Jlieuwe jCeihsrtje ÖTaurant an drie zijden rukken rode troepen op naar het strategisch punt Taegoe )orpelingen gedwongen munitie naar het front te dragen Veiligheidsraad verwerpt de Sow jet-klacht over Amerika Wist U Wat is Uw mening? U0AG 8 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon- nementen: Tel: 22710. Advertentie- l afdeling: Tel. 23375. I Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8218 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staateasttct; t« gfjeöleoto mgn hert In tcgtieaspaet' LEEF GELUKKIG EN IN VREDE! De strijd op Korea üGOE, de tijdelijke hoofdstad van Zuid-Korea, is nog steeds het meest ireigde punt. De stad is van drie zijden ingesloten. De Roden waren ïochtend aan de Noordzijde nog slechts 16 km en ten Z.W. 10 km van strategische punt verwijderd, hetwelk zij ten koste van enorme ver- ien wjilen, bezetten. De V.N.-troepen hebben zich daar ingegraven, vijl barricades van zandzakken zijn opgericht. De communisten heb- sterke posities ingenomen op de strategische hoogten, vanwaar men stad kan zien liggen. Aan Ass. Press ontlenen wij nog het moed- 'énder nieuws, als zou het Noord-Koreaanse offensief van Taegoe uit, )ostelijke richting zijn doodgelopen. hebben t>ü een gunstig verloop van de oorlog op Korea, een riem onder het hart. Htj heeft namelijk op zijn jongste pers conferentie verklaard, dat vóór het einde dezer week de Noord-Koreaanse strijd krachten zullen worden teruggeslagen op de posities, die zij 10 dagen geleden in- n het Oostfront, in de buurt yan ng en Jongtsjon schijnt de situatie heden geen belangrijke wijzigingen hebben ondergaan. In deze sector hten de Noordelijken, hun strijd- •hten opnieuw op te bouwen, maar le eigenlijke sector Pohang z?lf is druk der Roden geringer geworden. rapport van de Amerikaanse in- lingendlenst wijst erop, dat de Roden itie-aanvoer naar het front op ritieve wijze verzekeren. De Noord en, die zo min mogelijk van 'de gebruik maken met het oog op itaanvallen, overhandigen aan hun ishoofden kleine pakken munitie of vitale voorraden. De dorpen zij'n ntwoördelijk voor het doorgeven voorraden naar het volgende punt en ivordt deze „transito" tot stand ge- ht Deze eigenaardige wijze van.ver- vanuit de lucht waar te nemen- nodig wordt door de Roden van ge- gebruik gemaakt, om de dorpe deze dragersdiensten te laten ruman ..Ik ben geen strateeg" esident Truman steekt de democra- lauden, die het grootste belang idor-resisch regerings programma en wil Nieuw-Guinea dit jaar inlijven Indonesische kabinet heeft volgende regeringsprogramma opge- Zo spoedig mogelijk algemene ver- hgen, 2. versterking en verbetering 't regeringsapparaat, 3. verbetering de binnenlandse veiligheid, 4. de vesting, 6. van de volksgezondheid, rsterking van de legerorganisatie en emakkelijking van de terugkeer van •n guerilleros naar het burger leven, 3. voortzetting van de cam- Nieuw-Guinea voor het einde het jaar bij Indonesië in te lijven, andhaving van een onafhankelijke nlandse politiek. tsir verklaarde nog, dat hij een mi- zönder portefeuille zal benoemen et bijzonder belast met Nieüw- tat belooft wat voor de N.-Guinea conferentie eta verneemt van welingelichte te Djakarta dat eind September dr ena, Anaka Agoeng Gdë Agoeng r Soeparmo naar Nederland zullen öm deel te nemen aan de speciale irentiè over Nieuw-Guinea. Ais indige is de bekende communist Jamin aan de delegatie toege- benoeming van Jamin betekent, dat leest onverzoenlijke figuur deel uit- i de delegatie. De persoon van er borg voor, dat hij in wer- theid de lakens zal uitdelen. PROF. MR KRANENBURG, vandaag zijn zevenstigste ver- rdag viert. De jarige is lid van de Kamer voor de Partij van de tid en sedert 23 Juli 1946 voor- r dier Kamer. Eind 1914 werd hij bgleraar in het staatsrecht, het ad- histratief recht, het volkenrecht en rechtsfilosofie aan de Gemeente- Universiteit te Amsterdam. jaren later volgde zijn benoe- hg tot hoogleraar aan de rijksuni-, Leiden. Jarenlang is prof. janenburg voorzitter geweest van de Vrijz. Dem. Bond rescorte huzaren te paard wordt gevormd (t ligt in de bedoeling een ere-escorte ren te paard te vormen. Dit zal dan Itueel bestaan uit een half eskadron (ren in ceremonieel tenue. De gelden it men uit particuliere fondsen p te brengen. namen. Zover z\jn wy nog wel niet, maar wat niet is, kan komen! Gevraagd naar commentaar op de po sitie in de Zuidelijke punt van het schier eiland, ontweek Truman volgens Reuter, eerst een antwoord, zeggende „Ik ben geen theoretisch strateeg". Doch daarna verklaarde hij, dat-de frontlijn der Ver. Naties in Korea de laatste tien dagen geen verandering had ondergaan. Toen journalisten de Presidént erop wezen, dat de laatste dagen herhaaldelijk' gemeld was, dat de strijdkrachten der V.N. den teruggeslagen, erkende hij, dat het front inderdaad op enkele plaatsen was .ingedeukt" Het incident met het Russisphe vlieg tuig in Korea was, volgens hem, een zaak voor de Ver. Naties. De Amerikaanse marine heeft thans officieel erkend, dat twee gevechtsvliegtuigen de Russische bommenwerper bij Korea hadden neer geschoten. De marine beschikte echter niet over inlichtingen ter staving van de verklaring uit Moskou, dat twee andere Russische vliegtuigen in de buurt waren, noch dat 11 Amerikaanse vliegtuigen aan het korte gevecht zouden hebben deel genomen. Tien francs voor 'n doosje lucifers (in Brussel) Op het bericht, dat de Belgische rege ring bonkaarten laat drukken, Brussel de zwarte markt herleefd. In de beruchte Rue de Radis verkoopt lucifers voor 10 francs per doosje wettige prijs is 3,75 francs, maar ii winkels zijn zij niet meer te krijgen, evenals autobanden, terwijl steenkolen, zeep eh olie schaars zijn. In de magazy- nen vragen huisvrouwen 20 kg. koffie of suiker tegelijk. Slaolie geen 10 pet, maar ruim 5 pet duurder Voor een koopwoede is geen enkele reden. Naar wij vernemen zal de prijs van olie[ in tegenstelling tot een bericht gisteren, niet met 10 pet. worden hoogd, riiaar is de olie reeds Maandag f0.10 per grote fles van 720 gram duur der geworden. De prijs is gestegen van f 1.80 tot f 1.90- Dit betekent dus een ver hoging van ruim 5 pet. Bovendien is de oorzaak niet, zoals gemeld werd. net stijgen van de prijzen der grondstoffen. Maandag is de heffing van de regering verhoogd. Er is geen enkele reden om sla-olie te hamsteren. De industrie heeft nog voor lange tijd grondstoffen voldoende. Wel kampt men met een tekort aan flessen an het publiek wordt dan ook aangeraden deze tijdig in te leveren. Dat sommigp winkels tijdelijk uitverkocht zijn geweest is te wijten aan de hamsterwoede, waar de aanvoer niet op berekend was. „Die wind zaaien, zullen storm oogsten" De Noord-Koreanen zijn het, die gewonde en ongewapende gevangenen neerschieten DE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren met 9 stemmen tegen 1, namelijk die van Rusland, bij 1 onthouding (Joegoslavië) de Russische reso lutie verworpen over de beweerde Amerikaanse bombardementen op bur gerlijke doelen in Korea. Malik zou Malik niet zijn, als hij niet onmiddellijk was opgesprongën om uit te schreeuwen, dat dit besluit „onwettig en on-' billijk" was- Hij voegde er de waarschuwing aan toe, dat de afgevaafdigr den, die tegen hadden gestemd, de gevolgen van hun onwettige handel wijze zouden moeten dragen. Gelukkig vielen die leden niet direct flauw! Allereerst was de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde, Ernest Gross, aan het woord. Hij stelde wast, dat slechts aanvallen op militaire doelen werden uitgevoerd De Noord-Koreanen vorderden burgers 'op, om by militaire operaties te helpen en zij gebruikten burgerkleding voor soldaten. Voorts stelde hij in het licht, dat de Noord- Koreanen hun woonhuizen, ziekenhui zen en scholen hadden ingericht als op slagplaats voor oorlogsmateriaal. Alvorens tot bombarderen over te gaan. hadden de Geallieerden ter waar schuwing pamfletten onder de burger bevolking verspreid. Wat doen de Roden zelf? zei Ernest Gross. In koelen bloede schieten zij ongewapende en ge wonde gevangenen neer en aan het Rode Kruis werd belet een onderzoek in te stellen naar schendingen van in ternationale conventies. De toorn van het mensdom zal hen treffen, die met een woord deze oorlog hadden kunnen voorkomen, aldus de Amerikaan. „Zij diie wind zaaien, zullen storm oogsten". Ook ditmaal liet de Rus Malik zich niet onbetuigd, en hij beschuldigde de Ame rikaanse vliegers ervan, dat zij aan het front afschuwelijke daden bedrijven. Vol gens hem had Amerika de Hitler-tech- niek van de totale oorlog overgenomen. Daarom was het noodzakelijk, dat de Veiligheidsraad het bombarderen var» onverdedigde punten op Korea veroor deelde. De insinuatie van Malik betreffende de Amerikaanse „Hitlcr-techniek", werd door de voorzitter, Sir Gladwyn Jebb, onmiddellijk weerlegd. Hij herinnerde aan de uitspraak van Stalin in 1939, dat het niet Hitler was, die tot de aanval op Frankrijk en Engeland overging, maar precies andersom. Thans maakt Stalin een soortgelijke vergissing, door te be weren, dat communistisch Noord-Korea de aangevallen partij is. Zulks moest niemand wel erg geloofwaardig voorko men. Evenals Hitler in 1939, zijn het nu de Noord-Koreanen en de oorlogsstokers achter de, schermen, die tot daadwerke lijke aggressie zijn overgegaan. Malik heeft verschillende nederlagen moeten invasseren. De Veiligheidsraad besloot namelijk, tegen de zin van Malik in, de resolutie over het bombarderen van doelen in Mandsjoerije als volgend punt op de agenda te plaatsen. De Rus stelde toen voor, dat de Raad onmid dellijk zijn resolutie zou behandelen om een vertegenwoordiger van communis tisch China uit te nodigen, aan deze be sprekingen deel te nemen. Hij oordeelde, dat het een kwestie van „gezond verstand" was, eerst over het uitnodigen van communistisch China te beslissen. Het resultaat was, dat met 7 stemmen tegen 3 (China, Ecuador en Cuba) bij 1 onthouding (Amerika) besloten werd, de resolutie (t.z.t.?) in behandeling te nemen. De Veiligheids raad is daarop tot Maandagavond uit eengegaan. De b\j Kijkduin in zee gestorte Firefly van Valkenburg, bij welk ongeluk een vlieger zijn leven ver loor, is gisteren geborgen door duikers van' de marine met mate riaal van Van der Tak's bergings bedrijf. De machine werd onder water door naar Hoek van Holland gesleept en daar aan de opper vlakte gebracht. Een bok bracht het toestel naar Vlaardingen, w het van een noodlandingsgestel werd voorzien, om over de rijweg naar Valkenburg te worden ge sleept. De aankomst in Vlaardingen H.M. de Koningin ontving K.N.I.L.-mannen H. M. de Koningin heeft ten Paleize Soestdijk de delegatie van Ambonnese" militairen van het vroegere K.N I L. ont vangen, benevens een delegatie van Indo-Europees vroeger dienstplichtig en reservepersoneel van het K.N.I.L., ten einde hen in de gelegenheid te stellen hun belangen toe te lichten. Loonsverhoging in tuinbouw even opgeschort De gezamenlijke standorganisaties in het Westland adviseren de werkgevers in de tuinbouw, alvorens over te gaan tot het uitbetalen van de door de rege ring voorgeschreven 5 pet loonsverhoging per 9 September de beslissingen van de organisaties af te wachten. Zodra het mogelijk is, zullen nadere mededelingen volgen. 128 Schotse mijn werkers opgesloten Modderstroom belet toegang en dreigt mijnschachten te vullen Tengevolge van een kleine grondver schuiving door storm en harde regenval zijn de toegangen tot de Knockshinnock- steenkoolmijn te Conmock in Schotland dooreen stroom van modder versperd. Hierdoor zijn 128 mijnwerkers, bijna de gehele middagploeg, opgesloten. De brandwyeer is in allerijl begonneh met het wegpompen van het grondwater, teneinde te verhinderen, dat dit de mijn bereikt, in welk geval de mannen onder de meest tragische omstandigheden een Verdrinkingsdood zouden sterven. Voorts dreigt de modderstroom, die bijna niet te stuiten is, in de mijnschacht Het gat in de boven de schacht inge zakte grond is 100 bij 50 meter. Tenge volge van de ontsnappende gassen kun nen dé met zuurstofapparaten uitgeruste reddingsploegen geen gebruik maken van mechanische graafwerktuigen of dynamiet. Zij moeten zich met houwelen een weg banen door de wand van steen kool, die hen van de ingeslotenen scheidt. Gemeld wordt, dat tegen 4 uur van nacht acht man kans hebben gezien te ontsnappen. Volgens geruchten zouden 13 man opgesloten zitten in een deel van de mijn, vanwaar ontsnapping totaal on mogelijk is. Elke 15 minuten stuurt de ploegbaas der ingesloten mannen, die allen nog in leven zijn, telefonisch een boodschap naar boven, die de wachtenden weer hoop geeft. Vannacht en in de vroege morgen stroomden duizenden mensen, onder wie familieleden en kenissen der ingesloten mijnwerkers naar de mijn, welke een der modernste van .Schotland is.. Weer brandstoffenbijslag Evenals vorige jaren zal in de komen de winter aan personen die een uitke ring ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling en de zelfstandigenregeling (groepen A en B) een (brandstoffenbijslag worden verstrekt Narriman Sadek, het 17-jarige Egyp tische meisje, dat blijkbaar erg in de gunst staat bij Koning Faroek van Egypte en wier naam zelfs genoemd werdin verband met een huwelijk met de Egyptische vorst, wandelt in Genève. Er gaan herhaaldelijk vreem de geruchten over de Koning, voor al na zijn jongste bezoek aan de Rivièra, waar hij het er nogal goed van genomen-heeft. En wat Narriman Sadek betreft; de berichten over deze EgyptiÉche schone hebben in de we reld; veel opschudding verwekt. Doch Narriman (links) geniet hier blijk baar onbezorgd van het Zwitserse land. De dame rechts is de echtge note van de Egyptische ambassadeur in Zwitserland hem vrij- r garen bij want die r belasting „Geelt acht" voor Korea „Een kruippakkie", zei ,/t Bruggenhoofd' misprijzend Op- en aanmerkingen niet van de lucht in de nieuwe Alexandeikazerne (yan. een onzer verslaggevers) SERGEANT-FOURIER D, SINRELDAM en de garnizoens-kledingbeheerder in Den Haag, adjudant J. Grundeler, misten vatiochtend de cahtine, teen de eerste honderd vrijwilligers voor Korea zich kwamen melden, orn.de kleding in ontvangst tenemen. Het was een stel ruige knapen, dat, op het voorplein van de nieuwe Alexanderkazerne, het eerste bevel „geeft acht" van de nog in burger commanderende korporaal opvolgde en daarna, min of meer militair, afmarcheerde in de richting van het kledingmagazijn. den met nieuwe uniformen uitgerust, het schoeisel behoort tot het' allerbeste dat de Nederlandse fabrieken maken en het is waarschijnlijk in de jungle beter bruik baar dan de chique Amerikaanse schoe nen met peau de pêche-opnaaisel! De baret is die, welke alle Nederland se soldaten dragen. Intussen zijn er nu 600 vrijwilligers goedgekeurd. Het is mogelijk uit hen twee tirailleurscompagnieën samen te stellen. Nog steeds aanmelden Dat betekent niet, dat de Nederlandse bijdrage niet groter zal zijn,- want er is nog steeds gelegenheid zich aan te mel den. Ook de keuringen gaan nog door. De nu opgekomenen trokken de werk- pakjes, die hen als eerste uitrustings stukken verstrekt waren en die inder daad uit. oude voorraad afkomstig waren aan. Zij gingen toen hun kwartieren in orde maken. Hun soldij gaat direct in en zij ontvangen, in de kazerne, de allerzwaarste voeding. Volgende week worden zij definitief Het was zo, dat iedereen zien kon, met nog niet zó erg oudgedienden te doen te hebben. Er waren twee knapen in uniform onder. Die hadden hun Durger- pakje verkocht om aan geld- te komen, Daaro nuverschenen ze in hun O.V.W.- plunje. Een kwartier later dromden ze weer naar buiten: zwaar gedesillusioneerd. „We hadden gedachf'e zo vertelde ons een jongen uit Watergraafsmeer, „dat we Amerikaanse uniformen zouden krijgen- Zo van die mieterse jungle schoenen en -vlotte kepi's weet U wel? Maar een kruippakkie meneer! En als ze ons nu maar niet dezelfde wapens als in Indonesië geven, want dan zijn we helemaal de klos. Je had daar stenguns, die je eerst eeen keer op grond moest gooien, voor je er schieten kon". De hoofddeksels vonden ze vliegdek schepen en de schoenen baggerlaarzen, enfin er werd echt degelijk gekankerd, wat immer een graadmeter voor een goede stemming is. Toen „het bruggehoofd", een zware jongen in een hemelsblauw overhemd, die om zijn uitgebreidheid direct die naam gekregen had, zich in zijn broek wrong, waren de belangstelling en de deelneming algemeen. „Hem zetten we in de Naktong en dan is het daar zo O.K.", zei de man uit Watergraafsmeer. Nieuwe spullen Intussen -vertelde de adjudant Grun deler ons een ander verhaaltje over die militaire kleding. Alle vrijwilligers wor- DAT bij het slopen van een bunker san de Maas bij Blerick het stoffelijk overschot werd gevonden van een Duit ser, hetwelk er reeds van Mei 1940 moet hebben gelegen- DAT het sanatorium Hornerheide te Horn (L.) er twee paviljoenen bij krijgt. DAT een dokwerker gisteravond in de jordaan tijdens een ruzie een betonwer- Ker met een mes in de arm stak. DAT de Haarlemse gemeenteraad rui me credieten heeft verleend om de Waarderpolder voor de industrie te ont sluiten. DAT de passiespelen te Tegelen tot dusverre dit jaar ruim 100-000 bezoekers hebben getrokken. DAT in October in het Frans Hals museum te Haarlem een demonstratie- tentoonstelling wordt gehouden over het restaureren van tapijten. DAT ir J. W. C. op den Kamp, hoofd bedrijfsingenieur van de staatsmijn Hendrik, gisteren op 62-j. leeftijd in RumpenBrunssum is overleden. DAT de Zuidafrikaanse minister van vervoer, P. O. Sauer, die tot 15 Sept. ons land zal bezoeken, Maandag tegen zes uur op Schiphol aankomt. DAT de kapt. t. z. van de technische dienst H. Embroek. die gepensionneerd hoofd van de onderafdeling bevoorrading van het ministerie van Marine, benoemd Is tot officier in de orde van O. N. (met de zwaarden). DAT mevr. Ketelaars uit St Oeden- rode, die in een op een koopdag aan geschafte oude pan f 1300 vond, het be drag teruggaf en f 130 beloning kreeg. DAT het R.K. instituut voor vorming van leerkrachten in de gymnastiek al leen voor het komende jaar van Tilburg naar Den Bosch wordt overgeplaatst. DAT prof. dr J- H. Boeke van Leiden Nederland zal vertegenwoordigen op de conferentie van het „Institute för Paci fic relations", welke van 2 tot 15 Octo ber in Lucknow (India) gehouden wordt. DAT de kolonel H. M. G. J. Lentz van de generale staf is overgeplaatst naar het regiment Limburgse Jagers en de luit.- kol. D. J. ter Haar is geplaatst bij het regt inf. Oranje Gelderland. DAT dagelijks 19.000 mijnwerkers in autobussen worden vervoerd over een in totaal 1000 km lang net, hetgeen 2>,<> mil- lioen gulden per jaar kost. DAT gisteren in Rotterdam f 1000 of 40 dagen is geëist tegen de 46-j. J. B. directeur van een N. V. in IJsselmonde, die een gedeserteerde militair waar schuwde dat de politie hem zocht. DAT gisteren in Hardingxveld de 4000-tonner Sirius voor Finland te water is gelaten. DAT de Ned. onderzeeboot O 24 giste ren in Portsmouth is aangekomen voor een bezoek aan het Britse hoofdkwartier van de onderzeeboten. DAT mej. Chr. Noë uit Den Haag en A Bicker Caarten te Leiden in het be stuur van de Bond Heemschut gekozen zijn. DAT de Koningin en de Prins tijdens hun bezoek aan Friesland ook een ten toonstelling „Van veenkolonie tot in dustrieplaats" in Drachten zullen be zichtigen. DAT enkele regeringsvertegenwoordi gers en 50 fruitkwekers uit Noord-Frank rijk zich in twee dagen tijds in Zeeland en de Betuwe op de hoogte stelden van de fruitteelt. DAT ongeveer dertig leden van de fe deratie van vrouwenclubs in de Ver. Staten gisteren voor een kort bezoek uit Kopenhagen in ons land zijn aange komen. DAT de 72-j. Th. Elzinga uit Steenwij- kerwold in Apeldoorn met zijn rijwiel met hulpmotor slipte en een dodelijke val maakte. DAT G. R. Oosthoek en A. Baartman, resp. scheepsbouwer en tereinknecht, de zer dagen 40 jaar in dienst van de Kon Rott. Lloyd waren en C. Schoorel, on derbaas van de bankwerkers. 25 jaar. DAT de Amsterdamse Fordfabriek 29 landbouwtractoren belangeloos ter be schikking stelt om de versierde wagens van het Aalsmeerse bloemencorso mor gen door de straten van de hoofdstad te trekken en de Koningin en de Prins een zilveren medaille als prijs voor dit corso schonken. DAT op Schiphol een hooggeplaatste KLM-functionaris is aangehouden, die van deviezensmokkel werd verdacht, en hij buitenlandse bankbiljetten bleek te bezitten. DAT J. J. Demand, inspecteur bij de technische dienst van de H. A. L. giste ren 40 jaar in dienst was. DE BESLISSING van de regering inzake de loonsverhoging heeft de gemoederen allerwegen in beroèring ge bracht. De vijf procent vormde het ge sprek van de dag. Maar de meningen .varen verschillend- Dat is niet zo ver wonderlijk. Een grootfabrikant beziet deze zaak anders dan de arbeider, een kleine ondernemer denkt er anders over dan de middenstander-winkelier of de man, die van zijn rente leven moet. Nogmaals, dat is niet verwonderlijk, omdat elke groep zijn eigen, soms tegen gestelde belangen heeft. Maar ook onder de mensen van dezelf de groep komt men tegenstrijdige meningen tegen. De een juicht de ge nomen beslissing toe. de ander zegt: „Het helpt toch niets", een derde*voelt zich gegrepen door het de verhoging in salaris vc wel onbetekenend maakt, betoogt, dat de enige, die spint, minister LieftinCk krijgt weer heel wat m binnen, Sommigen zyn content met de loons verhoging, anderen zeggen: „Zonder prijsstop betekent het niets, want de prijzen worden nu al verhoogd". Maar iedereen begrijpt wel, dat prijsstijgingen ook veroorzaakt worden door verhoging van de grondstoffenprijzen door het buitenland en daar hebben wij niets in te zeggen. „Daarom een gedeeltelijke prijsstop", zeggen anderen. Als de regering zegt: „de loonsverho ging niet doorberekenen", dan zegt de kleine ondernemer: „Als dat niet mag, dan gaat mijn zaak eraan". „De grote bedrijven kunnen die loonsverhoging best zelf betalen", zegt weer een ander, „want sinds 1948 is 6 pet van de arbei- cersinkomsten verhuisd naar de inkom sten van de ondernemers." Soortgelijke meningen zullen ook on der onze lezers leven. We zouden het op prijs stellen, die te vernemen, liefst van allerlei soorten mensen. Van de havenarbeider evengoed als van de leraar, van de winkelier zowel als van de bouwarbeider en de ambtenaar, van de directeuren van de grote bedrijven en van de huismoeders- Ja-, ook die laat- sten, want zij hebben elke dag te maken met de spanning tussen lonen en prijzen. We stellen ons voor een staalkaart van deze meningen te publiceren en deze zo mogelijk te doen volgen door een samen vattend artikel. Want dit staat vast. de kwestie van loonsverhoging en prijsstop raakt niet een enkele groep, is niet een kwestie van werkgever en werknemer alleeA, neen, het raakt ons allen, heel ons volk. Het vraagstuk lonen en prijzen heeft te maken, met sociale rechtvaardigheid, maar ook met economische mogelijkhe den, met verhoogde productie en export evengoed als met werkloosheid. Daarom heeft het zin ook via de eigen krant over deze dingen van gedachten te wisselen- Schrijft u dus zoveel moge lijk. Stuurt uw brief naar de redactie en zet op de enveloppe: „Wat is uw mening". Dreigbrieven Verschillende hedenmorgen onder de wapenen gekomen vrijwilligers voor Korea vertelden ons, dat zij dreigbrieven ontvangen hadden. Ge adresseerd: „Aan de beroepsmoorde- Zij r niet onder de indruk. Want deze vrijwil ligers zyn zo! Eén van hen heeft nog net kans af te studeren en, met zijn doctoraal- rechten naar Korea te gaan. „Maar wat wil je daar doen?" heeft men hem ter keuring gevraagd. Hij zei dit: „Van alles, als ik maar in de voorste linie kan staan!" in de kleren gezet. Dan is de inhoud van acht drie-tonners met kleren, die voor hen nodig is, gesorteerd. Want die ligt nu verspi-eid over het kledingmagazijn. Schoenen hier, gymnastiekschoenen daar. riemen weer ergens anders. „En" zegt de fourier wanhopig: „zoek daar nu maar 40 uit." Ook mantels hebben aangeknipte mouwen. In het Scheveningse Kurhatis toonde Metz gisteren dit model, waarbij het voorpand een kleine pelerine heeft. Uit een sleutel als sierspeld wordt de corsage gesloten Naar Koreatwee compagnieën Per 1 October yaar voor vertrek Aan de Ver. Naties is officieel mee gedeeld, dat Nederland een détachement van de Koninklijke landmacht ter sterk te van twee compagnieën infanterie met staf naar Korea zal zenden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het uiteindelijk drie compagnieën zullen worden. De soldaten worden met Brits materiaal uitgerust. Per 1 October zullen de troepen voor vertrek gereed zijn. Ne derland zorgt voor het vervoer naar WEERBERICHT Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later bre kende bewolking. Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en West. Ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). #32 ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6 0419.10; maan 2.04— 8.32 uur. 12 Sept. N.M»

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1