ïiieuiuc geihsrije ÖTounmt c :an@n voeren in Seoel gevechten van man tegen man Marianne is bevreesd voor een herbewapend Duitsland Wist tl MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN 4.50 p kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 018 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W J ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanumsticl) k ghfbleoen mgo bert ia ttQfyeaspoet* Een en dertigste jaargang No 822 Dertig jaar N.L.C. en een nieuw gebouw Ultimatum aan de Roden Bevolking voor defensie van de stad gedemobiliseerd „CAPITULEREN OF STERVEN" aldus het ultimatum van McArthur aan de Noord-Koreanen. Twee voorsteden van Seoel zijn reeds veroverd en er wordt verbitterd gevochten. In sommige wijken zijn gevechten aan de gang van man tegen man. De Roden hebben de gehele bevolking van Seoel gemobiliseerd voor verdedigingswerk en barricades worden op geworpen. Hoewel de troepen der Ver. Naties een zeer krachtige positie innemen, waar zij het vliegveld van Kimpo in hun bezit hebben, onder vinden zij na de „bliksem"-opmars een felle tegenstand van de Noord- Koreanen. Gisteren gaf de stafchef van McArthur, generaal Almond, te kennen, dat de Roden acht dagen nodig zullen hebben, om hun troepen van het Zuiden uit naar het gebied der Amerikaanse invasie over te brengen. De kans, dat zij het bolwerken tegen de 40.000 man van het VJ4.-„invasieleger" is gering, omdat via Intsjon voortdurend versterkin gen worden aangevoerd. Acht uur lang heeft radio-Seoel gisteren ge zwegen als het araf! Portretten van Stalin vertrap. Welk een symbolisch beeld! Opgewon- gevangen-kamp bij Intsjon bezocht en de Zuid-Koreaanse soldaten vertrapten zjjn hoofd door het prikkeldraad stak, de portretten van maarschalk Stalin, die gaf hij het advies de Roden hard te la- zij by de zuivering van Intsjon aantrof-ten werken maar humaan te behandelen. ten. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse De bewondering voor Mac Arthur is vlaggen verschenen in de straten, terwijl weer sterk gestegen, want de aanval op rode vaandels als souvenirs werden ouit- Intsjon, de haven die in 1894 ook de :n- gemaakt. Zuid-Koreaanse militairen pik- valspoort van de Japanners was, wordt tr 'e dansende en jubelende be- door militaire experts als een riskant, Lt oorlogsveteraan generaal Douglas Mac. Arthur slaat dóór zijn verrekijker de landing van de U.N.O.-troepen bü Intsjou op Korea gade. Mac. Arthur staat hier op het vlaggeschip Mount Mac. Kinley. Enkele uren na de geslaagde landing rukten de troepen, die onder zijn commando staan, achter de linies der Noord-Koreanen op naar Seoul, de door de communisten bezette hoofd stad van Zuid-Korea (Tele-foto uit Tokio) rs degenen uit, van wie zij geloof- dat zjj hun Noord Koreaanse uni- eneerst gisteren hadden uitge trokken. Precies zoals bij ons in de „be vrijdingsdagen". Maar Intsjon, eens de mooiste haven stad van Korea, is na de zware bombar dementen niet veel meer dan een puin hoop en slechts de Europese woonwijk Is gespaard. Strategisch is het bezit van peoel en Intsjon van het grootste belang, (naar Intsjon heeft als aanvoerhaven dit hadeel, dat bij elke vloed de haven Slechts drie uur lang te gebruiken is. Een Britse kruiser, van de invasie-vloot voor Intsjon, werd gisteren door een Yak be1- fcchoten, de eerste vijandelijke aanval op De invasie-vloot. Twee andere Yaks vie- jlen daarna eveneens Amerikaanse en Britse oorlogsschepen aan, echter zon der veel veel schade aan te richten- McArthur wrijft in zijn handen Toch is de voorgenomen doorbraak in Noordelijke richting nog niet tot stand gekomen. Zondagavond stonden afdelin gen van Amerikaanse troepen echter reeds op 2 km afstand van het omstre ken Waeg-wan De rode troepen zouden bok daar op de terugtocht zi.in. Bij het bruggenhoofd, in ae nabijheid van Poe- |an, zouden de V.N. troepen eveneens lot de aanval zijn overgegaan, en als men tr in slaagt Weagwan te bevrijden, dan ;s Inen een hee' stuk verder. Ook aan de Oostkust worden successen geboekt, aan- lezien de Zuid-Koreanen Angang-Ni, ten C W. van Pohang veroverd hebben. De luchtmacht is op alle fronteni krachtig in actie geweest en superforten lebben de hoofdstad der Noordelijken Pjongjang op effectieve wijze gebom'oar- Jeerd. De Zuid-Koreanen vatten .veer roed want hun minister van Defensie, B zelfs van plan op te rukken tót over Ie 38ste breedtegraad, tot de rivier de raloe! Hij is voornemens de Noordelijken kit Zuid-Korea weg te bezemen- Drie milliocn pamfletten met het nlti- halum „zich over te geven", zijn boven let, door de Noordelijken bezet gebied ran Zuid-Korea uitgeworpen. Mc Arthur prijft in zijn handen en hü is zo zeker 1 fan de overwining, dat hy op een van i Ie landingsschepen reeds meubelen liet lieenemen, teneinde zijn bureau te Seoel je installeren. I Zeer in zijn nopjes, heeft de 70-jange K wailaal-abonné's die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren verzoeken wij beleefd, dit over het 4e kwartaal (ad f4.50) voor 30 September op onze girorekening No. 58936 te willen storten. Dan bespaart U incassokosten en voorkomt geloop aan de deur. Wilt U vooral op het „bij" strookje vermelden, het adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank. De Administratie. Perzië het volgende doel van Moskou? Het Amerikaanse ministerie van Defen ce heeft een brochure uitgegeven, waar- p als algemene Amerikaanse mening bordt uitgesproken, dat Perzië om zijn (rote strategische belang, wel eens het lolgende doel van de „communistische toperialisten" zou kunnen worden. Amerikanen over de Naktong Naar Reuter uit Tokio meldt, zijn v uitgeschoven eenheden der Amerikaanse tweede infanterie-divisie, ten N. W. van Tsjangjong (circa 40 km ten Z. van Tae- goe) ae rivier de Naktong overgestoken. Spanje bereid 44 divisies te mobiliseren Spaanse officieren, die tegenwoordig zijn geweest bij de „regenboog"-ma- noeuvres in West-Duitsland, hebben ver klaard, dat Spanje bereid zou zijn bin nen 36 uur 44 divisies te mobiliseren „voor een gezamenlijke verdediging van West-Europa tegen een Russische aan val." Thans heeft Spanje 22 divisies onder de wapenen. Amerika verbiedt het hamsteren van 32 artikelen In Amerika is het hamsteren van 32 artikelen verboden, o.a. staal, timmer hout, industriële alcohol en nylongaren. De regering zal afbetalingscredieten voor auto's, meubilair en huishoudelijke artikelen controleren. Dood van jonge vrouw geen ongeluk Bij de sectie op het stoffelijk overschot van de 21-jarige mevrouw Nuismer uit Ter Apel, die Vrijdag dood in de tuin van haar huis werd gevonden, overdekt met brandwonden, is men tot de overtui ging gekomen, dat een ongeluk is uitge sloten. Men twijfelt tusen moord en zelf- Amsterdamse pyromaan gearresteerd Een kellner, die ervan verdacht wordt ongeveer twintig auto's in Amsterdam in brand te hebben gestoken, is gedurende het weekeinde vele uren verhoord. Hoe wel hij blijf ontkennen, gelooft de politie in hem de dader te hebben gevonden vai de vele geheimzinnige branden in auto' en motorbootjes van de laatste tijd. De kellner werd dezer dagen 's nachts in de Roemer Visscherstraat gearresteerd, toen hij zich op verdachte wijze bij een bran dende auto ophield. EEN DODE, VIER GEWONDEN BIJ BOTSING BIJ EDE. De bestuurder van een personenauto van de meubelfabriek Mackenbach uit Oosterbeek werd gedood en twee dames en een heer ernstig gewond, toen de auto vanmorgen op de rijksweg bij Ede in botsing kwam met een melkauto uit Overschie. De chauffeur R. B. van de melkwagen werd niet gewond. De bestuurder van een derde auto, die in een sloot reed om de botsing te ont gaan, kreeg lichte verwondingen Gedood werd de heer Mackenbach uit Oosterbeek. Ernstig gewond werden pievr. Rogge, mevr. Denart en de heer Denart, haar zwager, allen uit Arnhem. COMMANDANT LUCHTVERDEDIGING NEDERLAND. Tot commandant van het onlangs op gerichte Commando Luchtverdediging Nederland is benoemd de kolonel-vlie ger-waarnemer J. v. d- Werlf. Ds H. J. Timens mee naar Korea Naar wjj vernemen heeft de hoofdleger- predikant, ds A. T. W- de Kluis, de pa- ratroopers-dominee H. J. Timens toe stemming gegeven met het vrywilligers- detachcment naar Korea te gaan. „Dominee" Timens is eigenlijk nog geen dominee. Deze maand is hij candr- daat tot de Heilige Dienst in de Ned Herv. Kerk geworden en hy is beroepen door de classis Amsterdam als legerpre- dikant in algemene dienst. Binnenkort wordt hy bevestigd. In de oorlog is hij uit gevangenschap naar Engeland ge vlucht en later is hij met de vrijwilligers mee naar Indonesië gegaan als (officieus) geestelijk verzorger Hij was daar bij de paratroopers zeer populair. Hij woont thans in het kamp Prinsenbosch te Gilze- Rijen. Nog veertienduizend man Het lot onzer Ambonnese soldaten Er zijn nog 14 000 manschappen van de Koninklijke Landmacht in Indonesië, nl. de G-brigade, die nog deze maand thuisvaart, de H-brigade, die daarop middellijk volgt, en zij, die vrijwillig nadienen, aldus verklaarde de staatsse cretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae. die Zaterdag naar Indonesië vertrok in hetzelfde toestel als de heen gaande hoge commissaris van Indonesië mr Moh. Roem. „Onze verplichtingen ten aanzien van de Ambonnese militairen zijn wij ons bewust en wij zullen deze vervullen voorzover de omstandigheden dit toela ten". Ook dat zou een belangrijk onder deel zijn van de besprekingen in Indo nesië. „Nederland heeft de kwade roep gekregen, de oorzaak te zijn van allerlei problemen. Hierover zal ik uitvoerig spreken", zeide mr Fockema Andreae. „De troepen moeten zo spoedig mo gelijk thuis komen. Veel van de moei lijkheden zijn ontstaan door de aanwe zigheid van Nederlandse militairen. Het is daarom, noodzakelijk, dat deze men sen naar huis terugkeren. Dit zal voor de Nederlandse gemeenschap in Indo nesië weinig uitmaken". Nieuw-Guinea wil bij Nederland Het Nieuw-Guineaverbond te Hollan- dia heeft instemming betuigd met de strijd van de in Nederland vertoevende Iriaanse delegatie om Nieuw-Guinea on der Nederlands gezag voor de Irianen te behouden. De vergadering overwoog, dat de dringend nodige opbouw van Nieuw-Guinea pas begonnen kan wor den, als de toekomst van het land vast staat. De bevolking wenst de Nederland se souvereiniteit en tienduizenden Neder landers kunnen in Nieuw-Guinea een toekomst vinden. De vergadering werd bijgewoond door verscheidene staande Irianen. En de prijzen stijgen voort Tengevolge van de oorlog in Korea en de herbewapening stijgen de prijzen in West-Europa. De volgende verhogingen zijn hiervan een voorbeeld: België staal- prijzen 50 pet, koper 57 pet (grote stij gingen van textielprijzen worden ver wacht), schoenen 15 pet (leer is bijna niet te krijgen); Denemarken: index van groot'handelsprijzen 9 punten, prijzen van invoergoederen 5 pet; Frankrijk: index cijfer van grondstoffenprijzen 10 pet, hui den 50 tot 60 pet, koper bijna 100 pet, lood 33 pet, tin 7 pet, zink ruim 16 pet (kleinhandelsprijzen stegen nog niet in dezelfde mate); West-Duitsland: koper, zink, tin, lood 9 tot 33 pet. kolen en meeste chemcaliën weinig (voldoende aanwezig), wol 50 pet, huiden 10 tot 30 pet, voedsel steeg eveneens; Zweden: koffie 11 pet, wol 57 pet, rubber 109 pet, banden 10 pet, rubberschoeisel 7; Zwit serland: groothandelsprijzen van grond stoffen en voedsel bijna 3 pet (men denkt de kleinhandelsprijzen nog 6 maanden laag te kunnen houden, maar niet voor enkele metaalproducten, brandstof, olies en chemicaliën), Italiaanse rijst 28 pet, Nederlandse suiker ruim 25 pet, Cubaan se suiker 23 pet, koffie 25 pet, zink, tin, nikkel bijna 80 pet, staal 10 pet, wol 20 pet; Engeland: indexcijfer van 21 grond stoffen van 493 voo rde Koreaanse oor log tot 552 (1931 is 100). Na de devaluatie steeg het indexcijfer slechts 47 punten. Zeiljacht in nood bij Veere Met gescheurde zeilen op zandbank De aangekondigde storm is gisteren meege\ allen. Te land werd geen schade aangericht en van dc kust worden slechts twee gevallen van hulpverlening gemeld: voor een zeiljacht dat bij Veere in nood was en voor een kustvaartuig, dat bij Terschelling aan de grond kwam te De reddingboot van Veere sleepte gis termiddag om vijf uur het zeiljacht Pax uit Breda binnen. Tijdens vliegend storm weer was de Pax (met aan boord de schipper-eigenaar W. Learbuch, met twee dames en twee heren) bij een zand bank aan de grond gelopen. De zeilen waren tevoren gescheurd, het anker was uitgeworpen, maar het touw brak en het scheepje strandde. De opvarenden waren doornat, verkleumd door regen en zee water en doodop, Vof:i de reddingboot hen bereikte na eer moeilijke tocht. De kustvaarder Ponsa is gistermorgen met een lading hout aan boord in de Stortemelk bij Terschelling aan de grond gelopen. Het schip maakte al aardig slagzij, toen de sleepboot Holland er in slaagde, de Ponsa los tc trekken en naar Den Helder te slepen. Er is niet veel schade aangericht. Alle loodsdiensten, behalve die in Den Helder zijn gistermiddag gestaakt. Het 5350 ton grote Deense s.s. Virginia liep gisteren met machineschade de ha ven van Vlissingen binnen. Het zal daar worden gerepareerd. Brits schip van 9.000 ton sloeg los Ook in Engeland heeft de storm, die daar een snelheid van 130 km per uur had, schade aangericht. Een schip van 9.000 ton, dat de rivier de Clyde opvoer om naar de sloper te worden gebracht sloeg van zijn kabel los en liep op de rotsen. De acht opvarenden konden met een wippertoestel worden gered. Op het meer Windermere zonk de boot Lady of the Lake. Van Mei tot October steeds aardbeien Boskoopse kwekers hebben dit jaar uit Oostenrijk een zg. ananas-aardbei inge voerd, welke plant zonder ophouden van half Mei tot October vruchten van twee tot drie centimeter draagt. Richtprijzen: Voor tarwe f 24.25 en voor gerst f 22. Naar wij vernemen is thans de richt prijs voor tarwe van oogst 1951 vastge steld, en wel op f 24.25 per 100 kg. franco pakhuis. De bedoeling is, dat in het be gin van het seizoen' een prijs zal gelden, die één gulden beneden de richtprijs ligt en vervolgens maaj^elijks oploopt tot "n peil, dat deze richtprijs met één gulden overschrijd t- Voor gerst van oogst 1951 wordt een gemiddelde prijs van f 22.aangehou den. Ook hier zal een oplopende prijs worden nagestreefd. Voor gerst, die als brouwgerst kan worden afgezet, zal een hogere prijs mogen worden gemaakt. De minister van Landbouw is van plan regelingen te treffen om de prijs V3n rogge en haver te beïnvloeden, wanneer mocht blijken, dat het areaal hiervan naar zün mening te groot wordt. Voor gerst zal een leveringsplicht worden op gelegd ten bedrage van 2500 kg per hectare. MARIANNE TOT MICHEL: Kunnen we nu op je rekenen, of speel je straks toch weer een dubbele rol...?!" De veiligheid van Europa Maar Amerika wil Michel beslist inschakelen bij een Atlantisch leger Het menu over de Europese defensie is door de Noord-Atlantische Raad in volg orde en naar behoren afgewerkt, maar „de rol van Duitsland" daarbij, zit de heren nog als een onverteerbaar brok In de keel. Amerika heeft zich, bij monde van Dean Acheson, een voorstander getoond van een Amerikaans-Duitse strijdkracht; Bevin toont zich soepeler ten aanzien van Duitslands herbewapening, maar Frankrijk heeft via Schuman een schier onoverwinbare reserve aan de dag gelegd. Op histo rische gronden gebaseerd, slaat Marianne de angst om het hart, by de gedachte aan een herbewapend Duitsland, waar een eventueel herlevend nazi-dom, zjj het in andere vorm, de veiligheid van Frankrijk zou kunnen bedreigen. Er is nog geen formule gevonden, die de betrokken partijen kan bevredigen. Gezien het feit, dat Stalin de gemeen schappelijke staatsvijand No 1 is, is he noodzakelijk, dat Amerika en Franikry-i in de kwestie van Duitslands herbewa pening tot een compromis komen. Zo niet, dan zal deze aangelegenheid op nieuw in studie genomen worden door de twaalf regeringen der Pactlanden. Dean Acheson acht het onvermijdelijk, Een overzicht van Intsjon, de haven van Séoul, waar de troepen Verenigde Naties een grootscheepse actie ontketenden met amphibie-vaartui- gen. Veertigduizend mariniers en leden van andere onderdelen gingen hier aan land, onder het oog van de meester der amphibie-laadinpen uit de Pacific-oorlog tegen Japan: generaal Douglas MacArthur DAT honderden tandartsen Vrijdag er Zaterdag in Middelburg de jaarvergade ring van de de Ned. My tot bevordering der tandheelkunde bijwoonden. DAT de A.V.R.O.-omroepster Netty Rosenfeld en de Amerikaan John Mc Caughen, die bij de Wereldomroep werkt Zaterdag in Hilversum in het huwelijk traden. DAT tijdens een noenmaal t.g.v. het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis in Arnhem de onderscheiding van ridder in de orde van O.-N. werd uitgereikt aan zuster J. J. Schutte te Utreoht („de moe der van alle G.-K.-verpleegster") en die van officier O.-N. aan dr P. W. Koppius, kinderarts te Groningen. DAT Zaterdagavond in de Apollohal te Amsterdam het 50-jarig bestaan van de Arbeiderspers is gevierd. DAT de socioloog mr dr A. Barret, oud rector van het Aloysiuscollege in Den Haag, op 69-jarige leeftijd te Nijmegen is overleden. DAT het nieuwe station in Vlissingen thans geheel in gebruik is genomen. DAT een auto bij Zevenaar tegen een boom reed en de 59-j. Amsterdammer Geijtenbeek, die naast de bestuurder zat, op slag werd gedood, terwijl de A'damse bestuurder, Lit, ernstig werd gewond. DAT P. Wijsen, bestuurslid van de Maastrichtse toneelvereniging Kunst en Vermaak t.g.v. het 80-j. bestaan van de vereniging het ridderlintje van de O.-N. ontving. DAT de KN.A.C. waarschuwt voor gladde wegen tengevolge van herfstbla deren. DAT het eind van de restauratie van de door ondergang bedreigde scheprad watermolen De Zwaan bij Ouderkerk, Zaterdag feestelijk is gevierd. DAT in Beuningen bij Nijmegen een gedenksteen is onthuld voor de Engelse piloten die er in 1943 neerstortten. DAT Gedep. Staten van Friesland, evenals de gemeenteraad f 10.000 be schikbaar stellen voor de door de storm getroffen inwoners van Haulerwük. DAT de Friese Mij van Landbouw een prijsstop afkeurt. DAT prof. J. H. Brouwer te Groningen dr P. Sipma opvolgt als voorzitter van de Fryske Akademy. DAT de laatste groep kinderen 600 Oostenrijkertjes van een serie van 335 transporten sinds de oorlog uit Tilburg vertrok en door het Ned. Rode Kruis in samenwerking met de centrale raad voor buitenlandse kinderzorg in totaal thans 70.000 kinderen zyn vervoerd. DAT de 25-j. J. G., firmant van de Ba- tavusfabrieken te Heerenveen. in Jub- bega met zijn motor dodelijk is veron gelukt. DAT ook de 22-j. motorrijder C. F. L. T. uit Venlo te Roermond dodelijk ver ongelukte. DAT te Weesp het 6-jarig jongetje H. is verdronken. DAT het 3-j. meisje L. B. tc H'sum uit een slaapkamerraam is gevallen en be zweken. DAT de toorts der bevrijding weer on derweg is van Bayeux naar Eindhoven en de wielrenners der estafette van avond de Nederlandse lichtstad zullen bereiken. DAT het secretariaat van de in Utrecht opgerichte Nederlandse Schoolreisvereni- ging (doel: de l.o.-leerlingen op de goed koopste wyze vacantiereizen aan te bie den), gevestigd is: Parklaan 37, Biltho- DAT gisteren op de eeuwenoude Joodse begraafplaats te Naarden-Bussum een monument voor de gevallen Israëlieten is onthuld. DAT mr J. Linthorst Homan weer voor een jaar benoemd is tot voorz. van de I.F A P. (Int Fed. van Agrarische Produ centen)-commissie voor het Europees Herstel Program. DAT de K.A.B. gistermorgen bij alle R K. kerkgebouwen in totaal anderhalf millioen pamfletten heeft uitgereikt over haar standpunt t.a.v. de loon- en prijs politiek. DAT het korps vrijwillige politie in Amsterdam thans 500 man groot is* doch het dubbele aantal noodzakelijk wordt geacht. DAT gisteren de brug over de Eems by Leer (Did.) in gebruik is genomen, het geen een aanmerkelijke verbetering be tekent voor het verkeer tussen Noord- Nederland en Noord-Duitsland, daar men vroeger soms uren op het pontje moesi wachten of bij ijsgang 100 km moest om rijden- smolten Europese strijdmacht. Schuman aoht iedere onmiddellijke beslissing ge vaarlijk. Hij wees er bovendien op, dal er feitelijk nog geen Atlantisch leger bestaat en om dit in het leven te roe pen, zijn uitgebreide technische studies vereist Wel is hij vóór een „hulpcorps", dat bij de bezettingsstrijdkrachten kan worden gevoegd. Bevin is er vóór, dat Duitse contin genten in het Atlantisch leger worden opgenomen, maar zij mogen geen auto nome eenhedep met een Duits opp.-i bevel zijn. Terwijl de vertegenwoordigers van Italië. Canada. Noorwegen, Denemarken. Portugal en IJsland het beginsel der Duitse herbewapening met enig voorbe houd hebben aanvaard, heeft deNeder- landse afgevaardigde, mr D. U. Stik ker, ziah onomwonden voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse herbe wapening verklaard. Deze essensiëte kwestie is nu tot het midden dezer week opgeschot. Vermelden wfl nog. dat thans ook de leider der Duitse sociaal-democraten, dr Kurt Schumacher, accoord gaat met een Duitse militaire bijdrage tot de verde diging van het Westen, mits het lot der Europese democratieën onverbrekelijk wordt verbonden met het Duitse. Volgens Reut er-berichten uit Héidel- berg zouden er in West-Duitsland reeds uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen worden, voor het geval een Rus sische inval zou plaats vinden. Dertinger, de Oost-Duitse min. van Buit. Zaken, beschouwt niet slechts Amerikanen en Britten, maar ook Adenauer als „oor- logsatokers". Dreigende staking bij Domaniale Mijn De katholieke mijnbeambten van de Domaniale Mijn zullen in staking gaan als eisen betreffende de pensioenregeling niet worden ingewilligd. een Zaterdag gehouden protestver gadering hebben de beambten stelling ge nomen tegen de directie van deze mijn, omdat deze weigert het bedrag voor de oude dienstjaren, d.w.z. die vóór 1920, van de beambten-pensioenen by te dra gen aan het nieuwe beambtenfonds. Alle andere mijnen hebben zulks wel gedaan. Voor 1 October zou de kwestie opge lost moeten zyn. Eerste sneeuw viel in Italië zware regenval begon het op hoogten boven 1500 meter te sneeuwen, terwyi de temperatuur tot het vriespunt daalde. WEERBERICHT Depressie in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk meest L matige, later weer krachtige en langs de kust wellicht op nieuw tot stormachtig toene mende wind tussen West en Zuid. Vanavond en vannacht tijdelijke opklaringen, maar morgen weeT toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Wei nig verandering van temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6.2018.47 uur; maan 16.1422.37 uur. 26 Sept. VJM. Zelf-amputatie Op een godsdiensthistorisch congres is dezer dagen een lezing gehouden, die duidelijk aangaf, hoe verscheidenen in onze tijd de plaats van het Christendom Prof. dr H. J. Pos herinnerde in deze lezing aan de belangrijke plaats, welke het Christendom in de Middeleeuwen innam. Maar in de laatste twee eeuwen hebben de vooruitgang van de weten schap en de maatschappelijke ontwik keling het verval veroorzaakt van de godsdienst als centrale georganiseerde vorm van het menselijke leven. De hooggeleerde spreker betoogde ver der. dat de jongste geschiedenis een steeds duidelijker bevrijding heeft doen zien van het bovennatuurlijk gezag, dat de kerk zich nog altijd aanmatigt Hij merkte steeds' merker spanningen ojr tus sen enerzijds wat hij noemde het kerke lijk leergezag en anderzijds de vooruit gang in wetenschap en de sociale wer kelijkheidszin. De Kerk past zich wel steeds aan, maar blijft toch voortdurend achter. Geen wonder, dat in zulk een betoog de vraag werd gesteld, of ondanks dit alles het Christendom, ja de godsdienst in het algemeen nog een toekomst kan •hebben. De spreker was bereid, deze vraag bevestigend te beantwoorden, doch onder een bepaalde voorwaarde. Dan moest het Christendom de voorstelling laten varen van een God, Die boven de wereld troont en ook laten varen een denkbeeldig leven-na-dit-leven. Het behoorde in plaats daar van zijn krachten samen te trekken op de leiding en de vergeestelijking van het •menselijk leven. Dit past trouwens, meende hij. geheel by de Christelijke ergernis, waarvan het wezenlijke niet bestaat in leerstellingen of dogma's, maar in gevoelens. In die gevoelen® zag prof. Pos de kern van het Christendom. De leerstellingen, meende hy. kunnen het toch niet winnen van de wetenschappelijke kennis, die im mers inmiddels zozeer is toegenomen. Met andere woorden: het Christendom zou verstandig doen. zich daarvan in het vervolg te onthouden en voortaan uit sluitend zijn kracht te zoeken in de ge voelens. Ziehier enkele gedachten, zoals wij ze aantroffen in een tamelijk uitvoerig krantenverslag van dit betoog. De vraag naar de plaats van het Chris tendom is geen nieuwe vraag Wel wordt zij vooral in deze dagen gesteld Het is wel opmerkelijk, dat deze hooggeleerde spreker nog wel een toekomst wil zien voor dat Christendom, doch slechts na enkele wel diep ingrijpende amputaties. Hier wordt immers aanbevolen, dat •het Christendom maar laat varen de idee van een God boven de wereld en de idee van een leven na het leven Wij moeten ons Wel afvragen, wat er dan nog voor een Christendom over blijft. Wat resteren mag. zijn een aantal gevoelens, doch vooral zonder leerstel lingen, die het immers tegenover het voortschrijden van de wetenschap toch niet kunnen bolwerken. Wat zijn dat echter voor gevoelens, die dan nog juist gehandhaafd mogen wor den? Ze mogen immers nauwelijks nog ergens op rusten. Zodra ze ergens op rusten, maken ze het Christendom in intellectualistische ogen alleen maar ..verdacht". En zoiets schijnt heel erg te zijn. Zo een soort zwevend bezinnings- instituut, behoorlijk afgegrensd van wat het verstand kan verklaren Als zodanig kan het nog alleszins nuttig zijn, maar het kenne zijn eigen beperktheid Wat van dit alles te zeggen? Zeker is, dat de plaats van het Christendom in het leven een betwiste plaats is. Mis schien is het nog erger en wordt hier over nog nauwelijks getwist, omdat de invloed van het Christendom ook zon der betwisting reeds slinkende is Dan kan men zich due de moeite van de be twisting besparen. Op een ander congres sprak dezer dagen een andere spreker over de tijd waarin wij leven als over een na-Ohristelyke periode. Dat alles is ongetwijfeld zeer ernstig. Maar moet hier nu de oplossing gezocht in een amputatie van hetgeen wezenlijk tot het Christendom behoort, opdat het in deze geamputeerde staat nog enige tijd moeizaam kan voortbestaan? Wij menen: neen. Geen amputatie, doch juist verrijking. En die verrijking alleen door alsehele terugkeer tot Hem. naar Wie de Christen zich noemen mag cn Die Zich eens aan deze wereld gal Een wereld, die aan Hem voorbijgaat amputeert alleen maar óahzcll

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1