Proces tegen Von Falkenhausen c.s. in Brussel begonnen ECONOMIE EN FINANCIËN Edna Earl DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 Berucht nazi-kwartet staat terecht Schuldig aan deportaties en terechtstelling van Belgische gijzelaars en Joden IN HET BRUSSELS PALEIS VAN JUSTITIE, dat door de Duitsers voor hun aftocht in 1944 in brand werd gestoken, doch thans vrijwel geheel gerestaureerd Is, is gisteren een aanvang gemaakt met het proces tegen een viertal Duitse oorlog! misdadigers, die in de bezettingstijd onze Zuiderburen aan de terreur van het naz regime onderwierpen. Het zijn de generaals Ernst von Fal kenhausen, destijds militaire gouverneur voor België en Noord-Frankrijk, die op 10 Mei 1948 door de Amerikanen aan België werd uitgeleverd. (Sinds de aan slag op Hitier op 22 Juni 1944 verbleef hij in een concentratiekamp), Eckhardt Reeder. gewezen hoofd van het burger lijk bestuur in België, Frans Bertram er Bernhard von Clear, welke laatsten ach tereenvolgens aan het hoofd stonden var de „Oberfeld'korwmandantur" te Luik. Zij worden alle vier beschuldigd van oorlogs misdaden in het bijzonder van de weg voering en terechtstelling van Belgische gijzelaars en Joden. Het onderzoek in deze zaak heeft 2 jaar geduurd; de dos- dan 2500 docu- siers bevatten m menten. Op de eerste dag van het proces kwam het niet verder dan een juridische scher mutseling over de vraag of de Krijgs raad, waarvoor het beruchte viertal te recht stond, wel bevoegd was om het te veroordelen. Neen!, betoogden de advocaten van de beschuldigden onmiddellijk na de opening het Hoge echtsge- élechti Militair Gerechtshof, waar leerden met dezelfde rang als die de. beklaagden zitting hebben, zouden in rechtspreken. erlegde deze dedeling, Truman en Stalin moeien met elkaar praten (Vervolg van pag. 1) Welke waarde valt er aan Malik' Verklaringen te hechten? De afgevaar digde van een verwant land, namelijk de Joegoslavische minister van Buit. Zaken, Edvard Kardelj, heeft in de As- semblée Rusland er van beschuldigd, dat het een aggressieve campagne tegen Joegoslavië voert. Als dus een collega van Malik, namelijk de Rus Wisjinsky eist, dat oorlogspropaganda in alle lan den moet worden verboden, daY» dient hij dit in de eerste plaats op zijn eigen land toe te passen. Rusland, aldus Kardelj. voert het tempo van de „koude oorlog" op, lokt grensincidenten uit en concen treert troepen aan de Joegoslavische Vandaar, dat de Joegoslaaf twee reso luties indiende: 1. Een permanente be middelingscommissie, samengesteld uit de zes kleine landen van de Veiligheids raad en zes andere uit de Assemblée. 2 Elk land, dat tot militaire operaties overgaat, moet binnen 24 uur te kennen geven, dat het bereid is „het staken" en zijn strijdkrachten weer terug te trekken, mits de tegenpartij een zelfde verklaring aflegt. Op die wijze valt té constateren, wie de „aanvaller" is. In genoemde commissie zou de „Grote Vijf" niet vertegenwoordigd mogen zijn. Eerst de vijfde colonne terug... In verband met de antwoorden van Malik op vragen hem gesteld, is mede van belang, dat in de Assemblée, Bevin, de Britse min. van Buit. Zaken, gerea geerd heeft op een z.g. „vredesplan" var dé Rus Wisjinsky. Bevin eist, dat Rus land eerst de beruchte vijfde collonnes terugtrekt uit de Westelijke demecra- tische landen en daarna valt er té praten. „Wij wensen vrede" aldus Bevin „maar wij zijn ook bereid onze vrijheid vastberaden te verdedigen". Hij verklaarde voorstander te zijn het. door Dean Acheson ingediende, voorstel om in elk land V.N.-strijdkrach ten, van de eigen natie, te stationneren. Hij wees op het gevaar, dat het Rus sische leger groter is dan de legers alle Europese landen tezamen. Zeer ge vaarlek waren volgens hem al die „vredescampagnes" en „vredesoffertes" die veelal een middel waren om de tegenpartij defensief te verzwakken. Aardig was de opmerking van de ge delegeerde van Bolivia naar aanleiding van de Russische bewering, dat de Sow- jets elc atoomenergie gebruiken voor hel „verzetten van bergen". „Wij durver nog geen Russische deskundigen naai onze landen uitnodigen, omdat zy de bergen zouden kunnen laten zyn en de regeringen verzetten". Aldus de Boliviaan, Natienzo! Goud- en zilvercongres in Palace (Van een onzer verslaggevers) Bijna tweehonderd vertegenwoordigers Van de goud- en zilververwerkende bewerkende industrie en handel wa gisteren in Palace te Soheveningen bij een in een congres, het vijfde bevrijding, om hun gemeenschappelijke belangen te bespreken. In de ochtenduren hadden de verschil lende vakgroepen vergaderd. Des middags werd het congres geopend door de voorzitter van de Federatie goud en zilver, de heer W. F. Gold- schmeding. In zijn openingswoord hij op de bevredigende grondstoffen- voorziening van het zilver. De regeling met het diamant noemde spreker bril- lant. Over de verhouding met de Bene- luxpartners was de heer Goldschmeding zeer te spreken. De vrije vakvorming was in volle werking en de detailunie daarvan het beste bewijs, zo besloot De audiiteur-militaii dat de overeenkomst van Genèv op de advocaten zioh beriepen, niet van toepassing is op militairen, die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogs misdaden. Deze worden n.l. niet langer als krijgsgevangenen beschouwd. Van daag zou de beslissing of de zaak tegen de generaals al dan niet naar het Hoge Militair Gerechtshof za'l worden verwe zen, bekend worden gemaaikt. In he>t pro ces, dat naar verwacht wondt 3 maanden zal duren, zulen 30 getuigen worden ge- llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hamsterrage De schaarste van de oorlogsjaren ligt vers in de herinnering. Daar was gebrek aan menig ding. hoe welvoorzien we eertijds waren Vaak is er in die tijd gezucht: O, had ik alles maar geweten. 'k Had er dan beter ingezeten en was dit leed bijtijds ontvlucht. Thans nu de oorlogskansen stijgen, herleeft het somber schaarstebeeld. En 't wordt door velen niet verheeld: ze zien bijtijds hun deel te krijgen. Dat men 't belang van andren schaadt schijnt geen der hamsteraars te deren. Gemeenschapszin is niet te leren voor wie slechts 't eigen ik bestaat. Dus hamstert men weer rijwielbanden, cacao en zeep en rijst en wol, de kasten raken overvol, het puilt uit koffers, kistep, manden Hoera voor die bedachtzaamheid. I k heb voorlopig niets te vrezen. Maarvraag liefst niet wiens schuld als straks de naaste dubbel l\jdt. ROBBIE RADAR Commissie voor sanering van vissersvloot Voor een onderzoek naar de moeilijk heden van de zeevisserij zal een com missie worden gevormd. In het bijzon der zal men nagaan, hoe een sanering van de visserijvloot is te bereiken. Ook de positie van loggers, kotters en andere vaartuigen wordt onder de loupe ge nomen. Intussen hoopt minister Mans- holt, dat de trawlvisserij met de regelin gen. die al zijn getroffen, een lonende exploitatie kan bereiken, zo blijkt uit de begroting van Landbouw. Minister Mansholt: Landbouw moet meer letten op mogelijkheden Min. Mansholt heeft grote waardering voor de bekwaamheid en ijver van de boeren en landarbeiders, die de econo mische toestand van ons land helpen verbeteren. Er zijn in de landbouw ech ter nog zeer veel mogelijkheden aanwe zig. Van de bedrijfsgenoten kan men daarom verlangen, dat zij mets zullen nalaten om de productie te verhogen en de kwaliteit te verbeteren, zo lezen we in de begroting van Landbouw c a. Als voorwaarden voor het bereiken van zijn doel noemt de minister een goede voorlichting, en een prijs- en af- afzetpolitiek, die een redelijk bestaan versohaft aan de werkers op sociaal en economisoh verantwoorde bedrijven. Ok moeten investeringen mogelijk wor den gemaakt. De prijs van een bepaald product mag men niet los zien van de prijzen van andere producten in dezelf de bedrijfstak. By de kostprijsbereke- ning moet meer op de mogelijkheden leden, dan op de feitelijke toestand in de be drijven worden gelet. De prijzen voor basisproducten moeten een stimulans zijn voor de verantwoorde bedrijfsvoe ring, meent de bewindsman. „Werpstoel" van Meteor trof monteur Gisteren is de 25-jarige ongehuwde 'monteur J. Schuurmans, die in een vooi de Fokker-loods op Schiphol gestation- neerde straaljager werkzaam was. door een verkeerde manipulatie dodelijk ge wond. Dit ongeluk, waarover wij gisteren In een deel onzer edities reeds schreven, Is vermoedelijk veroorzaakt doordat Schuurmans of een andere monteur een knop heeft aangeraakt, die de uitwerp- bare stuurstoel in werking stelde. Wanneer men op die knop drukt, komt er een scherm te voorschijn, dat het ge zicht van de piloot bedekt, om het te be schermen tijdens zijn sprong naar be neden. Een springlading wordt automa tisch ontstoken, de stuurstoel kantelt naar achteren en wordt in het lucht ruim geworpen, terwijl de Meteor verder vliegt. Daarna s^fetngt de piloot van de stoel en zijn parachute ontvouwt zioh De stoel vloog gisteren met grote kracht naar buiten en raakte Schuur mans. Hij werd enkele meters mee om hoog genomen en smakte op de linker- De bij komst in het Wilhelminaziekenhuis c New York liep iets terug hij. De secretaris van de federatie, mr dr J. A. M. van Staay, deelde mede, dat in de ochtendvergaderingen besloten was vrije vakorganisaties op te richten voor de vier groepen, handel, industrie, am bacht en détail, die federatief zullen samenwerken. Spr. maakte tevens be kend, dat de rijksvakschool te Sohoon- hoven een nieuwe bestuursvorm zou krijgen en misschien verplaatst wordt. Het vraaggesprek tussen de heren J. B Citroen en J. Hessing over het onder werp: verhouding invoer en buitenland se nijverheid was pittig en zakelyk. Na de pauze sprak prof. J. A. Veraart over „de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ln i vak". Vandaag bezochten de congressisten het vogelpark Avifauna. Een Belgische delegatie woonde het lustrumcongres bij. Import van veevoer 60 pet. van vooroorlogse Mèer voedcraardappclen en minder voedergraan nodig In de naaste toekomst moeten we aan dacht schenken aan een gewijzigd voe derrantsoen voor varkens, het tegengaan van een grotere oppervlakte voedergraan en grasland, en het uitbreiden van de teelt van voederaardappelen alsmede het opvoeren der productie van grasland en kunstweide. Dit zegt minister Mansholt in de ■toelichting op zijn begroting. Zoals we meldden is onlangs de richt prijs verhoogd tot f24.25 per 100 kg en die voor gerst vastgesteld op f22 per 100 kg. Het verbruik van veevoeder uit im-, port was in het oogstjaar 1948/49 onge veer 39 procent van het vooroorlogse. In 1949/50 zal dit tot ongeveer 60 proocent stijgen doordat de veestapel het voor oorlogse peil nadert. In het lopende jaar zal vermoedelijk 1.900.000 ton veevoer en veekoeken uit binnenland en buitenland nodig zijn. Voor 1952/53 rekent men op 1.880.000 ton. De glasfabriek Ngagel te Soerabaja heeft het werk stilgezet in verband met de achteruitgaande kwaliteit en arbeids prestatie. Amerika's uitvoer naar de Sowjet- unie was in Juli jl. 11.6 millioen dollars (in Juni 9 min), tegen een invoer van 12.5 (Juni 11.1) min, o.a. bont fabrikaten, mangaan en chroom. Een buitengewone aandeelhouders vergadering van Doekoewringin zal een ontbindingsvoorstel behandelen. De rubberproductie der Ver. Ma- janglanden in Augustus was 67.520 (Juli 117.280) kg, de koffieoogst 3712 (3595) quintalen. Op 21 Augustus was de sta king uitgebroken. De winst van Djolondoro in 1949 was 30.600. Voorgesteld wordt, dit be drag naar Nederland over te maken ter betaling van schulden. De rubberoogst was 174.209 (raming 1950 170.000) of 6S7 per ha, de koffieoogst 225 (200) quin- taal. De productieve aanplant in Decem ber was 55.60 ha koffie en 254.27 ha rubber. Indonesiës productie van tin in con centraten was in Juli 2792 ton, Aug. 2829, de uitvoer in Juli 1851 t. Neder lands productie van tinmetaal was in Juli 1778 t„ de uitvoer 2234. ■s- Malakka heeft een tekort aan blik en behoeft een reserve van 3000 ton om de fabrieken gaande te houden. Bilderdijk-verzameling van F. Leeflang De grootste Bilderdijkverzameling i ns land is thans in bruikleen bij het Haagse Gemeentearchief. Deze verzame ling werd bijeengebracht door de heer F. Leeflang uit Utrecht en is na diens overlijden eigendom geworden vai heer A. W. Leeflang te Den Haag. Het buitenland heeft reeds interesse getoond voor deze waardevolle verzameling, doch de eigenaar biedt thans de gemeente de- ze verzameling aan voor de som var f3000. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan en hiermede kan gelukkig deze verzameling voor ons land be waard blijven. De New Yorkse beurs 'liep gisteren iets terug na Vrijdag een record voor 19 jaar te hebben gevestigd en het slot was en kele centen tot een dollar lager. De om zet was 2 millioen aandelen. Tarwe te Chicago Dec. 2,23'1 d. per bushel, maïs I Dec. 1,45. katoen Oct 40.96 ct. per pound, V.N. geëist. Dec. 40,88, Maart 40.87, spot 42. Peking reclameert te Flushing Meadows De „rode stem" moet gehoordl Peking heeft i Obligaties Lever Brothers en Unilever Ltd. Lever Brothers en Unilever Limited zal in Engeland een obligatielening van 10 millioen p.s. uitgeven a 98% pet. ren tende 3% pet., lopende 25 jaar. Dividendreserve Ned. Ford De Ned Ford Automobielfabriek te Amsterdam zal de aandeelhouders voor stellen een dividendreserve te vormen van f720.000 of 12 pet. en de raad van beheer te machtigen om t.z.t. tot uit kering over te gaan. Wol iets lager te Sydney Bij de heropening der wol veilingen gisteren te Sydney waren de prijzen 5 pet lager, en ten hoogste 182 pence per pound. Zweden aanvaardt Duitse marken Zweden is 'het eerste land, dat West- duitse marken in rechtstreekse betaling voor internationale aankopen heeft aan vaard. De koers is 0,81 mark per kroon. De tarievenconferentie te Torquay De tarievenconferentie te Torquay zal waarschijnlijk de gehele winter duren. West-Europa neemt deel. behalve Zwit serland. Spanje en Portugal. Van Oost- Europa komen Finland en Tsjechoslo- wakije. In totaal zijn er 39 deelnemers Vorige conferenties hebben geleid tot tariefsverlagingen voor 45.000 artikelen. Waarschijnlijk zullen er ditmaal 400 af zonderlijke tariefovereenkomsten geslo ten worden binnen het kader der alge mene tariefovereenkomst welke slechts door Liberia geratificeerd werden, ter wijl de andere landen wachten op Amerika. Minimumlonen op Java Het Indonesische parlement heeft een motie van de Sarboepri (de bond van ondernemingsarbeiders) aangenomen om minimumlonen vast te stellen. Ondanks het feit. dat de minister van Arbeid, Soe- een telegram aan de en vertegenwoordiger Rood China aan het debat zal deel nemen, zodra de „invasie" van het Chi nese luchtruim door Amerikaanse vlieg tuigen „ter sprake" komt in de Assem bled. Zoals in een deel onzer edities ver meld, heeft Peking opnieuw bij de V.N. geprotesteerd tegen het bombarderen' van Chinees grondgebied. Hierbij zouden ver scheidene personen zijn gedood dcor bommen uit een Superfort, terwijl vele gebouwen werden verwoest. Wjj wijzen er nog op. dat het de Sowjet-Unie nog steeds niet gelukt is. de Chinese nationa listische delegatie uit de Ver. Naties te sluiten. roso, zich niet met de motie kón ver enigen, werd deze met 77 tegen 33 stem- meq aangenomen. De Saboepri beweerde, dat de stakin gen tegen het vreemd kapitaal gericht waren geweest en dus wettig waren Soediono (^proletarische partij i oefende en vxoeg of er geen de presidentiale on- itiek op Soekarr grènzen waren aa schendbaarheid. Rubberhausse te Londen n rubberhausse trof gisteren de Londense beurs de grootste stormloop van kopers sinds 1925/'26. Kopers sponden in de rij te wadhten op rubberaandelen en de rij was nog ongebroken tegen kof fietijd, dank zij de hogere dividenden, de stijgende rubberprns en de overwin ningen in Korea. United Sua Betong sprong 7 shilling omhoog in 15 minuten. De aandeelhouders van de Java- Sumatra Handelmij stelden het dividend vast op 5 pet Nog drie jaar regeringssteun voor kleine boeren De bijzondere subsidiemaatregelen voor kleine boeren en tuinders blijven nog drie jaar van kracht. Minister Mansholt overweegt op welke wijze kan worden voorzien in de behoefte van bedrijven, die geen kapitaal hebben voor verbete ringen. Subsidie voor consumptiemelk nog niet vastgesteld Weer een gegarandeerde baconprys. Voor 1951 kan minister Mansholt geen algehele vrijheid voor de consumptie- melksector toezeggen, daar het beleid ten aanzien van de subsidies voor .mell1 nog niet is vastgesteld. Er zijn steekhou dende argumenten voor het verhogen van het vetpercentage van 2,5 pet, i men moet rekening houden met de al gemene loon- en prijspolitiek, aldus lezen we in de begroting van Landbouw. Voor het melkprijsjaar, dat in Novem ber begint, zal dc- minister weer eer sisprijs „af boerderij" vaststellen. Men zal weer bepaalde producten kunnen leveren bij het In- en Verkoopbureau Het systeem van veevoedertoe wij zing wordt in-grote lijnen gehandhaafd, i wel zal voor het rundvee minder kracht voer beschikbaar komen. Ook voor 1951 zal weer een baconprijs worden gega randeerd, waarin de prijzen voor zwaar dere varkenè en slachtvee een basis vin- Weldra geen rietsuiker meer nodig in ons land In het komende jaar zal de binnen landse suikerproductie waarschijnlijk ae behoefte dekken. Er behoeft dan dus geen suiker te worden ingevoerd uit dc dollarlanden. De teelt van fabrieksaardappelen is dit jaar ingekrompen. Dit was gewenst met het oog op de geringe uitvoer van aard appelmeel. Gelukkig zijn de afzetmoge lijkheden de laatste tijd gunstiger ge worden, zegt minister Mansholt in de memorie van toelichting op zijn begro ting. Voor grote landbouwwerken i 24 millioen Op de nieuwe begroting van Land bouw is evenals vorig jaar niet meer dan f24 millioen uitgetrokken voor cultuur technische werken. Zodoende komt 6 ïillioen gulden vrij, waarvan de helft ■ordt besteed voor het rationaliseren an de kleine boerenbedrijven door mid- el van subsidies. Op de naleving van de prijsaandui dingsplicht zal naast de Economische Controledienst ook toezien de rijks- gemeentepolitie. Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Aangenomen: naar Amsterdam- West E. B. Rijnders te Vorden. Bedankt: voor Assen toé.) M. G. Rosbergen te Franeker; voor Garyp M- II. Geertsema te Fijnaart Geref. Kerken. Tweetal: te Deventer (vac- J. J. Beukenkamp) A Plaatsman te Renkum- Heelsum en P. Riemersma te Vijfhuizen (Haarlemmermeer); te Kommerzijl N. v Haeringen te Veerhuizen en Th. P Potsma te Suameer. Beroepen: te Oude en Nieuwe We tering H. Hazenberg te Siddeburen Gr.: te Grijpskerk A- A. v d. Hoorn te Grams- bergen. Aangenomen: naar De Hey Tuin dorp, cand. H- de Bruin, lerend ouder ling aldaar. Bedankt: voor Roosendaal Rienks. res.-legerpred. te Heemstede. Ds W. Zijlstra, Asterlaan 38 te Aer- denhout. die na zijn repatriëring belast is geweest met de nazorg voor de repa triërende militairen, zal nu dit werk bin nenkort afloopt, gaarne een evt. beroep in de Geref. Kerken in overweging Geref. Kerken (Art. 31 K O.) Beroepen: te Oosterbeek-Wolfheze H J. Meyerink te Drogeham. Chr. Geref. Kerken. Zuidafrikaanse stem tegen de Wereldraad (Advertentie). Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. SANATOGEN1^. Het Zenuwsterkende Voedsel BESSY KIVING Zij probeerde zich los te maken en toen dit onmogelijk bleek, drukte zij beide handen voor haar gelaat en verborg dit aan zijn schouder. Hij lachte en fluisterde: „Mijn lieveling, ik weet wat dat betekent. Je durft niet op te kijken, omdat je je eigen ogen niet ver trouwt! Omdat je vreest, dat ik daar iets zal ontdekken, dat je wenst te verbergen, dat je je plicht acht te verbergen." Hij voelde een lange huivering door haar leden yaren en zij antwoordde beslist: „Denkt u, meneer, dat ik een moor denaar zou kunnen liefhebben een man, wiens handen rood zijn van het bloed van de zqpn van mün beste vriend?" „Kijk mij dan aan." Hij hief haar hoofd op, trok haar handen wég en hield ze vast in één de züne. Met de andere hand steunde hij haar kin, zodat haar gloeiend gelaat-dicht was opgeheven naar het zijne. Zij was bang voor de macht van zijn schitterende magnetische ogen en onmiddellijk liet zij haar oogleden zakken. „Ah, je durft niet! Je kunt mij ni«t vast in de ogen zien en zeggen: „Nor- en ik kan je nooit liefhebben!" Je bent waar, je lippen kunnen niet veinzen. Ik weet, dat je mij niet wilt lief hebben. Je verstand, je geweten verbieden het; je worstelt tegen je hart in. Je acht het je plicht mij te haten en te verachten. Maar mijn eigen Edna mijn lieveling! mijn lieveling! je hebt mij lief! Je weet. dat je mij liefhebt, ofschoon je het niet wilt bekennen. Mün trotse lieve ling!" HU hief haar gelaat op tot het zijne en kuste herhaaldelijk haar trillende lippen en tenslotte openbaarde een halfgesmoorde sn;k, hoe zü met haar hart worstelde „Denk je, dat je je liefde kunt ver bergen voor mijn scherpe ogen? O, ik weet, dat ik je niet Waard ben! Ik voel het meer en meer, elke dag, ieder uur. Het is omdat je zo nobel bent, zo rein in mijn ogen, dat ik je hoog acht en liefheb. Je bent zo verhevén boven alle andere vrouwen zo ver heerlijkt in je reine, onvernietigbare vroomheid dat jü alleen de macht hebt om mijn toekomstig leven zo te maken, dat het ellendige, zondige Verleden er door wordt uitgewist. Ik heb je in verleiding gebracht en je be proefd en toen je steeds weer zo waai en eerlijk en vrouwelijk bleek te zijn, ontstak je in mü een zwak straaltje van hoop, dat er misschien tenslotte toch nog waarheid en reddende, rei nigende kracht zou zyn, in de christe- lüke godsdienst. Weet je, dat sedert deze kerk is ingewijd, ik er nooit i een voet ingezet heb. tot een maand geleden, toen ik je volgde naar hier en neerhurkte beneden achter een van die pilaren en hoorde je hei lige zangen, je psalmen zo vol wij ding, vol van grootheid, zodat ik mijn tranen niet kon weerhouden, terwijl ik èr naar luisterde? Sedert die tijd ben ik iedere Zaterdagmiddag geko men en in dat uur, hier doorgebracht, werd mijn onheilige natuur geroerd en verzacht, zoals geen preek ooit had kunnen doen. O, je oefent zulk eer. macht over mij uit over heel mijn toekomst dat je er van moest huiveren! De eerste goede ingeving, die er in mijn verwoeste, bittere ziel is opgekomen sedert ik een jongen was, heb ik aan jou te danken. Ik ging de eerste maal de arme Reed OMpeken, om te ontdekken, wat jou t<5ch zo vaak naar die sombere plaats trok ert mijn belangstelling in de kleine Hulda sproot voort uit het feit. dat jij het kind lief had. O, mijn lieveling! ik weet, dat ik zondig ben geweest wreed en godslasterlyk; maar hel niet te laat voor mü om nog wat goeds te doen in de wereld en als jij mii slechts wilt liefhebben, mij vertrou wen en mij helpen Ziin stem weigerde, tranen vielen op haar voorhoofd en zich voor buigend kuste hij haar lippen zacht, eerbiedig, alsof hij besefte, dat hü iets heiligs aanraakte. „Myn dierbare Edna, geen vloek zal man Arthur, ik heb je nooit liefgehad Ferd'nand breekt uit! C^pyripM P I Bo. 6 Cop— hoyw meer over mijn lippen komen, de aan raking van jouw lippen heeft ze ge reinigd. Ik ben krankzinnig geweest, geloof ik, vele jaren lang en ik afschuw mün vroeger leven. Maar bedenk, hoe ik zo werd. Ik wera zwaar beproefd. Wees vol erbarming. als je mij oordeelt. Met jouw liet, klein handje in de mijne om mii te geleiden, zal ik weer goed maken de ellende en het leed, dat ik veroor zaakt heb, en mijn Edna mijn eigen vrouwtje zal my redden!" Voor Edna's geestesoog verscheen het beeld van Gertrude, met het be vende kindermondje, de kinderlüke. peinzende ogen, het lieve kopje, dat zich zo dikwijls vol liefde tegen haar schouder had genesteld; en zij zag ook de gebogen gestalte en de witte lokken van haar geliefde herder en leraar, zoals hij daar zat op zyn hoge leeftijd in zijn kinderloos, verlaten huis. hel gelaat gewend naar de graven zijn vermoorde kinderen. „O, meneer Murray, u kunt niets meer goed maken! U kunt uw slacht offers niet terugroepen uit het graf. U kunt niet ongedaan maken, wat u heeft gedaan! Hoe kunt u ooit iets vergoeden tegenover meneer Ham mond en mijn arme, goedvertrouwen de Gertrude? Ik kan u niet helpen! Ik kan u niet redden!" „Stil! Je kunt, je zult! Denk je, dat ik je ooit zal opgeven? Heb erbarming met mijn eenzaam leven! Met myn ellendige, verduisterde ziel. Leun je dierbaar hoofd hier tegen mijn hart en zeg „Norman Arthur, wat een vrouw kan doen om haar dwalende, zondige man te redden, dat zal ik voor jou doen." Als ik ooit gered zal worden, dan kun jy alleen myn ver lossing bewerken; want op jou ver trouw ik, voor jou heb ik eerbied. Edna, als je waarde hecht aan myn ziel, mijn eeuwig heil, geef je dan aan my! Geef mij je rein, ongerept leven om het mijne te heiligen." Met een plotselinge sprong maak te zij zieh los uit zyn omarming en hief haar armen op naar het beeld van Christus, omschenen door het dalende licht van de late dag, dat in gebroken stralen neerviel door de wuivende boomtakken. (Wordt vervolgd). Baptisten Gemeenten. r o e p e n te Tweede Exloërmond M. G. Boeschoten, cand. te Utrecht. Collegès in Kampen geopend Gisteravond heeft prof. dr K. Dyk als pro-rector van de theologische hogeschool der Geref. Kerken te Kampen de colleges van de nieuwe cursus geopend. Prof. Dijk herinnerde aan de wyziging in het docentencorps, nu prof. dr J. Ridderbos dc kring heeft verlaten, en prof. dr A. de Bondt aan de vooravond van zijn ambtsaanvaarding staat. De hoogleraren hopen dit jaar meei aandacht te besteden aan de wetenschap- pelyke en practische zelfwerkzaamheid van de studenten, aldus spreker. De theo logische hogeschool wil een militia Christi voor de twintigste eeuw vormen. Prof. Dijk ging na, hoe het begrip militia Christi zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. Aan de hogeschool staan thans 105 stu denten ingeschreven, van wie 15 voor de eerste maal. Prof. dr J. Ridderboa moet operatie ondergaan Prof dr J. Ridderbos, emeritus hoogleraar .van de theologische hoge school der Geref. Kerken, te Kampen, is voor een operatie in net ziekenhuis aldaar opgenomen. De heer J. H. J. Kuijpers is m.i.v. 1 Ja nuari as. eervol ontslagen als directeur van de R.H.B.S. te Helmond. Dr J. Suys, benoemd tot lector ln de geschiedenis sinds de Middeleeuwen, in het de gee ihodlek van het gesel EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd' doet economie M de Jager, Amsterdam. 't Nederlands contrabande in Indonesië De „Pewarta Surabaja" meldt, dat op last van de onderwijsinspectie te Soera baja drie middelbare scholen gesloten zijn, daar in strijd met" de instructies nog steeds les in het Nederlands werd gegeven. Het onderwijs mocht pas in de volgen de week in het Indonesisch worden her vat en tie leerlingen moesten zich op nieuw laten registreren. VOLGEND JAAR EEN MUSEUM CURSUS Onder auspiciën van de Ver. van di recteuren van Ned. musea „De Museum dag" zal, bij voldoende deelneming, een cursus georganiseerd worden, gewijd aan het museumwezen, die in de eerste helft van Januari 1951 beginnen zal. De Rijks- Inspecteur voor Roeiende Monumenten, Buitenhof 33, Den Haag, verstrekt na dere gegevens. Goya met 900 militairen in Amsterdam Met de Goya zyn gisteren In Amster dam 900 militairen van de landmacht en de marine uit Indonesië aangekomen. Tegen drie uur begon de ontscheping, na de gebruikelyke officiële begroeting. Een nieuwe schutsluis voor sche pen van 600 ton zal in het kader Meppelerdiepwerken worden gebouwd bij Beukers naast de bestaande sluis, die dan als spuisluis z^l worden ingericht. De V.P.R O. begint 18 October haar schooluitzendingen en wel met 10 lessen over A'dam. Behalve de destructor van Zwanen- berg's fabrieken te "Oss, kunnen alle destructoren, die daartoe een verzoek hebben ingediend, worden toegelaten, aldus luidt het advies van commissie- Van Heuven. Iedere destructor zal vol gens dit advies een apart gebied moeten hebben. De Bond van plattelandsvrouw viert op 24 October in Tivoli te Utrecht het 20-jarig bestaan. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEK IJMUIDEN, 26 September. Besommingen: trawlers IJM J16-23.500; UM 41—12 500 <g. 1); IJM 16—5500 (g 1 loggers: IJM 129—6420: KW 227—2710: kust- vissers: IJM 213—570; KW 1289—280; KW 22—80. BODEGRAVEN. 26 Sept. Kaasmarkt. 183 partijen; le kwal. 2.19—2.29, 2e tot 2.43. Sept. 80. graskalvcren 504, nuchtere kens 269, biggen 637. paai schapen of lammerei i 84. per kg: 743. bokken ;n 2.60—2.75. 2.30 —2.50, 2 2.30, vette kalveren 3.00—3.40, •2.90. 2.20—2.50, slachtpaarden 1.75—1.65 per stuk: graskalven 325—225—150. tere kalveren 60—55—50. biggi schapen 95—75—60. lammeren 90BO SS. kalfkoeien 950—850—750. melkkoeie >—750. vare koelen 650—575—525, 665—500—525. puiken 525—425—350. Ds D. F. Debeer heeft er bij de Ned. Hervormde Kerk in Transvaal op aan» gedrongen uit de Wereldraad van Ker ken te treden in verband met de houding, die de raad aanneemt t.o.v. de rassen kwestie in Zuid-Afrika, meldt AP. In het officiële kerkelijke orgaan levert ds Debeer critiek op het feit. dat in de missie van de raad naar Zuid- Afrika niet-blanke geestelijken zijn op genomen. Hij voegt er aan toe. dat het betoog van dr Ben Marais, die de kleur- grens in de Wereldraad verdedigde, niet de minste indruk heeft gemaakt. Ds Debeer zegt. dat er geen Christe lijke rechtvaardiging bestaat voor het standpunt van de Wereldraad. Hij advi seert zijn kerk slechts waarnemers naar de vergaderingen van de raad te zenden. Prof. jhr. dr G. J. Elias nam afscheid In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft prof. jhr dr G. J. Elias, hoogleraar aan de T. H„ gisteren in Delft zijn afscheidcollege gegeven. Prof. Elias schetste de grote ontwikkeling van de electrotechniek in de laatste halve eeuw. Aan het slot van de byeenkomst bood prof. dr ir J. P. Schouten namens de oud leerlingen de hoogleraar een door Schreuder geschilderd portret aan. Op zijn verzoek is aan mr W, de Vries Wzn.. met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als adjunct secretaris-penningmeester van de com missie van uitvoering van het Geref. Schoolverband. Alle correspondentie moet gezonden worden aan mr Th. A. Versteeg, Gerard Terborgstraat 29hu:s. Amster dam-Zuid. Op de jaarvergadering van de Vereni ging van onderwijzeressen bij het Christelijk dend onderwijs is het erelidmaat- ngeboden aan J. Hobma te Zwolle, jaren adviseur van dé vereniging ls J. Hulsbergen te Vlaardingen volgt Hobma als adviseur op. Voor de v ding van het ging van Chr aat gesteld di hoofd ener sc hoofdbest Drievoudig en daardoor zo Doeltreffend werken LAXE E R-AKKE RTJ ES topping lUiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiDiiiiiDiiiiniiiiniiiniii Het lied der aethergolven WOENSDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM I (402 m) 7.00 VARA Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 NWS. n weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor den. 10.00 VPRO Pedagogische causerie. 10.05 ijding. 10.20 VARA Voor de vrouw, m. 12.00 Hawaiian muziek. 12.30 uur ngen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 1 00 Nieuws. 1.15 Lichte muziek. 1.40 Gram. 2.00 Gespro ken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinder- .20 Voor de jeugd. 3.50 Gram. 4.00 uur e jeugd. 4.30 Voor de zieken. 5.00 uur Voor de jeugd. 5.30 Zang en plano. 5.45 Re geringsuitzending. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA- ia. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Reportage. 6.35 Jo-ensemble. 7.00 Esperanto-ultzendlng. Lichte muziek. 7.30 VPRO Voor de jeugd. 8.00 VARA Nieuws. 8.05 PoliUek commen taar 8.15 Metropole orkest, klein koor en so listen. 8 50 „Het bankje van een millioen". •spel. 9.50 Kwartet. 10.10 Koorconcert. 10.30 Populair-wetenschappelij ke causerie. .45 Pianorecital. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramoloonmuziek. HILVERSUM II (298 m). 7.00 NCRV Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas. ek 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 00 Nieuws en Weerberichten. 8.15 Gewijde ïuzlek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Iram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en lano. 11.30 Oram 12.00 PoUUekapel. 12.30 lededelingen. 12.33 Klein koor. 1.00 Nieuws. 1.15 Promenade-orkest en solist. 2.00 Trio. .30 Gram. 3.30 Vocaal ensemle. 4.00 Gram. .15 Voor de Jeugd 5.00 Kinderkoor. 5.30 uur Strijkkwartet. 6.00 Koorzang. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Nieuws. 7.15 Boekbespre- 1.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. ram. 8.15 Omroeporkest. 9.05 Gramof. 'nze jongens gaan de kazerne binnen", e. 9.35 Kamerkoor. 10.00 Gram. 10.15 Orgelconcert. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 rieuws. 11.1512.00 Gramoloonmuziek. Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. programma. 1L55 Weerberichten. 1.00 Nieuws 1.10 Reportage. .30 Revue-orkest en solisten. 3.00 Hoorspel. .00 Bas-bariton en plano. 4.30 Gram. 5.00 'oor de kinderen. 5.55 Weerberichten. 6.00 ïicuws. 6.15 Sport. 6.20 Natuur-causerie. 6.30 Lichte muziek. 6.45 Gev. programma. 7.30 „Der Nle Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. !.00 Voordracht. 12.15 Varieté-orkest en sten. 1.00 Lichte muzfek. 1.45 Voor de kin- en2.00 Voor de vrouw. 3.00 Lichte mu- 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Militair or- t. 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek". 4.30 BBC them Orchestra en solist. 5.30 Dansmu- 6.00 Orgelspel. 6.30 Voor de jeugd. 7.00 uws. 7.25 Sport. 7.30 Verzoekprogramma. Hoorspel. 9.30 „Have a go". 10.00 Nws. 10.15 Causerie. 10.20 Lichte muziek. 11.00 uur Voordracht. 11.15 Lichte muziek. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 00 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.32 uur ite muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Lichte mu- 1.30 Klassieke muziek. 2.15 Gram. 2.45 lermuziek. 3.15 Gram. 3.45 Idem. 4.00 Ka- orkest. koor en solisten. 5.00 Nieuws. 5.16 m. 5.30 Causerie. 5.40 Gram. 5.50 Boek bespreking. 6.00 Harprecltal. 6.15 Causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Bal- ziek. 7.50 Radlofeuilleton. 10.00 ..Die lasfuerlsttn", operette. 10.00 Nieuwe. Viool en plano. 11.00 Nieuws. 11.05— 12.00 Filmmuziek. BRUSSEL 484 m. !.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.102.00 m. 4.30 Idem. 5.10 Dansmuziek. 6.45. 7.20 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Symphonle- est en soliste. 9.15 Gram. 10 00 Nieuwe. 10.15 Jazzmuziek. 11.00 Gram. 11.55 Nieuwe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3