Jlieuuic £eiJisri)C (Êourant anval van Russische bommenwerper op schepen der Ver. Naties Felle druk op Pohang en op de tijdelijke hoofdstad Taegoe op Goedkoopste pakje sigaretten straks 80 cent? Verliefd paar (17 en 15) zette Bussum op stelten Wist U IJSDAG 5 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8215 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staaivastid! Is gfieble®« tngn bert In («Qheaspoet* 20 LE1DSE STUDENTEN BIVAKKEREN IN DE PYRENEEËN ZIE PAG. 2 Moskou werpt masker op Korea ai eze Sowjetdaad wordt vanavond in de Veiligheidsraad besproken tweemotorige bommenwerper met een „rode ster" als kenteken, >ft voor de kust van Korea schepen van de Ver. Naties aangevallen, ar het vijandelijke toestel werd neergeschoten. Het lijk van een Rus- :he vlieger werd door een torpedobootjager van de Ver. Naties uit het ak van het vliegtuig gehaald. Door de papieren, welke op hem ge ilden werden, kon hij worden geïdentificeerd als een luitenant van de vjet-Russische luchtmacht. Aldus een verklaring van het Amerikaanse listerie van Buitenlandse Zaken. et betreffende Reutertelegram houdt duidelijke bevestiging in van vroe- berichten, dat Sowjet-officieren en schappen aan de strijd op Korea deel- iaar tot nu toe viel het moeilijk egenspraak van Moskou te ontzenu- Van een „incident" is hier geen te, want men kan onmogelijk volhou- dat dit het enige, door een Rus be lde vliegtuig is, hetwelk de Noord- eanen in de oorlog steunt- De Russen jen bovendien de Noord-Koreaanse essors strategisch hulp geboden, troe- opgeleid cn van wapens voorzien. ;ze Sowjetdaad komt te meer in eer mkelijk lichtte staan, daar radio kou, de Prawda en Peking bij herha- ran ongeoorloofde inmenging in dt en grensschendingen melding n. Zulks aan het adres van de Ver. s en speciaal aan Amerika en Enge- Enige voorbeelden: De Prawda be- lldigt Britse vliegtuigen van grens- ndingen bij Hongkong. Van Juni tot Augustus zouden meer dan vliegtuigen illegaal boven Chinees idgebied gevlogen hebben. Wij v beter, daar Engeland bij Hongkong anders doet dan de veiligheid hand- jongste voorbeeld: De Prawda :ht gisteren een artikel, dat als kop ig „De militarisering van Holland" •ordt gezegd, dat in opdracht van hington de Nederlandse regering de igsvoorbereidingen.uitbreidt. Ais ptoom noemde het blad: het verlen de militaire dienstplicht en d« cnakeling van sommige Nederlandse ieken op oorlogsproductie. „Ons is te dol", luidt onze enige commen- Aan deze perfide berichtgeving ont- kt nog, dat drie Nederlandse divisies de 50 Russische onder de voet ge- hebben* lus met slamboeknummer: 250S4 idat wy. het bovenstaande geschreven ontvingen wij nader ni aanval van de Russische bom- iwerper op schepen der V.N. De vaartuigen der Ver. Naties ongeveer ter hoogte van de 'diegraad van de Westkust van toen een bommenwerper met als llonvaarder achter het iren gordijn heeft nu volledige zekerheid, dat lanadese ballonvaarder Boitard, die rdagavond is gestart van de Stadion- in Amsterdam, in Wolmerstedt by gdenburg is geland in de Russische van Duitsland. burgemeestér van dit plaatsje, die iver door de autoriteiten werd op- .d, zei alleen: „Hij is door de politie Maagdenburg gebracht" en daarna hij de haak op. Daaruit maakt men dat Êoitard niet zo vlug van achter IJzeren Gordijn zal terugkeren als r met zijn ballon overheen is gegaan, s het Boitard maar niet vergaat, ge- de twee Deense sportvliegers, die e tijd geleden een noodlanding ach- het IJzeren Gordijn maakten en die sdien de gevangenen der Russen orwegen moet z'n invoer verminderen ■t Londens blad Financial Times leemt, dat Noorwegen door deviezen- ek genoopt zal zijn, de invoer te linderen, ondanks een exira-toewy- van 60 millioen dollar uit de Euro- betalingsunie en de Marshall-hulp tUGDHERBERG WEGENS ROOD VONK GESLOTEN jeugdherberg De Poelakker te teren is op last van de inspecteur de Volksgezondheid tot half Oclo- gesloten. Het afgelopen weekend d bij twee kinderen van de herberg iers V-an Loon roodvonk geconstateerd. Laat bloemen Uw tolk zijn"I p kiaarlichte dag is in de gedistil- d zaak van de fam. Vorsten'oosch te értogenbosch ingebroken en vermoe- 0.000 buitgemaakt. De bewoners aar het bloemencorso te Zun- kenteken, een .jode ster" het vuur opende. Dit werd onmiddellijk beant woord en de bommenwerper neerge schoten. Een torpedobootjager slaagde erin het stoffelyk overschot van de pi loot te bergen. Deze werd geïdentifi ceerd als luitenant Misjin Tennadi Vasilcbioe, lid van de Sow.jet-Russische strijdkrachten met stamboeknummer 25054. Ofschoon dit het eerste bericht is over actieve deelneming van een Russisch of ficier aan de oorlog op Korea, war Rusland gebouwde Yafc-vliegtuigen reeds eerder boven Korea verschenen. Van officiële zijde was echter geen aan wijzing ontvangen, dat deze vliegtuige: door andere dan Noord-Koreaanse pilo ten werden bestuurd. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, en dé voorzitter van de Veiligheidsraad werden onmiddellijk op de hoogte gesteld. Het Witte Huis heeft nog geen commentaar gegeven. Men ver wacht echter, dat de betreffende nota van het Amerikaanse departement var Buit. Zaken inzake deze Russische \*y- andelijke daad, vanavond als een dei ceiste punten op de agenda van de Vei ligheidsraad zal worden besproken. Het schrijven van een aantal interna tionale juristen, zoals Krilof, lid van he Int. Gerechtshof te Den Haag. andere Franse en Britse juristen, waar» Trygve Lie geprotesteerd wordt tegen de „actie" van Amerika en de Ver. ten in Korea en ten aanzien van mosa, doet, op zijn zachtst gezegd, be lachelijk aan. Niet de V.N. maar Rus land is de aggressor. DE STRUD IN KOREA De Roden zijn op Korea nog steeds in het offensief. McArthur heeft meer troepen, tanks en vliegtuigen nodig. De communisten bedreigen Pohang de haven aan de Oostkust, alsmede de tijdelijke hoofdstad Taegoe en de strate gische linie der Amerikanen in de richting Poesan. Slechts bij de Naktong- rivier, voeren de V. N. troepen aanvallen uit, vanuit Jongsan, waarbij de Roden op de terugtocht zijn. Nog geen kabinet in Indonesië Moeilijkheden verplaatsen zich steeds In tegenstelling tot de algemene ver wachting is Natsir ook vannacht nog niet geslaagd met de kabinetsformatie. Vanmorgen half twee verklaarde hij na urenlange besprekingen, dat hij vandaag een laatste poging zou doen. De moei lijkheden verplaatsen zich telkens van portefeuilles naar personen en van de ene partij naar de andere. Als de ene moeilijkheid is opgelost, ontstaat een andere. Gisteren werden besprekingen gevoerd met de vroegere waarnemende president van de republiek Djokja, mr Assaat, en leiders van de P.N.I. en de Partai So- sialis Indonesia. Mr Assaat (partij loos) nooh mr Wilopo (P.N.I.) werd ge schikt geacht voor de portefeuille van buitenlandse zaken. (Wilopo was gisteren genoemd als minister van arbeid). Typhoon in Japan eiste 250 doden Ruim 250.000 mensen dakloos- Zoals we gisteren reeds in een deel nzer edities hebben gemeld, is West- Japan door een hevige typhoon ge teisterd. Nader Wordt bericht, dat hierbij minstens 250 personen om het leven zijn gekomen én 250.000 mensen dakloos zijn geworden. Zes kinderen werden gedood Groningse burgemeester: muur was goed Het muurtje, waaronder op 12 Augus tus bij het terrein van de Veiling De Eendracht te Groningen zes kinderen werdran gedood en zes anderen zwaar gewond, was uitstekend van kwaliteit en constructie. Dit deelde burgemeester Cort van der Linden gisteravond mee op vragen van het raadslid Baarveld- Volgens de burgemeester zijn alle in stanties tot dezelfde conclusie gekomen. De gemeente kan niet treden in het be leid van de Spoorwegen, die zelfstandig veiligheidsmaaregelen moesten ne Dat het voorlopige hek zo zou worden aangebracht, dat het gemakkelyk kon worden verwijderd, deed niets ter zake Er mocht niet gerangeerd worden zonder de gewenste veiligheidsmaatregelen, al dus de burgemeester van Groningen. „Radio Vrij Europa" in oprichting Tegen communistische propaganda Generaal Eisenhower heeft gisteravond zijn aandeel geleverd in de „kruistocht voor de vryheid", een beweging welke onder leiding staat van zijn vriend, gene raal Lucius Clay en ten doel heeft het hoofd te bieden aan de communistische radio-propaganda. Hiertoe wordt de op richting bepleit van „Radio Vrij Europa", die gevormd moet worden uit een parti culier netwerk van stations. De pro gramma's van deze zender zullen door drenkt moeten zyn van het eenvoudigste en duidelykste handvest ter wereld: het vertellen van de waarheid. In een krachtige rede over vier radio stations wekte generaal Eisenhower op, eensgezind aan dit plan mee te werken. Hy herinnerde eraan, dat het vrije Euro pa, dat voor zyn geestelijk en economisch herstel vecht, nog steeds een verleidelijk doel voor roofzuchtige militaire naties is. De bevolking van deze naties wordt elke dag weer haat ingepompt tegen het „im perialisme" van Amerika, wiens zonen in Korea evenwel voor de vryheid van een ander volk sneuvelen. Zó snel ging het in Koiea Het oorlogstafereel in Korea. Een Zuid-Koreaanse soldaat brengt een gevangen genomen communist naar de commandopost Kapitale som voor 't huis van Van Meegeren Het huis van wijlen de schilder Han van Meegeren aan de Keizersgracht 319 te Amsterdam is verkocht voor de enorme som van f132.000 aan de make laar Paul Brand: te A'dam, die ook de erkoop-makelaar is. Hij wilae zijn op drachtgever niet bekend maken. Door vakmensen was het getaxeerd op hoog stens 60 a 70.000 gulden. Het huis is rien van twee centrale verwar mingsinstallaties, parketvloeren, eiken houten betimmeringen, beschilderde plafonds, o.m. een van J. de Wit, een ingebouwd buffet me; marmeren. Louis XV-fonteinbak. Hel rode offensief op Korea Amerikanen boekten succes bij de Naktong en zijn van Jongsan uit in de aanval P ALLE FRONTEN in Korea werd de strüd met hevigheid voortgezet. De direct bedreigde punten zijn de havenstad Pohang aan de Oost kust, de tijdelijke hoofdstad Taegoe en de linie in de richting Poesan, de strategisch zo belangrijke aanvoerhaven. De communisten hebben met him aanvallen nieuwe successen geboekt en slechts bij de rivier de Nak tong, waar de Amerikaanse mariniers van Jongsan uit, in de aanval zijn, vluchtten de Noord-Koreanen met achterlating van hun uitrusting. Krachtig vijandelyk verzet ondervinden werden drie bataljons uiteengeslagen, di- de troepen der Ver. Naties in de ommuur- verse opslagplaatsen veroverd, en vrachtwagens met militaire voorraden buitgemaakt In een communiqué van McArthur wordt verklaard, dat de Noordeiyken de Zuldkoreaanse verdedigingslinie ten Wes ten van Pohang op een breed front door broken hebben. Later verklaarde een Amerikaanse woordvoerder te Taegoe, dat het Noord koreaanse offensief in dese sector door tegenaanvallen wordt afgestopt en dat de toestand nu „gunstiger" is. Volgens berichten zyn de NoordelUken Jongtsjon binnen gedrongen. de stad Kasan, ongever 25 k.m. ten N.O. van Waegwan, dat volgens radio Moskou zlfs veroverd zou zyn. Het jongste muniqué van McArthur geeft toe. dat de Roden in grote getale de vitale bei radingsweg Pohang-Jongtsjon zijn getrokken en zich bewegen in de richting van Kyongjoe. De Zuid-Koreaanse troe pen zijn niet in staat hen tegen te houden. Bij dit punt Kyongjoe kruisen de v keerswegen van Pohang naar Poesan van Pohang naar Taegoe elkaar, en door deze doorbraak naar het Zuiden dreigen de Zuid-Koreaanse en Amerikaanse pen rond de havenstad Pohang te worden afgesneden. De Roden zouden van Kyong joe nog slechts op geweerschotsafstand verwijderd zijn. Het reeds genoemde Taegoe staat bloot aan sterke druk en wel volgens Reuter zouden de Noord-Koreanen deze stad zelfs op 18 k.m. zyn genaderd en de plaats Taboedong hebben bezet. In het Zuiden zijn de Roden eveneens in het offensief slaagden zy erin het eiland Namhae ten Zuiden van Tsjindjoe te bezetten. Er TABAKSMARKT GESCHOKT DOOR KOREA Fabrikanten protesteren tegen voorgenomen verhoging van omzetbelasting HET GOEDKOOPSTE PAKJE SIGARETTEN, dat op het ogenblik 50 cent kast, zal straks 75 en misschien wel 80 cent moeten opbrengen, althans wanneer de regering de belasting op sigaretten verhoogt. Zoals men weet wil de fiscus meer aan de sigaretten verdienen, omdat de be lasting op sigaren zal worden verlaagd. De sigarettenfabrikanten bedanken er echter voor de.sigaar te worden. Ze vinden, de belastingverhoging onnodig, daar minister Lieftinck toch al meer zal opstrijken doordat de prijzen stijgen ten gevolge van de situatie op de wereldmarkt. Op een persconferentie van de Vak groep Sigarettenindustrie wees men er gisteren te Amsterdam op, dat van elke gulden, die de roker voor sigaren be steedt, 33 ct in de schatkist komt. Voor kerftabak is dat 46 cent en voor sigaret ten 68 cent. Dit laatste bedrag wil minis ter Lieftinck thans verhogen tot 71 ct. Door de oorlog in Korea en andere fac toren zyn juist de pryzen van de tabak ken, die hier het meest gebruikt worden, met 125 procent gestegen. Hoewel slechts 81,2 tot 10 pet van de winkelprijs wordt gevormd door de kostprijs van de tabak, betekent deze prijsstijging een ramp voor de sigarettenindustrie. Van een pakje sigaretten, dat een gul den kost, gaat 62 cent weg aan omzet belasting en is 17J4 cent voor grossier en 'inkelier. Van de overblyvende 2014 ct ïoet opnieuw 8 cent omzetbelasting wor den afgetrokken. Van de resterende 18 cent moet de fabrikant al'zyn kosten be talen enwinst overhouden. Prijs wordt toch al hoger Ook al wordt de belasting niet ver hoogd, dan zal de gemiddelde prijs per pakje stijgen van 70 tot 90 ct, omdat de Nederlandse industrie nog maar voor drie maanden voorraad heeft. De Belgische bezit nog vol doende voor 1 a 2 jaar en kan dus scherp concurreren. De prijsstijging betekent reeds een accijnsvermeerde ring van 30 a 35 millioen. Daar mee kan de regering ruimschoots do Van drukken van bonkaarten is hier nog geen sprake Naar aanleiding van een bericht, dat België weer rantsoenkaarten zullen worden gedrukt louter als voorzorgs maatregel hebben we te bevoegder plaatse in Den Haag geïnformeerd hoe men daar tegenover zo'n maatregel staat. Men deelde ons daarop mede, dat hier- an onzerzijds nog geen sprake is. H.M.'s Piet Hein, die een reis om de wereld maakt, is gisterochtend te Wil lemstad (Curacao) aangekomen. BU de raming van 30 35 millioen Is rekening gehouden met een verminde ring van het verbruik. Op 'het ogenblik röokt Nederland jaarlijks 7 milliard siga retten, die bö de onverraydelyke prijs- styging 43 millioen in de schatkist zouden brengen. Gaat de belastingver hoging toch door, dan stygt de gemiddel de prijs niet van 70 tot 90 ct, maar tot 1.05 per pakje. In deze geest hebben de fabrikanten geschreven aan de minister en een adres gericht aan de Eerste Tweede Kamer. Echtpaar uit Nieuwer-Amstel bij botsing gedood Ook bejaarde Rotterdamse motorryder verongelukt De dekkledenfabrikant A. P. L. de Zwart uit Nieuwer-Amstel en zijn echt genote zijn gedood, toen hun Citroen gis teravond laat op de rijksweg tussen Ede en De Klomp tegen een Mack-vracht- auto met aanhangwagen bptste. De heer De Zwart trachtte een voor hem rijdende personenauto te passeren, toen va andere kant de Mack naderde, die uit Rotterdam onderweg was naar Duits land. De brokstukken van de Citroen lagen her en der verspreid. Volgens oog getuigen reed de auto meer dan 100 km per uur. In volle vaart botste de 63-j motor rijder A. Rave uit Rotterdam gistermid dag op de rijksweg bij Abbekerk (N.-H.) tegen een overstekende truck uit Oud- Karspel. De motorrijder was op slag dood. Eerste Amerik. tanks in Cherbourg Gistermorgen is het schip American Miller met de eerste lading tanks, die ir het kader van de Amerikaanse wapen hulp aan West-Europa wordt geleverd, in de Franse haven Cherbourg aangekomen. Onmiddeliyk werd begonnen met het los sen van 21 verbeterde Sherman-tanks met nieuw 76 mm gesohut. Het schip heeft ook 7 lange 155 mm kanonnen en 3000 kisten met wapens en munitie aan boord. Hedenmiddag zou het libertyschip Eugenie met 300 ton wapens aankomen. Schoenreparaties worden duurder De schoenreparaties worden in ver band met de hoge prijzen van grondstof fen duurder, vermoedelijk 15 pet Dit be sluit werd gisteren in Den Bosch geno- op een vergadering van de vier Ned. schoenmakerspatroonsbonden. Gestoorde minnaar bekogelde politie met alles wat los en vast was Gebeurtenissen als die in Kreta, het jonge paar Costas en Thassoula strijd voerde om by elkaar te kunnen blijven, werken steeds aanstekeiyk. Bussum heeft thans een dergelijke Kretenser liefdesaffaire beleefd. Daar was een 17-jarige Willem ver liefd op een 15-jarige Rieka. Dezer da gen kwamen Willem en Rieka bij de moeder van het meisje thuis en het meisje sprak: „Moeder ik logeer van nacht bij Willem thuis." De moeder vond het goed, tot zy be dacht, dat Willems ouders afwezig wa- en er dus hoogst ongewenste toe standen zouden kunnen ontstaan. Met haar oudste zoon toog zy naar Willems huis, maar de jongelui weigerden de deur te openen. Van de moederlijke som matie tot Rieka mee naar huis te gaan, trokken zy zich helemaal niets aan. Ten einde raad heeft de moeder toen de politie te hulp geroepen en die is met geweld het huis binnengedrongen. Daar begon toen pas het lieve leven. Willem herinnerde zich waarschynlijk DAT de bestuurder van een vracht auto met aanhangwagen, die Zaterdag middag was betrokken bij het ongeluk op de Hogeweg te Amersfoort, wordt verzocht, zich bij de politie aldaar te melden. DAT 14 landen vertegenwoordigd zijn op de achttiende trekpaardententoon stelling, die vandaag en morgen in Den Bosch wordt gehouden. DAT na Meppel ook Nijkerk een dok terswaarschuwingsdienst heeft ingesteld met behulp van Rode Kruis-vlaggen. DAT elf Groningse raadsleden op 23 September ten bate van de kankerbe strijding voetballen tegen journalisten. DAf de heer K- Kaat, te Zaandijk, die onlangs bedankte voor de C.P.N., thans ook zijn raadszetel heeft afgestaan. DAT de heren V. d. Boogert uit Den Haag en Valk uit Leiden gisteren een inleiding hielden op de jaarlijkse bij eenkomst van de vereniging voor ministratie en economie in ziekeninrich- tingen te Maastricht. DAT te Willemstad- op Curagao dezer dagen is overleden de arts dr A. W. Pot. DAT de boerenzoon te Overberg, die dezer dagen werd gedood, toen hij met een schrikdraad in aanraking kwam, blijkens het onderzoek is verongelukt, doordat een sterkstroomdraad neer- waaide op het parallel gespannen schrik- DAT in principe is besloten, de spoor lijn Coevorden—Bentheim te herstellen en o-a. nog een spoorbrug moet worden gerepareerd. DAT de heer J. S. Croeze. directeur van de N V. Columbia en N.V. Holland America filmbooking office. Vrijdag wordt gehuldigd t g v. zijn 30-jarig jubi leum in het filmbedrijf. DAT wegens het lichten van offerblok ken in R.K. kerken resp. 5 en 3 li jaar gevangenisstraf is opgelegd aan de 25-j. meubelmaker H. H. en de 33-j. mijnwer ker H. M. v- d. G., beiden uit Maastricht. DAT 60 deelnemers aan het te Gent ge houden 30e jaarcongres der Belgische federatie van meesterschilders en sier- schilders gisteren Terneuzen bezochten DAT de radiospreker pater W. Loop dezer dagen naar Rome vertrekt i.v-m. de in ternationale actie tot het verzamelen van handtekeningen als protest tegen de on derdrukking achter het IJzeren Gordijn. DAT vier arbeiders tot anderhalf jaar zijn veroordeeld wegens diefstal, van o-a. 10.000 sigaretten bij de Ned. Spoorwegen in Maastricht. DAT het onder redactie van Jaap Romijn samengestelde 'boek Hart van Nederland, het eerste omvangrijke werk over stad en gewest Utrecht, gistermid dag aan de stedelijke en provinciale autoriteiten is aangeboden. DAT in de maand Augustus uit de Noordoostpolder 20.000 ton vlas met 350 schepen naar Zeeland en België is ver scheept. DAT te Rotterdam, 67 jaar oud, is overleden F- H. Sardeman, oud-gouver- nementsveearts te Curagao. DAT de 1400 Amerikaanse stu denten, die hun vacantie in Europa hebben doorgebracht, vandaag met de Volendam weer naar de Ver. Staten ver trekken en aan boord diverse lezingen zullen worden gehouden, o.a. door mr Rooij, hoofdredacteur N.R.C- en mr J. L- F. van Essen. adj. bibliothecaris van het Vredespaleis. DAT in de Wist U van 18 Aug. jj. be treffende de aanvoer van 1 koe op de vroeger zo vermaarde veemarkt te Gro ningen had moeten staan de veemarkt van Nietap (Groningen). Costas' strijd en begon de politie te be kogelen met alles wat los en vast was in zijn huis. Hij gedroeg zich als een dwaas en verwondde zelfs een der poli tieagenten aan het voorhoofd. Tenslotte werd hy natuurlyk over meesterd en in het politiebureau inge sloten. Hij zal vandaag voor de Officier Justitie in Amsterdam geleid wor- Jongens als Willem Rieka verdienen een Daar zal het ook wel ni ïn meisjes als gevoelige straf, t aan mankeren. Onaangenaam weer in de kustgebieden (Van onze weerkundige medewerker) Zaterdagavond trok de eerste van een ttroom actieve Oceaandepressie's dicht langs onze Waddenkust naar het Oosten a veroorzaakte in de Noordelijke pro- inde» een flinke herfststorm, vergezeld in zware regenval en onweer, zo meldde Leeuwarden 27, Eelde 25 en Den Helder 15 mm regen. Oek Zondag bleef het weer nog on stuimig, al nam de wind geleidelijk ver der af, dit onder invloed van een nieuw frontensysteem, dat gistermorgen met regen ons land passeerde. Na de passage hiervan kwam ons land tijdelijk weer at zachtere en vochtigere lucht stroom te liggen. Op de Oceaan blijft het nog zeer on- \st\g. actieve »formdepres*ie« trekken ier in N. O.-richting. Een nieuwe actie- depressie, waaromheen een krachtig ttormveld ligt, is b\) Schotland aangeko- Hoewel het stormveld niet tot over land zal doordringen, i» dit wel het geval met het koufront, hetgeen opnieuw regen zal veroorzaken. Tevens zal dan betrekkelijk koude lucht, afkomstig uit de omgeving van Groenland, ons land xssai loopivvcn 'uswoitsisao o een onaangenaam en herfstachtig karakter zal krijgen, vooral hier in di kustgebieden waar de wind tijdelijk tot krachtig zal toenemen. Zolav de activiteit van de depressie'» op de Oceaan nop zo groot blijft kunnen w helaas nog geen periode met zonnig en rusip Septemberweer in het vooruitzicht stellen en zal het dus voorlopig nog sterk wisselend weer blijven met een reeds herfstachtig karakter. Een waagstuk' Ons lieve vaderland is. en daar ben ik zeer dankbaar voor. overdekt met Chr. lagere scholen. Dat is een vrucht van de uit zoveel geloofskracht gevoerde onder- wysstrijd. Voor de kinderen, die verder kunnen leren, telt men in ons land 252 scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Prachtig: 't Getuigt van initiatief in de onderwijswereld. Zy. die nog verder studeren, vinden daarvoor 47 inrichtingen voor dag- onderwys op Hogere Burgerscholen, Gym nasia en Lycea. Schitterend! Er zyn, schrik niet. in het gehele land 8 Chr. dagambachtsscholen. Ik voeg daar- by. dat er 22 dagscholen voor huishoud- onderwys zijn, 14 dagscholen voor land- bouwhuishoudonderwys. Dan zyn er 52 lagere land- en tuinbouwscholen en ook nog, om geheel volledig te zijn. een vier tal ambachtsscholen aan inrichtingen als Hoenderloo, Neerbosch e.a. De acht Chr. dagambachtsscholen zyn gevestigd te Amsterdam, Den Haag, Rot terdam (2), Dokkum, Ede, Elburg en Harderwijk. Ik vind dit een aanklacht tegen de reformatorische Christenheid. En al kan ik, als man van de Chr. vakbeweging, heel wat verzachtende omstandigheden aanvoeren, voor mijzelf, ik draag daaraan ook schuld. Maar vast staat, dat de lei ders van ons volk op onderwijsgebied hun roeping ernstig verwaarloosd hebben met betrekking tot het technisch onder- Daar moet wat aan gedaan worden endaar wordt wat aan gedaan. Maar er zijn personen in onze kring, die vinden, dat het een waagstuk is. Daar ben ik het tot op zekere hoogte mee eens. Het is een waagstuk! Maar: wie waagt, die wint. De bond van Verenigingen voor Chr. Nyverheidsonderwijs heeft het gewaagd, dit ontstellend tekort op het terrein van het Chr. technisch onderwijs weg te, ne men. Daartoe zyn in de winterperiode 19491950 in eon groot aantal plaatsen besprekingen gevoerd met vertegenwoor diger van de Chr. sociale organisaties en de beide 'onderwyzersbonden. teneinde hun belangstellingen te wekken voor dit soort onderwijs. En op een flink aantal plaatsen is dit gelukt. Dat de Bond zich tot deze organisaties wendde, ligt voor de hand. want hy was van oordeel dat de organisaties die het bedryfsleven en de onderwyswereld ver tegenwoordigen. verantwoordelijk dienen te zyn voor dit onderwys. Zonder ook maar iets te kort te doen aan de activiteit van allerlei personen uit andere levens kringen. was de Bond overtuigd, dat spe ciaal deze groepen, verantwoordelijk die nen te zyn voor het technisch onderwys. Met dankbaarheid gewaag ik hier van de prachtige medewerking die wy moch ten ontvangen van vertegenwoordigers uit de werkgevers-, middenstands-, boeren arbeidersorganisaties en ik sluit daar de onderwyzersbonden vanzelf bij in. En na veel vergaderen, confereren en corresponderen is het plan om te komen tot stichting van Chr. technische scholen voorgelegd aan de minister van Onder wys, terwijl in een langdurige conferen tie met de inspecteurs van het Nijver heidsonderwijs, het plan werd toegeUcht i doorgesproken. Het plan om te komen tot uitbreiding an deze scholen richt er zich op. om streekambachtsscholen te doen stichten in de navolgende plaatsen: Leeuwarden, Sneek, Drachten. Groningen. Winsum, Stadskanaal. Drenthe (Noord), Drenthe (Zd.-Opst), Zwolle, Hardenberg, Almelo, Apeldoorn. Aalten. Arnhem, Amersfoort, Utrecht, Amsterdam (2e school). Haarlem. Hilversum. Huizen. Zaandam. Den Haag (2e school). Schiedam, Gorinchem, Dor drecht en Goes. In de plaatsen waarvan de namen vet gedrukt zyn, werd door het Departement reeds toestemming verleend tot stichting deze scholen en is men reeds bezig de verwerkelijking van het plan. Terwijl daarnaast kan worden mede gedeeld. dat, buiten deze initiatieven van de bond om, ook scholen zullen verryzen of reeds tot stand kwamen te Alphen a. d. Rijn. Kollum en Vroomshoop. Het ziet er dus niet zo tragisch uit als ik aanvankelijk aangaf met die acht Chr. technische scholen. Maar met dit al zullen dan toch nog maar zestien scholen zyn. Terwijl met die acht nieuwe scholen slechts, behoudens op plaatsen als Gro ningen. Utrecht en Alphen a. d. Ryn, een betrekkelijk kleine groep van toekomstige vakarbeiders wordt bereikt Het „waagstuk" van de Bond bedoelt in verschillende centra van ons land scholen te stichten, waardoor grote groe- van toekomsti se vakarbeiders kun- worden opgeleid. ■n aan het wagen het winnen te ver binden, moet er nog veel meer gebeuren. J. SCHIPPER. Minister Schokking kroop in Engeland achter tank Gisteren zyn te Warminster (Wilts hire, Eng.) voor de ministers van Defen sie uit de landen van het Brussels Pact demonstraties gehouden met anti-tank- geschut en wapens van de artillerie en infanterie. Deze oefeningen werden verder bijge woond door officieren en legerdeskundi- gen uit de geallieerde landen. Minister Schokking. die ons land vertegenwoor digde, stelde zich persoonlijk van de kwaliteiten van een nieuw antitankwa pen op de hoogte door achter het geschut te kruipen, aan te leggen en af te vuren. Tezamen met zijn collega's onderzocht hy hierna, wat hy geraakt had. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verkacht Wisselende bewolking met i flinke opklaringen, maar in r het uiterste Noorden van het land, voornamelijk vannacht, plaatselijk enkele buien. '6 Nachts koeler. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen al» vandaag. Meest matige wind tussen i Zuid-West (Opgemaakt om 10 ZON EN MAAN Vvo^.^dag: Zon 5.59-19.17; maan 23 32— 17.05 uur. Op 12 Sept. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1