je. <2>e eerste martelaar RHEUMATISCHE ZIEKTEN 8 ZONDAGSBLAD 9 SEPTEMBER 1950 in l\et cjeweat fop 15 septemaeR 1525 wcrö jmi öe BikkeR veRBRAnö oliancl ,f~Profetenmartelaarvermelden daar c~U.io eer DE tijd der Hervorming was er een van grote bewogenheid. In de massa, die in de Middeleeuwen in rus tige rust voortleefde, zich veilig ach tende in de hoede der rooms-katholieke kerk, was de onrust gevaren. Luther was het middel in Gods hand om velen de ogen te openen voor de dwaalleer, door de geestelijkheid aan het volk verkondigd. Zijn prediking bewoog geheel Duitsland en ook in de Nederlanden kwamen de geesten in beroering. Hoe kwam het, dat de „nije leer" bij zovelen insloeg, vanwaar de onvol daanheid, de zorg voor eigen ziele- heil, vanwaar de onrust, die eerst ge stild werd, wanneer men rust vond door het lezen van de H. Schrift? Om hierop een antwoord te geven, willen wij de toestand in de Roomse kerk bezien. Het Evangelie was er verduisterd door allerlei menselijke in zettingen, terwijl het leven der gees telijkheid aanleiding gaf tot gerecht vaardigde critiek. Reeds in de 14e eeuw was er een reactie tegen ont staan en hadden de Broeders des ge- menen levens het eenvoudige Evan gelie: Gelooft in de Here Jezus Chris tus en gij zult zalig worden, in aller lei toonaarden gepredikt. Maar zij wa ren in de Roomse kerk gebleven, hoe ze ook werden tegengewerkt door monniken en priesters. Velen hadden hen gehoord, bij ve len was iets van deze prediking blij ven haken, ze had hen tot nadenken gestemd. Op deze wijze was de bodem vruchtbaar gemaakt voor het zaad dér Hervorming. Luthers daad op 31 October 1517 gaf een schok door Europa, die ook in de Nederlanden werd gevoeld. Daar woonde, in de stad Woerden, Jan Dirksz., koster van de kerk, een een voudig man, maar die reeds vroeg door de geest van de Broeders des ge- menen levens was beïnvloed. Als jon gen had hij, tegelijk met Erasmus, bij de Fraters te Deventer tér school ge gaan en de reformatorische gedachten, die hij daar had opgedaan, was hij in Woerden nog niet vergeten. Hij dacht er evenwel niet aan de kerk te verla ten en als zovelen meende hij, dat hiervoor niet de minste aanleiding be stond. Eigenaardig was het, dat zijn zoon Jan in zijn jongelingsjaren door de loop der gebeurtenissen ook met de Broeders in aanraking kwam. De vlug ge knaap zou, naar de wens van zijn vader, voor de geestelijke stand wor den opgeleid. Zo werd Jan leerling van de Domschool te Utrecht, waar hij om zijn goed verstand bij de geestelijkheid hoog stond aangeschreven en als koor knaap dienst deed in de kerk. Een drietal jaren bleef hij daar. toen hij besloot voor zijn verdere ontwikke ling de Hieronymusschool in de bis schopsstad te bezoeken. Hier was Hin- ne Rode rector, een vroom man, die evenals de leraren de reformatorische denkbeelden van de Broeders des ge- menen levens was toegedaan. Hij in teresseerde zich sterk voor de lij-ja rige knaap, die tot zijn 20e jaar onder zijn invloed bleef. Deze tijd was voor hem beslissend, toen koos hij de zij de van de Hervormingsgezinden. Dat wilde niet zeggen, dat hij een volge ling van Luther was, maar wel, dat hij het in verschildende dingen met hem eens was Zijn moedig karakter, zijn vaste overtuiging en zijn blijdschap, omdat hij de rust voor zijn ziel gevonden had, brachten hem er toe openlijk voor zijn geloof uit te komen. Dit was niet naar de zin van de geestelijkheid, zodat de grond hem in Utrecht te warm werd. Hij gaf dan ook aan het verzoek van zijn vader gehoor naar Woerden terug te keren. Nu begon voor hem een korte, maar zeer bewogen tijd. Hij was nog maar 21 jaar. doch trad in zijn vaderstad vrijmoedig op als verbreider van de leer der Reformatie. Hij predikte met kracht van overtuiging de Christus der Schriften. Zijn vader v/ilde, dat hij priester werd en zond hem daarom het volgend jaar naar de hogeschool te Leuven waar ook Erasmus verbleef. De korte tijd, dat hij hier de colleges volgde heeft hij goed benut, zodat hij in i522, toen hij weer in Woerden terug was gekeerd, tet priester kon worden ge wijd. Dit ging niet zo gemakkelijk, omdat hij nog steeds verdacht werd van ketterij. Maar het geOukte toch en weldra trad hij op als pastoor van het gehucht Jacobswoude. De bewoners van het nu verdwenen dorp waren zeer met hem in hun schik, daar ook hier de nieuwe geest was doorgedron- g en. Zij vonden het dan ook helemaal niet vreemd, dat de pastoor geen mis sen meer opdroeg. Zijn eenvoudige prediking voldeed hen en hier werd „heer Jan" de grondlegger van de Re formatie. Door zijn catechetisch onder wijs onderrichtte hij de jeugd, zodat hij tot grote zegen werd voor deze streek. Zijn verblijf in Jacobswoude was niet van lange duur. De inwoners van Woerden waren hem nog niet ver geten en wensten hem als pasioor aan de kerk daar te verbinden. Hij gaf aan deze roepstem gehoor, maar dat betekende, dat de aandacht meer op hem gevestigd werd, dan toen hij in het kleine Jacobswoude predikte. De Utrechtse geestelijkheid was weer paraat, toen het gerucht van de „ketterse" prediking van de pastoor van Woerden tot hen doordrong. Hij werd al spoedig voor hun vierschaar gedaagd, maar heer Jan begaf zich niet in het hol van de leeuw. Hij bleef in de stad. Dit ergerde de ketterjagers, die nu de kasteeflheer van Woerden opdracht gaven de pastoor te vatten en gevangen te zetten. Weldra openden zich de kerkerdeu ren voor hem. Gelukkig was de kas telein van Woerden hem gunstig ge zind, zodat deze al spoedig een voor wendsel vond hem los te laten. Heer Jan begreep wel, dat de stad voorlo pig voor hem niet veilig was, waar om hij besloot haar enige tijd te ver laten. Hij reisde naar Wittenberg, waar hij drie maanden verbleef. Woer den trok hem echter sterk. Hier woon de zijn vrouw Jacoba, hier had hij zijn eigenlijke werk. Vrijmoedig predikte hij er het Evangelie, zonder dat de overheid in de stad hem hierover las- Dit was wel het geval met de Utrechtse geestelijkheid, die het niet kon verkroppen, dat zij zo weinig te gen de „ketter" kon doen. Weer daag de zij hem voor zich maar weer wei gerde de pastoor te komen. Hij trok zi^h ook niets aan van het vonnis, dat luidde: drie jaar verbanning en een bedevaart naar Rome. Toch werd het heer Jan wel wat benauwd, want hij was practisch ge- JWSP êms* beruchte Bloedraad werden velen ter dood veroordeeld. nieuwe weqen in öe Beh&nöelinq v&n (Van onze medische medewerker) J}E uitgebreide studie, die men de laatste tientallen van jaren over deze ziekten gemaakt heeft, bracht duidelijk aan het licht, dat niet één factor maar meerdere groepen van factoren een rol spelen bij het ontstaan van rheumatische afwijkingen. In de eerste plaats is de constitutie, de erfe lijke aanleg, de van huis uit meege kregen bouw van het lichaam, de reactie van bepaalde weefselsystemen, die zich uit in gewrichten, spieren, banden en pezen, een factor van be tekenis. U kent wel die families, waar in men rheumatische aandoeningen als een rode draad in de geslachten kan vervolgen. Bij mensen met deze voor- beschiktheid kan men eigenaardige reacties aantreffen. Een krachtige in spanning van een spiergroep kan een letsel van de betreffende spieren, pezen en gewrichten veroorzaken. Wanneer men de normale spier tot vermoeidheid laat arbeiden, kan men na 24 uur de zelfde zo niet groter arbeidsprestaties verwachten. De rheumatisch gedispo neerde spier daarentegen is de volgen de dag stijf, pijnlijk en presteert min der. Wordt de arbeid in dezelfde mate voortgezet, dan treden spoedig tastbare afwijkingen op. Eigenaardig is dat ook gedwongen rust, b.v. door het ingipsen van een gebroken been, aanleiding geeft tot rheumatische klachten. Be halve erfelijke factoren is de leeftijd van belang. Bij jeugdige personen ziet men hoofdzakelijk acuut ge- wrichtsrheuma met letsel van het hart, op middelbare leeftijd aandoeningen van gewrichten, spieren, banden en onderhuidsbindweefsel, op oudere leef tijd slijtageprocessen aan kraakbeen en botten gecombineerd met spier- klachten. Ook het geslacht is van in■*- vloed. Een bepaalde aandoening van de wervelkolom ziet men bijna uitslui tend bij mannen, terwijl een andere vorm van rheuma speciaal vrouwen omstreeks de dertiger jaren treft. In de tweede plaats heeft de functie van de huid ongetwijfeld een belang rijk aandeel in het ziekteproces. De huid vormt de afscherming van bet organisme tegenover de bwtenwereld. Het opvangen van tempemtuurs- en klimaatswisselingen vormt een deel van de verrichtingen der huid. Het be grip „kouvatten" staat in nauw ver band met de bloedsomloop van de huid. Verschillende personen met voor- beschiktheid tot rheuma hebben een huidtemperatuur, die overdag duide lijk onder het normale ligt. Maar ook 's morgens vroeg, na de gehele nacht onder warme dekens geslapen te heb ben, kan deze enkele graden te laag zijn. Het reactievermogen op koude en vocht, de bekende ongunstige combi natie voor rheumapatiënten, is aan zienlijk verminderd. In de derde plaats is er een groep uitwendige factoren, die men zeer zeker in zijn gezichtskring moet be trekken, al is de wetenschappelijke analyse ervan allerminst zover gevor derd, dat men duidelijk kan aangeven welke rol zij speelt bij het ontstaan of verergeren van rheumatische proces sen. Ik denk aan de weersgesteldheid, de vochtigheidsgraad van de lucht, de wisselingen in de barometerstand, de sterkte en richting van de wind, duur en intensiteit van zonbestraling, elec- trische ladingen van de atmospheer, enz. Overbelasting, wanverhoudingen in spier- en gewrichtsfuncties bij de uitoefening van het beroep, ongevallen e.d. kunnen een ongunstige invloed uitoefenen. In deze tijd met zijn span ningen op geestelijk gebied en de ont wikkeling van de z.g. psychosomati sche geneeskunde worden ook stoor nissen in het zieleleven van de mens op het ontstaan van rheumatische ziekten beirokken. Ten slotte zijn er haardvormige ontstekingsprocessen en catarrhale verschijnselen, die zeker verband houden met genoemde ziek- Sinds kort ontmoet men in de medi sche vakliteratuur een nieuwe be schouwingswijze over het ontstaan van rheumatische afwijkingen. Door een onderzoeker, die verbonden is aan de universiteit van Montreal, zijn belang rijke onderzoekingen gedaan over de reacties van dieren wanneer deze ge noodzaakt binnen cle muren te blij ven De drie poorten waren zodanig geplaatst, dat heel dicht daarbij het gebied van Utrecht begon. En nier lag de vijand op de loer Daarom besloot hij de stad te verlaten en in Holland te gaan prediken. Enige maanden lang reisde hij de dorpen en steden af, over al zijn medestanders sterkende door de verkondiging van het Evangelie. Hier dreigde het gevaar echter evengoed, doch hij liet zich er niet dtoor afschrikken. Ondertussen ver langde hij naar zijn vaderstad en zijn werk daar terug, maar niet meer als pastoor. Hij wilde vrij worden van zij n kerkelijk ambt en in Woerden aange komen zei hij dit vaarwel. Nu was hij genoodzaakt dcor han denarbeid zijn brood te verdienen. Bij zijn vader had hij in vroeger ïaren het bakken geleerd. Dit handwerk nam hij op waardoor hij de bijnaam ,de Bakker" of „Pistorius" heeft ge kregen. Maar dit betekende niet, dat hij nu ophieild met prediken. Integen deel. Ook bleef hij lid van de Roomse kerk. In die tijd kwam er een nieuwe pas toor in de parochie Woerden. De ze was fel gekant te.jcn de „mje leer" en besloot Jar. de Bakker onschade lijk te maken.- Hij oegreep, dat hij met voorzichtigheid te werk moes» gaan, want onder de burgerij had Pistorius heel veel vrienden. Hij begon met zachtheid en trachtte hem door over reding tot andere gedachten te bren gen. Hiermede bereikte hij echter niets- Toen probeerde hij het op een andere manier. Hij wist de burge meesters te bewegen De Bakker voor het stadsbestuur te dagen, maar ook dit leidde niet tot het door hem ge wenste resultaat. Het enige, dat hij nog kon doen om Pistorius het prediken te beletten, was een aanklacht bij de landvoogdes Mar- garetha en bij de pauselijke inquisi teur tegen hem in te dienen. Hiermee had hij succes, want het Hof van Hol land kreeg van hogerhand bevel Jan de Bakker in hechtenis te nemen. In de nacht van 9 op 10 Mei werd hij in zyn woning gevangen genomen en in het geheim naar Den Haag ge voerd, waar hij in de Gevangenpoort werd opgesloten. Verscheidene malen werd hij door de inquisiteurs ver hoord, die hern tot de brandstapel ver oordeelden. De 15e September 1525 werd de houtmijt op de Plaats opge richt. Terwijl Pistorius er heen ge leid werd klonk het lied der marte laren: Wij loven U, o God, wy prijzen Uwe Naam, gezongen door zijn mede gevangenen in de Gevangenpoort, tot de verzamelde menigte door. Nog en kele ogenblikken en de eerste mar telaar in het gewest Holland had zijn geloof met zijn dood bezegeld. Dr. D. LANGEDIJK. troffen worden door schadelijke prik kels. Elke schadelijke prikkel wekt een verdedigingsreactie op waaraan verschillende organen meedoen. Dit is een volkomen normaal proces. Stelt men het proefdier aan excessieve prik kels bloot, intensieve spierarbeid, ern stige infecties, sterke afkoeling, vasten, angst, enz., dan ontstaan m het maag darmkanaal zweren, het bloed veran dert van samenstelling, de zwezerik en lymphkliéren worden kleiner en de schors van de bijnieren, kleine orgaan tjes op de bovenpolen van de nieren gelegen, die hun afscheidingsproducten direct aan het bloed afgeven, wordt dikker. Door het inspuiten van een stof, die verband houdt met de functie van de bijnieren, kan men bij proef dieren acute en chronische gewrichts- rheumatiek opwekken, terwijl een an dere stof, die uit de bijnierschors af gescheiden is, het ontstaan ervan te gengaat of genezing van reeds aanwe zige verschijnselen teweeg brengt. Eveneens is uit het hersènaanhangsèl, de hypophysis, een klein kliertje aan de basis van de hersenen, een stof ge ïsoleerd, die invloed heeft op de schors van de bijnieren en een genezende in vloed op rheuma heeft. Dit klinkt alles erg hoopvol, maar er zijn bezwa ren. In de eerste plaats zijn deze stof fen duur en moeilijk te krijgen. Ten tweede keren ih verschillende gevallen de verschijnselen terug als de injecties met deze stoffen gestaakt worden en ten derde zijn er zeer onaangename bijwerkingen. Zeker is echter, dat deze stoffen nauw verband houden met de fundamentele processen, die zich bij rheumatiek afspelen, We hopen, dat het ideale middel spoedig gevonden zal worden. CIJFERS Een gezond mens niet te zenuw achtig opent en sluit de ogen 8 mil- liocn maal per jaar. Ons hart slaat 70 maal per minuut, dus 36.792.000 maal per jaar. Iedere hartslag verplaatst 44 gram bloed, dat is 4.435 kg. per dag. Een normaal gegroeid hoofd heeft ongeveer 30.000 haren. Een vrouwen haar kan een gewicht van 180 gram dragen zonder te breken. Voor een compleet vrouwenkapsel maakt dat een gewicht van 540 kg. Bijlage van de „Nieuwe Leidsche Courant" van Zaterdag 9 September 1950 Achter het I Anqst ReqeeRt in öe öuitse öemocRAtische RepuBüek Op de autoweg naai Leipzig staat dit bord: een van de vele vredesduiven, waarmee de Russen in de Oost-zone bun propaganda voeren teneinde de wereld te doen geloven, dat zij niets anders dan een wereldvrede willen. men öupft niemAnö meeR te veRtROuwen (Van c 3 speciale verslaggever). IN de dagen van de Messe is Leipzig één groat Potemkin-dorp. Men tracht met alle mogelijke middelen de indruk te wekken van welvaart arbeidsvreugde en tevredenheid. In de winkels liggen artikelen, die er het hele jaar niet zijn. Hotels en restaurants hebben een onge woon uitgebreid menu. In de binnenstad krioelt het van tentjes, waar Russische bedrijven als Intouris! en Hande/sorgani- zafion volop broodjes, gebak en koele dranken verkopen. Met kwistige hand is alles aieuw in de verf gezet Allerlei instanties hebben voor een week nieuw meubilair en mooie tapijten geleend. Duizenden vlaggen (waaronder veel rode) wapperen van gebouwen en woonhuizen. Slechts de aardappelhopen van andere jaren ontbreken op straat om de valse indruk van overvloed te vervolmaken. Het is echter allemaal schijn. Angst In een bouwvallige en trieste woon kazerne in de oude binnenstad geeft een Duitse dokter een ander beeld van Leipzig. Eerst demonstreert hij duidelijk wantrou wen. Een introductiebrief van een collega in Berlijn plus mijn Nederlandse paspoort overtuigen bem echter van mijn goede trouw. .We moeten zo oppassen voor spionnen en verraders verontschuldigt hij zich. Zorgvuldig sluit hij de deur. Voor alle zekerheid kijkt hij nog even om de hoek van de wachtkamer of daar misschien iemand zit. Het is de angst, die bet leven hier beheerst Angst om een ontevreden woord te zeggen. Angst om ergens kritiek op te leveren. Angst voor de vele politie- organen. Overal luisteren spionnen mee. In treinen, bij de kapper, in dokterswacht- nistische uitlating een discussie uit. De meeste mensen kennen die praktijken. Er zijn er echter steeds weer. die zich laten verleiden tot een critisch gesprek over het communisme. Voor ze het beseiien slaat de machtige geheime politie toe. „U moet er zeli middenin leven om te weten wat het is steeds in angst te ver keren". verzekert de arts. ..geen nacht gaat er voorbij of er worden mensen van hun bed gelicht en naar de gevangenis gebracht als |e 's nachts wakker ligt en je hoort buiten voetstappen, klopt het hart je al in de keel iedereen voelt zich bedreigd men arresteert immers volkomen willekeurigdat is do kracht van het systeem het creëren van angst Met die angst en een handjevol mensen houdt men millioonen in bedwang. Terreur is 't niets anders dan terreurl" De dokter zucht i ik het niet to 1 „wAnneeR woRösn we BevRijö...f vRAAqt men vooRzichtiq LEIPZIG. Augustus 1950. Het uitbannen van de afoomhom is de beste levens verzekering! staat er op een metershoog wit bord even buiten Berlijn. Bij dat bord begint de Russische zone van Duitsland. En overal langs de prachtige autoweg van dat punt tot Leipzig prijken dergelijke borden met communistische leuzen. Ze variëren van een met een vredesduii gekroonde verzekering de krachten van de vrede zijn sterker dan die van de oorlogsstokers tot de onhoffelijke boodschap aan de Ameri kaanse bezettingsmacht Von Hamburg bis Rome. Ami go home. En in Leipzig zeli is geen blinde muur. geen schutting en geen aanplakzuil ontkomen aan de verfkwast en stijfselemmer van fanatieke partijgenoten. De stad zit van onder tot boven vol met propaganda om de misschien argeloze bezoekers uit het Westen te overtuigen van de alom levende wil tot vrede. voor de fles witte wijn zou een arbeider drie-en-een halve dag hard moeten werken. „Maar dat is toch niet te betalen ..Nee Practisch alles is nog op de bon. Van de bonnen alleen kan men echter niet behoorlijk leven. Velen moeten het echter wel. Men kan de fantastische prijzen in de HO nu eenmaal niet betalen. Ondanks het opvoeren van de productie blijft alles schaars. Tachtig procent ervan gaat namelijk naar de Sovjet-Unie. „Het leven wordt steeds moeilijker vertrouwt de man me toe na ook eerst eens gekeken te hebben wie er om ons heen zitten, „steeds minder vrijheid steeds meer dwang om lid van de com munistische partij te wordenpressie om te spionnerenom je collega's te verradenwe hebben het nog pas meegemaaktbij het schaften zei een van de arbeiders, dat hij niet genoeg verdienen kon om in de HO te kopen de volgende morgen was de geheime politie er al om hem te verhoren. Derge lijke dingen zijn aan de orde van de dag." zijn taxi af. Oorlog „En 't verschrikkelijkste is. dat je niemand meer kunt vertrouwenje moet steeds op je woorden passen meepraten met de grote massa soms blijken je eigen vrienden verraders te zijn. En wat is de kans om levend uit een concentratiekamp oi de mijnen te de communistische maatschappij." Onrustig draait de dokter zich naar de deur alsof hij vermoedt, dat er toch iemand mee staat te luisteren. Fluisterend buigt hij zich nog dichter naar me toe. „*t Is erger dan onder Hitier veel ergermaar het Westen beseft 't «iet men onderschat de kracht en de plannen Korea is voor Op de weg naar het vliegveld even buiten Leipzig brengen een paar siga retten de taxi-chaufieur meteen aan het praten. Een buitenlander vertrouwt men eerder dan een van de eigen mensen. „Weet u geen manier om naar het Westen te vluchtenvraagt de man tenslotte. Tweemaal zijn ze al bij hem aan de deur geweest om hem lid van de communistische partij te maken. Beide keren heeft hij geweigerd. De laatste keer hebben ze een kruis achter zijn naam »t. Dat betekent, dat hij op de zwarte op een dag. Of ze nemen hei „Wanneer komen de Amerikanen ons loch bevrijdenzucht hij, „weet u wel, dat we naar een oorlog snakken. het is de enige kans om van de communisten af te komenhet iB altijd beter dan zo door te moeten gaanvan binnenuit kunnen we niks beginnenwat kunnen we doen't moet van buiten komen.. en niet te lang meer uitblijven." Het is in die beklemmende atmosfeer van Leipzig, dat ik me weer eens bewust ben van het grote voorrecht een vrij man te zijn. De mensen benijden me harts tochtelijk om het feit. dat ik kan gaan waar ik wil. Ze benijden me omdat ik vrijuit kan zeggen wat ik wil zonder voor iemand bang te zijn. En dat niemand me dwingen kan van een politieke partij lid te worden. Ze zijn jaloers op mijn kleren en op mijn schoenen en ze kunnen zich moeilijk voorstellen, dat er nog een wereld is, waar de communisten het niet voor het zeggen hebben en de mensen niet dag en nacht in angst leven voor de politie. „Oorlog is de enige uitkomstzeg gen ze. Zes dagen is Leipzig een betrekkelijk dorado. Maar dan zakt het IJzeren Gordijn weer. De schijn verdwijnt. Het sombere leven van alledag herneemt zijn sleur. Een leven van bedrieglijke vredesleuzen en bloedrode vlaggen. Van dreigende communistische posters voor de komende herfstverkiezingen en van drommen arro gante politiemannen. En van angst. ALFRED VAN SPRANG. lijst Misschiei (Nadruk verboden). het ons verbazen als de Russen ineens naar de Rijn opmarcherenachter hun vredesleuzen bereiden ze zich voor op Onbetaalbaar Een andere Duitser is bereid met me in een restaurant te gaan eten. Een van de vrije restaurants natuu rlijk. In de andere „Als wagen met u gezien te wordenbe kent hij eerlijk. Contact met een buiten lander wekt dadelijk achterdocht op. Een spion is overal om er rapport van te maken. En de moeilijkheden beginnen. Men wil zo weinig mogelijk contact mot het Westen. Kranten zijn verboden. Het bezoeken van familieleden eveneens. Een pakje met levensmiddelen krijgen is ris kant. Sommige mensen worden ontslagen omdat ze een broer of een neef in West- Duitsland hebben. „En wat moet je beginnen als je werk loos bentzegt de man, „je kunt naar de uraniummijnen gaan en daar langzaam omkomen of je aansluiten bij de Volkspolitie om het Russische leger Het is opvallend zoveel gasten in het restaurant geen das dragen. Het herinnert blijkbaar teveel aan de bourgeoisie. Maar de prijzen slaan geen slecht figuur in een kapitalistische staat. Een biefstuk (200 gr. vlees. 25 gr. boter staat er op het menu achter) met gebakken aardappelen en sla kost elf mark (officiële koers: f 12.50). Een kannetje mokka erna zeven mark. En niet bij, dat van heinde en gevorderd zijn om Leipzig beter aanzien te gov

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 7