imrant Seoel na bloedige strijd in handen van de troepen der V.N. Burgers en vrouwen beschoten de Amerikaanse soldaten Friesland toont waardig zijn kunnen en streven aan Koningin en Prins Wist U Truman en Stalin moeten met elkaar gaan praten... DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 233-75. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER ^Stantoastiefe Is gfitfcfma tnya hert ia tcgfyeaspoet" Een en dertigste laargang No 8233 Berucht nazi-kwartet staat terecht Sensationele overwinning fïEOEL, de Zuid-Koreaanse hoofdstad, is in handen van dé troepen der Verenigde Naties. De val van de stad werd in een communiqué van McArthur bekend gemaakt. De strijd heeft 24 uur geduurd en ondanks èen hardnekkige tegenstand, moesten de Roden het opgeven. Meer dan 25.000 manschappen van de V.N. hadden zich in een halve cirkel om de stad gelegd. Ongeveer 5000 verwoed strijdende Noord-Koreanen ver dedigden huis voor huis. De stad staat in brand. McArthur legt er in zijn communiqué le nadruk op. dat thans Seoel gelukkig jfeer in bevriende handen is. Er is ge- fochten en hoe! Het centrum van de itad werd stormenderhand door Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen ge- lomen. nadat de Roden in hun bolwerken ien „zelfmoord-kernploeg" hadden op- [esteld. Bij de laatste aanval drong een nlonne van de Amerikaanse 7e divisie E achter de Noord-Koreaanse stellingen r, dus van het Zuid-Oosten uit, ter- l de mariniers van het Westen uit, janvielen. In het wit geklede „burgers" schoten (iet tommeyguns op de Amerikaanse bldaten, die langs de gebouwen trokken, jot de verdedigers van Seoel behoorden ok groepen half geklede vrouwen, die iet rokende geweren in de hand gevan- én werden genomen. De „genadeslag" werd als volgt toege- racht: Terwijl Amerikaanse en Zuid- Joreaanse mariniers, alsmede speciale roepen, aan beide zijden van de Han aar het N. Westen trokken, drongen an- ere mariniers-eenheden Seoel van het Westen binnen. Inmiddels stak het |ste regiment van de Amerikaanse 7e Ivisie met het 17e Zuid-Koreaanse re- ment ten Z. Oosten van de stad de ri- frr de Han over en bezette een belang- k punt aan de stadsgrens, van waar. jt, het Noord-Koreaanse garnizoen in ftnorde naar het Noorden vluchtte. 34 Etmalen in Rotterdam: Elke drie minuten één passagier Met 125 kilo bagage. In ruim een maand tyds van Zon- ig j.l. af zullen ongeveer 13.000 pas- giers uit Indonesië de kade van de oninklijke Rotterdamse Lloyd betreden bijna 3000 passagiers, grotendeels higranten naar Australië, zullen van- ar vertrekken. Dat betekent (^ernid- ;ld) onafgebroken 34 dageri en nachten tig elke drie minuten een passagier. ior deze 16.000 personen zal minstens 150.000 kilo bagage moeten worden jhandeld. jnder de 13.000 gerepatrieerden zijn 6500 llitairen en 4500 K.N.I.L.-gezinsleden. belangrijkste thuisvarende schepen it hun vermoedelijke datum van nkomst. zijn: Fairsea (28 September). een ineral Ballou (7 October), Sibajak October). Zuiderkruis <9 October), w Australia (25 October), Skaugum R f" October), Blitar (29 October) en illem Ruys (31 October). han- [n Januari jubileum van Prinses Irene-brigade }p 13 Januari a.s. zal, naar de euwe Leidsche Crt. verneemt, Den Haag het feit worden herdacht, tlen jaar geieden de Prinses Irene- jade werd opgericht. De vereniging i oud-strijders dezer brigade heeft Bs eenprogramma in elkaar gezet. Er 7 La. een reünie, een gemeenschappelijke 2eê ïltijd en een concert van de Konink- i de herdenking Militaire Kapel bonden. Is secretaresse van het herdenkings- üté zal optreden mevr. De Ruyter van dag. yeninck, Louis Couperusplein 38, Den 1:tg. onderden zaken in Oost- Berlijn onteigend onderden kleine en middelgrote zaken labrieken in Oost-Berlijn zijn gisteren _._,itaande voet onteigend en tot „geila- 1lÈtliseerde ondernemingen in volks- ndom" gemaakt. De „nationalisatie" leinea uitgevoerd door communistische ar- jers van staatsfabrieken, gedekt door do! pistolen gewapende volkspolitie. De "malige eigenaars krijgen geen ver- fVt ling. In het onteigeningsbevel wordt v" ".laard, dat zij zich hebben schuldig aakt „aan overtredingen van de wet le bescherming van binnenlandse fel". genten_ enanodpraf van Fianse „koning" 23379L in Delit geopend Jet graf van Naundorff die volgens nmigen de Franse Koning Lodewijk rII zou zijn wordt morgenochtend J het Kalterbos (Haagpoort) te Ift geopend. Men wil de zaak, die laatste tijd vooral in Frankrijk de idacht heeft getrokken, tot een op- ting brengen. De meeste geschied- [idigen menen, dat Lodewijk XVII gevangenschap is overleden, maar Undorff, die in 1810 opdook te Ber- l, en een t\jd horlogemaker was, veerde de koning te zijn. Hij zei, de gevangenis te zijn ontsnapt. In '3 kwam hij in Frankrijk. Drie jaar ir, toen hij werd verbannen, ves- ie hij zich in Delft, waar hij in 5 is overleden. De Nederlandse re- ing liet op zijn bewijs van over- en plaatsen: „Charles Louis de irbon, due de Normandie". Inder- id gaven zijn gelaatstrekken aan- ling, hem voor een Bourbon te iden. )e stoffelijke resten worden mor- i om half tien naar het politiebu- u in Delft overgebracht. Dr Hulst Leiden zal ze onderzoeken. 'r gaan geruchten, dat zich in de hieuen van het Vaticaan een testa- nt van Naundorff bevindt, dat op October 1951 zal worden geopend. Bloedig is er gevochten. Vliegtuigen raasden over Seoel en vuurden met hun zware machinegeweren of wierpen raket ten af. Zodra de mariniers één verzets- haard hadden uitgeschakeld, kwamen er weer drie andere voor in de plaats. Ko gels troffen Noord-Koreaanse soldaten, mariniers en burgers zonder onderscheid en volgens de correspondent van Reuter, Macartney, werden duizenden Noord- Koreaanse militairen en burgers gedood, terwijl ook de mariniers voor hun suc cessen een hoge prijs moesten betalen. In ohet Zuiden hebben Amerikaanse troepen de weg van Taedjon naar Koen- san overschreden. In het centrum lopen de Amerikaanse linies thans van Tsjong- djoe. Noordelijk, om Sandjoe en Jongdok heen, naar de Oostkust. Bij Sandjoe heb ben de Britten contact gekregen met de Amerikaanse 24ste divisie. Halt houden bij 38ste breedtegraad Uit New York verluidt, dat de Ameri kaanse delegatie besloten heeft, on middellijk niet-officiële besprekingen te openen met andere delegaties der V.N., over de -voorwaarden van een regeling inzake de'oorlog op Korea, Zulks zou ge grond zijn op de snelle ontwikkeling der militaire situatie. Thans moet direct wor den beslisl:, o£'de V-N. troepen bij de 38ste breedtegraad zullen halt houden, of zich op Noord-Koreaans gebied begeven. Immers, volgens het besluit van de Veiligheidsraad van 27 Juni, hebben de strijdkrachten der V.N. alleen opdracht, de Roden van het gebied van Zuid-Korea te verdrijven. Elkè actie van de Veilig heidsraad om; dit besluit te amenderen, zou blootstaan aan een Sowjet-Russisch veto. Het is dus mogelijk, dat de kwestie naar dé Algeméne Vergadering verwezen wordt. Waar geen veto geldt. Nu Seoel gevallen is, wordt di,t probleem nog ur- Vele Noord-Koreaartse krijgsgevangenen vielen in handen van de Amerika nen, toen deze by Intsjon hun schitterende landing verrichten. Onze foto laat zien, hoe de Noord-Koreanen worden bijeengebracht, in afwachting van ver der transport Hugo de Groot uitgenodigd door Djakarta De Ned- radio-dirigent Hugo de Groot is aangezocht voor de functie van eerste dirigent van het opnieuw te vormen Radio Philharmonisch Orkest van Radio- Indonesia te Djakarta (dus opvolger van Yvon Baarspul). De bedoeling is het In donesische publiek meer waardering bij te brengen voor Westerse muziek. De heer Lamping in Indonesië aangekomen De nieuwe Nederlandse hoge commis saris in Indonesië, de heer A. Th. Lam ping, is *te Djakarta aangekomen, ver welkomd door de directeur van het kabinet van de president,Pringgodigno, en de chef-protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. Hartstochtelijk verzet van Aruba Verzoek aan V.N. niet onmogelijk Henny Eman. leider van de Arubaanse volkspartij, heeft een telegram gezonden aan de voorzitter der Eerste Kamer, waarin hij zich verzet tegen de voor gestelde zetelverdeling in de Staten der Antillen. Hij verklaart daarin om kunnen de verhouding twaalf, tot acht niet slikken. Wat zou de regering er zeggen, waarin de bevolking zich positie onder bescherming van de Ver enigde Natiën voorstelt, waarbij zij de steun van de Zuid-Amerikaanse landen kan verwachten. Wij zyn er zeker van dal het Nederlandse volk. onze aanhankelijk heid kennende, ons een dergelijke wan hopige stemming wil besparen. Voorts haalt hij uitspraken van Van Kol en minister Cremer uit Kamerver slagen van 1900 aan om er op te wijzen, dat de eilanden tot 1844 gescheiden waren en dat Curagao vroeger wel scheiding wilde, maar later niet meer toen het de opbrengsten uit Aruba's mijnen trok. waarvan Aruba zelf niet profiteerde. Hij wil een afzonderlijke positie onder Nederland, en belooft, dat Aruba nood lijdende eilanden zal steunen. Fairsea morgen in Rotterdam De Fairsea, die met 1500 repatriëren- den, grotendeels K.N.I.L.-personeel met gezinnen, op weg is naar Nederland, wordt morgenochtend omstreeks elf uur aan de Lloydkade in Roterdam verwacht. De ontscheping zal nog diezelfde dag ge schieden: hoe laat precies was vanmid dag nog niet-bekend. Indonesië adspirant-lid der V.N. Palar dient verzoek te Lake Success in Het hoofd van de Indonesische ver tegenwoordiging te Lake Success. Palar, heeft aan secretaris-generaal Trygve Lie het verzoek"om Indonesiës toelating tot de Verenigde Naties overhandigd. De delegatie van India zal in de Veiligheids raad de toelating van Indonesië voor stellen. Van goed-ingelichte zijde is reeds eerder gemeld, dat Indonesië het lid maatschap niet zou vragen voordat het zeker zou zijn van Sowjet-Ruslanijs voornemen om niet het veto uit te spre- De Ned. Bank verhoogt disconto Sterker toezicht op crediet- verlening De Nederlandsche Bank heeft met in gang van heden het wissel- en het pro- messendisconto, die sinds 27 Juni 1941 resp. 2ü en 3 pet bedroegen, met pet verhoogd; de rente op voorschotten in rekening courant sinds 29 Augustus 1939 3)è pet blijft gehandhaafd. Aan leiding is het versterkte beroep op bank- crediet tengevolge van de internationale conjunctuur, en de minder gunstige be talingsbalans, waarom de bank aan hel bankcrediet ten behoeve van de finan ciering der toenemende igoederenvpor- raden een rem wil aanzetten. Tevens zal de bank ter bevordering var dit doel minister Lieftinck machtiging vragen het toezicht op de credietgeving te wijzigen. Zij is voornemens liquidi teitsmaatstaven aan te leggen en overlegt daarover met banken en instellingen voor landbouwcrediet. Mr Fockema Andreae naar Nederland De staatssecretaris van Oorlog, mr Fcckema Andreae, is hedenmorgen in een vliegtuig uit Djakarta naar Nederland vertrokken. Vakbeweging wil verder met regering praten De Raad van Vakcentralen heeft de regering verzocht een onderhoud te mo gen hebben over het verder door de overheid te voeren beleid in zake de lonen en prijzen. Duits consulaat-generaal in Amsterdam Het staart volgens het A.N.P. thans vast, dat het Duatse consulaat-generaal voor Nederland, in Amsterdam zal wor den gevestigd. Geen aanmeldingen meer voor Korea Laatste keuring: Vrijdag Thans kunnen aanmeldingen als vrij williger voor Korea niet meer worden behandeld. De laatste keuring zal 'Vrij dag in Den Haag geschieden. De laatste weken hebben zich nog velen aange- Onder hen zijn 75 mariniers, die zich bij de Landmacht meldden omdat er geen compagnie Mariniers naar Korea gaat, zoals eerst was aangekondigd. Verder hebben 60 militairen van K.L. en voor malig K.N.I.L. uit Indonesië zich aan gemeld. Voor de keuring op Vrijdag a.s. kun nen. alleen zij verschijnen, die indertijd een oproep voor de keuring hebben ont vangen. Zij moeten zich melden aan het militair hospitaal, Muzenstraat 1, Den Haag. Zij die nimmer een oproep om vingen, -kunnen wel thuis blijven, anders maken zij een vergeefse reis. Compagnie Landmacht in October naar N.-Guinea In de tweede helft van October zal een compagnie van de Kon. Landmacht naar Nieuw Guinea vertrekken, in het kader van de Nederlandse bestuursvoe ring aldaar. Deze compagnie is samenge steld uitmilitairen, die zich daarvoor hebben aangemeld. Zij zijn vandaag in de infanterieschool te Harderwijk gede tacheerd. Na vele regenbuien een tocht in open calèche door Leeuwarden (Van een onzer verslaggevers) Friesland toonde zich gisteren en vandaag overeenkomstig zijn karakter. Dorp en stad waren op goed vaderlandse wijze getooid met erepoorten, slingers en vlaggen, de feestverlichting brandde, de mensen juichten en zwaaiden wanneer Koningin en Prins lagnsreden, maar altijd bleef de igetogenheid en de waardigheid gehandhaafd. Van het moment af, dat de Piet Hein i In het provinciehuis werden de staten- Stavoren binnenliep, tot aan het afscheid leden voorgesteld. In het stadhuis wer- In Lemmer toe. is het feest geweest in den Koningin en Prins ontvangen door het groene polderland, waar de wind deB. en W. Schoolkinderen boden zilveren eerste bladeren over de weg joeg. Hetgebruiksvoorwerpen aan. In de Grote hinderde niet. dat er geen zon was en dat i Kerk werden de tombes van de Friese er af en toe zo'n voorspelde „plaatselijkestadhouders bezocht. neerplensde. het programma leed| qcs avonds maakten de hoge gasten auto een korte rit door de feestelijk lichte stad, om daarna per boot. er niet onder en de mensen bleven er niet om thuis. De Friezen hadden overal hui bijna niet meer gedragen landskledij te voorschijn gehaald. In Koudum werd een aantal oudjes de Koningin voorsteld. Vijf en veertig jaar geleden, in 1905. waren zij het. die Koningin Wilhelmina bij haar bezoek aan de provincie verwelkomden. Bolsward had voor iets bijzonders ge zorgd: het Koninklijk Paar kreeg een ex-, clusieve foto. in zilveren lijst, van het bezoek dat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in 1905 brachten. Aan de haven van Harlingen, waar vaartuigen van de marine en enkele red dingboten vrolijk gepavoiseerd. ligplaats hadden gekozen, bezochten Koningin en Prins in snel tempo de aardappelsorteer- inrichting. Daarna: Franeker, de oude academie stad. Het Friese eostuum in de loop der tijden wérd er voor de vorstelijke gasten gedemonstreerd en voort ging het door de kleibouwstreek. waar de vette modder de glanzende wagens bespatte. naar Marssum, waar op het Poptaslot de thee werd gebruikt. In de rode calèche Tegen half vijf naderde de stoet de hoofdstad. Tot grote vreugde der Leeuwardenaren was het droog gewor den en zelfs kwam er blauw in de lucht. Het Koninklijk Paar stapte over in de rode calèche voor de rijtoer door de stad- Ernstige mijnramp in Engeland 90 Arbeiders omgekomen Naar Reuter uit Worksop meldt, is in een mijn in het district Nottinghamshire een ernstige brand uitgebroken. Meer dan 90 mijnwerkers zijn ingesLoten en men heeft weinig hoop op hun redding. Het -vuur is hevig en de luchtverversing onvoldoende. Later werd gemeld, dat alle mijnwerkers om het leven zyn ge komen. Nederland neemt deel aan lucht- oefening „Emperor" De grootste luchtoefening in Engeland na de oorlog zal van 6 tot 16 October onder de naam „Emperor" worden ge houden. Hieraan zal o.a. deelnemen een l e r 1 a n d s versterkt squadron Me- teor-straaljagers, en radar- en ander per soneel, dat in Nederland tijdens de oefe ning „Cupola" dienst deed. Het Neder lands squadron wordt gestationneerd op het vliegveld Horsham and St Faith. DAT pakketten naar Oostenrijk, die aan de intendance van het Rode Kruis ter verzending worden aangeboden, niet zwaarder mogen zijn dan'5 kg en voor' de eerste van elke maand moeten wor den aangeboden. DAT de eerste groep van 30 buiten landse bouwkundigen gisteren de door het Rotterdams bouwcentrum georgani seerde studiereis door Nederland begon. DAT de 21-jarige Maassen, die tijdelijk in De Steeg werkte, bij het demonteren van een gevonden granaat in schuurtje van zijn woning door een ont ploffing dodelijk werd gewond. DAT een aantal leden van de vei ging van politieke Belgische gevange nen in het kamp Vught, gisteren aldaar een krans legde DAT de beurs voor mode en huishou ding Femina te Rotterdam Vrijdagmor gen wordt geopend. DAT de traditionele bolletongersdei (stieren-Donderdag) in Bolsward op 9 November wordt gehouden. DAT een 140 bestuurders en ambtena ren van rijk, provincies en gemeenten op 28, 29 en 30 September in Bentveld zullen confereren over de efficiency in het overheidsbeheer. DAT de ministers Van Maarseveen en Götzen vandaag op kasteel Oud-Wasse naar gouverneur S. L. J. van Waarden burg een afscheidsdiner aanboden. DAT de grote regenval voor alle soor ten land- en tuinbouw nadelig is, maai veel veldmuizen en aardratten in de vol lopende holen verdrinken. DAT de achtste wegverkeersdag van de K.N.A.C. op 27 Oct. in Den Haag door Prins Bernhard wordt bezocht en door minister Spitzen geopend. DAT minister Iri 't Veld het hoofd van de afdeling vaartuigen van zijn ministe rie, gevestigd te Rotterdam, heeft belas! met de oorlogsschaderegeling voor sche- DAT pech-hebbende automobilisten thans langs de grote wegen bij de Rode Kruis-hulpposten telefonisch garagehuip kunnen inroepen, daar deze posten bij alle zijn ingeschakeld in de K.N.A.C.- S.O.S.-dienst. DAT van 1618 Oct. te Nunspeet conferentie vanwege het Verbond Prot. Chr. Werkgevers wordt gehouden met H. G. Hey te Veenendaal en J. Overduin uit A'dam, als referenten. DAT H.M. de Koningin bescherm vrouwe is geworden van het Bataafs Ge nootschap der proefondervindelijke wijs begeerte. DAT tien kwekers uit Bruinisse en tien uit Yerseke in de Waddenzee mos selen gaan vangen voor de export, nu de vangst in Zeeland door de mossel- parasiet tijdelijk onmogelijk is. DAT de 63-jarige fietser W. G. ui' Helden gisteren in zijn woonplaats door een auto is aangereden en gedood. DAT de tijdelijke hulplichten op het Zuider- en Noorderhoofd te IJmuiden in de nieuwe lichthuizen zijn geplaatst en nu niet meer rondom zichtbaar zijn. DAT in de Kalverstraat te Amsterdam, als de plannen worden goedgekeurd, een galerij met zestig kleine winkels zal worden gebouwd op de plaats waar het bloemenmagazijn Corona staat. DAT in Gouda een ophol geslagen paard van een zigeunerkar door het raam van het huis van burgemeester James sprong, en pas via de gang en voordeur naar buiten kon toen de wagen was losgespannen. DAT bij een autobotsing op de Groen- dijk te Dordrecht G. yfieringa aldaar ernstig werd gewond, een dame uit Delft- lichte verwondingen kreeg en de be stuurder van een der wagens, een Hage naar, ongedeerd bleef DAT de coupons van de effecten tot een waarde van vier ton, waarvan de mantels zich ergens in Rotterdam moe ten bevinden, in beslag zyn genomen bij de Amsterdamse, smokkelaar K. DAT gisteren weer 03 emigranten per Skymaster van Schiphol naar Australië zijn vertrokken. DAT dit jaar ongeveer vijf procent van de groente de minimumprijs niet haalde, tegen twee procent in het voris jaar, doch er niet zoved naar de mest vaalt gaat, daar veel er van is gedroogd of geconserveerd. DAT vandaag het honderd jarig be staan wordt herdacht van de peekoffie- fabriek voorheen Wed. C. Mattheeussens en Zn te Ossendrecht. DAT de 53-jarige leidekker A. uit Hengelo, vader van tien kinderen, giste ren van het dak van de R.K. kerk in Lichtenvoorde viel en op slag dood was- DAT de raad van Eindhoven zich gis teravond afwijzend heeft uitgesproken over het in 1947 bekroonde ontwerp van ir J. W. C. Boks te Rotterdam voor een oorlogsmonument. DAT R. H. J. Braat benoemd is tot Ned. consul te Penang (Malakka). de versierd bomen door, naar de Harmonie te varen. Daar woonde het Koninklijk Paar de opvoering bij van het Friese zangspel De Jonkerboer. Hoewel het gisteren laat is gewordqri, reden de Koningin en haar Gemaal van morgen om tien voor negen alweer-uit, om op het bordes van het stadhuis een défilé van de Leeuwarder verenigingen gade te slaan. Om tien uur ging men naar Jelsum. Ferwerd, Dokkum, Drachten. Beetster- zwaag, Joure, Sneek en vele kleine dor- Met de aankomst van de Piet Hein Stavoren begon gisteren het Koninklijke bezoek aan Friesland. Onze middelste foto laat iets van aankomst zien. De linker foto toont ons het Koninklijk Paar terwijl het te Bolsward een door de bevolking ingestudeerd tableau gadeslaat. Op de rechter foto biedt i meisje in Fries eostuum te Workum de Koningin een mandje Dispensatie-aanvragen, van vijf procent De volgende bedrijfstakken hebben bij het College van Rijksbemiddelaars ver zoeken ingediend om dispensatie van de 5 procent loonsverhoging: Bloemist- en hoveniersbedrijf; huur auto- en Taxibedrijf; trawlvisserij IJmui den en vislossers IJmuiden; haringdrjjf- netvïsserij, trawlvisserij en schuur- en erfpersoneel; nette-nboetsters Vlaardin- gen; apothekersassistenten; sigarenindus- trie; nachtveiligheids- en bewakingsbe drijf; brandstoffenhandevl; tuinbouw; steenlossers Amsterdam: boomkweke rijen; boomkwekerijen Boskoop: bloem- bollenbedrijf: bosbouw; zaadteeltbedrijf; turfstrooiselindustrie; dorsbedrijf en dorsbedrijf Wieringermeerkuiperijen Katwijk: mel-kdetailhandel; melkinrich- tingbedrijf; hoepelindustrie; veenbedrijf; tuinbouwveilingen; aantal takken van binnenscheepvaart en nog enkele indivi duele verzoeken. Auschwitz' ex-commandant Stefan Wierzbica is door het Poolse hoog gerechtshof ter dood veroordeeld. Neergestort is in Zuid-Japan een Skymaster met 51 militairen, waarvan er 1 werd gedood en er 22 worden ver mist Malik zei: Ja, ik wil I „De Russen laten de bergen waar zij zijn en verzetten de regeringen" Jacob Malik heeft gisteren te New York verklaard, dat hij er glad voor is, een ontmoeting tussen de hoogste leiders van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie te bewerkstelligen, met het nobele doel de bestaande ge schillen te regelen en aldus een bijdrage te leveren tot het bereiken van volkomen vrede. Het „vredescomité voor Maryland" had Malik een des betreffende vraag voorgelegd. Amerikaanse kringen, aldus Reuter, noemen dit „vredescomité" echter een communistische frontorganisatie, die zich heeft verenigd met de bekende „vredesoproep" van Stockholm, Vanzelfsprekend werkt dit antwoord van Malik op velen in. als de koestering van een „voorjaarszonnetje". Zullen Tru man en Stalin .toch nog eens de koppen bij elkaar steken? Nu is de kwestie een bijeenkomst van Truman en Stalin reeds enkele maanden geleden ter sprake gekomen en men zal zich herinneren, dat de President toen verklaarde, dat hij Stalin ongetwijfeld gaarne zou ontmoe ten, indien deze naar Washingotn kw Verloren zit dit Koreaanse meisje in een straat van Intsjon. Haar moe der raakte haar kwijt op de vlucht voor het oorlogsgeweld en de solda ten, die zich in snel tempo naar het front begeven, hebben voorlopig al leen nog maar tijd voor wat mede lijden Meer salaris voor iiguren in de top? (Van onze Parlementsredacteur). Naar wij vernemen is er een Koninklijk Besluit in voorbereiding, dat voorziet in een salarisverhoging van enkele amb telijke topfiguren. In de ontwerp-begro- tingen voor 1951 is met deze verhoogde salarissen van sommige staatssecretaris sen, secretarissen-generaal en de grif fiers der beide Kamers van de Staten- Generaal reeds rekening gehouden, doch het inter-depar temen tale overleg hier over is nog niet afgelopen. Wij menen ons daarom van commen taar te moeten onthouden tot het K B. is verschenen en er omtrent de achtergrond van deze zaak meer gegevens zyn te ver- krygen. De interessante ontboezeming van Ma- lik vond plaats, toen deze te Lake Suc cess even de Algemene. Vergadering verliet, om de hierboven genoemde af vaardiging uit Baltimore te woord te staan. Malik scheen in de stemming te zijn van een veelbelovend Amerikaans- Russisch huwelijk en de vragen, die hem werden gesteld, deden denken aan de ambtenaar van de Burgerlijke Stand: „Wil Uw regering beloven, dat zij niet als eerste de atoombom zal gebruiken?" (Ja, ik wil„Is U voorstander van algehele ontwapening en het buiten de wet stellen van atoomwapens door alle landen, onder strikte controle en inspec tie door de Ver. Naties?" „Ja", zei Malik. En ook de derde vraag of hij voorstander was van vrije uitwisseling van denkbeelden en informaties tussen de volken van Amerika en de Sowjet- Unie, werd door de optimistische Rus bevestigend beantwoord. (Zie vervolg op pag. 3) Knoeide kantoorhouder van P.T.T.? Klachten van de burgery, als zouden' zich bij het vei zenden van postpakket ten in Den Duider onregelmatigheden hebben voorgedaan, hebben geleid tot de arrestatie van de 61-jarige kantoorhouder van de P.T.T. in Den Dolder. A. van W. Hij wordt er van beschuldigd, zich ge regeld kleine bedragen te hebben toe geëigend, door de afzenders van post pakketten meer porto te laten betalen dan verschuldigd was. Er zyn tot nu toe geen afdoende bewijzen. Van W. werkt al tientallen jaren bij de post. y Regen verduisterde de maansverduistering Van de totale maansverduistering was vanmorgen vroeg, althans in Nederland, niets te zien: het regende hard en de lucht was potdicht. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met aanvankelijk vooral in de kustgebieden nog enkele buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wir.d. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 6.33—18.28 uur. Maan 18.40—7.56 uur. 4 October L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1