Acht taken voor de Nederlandse vloot WACHTMACHINIST KOERIERS De avonturen van GERTJAN en MAARTJE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1 De begioting van Maiine Pas in 1955 is zij op de vereiste sterkte te brengen MINISTER SCHOKKING heeft in de thans verschenen Memorie van Antwoord bij de begroting van Marine een opsomming gegeven van de taken, die de vloot heeft te vervullen en van de eenheden, die nodig zijn, om deze taken te kunnen vervullen. De bewindsman erkent hierbij, dat binnen het kader van het Atlantisch Pact van een zekere prioriteit t.a.v. de taakvervulling en daarom ook van de vlootopbouw sprake is. Het internationaal overleg maakt uit, wie de middelen moet leveren. De ern stige internationale toestand heeft gelukkig geleid tot een volledige over eenstemming van opvattingen. De taken, die de Marine heeft te ver vullen, zijn de volgende: a. Het in Atlantisch verband bescher men van de aanvoerwegen in het Zuide lijk gedeelte van de Noordzee, het open houden en beschermen van onze havens en zeeverbindingen. Hiervoor zijn nodig: onderzeebootjagers, escortevaartuigen en op de wal gebaseerde vliegtuigen voor de onderzeebootbestrijding. Voorts op de wal gebaseerde vliegtuigen voor de be strijding van vijandelijke vliegtuigen. Tenslotte mijnenvegers en kleine vaar tuigen voor de bescherming van havens b. Het in Atlantisch verband in be perkte mate deelnemen aan de bevei liging der zeeroutes buiten het onder a. genoemde zeegebied. Hiervoor moeten ter beschikking staan: aan boord van een vliegkampschip gestationneerde vliegtui gen, zowel voor verkênning als voor on derzeebootbestrijding en voor afweer van vijandelijke vliegtuigen. Voorts kruisers voor luchtafweer omdat het vliegkampschip voor luchtdoelbatterijen onvoldoende plaats biedt en ter bestrij ding met zwaardere artillerie van opper vlakteschepen, die convooien aanvallen: bovendien moet rekening worden gehou den met omstandigheden, die zich kun nen voordoen, waardoor vliegtuigen niet kunnen opstijgen. Ook zijn voor deze taak nodig onderzeebootjagers ter bestrij ding van onderzeeboten en als aanvullen de artalleriesteun bij aanvallen uit de lucht en door oppervlakteschepen. Ten slotte zijn hier nodig onderzeeboten ter bestrijding van boven- en onderwater- strijdkrachten. De minister wijst er in dit verband op dat dit type schip een steeds grotere rol gaat spelen bij de be strijding van soortgenoten: c. het verlenen van maritieme bijstand aan de eigen koopvaardij op de zeeroutes welke buiten het Atlantisch verband val len. Hiervoor is hetzelfde materieel nodig als voor de onder b. genoemde xaak; d. de flankbeveiliging der landstrijd krachten op het IJsselmeer en in de Waddenzee. Hiervoor kan worden vol staan met kleine, snelle, bewapende vaartuigen: e. de maritieme beveiliging van Suri name, de Nederlandse Antillen en Nieuw- Guinea. In het bijzonder voor de beveili ging van de in verband met de olieraffi naderijen strategisch zo belangriik Ne derlandse Antille nzal 't nodig zijn, voor de vervulling van deze taak te beschik ken over de middelen, ook genoemd onder a. en b. De nadruk valt in het bij zonder op de bescherming van de zee- routes van de olietransporterende tan- kervloot. f. De maritieme samenwerking in het verband van de Nederlands-Indonesische Unie. Indien de Unie-samenwerking buiten concrete vorm zou gaan aannemen is het voor een eilandenrijk als Indonesië nodig, te beschikken over alle middelen, onder a t/m d genoemd. Eigenlijk zou Indonesië hier zelf voor moeten zorgen, maar daar de gehele Indonesische vloot nog moet worden opgebouwd en al het personeel nog moet worden opgeleid, zal voorshands het accent wel moeten vallen op de Koninklijke Marine. Inmiddels zijn echter nog geen concrete afspraken ge maakt, waarom deze taak voorshands dan ook pro memorie gehouden wordt. g. Het nakomen van verplichtingen, voortvloeiende uit het Handvest der Ver enigde Naties. De hiervoor benodigde middelen zullen worden bepaald door de in elk geval te verrichten taak. Voors hands is het zenden van Hr Ms Evertsen naar Korea de meest recente illustratie van een taak, als hier bedoeld. h. Het beschermen, zowel in vredes- als in oorlogstijd van de Nederlandse be langen, daar waar slechts mobiele strijd krachten deze bescherming kunnen ver lenen Ook hier worden de benodigde middelen bepaald door de in elk concreet geval te verrichten taak. zij het, dat de historie hier enige richtlijn kan geven. Verwezen wordt o.a. naar het zenden van de kruiser Hr Ms Sumatra naar Shang hai en de convooibescherming tijdens de Spaanse burgeroorlog in de Straat Gi braltar. De bewindsman concludeert, dat, gelet op de aangegane verplichtingen en de te beschermen belangen, de Nederlandse vloot, zoals deze voor 1955 is geprojec teerd, wat betreft de typen, aan de ver eiste samenstelling zal voldoen- Hij merkt daarbij op, dat het noch uit een oogpunt van financieel, noch uit een oogpunt van personeels- en materieel beleid mogelijk zal zijn, een maritieme macht te scheppen, die alle hiervoor ge noemde taken gelijktijdig zal kun nen vervullen. Daarom moet ten volle profijt worden getrokken van de speci fieke eigenschap van een vloot: de mo biliteit. Op dit ogenblik zijn nog geen mijnen vegers in de nieuwbouwplannen opge nomen. Dit komt, omdat aanvullende mijnenvegers zijn aangevraagd in het kader van de militaire hulp- en steun verlening. Reeds werd een aantal toege- wezen en verwacht wordt, dat wij nog wel meer zullen krijgen. Aanbouw voor vervanging van de thans in dienst zijn de mijnenvegers maakt nog een punt van overweging uit. Alles zal in het werk gesteld worden cm te bereiken, dat de Nederlandse bij drage in de beveiliging der zeeroutes binnen de begrenzing van de in 1955 gereedzijnde vloot zo groot mogelijk zal zijn. Een en ander is echter afhankelijk van de aard en de omvang der taken, die eventueel gelijktijdig vervuld i ten worden. De vertraagde opdracht tot de bouw van de tweede serie onderzeebootjagert en de vier onderzeeboten, waarvan sprake was in de Nota van Wijziging zal geen latere oplevering van deze schepen tot gevolg hebben, zo verklaart de bewindsman. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Naar De Blauw» Vloer Haast elke dag komt het voor. dat een auto of bus strandt op de Alphense brug, vooral nu het verkeer over deze brug zo intensief is geworden. Gisteravond om half negen echter gebeurde er iets, dat grote ongelukken tengevolge had kunnen hebben Een gezelschap uit Wor- merveer passeerde omstreeks kwart over acht de brug in de richting Hoge Zijde op weg naar Avifauna, toen een der autobussen te ver naar rechts uit haalde voor een vraahtauto, die gepar keerd stond voor bakkerij Hoogeboom. Het gevolg was, dat de bus met het rech tervoorwiel van het muurtje afreed en schuin wegkan telde tegen de voorpui van café De Blauwe Vloer. In de auto bus dreigde een paniek te ontstaan, ter wijl enkele voetgangers maar ter nau- w er nood konden wegkomen. Na een half uur van hard werken en een verkeers stremming van bijna drie kwartier was ook dit euvel verholpen en kon de bus met een beschadigd onderstel naar Avifauna. BENTHUIZEN Ongeval op land Op het land van de landbouwer A. Eeden Petersman had gistermiddag ongeval plaats, waarbij de heer G. B. een ladder viel en hierdoor een baal stro op de lendenen kreeg. Dokter De Bruijn Zoetermeer was spoedig ter plaatse aanwezig en adviseerde de heer B. ziekenhuis HAZERSWOUDE Feestavond Chr. Oranjevereniging De Chr. Oranjevereniging belegde gis- ■ren in het gymnastieklokaal een feest avond in verband met de kroningsdag op 6 September 1948. De heer B. Of- fringa sprak een openingswoord, nadat twee coupletten van het Wilhelmus wa ren gezongen en Psalm 150 voorgelezen. Het dubbelmannenkwartet o.l.v. de heer D. v. d. Bosch zong ook twee liederen. Vervolgens kwam dé opstellenwedstrijd van de heren C. de Gelder en D Hasse- fras ovèr het onderwerp Ongenoemde Doden aan de orde. De hersengymnastiek had goede aftrek. Ook de samenzang d^ed het als van ouds weer best. Voorts werd een rljmwedstrljd gehouden het onderwerp Oranje en Hazersivou voordraohten werden verzorgd door de heren P. Helmus, P. de Kruijf en Rade maker. De heer M. Jansen sloot deze avond, die veel belangstellenden heeft getrokken. KATWIJK Burgemeester reikte onderscheidingen uit Gistermorgen reikte de burgemeester in het raadhuis aan een aantal personen het oorlogsherlnneringskruis Nederland Mei 1940 uit. Het betrof de heren W. MasmeUer, G. Mejjvogel, F. G. Noten boom, D. van den Oever, W. Olie mans, C. Ouwehand, T. Ouwersloot, H. van Paridon, A. van Rijn en J. van Rün. Voorts ontving nog een aantal heren het ereteken voor orde en vrede. Deze laatste onderscheiding krijgen alleen zij, die in Indië zich in de laatste jaren hebben on derscheiden. Het waren de heren T. Ouwehand, D. A. Remmelzwaal en J. van Rijn. Niet aanwezig waren de heren D. de Moojj en P. de Winter, aan wie het ereteken zal worden toegezonden. Inwonertal toegenomen Het inwonertal van Katwijk was per 1 Augustus 22 141, Per 1 September is dit (voorlopig) 22.167. RATW11R AAN DEN RUN KD.C. (dam)-nieuws De Katwijkse damclub „K.D.C." heeft haar winterseizoen geopend. De voorzit ter. de heer J. Schoneveld. richtte zich op de eerste speelavond in het bijzonder tot de heer W. Böttcher, die na jaren lange actieve arbeid in en voor de ver eniging in verband met drukke werk zaamheden de damclub gaat verlaten Spr. stelde voor hem tot erelid te ma ken, wat met applaus werd begroet. De heer Böttcher sprak woorden van dank. Hierna werden de bij het kampioen schap van Katwijk behaalde prijzen uitr gereikt. De kampioen eerste klas, de heer Jac. Vreke, ontving de „Kroon"- wisselbeker, in de tweede klas was het de heer J. Heemskerk, die een kleine beker en een diploma ontving. Gespeeld werd verder voor de „dokter Bergman"-beker en voor de bordenbe zetting. De uitslagen zijn: le Klas: F. SpierenburgVarkevisser 20; Jac. FrekeG. Koelewijn 20: H KoelewijnA. Barnhoocn 2-0; J. Scho neveldL. Laven 11; J. HouwerA. A. Vooljs 1—1. 2e Klas: Jac. HeemskerkH.Durieux 20; P. van DuijvenbodeG Freke 2 0; Jac van Delft—Ab. van Beelen 2—0. KATWllK AAN ZEE Opbrengst bazar De bruto-opbrengst van de bazar, die „Hercules" hield, bedraagt 1600. Daar de vereniging een zeer groot gebrek aan toestellen heeft, blijkt dit bedrag niet voldoende te zijn. In de kortst mogelijke komen en daarom zal binnenkort een verloting op touw worden gezet. Jpbileum D. Hoek Vooral in de laatste jaren mochten vele medewerkers bij de N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk" het feit •denken, dat zij 25 jaren aan dit be drijf verbonden waren. Nu was het de heer D. Hoek, Abeelplein 5, Katwijk aan Zee, die zijn 25-jarlg jubileum vierde. Te half tien 's morgens werd de jubilaris met vrouw en kinderen op het directie kantoor door de heren dr G. C. A. van Dorp en drs G. C. Th. van Dorp ontvan- hartelijk begroet; de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontbrak hierbij niet. Vervolgens werd de heer Hoek in de fabriek, temidden van het gehele perso neel, gehuldigd. Dr G. C. A. van Dorp prees de jubilaris om z\jn ijver en opge wekte plichtsbetrachting; andere spre kers sloten zich hierbij aan. Bloemen manden en geschenken werden aange dragen en een tijdlang bleef het perso neel gezellig bijeen, terwijl verversingen werden aangeboden. Geslaagd De heer J Parlevliet behaalde te Utrecht het diploma horlogemaken. Ook bedankt Ds J J. van der Krift, Ned. Herv. pre dikant, heeft bedankt voor Sneek. Hoog en laag water Vrijdag 8 September: hoog water 0.05 en 8.00, laag water 12.47 en 20.32. KOUDEKERK a/d RIIN De jeugd hield appèl Uitgaande van de Herv. Jeugdraad en de Geref. Jeugdcentrale, werd in de Geref. Kerk een jeugdappèl gehouden, dat bedoeld was als inleiding tot .de wintercampagne. Ds Poort opende het samenzijn, waarvoor goede belangstel ling bestond. De eerste spreker was ds G. van Duinen, Geref. predikant te Was senaar-Zuid, die zijn gehoor bepaalde bij de woorden uit Richteren 6, gespro ken tot Gideon: „Ga dan heen In deze Uwe kracht". Allereerst schilderde spr. de toestand van land en volk ten tijde van Gideon Hij wees er op, dat een woord eerst kleur krijgt door de omstandigheden, waaronder, dat woord wordt gesproken. Ten tijde van Gideon zat de oorlog er achter. Tot Gideon, de onderduiker-ae- faitist, worden de woorden gesproken, maar ook tot de jeugd van vandaag. Jong-zijn betekent: staan aan de start lijn van het leven en de bedoeling van de jeugdarbeid is geen wegduiken, doch klaar maken voor het leven. De jeugd van heden hangt tussen God en Chaos, is glashard. De problemen stapelen zich op en onwillekeurig rijst de vraag op: hoe is het mogelijk, dat zo'n woord in dergelijke omstandigheden gesproken kan worden. Het antwoord blijft niet uit: Toen zag de Heere op hem. Wij staan niet alléén in dit levei God is met ons en in de Kerstnacht heeft Hij Zich tot ons gewend. IJverige Bij belstudie is plicht. We leven in een ver schrikkelijke wereld in de schaduw var de atoombom, doch ook onder de scha duw van het Kruis, in welk teken wij zullen overwinnen. Ds H. M. Cnossen, Ned. Herv. jeugd- predikant te Gouda, sprak reist door de wereld". Het leven, aldus spr., is geen hotel, waar we maar kun nen bestellen, waar we zin in hebben Dikwijls gebeurt er iets, dat wij mei wensen en velen zijn er, die wensten nooit geboren te zijn. Spr. stelde zich mi zijn woord naast de jeugd en vroeg zich af: Is er nog wel belangstelling? Je moet je niet laten meedrijven op de stroom, maar nuchter zijn en verantwoordelijk heidsbesef bezitten. Nuchterheid geeft kracht, angst verlamd. Zoek ook niet de weg van de minste weerstand, doch reis je reis met blijd schap, gelijk de Kamerling deed met de Bijbel op zijn knieën. De jonge mens van tegenwoordig heeft geen tijd om stil te zijn. Hij is bang voor de stilte. Is hij ook bang voor Gód? Christen-zijn be tekent: je geheel overgeven en woeke- met de taleniten, die je geschonken oorzieningen aan gebouwen, in ge bruik bij het Ned. Legermuseum te Lei- m, voor de som van 19.000. Geboren: Anthonius J. C., z. v. D. G. de Rooy en W. J. v. d. Zon; Cornelis, z. r. D. Demoed en M. de Jong. zijn. Spr. eindigde zijn aandachtig gevolgde rede: „Wij zijn Gods kinderen en reizen door de wereld. Aan het ein-d levensbaan staat de Veder, Die op de mensenkinderen wacht.'' Ds Wolven wees in een slotwoord op het feit. dat een echt appèl nooit ge sloten wordt, doch moet worden uitge voerd. Nadat ds Wolven in dankgebed was voorgegaan, werd de samenkomst gesloten met de Avondzang. Nog meer werk Wed. van Driel alhie: tijd wil het bestuur aan toestellen zien te is opgedragen het dóén van herstellingen uitvoer bracht. LEIDERDORP Gemeenteraadsvergadering Morgenavond kwart voor 8 komt de gemeenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen. Agenda: Voorstel tot wijzi ging centrale verwarming in een olie stookinrichting naar de nieuwste prln- ldem tot onderhandse aanbeste ding van het opruimen van de brug in de Berkenkade. Geeft met milde hand! Ook in onze gemeente wordt Zaterdag :n collecte gehouden voor het sanato riumfonds „Draagt elkanders lasten" van het Chr. Nationaal Vakverbond. Het doel bekend en dit fonds heeft hard geld nodig, dus LEIMU1DEN De raad behandelde enkele zaken Burgemeester J. A. Bakhuizen richtte na de opening van de raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, woorden van deelneming tot de heer Th. M. Obdeijn, wiens zoon in Indonesië 'S overleden- Op verzoek van Ged. Staten bracht de raad enkele wijzigingen aan in de ge meenterekening. dienst 1948 en in de bouwverordeningen. Op 12 September zal het onderhoud met de heren Donner en La Gro plaats vinden. Besproken zul len worden de te nemen maatregelen om tot ontsluiting van de weg aan de Zuid zijde van de Drecht te komen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot vaststelling van een tijdelijke regeling inzake ziektekosten-verzekering van het gemeentepersoneel. De maxi mum tegemoetkoming der gemeente zal bedragen f 100 per jaar. De R. K- meis jesschool kreeg geld voor de aankoop van een snelblusapparaat. Op de begro ting 1950 werd geplaatst de post van f 2953.40 voor de aankoop van meubi lair voor het eerste leerjaar en f 750 voor leermiddelen ten behoeve R. K. jongensschool. Eveneens gebéurde dit met f 63 70 voor gordijnen, f 449.43 voor leermiddelen en f 568 voor een af rastering van het speelplein van de R. K. meisjesschool. De raad besloot tegen de afkoopsom van f 5000 over te nemen: onderhoud, eigendom en beheer van d( achterdijk van de Grote Heilige Geest- polder. R11NSBURG Ook hier een „D.E.L."-collecte Zaterdag wordt ook in onze gemeente een collecte gehouden voor het fonds ..Draagt Elkanders Lasten" van het Chr Nationaal Vakverbond. Onnodig om deze collect* warm aan te bevelen! R.D.C. (dam-) nieuws De eerste ronde voor de bordei petitie is prima verlopen. Ondanks het feit, dat vele spelers in vier maande: niet achter het bord hadden gezeten werden er geen blunders gemaakt. Allen speelden met de klok. De eerste uitsla gen zijn: le klasse: A. BrinkA. Vletter 0—2; A. v. d. MeyP. van Egmond Jzn -1; J. v. d. Mey—F. A. Verkuil 1—1; Joh. KromhoutH. Ravensbergen 11 SchoneveldW. Leeuwenburg 02; 2e klasse: H. VoorbergenC. Zandbergen b—2; S. Heemskerk—H. Verkuil 0—2; W. d. HaakR. Heemskerk 02; C Jun- geriusL. Noort 20; 3e klasse - mJ. C. Hoge woning 20; J. P. BergKr. Leeuwenburg 20; KromhoutD. van Starkenburg n. gesp.; C. KromhoutAlb. v. d. Meij 02; sse: C. Schaddee van DoornAlb. Meij 0—2; M. Binnendijk—A. i Delft, n gesp.; M. van Duin—F. Bou- man 2—0. TER AAR Dames beleefden spannende ogenblikken De dames van de Vrouwenvereniging, die eerf bezoek aan de Artis hebben ge bracht, maakten op dit pleziertochtje enkele spannende ogenblikken mee. waarin de schrik hun begrijpelijkerwijs danig in de benen schoot. Zij waren er namelijk getuige van hoe een 4-jarig kind, dat kans had gezien de eerste af rastering van de leeuwenkooi te pas seren, door de koning der dieren werd aangevallen. De uitgeslagen klauw kon het kind gelukkig net niet bereiken en de ogen van de oppasser wisten te voor komen, dat het dier zijn plan verder ten VALKENBURG Praatje met de wet houders (Van onze correspondent) Het was gisteren precies een jaar ge lede», dat het college van B. en W. va Valkenburg een totale verandering or derging. Immers, door het uittreden va hen. die in de vorige periode deze fum ties vervuld hadden, moesten twee niet wethouders worden gekozen. E ïn Poot en Ouwersloot werden als zi ig aangewezen. We hebben hen gis- .vond tijdens hun spreekuur een gezocht en hun het een en ander ge vraagd over hun bevindingen. llereerst dat spreekuur; dat was uws voor onze gemeente. Vroeger den tal van zaken afgehandeld bij di wethouders thuis. Men kwam op de on mogelijkste tijden hun aandacht vragen dikwijls de meest onbeduidende din gen. Daar voelden deze heren niets voor. een spreekuur. Op mijn vraag, veel gebruik van gemaakt wordt, kreeg ik een antwoord, waaruit bleek, dat de dorpelingen ook aan deze r igheid gewend moesten raken. Er m Woensdagavonden, dat men half acht tot tien uur in de weer Wel niet altijd zaken van groot belang, r dat was ook niet nodig. Allerlei .nderingen en verbeteringen zijn toch het gevolg van deze gesprekken tijdi het spreekuur. In het begin waren ,oude zaakjes", die opgeknapt worden, maar daar is me wel door heen. wethouders waren zeer tevreden le vlotte afhandeling van de ge naken. 's Maandagsavonds verga derde het college van B. en W.; Dinsdags werden de zaken op papier gezet t daaropvolgende dag kregen de belang hebbenden het antwoord. Op de duur be vredigt deze vlugge manier van afhan delen een ieder. Wel moest in het afgelopen jaar veel achterstallige administratie ingehaald worden. Het personeel van de secrc 'heeft zich hierbij ook uitmuntend ge- •d. Het vorige jaar bijv. was de ge meenterekening van 1941 nog niet vol komen afgehandeld; thans is men bezig met de gemeenterekening van 1948 Wi enigszins thuis is in de gemeentelijke huishouding kan wel begrijpen, dat dit financieel voordeel moet bete- Ook het uiterlijk van onze gemeente heeft in het afgelopen jaar vele vers deringen ondergaan. Dit is zeer zeker danken aan de grote activiteit van zijde van B. en W. Wel zal een leder niet •vreden gesteld zijn, maar het wa jn vreugde te vernemen, dat de wethou ders met grote opgewektheid hun drukke functie waarnemen. Moge de gemeente Valkenburg daar nog lang de vruchten van plukken. Burgerlijke stand Gehuwd: J. Feenstra en J. de Wit. Financiële berichten k De organisatie voor de Europese I nomische Samenwerking heeft in rapport aan Amerika voorgesteld, d« legging van Amerikaans kapitaal West-Europa aan te moedigen door ranties te geven tegen oorlogsrisico, eontróle op buitenlandse belegginget verminderen en bepaalde fiscale rechten te verlenen. Ook wil zij, dat de wereldbank jepeler politiek zal volgen. Ierl heeft voorgesteld een fonds in te ste hulp i onontwikkelde landen VOORSCHOTEN Gevonden en verloren Gevonden: Lipssleutel, vijf honden, zakmes, militaire tas, twee brillen, zil- armband, paar kindersandaaltjes, sleuteltje, rozenkrans, twee portemon- naies met inhoud, autowlel met band, kinderarmbandje, vulpen, schaartje in etui, bal, bruine herenhandschoen, laad bomen, twee maal een dameshandschoen, twee rubber-matjes, vulpotlood, zilveren kettinkje met hanger, twee balpuntpen- Verloren: twee portefeuilles met in houd, zeil, broche, damestas met inhoud, bruine plastic regenjas, rok, sleuteltje, petje, polshorloge, vulpotlood, kinder vestje. autowiel met band, schoentje, breiwerk, jongensjasje, damesmantel, drie jongenskousen, terrier, twee Egyp tisch linnen regenjassen, prisma hoek meter, gouden dasspeld, zilveren dames- arm'band, kistje met vistuig, zwart etui met Parkerpen en -potlood, jongens regenjas, portemonnaie, kinderschoentje, sigarenaansteker, bruine herenschoen, doublé damespolshorloge, vulpen, bruin tasje met visgerei, herenhandschoen, bruine portefeuille met inhoud, zwarte vulpen, windjack. ZOETERWOUDE Autotocht ouden van dagen Dank zij de goede zorgen van het Oranje-comité was voor de ouden van dagen van de Hoge Rijndijk een auto tocht georganiseerd. Precies twee uur startten gisteren twee autobussen en enkele luxe wagens. Begunstigd door schitterend Septemberweer ging de tocht door de bloembollenstreek en het park Groenendaal naar Heemstede en vervolgens naar Zandvoort en Noord- wijk. Hier werd aan de boulevard ge stopt en een verfrissing aangeboden, EERSTE NEDERLANDSCHE BOV MILLIARD De Eerste Nederlandsche had een recordproductie van f 159.8 (II rrtbillioen, f 113,7 (101,4) min. netto-v uitgang en f916.8 (803) min verzei kapitaal Na de overneming van d« gemene Levensverzekering^bank te terdam is hel milliard ruim overscl den. Het premie-inkomen steeg met min. Uitgekeerd werd f 12,3 min, a kocht f2,8 min, de onkosten bedroe f4 (3,9) min, het rente-inkomen (7,6> min. De premiereserve bedi f239 (217.6) min. toegevoegd werd min uit de winst- en verliesreken De rente der premieréserve pet, de beleggingsrente 3.52 pet. De leggingen bedroegen f247.1 (226,1) i In 1949 is voor f 23 min deelgenomen financiering van ondernemingen, winst was fl.7 min. het dividend is paald op f 17 (7.70) en op onverplii stortingen op 4 pet. NIEUWE NAAMLOZE VENNOOT SCHAPPEN N.V. Fibronorm Amersfoort (bo^ platen en betonnen bouwelementen), la f 751.000. gepl. en volgestort 150.0001 contanten, met deelneming door Hopej Co. Directie N.V. Polynorm, welke I prioriteitsaandelen, tezamen 1000 bei N.V. Bouwsysteem Atlas Rotterd^ kap. 50.000. gepl. en volg. 10.000J contanten met deelneming van A. i Hoboken en Co. CALTEX WIL GEEN PRIJSVERLAGl} De Caltex weigert na 15 dezer o!| Droducten uit het Midden-Oosten aani Marshall-landen te leveren nu de E.Q voornemens is. 50 dollarcents de baij minder te betalen. Zuid-Afrika zal aan iedere geréj treerde importeur, die meer dan pond sterling verbruiksgoederen in- twee invoervergunningen geven vi p.s. elk, de eerste voor aankopen i willekeurig land. de tweede voor l! met zachte valuta, zoals Nederland. I vergunningen gelden ook voor boden goederen. In Juli bezochten 808 schepen Aj werpen, metend 1,4 millioen ton (v.J. I 1,5 min. ton). De New Yorkse beurs zakte giM ren kalm af tot koersen, die alle te^ het slot bijna een dollar lager De omzet was 1.3 millioen aandelen. van door allen, met het prachtif uitzicht op de Noordzee, ten volle 1 ten. Vervolgens ging de reis lad irllegveld Valkenburg via Den Ha het reeds alom bekende Avifau^ Voordat aan de rondgang werd begi nestelden allen zich aan een ge serveerde tafel en deden zij zich tegoj broodjes en alles wat daar bij o hoort. Wat hebben de oudjes genotj van de vele exotische vogels, de schitl rende aanleg en de feeërieke verlichtiij Nadat allen met volle teugen var gebodene hadden genoten werd de t ocht aanvaard en arriveerde men ~treeks negen uur. Tijdens de rit den allen volop getracteerd op bonboi sigaren enz. Een woord van hulde a de bewoners van de Hoge Rijndijk hier zeker .op zijn plaats, want zij ren het, die door hun spontane en r bijdragen de mogelijkheid hebben schapen, om de ouden van dagen een middag van volop genieten te b gen. De velen, die door hun belangeli medewerking het welslagen hebben hl pen verzekeren, hij takt noemen, z< uitzonderl» het rel Leiden, dat 4 plekjes werden bezocht. LEIDSCHE SCHOUWBURGVERENIGING Abonnementsvoorstelling 1950-1951 Nu het nieuwe seizoen in de Schouwburg binnen kort wordt geopend, herinnert het Bestuur er aan, dat er twee series van acht abonnementsvoorstel lingen worden gegeven op Maandag en Dinsdag na elkaar, op welke beide dagen dezelfde stukken wor den gegeven. Voor Maandagavond zijn nog enkele plaatsen be schikbaar en voor Dinsdagavond meerdere, behalve Parterre, die voor beide avonden is uitverkocht. Met de Haagsche Comedie. Comedia. de Neder landse Comedie. Het Amsterdamsch Toneel en het Vrije Toneel Gezelschap zijn reeds avonden afge sloten. Het Amsterdamsch Toneel Gezelschap geeft op 13 en 14 November een voorstelling van „De Dood van een handelsreiziger", terwijl Cor Ruys zijn toneel jubileum in het abonnement zal vieren. Op 9 en 10 October a.s. worden de eerste voor stellingen gegeven door de Haagsche Comedie. De prijzen der plaatsen zijn van 25.— tot 6.— voor acht voorstellingen, rechten inbegrepen, be halve plaatsbespreking en vestiairegelden. Binnenkort wordt de plaatsbespreking gehouden, zodat ieder, die zich nu nog opgeeft, met de loting voor de plaatsbespreking kan meedoen en dus kans heeft op de beste plaatsen, wat na de plaatsbespre king niet meer het geval is. GEEFT U DUS SPOEDIG OP! Intekenbiljetten zUn ln de Schouwburg verkrijgbaar. U kunt ook telefonisch verzoeken intekenbiljetten te zenden, (tel. 20195). N.V. Standard Vacuum Petroleum Maatschappij Esso gebouw Postbus 109 's-Gravenhage Zoekt voor uitzending naar ZUID-SUMATRA een voor dienst in ketelhuizen. Vereist scheeps- diploma A. Maximum leeftijd 35 jaar. Uitvoerige brieven onder letter R.C. aan boven staand adres. Te koop gevraagd 9 Mooi orgel gevraagd. Om schrijving merk. reg., prijs, Postbus 9. Maassluis. Te koop aangeb. I Prima landem. Br. no :096 bur. blad. Voor muziekkenners, pracht orgel met harp, fluit en buitengewoon mooie pijp- diapason. Moderne kast. f 440.desgew. a f 22 per maand. Franco thuis. 5 jaar garantie. Bij W. A. Gouw, Terweeweg 100, Oegstgeest. Tel. 23217. 9 Kleine Electrlsche Droog installatie en grote Mangel. Elk aannemelijk bod. Gerard Noort. Rijnsburg, Tel. 2873, Katwijk. De volgende week BEGINNEN ONZE CURSUSSEN: MIDDENSTAND BOEKHOUDEN M.B.A. NEDERL. HANDELSCORRESPONDENTIE ENCELSE HANDELSCORRESPONDENTIE ENGELS FI'.ANS (Conversatie, Emigrantencursus) U KIEST TOCH OOK DE OPLEIDING MET DE BESTE EXAMENRESULTATEN? (Dit Jaar slaagden 69 candidaten of ruim 80r'. Inlichtingen en inschrijvingen: dagelijks Onderwijs-lnsliluut „M.E.A.B." Diversen Etalageverbetering? Pracht platen houtboard. 100 x 200. wit, speciaal voor etalage doeleinden. Alle maten ronde stokken en stokjes, reeds vanaf 4 m.m. Wat „De Hout hal" biedt vindt mer elders niet. Hogewoerd 99 Telefoon 22536. 9 „Het Ringenhuis". Gespe cialiseerd in gouden verlo vingsringen. Grote keuze zil veren en verzilverde artike len. Eigen atelier voor repa raties aan goud, zilver, hor loges. Ook graveerwerk. Spoedig en billijk. Hoogste prijzen oud goud. Mors- straat 9. TeL 24920. Een compl. 8 mm filminst. met 1000 m. film. Br. no 4093 bur. blad Motorrijwiel, 350 cc, k.k. In prima staat. Wegens aan. schaffing auto. Te bevr. des avonds na 7 uur. Prins Bernhardlaan 10, Voorscho- 9 Zwarte Jas met vest en gestreepte pantalon. In pri ma staat. Maat 50. Br. ho 4092 bur. van dit blad. 9 Wegens plaatsgebrek groot mah. cylinder schrijfbureau 85.Leren clubfauteuil 25. Eiken tafel met uitsch. bladen 20. Kolenfornuis 25. W. de Zwijgerlaan 12, Oegstgeest. 9 Dames-, heren-, meisjes- en jongensrijwiel, transport- rijwi'el met voordrager, da mes- en herensportrijwiel. Pieterskerkkoorsteeg 8, Lei den. Na 6 uur gesloten. Personeel gevraagd 9 Gevraagd aan de Chr. School, Munnikenstraat, een Schoolschoonmaakster. Zich te melden bij het hoofd ge durende de schooluren. Wegens teleurstelling meisje gevraagd van 912 uur. Vrijdags tot 3 uur. Lft. 14—17 jr. G Kralt. Oegst- geesterweg 64, Rijnsburg. Personeel aangeb Net meisje, leeftijd 15 jr, in bezit diploma huishoud school, b.z.a. voor winkel- werk, onverschillig welke branche. Liefst te Katwijk. Br. no 4095 bur. blad. Te huur gevraagd 9 Kosthuis gezocht in een voudig N.H. gezin voor 15 jarige jongen. Br. No 4096 bureau van dit blad. 9 Ond.es vraagt Zit- (en) slaapkamer te Oegstgeest m. pension. Voorl. voor enige Woningruil Gevraagd: Burgerwoon- huisje met tuin. Aangeboden: flink huis in centrum (in tweeën bewoonbaar). Ruiling liefst met een huis waarvan huurder weet dat de eige naar event, wil verkopen. Br. No 4090 bur. van dit blad. Diversen 9 Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", Lei den. Breestraat 27. Algemene ledenvergadering op Vrijdag 8 September te 20 uur in de Leeszaal. Agenda: 1. Restau ratie panden Breestraat 25 en 27; 2. Aangaan van een hypothecaire lening; 3. Wijzi ging begroting 1950. Gratis Regenscherm u Kinderwagen vernieuwin Poppenwagen, Wandehv gen. Bel 21248. Reiziger bezoek vrijblijvend. 20 verdient U. Laat Uw KI derwagen door de fabrl vernieuwen, zonder wir.k liersbemiddeling. Kapp overtrekken, chromen, spi ten. Kinderwagenbedr Uiterste Gracht 14. Leidei 9 Verloren (Zondagmorgei gaande Pres. Steynstra naar Kerk Morskwartif portefeuille, inh. geld, oo konde, damesfoto, ovei adv. J. den Ouden, oud gel Verliezer zwaar gedupeer Tegen flinke beloning ten te bezorgen J. den Oude Pres. Steynstraat 34a. 9 Gedipl. M.TS.-er bie zich aan om tegen red. ve goeding 's avonds bijles geven in wis- en nat.kund Br no 4094 bur. blad. 399. Op de toto Gertjan en Maartje trokken Oom Hein en Pam de kamer binnen. Het kleine negerkereltje kreeg een groot glas limo nade, terwijl Oom Hein meer voelde voor een lekker glaasje bier. Gertjan en Maartje voelden zich de koning te rijk. „Nou jongens!" sprak vader, terwijl hij zijn armen om hen heensloeg, „heb ik dit allemaal niet aardig bedacht? En ik heb nog een verrassing voor jullie. Kijk maar uit het raam, daar komt de foto graaf aan, die van de hele groep een prachtige opname gaat maken!" „Meent U het vader!" juichten Gertjan een Maartje en Gertjan draaide zich meteen om en riep luid de kamer in: „Allemaal naar buiten, we gaan op de foto!" Nu, het duurde een hele tijd voordat de foto graaf het hele gezelschap naar zijn zin had opgesteld. Maar tenslotte gaf hij vader toch een goedkeurend knikje. „Opgelet, allemaal!" riep hij terwyl hij onder een zwarte doek kroop. Toen stak hij zijn vinger In de lucht en telde: „eentweedrie!" „Knip" deed het toestel- „Hoera, leve Gertjan en Maartje!" riep Oom Hein en rende met een naar binnen om te kijken of zyn biertje al op was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4