IN DE KEUKEN VAN DE KRANT GAAT T WARM TOE Nieuws, lood. papier en inkt materialen I |%H van e^e dag Ooi de tijd spreekt een hartig woordje mee... gietapparaat loden hallronde pagina's ULl drukpers loden inktcylindexs tegen papier Van Lezeis schrijven ons" en nog wat j TANGZAAM KRASTE de pen over het papier, dat de schrijver moei zaam vol schreef met hetgeen zijn ge- dachten tot dusver had vervuld. Dagenlang had hij met deze gedach- ten rondgelopen en hij wilde het wel can iedereen, die hij kende, ja, zelfs aan iedereen, die hij niet kende vertellen, hoe het hem zou spijten, wanneer juist die ene bank in het Van der Werffpark, waarop hij en zijn vrienden uit het Tehuis voor Ouden van Dagen altijd zaten, zou worden weggehaald. oude herinneringen ophalen. Bij voor baat onze vriendelijke dank. J. Tegelaar Tehuis voor Ouden van Nadat Opa Tegelaar 's middags met zijn vrienden de brief had gepost, werd' de volgende morgen tijdens de „conferen tie" in het park, lang en breed gedelibe reerd over het al of niet succes hebben van zo'n ingezonden stuk. Enfin, ze kwa men tot de slotsom, dat eerst de krant diende te worden afgewacht om te kij ken of het erin stond. Dan zouden ze een dag of wat de tuinman eens vo zichtig trachten uit te horen. Zo snel mogelijk Maar terwijl de oude heer Tegelaar zijn vier bankgenoten de middag van I posten op hun gemakje naar het Tehuis gingen, aten en later tussen de lakens kropen, kwamen heel wat andere het geweer om te zorgen, dat de brief op de bestemde plaats werd bezorgd. En toen dezelfde heren 's morgens het ontbijt bezig waren, werd hun brief tezamen met een enorme stapel andere brieven uit de postbox van de N. L. C. ir het postkantoor aan de Breestraat ge licht Óff1* hetzelfde moment dat de heer Tegelaar voornoemd zijn kopje thee (liefst met veel suiker) met smaak leeg- Ze hadden op een zonnige namiddag to iets opgevangen van een tuinman. Ach, het kon ook een grapje zijn geweest. Maar, stel je voor, dat het eens waar was! Die bank stond juist zo lekker in het zonnetje en bovendien zo heerlijk in de luwte. Een van de mannen wist na enkele dagen de oplossing voor hun moeilijkhe den. Er moest een ingezonden stuk in de „Nieuwe Leidsche" worden geschreven, dat zou beslist helpen. En onderelkaar hadden ze uitgemaakt, dat hij de taak op zich zou nemen. Dus is hij aan het schrij ven gegaan, maar een gemakkelijke op dracht was het nu niet direct. Z'n vingers waren stram en een pen ontwend. Toch was het gelukt en een diepe zucht ont- tnapte hem, toen het varkentje was ge wassen. Z'n naam en adres stonden er keurig onder. Nu de brief nog even overlezen: Mijnheer de redactie, Misschien wilt U in de Nieuwe Leidsche krant een stukje zetten. Hier volgt het. Daar wij gehoord heb ben, dat er een bank in het park wordt weggehaald, die door ons altijd wordt gebruikt, willen wij vragen ermee te wachten tot de winter, als het koud gewbrden is om te gaan KitUn. - Vijf Lei denaars, die op deze bank ,.'t is druk bij de voor-opmaak dronk, werd zijn brief op tafel van een der redacteuren van de N. L. C. gescho ven, terwijl de chef-redacteur zoiets bromde van „Zeg, bekijk jij dat eens even, het moet zo snel mogelijk naar de zetterij". Na een bericht over een aan rijding in Hillegom, een paar regels over een voetbalwedstrijd in Hazerswoude en een uitgebreid verslag van een stieren keuring in Alphen aan den Rijn, kwam de brief van de heer J. Tegelaar onder handen. Rits, rits, schoot het papier in de schrijfmachine en enkele minuten later was het ingezonden stuk bewerkt getikt en lag het stapeltje kopij op het bureau van de chef. „Naar de zetterij", had de chef-redac teur gezegd en hij had er even bij ge dacht, dat het lieve leven daar al weei de gang was. Ze zouden zeker naai de volgende zending kopij zitten uit te kijken. Een mens moest eigenlijk twee lichamen hebben. Maar zijn aandacht werd reeds voor andere dingen ge vraagdv En hij had gelijk. De zetmachines draaiden en bromden, mannen in blauwe en gele overalls zetten, dat het lust was. Af en toe kwamen ze aai kopij-tafel de hun toegewezen porties halen: weerbericht en radioprogramma, advertenties en berichten uit Kerk en School, „lange lappen" buitenland. Kamer en „Wist-U-Datjes". Een handje-vol kopij was het, dat een van de zetters een half uur later mee naar zijn machine daarbij de lezer vermoedt het al was het ingezonden stuk van vrienden van de bank in het Van der Werffpark. Berichten in lood Kom, laten we terwijl deze man de berichten in het lood schrijft, zijn machine eens wat van dichtbij gaan be kijken. Het is altijd een interessant ge zicht, zo'n grote machine in werking. Hoog en breed is de zetmachine. Even twee meter hoog en anderhalve meter breed. Het eerste dat opvalt is het toet senbord, dat groter is dan van een schrijf machine ên bovendien komen alle letters er meer dan eenmaal op voor. Wanneer 'de zetter mï, bijvoorbeeld, de letter'A op zijn toetsenbord aantikt (het tikken gaat veel lichter dan bij een schrijfmachine) dan hoort hij zijn letter vallen en ziet op hetzelfde ogenblik een koperen matrijs van de letter A in zijn verzame laar staan. Boven zijn toetsenbord bevindt zich namelijk in schuin opwaartse richting een aantal platte metalen kasten. In elk van deze kasten is een dertigtal naast elkaar gelegen kanalen, die kleine koperen plaat jes (matrijzen) bevatten. Kanaal een: matrijzen, die aan twee zijden de letter A vertonen (ingestempeld), kanaal twee: andere letter, kanaal drie: weer een andere letter, enz. alle letters van het alphabet en de meest voorkomende let tertekens. De zetter is ondertussen toegekomen in het ingezonden stuk en tikt: „Daar wij gehoord hebben, dat er een bank in het Van der Werffpark zal worden weg gehaaldenz. Achtereenvolgens val- de matrijzen van de letters een loze matrijs om een beetje ruimte (wit) te maken tussen de afzon derlijke woorden, w ,ijweer een loze matrijs, g ,een zo voort uit de respec tieve kanalen en komen keurig in de juiste volgorde in de verzamelaar te recht, die de zetter op de goede breedte kolom) heeft afgesteld. In deze ver zamelaar kan ae zetter de matrijzen controleren (aflezen), die hij heeft doen vallen. Wanneer de regel geen matrijs kan bevatten, drukt hij met de rechterhand een handle naar beneden en dan schuiven de matrijzen alle tegelijk de gietmal. In de gietmal aange komen, wordt tegen de matrijzenregel loeibaar lood aangedrukt en in spiegel schrift komen de letters van de eerste regel van het ingezonden stuk in hoog- relief op de loden regel te staan, die afge zaagd op een bepaalde maat door kanaal op een smalle liggende plaat (galei) wordt geschoven. 280 Graden Celsius... Kijk maar eens, of U zo'n loden regel kunt lezen. Neen, nu nog niet aanpakken, t dat beiekent 'n paar verbrande vin gers. De regel is zogezegd wit-heet. Lange loden staven worden, aan een langzaam dalende haak hangend, in de aan df machine gebouwde loodpot gesmolten er dit vloeibaar metaal geeft een tempe- ituur van ongeveer 280 graden Celsius. Wanneer wij nog even de gang va lëyen gebruikte regel matrijzen volgen dan ontdekken we iets zeer ingenieus. De matrijzen worden door middel grijparm (de elevator) omhoog ge bracht en stuk yoor stuk glijden ze i kanalen van de matrijzenkast, waari thuishoren. De D bij de matrijzen D, de twee a's bij de andere a's enz. drukpers deel van machtig apparaat En terwijl wij U dit vertellen heeft de zetter zijn berichten allang afgezet. De zet namelijk gemiddeld 135 regels uur, dat wil zeggen ongeveer 50.000 letters per werkdag. Ook is zijn galei bijna vol loden regels en hij brengt dit zetsel naar de afdeling voor-opmaak. Hier schuift hij zijn vrachtje af, legt zijn kopij erbij en gaat met zijn galei onder rm weer nieuwe voorraad te zetten kopij halen. mensen van de voor-opmaak of lijncorrectie hebben zich intussen al over het gezette ingezonden stuk ontfermd. Zij maken het zetsèl schoon d.w.z. zij verwij deren de kleine loodsplinterijes die aan le«abaarheid..VACwhet zetsel door tussen» de' kop en het bericht en overigens op alle plaatsep waai-'dit typografisch ver antwoord is, dunne plaatjes lood in te voegen. Boven de cri-de-coeur van de heer Tegelaar »staat „Lezers schrijven ins" en daaronder in kleihe vette letters ,De bank jiog niet weghalen". „Sfeen" is niet van steen Dan gaat dit zetsel naar een proefpers, ;n kleine machine, waar een aantal inkt rollen over de loden regels heenrollen, zodat de letters zwart worden en op een smalle reep papier een afdruk kan wor den gemaakt. Deze afdruk van het zet sel noemt men „vuile proef'. De proef wordt naar de corrector gebracht, die eventuele fouten er op aantekent. Dan komt de proef bij de zetter, die het be richt heeft gezet en deze zet de regels 'er, waarin de fouten voorkomen. De lijn-correctie-mensen zorgen ten slotte, dat het zetsel wordt gecorrigeerd: zij halen de foutieve regels eruit en zet ten de overgezette er voor in de plaats brengen^het zetsel naar „het steen". Dit „steen" is niet van steen, maar m metaal en het is een lange metalen kast, zowat een meter hoog. waarop al het zetsel wordt geplaatst, dat „ih de krant" moet. Wat niet direct nodig is, gaat op de schuifbladen in deze lange kast. tegen de tijd, dat Opa Tegelaar De foto's op deze pagina en het merendeel der opnamen in dit NX.C.- jubileumnummer zijn van onze foto graaf N. v. d. Horst. gaat denken aan zijn middaghapje, neemt de typograaf-opmaker het stukje „Lezers schrijven ons" en plaatst het op aanwij zing van de redacteur-opmaker in een van de zes vormen, die op de opmaaktafel gereed liggen, want de krant zal die dag uitkomen met zes pagina's en in elke wordt een pagina opgebouwd. Zoals te begrijpen is, worden de pagina's van bovenaf opgemaakt en staat dus het zet- m „op z'n kop", de taak van de opmaak redacteur om tezamen met de technisch- opmaker de pagina's zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Een goede plaats te geven aan de berichten met de drie. of twee koloms koppen en de foto-cliché's is een zeer voorname factor, die beslist over de leesbaarheid van een blad- Ook moet een belangrijk bericht ni een achterpagina worden „weggestopt" het zetsel met sport mag bij voorbeeld niet tussen dat van de marktberichten kómen. Draaiende wijzers... En zo zijn er honderden kleine en grote dingen, teveel om hier alle op te no« die de zenuwen van de mensen aan danig op de proef stellen. Want hoe vaak gebeurt het piet, dat eei richt al lang en breed in de reeds opge maakte paginavorm' staat, wanneer een telefoontje komt, dat dit bericht bevoegde zijde zojuist werd tegengespro ken". Eruit dus! Er moet direct een pas send bericht gevonden worden, dat de - compleet maakt, terwijl son :et een bericht betreft met e twee kolom,de vorm geheel opnieuw moet worden opgebouwd. On verbiddelijk draaien echter de wijzers van de grote klok op de zetterij en nu nog een aanvulling bij een bepaald bericht op de machine zit, de vorm moet dicht en weg, want Opa Tegelaar wil mers 's middags zijn ingezonden stuk de krant lezen en dat kan onmogelijk, als de vormen op de opmaaktafel blijven liggen. Er moet nog heel wat gebeuren vele handen krijgen nog volop werk. Paginavorm na paginavorm wordt op :n wagentje weggereden, er komt ee stük geprepareerd papier op te liggen e dan schuift men de vorm onder de prage-pers. Dit is een hydraulische pers, die onder een druk van 110 kg per cm2 de „spiegel"-tekst in de papier-matrijs drukt. Wanneer een minuut of wat later vorm er onderuit wordt gehaald, dan deze matrijs de eerste voor de bui tenstaander leesbare pagina van de enige tijd verschijnende krant Terwijl olgende vorm onder de „prage" schuift is de matrijs al in handen van de stypeurs. Deze vakmensen werken altijd benauwde temperatuur bij gratie van kokend lood, dat in een giet apparaat de onder de prage-pers maakte matrijs bedekt, zodat een loden plaat ontstaat in de vorm van een halve cylinder. Een tweede plaat van dezelfde pagina, direct gegoten achter de eerste, maakt de cylinder compleet. Van elke pagina worden zo de loden platen gego ten, die na afkoeling op de enorme druk-, pers worden gemonteerd. Papier en inkt De drukkers hebben vooraf al gezorgd, dat de grote papierrol onder de machine werd gehangen en de papierbaan tussen de rollen door gehaald. De inktrollen, die straks tegen de loden cylinders gaan draaien, krijgen door middel van pompen hun drukinkt. Zijn alle platen op de pers, alles o. k„ draaien maar! Wanneer de pers binnen enkele secor den op volle toeren is gekomen, dan i_ lawaai, dat het horen vergaat. Al schreeuwt men zich de keel schor, zich aan een ander verstaanbaar maken onmogelijkheid. Bijna 500 keurig gevouwen kranten verlaten per min het vouwapparaat en glijden over lopende band zo in de handen van pakkers, die aan een teller precies kun- hoeveel kranten er uit machine komen. En de razende wenteling de cylinders en het papier erover erlangs gaat onverminderd door. Evenwel, voor de krant bij Opa Tegelaar het Tehuis is bezorgd, zijn ook dan er vele mensen in koortsachtig tempo i het werk geweest. De sorteerders e pakkers, de chauffeurs en de bezorgers, allen dag in, dag uit hun steentje de „Nieuwe Leidsche Cou rant" bij de lezers thuis te brengen. In eer en wind, zomer en winter. Enfin, gelukkig is het nog geen wtn- x en zo dachten de bankgenoten in het Van der Werffpark er ook over. Wat die in hun schik, toen ze 's middags heel vergenoegd regel voor regel elkaar het ingezonden stuk van J. Tegelaar kon den voorlezen. En of ze succes hebben gehad met hun ..Lezers schrijven ons"? Wel mijn waarde, loop vanmiddag nog het mooie Van der Werffpark even door de: de bank staat er nog en de man van Opa Tegelaars leeftijd halen nog steeds oude herinneringen op NIEUWE LEIDSCHE COURANT IS'JUBILEUM-UITGAVE 1950 zetmachine pas vit Amerika batterij van machines duizenden loden regels per dag.... ....prage-pers eerste leesbare papierpagina „Het staat in de krantJ" maar wat ging hier niet aan voorat..,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 19