Ondanks bezwaren* tegenslag wordt Ook een universiteit is mondig en vervuld van verantwoordelijkheidsbesef moeilijkheden hard gewerkt en NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 Univeisitaiie zectozaatsovezdzacht In het Groot-auditorium van de Leidse Universiteit droeg prof dr B. A. van Groningen hedenmiddag de functie van rector-magnificus over aan prof. dr S. T. Bok, na het uitspreken van een rede. Prof. Van Groningen legde in de aanvang van zijn overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar de nadruk op de onmogelijkheid, twee der be langrijkste posten van deze balans te preciseren, namelijk de resultaten van de wetenschappelijke arbeid en het onderwijs. De Senaat, die nu met inbegrip der afgetreden en bijzondere hoogleraren uit ruim 130 per sonen bestaat, heeft verliezen geleden door het overlijden van de hoog leraren André de la Porte, Blanksma en Leopold en door beëindiging van de ambtsvervulling van de hoogleraren Casimir Sr, Meyers, De Boer, Thierry, Weststrate en Van der Kooy. Aanwinsten boekte de Senaat door de ambtsaanvaarding van de hoogleraren Colenbrander, Mekkes, Sirks, Miller, Minderaa. Van Itterbeek, Uhlenbeck, Kuenen, De Goeje en Van Lier, terwijl voorts benoemd werden maar nog niet inaugureerden de hoogleraren Oosterhoff, Kreukniet, Jansma, Drion, Schallenberg, Prins en Tjan Tjoe Som. Ten aanzien van het lijvig© rapport van de Staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs, dat in het na jaar van 1949 is verschenen, merkte prof. Van Groningen op, dat ook de stem van Leiden krachtig moet klinken in het koor der beoordelingen van de daarin gedane voorstellen. Spreker vermoedde, dat zijn opvolger mettertijd in diens verslag te dien aanzien belangrijke dingen zal kun nen zeggen. In allerlei organisatorisch verband, zowel van docenten als studen ten, werd en wordt het rapport reeds diepgaand besproken. Sprekende over deze wettelijke aange legenheden herinnerde prof. Van Gro ningen er aan, dat de studie in het Indo nesisch recht zal komen te vervallen. In de nu beginnende cursus zullen alleen nog colleges ter voorbereiding van het doctoraal examen worden gegeven. Deze eerste, onvermijdelijke maar nog geheel negatieve maatregel zal, naar spreker hoopte, spoedig gevolgd worden door reeks opbouwende besluiten. Sinds i wen heeft de studie van het Verre Oos ten in het Leidse universitaire leven een zeer belangrijke plaats ingenomen. Plan nen tot heroriëntering met name door de inrichting van een Oosters-sociale 6tudie, zijn in staat van voorbereiding. Het gaat hier om grote wetenschappelijk© belan gen, die spoed bij de aanpassing aan de nieuwe omstandigheden vorderen. Verheugend was de wijziging van hel Academisch Statuut, waardoor de moge lijkheid werd geopend, sociale weten schappen te studeren binnen het kader van een afzonderlijke sectie der Verenig de Faculteiten van Rechten, Letteren en Wijsbegeerte. Een ernstig woord wyddo spreker aan de moeilijkheden, waarmede men door de grote toevloed van studenten en ruimte gebrek enerzijds en de groeiende diffe rentiatie der wetenschap anderzijds op verschillende gebieden te kampen heeft. Vooral voor bepaalde afdelingen van het ziekenhuis is het nu zo gesteld, dat zowel de opleiding der studenten als het weten schappelijk werk ten- zeerste tekort komen, en dat zelfs de bezadigden onder de betrokken hoogleraren van een nood toestand spreken. Iller dient spoedig doortastend hulp te worden geboden, als dit reeds aan de Technische Hoge school te Delft in ruime mate is ge schied. Prof. Van Groningen wees voorts op de steeds belangrijker wordende taak van de Universiteitsbibliotheek, nu de meestal exorbitante prijzen van weten schappelijke boeken het vormen van eigen, zelfs bescheiden verzamelingen onmogelijk maken. Elke hulp, die hier geboden kan worden (en van buiten landse zijde reeds geboden is) wordt met grote dank aanvaard, doch de voornr" Prof dr B. A. VAN GRONINGEN ste hulp zal ook hier van regeringswege moeten blijven komen. Speciale aandacht vroeg spreker voor twee aspecten van het onderwijs. In de eerste plaats voor de inschakeling van de grote hospitalen van Den Haag en Rotterdam bij de opleiding der co- assistenten voor het artsexamen. Het Academisch Ziekenhuis kan de enorme stroom van doctorandi niet meer verwer ken. Voor Rotterdam is een definitieve regeling tot stand gekomen, ten aanzien waarvan het Rotterdamse gemeentebe stuur zó actief is geweest, dat men zich wel eens gaat afvragen, of dit bestuur nog hogere ambities voor ogen staan. Ten tweede wees spreker op de niet-on- bevredigende belangstelling voor het stu dium generale, dat zich een vaste plaats heeft verworven in het geheel van het academisch onderwijs. De Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte heeft de pri meur van een nieuw type studium gene rale, dat bezig is zich te ontwikkelen binnen de faculteit. Dergelijke vernieu wing en verrijking van binnen uit ls een kostbaar bewijs van werkelijk leven, dat voldoening schenkt. Naast de ruim 100 actieve Senaats leden, de bijna 90 andere docenten en de 300 a 400 leden van de Wetenschappelijke Staf hebben in do loop van deze cursus 4279 studenten Ingeschreven gestaan. De stijging van het aantal studenten, dat eerst in de twintiger jaren de 2000 pas seerde en in 1948 nog 3606 en in 1949 reeds 4279 bedroeg, zet zich dus door. Boven aan de lijst staat nog steeds met 1712 ingeschrevenen (tegenover 1674 het voorafgaande jaar) de Faculteit der Ge neeskunde. „Men houdt op student to zyn, niet door het afleggen van zijn doctoraal examen, maar door het verwerven van het doctoraat. Ieder die weet, wat Uni versitaire studie betekent, zal dat erken- ken", aldus prof. Van Groningen. Maar de kosten, verbonden aan een promotie zijn tegenwoordig zo hoog, dat niet wei nigen alleen reeds daardoor dn de onmo gelijkheid verkeren, de doctorsgraad te verwerven. Er is alles voor te zeggen om, zoals meer en meer geschiedt, ge bruik te maken van andere, goedkopere vorm van reproductie dan door druk. Dit is de ene helft ener oplossing. De andere ware te vinden in een subsidiëring b.v. in de vorm ener verdeling der onkosten onder de promovendus en de overheid. Het aantal promoties was in 't afgelopen jaar hetzelfde als in het voorgaande, namelijk 47 (3 cum laude), waarvan 4 theologische, 4 juridische, 17 medische, 16 natuurphylosophische en 6 litterari- sche. Voor de oorlog stonden tegenover 100 Ingeschrevenen nog 3 a 4 promove- renden, dit percentage is nu tot 1 ge daald. Na gesproken te hebben over de lustra van Universiteit, VVSL en andere stu dentenorganisaties, herinnerde spreker er aan, dat er in de pers veel te doen is geweest over de „Scheveningse veldslag van 3 October". „Velen zullen het met mij eens zijn", aldus prof. Van Groningen, „dat de pers een eventueel beschikbare plaatsruimte in haar kolommen bijvoor beeld beter zou kunnen gebruiken voor het publiceren van wetenschappelijk nieuws. Daaraan ontbreekt tegenwoordig vrijwel alles. En toch mag men zich af vragen, of de wetenschap in het natio naal bestel zoveel minder betekent dan de kunst, die wel een plaats, en dan de sport, die een overmatige plaats in onze dagbladen inneemt". Prof. Van Groningen roerde vervolgens het probleem van het gezelligheidsleven in universitair verband aan, waarover veel is nagedacht en gesproken, zonder dat tot dusverre een oplossing werd ge vonden. Met grote voldoening heeft spre ker dit jaar mogen waarnemen, dat be grip voor de plicht om met alle kracht een oplossing na te streven, bij de voor mannen van het LSC in verblijdende mate aanwezig is. -Voorts drong spreker aan op .een zo hecht mogelijke samenwerking tussen het Leidsch Universiteits Fonds en de Stichting Pro Civitate Lugduno Batava. De gezondheid van de studenten blijft een voorwerp van de voortdurende der commissie, die zich aan deze zc langrijke aangelegenheid wijdt. Spreker wees met nadruk op het belang voor iedere student, om de geboden gelegen heid tot verbetering van zijn lichamelijke toestand of ook alleen maar controle daarvan niet te verzuimen. Een jammer lijk symptoom van gebrek aan verant woordelijkheid ten aanzien van eigen lichamelijk welzijn en een bedenkelijk symptoom van psychologische aard noemde spreker het toenemend gebruik in de Studentenwereld van de gevaar lijke zogenaamde wek-aminen, wat leidt tot een spoedig verslappen van de inner lijke kracht en degeneratie van de wil. Prof. Van Groningen besloot zijn over zicht met een persoonlijke indruk over de balans der afgelopen twaalf maanden. „Het lijdt geen twijfel, of de algemene en bijzondere omstandigheden zijn gunstig. Ons land 'is sterk verarmd. De psychische gevolgen van vijf rampzalige oorlogsjaren zijn in vijf moeilijke zoge naamde vredesjaren niet uit de weg ge ruimd en bepaalde voor wetenschap Universiteit weinig gunstige nationale eigenschappen doen nog steeds hun vloed gelden". Psychisch gevolg van de oorlog is die innerlijke onrust, die bij velen welgevulde arbeidsdag verkeerd doet waarderen. Want dan verklaren zij, zij het weer zo verschrikkelijk druk heb ben gehad. Werk is echter een genot, het druk hebben is een last, een druk. Werk laat ons altijd de gelegenheid om iets anders te doen, drukte doet on; de overtuiging leven, dat wij nergens toe komen. Een verschil dus in hoofd zaak van appreciatie. En toch hebben de meesten van ons ook wel ervaren, dat gestadige arbeid, in innerlijke rust ver richt, vruchtdragender is en minder af mattend dan een koortsachtig jachten. Ten dele is tot die psychische gevolgen van tien zware jaren ook een ander schijnsel te rekenen, al liggen de zaken ln werkelijkheid dieper. Zij tre den met name aan de dag in de voorop leiding der studenten. Spreker wilde de laatste zijn, om aan de kunde en toewij ding der meestal overbelaste leraren niet verdiende hulde te brengen. Toch meende spreker op een bepaald aspect van de ongunstige situatie te moeten wyzen. Alle begrypend denken is een werken met abstracties, welke hulpmiddelen in het concrete men ook daarby moge aanwenden. Studeren is be- grypeiul denken, dus bet hanteren van abstracties. Hieraan t»u hapert zeer veel. Het kan op ontstellende wyze tot uiting komen in het onvermogen, om een Idee te benaderen, om een voorstelling te analyseren. Dit wordt in de hand ge werkt door een zekere Innerlijke onge- dlsciplincerdheid van ons volk. Alle den ken impliceert strenge zelftucht, in het onderwys strenge tucht van de geestes- do leerling. arbeid v Aangeland bij de weinig gunstige na tionale eigenschappen noemde spreker nog de onverschilligheid van vrijwel alle maatschappelijke geledingen voor weten schap, die niet onmiddellijk in materiële zin productief is. Ook omslachtigheid werkwijze kenmerkt ons Nederlan ders. Zolang de tegenwoordige wet op het Hoger Onderwijs van kracht blijft, zal het Universitaire leven gebukt blij ven gaan onder een administratieve rompslomp, die schatten aan papier en arbeid kost. Als voorbeeld haalde spreker de moeilijkheden aan, waarmede een bui tenlander te kampen heeft, die aan de Leidse universiteit wil studeren zonder buitenlandse graden te beschikken, die daartoe automatisch recht zouden geven. Veelal is een gevolg van die moeilijk heden, dat de gegadigde na langdurige vruchteloze pogingen maar van zijn voor nemen afziet. Zou b.v. de toelating van dergelijke studenten niet vlotter door de Universiteiten zelf kunnen worden gere geld, in plaats van door do minister na onderzoek door diverse overheidsinstan ties? Zou voorts b.v. niet een regeling kunnen worden getroffen met de Rijks gebouwendienst, volgens welke kleine reparaties en wijzigingen kunnen wor den aangebracht zonder de administra tieve rompslomp, welke daaraan thans Prof dr S. T. BOK verbonden is? Ook valt er veel te zeggen >or een grotere budgetalre soepelheid. Volslagen autonomie van do Universi- it zal misschien nog niet spoedig ver wezenlijkt kunnen worden, maar er is alles voor te zeggen, om in het budge- bestel ook een Universiteit als enigermate mondig en vervuld van ver antwoordelijkheidsbesef te beschouwen. Zo valt het niet moeilijk, aldus prof. Van Groning. om talloze ongunstige posten aan te wijzen in de balans van het afgelopen jaar. Maar even duidelijk treden die posten aan de dag, welke vol doening schenken en bemoedigen. Zij zijn alle samen te vatten onder één hoofd: de geest is goed. Ondanks bezwa- moellijkheden en tegenslag wordt hard gewerkt, in alle lagen der Univer sitaire samenleving. Er kunnen spannin gen optreden, maar destructieve conflic ten blijven uit. De veel gesmade jeugd na de oorlog verrast telkens weer door haar ondernemingslust en vasthou dendheid, haar levendige belangstelling en verstandig inzicht. Bij de ouderen, in welke rang of kwaliteit zy ook werk- aam zyn, valt iedere dag weer de onge- ■einsde toewijding en de hoge plichts betrachting op. De Leidse Universiteit Is dit gehele jaar intens bezig geweest, zij is spring- :nd. Indien Leiden doorgaat, ondanks onmiskenbare belemmeringen, met te leven en te werken, zoals het dit jaar heeft gewerkt en geleefd, dan zullen ook de toekomstige Rectoren hun ervaringen mogen samenvatten in het korte woord, waarin spreker 19491950 samenvatte: „Ja, toch een goed jaar". Na deze woorden droeg prof. Van Gro ningen het rectoraat over aan prof. Bok. Nood van Surinaamse kind is groot Winteractie van Zendingsgenoot schap zal het ten goede komen (Van een onzer verslaggevers) Op de Zaterdag j.l. in Den Haag gehouden collectantenmiddag der Suri- name-zending van de Broedergemeente Zeist, gaf de voorzitter van het Haags Comité, de heer E. H. M. Westerop, een overzicht van de stamd van zaken in Zuid-Holland. Hieruit bleek o.m. dat de kwartaal-kwartjes-aetie over het alge meen bevredigend is. In Den Haag nam het aantal contribuanten gedurende 1949 toe van 4700 tot ca 6200; Rotterdam ver toonde een stijging met bijna 1000. Over Dordrecht bleken de gegevens niet be trouwbaar. Evenals Leid'en, dat van 40 op 50 kwam, staat deze stad echter naar verhouding achter. Relatief de sterkste stijging werd bereikt in Katwijk, n.l. van 58 tot 300. De voorzitter sprak zijn dank uit jegens de collectanten en wees er op dat vooral de steden nog veel mogelijk heden bieden. Gedurende de samenkomst, die werd „Mathesis" vierde 165-jarig bestaan met een grootse en prettige dag Reünisten verzonden aanhankelijkheids-telegram aan de Koningin Het Kon. Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" te Leiden vierdé Zater dag zijn 165-jarig bestaan en de Mathe- sianen-sfeer Van „samen-werken, samen- feestvieren" was de gehele dag aanwe zig. De dag werd geopend met een reü nie. waarna een lunch volgde in de „Turk". In de middaguren werd door een deel der reünisten een bezoek gebracht aan het Kamerlingh Onnèslaboratorium, ter wijl een ander deel zich naar het Stad huis begaf. In het laboratorium werden de deelne mers ontvangen door de directeur, dr J v d- Handel. Nadat de heren Ouwerkerk de deelnemers door de afdelingen had den rondgeleid werd de thee aangeboden. gehouden als inzet van de winteractie, Hierna was het de heer H. P. Óostdam, welke deze keer zal worden gevoerd ten bate der Surinaamse kinderen, voerden vele sprekers het woord. Vooral het kinderleed (o a. verkoop en diefstal der kinderen, die bovendien doorgaans bui tenechtelijk worden geboren en daardoor veel zorg moeten ontberen) is in Surina me zeer groot. Kinderhuizen en scholen verrichten prachtig werk. doch zijn veel te gering in aantaL Namens Christelijk Suriname werd dank gebracht voor de financiële en mo rele steun uit Nederland: „Mensen die vroeger slangen en bomen dienden, bui gen nu voor Jezus Christus", aldus de Surinaamse predikant, ds Breeveld. De middag was geopend door de oud gouverneur van Suriname, dr A. A. L. Rutgers, die er aan herinnerde hoe on danks het aanvankelijk begrotingstekort (f 100.000) voor 1949 en de devaluatie, men deze moeilijkheden toch grotendeels te boven is gekomen. Dr Rutgers bracht de collectanten hiervoor dank en wees o.m. er op dat het Haags Comité ten voor beeld kan worden" gesteld. die de directeur en de beide heren Ouwerkerk dankte voor de zeer goede ontvangst en uitstekend geslaagde ex- In het Stadhuis werden de reünisten begroet door de chef van de huishoude-, lijke dienst. De meeste bewondering van de deelnemers ging uit naar de fraaie raadzaal en de grote ontvanghal. Ver volgens werd een rondgang gemaakt langs de diverse beeldhouwwerken aan de voor- en achtergevel. Hierna bracht de heer A- N. Zekveld dank aan de ex cursieleiders Om half zes verzamelden zich een 80 deelnemers in „Het Gulden' Vlres" voor een praatje-onder-ons. Tè spoedig kwam het sein om aan tafel te gaan. Het Mathesislied werd gezongen, waar na de heer Zekveld, voorz. van het co mité 165 jaar M.S.G.. allen welkom heette en wel in het bijzonder de heren ir De Jong en mr De Ruyter de Wildt, resp. voorzitter en secretaris van M S.G. en de directeur, de heer A. v. d. Hoogt. Spr. zette in korte trekken de tot- Universiteiten klagen over ruimtegebrek en weinig promoties Export van intellect is moeilijker dan uitvoervan voetbalprofs Een te gering aantal promoties, een ernstig tekort aan plaatsruimte, een te eenzijdige belangstelling van de studenten, een vaak gebrekkige talenken nis-en te weinig belangstelling voor de gezelligheidsvereigingen dat wa ren klachten die vanmiddag te beluisteren waren in de redevoeringen, die de rectores-magnifici van verschillende universiteiten hielden bij de over dracht van hun rectoraat. lect is moeilijker dan export van voet balprofs, merkte hij op. Het bestuurs apparaat van de landbouwhogeschool noemde spr. onoverzichtelijk, log en Evenals prof. Van Groningen in den sprak ook prof. dr H. J. M. Weve, die in Utrecht het rectoraat overdroeg aan prof. mr dr J. H. W. Verzijl over 1 gemis aan plaatsruimte voor onderwijs wetenschappelijk werk. Vele studenten oordelen het blijkbaar niet nodig zich tij dig te doen inschrijven. In een college zaal der medische faculteit werden niet minder dan 200 studenten aangetroffen, die geen .collegekaart konden tpnen. Prof. dr Th. van Stöckum (Groningen) sprak over het toenemend aantaL studen ten. Ongetwijfeld zal voor een deel van hen „export" naar het buitenland ondër ogen moeten worden gezien. De talenken nis is echter vaak bedroevend. Het schijnt dat de huidige student alleen dat gene grondig aanpakt, waartoe hij vol strekt verplicht is. Prof. van Stockum droeg het rectoraat over aan prof. dr M. J. Sirks. Export, daarover sprak ook prof dr J. C. Dorst te Wageningen, voordat hij zijn opvolger, prof. dr H. J. C. Tende- loo, installeerde. Maar uitvoer van intel- Millioenenplan wordt werkelijkheid Bouwput voor nieuwe station vandaag klaargekomen Eerste van 430 palen nog deze week in de grond De uitvoering van het Leidse spoor- gen zullen r wegplan vindt gestadig voortgang. Zo en dan worden nog wel wijzigingen in de bestaande plannen aangebracht, deze zijn van ondergeschikt belang. De belangrijkste veranderingen, die uit het oogpunt van bezuiniging moesten plaats vinden, zijn achter de rug. Ofschoon het nieuwe gelicel oorspronkelijk royaler en aantrekkelijker had gedacht, zal Lelden over enkele jaren toch kunnen bogen op een spoorwegcomplex importantie. De beknibbelingen doen niets af aan het feit, dat wc hier te maken hebben met een werk van grootse Van het terrein der werkzaamheden vallen eigenlijk geen grote gebeurtenis sen te melden. Overzien we de situatie van dit moment, dan treffen we toch vijf1 vermeldenswaardige punten aan. In de eerste plaats het zandrijden ten Noorden van de Haarlemmervaart. Het zal nog wel enkele maanden duren voordat het ophogen van de spoorbaan hier klaar is. Ten tweede het zandryden ten Zuiden an de Haarlemmervaart. Dit werk heeft ongeveer drie wekei stilgelegen, omdat een andere zandbron moest worden aangeboord. Voordien be trok men zand uit de duinen, maar dil •erd langzamerhand te duur. Nu heeft len een beroep gedaan op vadertje Rjjn, die bereid bleek te zyn ook voor dit ge deelte van de spoorbaan zand te leveren, Het werk draalt weer. Vervolgens vraagt het punt Rijnsbur- gerweg onze aandacht. De palen voor het viaduct 894 in totaal zitten reeds in de grond en ons werd meegedeeld, dat nog deze week met het betonwerk hoopt te beginnen. Vandaag komt de bouwput nieuwe stationsgebouw klaar. Heistellin- W.B.V. „Tuinstadwijk" De woningbouwvereniging „Tuinstad- wijk" bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid hiervan is reeds een autotocht voor de oudere leden gehouden. Wij vernemen, dat het in het voornemen van het be stuur van de woningbouwvereniging ligt om op 30 October in de Turk te reci piëren. „Tuinstadwijk" prij9t zich gelukkig, dat thans voor haar 2 bouwplannen aan de Lage Morsweg worden uitgevoerd. Aan de uitvoering van het plan-Kneppelhout- straat zal binnenkort worden begonnen. woningen bieden in totaal r de in de wet genoemde diploma's of plaats aan 350 gezinnen. i worden, opgetrokken is, dat de eerste paal eind de grond gaat. In totaal verwachting deze week i komen er 43 Het laatste object gen is de Gevangenlaan. Hoogstwaar schijnlijk zal het heien voor het viaduct eind deze week beginnen. De leiders van de spoorwegwerken kijken vanzelfsprekend steeds in de toe komst. Zo worden momenteel plannen gemaakt voor het omleggen van de Haar lemmervaart en het maken van onder doorgangen voor het kunstwerk Mare- dijk-Haarlemmerwèg-Haarlemmervaart. De (thans vijfjarige) Hoofdstad- Operette voorheen Fritz Hirsch geeft a.s. Vrijdag in de Schouwburg voorstelling van de Weense operette „Zwei Herzen in iDreivierteltakt". Zendingsbij e enkomst De hulpvereniging Leiden van de Geref Zendingsbond (in de Ned Herv kerk) houdt Dinsdagavond om 8 uur in „Prediker" een Zendingsbijeenkomst Ds J. Verwelius van Bodegraven hoopt Openluchtbazar korfbal club „Zuiderkwartier" De korfbalclub van de speeltuinver eniging „Zuiderkwartier" heeft Zater dagavond op de speeltuin aan de Anje lierstraat een bazar gehouden ten bate van haar bouwfonds. Het clubhuis op een terrein aan de Da Costastraat is reeds opgetrokken, maar het financiële tekort is nog niet weggewerkt. De opbrengst van de bazar zal echter wel een grote stap in de goede richting betekenen, want het was zeer druk op de tuin en de lust van het publiek om echt méé te doen liet niets te wensen over. Het grote aantal stands bood dan ook volop gelegenheid daartoe. Een pluim op de hoed van deze club, die in korte tijd zo veel artikelen bij elkaar wist te brengen en tot een aantrekkelijk geheel wist te ordenen. Bij het rad van tuur vingen wij uit een microfoon de woorden ,.'t Is niet om te gelóóóóven" op. De standhouder overdreef niet; we zagen tenminste tal van bezoekers met iets goeds naar huis terugkeren. Om haif twaalf begon de rust zich te herstellen. Toen begonnen de clubleden het geld te tellen. Met vlugge handen. slachtig. Vermelden wij nog, dat prof. dr F. Ven vanmiddag in Tilburg zijn rectoraat heeft overgedragen en dat Zaterdag bij de opening van de cursus der R.K. leer gangen in Tilburg een groe bloei bleek. Van de 2289 cursisten hebben in 1949/ 195Ü 321 hun studie besloten met succesvol standkoming van het comité uiteen en wees op de zeer prettige samenwerking, die er geweest was. Hij hoopte, dat deze ook in de toekomst gehandhaafd mocht blijven, waarna hij alle medewerkers aan deze feesten bedankte en ook zijn dank uitsprak aan die reünisten, die er een verre reis voor over hadden om dit feest mede te maken- Tijdens het diner werd na ir De Jong en de héér V. d. Hoogt nog door vele oud-leerlingen het woord gevoerd. Una niem waren alle sprekers het eens, dat jong en oud samen moeten werken om „Mathesis" te doen blijven, wat zij altijd is geweest en dat alles moet worden ge daan om de „oude roem" van M.S.G. ln stand te houden en voort te zetten. Groot was de bijval, toen werd voor gesteld een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin de Mathesianen hun aanhankelijkheid betuigden- Hieruit moge blijken dat het woord Koninklijk voor dit genootschap geen holle fraze is. maar een diep-geworteld begrip. Om 10 uur sloot de voorzitter van het comité de dag met een korte toespraak, waarna staande het Mathesianen-lied werd gezongen. Geen soldaat, maar een burger Het was niet soldaat H. de Jager, die de eervolle vermelding van Het Licht spoor kreeg bij de grote tekenwedstrijd, maar de heer H. de Jager uit Leiden, als burger in dienst bij het Ministerie van Oorlog. De tentoonstelling van de tekeningen, die in Pulchri-Studio, Lange Voorhout 15 te Den Haag, wordt gehouden, is tot 30 September geopend. De toegang is gratis. Mr H. R. Goudsmit Mr. H. R. Goud smit te Leiden is, zoals reeds gemeld werd, vandaag 25 jaar advocaat. Hoe wel het jubi leum slechts in intieme kring wordt gevierd, regende het vanmorgen al blijken van be langstelling. JAARVERGADERING LEIDSCHE WOLSPINNERIJ De jaarvergadering van aandeelhou ders der Leidsche Wolspinnerij N.V. te Leiden heeft de uitgebrachte jaarstuk ken over 1949 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 9 pet, evenals vorig jaar naar keuze geheel betaalbaar in contan ten of voor 1 6/7 pet in contanten 7 1/7 pet in gewone aandelen. De heer P. M. J. Flippo is als commissaris her; Nieuws van en voor Voorschoten Dertig jaar N.L.C. en een nieuw gebouw Deze maand herdenkt onze cou rant haar dertigjarig bestaan. En ook nog in deze maand hopen wij ons nieuwe gebouw op het prach tige punt aan de Steenstraat te betrekken. Dan zal eindelijk de N.L.C. in Leidens stadsbeeld de plaats gaan innemen, die haar krachtens haar stevige positie mag worden toegekend. Reeds nu be reiken ons uit onze altijd mee levende lezerskring brieven en op merkingen, die er getuigenis van afleggen, hoezeer men in onze vreugde deelt. Dat waarderen wij bijzonder. Voor geen van onze abonné's zal ons jubileum onopgemerkt voorbijgaan. De voorbereidingen voor de uitgifte van een jubileum nummer bevinden zich namelijk in een vergevorderd stadium. Ieder van U zal het eind Septem- ber*in de bus aantreffen en het zal vele uren van verpozing schenken. Wij denken hierbij o.m. aan de aantrekkelijke jubileumprijsvraag. Thans een verzoek. Wie van uw familie of vrienden behoort nog niet tot de dagelijkse lezers van ons blad? Met vrijmoedigheid en met klem kunt u hem of haar op merkzaam maken op de N.L.C. De administrat-ie staat u bij uw acti viteit ter zijde door het beschik baar stellen van proefbladen. Enwie zich thans abonneert, ontvangt de krant tot 1 October gratis, inclusief het waardevolle jubileumnummer (zie de bon op de advertentiepagina). Uw geschenk aan uw jubileren de krant: een nieuwe abonné. Directie N.L.C. Keuring van kalveren (Van onze medewerker, de heer J, van der Goot te Wassenaar) De afdeling VoorschotenWassenaar- van de vereniging van leden van het landbouwonderwijs heeft een keuring van kalveren gehouden. Dit was de der de keuring van deze soort. Eigenlijk ii dit nog een nieuwheid in ons land. De keuring is overgenomen van Amerikaan se jongelui, bij wie dit nogal ingang heeft gevonden. Van de geboorte af zijn alle gegevens nauwkeurig verzameld en bijgehouden, waarna tenslotte door de voorzitter der vereniging, de heer S. de Jong S.j Den Haag. een kostprijsberekening i maakt. Na de weging werden de dieren ge keurd door een jury, die aan de hand van de gegevens, als voedergebruik en kostprijs, de dieren kwalificeerde op hun lichaamsbouw. Hierbij bleek, dat ei vrij grote verschillen voorkwamen, zo wel in de kostprijs en in het lichaams gewicht als in de kwaliteit van de dieren Het 'was opvallend, dat de dieren, die het meest gekost hebben, lang niet de beste kalveren waren. De hoogste kost prijs bij het zwartbonte type bedroeg f124,17, de laagste f72,89. De drie kal veren van het zwartbontety.pe met hel laagste voedergebruik waren alle van J. Lekkerkerker te Voorschoten. Zij be haalden tevens een eerste prijs op li chaamsbouw. De kalveren hebben een gewichtstoeneming gehad van resp. 134 116 en 115 kg. De totale voerkosten be droegen f76.90. f 73,60 en f72,89. Tweede prijzen werden behaald door C. van Paassen te Voorschoten, P. van Egimonö te Wassenaar en A. Rodenburg te Voor schoten. G. Hooijmans te Voorschoten kireeg met het zwartiblaar type de prijs. Gewichtstoeneming 149 kg er onkosten f97.85. lb werd J. D. Binnen dijk te Wassenaar, 2e prijs: J. Verboom te Voorschoten. Uit de cijfers bleek, dat de blaarkop pen iets zwaardere dieren waren, terwijl ook de voeronkosten iets hoger lagen De voorzitter deelde nog mee. dat voor deze keuring veel medewerking was on dervonden. Geref. jeugd had een goede avond Het was Zaterdagavond vol in „Irene". Geen stoel was er onbezet en velen moesten zelfs nog staan. De Geref. jeugd begon het seizoen, en jongeren als ouderen hadden aan de oproep "deze gecombineerde vergadering gehoor gegeven, De bijeenkomst wérd geopend doof de heer Jan Reedijk. De bondsliederen wer den gezongen en Daan van Léeuwen de clameerde gevoelvol Psalm 91. Er werd weer gezongen en hierna hield ds M. den Boer zijn referaat. Spr. was zeer verheugd, zoveel jonge gezichten te zien en had zijn onderwerp getiteld: „Kaalkop, ga op!", ontleend aan de historie, waarin Elisa de berg naar Bethel opgaat. Spr. liet in dit licht de noodzakelijkheid van het jeugdwerk zien. Elisa is de profeet van genade en barmhartigheid en doet dus herinneren aan het werk van Christus. Bethel was de plaats van onwettige beeldendienst. Alle afval begint trou wens altijd tegen hét tweede gebod. Zo behoef je bijv. niet naar de kerk om God te dienen en kan men dit wel op zijn eigen manier wel doen! Ook de jeugd van Bethel wordt door die bacil aangetast, zodat ze zelfs de profeet gaan uitjouwen. Deze jongens waren vet- bondskinderen. Zo is men ook niet een jongen of meisje van Voorschoten, maar een kind van het Verbond. Dat kir.c moet God liefhebben en dat gaat wanneer men Hem niet kent. Niet alleen moet men naar de kerk en de catechi satie, maar ook naar de verenigingen orr te onderzoeken, wat God is en wat Hij in Zijn woord van de Zijnen vrai Door het Woord krijgt men inzicht kan men een standpunt in dit leven In de pauze werd koek gegeten e monade gedronken, waarna mej. H. Moil de leiding overnam. Het knapenlied er het meisjeslied werden gezongen. „Hel gebed" van Bilderdijk werd gedecla meerd door mej. Jo de Zeeuw en mej Gré de Nooi declameerde een gedicht van Jacqueline van der Waals. Tenslot te- kwam het ensemble „Voorschoten Vooruit" met mandoline, guitaar en zang Het is een goede avond geworden Voor groter onheilen gespaard Ze hadden hem juist gepeild en aa gezien de temperatuur op één punt reeds 80 gr C bleek te zijn en elders misschien nog hoger was, gting men hem maar uithalen. Toen was het al te laai. Want enkele ogenblikken later stond de hooiberg van de heer E. P Hooy- mans aan de Leidseweg al in lichte laaie. Gélukkig konden de arbeiders zich nog redden. Zaterdagavond omstreeks half negen gebeurde het en slechts kele minuten later was de actieve brand weer reeds ter plaatse, o.l.v. de nieuwe commandant de heer J. Lekkerkerker Enkele tientallen meters van de hooi berg staat de (houten) Finse school juist in die richting woei de wind. He: eerste waar de brandweer dan ook heen ijlde, was naar die school; de wind had ook niet veel sterker moeten zijn of waarschijnlijk was ook deze school een prooi der vlammen geworden. Nu het alleen de hooiberg. Urenlang heeft men echter nog moeten spuiten, voordat men eindelijk de restanten kon uithalen. Bekijks was er genoeg! Honderden sloe gen van af de weg het bluswerk gade aangetrokken door de rode gloed Ook de beide wethouders, de heren J. van Dodeweerd en L. A. Mooij, kwamen een kijkje nemén. Damvereniging D.E-S. De oud-kampioen dammen van Neder land. de heer C. L. Gordijn, speelde in Voorschoten, éen simultaan-wedstrijd aan 23 borden. De kampioen van Voorschoten, de. heer S. v. d. Meij,. wist zijn spel te winnen, evenals de heer S. H. Zitman. Remise speelden de heren E. van Bem- melen, F. Schild en G. Weggen. Aan de andere 18 borden was het de heer Gor dijn, die de overwinning in de wacht sleepte. De wedstryd duurde 1% uur. Na Hengelsportvereniging L.W.S. De hengelsportvereniging der Leidschs Wolspinnerij N.V. hield Zaterdagmidda" haar laatste viswedstrijd van dit sei zoen in het Oegstgeesterkanaal. D vangst was zeer slecht; de uitslag was 1. P. G. Boekwijt; 2. N v. d. Wijngaard 3. E. de Beer; 4. J. J. Bey; 5. G. Pardon 6. C. Stikkelorum; 7. W. Ransclaar; 8 G. Horn; 9. H. Broers; 10. A. W. van Ros scm. Extra prijs voor de grootste bliol viel ten deel aan E. de Beer en die voo de grootste voorn aan N. v. d. Wijn gaard. Bij het uitreiken van de prijzi sprak de voorzitter woorden van dank tot de directie, die aanwezig was daarmede blijk gaf van medeleven de henigelspo-rtvereniging L.W.S. Ook richtte hij een woord van dank tot bedrijfsleider, de heer Wen tink,v "diens steun en medewerking-, wat ook geleid heeft tot het welslagen va: middag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEI GEBOREN: Catharina M d v A T dei Hollander en W. Verhagen; Johanna M d v M Brinks en G M Bins; Willem v A M de Vos en W S v d Zeeuw. OVERLEDEN: J E Tienhoven, huisvr, van Bolderdijk, 74 j; H J Molen: huisvr. van Robbers, 43 j; A C Biemans wed. van Van Wees, 80 j- GEHUWD: S T Bok en G H Assi Keuringsdienst is niet ontevreden t De keuringsdienst van waren het gebied Haarlem heeft zijn jaarver slag 1949 uitgegeven. Hierin is te lezei dat de toestand van de levensmiddelen bedrijven, wat hygiëne en inrichtin betreft, veel te wensen overliet, houdt verband met de achterstand het onderhoud, tijdens en na de o log ontstaan, en het gebrek aan bedrijfs en woningruimte. Bovendien worden d waren vaak onoordeelkundig opgi gen en te grote voorraden van wt gevraagde artikelen ingekocht. Dit leid tot bederf en verlies. Een betere inrich ting van de melkbedrijven komt gelei delijk tot stand. Bij de melkpasterisatie bedrijven werden stappen ondernome: om tot keuring* van het personeel, da met pasteurisatie is belast, over te gaan Bakkerijen en vooral banketbakkerije: hebben vaak met een tekort aan ruimt: voor de bereiding van brood en gebal te worstelen In het algemeen verkerei de viswinkels ed. in behoorlijke hygië: sche staat Het aantal inspecties bedroeg 26 071 Dit aantal is hoger dan in 1948 De keur meesters bezochten ook meer verkoper dan vroeger. De controle op de nalevin; van het kapok- en beddegoedbeslui werd hervat Bij de controle van broo: bleken veel minder opmerkingen nodi te zijn dan de laatste jaren het ge: was. De resultaten van het onderzoel van monsters van andere waren brood, melk en melkproducten, aanmerkelijk beter dan in het vorig afloop hield de heer Gordijn een korti causerie over zijn ervaringen van Zwitserland gehouden Europese kam pioenschap en over de toenemende be langstelling voor het damspel in ander landen- De heer Tempelman, voorzittei DE S., dankte de heer Gordijn voo! de practische les en zijn propagandist! sche woorden. Verkoop blinden-handwerk Woensdag wordt in de zaal van mej De Graaf, Leidseweg 41, een verkoopdaj gehouden van werkstukken, die dooi blinden zijn vervaardigd. De zaak hiertoe open van half 3 tot 5 en vai tot half 9. (Advertentie) d Op 18, 19 en 20 September speelt - "s middags en 's avonds - MALANDO en zijn orkest, met An Sandor en Fran* Wander*. msp

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2