Berlijns philosoof voert een bezielende strijd tegen de terreur Si Bij petroleumlicht bloedonderzoek op schuwe negerstammen Chr. handelsreizigers zetten nieuwe seizoen goed in Bollentrekkers, plant uw bollen niet te vroeg 1S NIEUWE LEIDSCUE COURANT 3 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 ..Kamj-igjvppe gogen Unmenschlichkeit" Dr JUL1ENS 16de REIS Zijn kantoor is een centrum van menselijke ellende el f (Van onze speciale verslaggever) >rlyn, September 1950. In een stille buitenwijk van Berlyn zetelt de Kampf- diggruppe gegen Unmenschlichkeit. Er Is niemand in de buurt, die niet het adi weet. En negen van de tien mensen, die enigszins weifelend het station uit komen, moeten erheen. De krantenverkoper op het plein laat me dan ook niet uitspreken ais ik naar hem toe kom „Können Sie mir sagen „Die Kampfgruppe, nichtlinks en rechtdoortien minuten lopen". Het is een begrip hier. Op een kruispunt informeer ik nog eens by twi Biet boodschappentassen. „Die Ernst Ringstrasse „Sie suchen dr. Hildebrandt, wastweede straat links, eerste huis". Tenslotte hebben de bomen ook pijlen met Kampfgruppe gegen Uumenschlichkelt ^•rnaast. Het kan niet missen. De Berlijnse kranten hebben een dagelijkse rubriek, waarin ze ver melden hoeveel man van de Oost* tse Volkspolitie naar het Wes ten gevlucht zijn. In een enkel zin netje staat er: Gestern drei Vopos nach Westberlin. In totaal zijn er al over de duizend man van de Volkspolitie gedeserteerd. Niet allen arden echter met open armen ont vangen. Er zijn erbij, die ondanks verschrikkelijke angstverhalen en in hun schoenen verborgen dreigbrie- van de communisten meteen op gesloten worden. Zij zijn de spionnen, die de Russen regelmatig naar West- Berlijn sturen is een groot herenhuis. In een >rtaaltje schift een portier de bezoe- "Tet is nogal geheimzinnig. Een en komt men binnen. Aan de ejwand hangt een waarschuwing met Pas v woorden en een afschrikwekkende n'poster met uitgemergelde mannen en n achter prikkeldraad. Eerst een bjlegitimatie produceren. De portier ver ontschuldigt zich ernaar te moeten vra- Er zijn maar al te veel spionnen. onder het mom van vluchteling in groep trachten binnen te dringen. is men uiterst voorzichtig. „Wilt u mij volgenzegt de por- na telefonisch overleg met de secre- ;sse van dr Hildebrandt. Achter hem asan loop ik door gangen, over trappen uen weer door gangen. En overal zitten nmensen op banken te wachten. Op een jportaal. In een nis onder een trap. Sti! lïtaren ze voor zich op de vloer. Als er i.liemand langs komt lichten ze even t'nieuwsgierig het hoofd. Sommige gezich- •d3 De ioekorrsiige status van Nieuw-Guinea (Vervolg van pag. 1) La. I Elders lezen we: „De Indonesische taal wordt reeds door de zonen van Irian ge- jbezigd en onderhouden als een eigen jlaal'T En wëerTets' verder: „Voor de re- jpublikeinse leden is het alleen maar be langrijk, dat het gehele Indonesische ivolk waartoe maar rustig het Papoese l(Mras gerekend wordt tot het gekleurde e6|ras behoort". „Alle verschillen hebber. 3lHtlechts voor de wetenschap betekenis. IJjdoch bieden geen gronden, waarop men ^Ide politieke wensen van de groepen kan jjj? Voorts lezen we, dat de aanwezigheid 4jvan eeir koloniale macht als Nederland iraan de rand van de Pacific verwarring 3;ïal scheppen in de economische toestand ten in de rust van West-Irian en de om liggende gebieden. Die sfeer groet ver- f wijnen ten behoeve van de beschaving, democratie en de ontwikkeling der jvolking. Passages uit „De Vlam" en argumen- n uit het betoog van Prof. Wertheim, "die, zoals bekend, zeer links georien- g-teerd is. moeten de commissieleden te hulp komen „Adolf Hitier heeft zijn ^itrijd verloren. De „Mythus des neun- 9 Izehnten Jahrhunderts" spookt echter nog :in veler hoofden, in velerlei vorm var "[^koloniale mentaliteit", aldus een der uit- I6i|spraken van de hooggeleerde heer in J22jiijn boek „Het Rassenprobleem", waar- 86!Uit de gedelegeerden putten. De belofte van minister Van Maarse- ^veen, dat Nieuw-Guinea, na door Ne- 14®derland opgevoed te zijn, in volle vrij heid over zijn toekomst zal kunnen be- 5,«lissen, wordt als ver verwijderd van de 'waarheid en werkelijkheid betiteld. Ont kend wordt, dat er Indonesische infiltra tie op Nieuw-Guinea is Deze bewering 13()is volgens de commissieleden een valse ibesehuldiging en trekt de oprechtheid <van Indonesië ten aanzien van de af* -wikkeling van het politiek geschil J^geri j De jongste gebeurtenissen op Nieuw- i9lGuinea worden door de commissieleden ïlfeeheel pasklaar gemaakt voor hun doel: joiaan te tonen, dat alles op Nieuw-Guinea jericht is tegen verdere voortzetting Nederlandse leiding De strijd tegen apanners zou een bewuste strijd °jvoor de algehele onafhankelijkheid zijn Tgeweest. Het latere verzet, dat hier en _jdaar uitbrak, zou niet het gevolg zijn 5Jvan republikeinse agitatie, maar ^spontane reactie, omdat de Nederlandera 2$iun beloften niet nagekomen warei 6* Er wordt in dit rapport een eerbied* 'Waardige lijst van bestudeerde werken 2lvermeld, maar bij raadpleging van rd rapport kan men tot geen andere :2Clusie komen dan dat dit materiaal in 7,'de handen van minder deskundigen te- rechtgekomen is, die de brokstukken Koiuit hun verband gehaald hebben en 1 H (samengevoegd om er argumenten uit op te bouwen voor de aanspraken va: 13SR.I.S. op Nieuw-Guinea. 124 De argumentatie kan- op de meeste 12*plaatsen toets der critiek niet door staan. Het is te betreuren, dat het rap port gekenmerkt wordt door een vol- l7(ikomen gemis aan vertrouwen in de goe- ,de bedoelingen van Nederland. Wan- I3ineer de commissieleden zich minder aan i35holle frasen te buiten gegaan waren en 161 wat critischer gestaan .zouden hebben t'Wegenover het door hen aangevoerde be- 14.'wijsmateriaal, zou dit het rapport slechts 17"ten goede gekomen zijn Het feit dat de gemengde commissie I3ldestijds niet tot overeenstemming kon Sjkomen. wees er reeds op dat de beide lOfstandpunten erg ver uit elkaar lagen. 31 Het onderhavige rapport stemt som' de toekomst en steek1 allesbe- h,]v, f b;' het i ten verraden spanning. Andere angst Er wordt weinig gesproken. Het geheel heeft iets sinisters. „Nog één trap", kondigt de portier Tenslotte komen we op zolder. Een juffrouw neemt mijn kaartje aan. 1 later brengt ze me in een kamer. Een uiterst eenvoudige zolderkamer is hel De wanden zijn kaal. In een hoek een rommelige kast met boeken. Een schrijf tafel, met een grote bos goudsbloemen in een inmaakglas erop, voor het ven ster. Een oude, uitgezakte fauteuil voor de bezoekers. Meer niet. En een man met een jong uiterlijk* maar dikke strepen grijs in zijn zwarte haar en met inge vallen wangen, begroet me. „Gaat u zitten Anti-communist Dr Rainer Hildebrandt is een vijand van politiestaten. Eerst heeft hij het natio- naal-socialisme bestreden. Het heeft hem tweemaal in de gevangenis gebracht. Een valse verklaring van ontoerekenings vatbaarheid heeft hem tenslotte het leven kunnen redden. Maar na de oorlog bleek hem, dat willekeur en machtswel lust nog niet verdwenen waren. Vluch telingen uit Russische kampen vertelden hem verschrikkelijke verhalen. De im pulsieve Hildebrandt (zoon van een pro fessor in de kunstgeschiedenis en een schilderes) achtte het zijn plicht verder te strijden. Eerst waren het toespraken Dr. (in de filosofie) Rainer Hildebiandt, de 35-jarige leidet van de Kampfgruppe gegen Unmenschlichkeit. staatsvijand nummer één van de communisten in Oost-Duitsfand. en artikelen in de pers. Een boek van hem verscheen. Er moest echter meer ge beuren. Zo is de Kampfgruppe geger, Ummenschlichkeit tenslotte ontstaan Hildebrandt zelf is de leider. Dertig men sen werken in zijn staf. Er zijn mannen van naam bij. Zij strijden tegen de vrij heidsberovingen in Oost-Duitsland, te gen de concentratiekampen, de onmense lijke behandeling van gevangenen en alle andere eigenschappen van het com munistische systeem. Een opsporings dienst tracht de verblijfplaats en het lot van de gevangenen te weten te komen. Er zijn zeker 185 000 mensen door de communisten opgeslotefa. Daarvan zijn er al 96.000 overleden. De strijdgroep be schikt over een kaartsysteem met meer dan 50 000 namen van Duitse gevange nen. Men heeft er tot nü toe 28.000 kun nen opsporen. Er is oök een dienst "om vluchtelingen uit de Russiche zone te steunen en hen van het allernodigste te voorzien. Een andere afdeling adviseert hoe toekomstige vluchtelingen met zo weinig mogelijk risico naar het Westen kunnen komen. En tenslotte is er nog het apparaat, dat de wereld wil voorlichten en, haar wil waarschuwen voor de drei gende gevaren van het communisme. De overheid verleent een bescheiden subsi die. De rest van het geld komt uit parti culiere bijdragen. En velen in West- en Oost-Duitsland werken belangeloos voor de groep. In het hol van de leeuw spo ren ze de verblijfplaats van vermisten op. Ze verzamelen gegevens over de communistische methoden en smokke len allerlei soorten inlichting! het Westen In feite is het een voortzet ting van de ondergrondse beweging de oorlogsjaren. Moeilijk werk Dr Hildebrandt strijkt nerveus door zijn dikke haar. Een stapel papieren geeft hij aan zijn secretaresse in het ka mertje naast het zijne. Dan gaat hi glimlachend achter zijn schrijftafel zit ten. Vergeefs tracht hij zich een air var rust te geven- „Het wordt steeds moeilijker om dt vijand te bestrijdenzegt hij, „om dat de vijand steeds geraffineerder op treedt. Het is een machtige organisatie waar we mee te maken hebben slagen we er nu en dan is een radèrtje uit de machine te vernielen, meteen word1 het weer vervangen. En in een com nistische staat weet de een zo weinig de ander, dat we daar ook nog niet vee' mee opschieten. Bovendien werken de Sovjets steeds in het geheim- Ze bren gen de gevangenen nu in het donker naar de GPU.dan kunnen onze men sen hen niet meer volgen. En de Duit sers, die naar Rusland gedeporteerd worden, hebben Russische uniformer aan en komen in transporten van Rus sische gevangenen Maar desondanks be in'schikken we over een steeds volledige» derj beel' van de communistische staat er I zijn methoden Dr Hildebrandt haalt zijn schrijftafel. „Kijk... dat is een van hun laatste propaganda-uitgaven Op het omslag staan een aantal colo radokevers met een Amerikaanse vlag op hun lichaam. Halt Amikafer! luidt de titel. De Duitse jeugd wordt erin verteld, dat de Amerikanen de kevers hebben verspreid en iedereen wordt op gedragen zijn best te doen zoveel mo gelijk van de beesten te vernietigen- „En de Volkspolitievertelt dr Hildebrandt verder, „het is van begin tot eind een Russisch leger. De laagste man van de geheime politie heeft er meer macht dan de kolonel van het corps zelf. Kent u hun liedWenn unsere Pantzer rollen nach Frankfurt ein, Will kein Madchen mehr ein Amiliebchen sein Het is nu echter verboden" Nieuwe papieren komen op zijn schrijftafel. Vluchtig bladert hij ze even door. Dan draait hij zich weer verontschuld'igend-laohend naar mij. „We zijn er nog lang niet. we moe ten veel intensiever weerstand bieden Als we het nu met doen zal het later nog veel meer inspanning kosten. Niet tien procent van de krachten moeten we mobiliseren, maar honderd procent We moeten de Volkspolitie veel sterker gaan bewerken, we moeten veel meor in de Oost-zone gaan optreden, er moet een Vrijeidszender in Europa komen om de mensen achter het IJzeren Gordijn voor te lichtener moet ietn Nümberger Gerechtshof komen om Rus sische oorlogsmisdadigers te berechten ach, er is nog zoveel te doen". „En wat is de reactie van de commu- „Ze haten ons natuurlijken ze trachten ons te vernietigen. Maar het zal hum niet lukken!" 15.000 Mark Er staat een prijs van 15.000 mark (Westmarken nog wel) op het hoofd van dr Hildebrandt. De Russen hebben er echter één conditie aan verbonden: le vend in de Oost-zone afleveren. Blijk baar wil men hem in een openbaar pro ces allerlei onthullingen laten doen. Vier pogingen zijn tot nu toe mislukt. Eep auto heeft hem trachten aan te rijden om hem dan gemakkelijk mee te kunnen voeren. Een andere keer heeft men hem in een speciale taxi proberen te lokken. En een paar maanden geleden heeft een groep communisten hem gevolgd, maar de politie was ervan op de hoogte. Toch geniet dr Hildebrandt geen bijzondere politiebescherming. Slechts wanneer in lichtingen over een ontvoeringspoging binnenkomen is hij wat voorzichtiger. Overigens loopt hij midden in de nacht alleen op straat. „Ze weten, dat ze er niets mee opschie ten me te vermoordenvoegt hij er nog aan toe, „er staat direct iemand an ders klaar om het werk voort te zei- Uit de boekenkast diept hij wat pam fletten en stencils op. Een lugubere pos ter over concentratiekampen. En een paar plakzegels met de F van Freiheit erop. Die worden in steeds groter aantal in de Oostzone overal op geplakt. En in het duister van de nacht schilderen moe dige medestrijders die F op Russische gebouwen en winkels. „Leest u dat eensen wilt u me ver der niet kwalijk nemener is nog zoveel te doen Verlegen glimdachend staat hij op. Een korte handdruk. En rusteloos schuift dr Rainer Hildebrandt weer achter de schrijftafel vol papieren in het kleine zolderkamertje. Overal in het gebouw zitten nog men- sen te wachten. Stil als in de wachtka mer van een dokter. Een vrouw komt snikkend een deur uit. Een van de func tionarissen tracht haar te troosten. Vier maanden geleden is haar man als ge woonlijk naar de fabriek gegaan. Sinds dien heeft niemand meer iets van hem gehoord. Er verdwijnen zo duizenden willekeurige mensen in de concentratie kampen. Een man met een houten arm komt voor de zoveelste maal naar zijn zoon informeren. Zenuwachtig schuift een gevangenen-bewaker uit de Oost zone een kamer binnen. De man kan de ellen-de niet langer aan en wil naar het Westen vluchten. Men geeft hem de weg aan, maar dringt er op aan, dat hij ge lijk met zijn eigen vlucht nog een paar gevangenen zal laten ontsnappen. Een ander komt vragen, of men hem niet aan wat geld kan helpen om de begrafenis kosten van zijn vrouw en dochter te be talen. Het is een en al menselijke ellen de in het grote, kale herenhuis in de stille buitenwijk. „Een honderd-en-twintig mensen ko men er zo dagelijks hierlicht de portier me in, „maar er zijn ook dagen van zeshonderd bezoekers., als de Rui sen bijvoorbeeld weer eens een aantal gevangenen vrijgelaten hebben. Dan hoopt iedereen natuurlijk, dat zijn fa milielid er bij is. Ach. mijnheerje maakt'hier wat een narigheid mee en ais je niet oppast ga je er zelf ook aan Buiten op een bank in de tuin 9nikt de vrouw nog steeds. Ze heeft haar ge laat in haar handen verborgen. Met korte kram-paohtige schokken gaat haar lichaam heen en weer. De andere bezoekers sta ren strak voor zich uit. De portier haalt machteloos zijn schouders op. „Wat kun je doenwoorden geven niks ze wil haar man hebben en dat gaat nietach!" Krachtig spuugt hij op het grintpad. Dan draait hij zich om. De wachtenden zuchten van verveling. Op straat spelen een paar kinderen verstoppertje. Een jeep van de Military Police snort voorbij En de fruitverkoper op de hoek prijst luidkeels zijn billijke wijnpruimen (Nadruk verboden) Alfred van Sprang Dr Paul Julien is, na een grote onder- zoekingsreis door Centraal- en Oost-N e- geria weer in Wassenaar teruggekeerd Hij trok naar dit zeer moeilijke gedeelte van Afrika, om er een anthropologisch bloedonderzoek in te stellen. Tijdens vorige expedities was n.l. komen vast te staan, dat zich ergens in West-Afrika een pool van de z.g. bloedgreep B moet be vinden, daar een hoog percentage vroe ger bezochte stammen dit bloed bleek te bezitten. Het was uiterst moeilijk de achter dochtige en vrijwel wilde negerstammen tot afgifte van het bloed te bewegen, 1 doch Julien slaagde er in de bloedproe ven te nemen van 1500 individuen, het geen 6000 analyses eiste. Die werden alle in de wildernis uitgevoerd. Bij het schijn sel van petroleumlampen werden de on derzoekingen verricht in primitieve labo ratoria. waarin negerhelpers voor het schoonhouden van ae inrichting en het glaswerk zorgden Soms gutste de regen bij stromen neer op het wildernis-labo ratorium. Van de Engelse autoriteiten werd veel medewerking ondervonden. Ir sommige gevallen gaven zij hem een ge wapend geleide mee, doch door rustig optreden behoefde dat nimmer in actie te komen. Het moeilijkst was het onderzoek bij de Berg-Mumuyé, die zeer onhandelbaar bleken, doch het onderzoek slaagde toch In de wildernis vond hij daar enkele ver borgen Vabong heiligdommen, waarin de Verdienen, maar ook dienen „Een gedeelte van het publiek voelt zich genoodzaakt, een voorraad van allerlei goederen aan te leggen. Is dit zorgzaam? Neen, egoïsme!" Aldus de heer W. J. v. d. Horst op de gisteravond ge houden vergadering van de Ned Chr. handelsreizigers-yereniging, afdeling Le den. Spr. wees er op. dat de koopkracht, die in de eerste helft van het jaar sterk Luchtig geval Verslagen van de Algemene Reken kamer zijn voor ons altijd zeer gewilde lectuur. Zelfs zó gewild, dat de lectuur hier wel eens literatuur wordt. Dat wil niet zeggen, dat we er wel liters van op kunnen, maar iets wensen we er toch wel van. Nu kreeg ik weer onder ogen het ver slag der Rekenkamer „betreffende haar werkzaamheden in 1949 ten behoeve van Suriname". En dan moet ik zeggen, dat dit verslag juist als verslag der Reken kamer mij wel een beetje heeft verveeld. Want het gaf m\j de indruk, dat het daar in Suriname nog niet zo erg slecht gaat. De Rekenkamer had weinig aan te mer ken. En dat is, eerlijk gezegd, in zulk een verslag voor my altijd een beetje teleurstellend Maar iets was er toch wel. Daar was bijvoorbeeld die kwestie van de lucht- kartering. Er was hierover een afspraak met de K.L.M. Maar wat bleek nu? Dal die afspraak eerst schriftelijk werd vast gelegd, toenhet werk al bijna klaar was. De Rekenkamer merkt daarom droogjes op: „Naar de mening van de Algemene Rekenkamer verdient het geen aanbeveling, dat met het schriftelijk vastleggen van de wederzijdse verplich tingen wordt gewacht totdat de werk zaamheden nagenoeg zijn beëindigd" Voelt U 'm? De Rekenkamer had er dus lucht van gekregen, dat die luchtkartering zo'n beetje in de lucht hing,-en omdat hierin nogal lichtvaardig (haast had ik geschre ven: luchtvaardig) was gehandeld, achtte zij een klein luchtalarm niet overbodig. In elk geval moest zij er haar .gemoed even over luchten en naar haar oordeel moet men voortaan in Suriname een beetje minder luchthartig en luchtig te werk gaan. Welnu, ik vind, dat men de Reken kamer om dit juiste standpunt alleen Surir king zo bezig is met het luchtkartei n in Suriname aan deze opmer- veinig het land hebben, dat het moeite loont, dat land in kaart achteruit gelopen was, nu plotseling weer toeneemt, als gevolg van de we reldsituatie. Slechts degenen, die over voldoende geld beschikken, kunnen ech ter voorraad vormen. De anderen niet. Daarom is het de taak van de handels reizigers niet alleen te vèrdienen, maar te„v*ns te dienen!" „Wij mogen niet mee doen aan dit hamsteren," zei de heer Van der Hojst, „maar moeten de arti kelen, waarnaar grote vraag is, zo re delijk mogelijk tussen de cliënten verde len Wanneer zij niet direct kunnen be talen, bepleitte spr. soepelheid, waar mee tevens goodwill wordt gekweekt. Tevoren waren onder voorzitterschap van de heer D. van 't Zelfde enige huis houdelijke zaken afgedaan. Voor de af tredende tweede voorzitter, de heer W J. v d. Horst, werd gekozen de heer H, Cornet: de eerste secretaris, de heer B. P. Esderts, werd herkozen. De heer Van der Horst deelde mede dat op 27 October óm 8 uur in De Harmonie eer sroots-opeezette feestavond za'. Belangrijk advies van het Laboratorium (Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg) DE MAAND SEPTEMBER is voor de bollentrekker een belangrijke maand. Er wordt dan een begin gemaakt met het opkuilen der kistjes met bloembollen. De trekker weet, dat 't weer met zyn hoge en lage temperaturen, zyn veel en weinig neerslag, van zeer grote betekenis is voor de resultaten der trekkerij. Elk jaar heeft weer andere weersomstandigheden. Het jaar 1949 gaf veel droogte en warmte, 1950 is geheel anders. Tot nog toe is de regenval groot en de temperatuur normaal. Toch zullen veel bollen, die nog al laat in Juli ge rooid zijn, het in de grond wat te koud gehad hebben. In Augustus was aan veel partijen, die voor de koelcel onderzocht werden, te zien, dat de pen zich al flink ontwikkeld had. Veelal was deze snelle ontwikkeling te wijten aan te koele be waring. De bollen, die nu in de koelhuizen zyn opgeslagen, moeten langzamerhand gt- controleerd worden. Vooral soorten ais Copland hebben de neiging zich snel in de wortelkrans te Ontwikkelen. Is dit het geval, dan is het wenselijk, dat deze bollen geplant worden. Hebben zich eenmaal worteltjes in de koelcel ont wikkeld, dan k-an men, door zeer voor zichtig te planten, nog wel goede resul taten verkrijgen, maar de kans op be schadiging is groot. Elke plant moet kunnen doorgroeien elke remming in de groei is dus scha delijk. Daarom mag men de bollen oos niet te vroeg uit de koelcel halen. Dt pen is daar aan 't groeien en zal door groeien, als de temperatuur in de na buur laag is. In de maand September is die tempe ratuur gewoonlijk te hoog. Laat daarom de bollen zo lang mogelijk van de gun stige koelceltemperatuur genieten. Thans varieert de grondtemp. van 15 gr. tot 18 gr. C„ wat voor de bollen nog aan de hoge kant is. Verleden jaar was die temperatuur eind Sept. nog 1820 gr. C. Men moet er vooral voor zorgen, dat de bollen die uit de koelcel komen, niet weer in een warme schuur terecht ko men, maar zo spoedig mogelijk in de koele grond. Op verschillende bedrijven is meri thans druk bezig niet gekoelde bollen te planten. Het is misschien goed op enkele punten de aandacht te vestigen. Aller eerst is het noodzakelijk de dure bollen te beschermen tegen de kwadegronu- ziek-te. In het najaar kunnen de dralen van een zwam grote schade aanrichten tulpeg cn minder in hyacinten. Een -liddel hiertegen is Brass>icc\ Ai- Een zeepkist met een motor Een zeepkistnee, zo I wagentje niet meer noemen. Want het race-autotootje voor de jeugd, dat te zien is op de Utrechtse jaarbeurs, heeft een echte tweetakt-motor met een vol-auto- matische versnellingsbak. Elk model is tot in de kleinste details een natuur getrouwe copie van de wagens, die in Zandvoort hun krachten meten. De wa- fuma. Boots Botryfcis Dust of Botrilex. Vreest men aantasting, bijv. door op 't zelfde land te kuilen als verleden jaar. dan heeft men ongeveer 1 kg per vier kante roe nodig Heel vaak geeft kg per roe ook reeds goede resultaten. De Brassicol moet goed met de aarde ver mengd worden, die o p de bollen komt De aantasting vindt altijd plaats boven de bol. Met behulp van een freesmachine kan een zeer goede verdeling plaats In verband met het vochtige weer l.« het gewenst, dat de kistjes van onderen voorzien zijn van kieren, om het over tollige water weg te laten zakken. Bol gewassen hebben er een hekel aan om in het water te staan. In werkelijkheid is het echter luchtgebrek, dat de bol dan doet afsterven. Thans worden veel gewolmaniseerde kistjes gebruikt, wat de levensduur het hout zeer ten goede komt. Ik w echter op wijzen, dat men nimmer t gewolmaniseerde kistjes voor bollen moet gebruiken. Laat de kistjes goed nat regenen of dompel ze in om mogelijke overmaat van wolmanzout af te spoelen. Bij het planten in de kistjes is het vooral dit jaar een eerste eis. dat men niet te veel bollen ln een kistje plant. Zet ze niet te dicht, want een magere slappe bos tulpen zal deze winter zeker de hoge kosten van materiaal enz. niet dekken. We mogen ook niet vergeten alle mo gelijke zorg aan het dekken te besteden. Het is nodig, dat de opbouw of struc tuur van de grond goed blyft. Als de bollen in de grond gaan groeien, hebben ze voldoende lucht nodig voor de adem haling. Gebrek aan vocht zal dit jaar niet veel voorkomen, maar wel gebrek aan lucht. Zijn de bollen Ingekuild en wordt geen dekmateriaal aangebracht, dan slaat de bovengrond door veel regen val dicht en krijgt de groeiende bol ge brek aan lucht. Daarom is het nodig de bollen onmiddellijk na het planten af te dekken. Onder het riet- of strodek wordt een goede structuur bewaard en behoe ven we voor gebrek aan lucht niet bang te zijn. In het algemeen is het wenselijk de bollen niet te vroeg te plan-ten. Het La boratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse geeft voor tulpen met zeer vroege bloei (in December en begin Januari) aan de tijd van 20 September tot 1 October, voor de eerste ongekoelde bollen 1 October, voor latere bloei 1 November en voor zeer late bloei 1 De cember. De bollen voor late en zeer late bloei moeten dan tot het opkuilen be waard worden bij 17 gr. C. (rz 62 gr. F.' De opkuildatum voor hyacinten moet van vroege tot late trek zijn 1 October tot 1 December. De bollen voor vroege trek worden tot het planten bewaard bij 17 gr. C. en voor late trek bij 23 gr. C. (72 gr. F.) Zeer vroege narcissen moe ten in het algemeen gedurende lange tijd gekoeld worden (bijv. van 1 Aug tot 15 October). Vanaf 15 October lot 1 December plant men dan de Het advies van het Laboratorium is laat planten. In de practijk is door bedrijfsomstandigheden vaak ge noodzaakt vroeger te planten dan we~ selijk is. Eerste Chinese prof te Leiden Vanwege het Leids Universiteitsfonds zijn thans tot bijzonder hoogleraar aan dc Leidse Universieit benoemd dr A. A. Prins en dr Tjan Tjoe Som, resp. in de Engelse taal enletterkunde en in de Chinese wijsbegeerte. Dr Prins werd in 1902 te Utrecht ge boren. Hij studeerde o.a. aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. In 1933 promoveerde de heer Prins op een dissertatie getiteld „The Book of the common prayer". In 1937 werd hij be noemd tot leraar aan het stedelijk gym nasium te Leiden. De Universiteit riep hem in 1940 als privaat-docent. Binnen kort zal een boek van dr Prins invloed van het Frans op het Engels het licht zien. Dr Prins blijft aan het gym nasium verbonden. Dr Tjan Tjoe Som werd in 1903 te binnenkort in speeltuinen en andere I Soerakarta geboren. Hij heeft daar eer oorden van vermaak. De auto is maar I Nederlandse school bezocht. In 1936 be- 2 meier tang en U cm breed. Aan ben- j">n dr Tif.7,<ie" studle het Chinees te zine verbruikt deze race-auto 1 liter op I J 6b km. Aardig speelgoed voor uw kleine, Y1 iongen? Jawel, maar toch altijd een S tot doctor ïnV^JUUTdeT üan een °P 'UCht" Inerte. Prof. is 7^ w'me" Chin^e" banden. hoogleraar aan de Leidse Universiteit. worden gehouden. Er is nachtvergun ning tot 2 uur aangevraagd. Verder werd besloten, de vergaderin gen voorlopig op Dinsdag te houden, omdat dan de meeste leden aanwezig kunnen zijn. Een plan, om te vergade ren in het C.SB.-gebouw aan de Oude Singel, vond geen bijval, omdat men nu eenmaal gewend is aan de zaal van café Aniba aan de Herenstraat. De slagzin voor dit verenigingsseizoen luidt: ..Op naar de 500 en dit jaa: nog." Het nieuwe seizoen is in ieder geval goed ingezet, want voor de gezel lige vergadering bestond flinke belang- door verwisseling de jeugdige rijden. Wie ziet tandwiel kan wel 60 km per uur het wagentje studie ke hij een jaar na het uit- de oorlog voltooide met In 1949 promoveerde de letteren en wysbe- inboorlingen een vooroudercultus bedry- In het Jaba-gebergte slaagde dr Julien er in resten van hoogovens te vinden, doch de herinnering aan ijzerwinning was bij de tegenwoordige bewoners totaal aagd. Men beschouwde de plaatsen dr Julien liet graven als „duivels- Aan de voet van het Atlantika-gebergte onderzocht dr Julien de uiterst geïso leerde kampen der Bororo-nomaden, waarvan sommige nimmer blanken had den aanschouwd. Het was de schuwste stam, die dr Julien ooit ontmoette. Van een bloedonderzoek moest helaas worden afgezien. Dit was dr Julien's zestiende reis naar Afrika. West-Duitsland moet zich kunnen verdedigen De, naar vrede verzuchtende, mens heid ziet uit naar de regenboog, die op de rand der grauwe politieke wolken moet verschijnen. Deze verwachting wordt door de realiteit niet gesteund. Amerika heeft namelijk ingezien, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa belangrijk moeten worden versterkt. Daarenboven worden door ongeveer 110.000 Amerikaanse, Britse en Franse troepen de grootste militaire manoeu vres gehouden, sinds de oorlog met Duitsland eindigde. Aan deze manoeu vres heeft men, merkwaardig genoeg, de benaming „regenboog" gegeven en zij zullen tot 18 September duren. Tege lijkertijd zullen er maatregelen getrof fen worden van wereldpolitieke beteke nis en wel te New York. waar op 12 Sep tember de ministers van Buitenl. Zaken der „Grote Drie" en enige dagen later, de Raad van het Atlantisch Pact bijeen komt. De defensie van Europa staat op de voorgrond en hoe zal West-Duitsland hierbij worden ingeschakeld? Langzamerhand is men hel er over eens geworden, dat West-Duitsl3n. een militair „niemandsland" kan bly» 'Je Oost-Du rs- politie vorm aan e grens irecte der de voet worden gelopen door Rus sische divisies, dan moet het in staat van verdediging worden gebracht. Hiertoe dient men óf Duitsland wapens te ver strekken óf de Amerikaanse strijdkrach ten en misschien ook die van En zeiand of Frankrijk krachtig te versterken Zeker, er zyn voorstanders van een Duits leger, maar hieraan is stellig het gevaar verbonden, dat zulks als gevolg der gewijzigde wereldsituatie een aan leiding zou worden voor een ongewens te Duitse politiek. De sociaal-democraat Dr Schumacher had zich er voorstander van getoond, het aantal Geallieerde troe pen in Duitsland te vermeerderen. Een desbetreffend besluit is nu genomen door president Truman, maar over de détails zal nog nader overleg worden gepleegd met de Pactlanden. In leder geval zit er vaart achter, want volgens generaal Mark Clark, de bevelhebber der Amerikaanse grond strijdkrachten. zal dit nieuwe militaire geluid nog vóór de lente Europa be reiken Adenauers koersen gestegen Dit is. waar McCloy. de Amerik. Hoga commissaris voor West-Duitsland steeds op gehamerd heeft: meer troepen naar Duitsland te zenden en zo mogelijk West-Duitsland toe te staan, deel te ne men aan zijn eigen verdediging. Als mea West-Duitsland geheel opneemt als be trouwbaar bondgenoot in de Europese familie, dan kan men er niet aan ontko men. het bij de collectieve verdediging in te schakelen, ook al moet men eerbied hebben voor de. op de historie gegronde Franse bezwaren. Daar. waar de Sowjet-Unie optreedt als staatsvijand no 1. wordt het gevaar van een herlevend nazi-dom in Duits land van secundaire betekenis. Wat wil men op de duur? Een land met een mil- lioenen bevolking als Duitsland kan men maar niet van de kaart „ausradieren" Bij de inschakeling van West-Duits land in de Europese defensie, kan men moeilijk spreken van een uitdaging aan het adres der Sowjet-Unie. Immers Oost- Duitsland heeft een krachtige volkspo litie. terwijl landen als Polen en Tsje- choslowakije reeds geheel in de armen der Sowjet-Unie gedreven zijn. De con ferentie der „Grote Drie", die te Was hington begint, betekent een beslissing voor de toekomst der federatie van Bonn. Men verwacht de toestemming tot vorming van een ministerie van Buit Zaken, een verhoging van de staalpro- ductie en beëindiging van de oorlogs toestand. Ongetwijfeld heeft de oorlog op Korea, een verscherping zijnde das van het conflict tussen Oost en West hierbij grote invloed. De Britse minister van Buit. Zaken, Bevin, heeft vóór zijn vertrek naar New York verklaard, dat hij zal voorstellen de productie-limiet van 11,1 millioen tón te verhogen tot 13 millioen ton per jaar, onder voorwaarde, dat het meer gepro duceerde zal worden uitgevoerd. Meer dere concessies heeft -Bonn reeds als winstpunt geïncasseerd. Vermoedelijk zullen verschillende militaire installaties niet verder ontmanteld worden. Met het tij worden de bakens verzet. Nadat wij bovenstaande geschreven hadden, heeft ook de Britse premier Att- lee in het Lagerhuis aangekondigd, dat er ter versterking van de bezettingstroe pen in Duitsland nog een divisie ter beschikking zal worden gesteld, zodat dit aantal dus tot 3 zal zijn uitgebreid De besprekingen te New York staan in net teken van krachtige versterking der Europese defensie. Prinses Beatrix een trapje hoger Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling middelbaar onderwijs van Kees Boeke's kindergemeenschap De Werkplaats te Bilthoven. Vandaag zijn de lessen begonnen. Zoals men weet is de Prinses twaalf jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3