Geheime order onderschept, dat de strijd moesten staken Roden Kamer onderstreept het beleid van minister Van den Brink Wist U 3 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 823B Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER ,Staatoasttrfc I« «ftetfeera ago bert In tegjjenspott" DORTMUNDERS BEZOEKEN LEIDERDORP ZIE PAG. S Zuid-Koieaanse regering weer in Seoel V.N.-leger houdt de wacht aan grens tussen Noord en Zuid kunnen doen wat zij willen, stad na bezetten. Op een persconferentie heeft Truman de hcop uitgesproken, dat de Koreaan: oorlog zal eindigen met een vrede, die alle partijen voldoening zal schenken. Hij zei niets over het purt of er bepaalde voorwaarden aan Noord-Korea voor capitulatie worden gesteld of dat onvoorwaardelijke overgave wordt eist. Men blijft op zijn hoede! Geen 38ste breedtegraadl Nadat McArthur Seoel officieel aan Syngman Rhee had overgedragen, stelde men de president van Zuid-Korea de vraag of de strijdkrachten der V.N. de 38ste breedtegraad moesten overschrij den. Hierop antwoordde deze: „Er is geen 38ste breedtegraad; dat is het doel van deze oorlog". Hamsterwoede „aan banden gelegd" Pe strijdkrachten der V.N. staan vlak vóór de 38ste breedtegraad, de jcheidingslijn tussen Noord- en Zuid-Korea. De Amerikaanse Geheime Dienst heeft een order onderschept, dat de Roden het gevecht moeten afbreken en zich terugtrekken ten Noorden van de 38ste parallel. Te fokio verluidt, dat de militaire campagne „op één oor na gevild is". Echter verklaart de Amerikaanse luchtmacht, dat de Noord-Koreanen boven genoemde scheidingslijn vliegvelden blijven aanleggen. President jjyngman Rhee en leden van de Zuid-Koreaanse regering keren naar peoel terug. Bulldozers van het Amerikaanse leger Waren daar aan het werk om het puin ie ruimen van de weg, waar langs de •gering plechtig naar het historische •uck-Soe-paleis reed. alwaar generaal [cArthur de bevrijde stad heeft overgedragen. Het zal jaren n. voordat de laatste sporen van d« ge strijd? verdwenen zijn. De stra- liggen vol bovenleidingen van de i. telefoondraden en puin van ver- •ande en stukgeschoten gebouwen. De /olking is blij, dat de Amerikanen i teruggekeerd. Inwoners van Seoel elden met Amerikaanse mariniers op ie trappen van het Capitool, waar een ialmoezenier een dankdienst hield. De „geheime order", waarvan wij hier- gewag maken, is afkomstig van Il-Soeng, de Noordelijke leider de~ loden. Het bevel houdt in. dat de man chappen zich met hur, wapenen op or- elijke wijze moeten terugtrekken, na iet contact met de strijdkrachten der f.N. te hebben verbroken. Hieruit zou .us de plotselinge ineenstorting van do egenstand der Roden kunnen worden prklaard, Buit. Zaken, verklaarde, lehoord te hebben, dat steun kan geven ian de geruchten dat de Noord-Koreanen lij de V.N. of bij enigerlei andere be middelende macht vredesvoorstellen lebben gedaan. Iets anders is, dat de kussische min. van Builen!. Zaken, wisjinski, eer. lonkje heeft geworpen •laar zijn Amerikaanse collega Dean ^.cheson voor een tête 4 tête. beogende !en regeling der huidige moeilijkheden.! India: „Tot hiertoe en niet verder" IHet meest urgente nrobleem is nu of iet gewenst, c q. „noodzakelijk" is, dat |c strijdkrachten der V.N. de 38ste ffeedtegraad overschrijder. McArthur bu gemachtigd zijn, de V.N. troepen de m tens te laten passeren, indier dit mili- Mi" noodzakelijk is. De opperbevelheb- H Ier der verbonden lezers. generaal I ralton Wal'ker. wacht echter nog steeds b instructies. Het zal moeite kosten de I erbitterde Zuid-Koreanen van verder 5 Drukken terug te houden, nu de krijgs- i ans geheel is gekeerd. j Pandit Nehroe. ae premier van Irdia. leeft echter Londen en Washington er fen op de hoogte gesteld, dat zijn re- •ing geen steun kan verlenen aan een 'entuele beslissing van de Ver. Naties, n de manretjes van McArthur ook in |oord-Korea militaire operaties te doen n. In officiële Britse en Amen •enklaringen. is er onlangs d-e na' k op gelegd, dat een besluit om de breedtegraad te overschrijden. :r lofdzaak op militaire gronden zou be- isten. Op korten termijn dient nu door t V.N. op dit punt een beslissing te lorden genomen. Amerika heeft evenals Engeland aan- reeven, hoe men zich de oplossing var fct Koreaanse vraagstuk denkt. Men is borstander van een verenigd Korea )t door de Ver. Naties économisch weer P de beer. moet worden geholpen en fiks heeft ook Paul Hoffman te Parijs j kennen gegeven. Resumerende, is de militaire campagne lans vrijwel afgelopen. Al het verzei |r Noordelijken, aldus Reuter, Is ge- foken en de speerpunten van de V.N Westerlings uitlevering onmogelijk Souvereiniteitsoverdracht belet dit Op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (C.P.N.) heeft dr Drees, mede namens de ministers van Justitie en Bui tenlandse Zaken geantwoord, dat de re gering niet voornemens is de uitlevering van Westerling te vragen of een rechts vervolging in te stellen in verband met diens optreden in Zuid-Celebes. Wester ling zal worden vervolgd, zodra hij hier te lande wordt aangetroffen. Uitlevering door België is niet mogelijk. De beper kende bepalingen van de souvereiniteits overdracht verzetten zich hiertegen, zo wel in verband met de aard der feiten als met het feit, dat die feiten gepleegd zijn op het grondgebied van een andere mogendheid (Indonesië). „Getuigen van Jehova" in uranium-schachten Oude uraniummijnen in het Ertsge bergte worden omgeschapen in fabrie ken voor stalen helmen en opslagplaat sen voor munitie. Volgens ontvluchte arbeiders zou de machinefabriek „Kro- mefa", 14 km ten Zuiden van Annaberg, met de productie begonnen zijn en moe ten daar eveneens 600 gearresteerde „Getuigen van Jehova" munitie-bunkers bouwen, beonnen wegen aanleggen en schachten werken. De „rechtse" op de Koreaanse kaak De Roden hebben het op Korea «afgelegd". Hoe reageert nu hun rege ling? In droeve stemming zendt zij pen protest-nota aan de V.N. en de Veiligheidsraad. Ach, ach. Amerika in Zuid-Korea hebben de burgeroor log ontketend. Hier, mijne heren, hebt [I een pak documenten, waaruit dit piles zonneklaar blijkt „Gezworenen" lan de V.N. zoek toch, zo bidden wij U, naar middelen om een einde te opmaken aan de snode Amerikaanse issie en beveel, dat het Ameri- ;e expeditie-corps zal worden teruggetrokken. De ..rechtse" op de linkse rode ka-ad, wordt, zoals uit de |>rotest-nota der Noord-Koreanen blijkt, met weinig ridderlijkheid ge ïncasseerd! Er zijn verschillende methoden om de hamsterwoede van het publiek „aan n banden te leggen". In de fietsbanden-branche krijgt deze beeldspraak een g toepasselijke betekenis door de bepaling dat men alleen een band kan be- machtigen tegen inlevering van de oude. Daardoor wordt voorkomen, dat j de een. dank zij zijn goede beurs uit de band springt ten koste van zijn g medemens, die straks weer op houten velgen zou moeten rijden g Goya niet meer voor vervoer „Zo denken de mensen in Europa niet lood China wordt over (Formosa niet gehoord jDe Veiligheidsraad van de V.N. heeft Isloten geen vertegenwoordiger van -thing uit te nodigen, om de debatten zonen over de beschuldigingen rake Amerikaanse aggressie tegen For. a, dat nog steeds de zetel is der [tionalisten. Veiligheidsraad verwierp eveneens t voorstel van de Chinese nationalisten de kwestie Formosa van de agenda [schrappen. t Russische voorstel or vertegenwoordiger va: i te nodigen verkreeg 6 kelijke 7 stemmen en (worpen. Tegen stemden de V. S nationalistisch China, terwijl hador en Egypte zich van stemming ithielden. i onmiddellijk i Rood China van de nood- daarmede van gezinnen Dood van drie babies was te wijten aan hitte De Goya zal niet meer worden gebruikt voor het vervoeren van gezinnen, doch uitsluitend voor troepen. De dood van drie babies tijdens een reis in Juni is echter niet aan de hygiënische toestanden te wijten. Drie maal per dag werd het hele schip geïnspecteerd. Tot vlakbij Aden waaide een straffe wind. Daarna volgde een hittegolf en deze. plotselinge overgang is voor twee babies te groot geweest. Zij werden ziek en overleden een dag later, hoewel ze terstond be handeld waren Het derde kindje was ziek aan boord gekomen_en daarna steeds zwak geweest. De autoriteiten hebben het vervoer van kinderen met de Goya niet ontraden. Zij staan voor de vraag, hoever ze met de bezetting van schepen mogen gaan, want slechtsweinig schepen zijn speciaal voor het troepentransport gebouwd. Dit alles heeft minister Schokking ge antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Fens (KVP). Vijf jaar tegen hardhandig inbreker Vijf jaar gevangenisstraf werd van morgen voor de Haarlemse rechtbank ge- 'st tegen de 28-jarige J Th. C. ujt Bever wijk, die een serie van twintig inbraken had gepleegd en bij zijn arrestatie te Haarlem een agent zwaar mishandeld had. waardoor hij tijdelijk kon ontsnappen. De aangevallen agent heft voor zijn dapper verweer de bronzen O N -medaille ge kregen. Uitspraak 12 October. Sigarenindustrie geelt tóch S pet. loonbijslag De sigarenfabrikanten hebben het ver zoek om vrijstelling van de loonsverho ging van 5 procent ingetrokken. Dit ge beurt ondanks de zeer onbevredigende bedrijfsuitkomsten. Sociale motieven hebben de doorslag gegeven. De fabri kanten gaan er van uit, dat de beloofde opheffing van de omzetbelasting spoedig een feit zal worden. Protest van Ambon De Republiek der Zuid-Molukken heeft haar vertegenwoordiger in Nederland op dracht gegeven bij de regering te protes teren tegen het gebruik der Nederlandse schpen Amteldijk en Sumatra bij de aan val der Indonesische strijdkrachten op de Zuid-Molukken. - Als opvolger van generaal Ganeval Minister Stikker te New York vóór zijn vertrek naar Nederland: „In een Europees leger moet Duitsland zijn plaats op een eervolle wijze kunnen innemen. Men oefent critiek uit, als zou Europa niet bereid zijn, z'n verdediging op te bouwen in de mate en met de snelheid, waarmede de V. S. dit gaarne zou zien. Maar, denken de mensen in Europa niet"! Aldus onze Stikker. Amerika heeft 300.000 man nodig Amerika zal in de komende zes maan den 300.000 man onder de wapenen roe pen, hetgeen meer is dan heb-dubbele van het aantal, dat oorspronkelijk in de bedoeling lag. Belastingen zullen nog wel stijgen Eerste Kamer schalt Onder- nemingsbelasting al Zal Sijmen weer meer moeten betalen? Belastingverzwaring in plaats van be lastingvermindering zal voor de toekomst wellicht niet meer zijn te ontgaan, aldus minister Lieftinck gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de wets ontwerpen Belastingherziening 1950 en afschaffing van de Ondernemingsbelas ting. Thans betoogde ook de bewindsman, dat de Ondernemingsbelasting onbillijk is, omdat zij werkt als een dubbele in komstenbelasting. De wet Belastingherziening 1950 werd aangenomen met 30 tegen 1 (communisti sche) stem. De afschaffing van de On dernemingsbelasting ging er door met 22 tegen 9 stemmen. Hier stemden tegen de communisten en de P-v.d.A.. met uit zondering van de voorzitter, prof. Kra nenburg. Millioenenerfenis naar Wychen Wilde geruchten doen de ronde In Nijmegen en Wychen doen al sinds enkele dagen wilde geruchten de ronde over een millioenen-erfenis. Men zegt, dat een Amerikaans zakenman, Dirks, aan zijn erfgenamen in Nederland veertien millioen gulden heeft nagelaten. Dit be drag is in de volksmond reeds tot millioen gulden aangegroeid. De (ve moedelijke) erfgenamen, twee anbeidei uit Wychen, maken zich geen illusies e zijn uiterst gereservee-rd. Zij weten nog van niets. Er is een verhaal loop, dat de eohtgenote van minister Van Maarseveen, die nog verre familie v« de milMonnair zou zijn, Woensdag Wychen is geweest om mededelingen te doen over de erfenis. Op het stadhuis wist men daar niets van. Het dorpje be leeft een opschudding. De erflater vertrok met een dorpsge noot, Klaassen. ongeveer 35 jaar geleden uit Wychen naar Amerika. Ze paardenhandelaren en wisten in Amerika met een soort manege millionnair ti Paniek in Zweden door hoorspel Thans departement tegen psycho logische oorlogvoering ingesteld In Zweden zal een speoiaal departe ment worden opgericht voor de bescher ming tegen psychologische oorlogsvoe ring. De Zweedse minister van Bmnenl. Zaken maakte dit 'gisteren bekend, na dat Woensdag in het gehele land een paniek was ontstaan door een radio- uitzendirtg over dè Napoleontische oor logen. Een omroeper deelde plotseling mee: „Een Westelijke mogendheid is Zweden binnengetrokken en zal het dwingen zijn politiek te wijzigen in deze lang verwachte botsing tussen Oost er. West," Direct hierna begonnen alle tele foons bij de dagbladen en de radio-om roep te ratelen. Luisteraars, die even gewacht hadden met het vragen van uit leg, hoorden de omroeper zijn inleiding kalm besluiten met „Dat gebeurde in 1812".... Weer condensmelk en melk poeder naar Duitsland De regering ziet geen aanleiding meer, nog verder gevolg te geven aan het in Februari door de Duitsers gedane ver zoek om de export van gecondenseerde melk en melkpoeder naar West-Duits- land stop te zetten, zodat met ingang van gisteren weer uitvoermachtigingen voor "eze producten worden afgegeven. Flessenmelk tijdelijk een cent duurder De prjjs voor gepasteuriseerde fles senmelk zal met ingang van 8"October in het gehele land met één cent per liter worden verhoogd tot 25 cent per liter of 14 cent per halve liter. Dezp prijsverhoging houdt verband met de winstmarge die bij 24 cent per liter, naar berekeningen van het ministerie van Landbouw, te laag is. Omdat prijs verhoging met een halve cent onmoge lijk is, mag de prijs nu één cent omhoog, maar dan moet hij in het voorjaar weer een cent omlaag, gelijk op 7 Mei jl. ook is gebeurd. Om de prijzen en de lonen Wantrouwende motie werd omgekeerd in een uitspraak van vertrouwen (Van onze parlementsredacteur) Het kan raar lopen in de politiek. Verleden week heeft de heer Suurhoff (Arb.) in de Tweede Kamer hoog van de toren geblazen tegen minister van den Brink. Hij was niet bijster goed van vertrouwen in diens prijzen- beleid. Eergister legde hij zich er nog steeds een beetje mopperend bij neer, doch kwam toch met een motie, die nog wel iets van zijn wan trouwen deed blijken, zodat de bewindsman terecht moest opmerken, dat de indruk gewekt werd, alsof de regering op prijsfeeheersingsgebied eigenlijk nog niet veel had gepresteerd. Gisteren veranderde de heer Suurhoff zijn motie zodanig, dat in feite gesproken kon worden van volledig onderschrijven van 's ministers beleid. Voorwaar een om zwaai (of een bekering?) binnen een week Wij moeten wel zeer bepaald constate- :n. dat tegen de uiteenzettingen van Van den Brink, prijzenstop als uigangspunt voor een goede prijsbèheersing ongèwenst en daarmee ongeschikt is, zeer weinig is ia te brengen. Rustig en hoffelijk, steeds het goede zoekend ook in hetgeen zijn opponenten meenden te r brengen, heeft prof. Van den Brink tel kens weer zijn standpunt uiteengezet. En daarbij heeft hij getoond, dat hij niet alleen de prijzen weet te beheersen tot nveau, dat kostprijstechnisch antwoord is, doch tevens, dat hij ook de taak. waarvoor hij als bewindsman steld, volledig beheerst. Het komt ons voor, dat hier ook op zijn plaats is een woord tot het C.N.V. Dit heeft immers dezer dagen opnieuw en prijzenstop gevraagd, met moge lijkheid van dispensatie. Minister Van den Brink heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat dan duizenden zoeken om dispensatie zouden worden Ingediend, die na ernstig onderzoek gro tendeels toegestaan zouden moeten den. Hier heeft hij opnieuw getoond, beide benen op de begane grond te s Zou het ook niet zo zijn, dat een zenstop met dispensatie-mogelijkheid tot 1ermijdelijk gevolg heeft, dat iedere producent zijn goederen zou gaan vast houden, tot op een indgediend (en waar. schijnlijk ingewilligd) verzoek tot dis pensatie is beslist. Bedrijfseconomische ■wegingen zouden hiertoe ongetwij feld op vrij grote schaal leiden. Het ■ndresultaat zou niet anders zijn dan b de door de regering voorgestane politiek en een periode van schaarste zou zich waarschijnlijk in sterkere mate doen ge voelen dan nu. Doch laten wij terugkeren tot de ge wijzigde motie-Suurhoff. De heer Kort hals vond deze aanvankelijk een sla de lucht, omdat, na de ommezwaai de voorsteller, feitelijk niets anders ge- vTaagd weid dan om met het gevoerde beleid voort te gaan. Toen echter minis ter Van den Brink verklaarde, dat hij toch .wel> graag döor de .Kamer, een on derstreping vah zijn beleid wilde hebben en daarom de motie aanbeval, kon de heer Korthals weinig anders doen, dan te berde achter de uitspraak te gaan om de heer Suurhoff te steunen, doch de minister. De motie werd dan ook zonder hoof delijke stemming aangenomen, met al leen de communisten tegen. Dat was dus de eerste motie. De volgende motie, door de communisten gebaard, waarin wel om-een prijzenstop werd gevraagd, gevolgd door een waslijst van wensen, het behoeft bijna niet meer geschreven, verkreeg alleen communistische stem men: zij werd met 706 verworpen. Evenzo verging het de motie-Gortzak, waarbij gevraagd werd, geen enkele dis pensatie te verlenen van de verplichting, een loonsverhoging van 5 pet te geven en deze te doen uitbetalen aan alle werknemers(sters): zij werd verworpen met 72 tegen 6 stemmen. Het is hie: tevens op zijn plaats, te vermelden, dat minister Joekes tevoren had toegezegd, dat bij het verlenen van dispensaties nauwgezet te werk gegaan zal worden en dat niet ieder verzoek zal worden ipgewilligd. Voorts had hij de heer Andriessen (KVP) gerustgesteld t.a.v werknemers, die niet onder een collec tieve arbeidsovereenkomst of een bin dende loonregeling vallen en tevens t.a.v. werknemers, die niet hebben ge profiteerd van de vorige loonronde. Het verloop zal door het College van Rijks bemiddelaars met argusogen worden ga degeslagen. (Zie vervolg op pag. 3) DAT militairen van het opleidingscen trum van het Belgische vliegwezen te Sint Niklaas gisteren de vliegbasis Woensdrecht bezochten. DAT een Wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het protocol van 3 Juli j.l. bij de Benelux-douane-overeenkomst van 5 September 1944 en bekrachtiging van het K. B. van 19 Mei j.l. over wijzi gingen van invoertarief. DAT in Westerbroek de motorcoaster Rubicon (500 ton) te water werd gelaten voor de reders Schithorst en Schuitema te Groningen. DAT voor het Amsterdamse Hof be vestiging werd geëist van de in 1946 uit gesproken straf (zes weken gevangenis) tegen de 56-jarige Amsterdammer J. Th. H.. die gelegenheid gaf tot hazardspel. DAT de 50-jarige Amsterdamse schil- =r W M. ten C., die wegens het in be waring hebben van gesmokkelde horlo- tot f 50 boete cn een maand voor waardelijk was veroordeeld, in hoger beroep ging daar hij dacht dat hij een maand zou moeten brommen en er nu bevestiging van de straf geëist is. DAT een 58-jarige chauffeur in Am- terdam is aangehouden wegens oplich ting tot een bedrag van f 1500 van een 73jarige vrouw in de Tweede Jan Steen straat DAT de jaarlijkse dodenherdenking an de stoottroepen Zondag 8 October In LeeuwenBeneden (Gld.) wordt ge houden. DAT de fa E. V. Crey en De Rouw te Rosmalen met f 237 500 laagste tot .hoofd van het Franse militaire I de inschrijving voor het bouwen van bestuur in Berlijn benoemd generaal enkele verdiepingen op de mijnendienst. kazerne in Den Helder (hoogste f 284.000). DAT de A'damse rechtbank in hoger beroep de organisator van de voetbalpool Club van Deskundige Amateurs tot f 100 boete veroordeelde. DAT de fruittentoonstelling Zuid-Oost. Utrecht 1950 gisteren in Wijk bij Duur stede is begonnen. DAT de fa J. Oort te Vriezenveen met bijna f 200.000 laagste inschrijfster voor het bouwen van een Hervormde kerk in Westkapelle (hoogste f 215.000) DAT de reeds hoge eierprijzen in Bar- neveld deze week verder stegen van f 16 a f 16.75 tot f 18 a f 18,75 de honderd. DAT de 50-jarige Th. v. d. Bend, die met een andere spoorarbeider bij Zwolle over een spoorbrug liep, door een diesel, trein werd gegrepen en ernstig werd ge wond. DAT de filmgroep Staal in Hengelo een film over postduivensport heeft ver vaardigd onder de titel „Snelle Wieken". DAT vanwege het Economisch Techno, logisch Instituut in Limburg een rapport is verschenen over de metaalindustrie in Midden- en Noord-Limburg. DAT het Algemeen Orgaan Voedsel voorziening (Jan van Nassaustraat 85. Den Haag) sinds zijn oprichting in 1949 veertig organisaties in zich heeft ver- DAT de Amsterdamse verkeerspolitie, voorheen verkeerswezen en daarvoor voermanswezen op 31 Januari as. 125 jaar bestaat. DAT de eerste R.-K. middelbare hotel vakschool van ons land in Maastricht is geopend. DAT café De Turfvaart te Breda is uitgebrand door kortsluiting in een elec- trisch orgel. DAT de e. Drente thani Osse, die naa rste R.-K. burgemeester in is benoemd, itl. W. F. P. Schoon «heek gaat. DAT de cursussen van de 64 volksuni versiteiten in ons land het afgelopen werkjaar 1750 minder cursisten trokken dan vorig jaar (en wel 39.861) zichzelf staande bijeenkomsten 26.149 minder (in totaal 171.354). DAT het voor Amerika gebouwde jacht Elise bij Kijkduin in stormweer een mast verloor, doch behouden Hoek van Holland is binnengesleept, DAT voor de beste reu en elke variëteit op de hondententoonstel ling, die 11 en 12 Nov. in Utrecht wordt gehouden, een Oranjeprijs is ingesteld. DAT mevr. de weduwe Neeltje Blom- Van Duijvendijk te Gouderak 4 Oct. 101 jaar hoopt te worden. DAT de ministeries van Econ. Zaken en van Landbouw binnenkort gereed komen met het onderzoek naar de winst marges en minimumprijzen die de sla gers in vele plaatsen zijn overeenge komen. DAT J. G. Gooden hoofdingenieur bij de prov. waterstaat in N.-Brabant be noemd is tot dir. van gemeentewerken in Breda. DAT de luit.t.z. der 1ste klasse H. A. W. Goossens tijdelijk is bevorderd tot kapt.-luit.t.z. voor zolang hij Nederland vertegenwoordigt bij de coördinatiecom missie' North Atlantic Ocean Regional Planning Group in Washington. DAT het Vroesenpark te R'dam het- elk in de hongerwinter door de bevol king werd kaalgehakt door de D.U.W opnieuw zal worden aangelegd. DAT na 4 Skymasters en een DC-4 nog 2 Constellations van de KLM worden omgebouwd i.v.m. de emigratie-drukte i deze toestellen dan ruim 60 in plaats de an 45 personen kunnen vervoeren. DAT ook aan het verloren gegane ss. Polydorus van de Mij Oceaan te A dam de Kon. vermelding bij dagorder is toe gekend. was Seoel dan ook officieel in Amerikaanse handen, op verschil lende punten boden kleine we standsnesten van Noord-Koreaanse zelfmoordtroepen hardnekkige te genstand. Amerikaanse middel- ire tanks rukken op door de brandende straten, om de laatste Erzetshaarden uit de weg te rui- ,en. (Tele-foto) Het teken van de overwinning.' De rode vlag van de Noord-Koreanen zakt in het hartje van Seoel, om plaats te maken voor de vlag ran de (Tele-foto) U.N.O. Vleesoorlog in Meppel: rundvlees 80 cent per kilo goedkoper In Meppel woedt onder de slagers een prijzenoorlog. Het rundvlees is reeds met 80 cent per kilo en het varkensvlees met 40 cent in prijs gedaald. Enkele sla gers wilden niet langer accoord gaan met de door de slagershond vastgestél- winstmarge en verlaagden de prijs mei 40 cent per kilo op het rundvlees. Dc bond reageerde met een prijsverla ging van 20 cent per kilo op het varkens vlees. maar de tegenparty deed daarna hetzelfde. Verdachte pakte rechter de hamer ai „Ik wens geacht te worden, niet aanwezig te zijn" De zoon van het Arubaanse Statenlid Henny Eman, C. A. of Sjon A. Eman ge heten. is veroordeeld tot een boete van f 250 of 50 dagen hechtenis,~daar hij enige tijd geleden op het vliegveld Dakota het Statenlid Gerharts een slag in diens ge zicht had gegeven, waardoor deze laatste tengevolge van het breken van zijn bril, bloedend gewond werd. Eman zeide, dat hij de dagvaarding niet accepteerde en toen de rechter hem daarin niet ontvan kelijk verklaarde, pakte Eman de hamer van de rechter, sloeg daarmede driemaal op het groene laken en zeide: „Ik wens geacht te worden, niet aanwezig te zijn" en begaf zich naar de getuigenbank. Negen koeien bij brand omgekomen Negen koeien zijn vannacht omgeko men in een brand in een kapitale boer derij te Ferwerd, bewoond door J. Bouma. De tot de nok met hooi en graan gevulde schuur brandde geheel uit. Een deel van het woonhuis werd gered. De schade is nog niet te schatten. De boer derij is verzekerd voor ruim twee ton. LACH NIET MEER OM UW GROOTMOEDER „M'n eksterogen steken weer zo en dan komt er regen!" Als uw grootmoe der dat zei, haalde u natuurlijk medelij dend de schouders op. Maar, wat hebt u dat goede mens daarmede onrecht ge daan Immers wat heeft dr T. G. Howe, districtscontroleur bij de luchtvaart dienst te Edmonton, in Alberta, weten schappelijk vastgesteld? „Regen die in aantocht is, doet de menselijke weefsels water absorberen, opzwellende pijn in eksterogen neemt toé" Voorlopig nog oude prijzen voor gedistilleerd Het bestuur van de Vereniging van Distillateurs heeft besloten de verkoop prijzen van gedistilleerd en likeuren niet te verhogen, ondanks de stijging van de grondstoffenprijzen. Men wil eerst af wachten. hoe de kwestie van de accijns verhoging zal aflopen. Enkele distilla teurs zijn er niettemin toe overgegaan, de prijs van het gedistilleerd met tien cent per liter te verhogen. Ook likeur en advocaat zijn hier en daar duurder geworden. H. W. Tilanus gaat heen als secretaris Onderwijsraad Ingaande 1 Januari 1951 is aan de heer H. W. Tilanus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de onderwijsraad. Gepensionneerde militairen klagen nood bij Koningin Het inkomen van de militaire gepen- sionneerden is sinds 1938-1939 practisch de helft gedaald. Tegenover de prijs stijging van 130 procent is slechts een toeslag op basis van 25 procent gesteld. De toestand is onhoudbaar, aldus een adres van de Algemene Militaire Pen- sioenbond aan de Koningin. Vliegtocht in de huiskamer Zaterdag as zal voor het eerst door de B.B.C. een televisie-programma van de lucht uit worden opgenomen. De opname apparatuur zal zijn aangebracht in een groot vrachtvliegtuig, een Bristol Freigh ter, die een rondvlcht boven Zuid- en Oost-Engeland zal maken. De toeschou wers zullen thuis op het scherm van hun televisietoestel een indruk kunnen krij gen van het vliegen in een groot vlieg tuig. WEERBERICHT 1 Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- k:ng met vanacht en morgen- ochtend hier en daar mist. iW*** Morgen overdag waarschijn- Plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Westelijke, Zuidelijke richtingen. Voor- n het Zuiden van het land ieU liddagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 6.38—1821 uur- Mi« 19-2411 40 uur. 4 October L. IC later ui: namelijk hogere

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1