Micumc geihs rije (Jfiwrant De Nederlandse aanspraken op snorkel uitvinding in gevaar Marineleiding had te weinig durf om principe Wichers door te voeren Eén Atlantisch opperbevelhebber voor West-Europese defensie DE Wist U DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIÊN0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasticc is gheftlttto inga bert la tcgtjcaspaU" Een en dertigste Jaargang No 8223 WISSELVALLIG en BESLUITELOOS Eie-raad voor Wicheis! (Van onze redacteur) In tegenstelling tot de Russen, die iedere uitvinding, van de waterstofbom tot de straaljager toe. met grote ijver op hun naam schrijven, heeft Neder land het dezer dagen bestaan, de kapitein-luit. ter zee b.d. J. J. Wichers te desavoueren als uitvinder van de befaamde snuiver voor onderzee boten. Men heeft de desbetreffende uitspraak van minister Schokking, die voorkomt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, kunnen lezen. Maar in nister is waarschijnlijk nu weer uitgegaan van een mededeling in het Marineblad, orgaan en uitgave van de Vereniging van Marine-officieren van Augustus 1950. Daarin schrijft de luit. ter eerste klasse J. F. Drijfhout van Hooff over: „De ontwikkeling van het duikboot wapen". En hij zegt: „De Ko ninklijke marie introduceerde de onder water dieselvaart op aandringen van de kap. luit. ter zee J. J. Wichers. om de offensieve kracht van de onderzeeboot vergroten". Hij toont aan, dat de toen gevolgde methode gevaarlijk was. Wie echter kennis neemt van de voor stellen, zoaJs de heer Wichers ze op 27 Mei 1933 aan de Marinecommandant in Batavia en in 1936 in Den Haag indien de, komt tot de condysie, dat de Ko ninklijke Marine zijn voorstellen om onder water te dieselen slechts ten dele heeft overgenomen. Zij heeft 'het voornaamste onderdeel in de vinding van de heer Wichers niet aangedurfd: n.l. de dieselmotor, ook als Ide boot onder water was, door te laten draaien op de luchtvoorraad in de boot en die aan te vullen uit de buffertanks. 1 De correspondentie, die omtrent dit ionderwerp in het jaar 1933 reeds is ge- Ivoerd en die betrekking had op de v o 1- m aak te snuiver, zoals zij thans bij jalle marines ter wereld in gebruik is, toont dat zonneklaar. Durf noch fantasie Het 'gevolg van de afwijzende houding van de marineleiding (voortspruitend uit een gebrek aan durf en fantasie) is ge- jweest, dat men „onder water is gaan dieselen", zoals het Marineblad het zegt, Biaar op een uiterst onvolmaakte en niet Ongevaarlijke manier. Bij overkomende golven sloeg de dieselmotor n.l. af, wat geveehtswaarde van de boot aanmer- verlaagde. Het ontwerp Wichers wel voorzag juist in een continu nde installatie proefneming met de ontwor pen installatie op de K III, die toen luist voor de sloop bestemd was, kon het piet komen, omdat de chef materieel in "e beducht was de volmaakte te passen, het niet verant- ird achtte, duizend gulden te be- kteden aan een proefneming, die Neder land. maar na de laaste oorlog bleek, Vooraan in de rij der zeemogendheden tou hebben gebracht. Het gevolg is geweest, dat alle boten ran de O 19 tot en met de O 27 zijn uit- volmaakte dlesélinstal- dat niet mogelijk. Dat wa de technici der Marine ge' ieder geval: Het was dus een vinding. Dat wil zeggen: iets geheel nieuw De uitlating in de Memorie var •oord, dat het probleem overal t< reld reeds lang in studie was, is kortweg beschamend voor de ondernemingsgeest, die uit het plan-Wichers sprak. Immers, hoe zit het met dat „reeds lang"? In Nederland hield men er zich mee bezig sinds 27 Mei 1933 (toen de heer Wichers 'het plan lanceerde). In Duits land na 10 Mei 1940, toen de inval in Nederland de Duitsers een snuiver in handen speelde; in Amerika na 5 Mei '45 (capitulatie), in Rusland van dezelfde datum af en in Engeland sinds 15 Mei 1940, toen de eerste Nederlandse onder zeeboot met snuiver (in onvolmaakte aat) in Engeland arriveerde. En al die tijd van 1933 tot 1945 lag het volledige snuiver-plan ergens in een ijftiende maal. dat de heer Wichers beurtelings als uitvinder wordt uitgeroepen en als zodanig wordt liskend. Het wil ons voorkomen, dat er in dit gesol met reputaties een eind moet komen. "Voor de goede naam van de Koninklijke Marine en voor die van de heer Wichers is het nodig, dat er een arbitragecommissie of een ereraad komt, die de zaak uitzoekt, En die dan tevens de weg baant voor een waardige belo ning voor de snuiver-uitvinder, in over eenstemming met de belangrijkheid van De Nederlandse zaak kan wel een stoot in opwaartse richting velen. Zy diende hier, om met Van Deyssel te spre ken, de Vaart der Volken metterdaad! veroond zal worden. kelijk v« Evenwel perkend' Batavia, di jtie. En het is geen wonder, dat de En- |else onderzeebootcommandant, toen hij I 1940 een onvolmaakte snuiver op (ederlandse onderzeeboot zag, terstond e afbraak van dat apparaat bevolen peft. Het is voor de tegenwoordige ma tiding, waarvan verschillende leden des- Jds tot afwijzing van de plani fichers mede adviseerden, uiteraard jer onaangenaam, thans te moeten 1 feven, dat men in de jaren dertig ^rtig faalde ten aanzien van wat toen B kern van de vlopt genoemd werd ld kunnen zijn: de onderzeeërs. [Vandaar, dat het aandeel van de hi richers in deze vinding thans in de j.v.A. verkleind wordt en dat daarin lordt gezegd: „dat hij geen aandeel had l de eigenlijke verwezenlijking va Inding". Neen, voor een luit. ter zee Waarom Prinsjesdag? Er zijn geruchten over een derde stoel op het troonpodium in de Rid derzaal en daaruit concludeerde men, dat b.v. de oudste dochter van H M. de openingsplechtigheid wel eens zou kunnen meemaken De veronderstelling werd met be slistheid als onjuist afgewezen. Het zou niet vreemd zijn. Immers de naam Prinsjesdag is af komstig uit de tijd van Koning Wil- (lem III. Hij placht, bij de opening van de Staten-Generaal, zijn tien- en twaalf jarige prinsjes mee te nemen naai* de plechtigheid. Het volk zei toen: Prinsjes dag. En zo is het gebleven. Tot het misschien eens prinsesjesdag jwordt. Wie weet? „Deze bevolkingsgroep heeft geen bezwaar tegen valse eden" Vragen van communist Stokvis over uitspraak van ambtenaar O. M. „Deze jongens komen uit een bevol kingsgroep, die geen bezwaar heeft te gen het afleggen van een valse eed, om dat zij daaraan geen waarde hecht". Dit zou de ambtenaar van het O. M. bij het Amsterdamse kantongerecht gezegd hebben, toen een getuige décharge ge hoord werd in een strafzaak over het verboden aanplakken op de openbare weg. Het Tweede Kamerlid Stokvis (Comm.) vraagt minister Struycken, of dit juist is, 'en deze woorden in het requisitoir herhaald zijn. Er zou aan toe gevoegd zijn dat die bevolkingsgroep het overigens met de waarheid niet nauw neemt op gronden, ontleend aan haar op vatting over de huidige maatschappij. Voorts vraagt de heer Stokvis, of de minister de betrokken ambtenaar wil wijzen op het ontoelaatbare en strafbare van zijn uitlatingen. Indonesië en de Ver. Naties Aneta verneemt te Djakarta, dat er een zeer grote mogelijkheid bestaat, dat het pas in Indonesië aangekomen plv. hoofd van de Indonesische waarnemers delegatie bij de Verenigde Naties, de heer Soedjatmoko, binnenkort met een posi tieve opdracht naar Lake Success zal terugkeren. In officiële kringen verklaart men n.l., dat thans voor Indonesië het juiste tijdstip is aangebroken voor aanvragen van het lidmaatschap der Verenigde Naties. Ruim 1000 personen door de lucht geëmigreerd In 22 vluchten zal de KLM dit jaar nog 1300 a 4000 emigranten naar Austra lië vervoeren. Reeds 13 (met 850 perso nen) zijn er. uitgevoerd. De passage is voo-r een enkele reis f 1700 tegen- f 1300 voor de reis per schip. Naar Canada worden no gtwee of drie chartervluchten gemaakt. In vier vluchten zijn er al 248 personen naar Canada gebracht. Eind September gaat een KLM-functionaris naar Australië, om daar o.a. een film op die op voorlichtingsavonden De „Grote Drie" besluit: Zal de te benoemen Amerikaan, Bradley of Eisenhower zijn Er wordt een Noord-Atletisch opperbevelhebber voor de verdedi ging van West-Europa aangesteld. Voorts zal de militaire opzet van het Noord-Atlantisch Pact geheel worden gereorganiseerd. In grote trekken werd men het eens over de Duitse problemen, dus over de Duitse herbe wapening, de inschakeling van Duitse gewapende macht in de West-Euro pese defensie, maar definitief weet men nog niet, hoe deze mankracht zal worden aangewend. Inzake het verzoek van Turkije om toegelaten te wor den tot het Noord-Atlantisch Pact als 13e lid, werd nog geen beslissing genomen. Het 'belangrijke besluit is dus, dat er Buitenlandse Zaken der Pactlanden >n Atlantisch opperbevelhebber komt 3or de collectieve verdediging van West- Europa. Dit betekent, dat de vijf regio nale groepen geen eigen bevelhebber meer hebben. De hoge Atlantische com mandant komt aan het hoofd te staan de strijdmacht der twaalf Pactlan- waartoe, zoals men weet, ook Ne derland behoort. Deze superchef zal een Amerikaan zijn, en in dit verband wer den reeds de namen ran Bradley en Eisenhower genoemd. te New York bereikte overeenkom- betreffen principiële aangele genheden. Met een officiële mededeling over de „historische" besluiten wordt nog gewacht tot de andere ministers van Schacht voor vijtde keer vrijgesproken Dr Hjalmar Schacht. Hitiers financiële adviseur, heeft gisteren zijn vijfde zui veringsproces overleefd. De 75-jarige werd gisteren door het denazificatiehof te Lüneburg vrijgesproken en herkreeg zijn volledige burgerrechten. De staat Neder-Saksen, die hem in staat van be schuldiging had doen stellen, werd ver oordeeld tot betaling van de proceskosten. Toen Duitse verslaggevers hem bij het verlaten van het gerechtsgebouw geluk wensten, zei Schacht: „U kunt beter de rechter feliciteren". Koningin zond krans voor begrafenis van Smuts Een krans van H.M. de Koningin en Prins Bernhard is gistermiddag door het lijntoestel van de K.L.M. aan boord ge nomen voor de begrafenis van generaal Smuts. De Koningin zal zich door haar gezant in Pretoria laten vertegenwoordi gen bij de rouwdienst. Minister Drees heeft telegrafisch aan de Zuidafrikaanse regering een bewijs van deelneming ge zonden. Londen weert zich tegen de conductrices Uit protest tegen de aanstelling var nieuwe conductrices zyn 6.000 van dt 40.000 Londense buschauffeurs en con ducteurs in staking gegaan. B|jna 900 var de 5100 bussen konden hierdoor vandaag niet rijden. Een aantal chauffeurs i; schorst. De Britse regering heeft t.a.v. de tionalisatie van de ijzer- en staalindustrie besloten nog vóór 1 October een con sie in te stellen, die deze industrie zal beheren. hun goedkeuring aan hebben gehecht. dus niet de bedoeling de Noord- Atlantische Raad, die morgen te New York vergadert, voor een „fait accompli" plaatsen. In Franse kringen is men van mening, dat hoewel de kwestie ran het Turkse •erzoek om toelating tot de Atlantische groep grondig besproken werd. er thans nog geen beslissing kan worden g De kwestie van de veiligheid het Midden-Oosten en delen van Afrika zal later onder de loupe genomen worden. Engelsman te Delft aangereden en gedood Op de Kanaalweg te Delft is gister- zond de 25-jarige D. S. Ritchie uit Lon den, employé bij de Ned. Aardolie Maat schappij, door een jeep aangereden en op slag gedood. De Engelsman liep met twee andere buitenlanders en een Nederlander wandelen. Toen de jeep hem inhaalde d hij een stap naar links en k onder de aanhangwagen terecht Hij laat i kind achter. Koffie straks f 8 per kilo Omdat subsidie verdwijnt Koffiëbranders en handeleren ver wachten, daf de winkelprijs van koffie bijna zal worden verdubbeld door de gisteren door minister Mansholt in de Kamer aangekondigde opheffing van de subsidie op dit product. Op het ogenblik kost da koffie f4.40 per kilo voor de goedkoopste soorten. Omdat de subsidie vier gulden per kilo gram bedraagt, zou koffie dus zeker acht gulden per kilo gaan kosten. Een eventuele verlaging van de winst marges van fabrikant, grossier en winke lier, waarover nog gesproken wordt zou de prijsstijging weinig kunnen beïnvloe den, daar dit slechts ongeveer 20 cent per kilo zou kunnen uitmaken. De regering heeft al eerder laten uit komen, dat koffie niet in de eerste plaats artikel is, dat van overheidswege moet worden gesubsidieerd: De prijs van het kopje koffie in de restaurants is bij de verhoging niet direct betrokken. Voor die bedrijven is al eerder de toekomstige intrekking van de subsidie gerealiseerd. Daarom was het kopje koffie al duurder geworden- Braziliaans vliegtuig met 13 athleten verongelukt Volgens een nog niet bevestigd bericht is een B-25 transportvliegtuig nabij For- taleza aan de Noord-Oostkust van Bra zilië verongelukt. Aan boord bevonden 13 Braziliaanse athleten. „Dat is handig", zal de huisvrouw zeggen Gaat de populaire flessenmelk straks de wereld weer uit? Haagse „Sierkan" komt met een primeur voor Nederland E SIERKAN, die een groot deel van de residentie van melk voorziet, heeft behalve in Den Haag zijn klantjes ook over de grens. Het Ame rikaanse bezettingsleger betrekt twee a driemaal per week 10 tot 14.000 flessen melk. Teneinde het transport te vergemakkelijken, het spoelen en het breken van de zo kwetsbare flessen uit te schakelen, zal deze grote melkinrichting weldra, naar de Nieuwe Leidsche Courant ver neemt, twee machines in gebruik nemen, die de gepasteuriseerde melk in cartonnen hulzen verpakt kant en klaar voor de export aflevert In d'e fabriek aan de Lulofsstraat zijn de vernuftige apparaten reeds opgesteld. De machine, een novum voor ons land. is ongeveer 4 meter lang en manshoog De bediening is zeer eenvoudig, het ap paraat verricht na de inschakeling van de stroom alle werkzaamheden, die men ervan verwacht. Het proefdraaien van de machines, die oJ.v. een Amerikaanse ingenieur en -monteur in elkaar zijn ge zet, heeft bevredigende resultaten opge leverd. De capaciteit bedraagt circa 2000 cartonnen .flessen" per uur per machi ne. Een stuk vlak carton tovert de ma chine om tot een keurige, met lijm ge plakte vierkante beker, die met warme paraffine waterdioht wordt gemaakt. Na gekoeld te zijn komen de flessen in het Vier meisjes slapen onder glas I wWrjlprr^.i vulapparaat, dat alleen in werking treedl als de flessen precies onder de trechters staan, waardoor het vermorsen van ook maar de kleinste hoeveelheid melk, uit gesloten is. De sluiting geschiedt door middel van een vouw in de „hals" en een nietje, waarna de fles, die bijna een li ter melk kan bevatten, met het opschriis ..Sierkan The Haque" naar het bezet tingsleger in Duitsland kan worden ge transporteerd. Het transport gaat speciale koelwagens rijdende frigi- daires naar Wiesbaden, vanwaar ui de distributie is geregeld. Door een lipje open te trekken in d£ „hals" kan de melk worden uitgeschon ken. De „one-way container" wordt door de Ex-cell-o corporation te Detroit (Mich.) in de handel gebracht onder de naam „Pure-pak" en wordt hier te lande door De Weegschaal te Amsterdam ge ïntroduceerd. Volgende week zullen de machines officieel in gebruik worden ge steld door een der ministers. Ook voor plaatselijk gebruik? Onwillekeurig rijst de vraag of deze moderne methode ran melk-transport ook kan worden toegepast voor de af levering aan de duizenden consumenten in de Hofstad. Voorlopig zal daar weinig kans op zijn, omdat de cartonnen fles nu nog circa 7 cent per stuk zal moeten kosten, een bedrag echter, dat blykbaa- voor de export opweegt tegen de nade len van het oude systeem, waartoe voor al de retourvracht, het risico van het bre ken, en de spoelbehandeling gerekend kunnen worden. Als echter op de duur de prijs van de cartonnen fles kan den gedrukt, zullen veel huisvrouwen aan deze methode de voorkeur geven. Op de melkfabrieken is gebleken, één fles gemiddeld tien keer kan den gebruikt, een levensduur die toch ook niet lang te noemen is. K HOOP MAAR. dat het een dochter tje is heeft yader Coles tegen zijn j touio gezegd, toen zijn gezinnetje nog n blijde spanning verkeerde over de vraag, of hun enige zoon een broertje of zusje zou krijgen. Welnu, hij kreeg! uier dochtertjes binnen een uur.' Hij had j nooit vermoed, dat zijn gezinnetje-van drie iit zó korte tgd met zóveel meisjes uitgebreid zou worden. De vierling maakt het prima. De babies moeten nog wel even in 'n couveuse lig- i gen, maar ze slapen daar als roosjes. En vader Coles? Hij weet echt niet, hoeueeli zoenen hij heeft gehad en uiat doet dat er ook toe; als je vader van een vierling bent geworden, mag je toch heus wel. eenj stevig onder handen worden geno men door de twee grootmoeders van de babies. Tenslotte delen grootmoeders altijd in de vreugde over de geboorte van een kleinkind en als het dan een vierling is, gaat dat vierdubbeldik op.' „Gefeliciteerd, beste jongen en dat het maar vier flinke dochters mogen worden!" Australië breidt zijn leger uit Dienstplicht eerder van kracht dan aanvankelijk bedoeld werd Australië heeft een nieuw programma voor de uitbreiding van het leger opge steld. Volgens dit zal de dienstplicht eer der dan in Juli 1951, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, van kracht worden, terwijl het leger voorts beter betaald zal worden. Tevens zal begonnen \yorden met en krachtiger campagne voor het wer ven van vrijwilligers. Verwacht wordt, dat de Australische troepen over een paar dagen naar Korea zullen vertrek- Ds Couvée aangereden en overleden Pionier van de Evangelisatie Ds E. B. Couvée, oprichter van de Her. vormde Stadszending in Utrecht en voor zitter van de stads- en lands-evangeli- satle in Brussel en Vlaanderen, is in Amerongen door een auto aangereden en tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Deze pionier van de evangeli satie bereikte de leeftijd van 71 jaar. Voor hij In 1899 zfo'n intrede deed In de Ned. Hervormde gemeente van Enter, was hü al hulpprediker geweest by de Vlaamse gemeente te Brussel. In 1904 vertrok hy naar Schiedam en i> 1907 naar Utrecht. In 1909 ging hy met eme ritaat, omdat hy directeur-voorzittei van dé stadszending werd. In 1932 beriep de kerkeraad hem opnieuw als prediks it met een byzondere opdracht. In de oo - log is de stadszending. die belangrük wa uitgebreid, aan de kerk overgedragen. In 1944 ging ds Couvée opnieuw met eme ritaat en verhuisde hy naar het zendings- diaconessenhuis in Amerongen. In de eer ste wereldoorlog was hy directeur van de Nederlandse kampen, waarin de Bel- gische vluchtelingen waren onderge bracht. Toen hy vorig jaar zjin gouden ambtsjubileum vierde, werd hy benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Commandant Ch. Durman verlaat ons land Commandant Charles Durman, de lei der van het Leger des Heils in Neder land. die bij de wederopbouw van het Leger in ons land de organisatie uitzon derlijke diensten heeft bewezen, zal over geplaatst worden in een nog nader aan te kondigen verantwoordelijke functie in het buitenland. Begin October zal hij ver trekken. Kunstmatig hoge wolprijzen Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land hebben een plan ontworpen om een reserveprys vast te stellen, waartegen allo wol. die e goedkoop zou worden verkocht, wordt aangekocht. Zodra de vraag toe neemt kan deze wol dan opnieuw op de markt worden gebracht. Het Australische kabinet zou in principe besloten hebben tot het instellen van een uitvoerbelasting op wol. Deze exportbelasting van 20 pet- zou 80 a 100 millioen pond sterling op leveren. De geallieerde hoge commissie heeft haar goedkeuring gehecht aan de over eenkomst tussen West-Duitsland en Ne derland inzake de betaling van het Duitse tekort in de wederzijdse handel. De over eenkomst zal thans aan de O.E.E.S. te Parijs worden voorgelegd. Lijken van 2 jongemannen op Texel aangespoeld Op het Noordzeestrand van Texel zyn gistermiddag de lijken van twee jonge mannen aangespoeld. Ze hebben kenne- lijk geruime tijd in bet water gelegen. Een van de iichamen droeg nog delen van een padvinderscostuum. Vermoede- lyk zijn het de stoffelyke overschotten van twee der tien Engelse zeeverkenners, die op 20 Augustus tydens een storm in het Kanaal zyn vergaan, toen ze naar Frankrijk wilden oversteken. Mariniers gaan landmacht op N.-Guinea aflossen De Tablnta vertrekt Vrijdagmiddag om 12 uur uit Amsterdam met enkele de tachementen van de mariniers en de Koninklyke Marine, die de eenheden van de Kon. Landmacht op Nieuw-Gulnea gaan aflossen. DAT de Bond van Ned. schilderspa troons thans op een driedaagse vergade ring in Zwolle zijn 70-jarig bestaan viert en men nog dit jaar het ledental op 3.000 hoopt te brengen. DAT de Prinses Beatrix van de Mij. Zeeland vanmorgen om half vijf op de Noordzee een drijvend voorwerp, moedelijk een mijn, signaleerde. DAT de drijvende bok Veti Jose gen, gesleept door de Ganges, naar Split i Joegoslavië gaat. DAT de hooischuren in Friesland uit puilen en er een record aantal graskuil- hopen is gemaakt. DAT de algemeen directeur van het persbureau Reuter, Christopher Chacellor, wegens zyn werk tijdens de oorlog is benoemd tot officier O.-N. DAT verscheidene autoriteiten uit België en ambassadeur M. E. Graeffe gisteren t.g.v. de Belgische dag de jaar beurs in Utrecht bezochten. DAT tegen de 38-j. kantonrechter W. Kirchberg uit Helmstedt, die in 1945 bij Dubbeldam als Oberleutnant Kriegsmarine drie Nederlanders heeft laten fusilleren, vyf jaar is geëist. DAT de suikerbakkerij van W. C. J. v. Huystee aan de Zuiddyk te Zaandam, waar een grote voorraad voor St Nicolaas was ingeslagen, gisteravond is uitgebrand. DAT in verband met van hogerhand gelaste bezuinigingen aan zeven em- ployé's van de Wereldomroep ontslag is aangezegd en de kinder- en cabaret afdeling op korte termyn worden opge heven. DAT een paard te Uffelte (Dr.), ge schrokken van een paar kakelende kip pen. de landbouwer P. v. d. Berg een do- delyke trap tegen zyn borst gaf. DAT in de St.-Crt van gisteren zijn op genomen gewijzigde voorwaarden voor het verkrijgen van subsidie voor t.b.c.- bestrijding. DAT C. en A. morgen de eerste 2 ma gazijnen in Limburg opent en wel in Maastricht en Heerlen. DAT gisteren in Den Helder, in aan- ezigheid van mr Roem. de Hoge Com- ïssaris van Indonesië, 61 Ned. en 33 In donesische adelborsten werden geïnstal leerd. DAT in Augustus in Limburg 1.014.700 kolen werd gedolven, tegen 1.029.600 ton in Juli. DAT de Amerikaan Georges Seabury zal optreden als vertegenwoordiger hier te lande van de Pan American World Airways en hy een man van „groot ge wicht" is: 140 kilo zwaar en ruim twee meter lang. DAT vandaag in het marine-instituut in Den Helder een tegelpaneel van de Haagse glazenier Alex Asperlagh is ont huld als herinnering aan de oorlogstijd. DAT de entrée's voor de kijkdagen der veiling van de boedel van Han van Mee geren in Amsterdam f3150 hebben opge bracht voor de kankerbestrijding en het steuncomité voor beeldende kunstenaars. DAT onze industriële productie van Juni op Juli is gestegen van 141 tot 142 .938 100). DAT kol. Couzy, directeur hogere krijgsschool en kol. Puffius, gouverneur de K.M.A. te Breda, deze week deel- en aan een militaire conferentie te Caux (Zwitserl.), waar de ideologische aspecten van de verdediging worden be sproken. DAT de Britse minister van Arbeid en Dienstplicht, G. Isaacs, van 22—26 Sep tember ons land bezoekt en op 23 Sep tember door minister Joekes wordt ont vangen. DAT de Ned. regering geen bezwaar heeft tegen de komst van Karl Dumont als consul-generaal van West-Duitsland in Nederland, DAT de oeververdediging tegenover de haven van Middelharnis over een lengte van 40 meter in het Haringvliet is ver dwenen als gevolg van een ernstige oeververschuiving. DAT staatssecretaris dr P. Muntendam gisteren het bestuur van het praeventie- fonds (fonds ter voorkoming van ziekte en ter bevordering van de gezondheid) heeft geïnstalleerd en dit voorlopig 1® .Zeestraat 71, Den Haag, is gevestigd. De strijd in Korea V.N.-troepen maken zich gereed voor de sprong Amerikaans generaal wijst er op, dat de Roden zwakker worden en terugtrekken Walton Walker, de opperbevelhebber van het Amerikaanse 8ste leger, heeft namelijk verklaard, dat spoedig een offensief zal worden ontketend tegen de Noord-Koreaanse invaller. Reeds is, volgens hem merkbaar, dat de vijand zwakker wordt en op sommige plaatsen trekken de Roden feitelijk reeds terug. De generaal deed deze uitspraak op het moment, dat de Ge allieerde strijdkrachten de bres in de linies tussen Pohang en Taegoe vrij wel gesloten hadden. Deze terreinwinst is te danken aan het offensief der V.N -troepen, gedurendo drie dagen. De Zuid-Koreaanse troepen. 4ie uit Jongtsjon naar het Oosten en uit Kyongjoe naar het Noord-Westen op rukken. hebben de vijand verder terug geslagen. Volgens Ass. Press is de be dreiging der Roden op de Oostelijke flank der Geallieerden vrijwel weggeno men. Men spreekt van „een der grootste raadsels van deze oorlog", dat de com munisten er niet in geslaagd zijn, hun doorbraak in deze sector te voltooien, omdat reeds begin Augustus de toestand aan dit gedeelte van het front „hope- Voorts is van belang, dat er een nieuwe zending Russische Yakvliegtuigèn voor de Noord-Koreanen ia aangekomen en gisteren heeft de Amerikaanse lucht macht op het vliegveld van Pjongjang. 100 km ten Noorden van Seoel, een vijftal nieuwe Yakjagers aangevallen, waarvan er drie werden vernield. Circa 60 Ameri- rikaanse B. 29 bommenwerpers hebben spoorwegen, bruggen en emplacementen in Noord-Korea bestookt. Tenslotte nog dit: Generaal George Stratemeyer. bevel hebber der Amerikaanse strydkrachten in het Verre Oosten heeft gerapporteerd, dat Amerikaanse vliegtuigen, die 8 pantserdoorborende raketten tegeiyk kunnen afschieten, in het tydvak van 112 September 71 Noord-Koreaanse tanks hebben vernietigd en 73 bescha digd. Zulks zou bewijzen, dat dc nieu we vuurtactiek der luchtmacht doelma tiger is dan enige andere methode. Volgens een later Reuterbericht, heb ben Britse en Amerikaanse oorlogssche pen het havengebied van Intsjon nabij Seoel beschoten. Nergens aan het front worden echter momenteel grote actie» vermeld. Burgemeesters van grote steden naar de jaarbeurs De burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben hedenochtend om 11 uur een bezoek aan het Jaarbeursgebouw aan het Vreden- burg in Utrecht gebracht. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met vanavond in 't Zuid-Oosten van het land nog enige re gen en morgen later enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht in het Zuid- Oosten van het land zwak ke, overigens matige en aan de kust later vry krachtige Zuidwesteiyke wind. Iets lagere tempera turen. (Opgemaakt te 10 uur), ZON EN MAAN Zon: 6.1318.56 uur; maan 10.45—19 n uur. 18 September E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1