Jlieuiuc (fiaurant Amerikanen hebben Seoel reeds bereikt de sleutel tot Zuid-Korea Bij Intsjon opeieien thans 40.000 mariniers en soldaten Wist U ZATERDAG 16 SEPTEMBER 19SB BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoasttcfe Is iftrtlwet» mgn bert in tcgljeospoet" Een en dertigste Jaargang No 8223 De komende Vee tentoonstelling McAithuz zaagt „uitgestoken arm" ai Gesteund door zware artillerie en de luchtmacht, zetten de strijdmachten der Ver. Naties de grootse opmars voort in de richting van Seoel. Speer punten van de Amerikaanse mariniers, die Intsjon hebben veroverd, zijn thans reeds 5 km gevorderd op weg naar dit strategisch uiterst belang rijke punt, dat door de Noordelijken tot het knooppunt van hun verbin dingslijnen met het Zuidelijk front is gemaakt. Met de verovering van Seoel heeft men de sleutel tot Zuid-Korea in handen. Radio New York kondigt zegevierend aan, dat een sterke Geallieerde strijdmacht uit het vierhoekige verdedigingsgebied der V.N. in Zuid-Korea is uitgebroken. De operaties hangen nauw samen met de stoutmoedige landingsope raties, waaraan 262 schepen van 7 landen deelnamen, en waarvan wij gisteren in een deel onzer edities reeds melding maakten. Thans zijn reeds 40.000 mariniers en soldaten bij Intsjon in actie. Vanmorgen vroeg deed McArthur nieuwe stoottroepen op de Westkust van Korea landen. De operaties verlopen met de regelmaat van een uurwerk. Radicaal is het beeld van de strijd op luchtmacht en marine heeft tot resul- Korea gewijzigd, McArthur r overwogen, felle wijze revanche. Niet minder dan vijf landingen werden vol trokken aan de Westkust, ter hoogte Seoel. Met het uur stromen nieuwe be richten binnen O' 1 V.N.-troepen. Een radiobericht der Zuidkoreaanse strijdkrachten maakt er zelfs melding van, dat de troepen der V.N., Taninri hebben bereikt op een afstand van 2 km. van Seoel, en vliegtuigen zouden het vliegveld Kimpo, dat bezet was. reeds gebruiken. Vanzelfsprekend zwijgt nu de rode radio Pjongjong. Wat is hel hoofddoel van McArthur? Door de be zetting van Seoel zal hij de Noord- koreaanse legers in het Zuiden verlam men en derhalve een wintercampagne vermijden. Aambeeld, dat Roden zal verpletteren Generaal McArthur heeft gisteren de Armada, die in de Koko-baai verscheen. De Roden snoten hun neus Toen de massale landing by Intsjon plaats vond. snoten de Noord-Korea- nen hun neus ln de rode zakdoek! Zij waren zo verrast, dat de hele verde diging in de soep liep. Het was me dan ook een surprise: 262 oorlogssche pen, w.o. bodems van Amerika. En geland, Frankrijk, Canada, Australië, Nieuw Zeeland. Zuid-Korea en Ne derland. Meer dan 60 schepen dezer Armada waren motortorpedoboten- of grotere vaartuigen. Er is thans ook artillerie aan land gezet. persoonlijk geleid. De mariniers gingen aan wal, nadat de vuurmonden van kruisers en de brand- en brisantbom men van ontelbare vliegtuigen de kust ptormrijp hadden gemaakt. En reeds I ppoedig raasden de Amerikaanse „Gene- I faal-Patton"-tanks en vlammenwerpers over de verbindingsdam van het eiland Wolmi, dat stormenderhand veroverd was. „En route" naar de ommuurde ha venstad Intsjon, op naar Seoel! En ter wijl deze operaties plaatsvonden, werden eveneens grote successen bereikt bij Koensan en de havensteden Pohang en Jongdok. Van Koensan werd de bezet ling bevestigd. Onvermoeid wordt de opmars voorts W gezet en de opperbevelhebber, opereren- m de by het Intsjon-Seoel-bruggenhoofd. generaal Almond, acht het zyn taak een „aambeeld te vormen, waarop het achtste leger van generaal Walker de Roden zal Verpletteren." De aanvoer der commu nistische strydkrachten in Zuid-Korea tnoet worden afgesneden en in het ulter- Ite Zuiden van het schiereiland bevindt llch 90 procent der geregelde commu nistische troepen. McArthur heeft histo rische woorden gesproken: „Weinig voor- >eelden zyn er In de geschiedenis, waar in de vyand zyn arm reeds zover had ïltgestrekt, maar wij zullen hem af takken." De feilloze samenwerking van leger. Zuivelindustrie betaalt de 5 procent Ook de werkgevers in de zuivelindus trie hebben besloten om de 5 pet loons verhoging uit te keren aan arbeiders I an 23 jaar en ouder. Jongeren krijgen ten evenredige bijslag. Slechts in de sec- lor van de melkinrichtingen moeten nog tnkele moeilijkheden worden opgelost, i.v.m. de doorberekening der verhoogde taat gehad, dat de Noordkoreanen geen schijn van kans kregen om de invasie te beletten. Ongehinderd konden de ma riniers hun stormladders plaatsen tegen de wallen van Intsjon onder het oog van McArthur. die enthousiast was over de verrichtingen. Deze ervaren vechtjas waagde zichzelf dicht onder de kust ln een klein lan dingsvaartuig, terwijl de granaten van de Armada over zijn hoofd gierden. Reu ter wijst er op. dat de operaties tot in details besproken waren met admiraal Forrest Sherman en generaal Collins, toen deze McArthur in Tokio bezochten. Men had reeds lang aan het aanvals plan gewerkt, doch er heerste twijfel aan het succes, vanwege het grote getij- verschil en de modderige zeekant. Bij de landing op Wolmi zouden 230 Noord koreanen zijn gedood en 100 manschap pen en 12 officieren gevangen genomen. Krachtig offensief bij Taegoe Vanmorgen vroeg zijn de strijdkrach ten der V N. opnieuw in de aanval ge gaan bij Taegoe, ten einde de Noorde lijke linies ten N.W. dier stad te door breken. Samengetrokken Amerikaanse artillerie opende het vuur op de Noord- koreaanse divisies en tarakconcentraties staan gereed om een doorstoot te wagen in de richting van Waegwan. Een uur, nadat dit offensief begonnen was, wer den successen gemeld in de richting van Een overzichtje van de situatie op Korea. De U.N.O.-troepen waren om streeks twee uur vlak bij Seoul. Ook om Taegoe wordt fel gestreden Taboedong, dat ongeveer 25 km. va: Taegoe gelegen is. Golfde gisteren de strjjd in dit ge deelte van het front met wisselend suc ces heen en weer, thans staan hier de kansen voor de V.N.-troepen positief gun stiger, maar het is jammer, dat weers omstandigheden de steun van de lucht macht beletten. In de Noordwestelijke sector bij Poesan hadden de Roden een anval op grote sohaal ingezet, maar •andaag hadden de verdedigers het ver loren terrein weer bijna geheel heroverd. Volgens een later bericht uit Tokio, hebben de troepen der V.N. de buiten- wyken van Seoei reeds bereikt. „Evertsen" onder bevel van MacArthur Verschillende berichten doen hét voor komen alsof de Evertsen niet aan de operaties bij Intsjon zou hebben deel genomen. omdat het schip in reparatie was. Desbetreffende instanties in Den Haag wijzen er op, dat zulks niets bui tengewoons is en de Evertsen volledig onder bevel staat van de opperbevel hebber in Korea Zitting Staten-Generaal gesloten In 't algelopen jaar veel van de Kamerleden gevergd ,J)e Koningin heeft my opgedragen, U voor de betoonde yver en toewijding dank te zeggen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, ver klaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zyn gesloten". Met deze woorden eindigde de minister van Binnenlandse Zaken, mr F. G. C. J. M. Teulings vanmiddag zijn sluitings rede voor de huidige zitting van de Sta ten-Generaal. in een Verenigde Verga dering, die ditmaal werd gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer, omdat men aan de overzijde van het Binnen hof nog midden in de verbouw zit De bewindsman herinnerde er aan, dat in het afgelopen jaar veel vaq de krach ten der Kamerleden is gevergd. De volksvertegenwoordiger van heden wordt van dag tot dag voor vraagstukken ge plaatst, waarvan men enige decenniën geleden nog niet droomde. Zowel op na tionaal als op internationaal terrein wer den zeer belangrijke beslissingen geno men. Als van historisch belang vermeld de de minister met name de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, door de Nederlands-Indonesische Unie met Nederland verbonden en voorts de sa menwerking in Westelijke Unie en ir Noord-Atlantisch Pact waarvoor in he' afgelopen jaar by herhaling de bijzon dere aandacht was gevraagd. De heer Teulings arriveerde bij het Eerste Kamer-gebouw in een 'gala-I liner, bespannen met twee paarden geëscorteerd door rijkspolitie voor achter het rijtuig. Prof. Kranenburg, die als voorzitter van de Eerste Kamer de Verenigde Ver gadering presideerde, benoemde tot com missie van in- en uitgeleide de heren Kraayvanger (voorzitter) en Schipper, leden van de Eerste Kamer en mej. Klompe, en de heren Bachg, Schermer- horn en Ritmeester, leden van de Twee de Kamer. SLECHT NIEUWS VOOR ZONDAG Gisteren heerste in Brabant drie uur een Egyptische duisternis Cycloon, die St Maarten teisterde, morgen als storm terug verwacht Een groot deel van Oost-Brabant is gistermorgen van negen tot twaalf uui in een Egyptische duisternis gehuld ge weest. In Eindhoven werd een licht sterkte genoteerd van 15 tot 20 lux. Dat moet de geringste lichtsterkte zijn. ooit bij daglich in Nederland waargenomen. Een normale kantoorverlichting heeft 200 tot 300 lux- lichtsterkte. In de zoi maanden is de liohtsterkte van de 100.000 lux. Overal in Oost-Brabant moesten a' en fietsen met licht ryden. In de huizen stak men de lampen aan. In Eindhovi dat volgende wéék de bevrijding her denkt, werd de feestverlichting aange stoken. De electrische centralen konden het onverwacht grote stroomverbruik nauwelijks verwerken. Even na twaalvei brak de lucht open. Een soortgelijke duisternis is gisteren een halfuur lang )k in Arnhem waargenomen. Er kwamen zware regen6 over land. In Groningen viel liefst 53 mn Russisch schip was onbeschoft By aanvaring met Nederlandse boot in de Oostzee De aanvaring van het Nederlandse Limfjord met een onbekend Russisch schip in de Oostzee op 31 December 1949, de schuld van de Rus. zo concludeerde de Raad voor de Scheepvaart gisteren. Op de navigatie van de Limfjord zyn geen aanmerkingen te maken. De Rus moest uitwijken, maar deed dat niet. Na de aanvaring voldeed het Russische schip, dat in een rode band om de schoor steen de hamer en sikkel droeg, niet aan de by alle beschaafde zeevarende naties geldende bepalingen: het maakte zijn i niet bekend en ging er van door. Het stoffelijk overschot van de grote Zuid-Afrikaanse staatsman en wijsgeer Jan Smu,ts wordt door de straten van Pretoria gereden op weg naar het crematorium. Zijn i t werd gisteren bijgezet naast di farm in Irene, bij Pretoria i zijn zoon, op zijn straten stonden blank en kelders liepen onder. De tropische cycloon, die veertie: dagen geleden grote verwoestingen aan riohtte in St Maarten, heeft vele dui zenden kilometers afgelegd, is wat ge kalmeerd, maar zal zich de komende nacht en morgen als een storm boven ons land lateh gelden. Er kan dan ook weer flink wat regen vallen. Ons staat dus een zeer ontstuiming en herfstachtig weekeinde te waohten Verdronken voor ogen van machteloze omstanders Arbeider zat klem ln tractor, die in het water reed. Gisteren reed de 30-jarige arbeider L. de Groot uit Westerlee (Gr.) met een tractor in de diepe wetering naast het land. waar hij aan het ploegen was. Hvj geraakte met 2ijn voeten bekneld in de tractor en kon zich niet vrij maken. Enkele arbeiders hielden een tyd lang het hoofd van De Groot boven water, maar moesten dit na enige tyd opgeven, doordat de tractor steeds d ieper en dieper wegzakte en men de voeten van het slachtoffer niet los kon krygen. De man verdween onder water en verdronk. De tractor werd later op de dag gelicht. Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam on derscheidingen uitgereikt voor be toonde dapperheid. De kapitein der infanterie W. D. H. Eekhout die als ondercommandant naar Korea gaat, ontvangt de bronzen leeuw Huis en Senaat achter Marshall Neemt Francis Matthews ontslag? Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft de wet ter bekrachtiging der benoeming van Marshall tot minister van Defensie, goedgekeurd. De Republi keinen hadden zich in een fel debat tegen het wetsontwerp verzet. De stem verhouding was: 220 vóór, 105 tegen, waarvan 5 Democraten Ook de Senaat heeft zich met 47 tegen 21 stemmen vóór de benoeming van Marshall uitgespro- Naar AF.P. uit New York verneemt, zal ook de Amerikaanse min. van Ma rine, Francis Matthews, ontslag nemen. (Matthews was een voorstander van de preventieve oorlog met de Sowjet-Unie en kwam als zodanig in botsing met Truman en Dean Acheson. Het betreffen de bericht behoeft overigens nog nadere bevestiging. Red). Uit 1.500 sollicitanten zijn de heren Boland te Utrecht en Van Alphen te Amsterdam benoemd tot omroeper van de Ned. afdeling der Canadese radio. De Kroonprinses met haar dochter In de achter Clarence House in Londen zit een moe der met haar jongste dochter: Prinses Eliza beth en Prinses Anne Elizabeth Alice Louise van Edinburgh. Het i« niet zo warm meer en daarom heeft de Ko ninklijke moeder haar baby een wollen deken omgeslagen. En dan kan Cecil Beaton zijn gang gaan, om de eerste foto's te maken van de En gelse Kroonprinses en het jonge Prinsesje. De kleine Anne weet niet, wat het allemaal te be tekenen heeft om haar heen, maar het gaat toch om hdar, want het En gelse volk heeft uitge keken naar een foto, waarop de Kroonprinses en haar op 15 August! geboren dochtertje zien zijn. En hier is zij dan: et foto van een moeder t haar kind; een beeld, dat altijd weer bekoorlijk is, ol is het slechts om de tederheid, die er van uit gaat en om het geluk, loaarvan geen naboot sing mogelijk is.... PLECHTIGHEID OP SCHEVENINGEN H.M. onthulde monument Oranjehotel bij de Cellenbarakken „Eensgezind, niet één waren de gevallenen" (Van een onzer verslaggevers) Het was doodstil aan de Van Alkemadelaan, toen hedenmorgen om kwart over tien precies H.M. de Koningin het monument onthulde, dat in de muur van de Cellen barakken is aangebracht ter herdenking van de omgekomen verzetsstrijders. In de tent, die voor het mamurrjent een schepping van de beeldhouwer Ter- mote en van de architect Rosenburg was opgericht, bevonden zich een groot aantal nagelaten betrekkingen van de Communisten blijven onrust stoken Bevel is bevel Er is reden om aan te nemen, dat de communisten opdracht hebben gekregen opnieuw te trachten onrust in de be- drUven te verwekken. Ondanks het feit. dat de plaatselyke leidingen der E.V.C.—C.P.N. te Amster dam en te Rotterdam het uiterst moeilijk vinden om de arbeiders te bewegen, zich opnieuw in een avontuur te storten, hebben ook zij moeten bukken voor het bevel, dat zij van elders hebben gekregen. Ook zij hebben moeten beloven hun uiter- best te zullen doen om stakingen te forceren, zo deelt het hoofdbestuur van het C.N.V. ons mede. Deze conflicten moeten, naar uit artikelen in de communistische pers blijkt, ontketend worden door ge bruikmaking van de ontstemming over de stijging der prijzen. Hoewel er geen aanleiding bestaat tot bijzondere ongerustheid, is het ongetwij- van belang waakzaam te zyn. Regeringsdelegatie naar Zuid-Afrika Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat begin November een regeringsdelegatie zal vertrekken naar Zuld-Afrika om on derhandelingen te voeren over samen werking tussen de K.L.M. en de Zuid- afr. luchtvaartmy (S.A.A.). Aanleiding hiertoe waren de bespre kingen met de Zuidafrikaanse minister van vervoer de heer P. Sauer, tijdens zijn bezoek aan ons land. Indien het plan doorgang vindt, zal de delegatie bestaan uit de directeur van de Rijks luchtvaartdienst. mr H. J. Spanjaard en de onder-direoteur der K LM. afd. bui- tenl. betrekkingen mr L. H. Slotemaker. Dr Plesman zal van deze delegatie geen deel uitmaken. omgekomenen. Bovendien hadden mi- nister-pdesident en mevrouw Drees er plaats genomen, minister Van Schaik oe commissaris der Koningin mr Kes- per. burgemeester Schokking. generaal Winkelman, luit-gen. jhr W. Röell en vele anderen. De oud gevangenis-predikant van het „Oranjehotel", ds G. Bos hield een rede, waarin hij vele herinneringen uit de be zettingstijd en wat er toen in de gevan genis gebeurde, naar voren bracht. De naam Oranjehotel was al heel spoe dig na de bezetting zó ingeburgerd zei hij, dat, toen de gerant van het echte Oranjehotel in Scheveningen telefonisch bestellingen deed, de artikelen aan de poort van de gevangenis aangeboden Tot 5 Mei 1945 hebben er steeds 1200 tot 1500 goede vaderlanders gevangen ge zeten en 150 van hen heeft ds Bos bijge staan in hun laatste ogenblikken, kenschetsing van de houding van deze gevallenen vertelde hij, hoe de Geuzen- groep, die op 13 Mei 1941 werd omge bracht, een uur voor de executie zong: „Dan ga ik op tot Gods altaren". Een een groep van 32 gevangenen, die ds Bos vroeg, voor hun executie met hen het Heilig Avondmaal te vieren, vroeg ook de 13 N.S.B.-bewakers, die steeds by hen geweest was. aa nte doen zitten. Zo waren zij: onverzettelyk maar de vyand vergevend. Het monument geeft van die geest uitbeelding. Spr. hoopte dat het op schrift: „Zij waren eensgezind" een maning voor het Nederland van vandaag zal zyn. .Kén waren zij niet", aldus ds Bos. .Dat zou in strijd geweest DAT C. van Diepen te Santpoort met f774.000 laagste inschrijver was voo: •bouw van 82 Patrimoniumwoningen Zaandam, gebr. Smit uit A'dam met 1246.000 voor 32 andere woningen en Zuilens bouwbedryf met 1523.000 vooi 50 simplexwoningen. DAT over de loonregeling van de Am sterdamse taxichauffeurs eerst nog moet worden gesproken met de Haagse en •Rotterdamse ondernemers, alvorens de rijksbemiddelaar een beslissing neemt. DAT de chef van de marinestaf, vice- admiraal Van Holthe. morgen naar Washington vliegt om besprekingen te oeren voor het Noordatlantisch Pact DAT K. Aantjes te Bleskensgraaf be noemd is tot burg. van H. I. Ambacht en W. Stronkhorst te Sappemeer tot burg. te Zuidhorn- DAT de torpedobootjager Piet Hein uit Curasao is vertrokken voor het tweede deel van de wereldreis (via Pa- 3kanaal, Mexico, Honoloeloe naar Nieuw Guinea). DAT minister Struycken gisteren in Bosoord (Dr.) de eerste Ned inrichting mannelijke a-sociale debielen opende. DAT bij het rooien op het land van de weduwe Venrooy in Den Dungen (N.B aardappel van 2Vi pond naar boven kwam. DAT de twee lyken die op Texel zyn aangespoeld en vermoedelyk afkomstig van de in Het Kanaal vergane boot Engelse zeeverkenners, gisteren zijn begraven. DAT gisteren in de stromende regen in Den. Bosch drie officieren van de K MA. werden beedigd. DAT de achtjarige Petrus Plukkel uit Grootebroek Woensdag 1.L achterop een groentenauto is geklommen en sinds dien wordt vermist. DAT gisteren een 34-jarige man in ds Albert Cuypstraat te Amsterdam door een zg. zeepkistauto, bestuurd door een 14-jarige jongen, omver werd gereden en zyn been brak. DAT B. en W. van Leeuwarden voor stellen. een crediet van een half millioen beschikbaar te stellen voor de verbetering van de Oostelijke aansluiting van de stad op het Van HarinxmakanaaL DAT in Staatsblad K 373 is gepubli ceerd een K B- van 23 Augustus houdende richtlynen voor de Commissie Vergun ningen Personenvervoer, welk besluit 17 September in werking treedt. DAT pater L. v. d- Vrande uit Bergen op Zoom benoemd is tot aalmoezenier by de Ned. vrywilligers voor Korea. DAT de 23-j. los-werkman N.A V. te Rotterdam is gearresteerd, daar hy zijn 65-jarige vader bij een huiselijke twist met een schoenmakersleest op het hoofd heeft geslagen, waardoor deze een ga pende hoofdwond opliep. DAT de textielwinkeliers blijkens een enquête het tijdstip van de uitverkoop later in het jaar willen doen vallen, liefst van 1 tot 15 Augustus. DAT Philips de vijf procent loonsver hoging wil betalen voor alle salarissen. DAT verzoeken van gemeenten om rijks- steun by woningbouw of deelneming in verliezen wegens verstrekte geldlenin gen voor particuliere woningbouw voort aan slechts behandeld worden, wanneer ze vergezeld zijn van een raadsbesluit, hetwelk voldoet aan de voorwaarden van het rente-gamma. DAT gisteren de eerste telegrammen zyn verzonden uit rijdende Nederlandse expresse trein en. DAT de nieuwe exportprijzen voor Duit se kolen, die niet meer 5.60 D M. maar 4.35 D M. per ton hoger liggen dan de binnenlandse prijzen, door het interna tionale gezagsorgaan voor het Ruhrge- bied goedgekeurd zyn. DAT een dozijn beroepsinbrekers het welk tientallen diefstallen op zijn kerf stok heeft, in Eindhoven is gearresteerd. DAT mej. J. Tijsterman uit Amstel veen, over wie we reeds eerder schre ven, gisternacht per KLM naar Philadel phia is vertrokken, om een speld uit haar long te laten halen DAT Het Parool by wyze van proef een telefonische „vergadering" van een uur heeft belegd mei de burgemeesters van 10 gemeenten, o.a. Ameland, Bruns- sum en Delft. DAT dokter J. H. Waszink te Delft op 73-jarige leeftyd is overleden. DAT het 3-j. dochtertje van de fam. Greven te Emmererfscheidenveen in een kanaal is verdronken. DAT wilde zwynen op de Zuid-Ginkel by Ede 13 ha met pas gepote eikels „ge rooid" hebben. DAT het Centraal Economisch Plan 1950 met een voorwoord van minister V. d. Brink bij het Centraal Planbureau is verschenen. DAT van 2 tot en met 8 November in het Indisch Instituut te Amsterdam de eerste orchideeëntentoonstelling sinds 1935 wordt gehouden. DAT automobilisten Lv.m. het herstel van de weg Putte «grens)Antwerpen wordt aangeraden, de route over Ka pellen. Hoevenen en langs de trambaan via Ekeren te nemen. DAT in de Apeldoornse buurtschappen Wormen en Asselsestraat over enkele weken twee kleuterscholen worden be trokken. die door vaders van de kleuters zyn gebouwd, terwijl de moeders het no dige geld bijeenbrachten. Schokking y JET is minister Schokking in de Tweede Kamer niet bijster best vergaan. Wy kunnen gerust consta teren. dat een meerderheid in de Kamer niet het nodige vertrouwen in zijn be leid, met- name in zijn regeerkracht, stelt. De heren Bruins Slot en Oud, respectie velijk namens de anti-revolutionnaire en WD-fractie hebben dit duidelijk laten blyken. De KVP krabbelde een weinig terug, doch toch niet genoeg om het ge voel te geven, dat er geen breuk in het vertrouwen bestaat. Het is niet tot een ondubbelzinnig votum van afkeuring gekomen. De heer Oud heeft er op gewezen, dat dit eigen lijk wel wenselijk zou zijn, doch hij was bang, dat de consequentie daarvan zou kunnen zijn, dat er. in plaats van een ministerscrisis een volledige kabinets crisis uit zou volgen, en dat durfde hij ditmaal blijkbaar niet aan- Als vanzelfsprekend gaan onze gedach ten hierbij terug naar een gebeurtenis in de Tweede Kamer, nog maar kort gele den. Toen kwam de heer Oud met de bekende motie die bedoeld was. minister Van Maarseveen tot aftreden te dwingen. Dit is toen niet gelukt, omdat de Kamer zich liet dwingen door het dreigement, dat mét minister Van Maarseveen. het gehele kabinet zou aftreden. Blijkbaar heeft de heer Oud van dat geval iets ge leerd: nu althans kwam hij niet met een Nog op een ander punt is er verschil tussen wat wij zouden willen noemen de kwestie-Schokking en de kwestie-Van Maarseveen Destijds immers sprong de minister-president, dr Drees voor zijn collega in de bres met de krachtige ver klaring, dat hier kabinetspolitiek in het geding was- Ook gisteren was dr Drees in de Kamer aanwezig. Doch nu zweeg hij. De heer Bruins Slot maande minister en kabinet aan. in de komende weken eens goed over de zaak na te denken. De heer Oud gaf nog sterker aanwijzingen. Hij meende, dat de vraag moet ryzen. of het kabinet zelf zich er wel voldoende rekenschap van heeft gegeven, of het mogelijk is, met dit beleid voort te gaan, wanneer de minister van Oorlog en van Marine niet de kracht vertoont, die voor een juist beleid vereist is. Hij bond het kabinet op het hart. dat het zich met ernst zou afvragen, of het niet nodig is, binnen het kabinet over te gaan tot een reorganisatie, waardoor het gemis aan vertrouwen, dat in de Kamer duidelijk was gebleken, zou worden weggenomen, in het belang van de zaak zelf. En hy voegde er aan toe. dat het beter was, eigener beweging hiervoor een oplossing te zoeken, dan dat de Kamer over enige tyd moet verklaren, dat zij nog steed* niet het nodige vertrouwen kan opbren gen. Want in het laatste geval zal het gehele kabinet voor ernstige moeilijk heden komen te staan. Wy kunnen in deze woorden van da heer Oud weinig anders lezen dan da raad: minister Schokking, ga zelf heen, of anders: kabinet, zorg er voor, dat deza bewindsman heengaat. Moet uit het zwygen van dr Drees op gemaakt worden, dat het kabinet zich hierover inderdaad ernstig zal beraden? Jammer H. M. de Koningin onthulde van morgen op de Van Alkemadelaan in Den Haag het in de muur van de cellenbarakken aangebrachte gedenk teken voor de omgekomen verzets strijders. Exclusief N. L. C. met h-un indeaal. dat het handhaven der persoonlijkheid bedoelde. Maar eensge zind waren zy in nood en dood." Daarop trad H.M. naar voren om het gordijn voor het zandstenen gedenk teken weg te schuiven. Het monument stelt een afgeknotte Oranjeboom voor. met tegen slangen en schorpioenen strij dende figuren. Een krans van witte dahlia's legde H.M. aan de voet van de muur. Toen blies de trompetter van de politie- muziekvereniging „Onderling Kunstge not" het signaal „Last Post" en daar mee was de plechtigheid ten einde. H.M., de autoriteiten en de nabestaan den defileerden vervolgens langs de dodencel 601. Na het vertrek der Koningin begaven de oud-gevangenen zioh naar het Kur- haus waar een reünie gehouden werd. De Oranje is vanmorgen met 800 pas sagiers uit Indonesië in Amsterdam aan gekomen. De chef-kok. P. W. Vroom, kreeg by aankomst de gouden ere medaille van de orde van O.-N. op de borst gespeld, omdat hy 30 jaar in dien-: van de Mij Nederland is. In C.H. kring verschijnt op on regelmatige tyden onder redactie jhr W. de Savornin Lobman onder ïaam De Nederlander een orgaan, dat scherpe critiek pleegt te bevatten op de partyvoorzitter en anderen. In het ummer van dit orgaan van 20 Juli j.l. •erd ook de voorzitter der federatie van CH. jongerengroepen om een bepaalde handelwijze gelaakt. Deze laatste heeft nu van antwoord gediend in een artikel, dat hij heeft toe gezonden aanHet Vrije Volk. het orgaan der P.v.d.A. en het is begrijpelijk, dat dit artikel in dit blad grif een plaatsje heeft gekregen. De argumentatie van de voorzitter der federatie is. dat hy eerst een repliek had gezonden aan i het C.H. weekblad Koningin en Vader- Mand, doch dat het daarin tot dusver niet was opgenomen. 1 Wy betreuren deze gang van zaken in hoge mate. Het is bekend, dat er bin- Inen de C.H. kring bepaalde wr'yvings- I punten bestaan. Zelf hebben wy het onze I plicht gerekend, met behoud natuurlijk van eigen standpunt over allerlei con- Icrete aangelegenheden, van het bestaan 'van deze wrijvingspunten zo weinig mo gelijk te doen blyken. Deze kwesties moe ten intern, binnen de C.H.U.. worden be handeld en, als het kan, uit de weg ge- Jammer is het daarom, dat de wryving /er een zekere aangelegenheid nu is uit gedragen tot binnen het orgaan van de d.A. De argumentatie, dat een ver- :r in een gelijkgezind weekblad niet spoedig genoeg werd opgenomen, lykt ons voor zulk een handelwijze toch zeker niet voldoende sterk. Zaak Bertha Hartogh opnieuw uitgesteld Het opperste Gerechtshof te Singapore heeft gisteren het namens de ouders van Bertha Hertogh ingediende verzoek af gewezen, om haar onder de hoede te stellen van de sociale dienst van het gou vernement zolang de procedure inzake haar terugzending naar Nederland loopt. De verdere behandeling zal niet plaats hebben op 16 October, doch pas op 20 Novembér. In één worp 25 biggen Toen de veehouder W. de Haas, te Oosterend op Texel, de kraamkamer van zyn zeug inspecteerde, ontdekte hij een bijzondere gezinsuitbreiding: er waren niet minder dan 25 springlevende big getjes ter wereld gebracht. Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt! Krachtige, langs de kust tot hard of stormachtig toenemende Zuidel. wind, later ruimend naar Zuid west. Over het algemeen /eel bewolking met mor- jen tyd el yk enige re-len. fVeinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 6.17—18.52; maan 13 19— 20,44 uur. Maandag: zon 6.18—18.49; maan 15-11 —21.31 uur. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1