Jlicutve gah$d)t Öfouranl Russisch protest hij Amerika, dat de bommenwerper werd neergeschoten Twee krachtige rode speerpunten op 11 km van Taegoe Overvolle tram vloog bij bocht de Amstel in Vijf procent loonsverhoging van begin September af Wist U DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1S5Ü BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8217 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttcfc Is ffcetfevfli tngn bert In tegenspeel" MINISTERS VROUW WEEFT PAKKEN VOOR HAAR MAN ZIE PAG. 3 Het luchtincident aan de kust van Korea Washington wordt beschuldigd van leugen en misdaad Rusland heeft aan Amerika een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het aanvallen en neerschieten van een Sowjetvliegtuig, buiten de kust van Korea, door elf Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Hieruit vloeit de erkenning voort, dat het wel degelijk een Russisch vlieg tuig was. In de protestnota wordt beweerd, dat de bommenwerper geen aanval op schepen der Ver. Naties deed, maar dat deze door Ameri kaanse jagers werd aangevallen, tijdens een patrouillevlucht. Nu doet rich het merkwaardige feit voor. dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Allan Kirk, geweigerd heeft de betreffende nota van Andrei Wisjinsky te accepteren, omdat Allan Kirk van mening is. dat dit protest thuis hoort bij de Ver. Naties. De Russen hebben nu de protestnota aan Washington toegezonden, maar de nota werd onmiddellijk geretourneerd. sluitend gericht op militaire doelen van de aanvaller, dus troepenconcentraties, opslagplaatsen, fabrieken van oorlogs uitrusting etc. De Sowjetofficier in het neergescho ten vliegtuig kon al dan niet een Rus zijn geweest. Het toestel had zich we) degelijk op een dreigende wijze naar het centrum der Amerikaanse vloot be wogen en het vuur op de jagers der Ver. Naties geopend Ook Dean Acheson was het niet dui delijk, (wij maakten reeds Dinsdag deze deze opmerking), waarom slechts één enkel vliegtuig een dergelijke aanval zou uitvoeren. Wat hier echter va: het! grootste betekenis was .be'rof de wezigheid van een Sowjetoff icier i: bommenwerper- Duidelijker dan ooit was door het incident naar voren geko men, dat het noodzakelijk is, dat dt leden der V.N. alles in het werk stellen om aan de aggressie een einde te maken. Kort samengevat, komt de Russische lezing van het „incident" bij Korea op het volgende neer: In de protestnota staat, dat een twee-motorige bommen werper, zonder bommenlast, van Port Arthur was opgestegen voor een oefen- vlucht. Vanuit twee andere Russische vliegtuigen werd- geconstateerd, dat de bommenwerper zonder enige reden werd beschoten door elf jagers van de Ame rikaanse luchtmacht, waardoor het toestel brandend in zeer stortte en drie Russische vliegers de dood vonden. De protestnota wil derhalve aantonen, dat het Rusissche vliegtuig in het geheel niet over een Amerikaans schip vloog j en ook niet op Amerikaanse jagers vuur opende. De Russen gewagen van een „leugenachtige wijze van belichten" van het incident en noemen de Ameri kaanse handelwijze een „misdaad" en „ergerlijke schending van het interna tionaal recht". Daarom staat de Sowjet-I regering erop, dat een nauwkeurig on-j derzoek zal worden ingesteld, de verant- j woordelijke personen gestraft en het j verlies vergoed. De nota „onbestelbaar" Waarom heeft de Amerikaanse am bassadeur Kirk de nota niet in ontvangst willen nemen? Kirk beroept zich er na melijk op, dat de Amerikaanse s£Tijdi- krachten in de Stille Oceaan onderge schikt zijn aan het lichaam der Ver. Naties. Het is dus aan dit adres, dat de Russen hun protestnota moeten indie- Zulks wordt nu echter door radio- Moskou een „geheel ongegrond- motief" genoemd!, omdat het incident volgens hen, op geen enkele wijze in verband ftaafmet de militaire operaties'op Korea-' Wisjinsky wil derhalve de Ver. Na ties uitsluiten, maar zo hard mogelijk bonzen op de deur van het State 'De- j partment te Washington. De Sowjet am- j bassade te Washington heeft de notaj daarna aan het Amerikaanse departe ment van Buit. Zaken gezonden, maar ook dit departement heeft, aldus Reuter, de nota bijna onmiddellijk teruggezonden.j In verband met het bovenstaande wij-j -n wij nog op hetgeen Dean Acheson j tijdens een persconferentie heeft uiteen- j gezet. De activiteit van de vliegtuigen der V.N. in Korea is, aldus Acheson, uit-1 Grote bestelling van spoorwagens Indonesië wil 1100 in Nederland laten bouwen De Indonesische spoorwegen hebben een grote opdracht verstrekt aan Werk spoor te Amsterdam, Beynes te Beverwijk en Allan én Co. te Rotterdam van 1000 goederenwagens en 100 personenrijtuigen Een order van locpmotieven gaat naar Krupp in Duitsland. Begrafenisstoet beschoot autobus Te Semarang eist het Indonesische leger, dat alle vericeer stil staat bij het passeren van een militaire begrafenis stoet. Dit heeft'enkele dag>en geleden ge leid tot een ernstig incident. Een puto- bus naderde namelijk' eén militaire be grafenis en hield waarschijnlijk niet snel genoeg stil naar de mening van de militairen, zodat zij het- vuur openden en de chauffeur en een passagier doodden. Wie volgt Moh. Roem op als Hoge Commissaris? Men neemt aan, dat het nieuwe Indo nesische kabinet in de eerste plaats aan dacht zal wijden aan de opvolger van mr Moh. Roem als Hoge Commissaris m Nederland. Genoemd worden de afge treden minister van justitie Soepomo en de vroegere republikeinse minister van financiën, Abdoel Hakim, die nu dfrec- teur is van de Javasche Bank. *,'v- «Éfc' ')v 'K - v-,' Communistisch offensief op Korea Vliegveld van Pohang <5ntruimd, maar Jongtsjon door V.N.-troepen heroverd HOEWEL DE TOESTAND aan de Koreaanse fronten iets minder ongun stig is dan gisteren, hebben toch verse communistische troepen aan het front van de 25ste Amerikaanse divisie opnieuw een algemeen offen sief ontketend. Het wordt het ergste artillerie-bombardement sinds het uitbreken van de oorlog genoemd. De tijdelijke .hoofdstad Taegoe wordt steeds nauwer omsloten. Het vliegveld van Pohang werd ontruimd door de troepen der Ver. Naties. De Zuid-Koreanen en Amerikanen boekten echter successen bij Jongtsjon, dat heroverd werd. Bij de beschouwing der frontposities moet men rekening houden met aanval en tegenaanval en het wisselen der suc- De aanval der Roden op de stel lingen der 25ste Amerikaanse divisie vond vanmorgen vroeg plaats. Het be treft hier een linie, welke loopt van de samenvloeiing van Nam en Naktongri- vier tot aan de Koreaanse zee-engte op dc Zuidelijke punt van. het schiereiland. De Noord-Koreanen bevinden zich thans reeds zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun artillerie kan worden be schoten. Om strategische termen te ge bruiken, twee krachtige „speerpunten" bevinden zich reeds op 11 km van de be dreigde stad-. Aan de N. W. zijde van de defensie-linie rondom Taegoe, trokken troepen van de eerste Amerikaanse ca valeriedivisies terug. Btf Pohang is de situatie aldus: Berich ten wijzen erop, dat het vliegveld gedu rende de nacht door troepen der Ver. Na ties werd ontruimd. Transportvliegtuigen konden er gisteravond niet meer lan den en de piloten kregen geen antwoord meer van de radiodiensten. Pohang zelf, dat zoals men weet in handen der Roden is, heeft zwaar van het Vuur te lijden gehad en de stad bevindt zich vol Noord- Koreanen. De weersomstandigheden zijn voor luchtraids gunstiger geworden en van daar, dat Shooting Stars en Mustangs de Noord-Koreanen langs het gehele front bestoken. De Amerikanen hebben ver klaard. dat de toestand in de N.O. sector rond Pohang wel heel ernstig is, doch niet catastrofaal. Vast staat echter, dat de Noord-Koreanen tusen Pohang en Taegoe aanzienlijke voortgang hebben gemaakt. Steeds meer landen bieden hulp aan en ook Argentinië zal de V. N. inzake Korea steun verlenen, SLAOLIE 10 PCT DUURDER De slaolie wordt binnenkort 10 procent duurder dan thans. Maandag zijn de prij zen van de grondstoffen reeds verhoogd. Dé olie, die nog in voorraad is, wórdt tegen de oude prijs verkocht. Delftse motorschuit in Zaandam uitgebrand De met houtmesl geladen motordek schuit van schipper van Beek uit Delft, is vannacht te Zaandam; uitgebrand, ver moedelijk doordat de scheepslantaarn van de mast is gevallen. De schipper en zijn zoon sprongen in het water. De vlammen sloegen over naar een schuit, die naast de Delftse boot lag, doch deze brand kon spoedig worden geblust. De lading Bruynzeeldeuren werd overboord geworpen. Door de stormachtige Zuid wester dreigde ook het fabrieksgebouw van de Phenix in brand te raken, doch de brandweer wist erger te voorkomen Verzekering dekt de schade. HANDELSOVEREENKOMST AUSTRALIË—INDONESIË Te Djakarta is een Australisch-Indo- nesische handelsovereenkomst gepara feerd. lopende tot 30 September 1951. In donesië zal voor 4.9 millioen Australi sche ponden, koffie, thee, rubber, tabak en rotan leveren en voor 3,7 millioen ponden voedingsmiddelen, dieren, tex tiel. metalen, machinerieën, pharmaceu- tische artikelen, chemicaliën, papier er. kantoorbehoeften ontvangen. Zat verdronken piloot vast aan vliegtuig Wrak geborgen Het is niet onmogelijk, dat de piloot W. v. d. Born uit Huizen, wiens stoffelijk overschot dezer dagen op het strand bij Noordwijk werd gevonden tijdens de ramp met de Firefly bij Kijkduin door zijn zakkende toestel is meegetrokken, nadat hij het vliegtuig reeds had ver laten. Wellicht zat een lijn van zijn pa rachute of zijn rubberboot nog vast. Al le reddingsmiddelen waren volgens de Marine in orde. De vjieger had zijn zwemvest goed aan. dag in Hoek van Holland aan de wal Het wrak is geborgen en zou vanmid- worden gebracht. Kanovaarder en chauf feur verdronken Doordat een kano omsloeg is gister avond, aan de Pieter Lastmankade te Amsterdam een jongen van de fam Havie verdronken. Een andere jongen werd gered door de 29-j. schilder P. Bakker, die in het water sprong. Bij de redding raakte Bakker zijn polshorloge In het acht meter diepe kanaal van Terneuzen naar Gent is de bestuurder van een bestelauto, de 47-j. loodgieter F. J. Kool uit Sluiskil, gistermiddag ver dronken. De heer Kool kwam in botsing met een vrachtauto, die hij trachtte in te halen, en raakte de macht over het stuur kwijt. Passagiers kwamen er met nat pak al Val gebroken door auto, die pardoes te water werd geworpen Een overvolle tramwagen van lijn 4 is gistermiddag bij de Binnen-Amstel te Amsterdam met gróte snelheid in het wa:er gereden. De wagen kwam boven op een geparkeerde auto terecht, die hij het water inschoof Was' dit niet ge beurd. dan had een grote ramp kunnen gebeuren, wan: de Amstel is daar twee meter diep. Thans liepen verscheidene passagiers een nat pak op, doordat op het voorbalcon een halve meter water kwam te staan. Enkelen kregen schram- wonden. In de scherpe bocht aan het einde van de Bakkerstraat is de tram uit de rails gevlogen. De achterwielen bleven op de wal hangen. Er ontstond geen paniek. Vier meisjes, die het ongeluk zagen aan komen, sprongen op het laatste ogenblik van het voorbalcon en raakten te water. Het ijzeren hek langs da Amstel werd vernield. De auto, waardoor de val van dc tram werd gebroken, was daar toe vallig neergezet, omdat de gebruikelijke parkeerplaats niet meer vrü was. Enkele getuigen verklaarden, dat tram met meer dan normale snelheid reed, maar passagiers op thet voorbalcon bevestigden een verklaring van de con ducteur, da: de rem weigerde Dode en twee gewonden bij ontploffing in A'dam Een tramwagen van lyh 4 te Am sterdam, waarin de passagiers als haringen in een ton samengepakt stonden, reed gistermiddag bij Bakkerstraat de Amstel in. De val werd gebroken, doordat een ptukeerde auto onder de tram twee meter diepe water recht kwam. De reizigers kwamen er met een nat pak af Ook 5 pet boven f 3600 gevraagd Stichting van de Arbeid richtte zich tot regering Door het bestuur van de Stichting var de Arbeid is er bij de regering op aange drongen. de beslissing inzake een loons verhoging van 5% tot een bedrag ten hoogste 180 gulden per jaar. te wij zigen in deze zin. dat vergunning leend wordt ook voor de inkomens boven 3600 gulden een volledige loonsverhoging van 5Cc te geven. De regering zou de grens van 3600 De industrie en de vlootbouw Prioriteit voor deiensie- opdrachten overwogen Verschillende industrieën zijn tot de volle capaciteit bezet en er is grote vraag naar geschoold en technisch personeel De Marine heeft hiervan last: het begint moeilijk te vallen, op de bestaande sa-| lariëring voldoende geschoold personeel te behouden of aan te trekken. Hierdoor kan een vlot verloop van de vloot-aar-i bouw belemmerd worden. De ministei schenkt hieraan zijn voortdurende aan dacht, aldus de M.V.A. bij de Marine begroting. Mocht in de toekomst blijken, dat bepaalde voor de maritieme defensie van eminent belang zijnde industrieën zodanig met particuliere orders zijn be zet, dat defensie-opdrachten daardoor in het gedrang, zouden komen, dan zullen maatregelen moeten worden overwogen teneinde prioriteit voor defensie-opdrach ten te verzekeren. Met de betrokken in dustrieën wordt overleg gepleegd om in onderlinge samenwerking met name te komen tot oplossing van het probleem der voorziening in de behoefte aan tech nisch personeel. waterstoffabriek N. V. Elec- tro aan de Distelweg te Amsterdam. De i heer De Leeuw kwam onder het apparaat n j j terecht, waardoor zijn borstkas werd in-1 DOeien met radio en radar gedrukt. Hy was op slag dood. De arbei- j o ders Koedijk en v. d. Scheer werden door VOOT ClUlKDOten delen van het apparaat getroffen. Van der De Nederlandse onderzeeboten zullen Scheer kreeg een gecompliceerde been- binnenkort weer evenals voor de oorlog breuk. De oorzaak van de ontploffing is worden uitgerust met boeien, die zij in nog niet-bekend I geval van nood kunnen oplaten. Voor de oorlog bevatte zo'n boei een telefoon en Ballonvaarder Boitard geen thans denkt meh o.a. aan een combinatie P„n_jOQO -vairraüiCÉ-riJüar en telefoon. Tijdens d< Canadees, maar Transman .oorlogsjaren werden de boeien, verwij- De ballonvaarder Albert B'óitard, die derd, omdat,een aanvallende 'bommen- als deelnemer aan de internationale bal- werper nauwkeurig de postie van. 'eer lonrace Zaterdag te Amsterdam is op-duikboot zou kunnen bepalen, wanneei gestegen in de Russische zone is geland, zo'n boei losschoot. De oefening, die zo waar hij thans wordt vastgehouden, is als we meldden gisteren met de Zwaard- geen Canadees, doch een Fransman, al-vis op de Oosterschelde werd gehouden, dus is te Montreal verklaard. Boitard heeft aangetoond, dat een boei in vredes- 'heeft Canada sinds 1920 geregeld be- j tijd goede diensten kan bewijzen zocht en deed aan de wedstrijd als ver-contact op te nemen met de bemanning [I I tegenwoordiger van Canada mee. I in de gezonken boot Verplicht voor contract-en toegestaan voor andere lonen In een gistermiddag uitgegeven communiqué inzake lonen en prijzen maakt de Regering bekend: Ruim 320 koks zetten beste beentje i 1. Met ingang van de eerste volle loonweek van September 1950 (cq. 1 September voor hen, die maandloon ontvangen), wordt een ver hoging van 5 procent voorgeschreven op de lonen van alle werknemers, I die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, dan wel gehuwd of kostwinner j zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende' loonregeling. Aan niemand mag een groter loonsverhoging worden ge- geven dan 180.per jaar. 2. Tot vaststelling van een prijsregeling voor een aant&l belangrijke artikelen zal worden overgegaan, indien zou blijken, dat de prijzen ervan zijn verhoogd, boven hetgeen kostprijstechnisch verantwoord moet wor den geacht. Hogere lonen HET regeringsbesluit tot loonsverho ging is waarlijk niet bij verrassing gekomen. Het hing als het ware in de lucht en was steeds meer onvermijdelijk geworden. Van dit besluit moet dan ook gezegd worden, dat het genomen is, om dat het niet anders kon. Het is geen ver heugend besluit, het is wel een nood zakelijk besluit. een noodzakelijk besluit, om dat de kosten van het levensonderhoud de vorige loonronde zijn blijven stijgen. Die vorige loonronde was reeds bedoeld als een correctie om het peil van de lonen weer enigszins in overeenstem ming te brengen met het peil van de prij- i heeft dat geholpen. Maar dan ook slechts even. Thans was de situatie allengs weer zo geworden, dat aan een nieuwe loonsver hoging niet was te ontkomen. Die situa tie valt alleen maar te betreuren. Waarom er nog eens aan te herinneren, dat het loonvraagstuk niet op zichzelf staat? Het valt niet los te maken van het vraagstuk der prijzen. De regering houdt de lonen in de hand. Zij schrijft voor, zij het na voortdurend overleg met sociale en maatschappelijke organen, hoe hoog de lonen mogen zijn. Er is dus een loonstop. Nu zou men op zichzelf kunnen ver wachten. dat er ook een prijsstop zou zijn. Die is er echter niet. De loonpolitiek is gebonden. Wat zou er meer voor de hand liggen, dan dat ook de prijspolitiek gebonden zou zijn. Alleen langs deze weg schijnt het gecombineerde vraag stuk van de lonen en van de prijzen op te lossen. Anders kan men wel de lonen op een bepaald bedrag vaststellen, maar indien de prijzen vrij zijn. dreigt straks weer het gevaar van volkomen scheve verhoudingen en van werkelijk onhoud bare toestanden. Geen wonder, dat veler gedachten naar een prijsstop uitgaan. Doch zo eenvoudig ligt de zaak helaas niet Het prijzenvraagstuk is ten dele een nationaal probleem, maar ten dele valt het ons uit de hand. doordat het alleen op internationaal niveau is op te lossen. Een prijsstop zonder meer schijnt daar om onmogelijk. Wat wel noodzakelijk is. is dat de rege ring de prijzen scherp in het oog houdt In die sector schuilt thans 't grote risico. De regering heeft voor deze sector maat regelen in uitzicht gesteld. Zonder meer een prijsstop af te kon- digén gaat niet Wel is dat mogelijk voor tal van belangrijke producten. Verder ware stijging van de internationale prij zen op te vangen door een subsidie stelsel. Met meer dan belangstelling moet worden afgewacht hoe de regering in deze sector van de prijzen zal handelen. Want handelen moet zij. Nogmaals de thans afgekondigde loonsverhoging mag niet verheugend worden genoemd, doch moet wel als noodzakelijk worden beschouwd. Zij ac centueert onder meer twee dingen. In de eerste plaats accentueert zy de noodza kelijkheid van verhoging der productie. En in de tweede plaats accentueert zij nog eens de grote moeilijkhe den, waarin diegenen 'verkeren die moe ten leven van een pensioen of erger nog van een kapitaaltje, dat zij in een leven van misschien hard werken hebben gespaard. Naar hen mogen onze gedachten in deze dagen ook wel eens uitgaan. De situatie, waarin zij almeer komen te verkeren, geeft wel zeer in het bijzonder het zorgelijk karakter aan van het probleem, dat ons moet blijven be klemmen, het gecombineerde vraagstuk van de lonen en van de prijzen. voor in Amsterdam Meer dan 320 koks zullen deelnemen aan wedstrijden op de tentoonstelling, die van 29 Sept. tot en met 3 Oct. in het RAI-gebouw te A'dam wordt gehouden t.ag.v. het 60-jarig bestaan van de Hore- caf De Koningin heeft een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De ten toonstelling is geheel volgeboekt, zelfs nadat de ruimte is uitgebreid tot 15.000 m2. Er komen 175 exposanten, o a. ui'. Zweden, België. Luxemburg, Zwitser land. Engeland en Nederland. Alle wild soorten, die in ons land voorkomen, wor den tentoongesteld op een tableau van 10 bij 4 meter. Toelichting voor de radio beslissing der regering inzake loi en pryzen door de radio morgen toe lichten in de uitzending „Verklaring en Toelichting" te 19.15 uur via Hil- Ten izien de loonsverhoging zegt het communiqué dat een minimum verhoging van 4 cent per uur zal gelden. Voor de werknemers (mnl. en vr.) be neden 23 jaar, die niet gehuwd of kost winner zijn, zal de gelegenheid worden geopend, de lonen te verhogen volgens een geleidelijk opklimmende schaal. Bedrijfstakken, die economisch in moeilijkheden komen door deze beschik king kunnen, voor 16 September a.s. dis pensatie vragen by het College van Rijksbemiddelaars. Voor 15 October volgt de beslissing van DAT gisteren in Den Bosch het verb»- teren van de rijweg en het fietspad Breda Terheijden (op de rijksweg Breda —Moerdijk) werd aanbesteed. DAT vijftig leerlingen van de Nieuwe Baarnse School gisteren te A'dam het door hen geadopteerde stoomschip Baarn van de KNSM bezochten. DAT gisteren door kortsluiting brand uitbrak in het kompashuis van de Britse Langleescott in de Maashaven te Rotter dam en het vuur met een schuimblusap- paraat werd bedwongen. DAT de enige R.K. opleiding voor de akte lichamelijke opvoeding m.i.v. 16 September is overgebracht van Tilburg naar Den Bosch. 'DAT de R.K. stucadoorspatroonsbond St. Antonius gisteren in Vught zijn 30-j. bestaan vierde. DAT de opening van de tentoonstelling Land uit Zee te Slootdorp (Wieringer- meer) gisteren werd bijgewoond door minister In 't Veld. DAT wegens inbraken in Tilburg en Dongen \yaarbij sieraden en f 6300 wer den ontvreemd, zijn aangehouden de 32-j. loodgieter B. de W. uit Haarlemmermeer, de 26-j. L. de K. uit Loon op Zand en de 25-j. K. uit Eindhoven. DAT de acteur Louis Gimberg, die zich als karakterspeler een grote naam ver wierf, vandaag zyn 70e verjaardag viert. DAT de kustvaarder Skagerrak (370) ton) in Hoogezand te water is gelaten. DAT de mosselzaadbanken in de Zeeuwse- stromen, die gisteren werden opengesteld, veel kleiner zijn dan vorig jaar. DAT de Jolata, de landdag der Gelder se plattelandsjongeren op de Hooge Ve- luwe^gisteren werd bezocht door de mi nisters Mansnolt en Götzen en tijdens een openluchtspel een namaak-Jan van Schaffelaar van de toren sprong. DAT 33 leden van de eerste hulpdienst van het Zweedse Rode Kruis vandaag en gisteren Amsterdam bezochten. DAT een 6-j. jongetje te Twello tot zijn mjddel wegzakte in een hoop DAT tal van arbeiders ten nadele vap de Ned. Spoorwegen^ te Drachten voor f 8000 hout hebben géstolen om hun huis op te knappen en kippenhokken te bou wen en de twee hoofddaders hiervoor resp. 6 en 4 maanden moeten zitten. hoos in Harskamp. en Luxemburg, P. W. Brussel, benoemd is tot ridder der Kroon orde van België. DAT het emigrantenvliegtuig PH-TEZ (Zeeland) vanmorgen uit Amsterdam naar Australië is vertrokken. DAT dr Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de statistiek, morgenavond van 7.15 tot 7.35 uur via Hilversum 1 a spreekt over het nationale onderzoek j Hamsterwet naar inkomsten en uitgaven. I verband daarn DAT op de begraafplaats van West- Controledienst de, i Kapelle Zaterdag 30 September een mo- noodzakelijke omvi nument wordt onthuld ter nagedachte- j De bevoorrading de slachtoffer Rijksbemiddelaars. Gedurende de wacht tijd wordt de verplichting voor het toe kennen der loonsverhoging opgeschort. Het College van Rijksbemiddelaars zal een vergunning tot eenzelfde loonsver hoging afgeven, voor de arbeidsverhou dingen, die niet bij C.A.O. zijn geregeld. Da positie van het Overheidspersoneel regelt de regering afzonderlijk. Een verhoging van de kinderbijslagen en andere uitkeringen krachtens de so ciale wetgeving ligt in het voornemen. Zo spoedig mogelijk volgt een beslissing. Haider werken Om de concurrentie met het buiten land te kunnen volhouden, is de loons verhoging alleen gerechtvaardigd, indien zij gepaard gaat met verhoging van pro ductie en arbeidsproductiviteit. Ten nanzien van de prijzen zegt de re gering, dat bepaalde maatregelen niet kunnen worden ontbeerd. Een terugval tot de nationale afgeslo tenheid van de laatste jaren dient echter te worden vermeden. Binnenlandse maatregelen, die het vrij maken van het Europese handelsverkeer belemmeren, zullen tot het uiterste moe ten worden voorkomen. Daarnaast moet een inflationistlsche prijsbeweging met kracht worden tegen gegaan. Daarom doet de regering eei i beroep op de ondernemers geen ongt- j motiveerde prijsverhoging toe te passen.) De regering zal ongemotiveerde prys- erhogingen met de Prijsopdrijving»- en kracht tegengaan. In zal aan de economische voor het bovenstaande vorden gegeven, de binnenlandse lend zaagsel en aan de gevolgen overleed. dement op 3 October 1944. i het bombar- j markt met goederen I zal de regering bevorderen. De bekende Nederlandse schilder Piet van der Hem, vooral bekend om zijn fraaie jachttaferelen, wordt Zaterdag 65 jaar Auto van hoge commis saris geroofd Toen de heer A. Th, Lamping vorige week vol moed naar Indonesië vertrok, zal hy wel niet vermoed hebben, dat juist de vorige avond de auto van de hoge commissaris in Djakarta gestolen was. Antara meldt namelijk, dat een aan tal lieden in militair uniform en in een jeep gezeten zich op de Djalan Bodjo- negoro van de auto hebben meester ge maakt. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met flinke opklaringen. In het Noorden van het lar.d enkele verspreid optreden de buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Frisse Qchtend, overigens - >ngeveer dezelfde tempera- ,ui as vandaag. (Opgemaakt om 10 ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 6.02 tot 7.13; maan 0 44 redelijke prtj< tot 6.12 uur. Op 12 Sept N. M. Beroeprings-eidelO:a.msterM

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1