■Bill VOORSCHOTEN stimuleert de particuliere woningbouw ZOETERWOUDE klaar voor afweer Een prettige en aantrekkelijke forensengemeente: Oegstgeest LEIDERDORP op weg naar een industriegemeente WARMOND - dorp van watersport zonder goed water Jt. NIEUWE LEIDSCHE COURANT IS lUBOEUM-UITGAVE 1950 Verkeersproblemen binnenkort opgelost Het zal niet zo lang meer duren of Voorschoten zal 10.000 inwoners hebben en hiermede zal dan een mylpaal zyn bereikt in de ontwikkeling van deze gemeente, wier bevolking in de laatste jaren zeer is toegenomen. Maar deze groei maakt het huisvestingsprobleem er niet gemakkelijker op en zo is het percentage van inwo ningen in Voorschoten tamelijk hoog. „De tot nu toe gebouwde woningen zijn eigenlijk een druppel aan de emmer", zegt burgemeester C. J. van der Hoeven. Er zijn in Voorschoten nu 106 (goed kope) montagewoningen gebouwd, die in baksteen zijn uitgevoerd en worden be woond door zowel arbeiders als midden standers en beter-gesitueerden. Voor- schotens burgemeester meent, dat er een tendenz te bespeuren valt, dat particulie ren willen gaan beginnen met woning- (bang voor annexatie) Burgemeester H. J. J. A. Smeets kent Zoeterwoude zo langzamerhand door en door, kunnen we wel zeggen. Hij is er al 30 jaar gemeentesecretaris en de laatste 1214 jaar tevens burgemeester. Op 1 October hoopt hij dit jubileum te vieren. Men kan ook niet zeggen, dat deze burgervader in zijn dorp ingedom meld is, want hij zit nog vol plannen, die indien ze zo snel verwezenlijkt konden worden, als hij gewend is de zaken af te handelen Zoeterwoude een andere aanblik zouden geven. In de toekomst zal Zoeterwoude niet meer het langgerekte en uitgestrekte dorp zijn Ned. Heiv. Kerk te Zoeterwoude van nu, maar het zal eens een echte dorpskom rijk zijn. Zoeterwoude valt uiteen in twee ge deelten: dat met de industrie en andere met de land- en tuinbouw veeteelt. De industrie wordt gevonden in de buurtschappen Hoge Rijndijk, Gel- derswoude, Weipoort, Zuidbuurt, West einde en Vliet. De landbouw en veeteelt zetelen in het dorp. Als de industrie ter sprake komt, wanneer we een gesprek !met burgemeester Smeets voeren, zegt „We hebben hier ook een aarde werkfabriek en zet u er vooral bij, dat die onder Zoeterwoude valt en niet on der Leiderdorp. Dat laatste geldt alleen voor de post!" In zijn werkkamer liggen een paar stenen. Monsters blijkbaar. We vragen wat die precies te beduiden hebben. „Vanochtend juist een bespreking over geweest. We gaan namelijk een nieuwe weg aanleggen van de Dokter Kort- mannstraat naar de Zuidbuurtseweg. Dan zullen we klaar gekomen zijn met het wegennet." Dit is gepresteerd sinds het burgemeesterschap van de heer Smeets. Toen hij zijn ambt aanvaardde, waren alle wegen nog met grint bedekt. Nu lopen er klinker- of asfaltwegen, „We mogen geen industrie meer heb ben," vertelt hy verder, „want Zoeter woude moet volgens het Nationale Plan een groene zoom blijven. Alleen klein- Industrie is toegestaan." Woningnood? Net als overal. De lijst vermeldt 70 zoekenden. Er worden ge bouwd: 33 woningen. In October zullen er 11 van in gebruik worden genomen. Verder is er een zeer mooie boerderij opgebouwd. Vlak na de oorlog werden bouw en hy acht dit ook het beste. De gemeente heeft voldoende rijpe bouw grond gereed liggen, zodat het gemeente bestuur aanvragen gaarne in ernstige overweging zal nemen. Het is bekend, dat Voorschoten een begeerde woonge- meente is en velen, die in Den Haag of Leiden hun dagelijks brood verdienen, hebben zich hier gevestigd en zouden niet graag meer met de stad willen rul- De gemeente zal alles doen om Voor schoten te maken tot een ideaal woon oord en in het uitbreidingsplan is daar mee wel degelijk rekening gehouden. Er zyn mooie gazons en plantsoenen gepro jecteerd en van het Park tot naar het midden van de Papelaan zal men straks door een aaneensluitende strook van bomen, heesters, planten en bloemen kunnen wandelen. In deze wyk tussen Papelaan en Stadwyk zullen verschei dene openbare gebouwen worden gezet. Nog deze maand heeft de aanbesteding plaats van een nieuwe Ned. Herv. school, met vijf lokalen en er is een plan in wording bö het gemeentebestuur om te komen tot oprichting van een overdekte zweminrichting. Burgemeester Van der Hoeven is wat dit plan betreft zeer op timistisch gestemd. Een open zwembad is niet voldoende rendabel te maken, zo meent hü, en wanneer de zweminrich ting er ls, zullen ook inwoners van Voor burg en Leidschendam hiervan willen profiteren. Dan bestaat nog behoefte aan een goed sportterrein en in 't verschiet liggen de plannen tot vestiging van een gezondheidscentrum en de aanleg van een nieuwe begraafplaats. Deze laatste is zeer nodig, want thans is de toestand zo, dat er elke tien jaar graven moeten worden geruimd. Een verbetering, die in de naaste toe komst haar beslag zal krijgen, ls de weg- omlegging in het centrum van het dorp, waardoor binnenkort alle verkeer ge bruik zal moeten maken van de Paral lelweg. Hieraan heeft de N.Z.H. volle dige medewerking verleend en de tram baan wordt zodanig verlegd, dat deze geen röbaan meer zal zijn. De situatie, die dan zal ontstaan, betekent zowel voor de gemeente als voor het verkeer een aanzieniyke verbetering. Wordt Voorschoten ook een industrie gemeente? Op deze vraag antwoordt burgemeester Van der Hoeven, dat zich in de laatste jaren wel kleinere indus trieën in Voorschoten hebben gevestigd, doch het gemeentebestuur is niet voor nemens de pogingen om industrie aan te trekken tot in het oneindige voort te zetten. Het karakter van Voorschoten als woongemeente moet worden gehand haafd en de industrie mag zeker geen stempel op de gemeente gaan drukken. Er zijn thans nog enkele aanvragen voor industrievestiging in behandeling by het gemeentebestuur en indien mogeiyk zul len deze worden ingewilligd, want na tuurlek is industrie ook van belang voor de gemeente. Plekjes als deze vindt men in Leidens omgeving legio. Een fraaie foto van het ophaalbrug getje te Hoogmade. Het eigen karakter blijve gehandhaafd" Wist U dat de gemeente Oegstgeest een „troetelkind" bezit? NeenLaten wij U dan maar direct vertellen, dat het de dienst van gemeentewerken en plantsoenen is. En deze dienst biedt alle mogelijke service aan de in woners, want vijvers en plantsoenen worden verzorgd, alsof het de kin deren van de gemeentenaren zijn. Zo is Oegstgeest een prettige, aantrekke lijke forensengemeente en dit karakter moet tot elke prijs bewaard blijven, zegt burgemeester H. L. du Boeuff, wanneer wij met hem in zijn werk kamer in de nieuwe vleugel van het raadhuis zitten te praten. de gemeente een toewijzing voor wo ningbouw gekregen, die tamelijk bevre digend is, doch het blijft voor het ge meentebestuur toch onmogelijk alle wo ningzoekenden te helpen. Er zijn thans ongeveer 150 huizen in aanbouw, waar van er 60 worden gebouwd volgens standaard-type. Dat de woningbouwver enigingen zich- actief betonen bij het maken van plannen, acht burgemeester Du Boeuff een verheugend verschijnsel, al zou hy wensen, dat er nog veel meer Het behoeft niet te verwonderen, dat Oegstgeests eerste burger niets van in dustrialisatie in zijn villadorp wil weten „Wij zullen de vestiging van industrieën zeker niet bevorderen en er uitbreiding aan geven. Het gehele karakter van de gemeente verzet zich er tegen". Natuurlyk valt ons dan ook het woord „annexatie" uit de mond. Maar de heer Du Boeuff maakt vlug een afwerend ge baar. Neen, daartegen zullen hy en 't ge hele gemeentebestuur zich met hand en tand verzetten. Oegstgeest is niet ver weven met Leiden, zo luidt zijn oordteel. en de Sleutelstad heeft nog grondgebied genoeg voor woningbouw. Oplossiftg problemen tussen gemeenten zal volgens een intercommunale regeling mo worden geregeld. „Misschien zullen wel eens grenzen moeten worden r getrokken, maar er is geen reden Oegstgeest zijn zelfstandigheid te ont nemen", verkla--t de burgemeester, die voor's nog vertelt, dat het aantal Leide- naars, dat hier woont, meer en meer af neemt. Oegstgeest heeft een zeer gemengde bevolking en van heinde en ver komen de inwoners om hier een rustig woon oord te vinden. Een opmerkelijk ver- sohijnsel is, dat vele gerepatrieerde ge zinnen uit Indonesië in Oegstgeest onderkomen trachten te vinden, w door de woningnood nijpend is. Nu heeft Maar landbouw en veeteelt worden niet verwaarloosd Burgemeester K. van Diepeningen stelde er prijs op bij ons gesprek er de nadruk op te leggen, dat Leiderdorp er naar streeft een industriegemeente le worden. Dat wil niet zeggen, dat dit dorp over een jaar of tien geen dorp meer zal zijn. Ook voor het behoud van het dorpsaspect staat het gemeentebe stuur op de_hres. K.L.M.-luchtfoto van de Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp. Er zit muziek in Warmond. Niet alleen, dat er in dit 3500 inwoners tellende dorp twee muziekkorpsen zijn. die overigens onderling in de beste harmonie met el kaar leven, maar in deze mooie gemeente aan de rand van één van Nederlands be kendste watersportgebieden wonen nijvere dorpelingen, die weten wat wer ken is. En zij hebben een intensief ver enigingsleven, zodat er vooral in de win termaanden een nuttige vry'e tijdsbeste ding wordt gevonden. Warmond draagt een uitgesproken landelijk karakter en burgemeester jhr mr L. M. E. von Fisenne zou niet graag willen, dat dit verloren ging. „Men moe', zich hier thuis gevoelen en onze gemeen er 14 arbeiderswoningen voor grote ge zinnen in gebruik genomen. Maar tij- dens de oorlog zyn enkele huizen afge broken en de vroegere bewoners daar van zullen het eerst aan een huis wor den geholpen. „wy zijn geen ryke gemeente," zegt burgemeester Smeets, „maar noodiydend zijn we ook niet. De gemeenterekening over 1948 sloot zelfs met een batig saldo van f24.000" Op het ogenblik telt Zoe terwoude (met een totaal van 5500 in woners) drie werklozen en dit getal zal van de winter oplopen tot naar schat ting 7 8. mits er geen strenge vorst voor de deur staat, die het land- en tuin- bouwbedrüf lam legt. Het gemeentebe stuur heeft grote belangstelling voor de sport en de jeugd. Wie om subsidie aanklopt, wordt niet gauw teleurgesteld. In het uitbreidingsplan, dat nog in voorbereiding is, heeft men rekening gehouden met de aanleg van een sport park Verder zal worden gebouwd op zodanige wijze, dat Zoeterwoude een kom zal krygen. Het verenigingsleven, zowel van Protestantse als van R.K.- zyde, is zeer sterk. „Ik heb weer vrees voor annexatie door Leiden", onthult burgemeester Smeets tenslotte. „In 1897 en in 1919 hebben ze al een gedeelte geannexeerd. Maar ik heb mUn maatregelen getrof fen", vertelt hij verder. Welkedat onthult burgemeester Smeets n*f niet. te moet niet alleen een ideaal woonoord blijven", zo zegt hy met nadruk, „maar zij moet tevens haar aantrekkingskracht voor de watersportliefhebber behouden". De watersport betekent voor Warmond zekere welvaart en met haar neven- bedrijven is zij toch een bron van in komsten waarvan indirect ook de mid denstanders profiteren. In de oorlogsjaren kwamen vele men sen in Warmond hun vacantie door brengen, omdat aan een prettig verblyf aan het strand niet viel te denken En na de bevrijding is in vergelijking me: de vooroorlogse jaren een styging van het aantal watersport-enthousiasten goed merkbaar geweest, terwyl er tevens verschuiving valt waar te nemen watersport gaat meer en meer ii richting van een volkssport. De kleinere boten van de man met de smallere beurs worden talrijker, waardoor er ook deze zijde van het leven in Warmond, zoals dit „reiït en zeilt", irmziek zit. Neen, de watersport is geen probleem voor Warmond, maar wat wel een be nauwend vraagstuk voor de gemeente is. is het water, het leidingwater wel te verstaan. Want uit hetgeen de burge meester ons vertelt blijkt, dat de drink watervoorziening beneden alle peil is hetgeen van directe invloed is op de hy giëne. Er zal op korte termijn een nood oplossing moeten worden gevonden, wan' er moet worden ingegrepen, aldus de burgemeester, die natuurlijk evenals all' burgervaders ook over de woningnood in zyn gemeente spreekt. Na de oorlo; zijn er 34 huizen gebouwd, maar dit aan tal is onvoldoende om aan de vraag te voldoen. Wie in Warmond komt, zal er byna geen industrieën aantreffen. Onze ge meente is totaal ongeschikt voor vesti ging van industrieën, aldus jhr mr Von Fisenne. Zij is wel uitnemend geschikt voor wat men zou kunnen noemen am- bachtsbedryven en vele werknemers uit de omgeving vinden hier emplooi kleine bedrijven, die b.v. annrx aai watersport zijn, zoals de jachtwerven en zeilmakerijen. Werkloosheid kent er dan ook niet en tal van inwoners heb ben volop werk in de bloembollencul tuur. Warmond telt een zelfstandige af deling van „Bloembollencultuur", wat wel op wijst, dat de gemeente ook op dit gebied haar woordje meespreek; Warmond heeft een belangrijke RK Nijverheidsschool, alsmede een tuin- bouwinstituut. terwijl het alom bekend heid geniet, doordat hier het groot-semi narie van het bisdom Haarlem is geves tigd. Dit seminarie is te vergelijken met d? theologische faculteiten J-- universi teiten en de theologische hogescholen in ons land en in zijn gebouwen wonen on geveer 300 personen hoo-^eraren, stu denten en persor rel. Over de bevolking is de burgemeester best te spreken. Zy is gemoedelyk en goedaardig. Vroeger Leiderdorp is al heel oud waren landbouw en veeteelt de hoofdmiddelen van bestaan, maar deze situatie is de laatste tyd sterk gewyzigd De industrie heeft hier een plaats ver overd en zy is er op uit op de belang- rykste plaats beslag te leggen. De be staande industrieën zijn vooruitstrevend genoeg om met omvangryke plannen voor de dag te komen. Met trots vertel de de burgemeester, dat een industrie uit Leiderdorp de stenen voor het Vredes paleis heeft geleverdi- Het gemeentebe stuur is bereid nieuwe industrieën te ontvangen. Een en ander houdt niet in, dat land bouw en veeteelt worden verwaarloosd. De landbouwbedryven staan op behoor lijk peil en men streeft er naar de vee stapel zo goed mogelyk te doen zijn. Vooral het zwartblaarvee treft men in Leiderdorp aan. Nog zyn er vele gemeentenaren die hierin hun bestaan vinden. Leider dorp kent grote en puike boerde rijen. En als men dan de wyde wei landen overschouwt dan is het niet denkbaar, dat de industriële sector wel eens „nummer één" zou kunnen worden. Verleden en heden hebben nog treffende overeenkomsten. De snelle bevolkingsaanwas vergroot het aantal problemen. Maar men zet al les op alles om deze ontwikkeling bij te houden. De objecten waaraan in de toekomst byzondere aandacht zal moe ten worden besteed, zyn: de scholen, de vergroting van de capaciteit van het buizennet van de waterleiding, de cen trale riolering, sportvelden en de Lei- derdorpse brug. Natuurlyk is dit aantal in een bloeiende gemeente steeds voor uitbreiding vatbaar. De financiële posi tie der gemeente is gelukkig zelfstandig, zodat de burgemeester de toekomst ook niet donker inziet Toch zal grote zui nigheid moeten worden betracht. Be sprekingen zyn nog gaande om te komen tot een schooltanddienst en doorlich ting van de hele bevolking op t.b.c. Hooiende boeren onder de rook der Sleutelstad werd gebouwd. In het uitbreidingsplan van de gemeente richting ovule dorp en in de buurt van Oud-Poeïgee8t zal plaats zijn voor voldoende huizen, maar er zullen nog wel enige Jaren heen gaan vóór dat het woninggebrek hier zal zyn opgeheven Een instelling, die Oegstgeests burger vader byzonder waardeert, is het veer tiendaagse spreekuur van het voltallige college van B. en W., waar ieder zyn wensen inzake huisvesting kan kenbaar maken. Hiervan wordt een druk gebruik gemaakt en op deze wijze kan iedereen er van overtuigd zijn. dat zijn wensen en eventuele klachten serieus worden besproken in het dagelijks bestuur der gemeente. Vanzelfsprekend is Oegstgeest een beetje trots op zijn raadhuis, dat na de uitbreiding en restauratie voldoet aan de eisen, die in een gemeente als Oegst geest aan hei gemeentehuis mogen worden gesteld. Maar de gemeente, die geluk kig niet tot de noodlijdende behoort, moet zuinig huishouden en het meest gewenste voor ons zou zijn, aldus de burgemeester, dat bij wijziging van de financiële verhouding tussen ryk en ge meenten t type van bewoners zich zou weerspiegelen in de inkomsten der ge- p -») ,.ER ZIT SPIRIT IN DE RIJNSBURGERS!' Er s bi i ZIT SPIRIT IN DEZE MENSEN", burgemeester, nir P. N. Höweler, ov Dat is het oordeel van de Rynsburgse jr de ingezetenen van zyn gemeente, degelyke, hardwerkende mensen met grote vakkennis en zo ls Rynsbnrg irende gemeente, die het vóór de oorlog wel moeilyk heeft gehad, maar toch nooit noodiydend is geweest." mr Höweler ls trots op „zyn" Rijnsburgers, die hun hoofdbestaan vin- in het kweken van snybloemen, bol- issen of groenten. En getuigen niet' ra", de Tuinbouwveiling en „Bloem- van de nijvere handen van de inwo- van de gemeente op de grens van het bloembollengebied? Je hebt er niet n bekwame kwekers, maar ook han- ■en, die de producten, de bloemen in hun variëteiten van soorten en kleuren de groenten naar tal van plaatsen in land vervoeren en zelfs wordt de glorie van Rijnsburg uitgedragen tot r de grenzen, b.v. in Brussel en Parys. ij verstaan hun vak, die Rynsburgers, het forceren van bolgewassen, zoals dit in Rijnsburg geschiedt, ls uniek In ons land. De rode tulpjes moeten juist vóór Kerst, niet te vroeg en niet te laat, klaar zijn om in ontelbare huiskamers te kunnen getuigen van de „forceer-kunst", die hier wordt beoefend. Het is vruchtbare grond in Rijnsburg en omgeving en juist daarom levert het probleem van vestiging van industrie moeilijkheden op. De commissie voor be houd van cultuurgrond doet haar invloed gelden en het onderzoek, of er industrie- grond is en waar deze ligt, gebeurt dan ook serieus. De soorten grond van de eventueel voor industrie geschikte ter reinen worden nauwkeurig onderzocht, opdat zo weinig mogelyk cultuurgrond verloren zal gaan. Daar komt nog bij, dat industrievesti ging tal van problemen opwerpt, zo zeide •gemeestcr Höweler tegen ons. De in dustrie moet zijn gelegen aan een weg if een vaarwater; waterleiding, kabels oor electriciteit en telefoon, enz. moe- en worden aangelegd en dat alles kost •eel geld. De industrieën, die er zyn, b.v. le conservenfabriek, worden telkens uit gebreid en bovendien brengt industrie vestiging met zich mede, dat werknemers van buiten Rijnsburg worden „geïmpor teerd". Dan gaat het huisvestingspro bleem een wogrdje meespreken. Neen, wij hebben de indruk, dat Rijnsburg meer zit te wachten op huizen voor ziin eigen inwoners dan op industrieën. Rijnsburg ziet zyn toekomst niet som ber in. Er zijn nog mogelijkheden ge noeg. Zeker wanneer de onderlinge ver standhouding er blijft, zoals deze nu is. Er mag dan al verschil van „ligging" zijn, de samenwerking tussen de verschillen de groeperingen is er goed. De Rynsbur gers zijn trouw meelevende leden in hun kerkgemeenschappen. De Zondagsrust wordt- hier gevoeld en bewust beleefd. Nagenoeg alle inwoners richten op do Zondag hun schreden naar de kerkge bouwen. En dit aantal zal wellicht over enige jaren zijn vermeerderd. De Geref. Kerk heeft plannen voor een derde kerk gebouw en ook in de kring van de Vrij gemaakte Geref. Kerk bestaan plannen tot kerkbouw. De Ned. Herv. Gemeente heeft thans twee predikanten en het is niet onmogelijk, dat do Geref. Kerk in de toekomst het aantal predikantsplaat sen op drie zal brengen/ Rynsburgs bevolking is er van over tuigd, dat alleen aan de zegen des Heren alles is gelegen, waarom zy dan ook d« toekomst van haar dorp daarvan afhao*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 21