Volkstuinders brachten zieken een stukje geluk „OOM DOK" vierde zakenjubileum „Het Motorhuis" huldigde twee jubilarissen „Noordwijk" nam nieuw ve in gebruik Prima geslaagde jeugdzwemdag van „Poelmeer" NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER De bloemenaanbieding in de Annakliniek Het is September en dus werden de Leidse volkstuinders door het be roemde erretje in de maand, verzekerde men ons herinnerd aan hun afspraak om de Leidse ziekenhuizen van hun eigen bloemen te voorzien. Zaterdag middag zijn zij deze afspraak, die tradi tie begint te worden, nagekomen. Man- denvol kersverse bloemen heeft mei geleverd in het Diaconessenhuis, de Annakliniek en het Sint Elisabethzie- kenhuis. Het ongunstige weer in gut sende regen moesten ze de bloemen snij den heeft aan deze sympathieke actie geen afbreuk gedaan. Wij hebben de aanbieding in de Anna kliniek meegemaakt. „Daar zijn de druiphondjes", zei er een met een lach. Ja, die kranige volkstuinders vonden het helemaal niet erg dat het watSr hen zo nat had gemaakt. „De bloemen zijn er des te mooier door.". Nu, dat was zo. De bloemenbossen waren ontroerend diep in hun kleur. Wat een charme, wat een schoonheid. Zusters schoten toe om de van bloemen achterover lopende tuin ders te ontlasten. Er werd een brancard aangerold en spoedig was er van het reine laken niets meer te zien. Het wit Reclameplaat voor Leiden Ter stimulering van het vreemdelin- genbezoek aan Leiden heeft het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van de vereniging tot bevordering v het vreemdelingenverkeer een comm sie en jury benoemd, wier taak het plannen voor een affichewedstrijd vc de scholieren van de Leidse scholen uit te werken, om op die manier te komen tot een suggestieve reclameplaat Leiden. Deze plaat, die zowel in binnen- als buitenland bruikbaar zal moeter zijn, moet op doelmatige wijze binnen- en buitenlandse toeristen op Leiden op merkzaam maken. De plannen voor deze wedstrijd zijn reeds gereed. Wy hopen er binnenkort op terug te komen. VAN EN NAAR HET ACAD. ZIEKENHUIS De 22-jarige verpleegster G. de W. keerde Zaterdagmiddag zeer tegen haar zin weer naar het Acad. Ziekenhuis terug. Op de Haarlemmerstraat slipte zij met haar rijwiel Ze kwam daarbij te vallen en brak haar rechter-enkel. De E.HD vervoerde haar naar „huis"- Jubileum bij H.C.W. De heer J. G.. Epskamp, procuratie houder, heeft herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. Hol landse Constructiewerkplaatsen. In in tieme kring van directie en personeel is de jubilaris gehuldigd. BESTUREN WONINGBOUW VERENIGING BEZOCHTEN DEN HAAG De besturen van de woningbouwver enigingen te Leiden zijn Zaterdag een kijkje gaan nemen ln de nieuwgebouwde woningen aan de Moerlaan te Den Haag. Deze woningen zijn opgetrokken van fijn gemalen puin, vermengd met beton. Vooral de ruime hal en slaapkamers vroegen de aandacht van de 70 Leide- Afscheid hoofdagent De heer J.. Zwart, hoofdagent, heeft wegens pensionnering afscheid genomen van de Leidse politie.. Buiten zijn maat schappelijke arbeid was de heer Zwart zeer actief in het verenigingsleven. Hij was mede-oprichter van het L.P.M.G. en van de politie-sportvereniging. Ver scheidene malen is hem een onderschei ding uitgereikt voor zijn kloek optreden bij branden. was verzwolgen door blauw, rood, geel, oranje, paars en groen. „Wat zullen de patiënten daar veel plezier van hebben". Dat was het dank- woord van de vertegenwoordigster var de hoogste zuster. En daar had ze alles mee gezegd. Veel woorden zeggen bij zo'n geste is eigenlijk nóg niets. De glimlach van het meisje, wier zieke rug haar nu al maanden aan het bed kluis tert, is èlles. Onder hen, die bloemen kwamen aanbieden, bevond zich ook Kees van der Mey, géén autoriteit, maar een jongetje van vijf jaar. Zijn toet glom! Van echt plezier. Het was ook een middag van blijheid. Motorrijder en zijn vrouw uit Pijnacker gewond Auto sloeg na aanrijding driemaal over zijn kop. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur op de 's-Gracvenlandseweg te Noord- wijkerhout de motorrijder M. uit Pijnacker met zijn echtgenote bij het onvoorzichtig oversteken van de weg aangereden door een auto, afkomstig uit Volendam. De auto, die met grote snel heid reed, kwam na drie maal over dc kop te zyn geslagen aan de kant van de weg tot stilstand. De vijf inzittenden liepen slechts enkele klein? verwondin gen op, maar de motorrijder en vrouw werden zwaar gewond en moesten in levensgevaarlijke toestand naar Academisch Ziekenhuis te Leiden den vervoerd. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Als de zusters al zo gelukkig lachen..,., zouden de patiënten, voor wie deze bloemen bestemd zijn, het dan niet nog veel meer doen? Keesje van der Mey (vijf jaar) was bij de aanbieding in de Annakliniek ook van de partij Foto N. van der Horst Leidenaai met 1400 vrienden De heer Th. A. den Hollander heeft Zaterdag herdacht, dat zijn bedrijf in olie en teer aan de Middelweg dertig j; geleden werd geboren. Het zilveren be staan moest door de tijdsomstandigheden in intieme kring worden herdacht daarom meende de heer Den Hollander, dat hij er nu wel enige openbaarheid mocht geven. In een grote kring van laties en vrienden heerste blijkbaar ook deze mening, want het was er zeer druk die kamers boven de zaak. Eigenlijk helemaal geen bijzonderheid: de heer en mevrouw Den Hollander zijn vandaag ook nog 25 jaar getrouwd. Een familielid scheidde de menigte gasten in ..zaakmensen" en „huwelijksmensen" Den Hollander zelf zag het iets anders. Boven de lange rij van mensen die zich Zaterdag door zijn woning heeft geslin gerd zette hij in zijn gedachten acht letters: vrienden. „Allemaal vrienden'' Dit werd in schone epiek en lyriek zelfs tot uitdrukking gebracht. „Ik heb geen 1400 klanten, maar 1400 vrienden" „Oom Dok" zo noemt men Den Hol lander graag heeft banden weten leggen, die niet zo maar één-twee-drie te breken zijn. Een vitale bedrijfsleider 66 jaar, die voor een bezoek zijn klanten op de fiets springt en soms wel 70 km per dag aflegt. Voor dit jubileum bestond internatio nale belangstelling. We mochten ruiken kapitale bloemstukken uit Amerika, Zweden en Engeland. We mochten tele grammen weer uit andere landen lezen. Eigenlijk was het een massa-jubileum, want er zijn heel wat klanten die zich (Advertentie) NORMALE ENTREEPRIJS. Toewijding geeft vruchten op het werk Zaterdag was het voor de heren M. de Bruyn en J. Bosman 25 jaar geleden, dat zij in dienst traden bij de N.V. „Het Motorhuis". Dat deze jubilarissen altijd hun plicht hebben verstaan, blijkt wel hieruit, dat de één in de loop der jaren opklom van wagenwasser tot chef van de garage aan de Morssingel en de ander als jongste bediende in dienst geko men nu een gewichtige functie be kleedt op de afdeling documenten. „Het Motorhuis in zijn geheel heeft hem Zaterdag daarvoor dan ook dank gebracht. In de Turk werd een receptie gehouden, waarvan zeer velen hebben gebruik gemaakt om beiden hun harte lijke gelukwensen aan te bieden. Natuur lijk bevonden zich onder die velen tal van zakenrelaties. Het zal de jubilaris sen een bijzonder genoegen zijn geweest, dat de heren C. Brilman, waarnemend directeur van de Leidse ambachtsschool, J. H. de Jong, directeur van de gemeen telijke reinigingsdienst en J. A. Bronk, namens de Raad van Arbeid, iets van hun vrije-Eaterdagmiddagtijd aan hen besteedden. De heer J. G. Boon. directeur van de zaak. heeft de jubilarissen temidden van bloemen en fruit toegesproken. Hij wees op hun vorderingen op de maat schappelijke ladder. Hun omgang met het publiek Is voorbeeldig. Met toewij ding hebben ze gewerkt Vandaar ook dat er vruchten op dit werk te zien zijn geweest. Spr. bood enveloppen met in houd aan. Namens de personeelsvereniging sprak 4e heer B. Otgar, terwijl ook de heren D. Matze, bedrijfsleider, en H. Zunder- man jr. boekhouder, nog het woord voerden. De heer Zunderman bracht enkele persoonlijke herinneringen naar voren, waaruit bleek, dat zowel De Bruyn als Bosman de goede verhou dingen onder het personeel steeds heeft bevorderd. Geschenken vergezelden al ler woorden- Na afloop van de receptie volgde een meer intiem samenzijn. Leidse Sterrenwacht Het aantal aanvragen om de Leidse Sterrenwacht te bezichtigen beweegt zich in sterk stijgende lijn. In een gesten cild schrijven van de directeur, prof. dr J. H. Oort, aan adspirant-bezoekers van de Sterrenwacht wijst deze er op, dat dit aantal reeds zo groot is, dat de directie de bezoekers moet beperken. Uiteraard wil zij deze beperking zo inrichten, dat in de eerste plaats de echt-belangstel lenden kunnen komen. In drie jaar zijn er ongeveer zesduizend bezoekers geweest en de ervaring leert, dat er talloze mensen op de Sterrenwacht komen, wier belangstelling voor de sterrenkunde en voor de astronomische instrumenten zo gering is, dat zij in hun gedrag bepaald hinderlijk zijn voor een goed contact tussen geïnteresseerde be zoekers en leiders. De kijkers en instrumenten die er zijn worden practisch alle dagelijks gebruikt en een explicatie daarvan vereist in de eerste plaats een werkelijke belangstel ling voor de sterrenkunde en ook wel enig inzicht in eenvoudige natuurkun dige feiten. bij de oprichting van de zaak als klant opgaven. Natuurlijk werd ook op hen allen een dronk uitgebracht. Eén ding zouden we nog vergeten: mevrouw Den Hollander heeft haar man altijd op, we kunnen gerust zeggen on geëvenaarde wijze, ter zijde gestaan. De charmante dochter des huizes vroeg stilletjes, of we hierop vooral de nadruk wilden leggen. 25 JAAR WOL GEVERFD De heer Jac. van Meteren, Kooihof 1, alhier, is vandaag 25 jaar als verver werkzaam bij de fabriek van wollen dekens, v/h J. Scheliema Jansz. Vanmorgen vond de huldiging plaats door directie én personeel, o.a. werd het woord gevoerd door de directeur, de heer H. J. P. Wassenaar. Van directie en kantoorpersoneel ontving de jubilari; een enveloppemet inhoud en van he kantoorpersoneel bovendien een dub bel gaskomfoor. Ook-het jubileumfonds, liet zich niet onbetuigd. OPBRENGST COLLECTE De Zaterdag in Leiden gehouden col lecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 2.43803. N.Z.H.V.M.-NIEUWS De heer I Vermaak, adjunct-co: leur bij de N.Z.H. alhier, is met ingang van heden benoemd tot haltechef te Leiden. Vandaag zijn de heren J. J. Schrijvers, S Stapersma, A. van Vliet en I. J. Wolfaart. allen chauffeur 3e klasse bij de N.Z.H.benoemd tot chauffeur 2e klasse. DE HEER R. HUIS3IAN MET PENSIOEN De heer R. Huisman, chef van de af deling vervoer van de H.T.M., gaat op 12 September met pensioen. In 1927 werd hij tot chef benoemd en hij droeg veel it verbetering van de diensten op de lijn LeldenWassenaarDen Haag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Jacobus N., z. v. J. Hecke en S. Gordijn; Gedeon Cl. M. z. H. Stol en M. L. Lörsch; Maria G. d. C. M. Cozijn en A. F. Rewijk; Christlaan v. N. H. Vis en C. Groenescheij Hendrik J., z. v. J. Jungerius en T. P. Heukelom; Anna G., d. v. J. van Werkhoven en I. de Jong; Peter A., z. P. Weeda en M. A. Brugmans; Leo pold C., z. v. C. P. E. Duijndam en M. R. Rozijn. Overleden: H. ter Scheur, man, 51 jr; Kluivers, man, 62 jr; J. Bavelaar, huisvr. van Siere, 85 jr; M. Knotter, wed. van Noppe, 75 jr. De Delftse organist Dirk Jansz. Zwart heeft zich bereid verklaard een aantal orgelbespelingen te geven ten bate van de wederopbouw van de kerk te Willemstad. De burgemeester van Wil lemstad, de heer C. A. v. d. Hooft, zal deze avonden een kort woord tot het publiek richten. De concerten worden gegeven in Vlaardingen, R'dam, Dor drecht, Gouda en Leiden. Medio October cursus tweede monteur Tijdens een onderhoud van de heer Brilman, waarnemend directeur van de Leidse ambachtsschool, met vertegen woordigers van de vereniging voor op leiding tot automonteub en enkele ge delegeerden van de BOVAG, is in prin cipe besloten om naast de opleiding voor leerling-monteur en hulpmonteur medio October a.s. aan de avondschool van de Leidse ambachtsschool een cursus voor tweede monteur te openen, zo vernemen wij. Men is tot dit besluit gekomen om dat het tekort aan goede vaklieden op het genoemde terrein niet gering is. i Co's Bureaux voor den Handel N.V.. Afd. Handelsinformaties. Amsterdam Uitgesproken: 15 Aug. G Nas. stucadoor. Leiden. Leven daal 128. R-C mr R Prins. Cur mej mr E M van der Beek. Langebrug 8a, Leiden. 25 Aug J A Weers, koopman. Leiden. Wil lem» tra ït 35. RC mr R Prins. Cur mr L SpreU, Turfmarkt 8, Leiden. Verlengde ziekengelduitkering t.b.c.-patiënten Ook voor hen, die op 1 Januari 1950 of daarna zijn uitgetrokken In zake de vrijwillig verlengde zieken gelduitkering aan t.b.c.-patiënten wordt door de Vereniging van Raden beid geadviseerd, dit verlengt! ziekengeld ook toe te kennen aan patiënten die op 1 Januari 1950 of daarna zijn uitgetrok ken. Deze uitkering zal echter niet eer der ingaan dan*op 1 Mei 1950. De periode voor 1 Mei 1950, waarover geen wettelijk ziekengeld is verstrekt, zal wel meetellen voor de berekening vi de verlengingstermijn van twee jaar. In die gevallen zal de verlengde ziekengeld uitkering dus steeds als maximum ein digen twee jaar na het tijdstip, waarop de verplichte ziekengeld-uitkering voor 1 Mei is geëindigd. Nieuwe automonteurs Aan het examen voor eerste automon teur van de Stichting Vakopleiding Auto- mobiel- en Motorbedryf hebben deze week 24 candidaten deelgenomen. Ge slaagd zijn: E. J. Voshol, J. Tuinebreyer, B. de Wit, A. L. Briedee en A. J. J. Si mons, allen Den Haag; J. H. Harthoorn en W. Schoone, beiden Krommenie; J. van der Blom, Leiden en J. H. van Cra- nenburgh, Honselersdijk. Aan A. W. Wolters, Den Haag, werd het practijkdiploma le automonteur uit gereikt. Mantelbavianen en reuzenslangen voor dierenpark Wassenaar In het dierenpark Wassenaar zijn twee mantelbavianen uit Abessinië en enige Indische reuzenslangen (pythons) var drie meter lengte gearriveerd. Dezer da gen wordt ook een groot transport uit Zuid-Amerika verwacht met o.a. verschil lende soorten vogels, die na de oorlog nog niet zijn ingevoerd in ons land. Ook België verlengt dienstplicht Oproep op 19-jarige leeftijd Uit Brussel wordt bevestigd, dat de militaire dienstplicht in België jaar tot 2 jaar wordt verlengd. De dienstplichtigen zullen op 19-jarige in plaats van op 20-jarige leeftijd onder de wapènen worden geroepen. Dienstplicht in Frankrijk verlengd In tegenstelling met de tendenz van vroegere berichten, heeft volgens Reuter de Franse premier René Pleven te Straatsburg verklaard, dat de dienst plicht in Frankrijk toch spoedig van 12 tot 18 maanden zal worden verlengd. Hij zeide. dat Frankrijk „in vredestijd divisies en een naar verhouding grote luchtmacht" zal bijdragen tot de bewapening der Geallieerden. Muiterij op de Slamat Zestien Indonesische bedienden van het Nederlandse vrachtschip Slamat zijn door de politie te New Orleans van boord ge haald wegens handtastelijk optreden tegen de scheepsofficieren. De Slamat ii zonder hen weggevaren. Reeds veertien dagen was er strubbe ling omdat de bedienden ingevolge de deviezenbepalingen slechts een derde van hun gage in buitenlands geld ont vingen. Te New York heeft dé Indone sische consul hun onder de ogen trach ten te brengen dat hun wensen verkeerd waren, doch zij bleven er bij, dat zij hun gehele gage in dollars moesten ontvan gen. Daarna heeft een van de vijf rad draaiers te New Orleans de eerste offi cier aangevallen en de zestien bedienden zijn toen naar hun land teruggezonden. Er is geen aanklacht tegen hen inge diend, hoewel de daad strafbaar was. Dep. van Oorlog had politiek delinquent in dienst Ambtenaar met ncj 8 jaar inter nering tegoed Een nalatigheid van het Huls vat waring in Den Bosch is oorzaak geweest dat de 33-jaflge politieke delinquent Th. M.. v. L., die nog 8 jaar gevangenisstraf te goed heeft, enige tijd als ambtenaar op het departement v. Oorlog werkzaam kon zijn. Na ontslag bij de Voedselcom- missaris te Arnhem in 1946 werd hij be recht door het Tribunaal, waarop hij wegens een ander feit verduiste- - 4 maanden doorbracht in het Bof sche Huis van Bewaring, dat echter vei zulmde zijn invrijheidstelling op te gt Hierdoor kon v. L. een betrekking aanvaarden als verpleger in een gesticht Venray, waarna hij in April 1950 op het dep. van Oorlog zijn intrede deed, waar men hem hangende de uitslag vao het antecedentenonderzoek (dat enige maanden kan duren) alvast in dienst had genomen. Thans zijn deze antecedenten ichter voldoende aan het licht gekomen, :n v. L. is op last van de officier Justitie in Arnhem door de Marechaus see aangehouden. Skymaster in één ruk van Montreal naar Amsterdam Zaterdag landde op Schiphol de Skymaster Edam van de KLM, die het traject Montreal (Canada)-Amsterdam zonder tussenlanding had volbracht. Waarschijnlijk is het voor het eerst, dat een Skymaster een dergelijke prestatie leverde. Gezagvoerder Haarman deed over de tocht 14 uur en 47 minuten. De nieuwe weg naar Voorschoten De nieuwe weg naar Voorschoten wordt bij nader besluit niet op 5 maar op 6 September a.s. geopend, Reeds ma ken tal van fietsers gebruik van de weg De opening is, zoals wij al meldden, ge heel onofficieel OEGSTGEEST Eerste lustrum „Ons Genoegen" Op 2 September 1945 werd de buurt vereniging „Ons Genoegen" door de be woners van „Buitenlust" opgericht, zodat het Zaterdag een feestdag voor de ver eniging was. De regen is echter danig spelbreker geweest en verschillende festiviteiten vielen dan ook in het water. Voor de kinderen vooral een grote teleur stelling. Na de middag klaarde het zo nu en dan wat op. Zo werden tussen de buien door nog enkele kinderspelen ge houden, als hardlopen en vlaggetjesteken. 's Avonds was de speelplaats ln de Flo- resstraat omgeven door talrijke toeschou wers. In het midden was een plankier op gesteld en onder leiding van mej. C. de Wekker uit Leiden werd door een groot aantal kinderen van dc leden der ver eniging een aardig lintenspcl ten beste gegeven. Het geheel deed vrolijk aan. te meer daar het plein was verlicht door vele lichtjes. De dag werd besloten met een lampionoptocht, voorafgegaan door een geluidswagen. Engelse league Arsenal nog aan de kop De Wolves zeer productief Door een 30 overwinning op Shef field Wednesday behield Arsenal haar leidende positie in de eerste divisie. Huddersfield Town, dat Chelsea in eigen huis sloeg, bezet de tweede plaats- Chelsea had in deze wedstrijd nog niet de beschikking over midvoor Bentley en dit betekende voor de aanval der Londenaren een geduchte verzwakking. De nieuwe jeugdige aanwinsten van de verschillende eerste divisie-clubs tra den met gemengd succes op. Kenneth Smith, de 18-jarige midvoor van Sun derland, zwoegde in de wedstrijd tegen Fulham van begin tot einde, maar zijn ploeggenoten gaven hem zo weinig steun, dat de Sunderlandaanval het r.iet tot een doelpunt kon brengen Archie Macaulay scoorde het enige doelpunt voor Fulham, waarmee hij zijn club aan een nuttige zege hielp Johnny Hancocks, de internationale vleugelspeler, vierde zijn terugkeer in het elftal van Wolverhampton met 2 doelpunten in de eerste vier minuten van de wedstrijd tegen Bolton Wan derers. De Wolves wonnen met liefst 7—1. De uitslagen van Zaterdag luiden: Eerste divisie ArsnealSheffield Wednesday 30. Aston VillaLiverpool 11, Burnley Middlesbrough 31, Charlton Athl.— Tottenham Hotsp. 11, ChelseaHud dersfield Town 12. EvertonWest Bromwich Alb. 03, Manchester United Blackpool 10, PortsmouthNewcastle United 00. Stoke CityDerby County 41, SunderlandFulham 01. Wol verhampton WandBolton W. 71. Tweede divisie BuryCoventry City 10, Chester fieldLeicester City 10. Hull City Grimsby Town 21, Leeds United Blackburn Rovers 01. Luton Town Southampton 01, Notts County Birmingham City 01, Preston North EndCardiff City 11, Queens Park Rang.Manchester City 12. Sheffield Unit.Barnsley 0—2, Swansea Town- Doncaster Rov. 22, West Ham Unit. Brentford 12. Derde divisie (Noord) BradfordCarlisle Unit. 02, Darlingtoi Shrewsbury Town 21, Gateshead New Brighton 41. Halifax TownRoch dale 11, Hartlepools Unit.Bradford City 11, Mansfield TownLincoln City 11. Oldham AthleticYork City 22. Scunthorpe Un.Rotherham Un 00. Southport CountyChester 03, Tran- mere RoversAccrington St 11. WrexhamBarrow 10. Derde divise (Zuid) Brighton and HoveSwindon Town 10. Bristol CityBristol Rovers 10. Chystal PalaceColchester Unt 13. Exeter CityWalsall 10, Gillingham— Millwall 43. Newport CountyAl- dershot 70, Northampton TownNot tingham F. 22, Norwich CityTor quay United 11, Plymouth Argyle— Port Vale 10, ReadingIpswich Town 20, Southend Un.Ley ton Orient (M-l. „Het Oosten" (Ned. Bond van Zaterdagvliegers) Zaterdag hield „Het Oosten" een wed vlucht met jonge en oude duiven van Venlo af 145 km. Door het slechte weer had het concours een traag verloop en stond de constatering ongeveer een uur open. De eerste duif werd geconsta teerd pra 5.33.39i de laatste prijswinnen de duif om. 6.28.13 uur. In concours wa ren 310 duiven. Uitslag: Tj. de Wit 1, 3. 9, 13, 15. 37, 40, 51, 60; P. Groenendijk 2, 34; F. Bree- dijk 4. 18, 21, 25; A. Goudswaard 4, 16, 45, 47, 58, 59; A. van Gennip 6; A. ter Haar 7, 42; J. Boekkooi 8, 27, 28. 31; J. L. de Weerd 10. 11, 24, 35, '44; W. Nagtegaal 12; J. van Staden 14; W. Siera 17, 54; A. Roest 20, 48, 56; F. J. Vliegenthart 19. 22. 33, 53; W. Alting 26, 36; H. E. Christiaan- se 29, 55; W. van Ommen 30, 38; H. J. Iiettenis 32, 57; C. Driessen 39; Th. Houthoff 41; W. Verkerk 46; C. van Hel den 49; J. Braxhoven 50; Jac. Marjjt jr52. Het fraaie nieuwe terrein van „Noordwijk" werd Zaterdag in gebruik genomen Hier ziet men wethouder E. L. de Wit de aftrap doen. Links van hem staat populaire voorzitter van „Noordwijk", dokter J. van Nes, en geheel recht Henk Schijvenaar, de ex-interpational Het zag er Zaterdagmiddag donker uit voor het slagen van de wedstrijd EDO LONGA, toen onafgebroken plensbuien uit een zwart wolkendek stroomden. We hadden al visioenen van een afgelaste wedstrijd, maar Pluvius was „Noordwijk' blijkbaar gunstig gezind, want tegen het aanvangsuur van de stryd klaarde de lucht op en enkele duizenden maakten zich op om dit evenement bij te wonen. Natuurlijk was het terrein nog flink drassig, de goede drainering ten spijt, en we vermoeden, dat voor een competitie wedstrijd het veld wel afgekeurd zou zijn. Voor deze wedstrijd was dit natuurlijk geen bezwaar en te half vijf nam dokter J. van Nes, de voorzitter van „Noord wijk", het woord om met een korte toe spraak het nieuwe veld officieel te openen- Met een gevoel van grote vreugde eri dankbaarheid verrichtte spr. deze taak. Jarenlang hebben we getobd met terrei nen en nu is het gelukkig zover, dat we op dit prachtige sportveld terecht kunnen Verheugend was, aldus spr., de medewer king, die we van verschillende zijden heb ben ondervonden- Inzonderheid bracht spr. dank aan het college van B. en W en aan de directeur van Gemeentewerken de heer Van Vliet en zijn staf, die zo ijverig gewerkt hebben om dit terrein klaar te krijgen. Wel kan het hele sport park nog niet in gebruik genomen wor den, maar we zijn alvast blij met dit begin, aldus dokter Van Nes. Spr. richtte woorden van welkom tot de afgevaardigden van diverse corporaties en besloot met de wens uit te spreken, dat men een fraaie strijd te zien zou krijgen tussen de twee eerste-klassers. Het woord werd verder gevoerd door de heer Van Dijk namens de Vereniging van Zaterdagmiddagclubs, die zijn blijd schap er over uitsprak, dat „Noordwijk" dit fraaie terrein voortaan mag bespelen. Ook de heren Hogervorst van de L.V.B en v. d. Velde van de schéidsrechtersver. brachten goéde wensen over. Hierna was het grote ogeblik aangebro ken en tussen een haag van „Noordwijk"- junioren betraden de spelers van EDO en LONGA het veld, met een hartelijk applaus begroet. De aftrap werd verricht door wethou der E. L. de Witt en direct daarop was het spel in volle gang. EdoLonga Longa, dat voor de rust tegen zor wind in speelde, was in het begin al fortuinlijk Direct wist Edo een corne 32 Van de 35 candidaten slaagden De jeugdzwemdag, die „Poelmeer' Zaterdag in haar zwembad hield, is on danks het regenachtige weer. prima ge slaagd. Om 7 uur 's morgens hield de „ochtendploeg" gecostumeerde zv wedstrijden, die zeer genoeglijk verlie pen. De heer Oudshoorn behaalde de eerste, mevrouw Mugge de tweede en mevrouw Van Haasteren de derde prijs. Het jeugdzwemmen begon om 3 uur. De examens werden o.a. afgenomen door de heren B. Molenaar, secretaris va: K.N-Z.B., die juist teruggekeerd wai Wenen, waar hij jurylid was bij de Europese zwemkampioenschappen en F Hilbrands, voorzitter van „Poelmeer' Niet minder dan 26 pupillen van d badmeesters Leget en Boekkooi deden een aanval op het eerste en 9 op het tweede. Slechts 3 candidaten werden af gewezen. De gelukkigen zijn: Diploma I: Hiltje Beltsma, Llesje de Boer. Marjo de Boer, Oegstgeest; Hubert van der Brandeler. Warmond; Joke Briër, Guus Cosyn, Geeske van Driel, Oegstgeest; "Elly Duinhoven, Warmond: Carla Gribnau, Ria Gribnau. Rietje van der Horst, Maja v. d. Horst. Oegstgeest; Berend Ike, Noordwijk, Janny de Jong, Leiden; Els Kemperman, Albert Johan Kloots, Kors van Leeuwen, Boude wijn Merz, Jaap Ruiter, Janny de Ruiter, Lies Saey, Oegstgeest; Andre Sistermans, Noordwijk; Hans Stollter, Dita Uiler- wijk Winkel, Leiden; Ida Verhaar. Niek Vlek en Sjoerd Vlek. Oegstgeest. Diploma II: Wiepke Eggink, Alie Heidsma, Oegstgeest; Berend ïke, Noord wijk; Annemarie Kuipers, Leiden; Gijs- berta Johanna Melse. Noordwijk; Pim Sölner, Oegstgeest; Hans de Winter. Leiden; Dikkie Wolff en Lodewijk Bei- naard Wolff, Oegstgeest. Tenslotte werd het insigne op de borst gespeld van de jongens: Piet Blommers, Rudie v. d- Bijl, Guus Cosijn, Peter van Hoeken, Berend Ike. Albert Kloots. Jacob van der Luit. Jo Melse, Kees Ruiter, Dick Timmermans Nico Vlek, Sjoerd KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR NZM-CONTROLEUR Bij KB. is verleend de zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nasau. aan H. A. C. M. Vrins. te Haarlem, controleur bij de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij. Engeland heeft bijna alle beperkingen op de belegging in sterlingeffecten door buitenlanders afgeschaft. Deze kunnen hun sterlingeffecten van het ene land vervangen door die van een ander land, of van een ander type. Vlek, Dikkie Wolff en Lodewijk Wolff en de meisjes Ans de Beste, Marja van der Brandeler. Hylke Branshuis, Adrie Dieben, Corrie van Heuven Alie Heidsma, Joke van der Kaaij,, Els Kem perman, Liesbet Koekebakker, Henny Koerten, Janneke de Koster, Nelly Koudijs, Anneke Langenberg, Willy van Leeuwen, Sjaantje Leget, Ida van Rech- teren Altena. Ida Ringrose, Ann Sölner. Ninke Teding van Berkhout en Ida Ver haar. De badmeesters zorgden tenslotte voor °en komische noot, door de „Oegstgeester politie" te water te lokken. Niettemin werden de vissende badmeesters door de „politie" ingerekend! Quick BoysOvermaas 1—2 Zaterdagmiddag speelde Quick Boys voor de laatste maal voor de competitie een oefenwedstrijd, ditmaal met de Rot terdamse 2e klasser Overmaas Bij Quick Boys ontbraken K Vis, L. Schaap, A van den Oever en D. Zuyderduijn, ter wijl Overmaas met drie invallers in het veld kdam. Direct na de aftrap had Overmaas een groot overwicht, ze had de straffe wind mee, waar ook een betere balcontróle, zo ontstond menige gevaarlijke situatie voor het doel van Q.B. Reeds na 10 minuten schoot de links binnen van Overmaas onhoudbaar in 0—1Q. B. trachtte het spel te ver plaatsen, maar de betere techniek van Overmaas en de straffe wind, alsook het slechte plaa'sen van Q. B. verhinderden dit Het overwicht van Overmaas werd na een half uur beloond met een prachtig doelpunt van haar midvoor, die een kei harde kogel in de linker hoek afvuurde (0—2). Na de rust moest J. de Best wegens een knieblessure het veld verlaten- Zuy derduijn, die nu meespeelde, nam direct na de rust een bal in snelle ren langs de lijn mee en schoot op korte afstand op het doel van Overmaas, maar de keeper stopte de bal meesterlijk en verwerkte hem tot corner. Het woord was nu aan Q. B., dat ge steund door de felle wind aanval op aan val ondernam op de Overmaas-veste, maar door goed verdedigen, vooral van de doelman van O., en slecht schieten, bleef de stand ongewijzigd. Na 25 minu ten spelen een aanval van Q B De mid- half beoordeelde het harde schot ver keerd en de bal verdween onhoudbaar in de Rotterdamse touwen (12). Wat Q. B. toen verder ook ondernam, in de stand kwam geen verandering meer- forceren en hoewel de bal kon weggewerkt, gaf de Haarlemse mie vcor Roodselaar een schuiver af, di Tilburgse doelman v. d. Luytelaar onder controle kon brengen, doord; uitgleed (10)- Goed werk van de Lt voorhoede bracht de bal daarop voo rend op de Haarlemse helft, maar dc dediging van de rood-zwarten, met man v. d. Berg aan het hoofd, gaf thuis. Prachtig was vooral het precii tijd ingrijpen van deze keeper, di juist daar was waar hij nodig blei zijn. Of het nu door het spekgladde te kwam weten we niet, maar met voor de rust konden we niet beme dat er eerste klassers Een uitzondering moeten we maken de Edo-keeper, en vooral ook voor venaar. Deze laatste spande zich ni venmate in. maar was altijd op de plaats, haarscherpe voorzetten uitdc en in de man tegen man-gevechten overwinnaar- Deze speler stak werk met hoofd en schouders boven ae and uit, wat wel bleek uit het feit, dat op hem gespeeld werd en hij altijd goeds met het leder deed. Overigens vonden wij het schiete zwakke plek van deze beide voorhoi De werkelijk goede schoten, die g werden, waren op d<s vingers hand te tellen. We zagen een prac directe omhaal van de Longa-linksbi Dc Kort, maar deze werd door v. d. op even fraaie wijze gestopt. Me stand 10 voor Edo werd gerust, pauze duurde nog al lang, maai „Echo der duinen" kortte de tijd enkele malen het veld langs te wam Na de hervatting werd er iets aangepakt. Longa zette er alles Of de achterstand in te lopen, maar het bleef tekort om werkelijk effectief te Voornamelijk de linkervleugel gaf mooie staaltjes te zien, ma back Joppe was niet gemakkelijk te seren en met de regt wist v. d. Berg raad. Na twintig minuten forceerde Sch naar een doorbraak, zijn voorzet bela bij Spek en toen deze doorgaf naar T selaar, schoot de/.e midvoor vooi tweede maal hard en onhoudbaar vi d. Luytenaar in (2—0). Toen vond Edo het verder welletji binnenspelers trokken zich nog terug en alles concentreerde zich i -verdediging; zelfs Schijvenaar en dam doken soms vlak voor eigen doe Longa probeerde vertwijfeld de redden, maar de poort bleef geslote rammeiden Schelkens c.s. er nug zo op en toen de goed leidende scheidsi ter Roodenburg het eindsignaal gaf, Edo verdiend gewonnen. Al met al: een prettige wedstrijd zien en vooral na de rust spannende menten. We twijfelen er niet aai „Noordwijk" zal met genoegen op opening terugzien. Competitie van de C.I Slechts vie. "edstryden vonden doorgang De hervatting van de competitie bijna geheel door de regen versti Van het grote programma gingen sl vier wedstrijden door, waaronder de voor de le klasse C.K.B. vastges wedstrijden. Rotterdam-Zuid kwam een belang stap dichter bij het kampioenschap, het Hardinxveldse Vriendenschaar mot een 61 nederlaag naar huis stuurd. Volgende week kan waa lijk de kampioensvlag al in top. kon het op eigen veld tegen Exc» niet bolwerken, hoewel de nederlaa beperkt bleef. D.I.O. deed het rdienstelijk door een 2—0 zeg THOR, dat nu gelijk met O.D.I. De vierde wedstrijd, die werd gesj ging tussen Pernix 2 en Blauw Vooral voor rust speelden de Leidei een vlotte partij en met c" stand al veilig (4—1). Na eenmaal gescoord (51). Tonego lie eigen veld verstek gaan, zodat Fik de scheidsrech'er een vergeefse maakten. Het veld werd goedgekcu De uitslagen waren: le kl. C.K.B. terdam Z.Vriendenschaar 61; V Excelsior 2—3; THOR—DIO 2—0. lo Kl. Z.-H.N.: Pernix 2—Blauv 5—1; Tonego—Fiks; Tonego niet komen. De overige wedstrijden v afgelast. Hetzelfde was het geval de V.O.P.S.-wedstrijden. DE NIEUWE KEUZECOMMISSl VAN DE K.N.V.B. De Keuzecommissie van de K.N zal gevormd worden door de heren Verlegh, W. H. A. Burgwal en Mommers. Zoals bekend zijn de H. VV. H. Herberts en F. G. Triebe dat zij de technische commissie ha verlaten, vervangen door de hei wal uit Den Haag en J. T. H. M uit Veendam. De Keuzecommissii samengesteld uit de leden van d nlsche commissie. Internationaal schaaktournooi 1951 in Londen In 1951 zal het 100 jaar geleden dat het eerste Internationale schaak nooi in Londen gehouden werd. Oi feit te herdenken is men in de En hoofdstad bezig een tournooi te orf seren, waarvoor 12 van de sterkste l kers van de wereld en 4 Britse mee zullen worden uitgenodigd. De we kampioen Botwlnnik en zijn ulti Bronstein zullen vermoedelijk aan kamp deelnemen. Een bedrag van duizend gulden voor prijzen zal besl baar worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2