Jlicuwe £cilisrlje GTuuranl Marshall neemt de teugels van Amerika's defensie in handen Engelse leger zal 22 divisies kunnen omvatten Wist U WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maa^d; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8221 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttd! Is gfirMesea mos bert in toQfienspacf bezielende strijd tegen de terreur De Soldaat en Diplomaat" weer aan bod Een, die de V.S. en bondgenoten zal inspireren Niet slechts Washington, maar de hele wereld is in verbazing gebracht door het bericht, dat de Amerikaanse minister van Defensie, Louis John son, is ontslagen. President Truman heeft generaal George Marshall, de grote „schepper van het plan" verzocht de verdediging van Amerika op zich te nemen en Marshall heeft de portefeuille van Defensie aan vaard. Dit opzienbarende aftreden van Johnson is het gevolg van een meningsverschil tussen hem en de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson, o.a. over het probleem der herbewapening van Duitsland. Nu Marshall het heft weer in handen neemt, is de kans groot, dat wij spoedig van een Amerikaanse „super-herbewapening" zullen kunnen spreken. Nadait wij bovenstaande geschreven hadden, ontvingen wij nog het volgende Reuter-telegram: Diplomatdeke kringen te New Yohk verwachten thans 'n nieuw plan-Marshall voor Europees Militair Herstel. De positie van Dean Acheson bij de besprekingen der ..Grote Drie", is door de benoeming van Marshall ver- De afgetreden minister Johnson was in Maart 1949 James Fo-rrestal als min. van Defensie opgevolgd en sinds het uitbre ken van de oorlog op Korea werd de de fensie-politiek van Johnson sterk gecri- t iseerd. Van rancune tegenover Marshall is echter geen sprake, want Johnson heeft de „generaal en diplomaat" Mar shall. zelf als opvolger voorgesteld, hem kwalificerende als ,,een' die de bevolking der V.S. en'onze bondgenoten zal inspi reren." Toen Truman Marshall, die te Leesbur in Virginia woont, telefonisch polste, was diens antwoord vervat in twee ken merkende woorden „Present,President' Truman zal trachten de benoeming van Marshall onmiddellijk te bekrachtigen In de brief, waarin hij om ontslag vraagt, schrijft Johnson, dat* zijn waohting is uitgekomen, want bij de nauwgezette vervulling van zijn plichten kreeg hij onvermijdelijk meer vijanden dan vrienden. In het antwoord man wordt er de nadruk op gelegd, dat de president beseft, dat Johnson bij ziji besluit gedreven werd door hoge motie ven van vaderlandsliefde. Het ontsla: gaat in met ingang van 19 Sept. 1950. Tegelijkertijd is ook Stephen Early, de plaatsvervangende min. van Defensie, af getreden, maar dit schijnt met de wisse ling op het kabinet, nu Marshall weer de leiding krijgt, geen of minder ver band te houden, omdat Early indertijd verklaard had, zijn ambt niet langer dan een jaar te wülen bekleden. Hij word: nu weer, evenals voordien, onderdirec teur der Amerik. Mij. van Slaapwagens „Pullman Inc.", vermoedelijk niet om er uit te rusten Straffer buitenlandse politiek? George Marshall is thans 69 jaar ouu In 1939 benoemde president Roosevel hem tot stafchef, en na de val van Fran* rijk in de tweede wereldoorlog werd nij tevens opperbevelhebber van het Ame rikaanse leger. Eerst op latere leeftijd, werd hij staatsman. In Jan. 1947 werd hij tot minister van Buit. Zaken benoemd I en reeds in Juni van hetzelfde jaar.! werd het plan geboren, waaraan zijn suggestieve naam verbonden is. Nadat hij in Dec. 1943 een nieropera tie ondergaan had. trad hij de volgende maand af en werd opgevolgd door Dear Acheson. In de buitenlandse politiek zijn ongetwijfeld wijzigingen te verwachten. Wij herinneren er aan, dat het Marshall was, die er bij het State Department op aandrong. Tsjang Kai Sjek geen verdere steun meer te verlenen, omdat hij daar geen heil meer in zag. Meningsverschil len over de Atlantische defensie en de fi nanciering daarvan tussen Johnson en Dean Acheson, hebben tot deze porte feuille-wisseling geleid. Het is zeer zeker niet „toevallig", dat Johnson aftreedt, juist nu te New York de uiterst belangrijke besprekingen tus sen de „Grote Drie" plaats vinden. De meer gematigde politiek van Johnson heeft er toe medegewerkt, dat Amerika voor de actie der Noord-Koreanen niet direct een barrière kon plaatsen. Is op Korea het ergste voorbij Evenals gisteren heerst er aan het Koreaanse front betrekkelijk rust. Ech ter hebben de strijdkrachten der V.N., die oprukken naar de Oostkust, een punt, 5 km ten Zuiden van Pohang bereikt. Bij Taegoe verdreven de Noord-Ko- reanen de Amerikaanse troepen uit drie heuvelstellingen tussen Taegoe en Waeg- wan. De luchtmacht maakte gisteren 500 vluchten Generaal Walker, bevelheb ber van- de Geallieerde landstrijdkrach ten in Korea is van mening „dat het ergste voorbij is." Maar.hij voegde er aan toe, dat de Roden nog steeds het offensief houden en in staat zijn, op ieder willekeurig punt van het 200 km lange front toe te slaan. John Tsjang, de Zuid-Koreaanse bassadeur te Washington, verklaarde, dat de Koreanen elk voorstel tot het instellen van een trustschap der V.N. voor Korea zullen verwerpen. Telegram van Koningin aan familie Smuts De Koningin heeft aan de familie van wijlen Smuts en telegarm van deelne ming gezonden ter gelegenheid van het overlijden van de veldmaarschalk. Belgische communisten uit Staatsdienst Socialisten tegen dit besluit... De Belgische regering heeft besloten, die ambtenaren uit de staatsdiensten te verwijderen, die „door hun lidmaatschap van de communistische party of door hun sympathie voor deze party de Belgische staat ondermijnen", aldus heeft premier Pholien gistermiddag op een persconfe rentie verklaard. Het parlement zal zich dienen uit te spreken over de uitvoering van deze beslissing. Omdat zy deze maat regelen van de regering niet in overeen stemming met het democratisch gebruik vinden, hebben de socialisten reeds thans bekend gemaakt, zich ertegen te verzet ten. De liberalen hebben zich aceoord verklaard met de nieuwe maatregelen, die volgens Katholieke zijde, door nog strengere zullen worden vervangen. De regering zou niet van plan zijn, de com munistische party buiten de wet te stel len, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. (In Japan, Zuid-Afrika en Pa nama is dit wel gebeurd, terwijl er in Engeland en Australië sprake van was Red.) Pholien twijlelt aan het verstand der Belgen i een gisteravond gehouden radio toespraak heeft Pholien de hamsterwoede veroordeeld, die zich de laatste weken van een groot deel der Belgen heeft meester gemaakt. De premier vroeg zich af. waar het traditionele gezonde ver stand van de Belgen is gebleven en legde er de nadruk op, dat deze aankooprage slechts in België valt waar te nemen. Hij waarschuwde, dat tegen hamsteraars streng zal worden opgetreden en maande ^e bevolking tot kalmte. Het liberale blad Het Laatste Nieuws verwijt de regering, zelf de hamster woede te hebben opgewekt, door de mili taire maatregelen op een ontactische wij ze te hebben bekend gemaakt. Koningin bracht een kort bezoek aan Utrechtse Jaarbeurs Vorstin toonde grote belangstelling voor allerlei snuijes (Van een onzer verslaggevers) ISTERIVIIDDAG heeft de Koningin GEORGE MARSHALL ...Soldaat, diplomaat, schepper van het plan Snel recht voor Belgen, die in ons land hamsteren Tegen hamsterende Belgen in de grens streek heeft de economische officier van justitie te Breda, mr Pemmink, strenge maatregelen aangekondigd. Een Belgi sche winkelier, die in Baarle-Nassau werd aangehouden, toen hy 271 pakken lucifers, 152 pakjes waspoeder en hon derden stukken toiletzeep bij zich had, is bij snelrecht tot tien dagen gevange nisstraf veroordeeld. Hamsteraars wor den zonder verwijl in Breda berecht. Thans heeft het Antiliaanse Staten lid voor Bonaire, de heer T. M. Mar- chena zich in een telegram aan de Eer ste Kamer gekant tegen het regerings voorstel inzake de zetelverdeling in de 6taten der Antillen. Wat de „Grote Drie' uitbroeden Europese defensie op de voorgrond De „Grote Drie" zijn gisteren te New York begonnen met hun besprekingen De vergaderingen in het Waldorf Astoria hotel zijn echter besloten. Slechts tolken mogen aanwezig zijn. Het menu luidt: De Westerse defensie: de Duitse herbe wapening: de Koreaanse kwestie en het probleem der erkenning van Rood China Door de drie ministers worden geen definitieve beslissingen genomen, de voorstellen zullen worden voorgelegd aan de ministers van Buit. Zaken der Pactlanden, die Vrijdag appèl houden. Het feit, dat Amerika en Engeland meèi divisies naar Duitsland zenden, heeft een gunstige atmosfeer voor de conferentie geschapen. Nieuw-Guinea-delegatie naar Nederland De heer N. Jouwe, lid van de afvaar diging der centrale Iriaanse politieke ver tegenwoordiging, heeft medegedeeld, dat „de ingezetenen van Nederlands Nieuw- Guinea, zowel de protestantse, als de ka tholieke, de islamitische en de heidenen", thans doende zyn om een delegatie sa- I men te stellen, bestaande uit de heren Johan Ariks, Marcus Kassieppo en Aï dullah Arfan om zich by de heer Jouw in Nederland te voegen „om de wenst van het gehele Iriaanse volk voor het forum van de internationale wereld te verdedigen." Het is op Celebes en in Atjeh niet pluis Abdoel Halim, de nieuwe Indonesische minister van defensie, is gisteren Makassar gevlogen om te trachten, het gewapend conflict tussen het leger ongeveer 9000 man guerillatroepen op Zuid-Celebes te regelen. Daarna zot naar Borneo en Atjeh gaan. Met r de Atjehers schijnen het niet eens te zijn met de nieuwe eenheidsstaat. Opnieuw strijd bij de Jordaan De Jordaanse minister van Buit. Zaken heeft Trygve Lie, secr.-gen. der V N. ervan op de hoogte gesteld, dat Joodse troepen de Noordelijke grenzen van Jor danië hebben geschonden Volgens een door Ass. Press ontvangen bericht van een Arabisch nieuwsbureau zijn Israëlische troepen in een op 27 Augustus begonnen aanval de Hasje- mitische Jordaan „binnengedrongen" Waar zij een belangrijk gebied bij de electrische centrale „Ruttenberg" hebben bezet. Deze centrale voorzit driekwart van Palstina van electriciteit Hut van Robinson Crusoë onder de hamer De hut van Robinson Crusoë, de win keltjes van Oud-Rotterdam, het hof van Weena en nog veel meer ging gisteren op Rotterdam Ahoy' onder de hamer. Alles, in totaal 379 onderdelen, vond een koper. De diepzee-show van Philips bracht 8600 op en de trotse luchtbrug, die de ruim anderhalf millioen bezoekers heeft getorst, ging van de hand voor 11.000, hoewel een der kooplustigen geld toe wilde hebben, omdat de brug 's nachts verwijderd moet worden. Het laagst geprysd was een partijtje brand hout, dat voor een gulden gekocht werd. De totale opbrengst bedroeg ruim 68.000. Inwoners van Maasland voor J 3.200 opgelicht Acht maanden geëist tegen adj.-commies Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, werd gis teren voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 26-j. mej. A. J. C. H. E adjunct-commies op de gemeentesecre tarie van Maasland. Zij wordt er van verdacht, verscheidene inwoners voor in totaal f3200 te hebben opgelicht. Ook zou zij 18 pakketten, die door De Jonge Kerk en de Maaslandse veilingvereniging voor militairen in Indonesië waren ge schonken. hebben verduisterd, evenals het geld voor de vracht. Ze heeft haar verloofde f5000 gegeven. Uitspraak over 14 dagen. bezoek gebracht aan de Jaar beurs te Utrecht en Zij is daar toe gejuicht uit duizenden kelen. Precies om half drie arriveerde H.M., gekleed in een zwart complet met «-it vilten hoedje. Zy was vergezeld van haar Dame du Palais. mevrouw Van Bruggen. In de directiekamer werd HM. ont^ vangen door de Raad van Beheer Kon. Ned. Jaarb.-urs en met enkele woorden verwelkomd door de voorzitter, dr F. A. Fentener van Vlissingen. De Koningin wandelde eerst langs de schoenen- en leerafdeling, w enkele nieuwe modellen liet De heer Gerard, directeur van de fa. Mindeno te Rotterdam toonde HJVÏ. ver schillende moderne apparaten op me disch gebied en bood haar daarna een horizontale roestvrije verbandstoffenste- rilisator met stoomontwikkeling aan ten bate van het Rode Kruis. HM. aanvaardde dit geschenk met ingenomenheid. De sterilisator was ge vuld met fraaie bloemen, welke de Ko ningin persoonlijk werd aangeboden. Twee kinderen van de heer Gerard Raymond en Marijke, boden vier doosjes chocolade aan voor de Prinsêsjes, welke H.M. met een vriendelijk „Dank je wel, jongens!" aannam. Geruime tijd verbleef de Vorstel de stand van het Rode Kruis, waa zich o.m. het „rampenbed", de injectie pop en een ijzeren long liet tonen. In het Internationale paviljoen werd de Landvrouwe begroet door de ambas sadeurs van België, Italië. Hongarije en Frankrijk. H.M. aanvaardde lachend een snoezig Hongaars porseleinen beeldje, dat zij geruime tijd zelf bleef dragen. Met in teresse bekeek de Vorsin in de Belgische afdeling een modern gasfornuis met grote oven en fraai geslepen kristalwerk. Op het terrein Croeselaan liet H M. zich door ir J. Goemans voorlichten betreffende de agrarische afdeling. Kwartaal-abonné's die gewend zijn het abonnements geld te gireren, verzoeken wij beleefd, dit over het 4e kwartaal (ad ƒ4.50) vóór 30 September op onze giroreke ning No. 58936 te willen storten. Dan bespaart U incassokosten en voorkomt geloop aan de deur. Wilt U vooral op het „by" strookje vermelden, het adres waar de krant wordt bezorgd? By voorbaat hartelijk dank. De administratie. In hall Q. werd voor haar o.m. een flessenvulmachine gedemonstreerd en hier ook toonde de Koningin zich inge nomen met de rijk voorziene zuivel- stands, waar Nederlandse boter en kaas lag opgetast. Bijzonder veel belangstelling toonde de Vorstin voor het aardige driewielige per- .sonenautootje de Mimicar, welke buiten .werd gedemonstreerd! Tenslotte gebruikte H.M- de thee het theepaviljoen aan de Croèwlaan Hier werden haar bloérnep aangeboden door Liesbeth Vorstman, een dochter van een der hoofden van dienst. Luide toegejuicht door de menigte vertrok HM. kort na 4 uur weer naar Soestdijk. Zaterdag sluiting van de Staten-Generaal Telkenjare wordt de laatste Zaterdag voor de derde Dinsdag in September (Prinsjesdag) de zitting van de Staten- Generaal in een verenigde vergadering der beide Kamers gesloten. Dit geschiedt dan door de minister van Binnenlandse Zaken met machtiging van H M. de Ko ningin in een sobere plechtigheid. Ook nu weer zijn de Kamers hiervoor in Ver enigde Vergadering bijeengeroepen wel tegen a s. Zaterdag, des middags kwart voor drie, ditmaal in het gebouw van de Eerste Kamer. Dokters verbaasd over Shaw Shaw, die, zoals wij meldden, in het ziekenhuis te Luton een operatie aan zijn gebroken linkerdijbeen heeft ondergaan, zal waarschijnlijk binnen tien dagen naar huis kunnen terugkeren, aldus heeft de secretaris van het ziekenhuis verklaard. De dokters staan verbaasd over de vitali- van de 94-jarige Shaw, die zich op- •kelijk snel herstelt van de operatie. Uitbreiding Britse defensie Meer troepen naar Duitsland en kwart millioen arbeiders voor oorlogsindustrie ENGELAND ZAL een derde divisie naar West-Duitsland zenden en de twee divisies, die er thans reeds zijn, zullen op volle sterkte worden gebracht. Voorts zal het Britse leger worden uitgebreid van zes en een halve divisie tot tien divisies, met twaalf reserve-divisies in de Britse gebiedsdelen, zodat binnen korte tijd 22 divisies op de been kunnen worden gebracht. Zoals men weet, telt een Britse divisie 15.000 tot 18.000 man. Het voorgaande is gisteravond in het Lagerhuis bekendgemaakt door minister-president Attlee, die het Huis om goedkeuring verzocht van twee, door zijn kabinet ingediende, moties betreffende de verlenging van de militaire diensttijd en loonsverhogingen voor de Britse strijdkrachten. Het Lagerhuis was vervroegd reces bijeengeroepen, om de moties te behandelen. In zijii rede verklaarde Att lee, dat zijn kabinet niet gelooft in het onvermijdelijke van een derde wereld oorlog. Niettemin heeft het kabinet eer herbewapeningsprogram van 34 milliard gulden opgesteld. De dienstplicht zal worden verlengd van anderhalf tot twee jaar, waardoor de Britse strijdkrachten 77.000 man zullen toenemen. Ook voor de vloot ontvouwde Attlee >n programma voor bouw, moderni sering en verbouwing van anti-onder zeebootschepen, mijnenvegers en m torpedoboten. De luchtmacht heeft orders geplaatst >or straaljagers en voor tweemotorige DAT het stoffelijk overschot, hetwelk op 6 September in de Rijnhaven te Rot terdam werd gevonden, door de vader herkend als het lijk van de 22-j. matroos Jeanson uit Stockholm. DAT de 55-j. metselaar A. J. Timmer uit Vaassen gisteren in Apeldoorn van en 5lï meter hoge steiger viel en in het iekenhuis is overleden. DAT de bouw van het studentensana torium te Laren flink opschiet en het pand waarschijnlijk over een jaar in ge bruik kan worden genomen. DAT B. en W. van Den Bosch een we et van 1.150.000 vragen voor het uit breiden van de begroting der gemeente bedrijven i.v.m. de voortschrijdende woningbouw. DAT het echtpaar J. Zuil-Veldhuizen te Boyl (Fr.) vandaag zyn 60-j. huwe lijksfeest viert. DAT op 22 en 23 September in Den Bosch een congres wordt gehouden t.g.v. het 5-jarig bestaan van de Ned. Vereni ging van Brandweercommandanten. DAT B. en W. van Tiel in de raad voor stellen 50.000 beschikbaar te stellen voor de kosten van het aldaar ingerichte ziekenhuis ten behoeve van de para- typhus-patiënten. DAT aan de raad van Doetinchem word voorgesteld, een commissie var vies voor industrie- en zakenvestiging (met o.a. 7 zakenmensen) te benoemen en voor goede ideeën van de burgerij premies uit te loven. DAT de honden en katten in Lands meer. die i.v.m. de hoenderpest „opge- hokt" moesten worden, thans weer vrij rond mogen lopen. DAT de Amsterdamse industrieel T. C. de Groot opnieuw zyn tien jaren geleden ingediend IJ-tunnelplan aan de gemeente raad heeft aangeboden, daar hij v: dat het officiële plan, hetwelk deze maand in extenso bekend zou worden gemaakt, te veel van het zijne in ongunstige zin af wijkt. DAT zekere 't H. te Haren (Gr.) bij een wedstrijd van Het Lichtspoor fraude pleegde, door behalve een serie tekenin gen onder eigen naam, ook een serie onder pseudoniem m te zenden, terwijl de laatste in werkelijkheid van een be kende Nederlandse tekenaar was. DAT een 18-j. kapster te Utrecht wegens het verbergen van haar vryer, een ge deserteerde militair werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, terwijl de werkgever van de onderduiker 100 boete kreeg en aan 12 andere personen straffen van 14 dagen voorwaardelijk tot 100 boete werden opgelegd. DAT de student J. H. den H. te Delft wegens verschillende oplichtingen tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. DAT de 55-j. boerin B. uit Doetinchem, die na het melken óp weg was naar huis. door een auto is aangereden en geflbod. DAT de politie na maandenlang speu ren drie figuren uit de onderwereld van Oss heeft gearresteerd, n.l. Th. v. B., A J. H. en L. V„ die als de hoofddaders worden beschouwd van een inbraak te Handel (gem. Gemert), waarbij voor 3000 aan rookartikelen er. manufac turen werd buitgemaakt. DAT vogelkenners, die op 14 en 15 October willen meewerken aan de waar nemingen by de najaarstrek van vinken en spreeuwen, inlichtingen kunnen krij gen bij P. B. Jansen, Meerten Verhoff- straat 9, Breda. DAT ter herdenking van de spoorweg staking in 1944 Zaterdag a.s. bij de sta tions een colecte wordt gehouden ter be strijding van t.b.c. onder het spoorweg personeel DAT vanmorgen met de Nieuw-Am- sterdam in ons land arriveerden de Ned. gezant in Venezuela, F. W. Craandijk en de heer J. F. van Hengel, die op onze ambassade te Washington de belangen van de Ned. koopvaardij behartigt en in Den Haag en in Parijs besprekingen zal straalbommenwerpers van het type Can berra. Er zal gebruik worden gemaakt van de volledige capaciteit der vliegtuig en aanverwante industrieën. Nadrukkelijk verklaarde Attlee. dat eventuele deelneming van West-Duits- land aan de Europese defensie slechts kan worden overwogen In het kader van een gemeenschappelijke verdédiging van het Westen. Hy is van mening, dat de Duit sers een mobiele gendarmerie onder de mocratische controle nodig hebben, doch dat een leger in embryonale vorm onge- Doordat de industrie gaat overscha kelen naar oorlogsproductie, zullen minder luxe artikelen op de markt ver schijnen: dit betreft personenauto's, televisie- en radiotoestellen e.d. Ook de woningbouw en de textiel-industrie zul len aan beperkingen onderhevig zijn. Als het noodzakelijk zou worden zal de regering tot controle op de toewijzing van grondstoffen overgaan. Het aantal arbeiders in de wapenindustrie zal met ongeveer een kwart millioen toenemen Toen Attlee mededeelde, dat er nog geen reden was gevonden om de uitvoer van bepaalde machines en machine- derdelen naar Rusland stop te zetten terrumpeerde Churchill en vroeg of de door de Sowjets bestelde grote boor machines nog zullen worden verzonden. Onder hoongelach van de oppositie ver klaarde Attlee toen. dat de machines voor Polen bestemd zijn. Attlee verzekerde echter dat de machines niet zullen wor den geëxporteerd indien zij in Engeland nodig blijken te zijn. Voorts verklaarde Churchill, dat als de Conservatieven vóór de motie van vertrouwen zouden stem men, zulks niet geschiedde, omdat men het volkomen eens was met de maatre gelen zelf. Volgens hem behoorde er een Europees leger te komen van 60 a 70 divisies en de Benelux-landen zouden daartoe nog 4 meer moeten leveren, dan was toegezegd. De Duitsers zouden van dit Europese leger deel uit moeten maken met 8 of 10 divisies. Churchill kritiseer de Labour wegens haar weifelende houding, maar tenslotte zal zyn partij de verlenging van de dienstplicht en het nieuwe defensie-program steunen. Het debat werd tot heden verdaagd. De toekomstige status van Nieuw-Guinea Men schrijft ons van deskundige zijde: Zaterdag j.l. werd aan de Tweede Ka mer het verslag van de Indonesische leden der gemengde commissie Nieuw-Guinea 1950 aangeboden. Zoals bekend konden dezen met de Nederlandse gedelegeerden niet tot een gemeenschappelijk rapport komen, zodat besloten werd afzonderlijke verslagen in te dienen. De vertaling van het Indonesische rap port heeft de nodige tijd gevergd.'Een groot deel van het verslag bevat felle critiek. gericht aan het adres van Neder land, welks bestuur van Nieuw-Guinea als zuiver koloniaal getypeerd wordt en slechts ingesteld op het belang van Nederland. Wonderlijk genoeg nemen de republi keinse leden der commissie wel aan. dat de Nederlandse regering met een oprecht hart en oprechte gevoelens de verplich tingen van het handvest der Verenigde Naties om de belangen van de inheemse bevolking als boven alle andere uitgaan de te beschouwen, zal willen uitvoeren, maar laten ze daarop onmiddellijk volgen, dat „de administratie deze verplichtingen met een slappe hand en een overheersers- gevoel uitvoert". Het gebied van West-Irian, zoals de republikeinse leden Nederlands Nieuw- Guinea gedoopt hebben, behoort, heet het, tot het ..badly administrated terri tory", „slecht bestuurd territoir", dat een nieuwe hand aan het roer vergt van de nationale regering van het eigen land en het eigen volk. opdat het bestuur inder daad worde uitgeoefend in het belang van de oorspronkelijke landskinderen van Irian en de democratie. Zo vloeit het rapport over van frasen, die hol klinken en meer passen in een propagandacampagne van de republiek Indonesia dan in een rapport dat toch bedoeld moet zijn om van advies te die nen ter voorbereiding van de onderhan delingen inzake de toekomstige statut van Nieuw-Guinea. Terecht wordt in dit rapport Neder land verweten, dat het in vroeger jaren Nieuw-Guinea stiefmoederlijk bedeeld heeft. Niemand zal dit willen en kunnen ontkennen. Maar de commissieleden gaan toch wel wat erg ver, door Nederland te verwijten, dat de malaria in dit ge weldige gebied nog niet behoorlijk be studeerd is. door de beschuldiging dat het gehele terrein nog niet verkend it en dat nog slechts een derde van de be volking onder geregeld bestuur gebracht is. De verschillen in taal. in ras, in zeden en gewoonten worden als niet ter zake doende rustig opzij geschoven. Het doet in dit verband al erg dwaas aan. te lezen, dat de lichaamsvorm van de Irianers absoluut niet van die der Indonesiërs verschilt, terwijl n.b. weten schappelijk vaststaat, dat de Papoea's tot het hoofdras der Melanodermen beho ren en de overige bevolking van de In dische archipel tot het Mongoolse ras behoort. (Zie vervolg op pag. 3) Het gekrakeel in de Veiligheidsraad Opnieuw een veto van Malik Te Lake Success ontploft in de Veilig heidsraad de ene resoiuue na de ander» Stents veel rook is er het gevolg van. Malik, het Russische haantje, heeft weer eens zyn veto uitgesproken over een Ame rikaanse resolutie. Hierin was voorge steld een commissie te benoemen, die onderzoek zou instellen naar de be schuldigingen der Chinese Roden, dat Amerikaanse vliegers gebied van Mand- sjoerije hebben aangevallen. De Veilig heidsraad verwierp levens een Russisch» resolutie, waarin deze luchtaanvallen veroordeeld werden. Alleen de Sowje;- Unie stemde vóór. Het jaarverslag aan de Assemblée werd goedgekeurd met 10 stemmen voor en 1 onthouding, namelijk van Malik. Dit maal ontplofte zijn veto niet! Diefstal uit het kleinste toestel op Schiphol Zweedse piloot gedwongen, race in Engeland op te geven? Uit het kleinste vliegtuig, dat ooit op Schiphol geland is. heeft men gistermid dag op de Amsterdamse luchthaven een kist met onmisbaar gereedschap gestolen. Het toestel zou dezer dagen in Bourne mouth (Engeland) deelnemen aan een waarin 77 vliegtuigen meedingen. De Zweedse piloot Christi, die ook voor de Scandinavische Luchtvaar'. Maat schappij met DC-6 toestellen vliegt op d» route Stockholm—New York, was met het vliegtuigje op weg naar Londen. Zyn machine heeft een kruissnelheid van 195 o maximumsnelheid van 245 km per uur. bestaat maar één vliegtuig van dit type, omdat de Zweedse fabriek, waar het gebouwd is, na het afleveren over d» kop ging. Terwijl piloot Christi even naar Amsterdam was, is de gereedschaps kist gestolen uit zijn BHT-1, die in loods 5 was geplaatst. Het is het enigo stel werktuigen en reserve-onderdelen, dat hy voor zyn vliegtuig bezit en andere zijn niet te krijgen Voor de dief zijn aardeloos Blijft de kist spoorloos, dan zal Christi waarschijnlijk niet aan Je race te Bournemouth deelnemen. De Ned. torpedobootjager Korte- aer zal na zijn bezoek aan Nieuw-Gui- ea, in October enige Australische en Nieuw-Zeelandse haven aandoen en daar langs de kortste route naar Nederland varen. WEERBERICHT Later meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk over het algemeen weinig, maar later toenemende bewolking met waarschijnlijk in d» middag enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon 612 tot 1859; Maan 9.14 tot 19.35 uur. Op 18 Sept. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1