Molenmaker Dekker uit Leiden vond een schat in de gemeente Katwijk ieuwe leidsche courant 3 donderdag 7 september 1950 Van 1150—f 500.000 „Oostdam zal wel rijk wezen", dachten velen KATWIJK doen de wildste geruchten de ronde over een schat, die gevonden is tijdens de restauratie-werkzaamheden in de molen van de heer Oostdam. rsluiks kykt men naar het eeuwenoude' gebouw, waar die geheimzinnige goud- •erborgen geweest en als men het notarishuis passeert, denkt men: „Daar r de kluis liggen de gouden vazen en briljanten halskettingen". Iemand, die de 5'{| at met eigen ogen gezien had, vertelde: „Er was een steen bij, die zo glin- rqrde, dat je er geen eens in kon kijken." Hoe zou die schat daar komen en wat •aard zijn? De schattingen lopen sterk uiteen. Het hoogste getal, dat hoorden, was een half millioen. Een ander zei weer met een nonchalant -12 ouder ophalen: „Ik heb het natuurlijk van horen zeggen, maar die dingen zijn l0,| is waard." ini)e molenmaker Dekker uit Leiden is gelukkige vinder van de schat. Hij i de allerhoogste nok van de 20 hoge molen aan 'het breken, zo dat noodzakelijk is bij een vernieu- toen hij op de keuvelensbalk een "Jüt voorwerp zag liggen, dat bij na- e onderzoeking de sieraden bleek te atten. Maar och, hij is volbloed 5 ji|enmaker, ook zijn vader zat reeds in Geheimzinnigheid '0.7 enigeen in het dorp heeft iets van zeldzame ontdekking gehoord en sinds de schat aan het daglicht 0.0 gebracht, heel wat afgeboomd. Toen n de natpjheid van de molen kwa- vroeg iemand ons al: „Je moet r naar de schat". De bakker weet de rrouwen nog al meer te vertellen, de melkboer, maar niemand weet spraken iemand, die had horen 2.3feren. dat de schat wel een half mil- waard was. Er was aldus onze an een kist gevonden, waarin a vazen en munten waren, gouden n en met diamanten bezette hals- gen- Anderen waren gematigder, zij hadden toch gehoord, dat de "U aden wel drie ton waard zouden zijn. inderen waren wel zeer prozaïsch beweerden, dat het gevondene op as geschat hoe dat te rijmen met het feit, nu veilig opgeborgen lagen in cluis bij de notaris? „Als ze zo wei- ivaard zijn, dan houd je ze wel in „En wie zal nu voor zo'n klein ag de sieraden zo goed verstoppen?" had iemand verteld, dat hij wel 50 I keer over die balk was gekropen, er te ontdekken, dat er voor zo veel waarde in verborgen was. „Maar was dan ook goed verstopt! Eerst men een gat uitgesneden, dat later to r dichtgemaakt en er overheen ge- 6.10 Iderd." Jostdam zal wel rijk wezen", dach- '0 velen. We hebben de heer Oostdam, negen jaar eigenaar is van de iden" molen opgezocht en die ver dat er niets bijzonders aan de hand „Maak er maar niet te veel drukte anders krijg ik nog heffing-in-eens ter Liefinck!" was zijn bezwaar- schat heeft me bovendien nog een jenever gekost", vertelde hij. De mmakers heeft hij toen zijn molen indplaats van een schat was gewor- n borreltje aangeboden. Volgens heeft men de sieraden op f 50 tot 0 geschat vinder zelf vertelde, dat er een ren ring bij was met een blauwe een hangertje met een beeldje, belletje met Livorno er op en een dingetje, dat open kan en waar beeldje in zit. aet men nu geloven? Waarom 1 kluis? Het beeldje zal toch niet van gemaakt? Wat was dat voor een Waarom verstopt men zo iets? wel méér achter zitten! Restauratie het restauratiewerk ontmoetten wede De Gelder, molenmaker uit Oegst- i Die gaf als zijn mening te kennen, die vondst onzin was en hij vond de ïjauratie veel belangrijker. Nu is dat werk, dat de moeite waard is. molen „De Gerechtigheid" dateert iet jaar 1740- Boven de poort zit een i lsteen ingemetseld, waarop een onder Gewigt te Ligt of te Zwaar Is een Grouwel voor den Maar Valsheid in de Waar Dat kwest de Ziele meer. De molenmaker vertelde, dat er nu ook nog met windkracht wat te verdie- bovendien staat een draaien de molen veel mooier in het landschap stilstaande. Er zal nog wel een maand of drie mee heengaan, voor het restauratiewerk klaar is- i staan enige vaklieden een stuk hout met de hand te bewerken. Het moet de nieuwe balk worden, waarin de wiekenas zal draaien. De oude is totaal uitgesleten en verrot Borneo en Julia van Kieta Van idylle tot dramal - )e Romeo en Julia idylle op het ind Kreta dreigt nog een somber una te worden. Thans is een der- lal vooraanstaande persoonljjkhe- van Kreta in de Griekse hoofd- 15 d Athene aangekomen om Konin- tFrederica een smeekschrift te handigen. Men hoopt, dat zij haar 'loed wil aanwenden om tot een eling te komen in de schakings- i, die het ganse eiland in beroe- 3 g heeft gebracht. De afvaardiging onder leiding van bisschop l^ghenios van Heraklion. Deze gaat hoofd van de Griekse orthodoxe k mgr Spiridonos, verzoeken, de ir hem uitgesproken goedkeuring het huwelijk tussen Thassoula en as in te trekken, daar een en an- „anti-kerkelijke" gevoelens heeft i ontstaan. Costas zucht nog steeds de gevangenis, beschuldigd van itvoering" en „gewapende over- De verblijfplaats van zijn ge ilde Thassoula is nog steeds een 'sterie, maar het staat vast, dat zij ;is van aartsbisschop Spiri- ïüjtios, waar zij aanvankelijk was on- gebracht. heeft verlaten. isfeinig kansen voor export van bloemen naar Amerika Amerikaanse tuinbouwspecialist l'tvell Gillespie, die iedere morgen ipraatje van een kwartier houdt tuinieren, bezocht gisteren Amster- B Hij maakt een reis van een maand Europa en verklaarde, dat Neder slechts een kleine kans maakt me: >rt van bloemen naar de Ver De afstand is te groot. Wat de irikanen aan bloemen (vooral nodig hebben, produceren ze live seringen. Die werden de vorige dan ook van ons land naar Texas Ook de wiekey zullen grondig verbeterd worden: zij worden gestroomlijnd, zodat zij een hoger „toerental" zullen halen. Baas De Gelder zal van deze oude molen een modern werktuig maken, dat een sieraad voor Katwijk wordt- Hoe oud zou die schat nu wel zijn? We spraken iemand, die alles zelf gezien had en die deduceerde, dat net porte- monnaietje want daarin zaten de kostbaarheden niet zo heel antiek zou kunnen zijn. Er zat n-l- een gaatje in, waarin vroeger een drukknoopje gezeten moest hebben en die dingen had je vroe ger niet. Zouden misschien de Duitsers het er verborgen hebben? „Nooit mili tairen in geweest". Men sprak elkaar tegen en wij konden er geen wijs meer uit worden. De ontknoping Ook aan mevrouw Oostdam hebben wij ronduit gevraagd, wat er nu eigen lijk waar was van al die gerucht-en- Zij heeft ons vlot de gehele sluier, die over de molenschat lag, opgetild, want zij ging weg en kwam even later terug met een oude enveloppe, waarin het portemon- raietje zat! Dit draaide ze zonder meer om en daar lagen op de keukentafel, te midden van enige kippen, die zij juist aan het wecken was, de sieraden, de ro bijnen en saffieren, de diamanten en Om precies te zijn lagen er 4 pruletjes: een mozaïek speldje, een belletje met „Livorno" er op, dus kennelijk zonder meer een souvernirtje, een hangertje met (lelijke) diamantjes, dat mevrouw beslist niet wil dragen en een klein doosje, waarin een poppetje van een pharao (lichtelijk uitgeslagen, dus géén goud) totale waarde plm- f 100. Wij dronken toen een glaasje water. Boften die molenmakers even met die Het uitzicht van uit de kap van de molen „De Gerechtigheid" te Katwijk aan den Rijn is romantisch. De voorgevel is nu weggebroken en wordt grondig gerestaureerd. En daar ergens vond de molenaar de schat, die zoveel Kat- wijkse tongen, in beroering bracht Technische knobbel vereist voor jonge boeren Een en al machine wat de klok slaat op Agrarische Jaarbeurs (Van onze landbouwmedewerker) DE UTRECHTSE NAJAARSBEURS pleegt een Agrarische beurs te zijn en daarvan geeft de expositie op de Croeselaan dan ook duidelijk blijk. Men wordt er overweldigd door een menigte landbouwmachines en -werktuigen, die er op overzichtelijke wijze geëxposeerd zijn en waan het motorengeronk in scherpe tegenstelling staat tot de rust, die van „het land" uitgaat. Overigens beginnen we ons af te vra gen of jonge mensen, die boer willen worden, een landbouwschool, dan wel Wageningen, dienen te bezoeken, ofwel een cursus te volgen aan de Technische Hogeschool te Delft De mechanisatie van de landbouw vol trek: zich ondanks vooroordelen en on danks de grote kosten, die er mee ge paard gaan. Nu hebben de boeren in de laatste jaren wel zodanig „goed ge boerd"", dat in -het algemeen gespro ken de investering in machines mo gelijk moet worden geach'., maar dit kapitaal moet rendabel worden ge maakt. Mechanisatie nu moet een mid del vormen om de kostprijs te verlagen van de producten. In de strijd om de in ternationale markt speelt de kostprijs grote rol. Mechanisatie is dus niet vinding om der wille van de in dustrie; zij is een noodzakelijk element in de landbouw, maar zij moet op ge zonde wijze tot ontwikkeling komen. Dat wil zeggen: het benodigde kapitaal moet kunnen worden verdiend en de machines moeten rendabel blijken. Moeilijke keus Wie de Croeselaan bezoekt, zal zich gesteld zien voor een ontzaglijke ver scheidenheid van maohines. waarin het moeilijk valt de weg te vinden, maar voor de boer heeft deze Jaarbeurs grote betekenis, omdat hij zich een beeld kan vormen van de mogelijkheden, die hem geboden worden zijn bedrijf te mecha niseren, en hij zich niet gebonden be hoeft te achten aan bepaalde merken. Hij zal, gerugsteund door deskundige voorlichting van de consulenten, zelf een keuze moeten maken. En de machines zijn legio, van groot tot klein. Het hoofd van de agrarische afdeling vati de Jaarbeurs, ir G. Goemans, heeft er in een persbijeenkomst op de eerste dag van de Jaarbeurs, op gewezen, dat hoewel het landbouwwerktuigenpark in ons land hoofdzakelijk bestaat uit geïm porteerde artikelen, ook de Nederlandse industrie vertegenwoordigd is. Het is goed fe weten, dat dank zij de initiatie ven van deze zijde de voorziening in be langrijke mate zal kunnen voortgaan, wanneer soms de import zou moeten worden verminderd- Deze jonge industrie is al zo ver gekomen, dat thans een deel der productie zelfs wordt geëxporteerd. Snuijes Grote belangstelling trok de Neder landse combine, de maai-dorsmachine van Ter Borg en Mensinga's Machinefa briek, die in Groningen is beproefd en wel voldaan schijnt te hebben De ma chine is aangepast aan de Nederlandse omstandigheden. Het is een groot ge vaarte, vergeleken bij de veel compactere en gemakkelijker verplaatsbare Massey- Harris (Amerikaans)- Het is uiteraard niet doenlijk een overzicht te geven van de verschillende verschijningsvormen. Zowel voor de akkerbouw als de vee houderij, als voor de zuivelindustrie en de tuinbouw is er te kust en te keur- Wanneer men alleen al de afdeling Zui vel beziet, beseft-men pas, dat de zuivel industrie tegenwoordig uiterst gespecia liseerd is: alles wat voor een moderne zuivelapparatuur nodig is, vindt mei ter beurze. Naast de nuttige, direct voor de prac- tijk bestemde vindingen, zijn er ook snufjes, die waard zijn te worden beke ken, zoals het precisie-zaai-apparaat, dat wij in werking zagen met ingehuld sui kerbietenzaad en op een gewone zaai- machine gemonteerd kan worden. Hier mee wordt het uitdunnen van de bieten overbodig, bespaart men belangrijke kosten aan arbeidsloon, maar de kosten van de 30 kg ingehuld zaad per ha lig gen vrijwel even hoog, soms hoger, zodat er voor onze bietenteelt nog geen plooi is Record-aantal bezoekers De agrarische afdeling heeft een opper- vlalkte van 20.000 vierk. meter met 346 deelnemers, een record-aantal. Boer tuinder vinden hier een wereld techniek, zonder welke hun bedrijf i denkbaar meer is. De landbouw is industrie geworden. Dit komt nergens beter dan op de Jaarbeurs tot uiting Maarmen kope niet dan na rijp be raad- De Jaarbeurs rekent niet onmid dellijk op grote orders, zei ons Ir Goe mans. De agrarische afdeling is meer bedoeld om de keuze van de juiste mate rialen in de juiste ricliting te stuwen. Bezuiniging op elec- triciteitsverbruik Speruren voor caié's, openbare gebouwen, treinen en trams Van 13 Nov- a.s- t.m. 27 Jan. 1951 zal het des morgens van half acht tot 9 uur en 's middags van half vijf tot 6 uur (uit gezonderd Zaterdagsmiddags) niet ge oorloofd zijn electriciteit te verbruiken voor étalage-verlichting en lichtreclames van café's e.d., van inrichtingen publieke vermakelijkheden en van bouwen voor de openbare dienst. Gedu rende deze perioden zal voor ver ming en verlichting in electrische trei nen en trams niet meer dan de helft van het normale verbruik mogen wor den afgenomen. Deze regeling geldt voor het gehele land, behalve Zeeuwsch- Vlaanderen en Friesland. De wekelijkse keuring in Haarlem Weer vele getuigschriften Ziezo: de laatste dahlia-wapenschouw is achter de rug en als er Woensdag of Donderdag geen storm, hagel of iets dergelijks komt, dan kunt U Vrijdag in het Concertgebouw in Haarlem het no dige gaan beleven. Dan zal de N.V. Ver enigde Dahlia-experts het beste van het beste op het podium poten, want dan gaat het niet zo zeer om een get. v. verd of een get. eerste klasse, maar dan gaat het om de prys-der-pryzen: de wissel- beker! Intussen: zó ver is het nog niet. Nu bepaalde men zich tot de getuig schriften en die werden ook ditmaal weer met milde hand uitgereikt! Fijnlila is een semicactus van Ballego Zn, Leiden, die inderdaad fijn van kleur is en van vorm niet minder! Na tuurlijk: get. v. verd. De zwart-rode dec. Maroon Gem., die enige weken ge leden het get. v. verd. kreeg, kwam op de hoogste trede van de getuigschriften ladder: eerste klasse Maohtig-mooi lila was ook s. c Lilac Star van Gebrs D? Ruyter, Oegstgeest, die er dan ook prompt het get. v. verd. mee haalden, evenals met de bonte rood-witte dec. Red and White. Maarse, Aalsmeer, was ook weer met een grote collectie voor het voetlicht getreden en was met de volgende het get. v. verd.: de licht abri koos-oranje s. c 16 D, de lilarose s. c Nagels' Stabilité. de purperen pompon Select en de oranje cactus Vampyr, di er een vorm op na houdt, om koude rillingen van te krijgen!Een béste decv bessenrode zaailing van C. Soete- man, Noordwyk, had niet veel moeite om het get. v. verd. in de wacht te sle pen En dat had de fraai gevormde witte s.c. 366 van L. A Hoek, Den Haag. ook niet. Naast de rode pompon Red Baby (get eerste klasse) van Ludwig Co. Hiïle- gom. stelden de plaatsgenoten C. S. Wey- ers Zn. de b3rnsteengele dec. 21, de vlammend-oranjerode dec. Ankara en de malvarose import s. c. Mme Marcelle ten toon; aan dit trio werd een get. v. verd. toegekend. De tafel van Bruide gom, Baarn, boog zoals gewoonlijk weer zwaar door onder de nieuwigheden. Een greep uit de bekroonde: s.c The Cardi nal. vlammend rood. de helder-gele s c Pioneer, de best gevormde witte s. c 809 en de teer-rose cactus 829. Aan de zeld zaam mooie rode dec. Terpo werd de hoogste ondersche:ding toegekend: get eerste klasse. GLADIOLEN Deze keuring van laat-bloeiende varië teiten had nog minder om het lijf dan vorige week en toen was het de moeite van het vermelden nauwelijks waard. Daar was weer de gras-groene Picardy van J. Boon. Bovenkarspel; daar was de nieuwe Herfstkoningin van De Groot Co. Hillegom, die tussen twee haakjes zo met het blote oog te zien, lang geen gekke gladiool is: een goed gevormde lange staart en zalm-rode bloemen, die een groot crème merk in de keel heb ben. Gebr. Bot, Grootebroek, presenteer den dr Fleming, de fraaie rose Salman- aanwinst, die uitstekend tegen regen en dauw bestand sohijnt te zijn. Een laat- bloeiende variëteit kan men dit moeilijk noemen! Dan was er een helder-rode import-gladiool van C S. van Dobben de Bruyn, Noordwijk, die er best uitzag, maar daar de bloemen van kleine bollen waren gesneden ook niet op het praedi- caat ,.laat bloeiend" aanspraak mag maken. Tenslotte was er van de fa Boon. Bo venkarspel, het prachtige Abessynse bolgewas Acidanthera bicolor Murielaea, door welks geur de dames met de neus vleugels zouden beginnen te klapperen! COMMUNISTISCHE LEIDERS TE COLOMBO BIJEEN Op'28 Sept. zal het onder communis tische leiding staande vakverbond van Ceylon zijn 10e verjaardag vieren, waar- by' o.a. aanwezig zullen zijn het Russische en het Chinese vakverbond. Tegelijker tijd bestaat het (communistische) we reldvakverbond 5 jaar. Ontkend werd. dat onder de dekmantel der feestelijkhe den een geheime bijeenkomst van Azia tische communisten zou worden gehou- Hoge prijzen en ondernemerswinsten brachten de 5 procent aan Geen nieuwe loonronde in het versch'. De taak van de Nationale Reserve I De territoriale troepen zijn bestemd voor de verdediging van grondgebied bui- ten het gebied van de strijdkrachten te velde tegen de binnenlandse en de bui- j tenlandse vijand. Ook de beveiliging van I de verbindingslijnen in dit gebied en de luchtverdediging komen voor haar reke- Het prijsverloop sinds Januari j.l. toen, zoals men zich herinneren zal,! ning. De Nationale reserve blijft een voor de eerste maal een loonsverhoging van 5 procent werd toegestaan, ster'c regionaal karakter dragen. Hierbij en de verbetering in de positie der ondernemingen waren oorzaak voor j gedeeld°°Desterkt v tmT^SOO°rm~ de nu verplicht voorgeschreven loonsverhoging, zo vernemen wij van' de Nationale Reserve is een si verslaggevers) bevoegde zijde. Wat de prijsverhoging betreft In de maand Juli bedroeg zij 4 procent. Zij1 was enerzijds een gevolg van de grote stijging der grondstoffenprijzen in de hele wereld, anderzijds werd zij gesti muleerd door de internationale gebeur tenissen. Van 23 Juni tot half Augustus stegen de prijzen voor rubber met 70 procent voor tin met 33 procent, voor reuzel me; 35 procent en voor cacao met 25 procent Dat men niets merkte aan het stijgen der prijs voor reuzel, een product, da' voor de margarine fabricage van grote betekenis is, moet worden toegeschrevi aan de verhoging van de subsidies vo dit product van 50 millicen per jaar op 85 millioen gulden. Intussen ziet het er niet naar uit. da; de prijsverhogende tendenz een eind zal nemen. De verhoging van de prijzen voor schoenherstel en sigaretten spre ken een andere taal. Daartegenover stond, zoals gezegd, de verbetering van de positie der onderne mingen. Zij blijkt uit de verschillende jaarverslagen. Daalde het aandeel dat de werkende bevolking in het. national inkomen had van 56.1 millioen in 19' tot 52.2 millioen in 1949, het vermogen der ondernemers vertoonde een stijgen de lijn. Daarbij verheelt men zich niet, dat vele winsten schijnwinsten zijn. bi stemd voor vernieuwing van de fa- brieksapparatuur. Doch relatief gezi is de groep der werknemers in Neder land te sterk achtaruitgegaan. Regering, werkgevers en werknemers het i loonsverhogi ontkomen erplicht voorgeschreven, om dat er in Januari enkele tienduizenden arbeiders waren, die de 5 procent niet kregen, wegens economische moeilijk heden hunner bedrijven. De mogelijkheid bestaat, dat die be drijven thans opnieuw gebruik zullen maken van hun recht dispensatie te vra gen en dat zij het krijgen ook. De in die bedrijven wèrkzame arbeiders hebben dan inderdaad de keus: blijven werken tegen een salaris dat 10 procent beneden dat van andere, soortgelijke arbeiders ligt, of werkloos worden De keus zal voor hen. zo veronderstelde men. niet moeilijk zijn. In het Nederlandse economische leven doen zich thans geen inflatoire clemen- Incident bij boedelveiling van Van Meegeren Tijdens de boedelveiling van de ov leden kunstschilder Han van Meegeren ontstond gisteren een incident. Toen schilderij, voorstellende een naakte vrouw, werd voorgebracht, maakte een der aanwezigen, de heer Snoeyerbosch bezwaar tegen de verkoop, omdat het doek volgens hem niet door Van Meege ren, maar door hem zou zyn geschilderd. Het doek werd weggebracht, maar bij het voorbrengen van een tweede doek pro testeerde de heer Snoeyerbosch opnieuw en gaf te kennen, dat ook dit van hand was. Het laatste doek ging echter voor 55 van de hand. De koper het schilderij „Jezus als jongeling in de tempel", die het doek voor 3.000 kocht, verklaarde dat hij, als het nodig wa: weest, met bieden tot omstreeks 10.000 zou zijn doorgegaan. Bibliothecaris Techn. Hogeschool Daar de bibliothecaris der Technische Hogeschool ir dr A. Korevaar binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, is benoemd tot bibliothecaris in tijdelijke dienst dr L. J. van der Wolk te Den Haag. ten voor. Daarom wenst men niet over te gaan tot herinvoering van de prijsbe- heersing. Het overleg, dat ten behoeve van de rijksambtenaren ln het georganiseerd overleg gevoerd wordt, heeft nog niet tot de 5 procent overeenkomst geleid. Een nieuwe loonronde is niet te ve wachten. De regering wil er nl. vo waken, de voorsprong verloren te laten gaan. die Nederland thans op de inter nationale markt heeft. Dit te meer. waar er een stijging valt waar te nemen in de arbeidsproductiviteit, die niet onbelang- Tenslotte werd nog opgemerkt, dat. indien bedrijven niet in staat zijn 5 procent loonsverhoging te geven, men ook toestemming kan krijgen om met een lager percentage te volstaan. De subsidies op levensmiddelen mogen de 200 millioen niet te boven komen. streefgetal voor het voorjaar 1951 Aan dit getal is men nog lang niet toe. Komen er meer vrijwilligers zich melden, dan zal daar een dankbaar gebruik van worden ge maakt, ook al komt men daardoor bo ven de 12.500 man, indien althans de be wapening en uitrusting kan worden by- eebeend. Aldus de M. v. A- bij de begro ting van Oorlog Indonesische staats schuld stijgt snel HULP AAN AZIATISCHE LANDEN In Amerika is thans een plan opge steld voor economische hulp aan Azië en het Midden-Oosten. Dit brengt een uitgave mede -van 250 millioen dollar in twee of drie jaar. Gemeenteraad van Oegstgeest Breedvoerige discussie over de brandweer Waarschuwing tegen vermindering van inkomsten Ministersvrouw weeft pakken voor haar man Mevrouw Sauer gaat Ned. weverijen bezoeken (Van een onzer verslaggevers) Nederland verwacht Maandag het bezoek van de minister van Verkeer van Zuid- Afrika, Paul Sauer, die op het ogenblik vergezeld van zyn echtgenote in Londen vertoeft. Het officiële programma ls omvangryk: ontvangsten in Den Haag en Amsterdam, besprekingen met verkeersautoriteiten, excursies naar bruggen e.d. Mevrouw Sauer zal die ontvangsten vanzelfsprekend bywonen, maardan gaat ze baar eigen weg. Haar vierdaags verblijf in ons land wil zij besteden voor een bezoek aan de Nederland se kunstweverijen, de wolfabrieken en de spinnerijen, want mevr. Sauer S heeft voor dat alles Q} grote belangstel- ling. Zij is niet al leen een bekwaam weefster, doch spint ook alle ga rens, die zij voor haar werk nodig f, heeft. Haar handwerk bepaalt zich geens zins tot de gebrui kelijke kussens en kleedjes. Alle stof fen voor de kle ding van haar ge- de jurken en mantels van haar dochters weeft zij. Zelf behoort zij tot 1e vrouwen van vie altijd goed ge kleed" en dat is dan in zelfgewe- ven stoffen. Achter spinnewiel ofweef- toestel voelt me vrouw Sauer zich gelukkig, doch ook als gastvrouw of gast op officiële ontvangsten is zij een beminnelijke en graag geziene figuur. Maar de officiële plichten moeten al zeer vele zyn, wil me vrouw Sauer haar uurtje aan het weef- toestel verzuimen. Het weven is haar meer dan een ontsp. nnlng geworden, het is scheprende arbeid, waarbij z(j in ma teriaal ei: patroon haar gedachten als het ware kan uitbeelden. Er is geen weverij of spinneiij in Zuid-Afrika, die ze niet bezocht heeft. Haar spinnewiel en weef- toestel zyn speciaal voor haar gem en vooral het laatste is van zeer bi dere constructie. Nu zij gedurende haar reis deze beide moet laten rusten, besteedt mevi Sauer toch door de bestudering technieke.i en het bezoeken van v rijen haar aandacht aan haar hobby, op dat zij, straks thuis, met nieuwe erïi een nieuw weefsel kan opzetten. Dat de gang van zaken in de gemeen telijke huishouding van Oegstgeest meer in de belangstelling van de be volking komt te staan, bleek gister avond ,toen bij opening der raadsverga dering meer publiek op de tribune aan wezig was, dan we over het algemeen kennen. Mevrouw Kramers (Arb.) en de heren Oosterom iProt. Cfcr.) en dr Simon Thomas (VVD) waren afwezig Onder de ingekomen stukken bevond zich een ver zoek tot ontslag van de heer J. Splinter, onderwijzer aan de oJ. school, wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de u.l.o. school te Westerbork. Voorts een verzoek van de Prinses Marijke kleuter school om subsidie en idem voor de RK. kleuterschool aan de Haagweg. welke beide in handen werden gesteld van B. en W. om prae-advies. Het voorstel tot herbenoeming van de thans zittende leden in de advies commissie woonruimtewet gaf de heer Blomsma (Arb.) aanleiding, een nieuwe candidaat naar voren te brengen in de persoon van de heer K. Kruizinga. omdat hij van oordeel was, dat alle be volkingsgroepen in deze commissie moe ten zijn vertegenwoordigd. Mr Valent- goed (Prot. Chr.) zag geen grond voor wijziging. Naast maatschappelijke inde ling moet hier sprake zijn van deskun digheid en niet van politieke indeling. Burg. Du Boeuff ondersireepte deze woorden. Bij de stemming bleek de heer Kruizinga vier stemmen te hebben, wat niet wegnam dat de zittende leden we den herkozen. De gemeenterekening 1949 werd voo lopig vastgesteld met een bedrag ai inkomsten van f 1 024.852-19 en uitgav: f 1.024,539 81 in de gewone dienst, terwijl de kapitaaldienst debet en credit f 1.275.993.25 te zien gaf. De rekening van het grondbedrijf gaf aan baten en lasten f9.222.55 te zien, terwijl kapitaal inkomsten en -uitgaven f241 140.12 be droegen. Het toegevoegde agendapunt betref fende een wijziging in de bouw- en ningverordening was oorzaak van veel spraakwater. G. S. waren het namelyk niet eens met een door de raad genomen besluit, de vrije hoogte van de ter be woning in te richten vertrekken te lagen van 2.80 op 2.70. De étagevertrek- ken van 2.65 op 2.55 m, daar was provinciaal college het wel mee Gelijkvloers moest 2.60 worden De vakman in de raad. de heer Van Nieuwkoop (Prot. Chr.), kon zich mi zienswijze van G. S. niet verenigen, daar er een verschil van slechts 5 c Ook achtte spr. het aantal vertrekken in arbeiderswoningen te gering. Di; moet op vier gebracht worden. Het motief der wijziging van G. S. ontging mr Valentgoed ten enenmale. Er wordt hier te veel ingegrepen in de gemeentelijke autonomie. De heer Van Mameren (Arb.) achtte het nog moge lijk, dat G.S. eenheid willen brengen in de gemeenten .terwijl de heer Kerkhoff (KVP) principiële bezwaren had tegen één-kamerwoningen. De'voorz. merkte op, dat hier geen voorstel van B. en W. ter tafel ligt, doch dat een en ander geheel aan de raad wordt overgelaten. De heer Van Nieuw koop stelde voor, de verordening wijzigen, dat de minimum-hoogte gelijkvloerse vertrekken wordt gebracht op 2.65 m en die van étagevèrtrekken op 2.50 m. En in art. 33 het aantal van J kamers op 4 te brengen. Dit voorste! werd aangenomen met 9 tegen 3 stem- Nadat weth. Dijsselbloem (KVP) op een vraag van de heer Van Beek (KVP) gezegd had, dat met de aankoop van eer stuk grond, groot 2.77 00 ha, van „Duin zicht" een begin kon worden gemaakt met de rioolzuiveringsinstallatie, werd het desbetreffende voorstel aangenomen. Een vol.uur heeft de raad daarna ge wijd aan hel voorstel inzake de belo ning van het brandweerpersoneel. De heer Blomsma (Arb.) opende de rij met de opmerking, dat hij de verhoging van de vergoeding wel zeer gering vond. ter wijl hij de vergoeding zelf al aan de lage kant vond, gezien de tegenwoordige lonen. Het was volgens mr Valentgoed (P .Chr.) niet mogelijk over de brand weer te spreken en niet terug te grijpen op het gebeurde bij het Groene Kerkje. Spr. wilde allereerst opmerken dat hij de repliek van de Dir. van Gemeente werken als commandant van de brand weer in een plaatselijk blad over eer daarin verschenen stukje, niet op haar plaats achtte Maar toch kwam het spr voor dat er iets niet in orde was. Niets is ons liever dan dat de brandweer per fect in orde is. Spr. vroeg de voorz. de raad in het openbaai te willen inlichten. Ook de heer Van Mameren achtte de vergoeding te laag. terwijl de heer Kerkhoff vroeg of B. en W. ook klachten hebben bereikt over de kleding Weth. Dijsselbloem zei, dat hier geen sprake is van prestatie, maar van dienst verlening De brandweer is vrijwillig on'.vang; een gratificatie „om nit. Daarom kan hier niet gesproken worden groting van beloning, maar van vergoeding. Deze wordt ook gegeven by oefeningen. Naar klachten over de kleren zal wor den geïnformeerd. Burg. Du Boeuff ant woordde mr Valentgoed over de brand bij het Groene Kerkje en "begon met voorlezing van een rapport van de com mandant van de brandweer dat de burg. heeft doen opmaken. In zijn toelichting zei de voorz. dat geen brandalarm is gegeven, maar dat de politie na onder zoek de brandmeester heeft gewaar schuwd, die op zijn beur: een paar brandweerlieden (tevens gemeentewerk lieden) heeft opgeroepen. Dezen zijn met toestemming van de commandant me' de babyspuit naar de brand gegaan, zonder da; hierbij de motordrijver aan wezig was. De motor is onklaar geraakt nadat reeds wegens gebrek aan water, modder was aangetrokken. De burg. gaf hierna een uitvoerige en deskundige uit eenzetting van 2 en 4-;akt motoren en was van oordeel dat, wanneer een des kundig brandweerman (dus de motor drijver) aanwezig was geweest éten en ander niet was voorgekomen. Het lunapark aan de Mors Tenslotte hebben de aanwezige brand weerlieden het brandende heggesnoeisel uit elkaar gehaald, waarmede de brand was bedwongen, iets waar ze mee had den moeten beginnen, aldus de burge meester. Spr. gaf de verzekering, dat de outillage van de brandweer uitstekend is en dat de brandweer voor haar taak ten volle berekend is. Het voorstel beoogt slechts de herwaardering van de vroeger gegeven gulden, aldus weth. Dijsselbloem. De voorzitter vond het gewenst het voor stel aan te nemen, zoals het door B. en W. ter tafel was gebracht. Mr Valentgoed handhaafde zijn voorstel om het voorstel van B- en W. aan te houden en eerst te gaan spreken met de vrijwilligers. Dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Het verzoek van de heer Henny Boes om verlaging der vermakelijkheidsbelas tingen heeft ook nog vele sprekers het woord doen voeren. De heer Van Nieuw koop (Prot-Chr.) was van oordeel, dat iedereen wel een verzoek kan indienen om verlaging van belasting midden in het belastingjaar. Hij kon accoord gaan met het voorstel van B. en W.. dit verzoek te verschuiven tot de begroting 1951 Mr Valentgoed achtte inwilliging een spaak steken in de begroting van het lopende jaar. De heer Kerkhoff (KVP) zei. dat die paar honderd gulden toch geen ge wicht in de schaal zullen leggen. Weth. Dijsselbloem waarschuwde tegen vermindering van inkomsten. De begro ting is wel degelyk in gevaar- Er hebben rich ontwikkelingen voorgedaan, die b(J de behandeling van de begroting niet aan wezig waren en thans acuut aanwezig zijn. Spr- zou inwilliging van het ver zoek onverantwoord vinden. De heer Van Kerkhoff stelde voor het verzoek van de heer Boes in te willigen, welk voorstel met 4 tegen 8 stemmen werd verworpen. By de rondvraag maakte mr Valent goed gewag van klachten van bewoners van de Mors, waar by de Oranjefeesten recht tegenover de begraafplaats Rhyn- hof een compleet „lunapark" op volle toeren heeft gedraaid, niettegenstaande verscheidene begrafenissen. Weth. De Neef (Prot.-Chr.) verklaarde rich bU de aanvragen om vergunningen "nomen" te hebben gevoeld. De militairei uit Indonesië Invaliditeitspensioen voor 350 man De wederinschakeling van de ruim 100.000 uit Indonesië gerepatrieerde mi litairen in het arbeidsproces verloopt voorspoedig. Nog geen 4000 gedemobili- seerden staan thans als werkzoekenden ingeschreven; van 1400 hiervan beloopt de duur van deze inschrijving minder dan een maand. De Gewestelijke arbeids- bureaux en de gewestelijke kantoren van de Sociale Dienst werken goed samen err met ere mag worden genoemd de be reidheid van de werkgevers en gede- mobiliseerden aan passende arbeid te helpen. In 1949 kwamen circa 1000 zieke mili tairen uit Indonesië terug, waarvan een kwart leed aan t.b.c. en een kwart ge rekend moet worden tot de zgn. chirur gische patiënten, terwyl 5 pet leed aan psychische aandoening. Het aantal invaliden, dat als gevolg van actie in Indonesië invaliditeitspen sioen krijgt, bedraagt thans ongeveer 350. Het gemiddeld bedrag van deze pensioe nen is 900 per jaar. Dit is betrekkelijk laag, doch dit komt, doordat een zeer groot deel een laag pensioen krijgt we gens een gering percentage aan invalidi teit. Minister Schokking acht geen ter men aanwezig voor amnestie t a v. dienst weigeraars en deserteurs. Aldus blijkt uit de M.V.A. by de ba- Oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3