Industrie-vestiging voor Alphen aan den Rijn een levensbelang KOUDEKERK heeft ook een verlanglijstje WOUBRUGGE wil landelijk karakter behouden HAZERSW0UDE ziet nieuwe mogelijkheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT JUBILEUM-UITGAVE 1950 Prachtige kansen voor het hart van Zuid-Holland tuurlijk ook over „Avifauna", want het reeds beroemd geworden vogelpark heeft deze gemeente in de laatste tijd in het centrum van de belangstelling geplaatst, hetgeen vooral in de vacantiemaanden duidelijk is gebleken. Wanneer over de gehele linie zo'n ondernemingsgeest wordt ge toond als die, waaruit „Avifauna" is „géboren", ja, dan zijn er voor' Alphen grote mogelijkheden en behoeven wij zeker niet pessimistisch ten aanzien van de toekomst van deze centrumgemeente in de Rijnstreek te zijn. nieuwig- Dit is ook de gedachte ter Ed. C. Witschey, de sedert enkeli maanden eerste burger van Alphen den Rijn. Wanneer wij mét hem een sprek voeren in zijn ruime werkkami het prachtige Alphense raadhuis, krijgen wij de indruk, dat wij zitten tegen een magistraat, die weet wat hij wil, man met een vooruitziende blik. die bij zijn beleid wil houden aan deze regel: met het roer vast in handen v uit koersen. Burgemeester Witschey ziet zijn ambt als een grote en dankbare taak, als ee opdracht van Hem, Die de Koning d( koningen is. Vanuit deze visie wenst h Zijn arbeid in het belang van zijn ge meente te volbrengen. Hij tuigd, dat er uitbreidingsmogelijkheden genoeg zijn voor Alphen. „Wij vanzelfsprekend oppassen de bevolking Leimuiden en Rijnsaterwoude In de periode, dat de N.L.C. nu bestaat, Is er in Leimuiden veel verbeterd en deze groeiende gemeente heeft nog grootse plannen, verband houdende met woningbouw en industrievestiging. Zij heeft een voortvarend gemeentebestuur, dat nu reeds 28 jaar onder leiding van burgemeester J. A. Bakhuizen staat, hoe wel deze in latere jaren zijn „ambtslief de'' moest verdelen tussen Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen, in welke laatstgenoemde plaatsen hU eveneens de rechten en plichten van eerste burger uitoefent In 1923 werd Leimuiden uit zijn isole ment verlost en kwam de busverbinding met Leiden tot stand, hetgeen voor de ge meente ook dit belang had, dat er een garagebedrijf van Maarse en Kroon werd gevestigd. En th%ns heeft het dorp uitne mende verbindingen met diverse grote steden. Leimuiden mag een welvarend dorp worden genoemd, waaraan de verbeterin gen, die in de loop der jaren zijn tot stand gebracht, veel hebben bijgedragen. De gemeente heeft een prachtig raadhuis gekregen.'zodat het scheef gezakte se cretariegebouwtje en de aparte raads zaal van vroeger nog slechts herinnerin gen zijn. In 1931 werd het dorp aange sloten op de Waterleiding „De Drie Ge meenten", de straatverlichting werd ge- electrificeerd en de wegen werden aan zienlijk verbeterd Van grote betekenis voor de gemeente is de technische dienst, met aan het hoOfd een gemeente-archi tect. in samenwerking met Nieuwveen en Rijnsaterwoude, welke dienst een groot uitbreidingsplan heeft ontworpen en tevens plannen voor een sportterrein en een nieuwe begraafplaats heeft ge maakt. In het uitbreidingsplan zijn 98 woningen geprojecteerd, vooral arbei derswoningen. waaraan een groot gebrek bestaat. Sedert het begin van vorig jaar zijn er twintig huizen gebouwd en thans vordert men hard met de. bouw van 24 woningen, zodat voor een deel in het tekort aan woonruimte kan worden voor- Indien wij de beschikking kunnen krij gen over de nodige industrieterreinen. openen zich voor de toekomst belangrijke perspectieven voor onze gemeente, zo merkte de burgemeester op. En er zijn hier reeds verscheidene bedrijven geves tigd, zoals de Zuivelfabriek „Holland", een chemische-, een koek-, een beton- en een machinefabriek, terwijl ook de jachtwerven arbeidskrachten verggn. Maar als er grond beschikbaar komt. zul len nieuwe industrieën hier zeer welkom In Rijnsaterwoude liggen de proble men weer anders, omdat deze gemeente een andër karakter draagt met haar in stelling op landbouw en veeteelt. Wel is ook hier een tekort aan woningen, doch met een twaalftal zou dit tekort gedekt zijn. Urgent voor Rijnsaterwoude wordt de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, van welk kerkgebouw de toren, indien in de nabije toekomst geen voorzieningen worden getroffen, wel eens gevaar kon gaan opleveren. Ter verfraaiing van het dorp Is men voornemens een wandelweg te maken welke een mooi uitzicht zal geven op het Brasemermeer. burgemees- niet kopschuw te maken heden. Maar wij moeten zien naa toekomst en dan zal het zo zijn, dat kinderen weer anders zullen zijn inge steld dan wij, evengoed als wij anders zijn dan onze voorouders. De kracht van het Christendom zal onze vrees voor ver keerde Invloeden beschamen, want onze levenssfeer moet zo zijn, dat anderen geen vat op ons hebben", zo zegt Alphens burgervader. De mogelijkheden voor Alphgn zijn afhankelijk van de instelling, die men t.o.v. de problemen, die zich zul len voordoen, ontwikkelt. Prachtige kansen zijn Alphen. dat in het hart van Zuid-Holland ligt, en het heeft uitnemende verbindin gen, zowel te water als per railverki Öok wat de wegen betreft, ligt de ge meente gunstig, al zijn die a niet al te best. Maar Alphens gemeente bestuur houdt zich met het wegenvraag- stuk intens bezig, zo vertelt de burge meester ons en in dit verband noemt hij de Alphense brug een kwelling. „Een tweede overbrugging is hard nodig, doch hieraan zitten vele problemen vast. Ons uitbreidingsplan is geheel gebaseerd op de grote verkeersomleiding van de Rijks weg, want anders blijft Alphen in de knel zitten". De reeds gevestigde industrieën zijn voortvarend, genoeg, doch het gemeente beleid zal er op gericht moeten zijn om industrieën te blijven trekken'en wan neer, zoals thans, industrialisatie nodig is om ons volk ook in de toekomst een bestaan te verschaffen, zal men, naar het oordeel van burgemeester Witschey, de durf moeten opbrengen om ja of neen ten opzichte van dit vraagstuk te zeggen. En Alphen met zijn goedwillende be volking zal zeker die moed van het ja- eggen willen en kunnen opbrengen, om dat de inwoners hun gemeente beter wil len nalaten aan hun kinderen dan zij is. „Dispereert niet", blijft dan ook de leuze van burgemeester Witschey en 1 dit ook zijn van allen, die hem in de uitoefening van zijn taak terzijde staan, i Vlak aan het water van de R\jn ligt de burgemeesterskamer in het raad huis van Koudekerk en hier heeft bur gemeester G. Verheul een ruim uitzicht over een deel van zyn gemeente. En ware de Rijn hier niet, Koudekerk zou zeer zeker ook niet het karakter van een industrieplaats hebben gekregen. Maar juist de ligging aan het water heeft in Koudekerk een oud bedryf doen ontstaan en vele arbeiders hebben hier dan ook v •rk gei i in de s fabrieken en by de kalkoven. Maar bij deze industrieën is het niet gebleven, want in Koudekerk worden ook dakpannen en draineerbuizen gefa briceerd. In latere jaren is er voorts een betonfabriek ontstaan dustrie, waar een nieuw systc kisting voor het storten van beton wordt gemaakt. Verscheidene van deze bedrij ven hebben plannen tot uitbreiding, dat er grote mogelijkheden voor Koude kerk in het verschiet liggen. Het voortvarende gemeentebestuur houdt hiermede w;el degelijk rekening, waarom dan ook een uitbreidingsplan is ontworpen, in hetwelk een woningen is geprojecteerd, men in de woningnood hoopt te kunnen voorzien. Want het huisvestingprobleem is ook voor Koudekerk acuut, ter daar deze gemeente in de oorlog tal woningen is kwijt geraakt, omdat aantal, naar het oordeel van de bezet ters, moest worden afgebroken. Na de bevrijding zijn veertien huizen gebouwd en voor dit jaar heeft de gemeente toe wijzing voor vier woningen ontvangen, doch dit aantal is onvoldoende om het tekort aan woonruimte op te heffen. En Koudekerks gemeentebestuur en bevolking hebben nog meer wensen. Er is om. dringend behoefte aan een Ver enigingslokaal, waarvoor reeds terrein beschikbaar is en dat zal worden ge bouwd voor de Ned. Herv. en Geref. ver enigingen gezamenlijk. Op het verlang lijstje staat nog meer, en wel een goed iastieklokaal voor de scholen, een muziektent en een sportveld. Naast de vele verbeteringen, die in de loop der In de gemeente zijn tot stand ge komen, zoals electrische straatverlich- verbreding en aanleg van bruggen uitbreiding van de begraafplaats, hoopt het gemeentebestuur in de toe- ist ook deze wensen in vervulling te doen gaan. Feest in de poldez Vele voetgangers, wielrijders en auto mobilisten zullen wel eens een zucht ongeduld hebben geslaakt, toen z Woubrugge moesten wachten voor geopende brug. Maar dit wachten heeft :yn langste tijd gehad, want over e jaren zal Woubrugge vermoedelijk Er is nood in de venen van Alkemade Bozgstellingsionds in voorbereiding H burgemeester J. M. H. L. Hoynck de gemeente Alkemade, toen wy by hi arendsveen. En dat betekent veel voo het voornaamste middel van bestaan Papendreeht, de eerste burger van de eaten in liet gemeentehuis te Roelof deze gemeente, waar de tuinbouwbedrijven ormen. Ondanks het harde werken, zyn er r weinig inkomsten in de talryke grote gezinnen, die Alkemade rijk is. heeft wel aanmerkelijke verbeteringen gebracht en op het ogenblik zijn er weer 12 huizen in aanbouw, doch het probleem ;t opgelost, zo zijn er nog wel meer problemen, bij'v. het uitbi%iHingsplan van De Kaag, ;lk deel der gemeente 60 a 70 zo es zullen verrijzen en waar de wikkeling van de watersport zich in stij gende lijn beweegt Maar vraagstukken en moeilijkheden jn er om overwonnen te worden. En denkt burgemeester Hoynck er ook rer, waarom hij vol optimisme is. althans niet doordraaien. Bovendien het slecht weer geweest voor de koude- grondcultures. zodat de opbrengsten be den het peil blijven om de grote ge zinnen een enigszins redelijk bestaan te -schaffen. In 1947 moest hier ook be- drijfs- en onderhoudssteun worden ge- n en hiervoor is destijds voor een il-bedrag van 125 000 uitgekeerd. Thans zal de hulpverlening die nood zakelijk is, echter een ander karakter dragen, nu er een „Waarborginstituut voor de Veenstreek" in voorbereiding is. Dit borgstellingsfonds wordt groot scheeps opgezet en hieraan werken mede rijk, provincie, gemeenten, veilingen en boerenleenbanken. Kleine levensvatbare bedrijven, die thans geen behoorlijk be- isminimum bieden, doch worden ge leid door een goed vakman, die als solide bekend staat, zullen door middel van dit fonds in de gelegenheid worden gesteld het bedrijf te saneren en wel zo, dat het ?n goed bestaan kan opleveren. Hier- iede zullen grote bedragen gemoeid zijn, iaar burgemeester Hoynck acht deze zeker verantwoord, waar het hier gaat Ie ontwikkeling, om de toekomst van de streek. Ook is een plan uitgewerkt om de Hoge Polder voor de tuinbouw te ontsluiten. uitgebreid bodemonderzoek heeft uitgewezen, dat deze grond geschikt is groenteteelt, terwijl er ook percelen zijn, die van waarde zijn voor fruit- en bollencultuur. De fruitteelt, vooral de aardbeienkweek, neemt een belangrijke plaats in en zo worden jaarlijks 100 000 kg aardbeien naar Engeland geëxpor teerd. Alkemade's burgervader is van mening, dat er onzekere factoren zijn, die rem mend werken op de voorspoed in de Veenstreek en om deze op te sporen zal een economisc'h-technologisch rapport over dit gebied worden samengesteld, welk rapport gefundeerde richtlijnen voor de toekomst zal kunnen bieden. Eén van de toekomstwensen is een koelhuis, waaraan grote behoefte be staat. zowel voor de bollencultuur er wordt hier per jaar voor een waarde van ongeveer tien millioen gulden aan bollen getrokken als voor de groente- en Over de woningnood laat ook deze bur gemeester geen optimistisch geluid ho ren. De natuurlijke groei van de bevol king brengt mede, dat het tekort aan huizen belangrijk blijft. Wel zijn er na 1945 170 woningen gebouwd, ook Oosten rijkse houten woningen, in de verschil lende dorpen, die onder de gemeente Alkemade ressorteren, maar voldoende is dit aantal nog niet. Deze woningbouw Schoonheid langs Hollands Oude Rijn: een mooi pano rama van Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk De 24e Augustus 1948 staat de ii ners van Hazerswoude in het geheugen gegrift en zal in de geschiedenis het dorp als een bijzondere dag vermeld blijven. Toen had de kerkrestauratie haar beslag gekregen en kon het gebouw weer in gebruik worden genomen, zodat de Ned. Herv. Kerk thans als de trots van Hazerswoude, met haar fiere toren, in het midden van het dorp staat te pronken. Maar niet alleen deze heuglijke dag, waarop een van de meest belangrijke ge beurtenissen in de laatste jaren plaats had, blijft in de herinnering var dorpelingen voortleven. In het jaar 1948 was er nog een dag, die onvergetelijk blijft, maar deze, 10 Mei 1948, brachl teleursteUmg en leed- De hagel, die toen het dorp trof. heeft op vele boomkwe kerijen ernstige verwoestingen as richt, waardoor tal van inwoners in bestaan werden bedreigd, zodat van ramp kon worden gesproken. Geluk kig is men de schade teboven gekomen en gemeente, provincie en Byzondere Noden hebben hierbij hulp verleend. Naast de boomkwekerijen nemen v teelt en landbouw een belangrijke plaats in in het dorpsleven terwijl een in vang toenemende industrie van waarde zal blijken te zijn voor de ontwikkeling der gemeente. Er is een machinefabriek, die wat de bouw van betonmolens be treft, de grootste in Nederland is en mer is bezig met de bouw van een koelkas- tenfabriek. Zo zijn hier nieuwe mogelijk heden voor het dorp en zijn bewoners. De rust van het landleven blijft ech ter een stempel drukken op Hazers' de. De burgemeester, de heer L. J. den Hollander, die graag over zijn dorpel gen spreekt, is echter nog niet tevreden over de woningbouw. Hij vertelt ons. dai er ooj^ hier van woningnood moet wor den gesproken. Er is een aantal huizen, die eigenlijk onbewoonbaar zijn. doch waarin nog altijd gezinnen wonen, dat andere •huisvestingsmogelijkheden ontbreken. Wel zijn er in de laatste jaren arbeiderswoningen gebouwd dezer dagen kon de eerste steen worden gelegd voor 24 woningen, maar hiermede is het tèkort aa~ huiz n nog niet op geheven. Hazerswoude, dat nu ruim 5000 inwo ners telt. heeft een voortreffelijke ge meenteraad. aldus luidt het oordeel var de burgemeester. De samenwerking i: er uitnemend, ja zo goed, dat de heer Den Hollander meent te kunnen zeg gen: Hazerswoude spant de kroon. De raad is vooruitstrevend genoeg en doet alles om de ontwikkeling van het dorp in goede bmen te leiden In December 1949 kon een straatverlichting in bedrijf wórden gesteld, die er zijn mag, maar deze heelt dan ook f 80.000 een nieuwe vaste brug bezitten, die wel een uniek landelyk plekje in het dorps centrum zal doen verdwijnen, maar die toch een enorme verbetering zal bren gen. Ware de oorlog er niet tussen ge komen, de nieuwe verbinding zou er reeds lang zijn geweest. Maar ja, welke plannen heeft de oorlog niet in de war gestuurd? De brug is een zorgenkind, zo vertelt burgemeester J. C. van Wageningen Natuurlijk betekent zij een bron var komsten voor de gemeente, docb zij zal haar „tol moeten betalen" aan de derne tijd. Trouwens met die inkomsten loopt het nu heus niet zo'n vaart, het gebeurt nogal eens. dat de brug wordt aangevaren, of op andere wijze in 't ongerede geraakt en dan moeten de pen ningen weer worden uitgelegd voor her stel. Nog „even" geduld dan zal het voor-de brug-wachten tot het verleden behoren. Wat spoediger verleden tijd zal zijn, is de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, waarmede men thans in volle gang is. En zo zullen de Wouibruggenaren in 1951 dit oude kerkgebouw, nadat het in volle luister is hersteld, weet kunnen betreden. Ook het gemis van -het Groene Kruis- gebouw, dat met de Geref- Kerk en en kele huizen in de oorlog is afgebroken, zal spoedig niet meer worden gevoeld, Uit de historie in 1316 is er al sprake van het ambacht Benthuysen, een hoog heerlijkheid, eigendom van de graaf van Hollandblijkt, dat Benthuizen in vroe ger tijden een vissersplaats is geweest. Later is men overgegaan tot afgraving van de veenderijen, dooh dit is allengs minder geworden en zo stonden er i 1732 nog maar 37 huizen in het dorpj In de periode van 1759 tot 1765 zijn de grote plassen in de omgeving droogge legd. waardoor vruchtbare kleigrond te voorschijn kwam, met als gevolg, dat de inwoners zich meer en meer op de ak kerbouw en ook op de veeteelt, gingen toeleggen. Dit is in het kort de geschiedenis Benthuizen, welke gemeente in 1845 met Benthoorn en in 1855 met Hoogeveen vergroot. Sedert 1880, toen het dorp 6 inwoners telde, verdubbelde de bevol king, die een zeer gemengd karakter draagt, wat wél tot uitdrukking komt de samenstelling van de gemeenteraad, waarin zitting hebben 3 S.G.P 'ers, 1 C H., 1 A R 1 lid voor „Gemeentebelang en 1 lid voor de Neutrale Arbeiders- Het is uit de geschiedenis niet r gaan, wanneer de R.K- kerk in handen is gekomen van degenen, die indertijd de Reformatie hebben gevolgd. Wel is be kend, dat in 1672 een nieuw kerkgebouw is verrezen, hetwelk in 1795. met uitzon dering van de toren, is afgebroken. Daar voor in de plaats is de huidige kerk ge komen, welke kort vóór de oorlog is gerestaureerd. In 1921 kwam de Geref. Gemeente, die hier reeds meer dan eeuw bestaat, in het bezit van een fraai kerkgebouw. Of de burgemeester tevreden ls over zijn gemeente? Nu, wensen zyn er wel. gekost. Hierbij is speciale aandacht be steed aan het verkeer op de weg, die het dorp kruist. Nadat een commissie in verscheidene gemeenten eens pools hoogte was gaan nemen, is men tot de conclusie gekomen, dat op dit wegge deelte natr umverlichting het beste zou zijn. En wie in de avonduren door Hazerswoude rijdt, kan zich overtuigen, dat de verlichting af is. Op verlichtingsgebied heeft Hazers woude nog een bijzonderheid, welke mtn niet in vele dorpen zal aantreffen. De restauratie van kerk en gemeente- Benthuizen staat voor grote uitgaven Aan noodzaak wordt niet getwijfeld WANNEER U door Benthuizen komt, zult u zeggen, dat het een echf land bouw dorp is. En daarin hebt u gelijk, maar wist u dat dit niet altijd zo is geweest? Het was ons ook onbekend, totdat wij met burge meester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen in zijn werkkamer, eens zijn gaan neuzen in de annalen der gemeente. maar tal van gemeentebestuurders van andere plaatsen zullen jaloers zijn wan neer zij vernemen, dat op de toch al niet te grote gemeentehuishouding in 1948 een bedrag van f4221 kon worden overge houden. Maar zij zullen burgemeester Steenbakker niet benijden wat betreft de huisvesting van de gemeentesecreta rie, welke uit sleohts twee kamers be staat. De kamer van de burgervader is tevens kamer voor vergaderingen van het college van B. en W.. en doet tevens dienst als trouw- en raadszaal- Wanneer het vertrek daarvoor moet worden ge bruikt. dienen eerst heel wat paperassen te worden opgeborgen om tenminste toch nog enige ruimte te hebben. Nieuw raadhuis en nieuwe school Is het wonder, dat een nieuw raadhuis op het verlanglijstje staat? En dat zal naar het oordeel van burgemeester Steenbakker, een doelmatig gemeente huis moeten zijn. passend in de lande lijke omgeving en gebaseerd op enige groei van de bevolking. Voorts zijn er plannen voor tien woningen, waarvoor de goedkeuring thans gelukkig is afgeko men, en voor de bouw van een nieuwe Christelijke school, waarover wij onlang» uitvoerig hebben geschreven. Benthuizen zit met een schoolpro bleem en daarom wekte het bericht, dat de bouw van 'n byzondere lagere school op het urgentieprogram 1950 is geplaatst, grote blijdschap. De eerste hal-school in ons land komt hier. Men wil ter vervanging van het verouderde type van de school een vorm vinden, waarbij de lokalen gegroepeerd zijn om een hal. Deze hal biedt gelegen» heid voor gezamenlijk bijeenkomen, ten toonstellingen en ouderavonden. De nieuwe school telt vyf klassen, elk voor 48 leerlingen. Zij zal een sieraad fn het dorp zijn. Benthuizen heeft vele tradi ties. maar dit sluit niet uit, dat het met de tyd kan meegaan. Eni wanneer dan straks de Dorpsstraat geheel is verbeterd, de woningen in hel Beelaertspark zijn opgeknapt, de nieuwe school is verrezen en nog later het nieuwe raadhuis is gebouwd, zal de ge- meenterekening wellicht niet meer zo'n gunstig beeld "vertonen, doch dan zul len Benthuizens vroede vaderen terecht kunnen zeggen: Wij hebben gedaan wat wij konden. Tuindeis van Ter Aar hebben het niet gemakkelijk Er is woningtekort en woningnood. In Ter Aar heerst inderdaad nood en dU wordt ons zeer duidelijk, wanneer bur gemeester Hoogeboom de cyfera voor legt van de Inwoning per huis en per vertrek. Volgens de gegevens van C. B. was het gemiddeld aantal bewonen per huis voor 't Rijk 4.47, voor de provincie Zuid-Holland 4.26 en voor Ter Aar 6.72, waarmede het dorp bijna aan de top ligt in Zuid-Holland. Met een gemiddelde van 1.S9 per vertrek staat Ter Aar voor do provincie bovenaan en dit cijfer is voor Rijk en Provincie resp. 0.91 en 4-85- Minstens 100 woningen zijn nodig om de nood te voorzien. Nu zijn er in Aar- dam, dat de grootste dorpskern is van do gehele gemeente, wel 18 huizen van ge meentewege en 3 door particulieren ge bouwd, alsmede enige in de vrije sector maar hiermede wordt maar voor een klein deel tegemoet gekomen aan het be staande tekort. Er is een flink uitbrei dingsplan ontworpen en in Aardam is da grond hiervoor reeds aangekocht, doch nu r nog woningen komen. De bur gemeester acht het wel verklaarbaar, dat industriegemeenten voorrang hebber^ maar hij is toch ook van mening dat aan de sociale belangen van andere gemee»> :n recht moet worden gedaan. Maar dit is niet de enige nood waar- an wij horen. De hoofdbestaansbron in Ter Aar is nog altijd de tuinderij, maar bij de ongeveer 300 bedrijven, die er zyrv heeft 25 procent een te kleine bestaans basis, omdat zij uitsluitend op volle- grondcultuur zijn ingesteld en de glas cultuur ontbreekt Wel zijn tuinders in 1927 met teelt onder glas begonnen, doch de crisis in de dertiger jaren heeft hierin een inzinking te zien gegeven. Toen is later de oorlog gekomen en nog steeds is het niet zo ver, dat de glas cultuur de nodige uitbreiding kon on dergaan Door de geringe export en de lage pry zen kunnen tal van tuinders, waarvan velen grote gezinnen hebben, moeilijk de terugslag opvangen. Wel is er in de eerste jaren na de oorlog goed verdiend, maar hiervan is veel verdwe en in 's Rijks Schatkist Er moet iets gebeuren om de tuinde rij weer op peil te brengen, aldus Je burgemeester, die ook goede verwach tingen heeft van de „Stichting Waar* borginstituut voor de Veenstreek". Ter Aar heeft slechts enkele kleine industrieën; een zuiverfabriek en een conservenfabriek. Voorts is er een vee- voederbedryf. maar Ter Aar leent zien er ook met voor om industrieën aan te trekken. Trouwens de dorpskernen. de gemeente bestaat hebben elk hun eigen dorpsleven en moeilijk heden en zijn niet alle tot ontwikkeling te brengen- Waaraan in Ter Aar, speciaal dan In Aardam behoefte bestaat -s een ver enigingslokaal. want het aantal vereni gingen is groot en vooral in de wm'.er is er veel te doen, doch er is geen ge bouw. waarin uitvoeringen benooriijic tot hun recht kunnen komen- Thans heeft alleen maar de beschikking over het gymnastieklokaal van de Chr. Nationale schooL Wil het culturele leven tot ont wikkeling kunnen komen, dan is een ge bouw van groot belang. Maar hoewel het verenigingslokaal op het verlang lijstje staat heeft de woningbouw na tuurlijk voorrang. nieuw raadhuis zou ook niet te versmaden zyn. merkt de burge meester op. We zyn het met hem eens, het zou geen overdadige luxe zyn, wan neer dit tot stand kon komen en dan wat meer in het centrum van de dorpskern, want de eerste burger van Ter Aar huist nu wel wat erg aan de buitenkant der gemeente, waar overigens alles de lan delijke rust ademt die men zich m ar wensjn kan. want aan de Dr Lothweg is een nieuw prachtig gebouw verrezen, dat zeer bin nenkort in gebruik zal worden genomen. Op de andere fcoek van deze weg is een brandweergarage, met archiefruimte de gemeentesecretaris, geprojec teerd en met de bouw hiervan zal nog dit jaar worden begonnen. De Geref. Kerk heeft in 1944 reeds weer een nieuw nood) kerkfebouw gekregen en hiervoor is nieuwbouw dus niet urgent- Burgemeester Van Wageningen mag er zeker trots op zijn, wanneer dit „pro gramma" straks is verwezenlijkt. Zijn gemeentenaren vinden nog steeds hun hoofdbestaan in akkerbouw en veeteelt, hoewel er toch ook betrekkelijk veel werkzaam zijn in industrieën te Alphen, of die op de grens van deze gemeente zijn gevestigd. Op de jachtwerven den zelfs wel mijnenvegers opgeknapt, waaruit blijkt, dat men ook hier wat vakwerk is. Neen, volgens de eerste burger van Woubrugge moet men zich niet blind staren op industrialisatie en in Hoog- made zou deze zeker met van toepassing zijn, want dit deel van de gemeente Woubrugge is geheel ingesteld op teelt en tuinbouw, evenals de Zuidhoek ■o hoopt hij dan ook, dat zijn ge meente haar pittoresk landelyk karakter zal behouden. En bij deze wens sluiten wij ons gaarne aan. toren is tevens benut om de torenklok een electrische verlichting te geven en elke Hazerewoudenaar, die 's avonds naar een vergadering moet het vereni gingsleven heeft zich m het dorp ryk ontplooid behoeft, wanneer hij u. laat is, niet meer met het excuus te komen aandragen, dat hij de tijd niet wist En sinds de klokverlichting er is, kunnen de jongelieden, die hun gelief den naar huis hebben gebracht, nooit meer over tijd thuis komen. Ja, die torenklok van Hazerswoude heeft wat op haar geweten..,,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 23