'mirant In Seoel moeten Amerikaanse mariniers straat voor straat veroveren Bij Taegoe werd het front der Roden opengescheurd Ook sociale uitkeringen met vijf procent omhoog Wist U Niet van harte? Efficiency ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en deftigste jaargang No 8231 WEER EEN MOOI 3 OCTOBER-FEEST Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „SUntvasttcfe fo «fieftfetn mga bert ia te gt) tas poet" De V.N.-troepen zijn haide vechters )e V.N.-troepen zijn harde vechters en in het Zuiden van Korea hebben ij het verdedigingsfront der Roden formeel opengescheurd. Opnieuw zijn ij 30 km opgerukt, zodat de afstand tot de V.N.-strijdkrachten bij Seoel log slechts 160 km bedraagt. De voornaamste legers der Noordelijken lioeten zich tussen Koemtsjon (in het Zuiden bij Taegoe) en Soewon (in let Noorden bij Seoel) bevinden. Uitgesloten is het niet, dat de legers (er Noprd-Koreanen zijn ineengestort en naar de 38ste breedtegraad |evlucht. oogwenk in lichte laaie staat. Artille risten hebben bij één enkel salvo onge veer 500 Roden gedood, en talrijke andere troepjes gaven zich over. Practisch lig gen alle wegen naar Seoel thans onder Amerikaans vuur. Ernstige verliezen voor de Roden Volgens latere berichten zijn de Noord westelijke en Zuid-Westelijke voorste- Seoel reeds geheel een prooi der vlammen. Artillerie en marinelucht macht zetten alles op het spel de laatste vijandelijke tegenstand te breken. Uit het rapport van McArthur blijkt, dat in verschillende sectoren de V.N troepen oprukken. Zo hebben elementen van de 2e Amerikaanse divisie zich meester ge maakt van de stad Tsjogje. In de Noorde lijke sector werd bij de Naktong een sprong bereikt van 20 km. Gedurende de laatste 24 uur leden de Roden ver liezen, die op ongeveer 6000 man werden gesahat. Huiseigenaren vragen 25 huurverhoging De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de raad van mi nisters verzocht het percentage der"" al gemene huurverhoging op tenminste 25% te stellen, daar het percentage van 15% tengevolge van de gestegen prijzen der bouwmaterialen en de nieuwe loonsver hoging volkomen onvoldoende wordt genoemd. Bovendien wordt gevraagd de huur verhoging zo spoedig mogelijk te zullen wegen strijd met wisselende tansen, waarin de winst van een halve jlometer als een belangrijke overwin ing werd beschouwd, was de positie van [merikanen en Zuid-Koreanen als volgt: Loemtsjon binnengetrokken. Van Taboe- png 32 km. opgerukt naar de oevers en de Naktong. In het centrum van de (oordelijke sector, in de richting van (eisong. 30 km. noordwaarts getrokken, tenslotte: Britse troepen hebben ten Testen van de Naktong, 12 km. ten juiden van Waegwan, Koemjondong in- Tlntussen woeden in Seoel hevige kraatgevechten. Amerikaanse en Britse (ariniers, daarbij gesteund door artil- jrie en tanks, moeten straat voor straat eroveren. Het ziet er naar uit, dat het (chtbevolkte Seoel, dat normaal 1 mil joen inwoners telt, een der bloedigste pisoden uit de oorlog zal worden. De N00RD-ft0REA:'-JBrtfwfoqwat- r spoorwegemplacementen van Seoel een chaos van verwrongen staal. Veral op de brede straten zijn echter irsperringen aangebracht van zandzak- tn en prikkeldraad. De bevolking ver tert in angst en het voedsel wordt Ten Noorden van Seoel wordt zwaar (vochten om verschillende heuvels. Het |n de z.g. „napalm-bommen", die dood l verschrikking zaaien, omdat alles Anti-communistenwet toch van kracht Trumans veto helpt niet... Truman leed in het Huis van Afge- lardigden een nederlaag. Hij had zijn Ito uitgesproken tegen het aannemen In de anti-communistenwet. Hierbij luden alle communisten worden gere- fctreerd. In eerste lezing werd de wet lor 'het Huis aangenomen met 312 tr/,en en door de Senaat met 51 tegen 7 jmmen. Als reeds gezegd, verhief Tru- kn toen zijn veto, want hij dacht, dat tte wet niet het juiste middel was, om t communisten te bestrijden. Toen nu •'It Huis opnieuw ging stemmen, bleek uitslag 286 tegen 48 te zijn, dat is dus stemmen meer dan de vereiste meer- rheid van twee derde. De wet wordt toch van kracht. Russische klacht op genda van Assemblee beschuldiging van Rusland betref- 1de „Amerikaanse aggressie in China" rd op de agenda van de Assemblée Ver. Naties geplaatst. Over de „kwes- •Formosa" werd de beslissing uitge- ld. "I OvervcrJ op kleine jongen De Borneostraat in Enschede was in lep en roer. De elfjarige E. H. werd terwijl zijn ouders niet thuis waren, Vastgebonden aangetroffen op een itoel, met een prop in de mond. De |ongen vertelde dat twee mannen hem (ladden gebonden en het huis hadden loorzocht. De politie geloofde het Verhaaltje niet helemaal. En wat Week? De jongen was die morgen op ichool gekomen zonder een boekje met loten mee te nemen, waarom de onder- Wijzer had gevraagd. Hij was naar buis gestuurd en kon het boekje niet Vinden. Om zijn wegblijven te camou fleren, had hij een overval in scène jezet, zichzelf op een stoel vastgebon- flen en een prop in de mond gedaan. Het boekje met loten werd later ge makkelijk in een kast teruggevonden. efensie-noodwet in de V.S. pe Amerikaanse Senaat heeft de nood- It voor de defensie, ten bedrage van 1 milliard dollar, aangenomen en naar |t Witte Huis gezonden. De Senaat iurde het wetsontwerp goed, na een )tie van de Republikein Kenneth Wher- verworpen te hebben. Deze beoogde I Amerikaanse ecnomische hulp stop zetten voor landen, die oorlogsmate- lal naar de Sowjet-Unie zenden. Stikker spreekt tot V.N. Zoeken naar wijsheid onder Gods leiding In de algèrhene vergadering der Ver enigde Naties heeft minister mr D. U. Stikker een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de ontrouw van de Sowjetunie aan de geest van het hand vest van San Franoisco de wereld heeft gebracht, waar zij nu is. Overal i: wereld poogt de Com inform met dezelfde in Moskou opgestelde tactiek de grond wettelijke lichamen te ondermijnen er het democratische bestel en het herstel te saboteren. Thans is men er in slaagd. de overweldigende meerderheid der leden te verenigen in een actie tegen een herhaling van de misdaad aggressie. Men diende het gevaar de Koreaanse kwestie niet te vergroten door deze te koppelen aan de Chinese. Spr. noemde het plan-Schuman een proefneming van een ziener. Nederland zou gaarne de toelating van Indonesië steunen. Als leuze voor deze vergadering noemde spr. het zoeken naar wijsheid onder Gods leiding en hij herinnerde aan die woorden van de Zwijger: Men behoeft niet te hopen als men iets zal ondernemen, noch te slagen om te vo. harden. Fruitprijzen zullen vrij stevig blijven In de fruitstreken is men thans be gonnen met het oogsten van de bewaar- bare wintersoorten: notarisappelen, ster- appelen, bellefleurs. Cox orange en goudreinetten. Ook de maagdeperen en de Franse wijnperen komen van de bomen. Nu Duitsland de import van onze ap pelen heeft verboden, wordt veel van het winterharde fruit in koelhuizen op geslagen in afwachting van hernieuwde export. Men hoopt, dat Duitsland in Oc tober weer aan de markt zal komen. Intussen blijft er voldoende fruit over voor de binnenlandse consumptie, ook al zullen de prijzen vrij stevig blijven. Het ziet er vooralsnog echter niet naar uit, dat de huismoeders abnormaal hoge prijzen voor appels en peren zullen moe ten betalen. Dinsdagmorgen vroeg maansverduistering In de vroege ochtend van Dinsdag a.s. zal de maan gedurende drie kwartier to taal zijn verduisterd. Om half vier begint de verduistering, tegen vijven zal de duistering algeheel zijn, om tien o half zes zal de totaliteit voorbij zijn de verduistering zal geheel ten einde zijn als de maan om tien over half zeven ondergaat. De maan staat voor zes uur in het Zuidwesten en daalt naar de Wes telijke horizon. Andere letters voor oorlogsschepen Op 15 October worden de registratie- letters van schepen en vliegtuigen der Koninklijke Marine in overeenstemming gebracht met het Anglo-Amerikaanse systeem. Hulpschepen en -vaartuigen krijgen de letter A, kruisers C, jagers D, fregatten F, landingschepen en -vaartui gen L, mijnenvegers M, mijnenlegers N, kleine oorlogsschepen P. vliegkampsche pen R, onderzeeboten S, vliegtuigen V, sloepen W en locale vaartuigen Y. Op 18 dezer is in Indonesië de in wisseling geopend van de rechterhelften der verknipte muntbiljetten in obligatie briefjes. Tegen een kwakzalver, de 41-j. S. J. W. J. S. te Maastricht, die zijn diagnose stelde aan de hand van een ring. horloge of portret, is aldaar f 300 boete of 2 maan den hechtenis geëist. Fabelachtige prestatie lager vliegt 5280 km non-stop in 10 uur Andere piloot moest uif zijn toestel springen Een Thunder Jet straaljager van de Amerikaanse luchtmacht, bemand door Kolonel David S. Schilling, heeft gister avond een nieuw transatlantisch record gevestigd door in 10 uur en 1 minuut van de Engelse vliegbasis Manston in Kent naar Limestone in de Amerikaanse staat Maine te vliegen, een afstand van 5.280 km. De piloot van een tweede toe stel. Luit-Kolonel W. D Ritchie, moest zich wegens benzinegebrek per parachute boven Labrador in veiligheid stellen. Hij is door een reddingsploeg met een helicoptère opgepikt. Beide vliegtuigen hebben onderweg in de lucht drie keer getankt, n.l. bij Prestwick. boven IJsland en bij Goose- Bay in Labrador. De vlucht had om. ten doel na te gaan hoever men met de téchniek van het tanken in de lucht gevorderd is en of het huidige radio systeem voldoende is voor de navigatie van straalvliegtuigen op de Atlantische Prins leert weer Spaans Prins Bernhard heeft sedert enige tijd de studie van het Spaans weer ter hand genomen, in verband met de intensive ring van zijn contacten met de Spaans sprekende wereld. Prof. dr C. F van Dam hoogleraar te Utrecht, verschijnt geregeld op paleis Soestdijk om de Prins en enkele leden van zijn gevolg college te geven in de Spaanse taal en letter- VAN DE BAARD NAAR DE NOBELPRIJS Aan dr Ralph Bunche, de bemidde laar van de V.N., in het Palestijnse conflict, na de moord op graaf Ber- nadotte, werd de Nobelprijs 1950 voor de vrede toegekend. Dr Bunche, een kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf, is de eerste kleurling, die de vredesprijs ontvangt. Geen geringe verdienste, want onder zijn 27 mede dingers naar de prijs, bevonden zich. Marshall, Truman en Pandit Nehroe, in het geheel 28 candidaten. Het comité voor Nobelprijzen, dat door het Noorse parlement wordt benoemd, geeft nooit een reden op voor de ge dane keuze. De jeugdige Bunche, die eens „inzeper" was in de barbierwin- kel van zijn vader, zal wel nooit gedacht hebben, dat hij eens zou promoveren aan de universiteit van Harvard en evenmin dat hem nog eens de Nobelprijs zou worden toe gekend. Niets over voorstel Stichting Handen omhoog! Deze foto i Noord-Koreanen zich moete Verenigde Naties. Op last vi Koreanen naar voren, Twintig bediijlstakken hebben vrijstelling van loontoeslag gevraagd OP KORTE TERMIJN worden bij de Tweede Kamer twee wetsontwer pen ingediend om de kinderbijslag en andere sociale voorzieningen met vijf procent te verhogen. Dit deelt de regering mee in een nota over de loonpolitiek. Zoals men weet werd reeds van plannen in deze richting gerept in' het officiële communiqué over de loonsverhoging, op 7 Sept. De kinderbijslag wordt van het eerste I financiële consequenties van een andere kind af vijf procent groter. Van vijf totregeling, tien procent worden verhoogd de bijslag (Opmerkelijk is. dat in deze nota niets uit de Noodwet Ouderdomsvoorziening, wordt gezegd over het voorstel va de bijslag op de invaliditeits- en weduwen- Stichting van de Arbeid, de loongrens renten uit de Invaliditeitswet, de toesla- van 3600 op 4800 te brengen.) gen op die renten (100 pet toeslag en Twintig bedrijfstakken hebben om gezinstoeslag), en de kinderbijslag voor pensatie verzocht. Wordt er afwijzend op trekkers van invaliditeits-, ouderdoms- beschikt, dan moet de bijslag met terug werkende kracht worden uitgekeerd. De regering is zich bewust, zo besluit zij deze nota, dat de loonsverhoging er de daarmee in verband staande maat regelen extra lasten op het bedrijfsleven leggen. Zij acht de loonsverhoging, die sociaal gerechtvaardigd is, ook econo misch verantwoord. Want zij vertrouwt, dat met inspanning van alle krachten zal worden gestreefd naar een verdere op voering van de productie en van de arbeidsproductiviteit Stichting van de Arbeid richt zich nu tot Kamer De Stichting van de Arbeid dringt in een adres aan de Tweede-Kamerleden aan, in de vorm van een vergunning toe te staan dat ook boven de f 3600 d< lonen met ten hoogste 5 procent zullen kunnen worden verhoogd. (Aan een verzoek van de Stichting, gericht aan de regering, om de 5 procent ook boven de f3600 verplicht te stellen, is niet voldaan, blijkens de dezer dagen genomen beslissing, dat het maximum bedrag der loonsverhoging op f 180 blijft gehandhaafd. Rode Kruis wil 80 rampen depots in ons land Er zijn er al 46 opgeslagen. Zes en veertig Rode Kruis-depóts zijn nu in verschillende plaatsen in Neder land ingericht, volgens het plan tot hulp verlening bij calamiteiten (rampen die een deel van de bevolking dakloos ma ken). Nog onlangs is in het door de wind hoos getroffen Willemstad zulk een depót ingericht. De materialen in dit rampen depót zijn de hulpmiddelen om 90 per sonen een bed en verpleging te bieden, althans voor ouden van dagen en hulp behoevenden; zij zijn niet bedoeld vc het inrichten van een noodziekenhuis. Het Rode Kruis hoopt het aantal depóts uit te breiden tot tachtig. Op grond de collecteresultaten van dit jaar is reeds opdracht gegeven voor de fabricage materiaal voor veertien nieuwe depóts. Ze kostten aanvankelijk 15.000 per stuk, maar zullen nu duurder geworden zijn. De loongrens voor de ziektewet en de invaliditeitswet wordt van 4500 op 4680 gebracht. Het dagloon, dat bij ver schillende sociale verzekeringswetten voor de berekening van de premie en de uitkeringen in aanmerking wordt geno men, wordt verhoogd van 12 tot 13. De maxima volgens de overbruggings regeling en de normen van de sociale bijstandsregeling worden met 6 pet. ver hoogd In de nota zet de regering nog eens uit een, waarom zij vasthoudt aan een maxi mum loonsverhoging van 180 per jaar. De bedoeling is slechts, dat de stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften wordt gecompenseerd. De regering weet wel, dat het invoeren van een maximum nivellerend werkt op de lonen, maar zij wil dit nadeel aanvaarden vanwege de '.rd genomen in de buurt van Seoul, waar vele overgeven na de landing van de armada der i een Amerikaanse marinier kfimen Noord- m achter de linies weggevoerd te worden DAT Assen een rijkslandbouwinter- school krijgt en een tehuis voor ouderen. DAT bü het stadhuis te Vlissingen schedels, lijkkisten en kogels uit de tijd van het Engelse bombardement in 1809 zijn opgegraven. DAT de 33-jarige E. van R. uit Alk maar is gearresteerd wegens oplichting, o.a. te Zeist, waar hij een garagehouder een Ford afhandig maakte door zich uit te geven voor ambtenaar van de rijks politie. DAT de aanboring van aardgas ir Oostzaan geen perspectieven opent er men er ook geen olielaag verwacht. DAT de commissie inzake lonen en prij zen van de Stichting van de Arbeid gis teren is geïnstalleerd. DAT de Ned. ver. van brandweercom mandanten gisteren en vandaag in Den Bosch een congres hield. DAT de 20-jarige bakkersknecht J. H. K. uit Apeldoorn de laatste drie maanden 15 k 20 diefstallen heeft gepleegd met gebruik van huissleutels, die klanten, welke hem vertrouwden, voor hem ach terlieten als zij afwezig waren. DAT brieven voor de torpedoboot ja ger Kortenaer, die op zijn wereldreis thuisvaart, als volgt dienen te worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, stamboeknummer, a. b. Hr Ms Kortenaer, Amsterdam-Schiphol. Marine. DAT de fabriek van bakkerijgrondstof fen Zeelandia te Zierikzee t.g.v. haar 50- jarig bestaan het praedicaat „Konink lijke" ontving en huis aan huis in het stadje een trommel met koekjes als ju bileumgeschenk van de fabriek werd be zorgd. DAT 't communisftische raadslid in sen, R. van Eyken. vroeger wethouder van Financiën wegens ziekte heeft be dankt. DAT dertig leidinggevende Engelse Schotse fabrikanten gisteren een bezoek de AKU-rayonfabriek in Ede brach ten. DAT de 39-jarige reder J. Sloots uit Groningen, vader van zeven kinderen, met zijn personenauto tussen Putten Nijkerk tegen een bus botste en aan gevolgen overleed. DAT in Oosterbeek een tweedaagse conferentie is gehouden i.v.m. het eenja rig bestaan van het Nederlands Gesprek- W. J. Reynierse die commandant van de vlieg basis Leeuwarden wordt, Woensdag het bevel over het commando luchtvaartop leidingen in Deelen zal overdragen de kortelings uit Indonesië teruggekeerde kapt. t z.-vlieger P. Vroon. DAT vele meisjes in Amsterdam geen baan aannemen, daar de kamers er zo duur zijn, met het gevolg, dat bijvoor beeld de telefoondienst aldaar 70 meisjes tekort komt DAT dr A. Plesman en mr dr L. H. Slotemaker van de KLM begin October te San Francisco de vergadering van de IATA (de int luchtvaartorganisatie) bij- DAT de 20-j. W. K. uit Tjamsweer bij Appingedam met zijn motor is veronge lukt. DAT de ambassadeur Selden Chapin na- ens de Amerikaanse marine het Kon Instituut van de Marine in Den Helder plaquette aanbood ter herinnering de gezamenlijke strijd tegen Japan. DAT de Enkalon-kousenfabriefc te Emmen begin 1952 in werking treedt dan meteen plaats zal bieden aan man personeel, dat tot 2500 man zal w den uitgebreid. DAT op de spoorlijn Schaesberg— Heerlen het lijk is gevonden van di jarige W. uit Heerlen, die door een trein gegrepen moet zijn. DAT de 45-j. C- uit Tegelen in Venlo met zijn fietsmotor tegen een auto op reed en overleed. DAT L. Kleiboer, rayonbestuurder ir Alkmaar van de Twentsche Bank, be noemd is tot rayon-bestuurslid van dt kantoren van het Zuidelijk rayon. DAT twintig Canadese afgevaardigden naar het congres van de wereldbond plattelandsvrouwen in Brussel, na afloop land bezochten, en in Holten ontvan gen werden. DAT de Amsterdamse bakkers beslo ten hebben, de prijs van het wit brood inderdaad met een cent per 800 gram te verhogen en de 5 pCt loonsverhoging uit te betalen. DAT de vuilnisbelt op Schiphol op nog onverklaarbare wijze tot voor kort be zaaid lag met (soms bijna nieuwe) ser vetten. handdoeken en bestek, maar er thans een stokje voor is gestoken. DAT vele brave burgers, die deze zo- er uit gastvrijheid aan een buitenlan der nachtlogies hebben verschaft, thans boete van f 25-f 50 hebben gekre- aangezien ze daarvan niet binnen 24 uur schriftelijk mededeling aan de Vreemdelingendienst of politie hadden gedaan. DAT de tentoonstelling Vroedmeester, pillendraaier en liefhebber der natuur, in het Waaggebouw te Amsterdam, wordt verlengd tot 1 November. s maar goed, dat de oorlog al in 1945 eindigde, want anders wa de Duitsers met bunker en al op Texel in zee gevallen Wat is daar het gevalDoordat de de duinen doet afbrokkelen, hebben de betonnen gevaarten op de Westkust van dit eiland geen teun meer en komen ze op het trand terecht Ze zakken steeds verder weg en als we weer een paar jaar verder zijn, vinden we ts meer van wat eens behoorde Hitiers roemruchteAtlan- tikwall Bliksem doodde hengelaar Amsterdamse verkeersagent getroffen Tijdens het hevige onweer, dat gister middag ook boven West-Friesland woed de, is de 41-jarige A. van der Molen uit Hoogeveen door de bliksem gedood. H\j was aan het hengelen in het IJsselmeer en vertoefde in Hoorn met vacantie. De bliksem sloeg gistermiddag in de bovenleiding van de Amsterdamse tram op de Overtoom. Via deze leiding werd het verkeersbord van een politieagent geraakt. De agent, die het bord vast hield werd getroffen en kreeg brand wonden aan beide handen. De boerderij van de weduwe K. Hoge- toorn te Purmer is gisteren tot de grond toe afgebrand. De bliksem was in de hooiberg geslagen. Verzekering dekt de schade, die in de tienduizenden guldens Geheim Kamerdebat over Nieuw-Guinea Voorstel van commissie voor Uniezaken (Van onze Parlementsredacteur) De voorzitter van de Tweede Kamei heeft gistermiddag een brief voorgele zen van de Kamercommissie voor Unie aangelegenheden. ondertekend door prof Romme als voorzitter. De commissie ad viseert, het debat over het Nieuw-Gui- nea-rapport te houden in een vergade ring met gesloten deuren. Mr Korten- hórst deelde daarop mede. dat hij Dins dag a.s. met een voorstel hierover hoopt te komen. Wij hebben geen redenen om aan te nemen, dat' dit vorstel zal af wijken van het commissioriale advies Dit betekent dus, dat er spoedig een geheim debat over de Nieuw-Guinea- kwestie zal worden gehouden. Amerikaans geleerde uit Neder land gezet Naar eerst thans bekend is geworden, is de Amerikaanse biochemicus pro' Ralph W. Spitzer, de echtgenoot van de dame die de vorige week van Amster dam naar Londen vloog en daar bij de landing moeilijkheden kreeg, waarn naar Nederland moest terugkeren reeds de vorige week Zaterdag door de politie aan boord van de Noordam ge bracht, en naar Amerika vertrokken. Prof Spitzer werd vorig jaar als hoog leraar in Oregon ontslagen, omdat hij zich ontstemd had betoond over een laat dunkende uitlating over Russische uit vindingen. Hij was naar Europa gegaar om een rondreis te maken. In Rotter dam werd hij gearresteerd. In zijn pas poort stond, dat het alleen geldig was voor een terugreis naar Amerika, „om dat zijn aanwezigheid in Nederland ln strijd werd geacht met de hóógste be langen van de Verenigde Staten", aldus de Amerikaanse Ambassade. Ds F. J. Dun (het langst vlootpredi- kant in Indonesië) terug Met de Cheshire zal ds F. J. Dun. na bijna vijf jaar tropendienst als vloot- predikant, uit Indonesië terugkeren Van alle leger- en vlootpredikanten die na de bevrijding naar Indonesië trokken, is ds Dun het langst onafgebroken in de tropen geweest. Hij diende de langste tijd bij de Marine. Hij zal zich, nada' hij pl.m. 15 October in ons land zal zijn aangekomen, voorlopig vestigen aan de Wilhelminalaan 23, Alkmaar. Tolstoi's dochter overleden Gravin Tatjana Tolstoi, de 86 jaar oude dochter van de beroemde Rus sische romanschrijver Leo Tolstoi, is in een ziekenhuis te Rome overleden. Zij laat een dochter achter, eveneens Tatjana genaamd. De gravin zal van daag begraven worden op de be graafplaats voor vreemdelingen, bij de poort van Sint Paul. waar zich ook de graven van de Engelse dich ters John Keats en Shelley bevinden. Gravin Tolstoi had de laatste twin tig jaar van haar leven in Rome ge woond. Onlangs was zij klaargeko men met een dagboek over het leven van haar vader, de val van het Tsa renrijk en haar eigen dagen in bal lingschap. Haar zuster, gravin Alexan dra Tolstoi, woont in New York. waar ZÜ een hulporganisatie voor Russi sche vluchtelingen leidt. In de Tweede en Eerste Kamer is vorig jaar de wens naar voren ge komen, dat by de indiening van de ver schillende begrotingen ook zou worden geboden een beeld van het te voeren be leid. Zoals men weet. is minister-presi dent Drees nog een stapje verder gegaan. HÜ kan met de wens uit beide Kamers volledig instemmen, maar is tevens van oordeel, dat dus de troonrede kan vol staan met een tekening in algemene lij nen. Wij vermoeden zo, dat degenen die in de beide Kamers hun wens naar vo ren brachten, dit niet bepaald hebben bedoeld. Hoe het zij, de begrotingen komen los en inderdaad kan men in verscheidene doch niet in alle een en ander vinden over het beleid, dat men denkt te voe ren. Merkwaardig is alleen dat dit aan geven der lijnen niet in alle gevallen van harte schijnt te geschieden. Sommige ministers onderwerpen zich gelaten aan dit lot. Zij vallen met de deur in huis en rijn al dadelijk bezig met het schetsen van hun beleid. De ministers van Justitie, die nog niet zo heel lang in het span meeloopt, blijkt al heel ge willig te zijn. Hij zegt met zoveel woor den, dat hij gaarne aan het verlangen van beide Kamers tegemoet komt Maar de minister van Binnenlandse Zaken schijnt er toch wel een beetje anders over te denken. Zeker, hij ver klaart zich (zelfs gaarne) bereid, in het vervolg met de naar voren gebrachte wensen rekening te houden, maar hij wil toch niet nalaten op te merken, dat hij zjjn begroting minder de geschikte plaats achtte voor „breedvoerige beschouwin gen en uiteenzettingen". Er is dus op dit punt wel enig verschil van opinie. De minister-president meent, dat hier, meer, meer dan voor de Troon rede, een taak ligt voor de begrotingen. Maar de minister van Binnenlandse Za ken schijnt er toch wel een tikje anders over te denken. Wij zouden zeggen: houdt het op beide, laat de Troonrede een levend stuk blij ven en geen formaliteit en laat de be groting tot levende stukken worden! In een artikel in ons blad is er on- langs de aandacht op gevestigd, van hoe groot belang voor de arbeidsproduc tiviteit het kan zijn. dat de efficiency wordt bevorderd. Efficiency is het be reiken van het grootst mogelijke nuttige effect met een bepaalde handeling of bepaalde handelingen. In dat artikel wordt opgemerkt, dat in ons land op zichzelf thans stellig wel hard genoeg wordt gewerkt, doch dat de doelmatigheid zeker kan worden op gevoerd. In Amerika met name is men in dit opzicht ver voor. Langs deze weg dient stellig de arbeidsproductie te worden opgevoerd. t zou ons verheugen wanneer deze gedachte ln ie arbeid der regering ook steeds meer gestalte krijgt. Minister Lief- tinck zegt er in zijn Millioenennota van deze week het volgende van: „Het is van belang te achten, dat de efficiency-ge- dachte hoe langer hoe meer doordringt het gehele staatsapparaat. Immers het zonder meer duidelijk, dat wanneer de belangstelling van hoofden van beheers- afdehngen, van diensten e.d. voor de efficiency-gedachte zou ontbreken, het van tot stand gekomen reorganisa- spoedig verloren gaat. omdat nu een maal een voortdurende oplettendheid ist is om de organisatie aangepast te doen blijven aan de steeds wisselende behoeften". Er zal, dunkt ons, ook in dit opzicht binnen het staatsapparaat hier nog wel enig werk aan de winkel zyn. UtrechtAmersfoort was lange tijd gestremd Een zware trekker met oplegger, voor- ien van een hijskraan, raakte gister avond met de top van de kraan het waar schuwingsbord voor hoogspanning bij de spoorwegovergang bij de Vlasakkers in de buurt van Amersfoort. De paal waar- het bord was bevestigd, kwam op de bovenleiding terecht. Alle spoorweg verkeer tussen Utrecht en Amersfoort was een uur lang gestremd. Daarna kon weer met stoomtractie over enkel spoor worden gereden. Op het voorplein van de Marine kazerne in Den Haag werden giste ren enkele officieren van vakdïen- sten beëdigd door overste Velderman, commandant van de Marine-kazerne. V.l.n.r. de officieren J. Swint, J. J. van Tol, R. J. Kortleve en de overste Velderman Nieuwe storingen in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met flinke opklaringen. vrijwel nergens buien en verder afnemende Westelijke wind. Morgen overwe gend zwaar bewolkt met •n dan enige regen, •erst in het Zuidwes- van het land. later in het Noordoosten. Weer toenemen- t later aan de kust ttfdedijk wellicht harde Zuidwestelijke wind en iets min der koud. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 6.28—18 35; maan 18.11— 4 09 uur. Maandag: zon 6.30—18.33; maan 18.21—5.27 uur. 26 Sopt. Vil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1