet voor en aan annexatie bij Sassenheim bestaat geen behoefte. Deze zou trouwens weinig waarde hebben. Voorhout levert een belangrijke bij drage in de bloembollenexport en va Hoekje van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee (Foto D. Kruyt) willen vestigen en in Katwijk een be staan vinden. Neen, die uitbreiding is niet het groo: ste probleem voor Katwijk. Belangrij ker is het vraagstuk van het verlopen Indien bij de jongeren geen gezonde be langstelling voor de visserij zal kunnen worden gewekt, zal hét gebrek aan sers, dat nu reeds góed merkbaar is, groter worden. Katwijk heeft altijd belangrijk deel van de bemanningen onze vissersvloot geleverd, maar er gint een ongezonde concurrentie te staan, waardoor de jongeren met kunst en vliegwerk moeten worden vastgehou den. Vandaar, dat het van groot belang is. dat Katwijk een nieuwe visi school krijgt. Hiervoor is thans alles elkaar en over niet al te lange tijd zal dit nieuwe schoolgebouw zijn verrezen. Wat is Katwijk zonder een goed-geoutil- leerde visserijschool? Evenzo is het niet de ambachtsschool De toeloop voor deze school heeft de verwachtingen verre overtroffen, v om burgemeester Woldringh ook hier voor een nieuw gebouw urgent acht. D( ambachtsschool is tevens van belang voor de visserij, omdat deze weer ongeveer zeshonderdduizend gulden dan 400 inge- zal zijn gemoeid. Deze beurs gaat uit een stichting, die met algemene medewer king van „Bloembollencultuur" is stand gekomen en zij zal in 1951 haar poorten openen. In het beurscomplex komen een prachtig restaurant en t aantal zalen voor vergaderingen, d voeringen en congressen, waarmede een behoefte wordt v<rt>rzien, want de huidige accommodatie op dit gebied laat wel iets te wensen over. Voor de samenwerking tussen Haarlem en Hillegom op het gebied van „Bloem bollencultuur" heeft de burgemeestej maar één woord: voortreffelijk, en wan neer jhr Van Nispen dit zo openhartig zegt, kunnen wij er zeker van zijn, dat hij met optimisme de toekomst tegemoet 2265 I —JOORDWIJKERHOUT (kleine kwekers met veel kinderen) VRAAGT OM INDUSTRIE Er is nog niet veel industrie in Noord- kerhout", vertelt burgemeester A. A. Iersel, „maar we hopen met- r te krijgen." Het vriendelijke •p heeft dat ook hard nodig, want het srgrote deel van de bevolking leeft van bollenteelt. En dit heeft tot gevolg, ters veel werklozen zjjn. 3e grote bollenkwekers kunnen het rooien, maar de kleine zelfstandigen vooral 's winters steun nodig. Zo erd, de jekende hoogte, zodat ingen voor deze winter achterwege inen blijven. De zaken gaan goed en klein overschot zijn. Hj het uitbreidingsplan heeft men een grond voor de vestiging van indus- ;n gereserveerd. Het wachten is nu op adigden. enmerkend voor Noordwijkerhout Is dat de bevolking zich sterk uitbreidt: kindertal is buitengewoon hoog, re ef het hoogst van alle Nederlandse teenten. Daarom baart het onder- het gemeentebestuur genoeg zor- Nauwelijks is de Oostenrijkse school gebruik genomen, of men moet al r nieuwe mogelijkheden uit- de toeloop van schoolgaande te kunnen bijhouden. De laatste tijd heeft de gemeente veel grond gekocht: van de zomer nog 4% ha voor de bouw van 50 woningen. Het woningtekort is nog zeer schrij nend: 200 personen staan op de wacht lijst van woningzoekenden. Hier komi bij, dat Noordwijkerhout weinig huizei. heeft, die voor dubbele bewoning ge schikt zijn- Verder zegt burgemeester Van Ierse:: „Alleen als samenwoning goed mogelijk is zal ik een woning vorderen, maar als er al te veel overlast is, krijgt men steeds maar onaangenaamheden". Jongelui, die willen trouwen, kunnen er dan ook ver zekerd van zijn, dat ze duchtig gewaar schuwd worden- De Zilk, eveneens grond^bied van Noordwijkerhout, kampt natuurlijk met dezelfde euvelen. Daar worden nu zes huizen gebouwd, die enige opluchting zullen geven. Noordwijkerhout heeft gelukkig niet zwaar geleden van de jongste oorlog, al moest het ook zijn offers brengen. Zo werd het buiten Leeuwenhorst gesloopt, de bossen verwoest en de mooiste, historische boerderij werd vernield door een geallieerd toestel, dat er brandend bovenop stortte Daarbij kwamen leden van de familie Hoogervorst on leven Industrieterrein ligt klaar AN ALLE GEMEENTEN, gelaten om Iets van hun wü de burgemeesters aan het woord hebben mn gemeente te vertellen, ls er één, die geen „echte" ter bezit Maar toch staat thans aan het hoofd van die gemeente een iet ambt met grote toewijding en consciëntieus waarneemt. En de loco- ter van Lisse, wethouder J. W. A. Lefeber, moge geen 100 procent bur- zjjn, als ras-echte Llssenaar kent hij de gemeente wel voor honderd dat kan geen burgemeester van hem winnen. Lisse beschouwt zich terecht als de centrumgemeente van de bollenstreek en ook wat het aantal inwoners betreft houdt het het midden van de reeks Hil legomLisseSassenheim, n.l. bijna 12000- In Lisse zijn ook het Laboratorium voor het Bloembollenonderzoek, de Proeftuin en de Rijkstuinbouwschool gevestigd, waarmede ook de betekenis van Lisse als centrum van de bollen streek wordt gedemonstreerd. En boven dien heeft Lisse niet zijn „Keukenhof', die met de bloemenweelde in het voor jaar tienduizenden bezoekers trok? De gemeente Lisse heeft wel de eerste stoot gegeven, die tot de totstandkoming van deze beroemde expositie heeft geleid, zo merkt de loco-burgemeester op tijdens ons gesprek met 'hem, maar de vakgeno ten uit de omgeving hebben hier een prachtig stuk werk geleverd. De opper vlakte van het tentoonstellingsterrein is van 8 tot 14 ha uitgebreid en er zijn kassen gebouwd om het publiek ook bij minder gunstig weer iets te kunnen laten zien van de bloemenpracht en tevens worden er massale bloempartjjen aangelegd. Geen wonder, dat Lisse het voorjaar van 1951 optimistisch tegemoet gaat en opnieuw zal dan ook de midden stand van de drukte profiteren. Voordat „Keukenhof II" zijn poorten opent, zal ook de weg om het dorp gereed zijn, gerechtvaardigde trots toont. Ten eerste het Sint Antoniushofje met 16 witge kalkte huisjes, een even mooi voorbeeld van na-oorlogse activiteit als van Hol landse woningbouw. En verder prijkt daar temidden van het kortelings op nieuw aangelegde grasgazon het Ned Herv. Kerkje: een historisch monument je in het centrum van een echt Hollands zodat men in het dorp beter de ver keersdrukte zal aankunnen, aangezien het doorgaande verkeer dan geen ge bruik meer behoeft te maken van de nauwe weg door het dorpscentrum. Voor de toekomstige ontwikkeling van Lisse is deze omleidingsweg eveneens van belang, omdat langs deze weg het uitbreidingsplan der gemeente is gepro jecteerd. Hier zal aanzienlijke ruimte zijn voor het bouwen van betere woningen- Tevens komen in deze wijk drie nieuwe scholen en twee kerkgebouwen, waar van dat van de Vrijgemaakte Geref. Kerk reeds zijn voltooiing nadert. Lisse heeft door zijn natuurlijke groei, al zijn er na de oorlog 195 huizen ge bouwd, toch nog een groot tekort aan woningen. In de toekomst zal mede door het werk van Woningstichting, vooral aandacht worden geschonken aan de bouw van middenstandswoningen, om dat hieraan gebrek bestaat. Voorts ligt het in de bedoeling Halfweg te ont sluiten en hier zullen weer goedkopere woningen verrijzen. De centrum-gemeente van de bollen streek is nagenoeg geheel op de cultuur der streek ingesteld en men vindt er weinig industrie. Maar het gemeentebe stuur heeft industrie-terrein klaarliggen en kleine industrieën zijn van harte welkom. B. en W. en gemeentel aad be seffen zeer wel, dat met industrievesti ging ook het belang der gemeente wordt gediend. En dat prevaleert tenslotte ook in Lisse, waar goede burgerzin en vak manschap de bevolking sieren. VOOR RIJNSBURG ZIE MEN PAGINA IS een bron van inkomsten. Helaas heeft Katwijk wat dit betreft veel te lijden gehad, maar nu zijn de sporen van op bouw duidelijk te ontdekken. Er zijn aanvragen tot bouwen genoeg. stagneert met het bouwvolume, men ook hier aan een zekere limiet is gebonden. Maar Katwijk zal in de toe komst zeker weer grote pensions bezit ten, zoals er reeds weer enkele hun plaatsen hebben veroverd en de naam Katwijk eer aandoen. Wellicht is er plaats voor een of meer hotels, doch hieromtrent zijn r.og geen plannen be kend. Eén ding is zeker: dat het in Kat wijk drukker is dan voorheen met bad- veflflt.de^ig^Deester pns,. doctv het gasten en. zo opent zich ook in dit op i v-~- zicht weer een wijd perspectief Katwijk. Hoe het ook zij, zeehaven of (nog) geen zeehaven. Katwijk gaat vol ver. trouwen de toekomst tegemoet. aspergeteelt, waarvoor de grond uitne mend geschikt blijkt te zijn, evenals voor de kweek der aardbeien, welke teelt in de vorige eeuw hier ook van betekenis De onderlinge verhoudingen onder de bevolking van Voorhout zijn zeer goed te noemen en er bestaan haast geen tegen stellingen. En wanneer dat zo blijft, aldus is de mening van burgemeester De Graaff, zullen samenwerking en noeste werklust zeker tot handhaving van het devies „Voorhout vooruit!" leiden. In een echte „bollengemeente" als Sas senheim is, vormt de bloembollencultuur natuurlijk de belangrijkste bron va komsten voor de ingezetenen, maar toch is er ook een zekere tendenz naar indus trialisatie waar te nemen. Niet dat Sas senheim een industrieplaats zal worden. Dat zeker niet, maar men moet niet alles op één kaart zetten, want wannei b.v. weer eens een crisis in het bollenvak zou komen, zou dit voor de gemeente haar inwoners een harde klap betekenen. Dit zegt burgemeester jhr mr R. Sand- berg van Boelens tegen ons ter inleiding van het geanimeerde vraaggesprek, dat wij onlangs met hem mochten hebben. Goede bolgrond wordt schaars er daarom is het zeker niet van belang ont bloot, dat op voorzichtige wijze naai andere mogelijkheden wordt uitgezien. Trouwens het is zeer moeilijk om bevolkingsaccres in de bloembollenbe- drijven op te nemen en het behoeft geen verwondering te wekken, dat me met durf en energie er op uit getrokken zijn om b.v. in Amerika bloembollen- bedrijven te stichten en verscheidene ondernemende lieden zijn daarin behoor lijk geslaagd. Sassenheim is een dynamische meente, met een arbeidzame bevolking, welke veel veerkracht vertoont. De ge meente heeft bijna 8000 inwoners en de groei blijft aanhouden, zodat hoe kan het ook anders er ook in Sassenheim t woningvraagstuk is. Want hoewel er de oorlog hier veel is gebouwd, blijft de woningpositie moeilijk en zijn er urgente gevallen, die om een oplossing vragen. De wachtlijst van woningzoe kenden bevat een beduidend aantal aan vragen. De woningbouwvereniging heeft sinds 1945 meer dan 150 huizen laten bouwen, welke op zichzelf al een aardige woonwijk vormen en in Ter Leede zijn honderd mooie woningen verrezen, voor een deel ook betrokken zijn door gepensionneerden uit Indonesië. Thans zijn op het oud^ voetbalveld 61 goede arbeiderswoningen in aanbouw, zodat er leven zit in de bouwerij te Sas senheim. Van dit totaal aantal huizen is een (gering) deel bestemd voor per- i, die hun emplooi vinden in de industrieën, die in de gemeente zijn ge vestigd. Sassenheim telt verscheidene industriële bedrijven. B. en W. en de ge meenteraad streven er naar lichte, arbeids intensieve industrieën aan te trekken, welke werkgelegenheid voor de Sassen- heimers kunnen verschaffen. In het gesprek passeren nog meer ge meentebelangen de revue. Eén ervan is de aanleg van het Sportpark, met voet balvelden, korfbalveld, sintelbaan en tennisbanen. En Sassenheim <nag met deze aanwinst worden gelukgewenst. Van veel belang zal ook zijn de aan leg van de omleidingsweg, waardoor het verkeer in de richting Haarlem buiten de gemeente zal worden gevoerd. Men ic thans druk bezig met het grondwerk en in het najaar zal de bouw van een brug over de haven worden aanbesteed Van de Beukenlaan af tot aan Ter Leede zrl dan straks het verkeer worden omge legd, hetgeen een aanzienlijke ontlasting voor het dorp betekent, omdat een richtingsverkeer zal worden ingev. De opheffing van de trambaan hee'1 verkeer al vergemakkelijkt, doch ii loop der jaren is het zó toegenomen, dat deze wegomlegging zeker niet overbodig kan worden genoemd. En behalve dan de gemeenschappe lijke diensten, zoals waterleiding, vlees keuringsdienst en schoolartsendienst die de drie bollengemeenten gezamenlijk bezitten, zal Sassenheim met Lisse on Hillegom gemeen hebben, dat het grote verkeer in deze plaatsen buiten de dorpskernen wordt gevoerd, waardoor opstoppingen in de nauwe straten, die nu nog al eens voorkomen, tot het leden zullen behoren. VALKENBURG (oorlogsslachtoffer) nog steeds in de knel Wanneer men vóór de oorlog over Valkenburg sprak, dachten vele Neder landers alleen maar aan de schone dreven in het Zuiden van Limburg. Sedert af oorlogshandelingen in 1940 is daarin wei verandering gekomen en in latere jaren, vooral ook na de bevrijding, weet ieder, dat er in Zuid-Holland ook een dorpje Valkenburg ligt. dat bekendheid heeft gekregen door de Marine Luchtvaart basis, die in sijn onmiddellijke omgeving ligt, alsmede door de oudheidkundige opgravingen. Toen de oorlog over Nederland raasde, werd ook Valkenburg zwaar getroffen. Niet minder dan 34 huizen in dit vrien delijke dorpje aohter de duinrand wer den totaal verwoest, evenals de Ned. Herv. Kerk en de school, terwijl 246 wo ningen ernstig beschadigd werden. En de bevolking zijn in die dagen van verschrikking 22 personen om het leven gekomen. Zo heeft Valkenburg zijn tol betaald. Hoe verschrikkelijk de verwoestingen ook zijn geweest, toch hebben deze nog .vruchten" afgeworpen, want zy zijn van veel betekenis geweest voor oudheid kundige opgravingen. Onder leiding van prof. dr A. E. van Giffen zijn Romeinse castella blootgelegd. Men heeft midden het centrum van het dorp een oude ur van tufsteen gevonden en vier poorten aangetroffen, alsmede een gou den penning van keizer Vespasianus. De oudste vondsten in Valkenburg dateren uit de tijd van Claudius (4156 na Christusk En al mogen de opgravingen nog voort duren. het beeld van Valkenburg draagt geheel ander karakter dan tien jaar geleden. Burgemeester A. C. de Wilde, die hier nu van 15 December 1938 af zijn ambt uitoefent, is tevreden over de wederopbouw. Hij vertelt ons, dat er geen nijpend tekort aan woningen ■r is en de grote moeilijkheden met betrekking tot de huisvestingsproblemen voorbij zijn. al is natuurlijk het leed nog niet geheel geleden. In 1940 zijn reeds twaalf huizen herrezen en aan het einde van dit jaar zal het aantal wonin gen, dat de gemeente heeft laten bouwen, 81 bedragen. Deze herbouw heeft de ge meente veel gekost, bijna anderhalf mil- lioen gulden. Dat dit zijn terugslag heeft gevonden op de gemeentebegroting moge blijken uit enkele cijfers. De gewone dienst is in vergelijking met ongeveer tien jaar geleden gestegen van f 30.000 tot f 170.000, en de kapitaaldienst van f 5000 tot f 800.000. Op de vraag, of Valkenburg ook in teresse heeft voor industrievestiging, antwoordde burgemeester De Wilde, dat er wel enkele industrieën zijn, doch dat Valkenburg niet er op uit zal zijn om industrieën aan te trekken, want de be volking vindt haar hoofdbestaan nog steeds in de tuinderij en bloemen- en bollenkwekerij. Er is hier teveel goede tuingrond om dit zo maar een andere bestemming te geven en bovendien mag de gemeente niet te groot worden met het oog op de nabijheid van het vlieg veld. Want, o. dat vliegveld Bollen poten

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 25