$lieumgeih$ctfe Gwmrant Vredesoffensief van Truman vervat program van 8 punten Maar laat Stalin niet de fout van Hitier maken m Regering beslist Woensdag over loonsverhoging Amerikanen herstellen zich van het zware rode offensief Wist U 3 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. CBij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No JStt HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stflstvsstict k iMbta nga bert in Ufbeaspeet" en toen werd ik geblinddoekt Matiging en voorzichtigheid Truman waarschuwde de Sowjet-Unie geen te kleine dunk te hebben va. economische kracht van Amerika, neer het genoodzaakt wordt, zich te Wij moeten de ernst onder ogen durven zien: de zaken in Korea gaan slecht. Maar tegelijkertijd heeft president Truman in de vorm van een „praatje bij de haard" een radiorede gehouden, die voor de gehele wereld van belang is. De president verklaarde, dat de strijd op Korea zich niet tot een algemene oorlog zou ontwikkelen, tenzij de communis ten andere legers en regeringen in de strijd storten. De rode invasie op het schiereiland heeft thans haar hoogtepunt bereikt en de vijand moet vernietigd worden. Tenslotte ontvouwde de president een program van 8 punten, teneinde de oorlog in Korea te kunnen Beëindigen. Hij nodigde alle landen uit om zich zonder uitzondering achter de Ver. Staten te scharen, om deze omvangrijke taak tot een goed einde te brengen. om de wereldvrede te bewerkstelligen, gesaboteerd heeft. Hieruit is voortge vloeid, dat ook West zich thans snel en krachtig moet bewapenen, „al blijven wij vertrouwen stellen in het Handvest der Ver. Naties". Wij hebben ons in de strijd gemengd, uitgaande van het standpunt, dat de Ko- reanen het '■echt hebben vrij, onafhan kelijk en verenigd te zijn en zij tegen overrompeling dienen te worden behoed. Het is echter geenszins ons doel de 6trijd in Korea tot een algemene wereldoorlog te doen uitbreiden. Echter is het het hoogste belang, dat Rood China niet aan de strijd gaat deelnemen tegen de troepen van de Ver. Naties en Amerika. Met nadruk gaf Truman te kennen, dat Amerika noch Formosa, noch enig ander deel van Azië wenst te annexeren. Daar tegenover staat, dat de Sowjet-Uhie nooit enig gebied vrijwillig heeft opge geven, dat het in het Verre Oosten had verworven en de volkeren, die het onder haar contrèle heeft, missen onafhanke lijkheid. Amerika wenst geen aggressieve of preventieve oorlog, hetgeen nooit het devies van democratische landen kan De climax van Trumans rede lag in de plechtige verzekering, dat heel Amerika slechts vrede wil. „In dit kritieke uur in de geschiedenis der wereld heeft men op Amerika een beroep gedaan al zijn energie ter beschikking te stellen tot handhaving van de vrede en de gerech tigheid onder de volken. Bij de uitvoe ring van deze taak, smeken wij God ons te bevrijden en te reinigen van alle zelf zucht en laagheid en ons kracht en moed te geven .voor de komende dagen." dedigen en de vrede te bewerkstelligen. Hitier en de Japanse generaals hebben i zich tien jaar geleden deerlijk misrekend, aldus Truman, toen zij meenden, dat wij niet bekwaam waren onze economische i kracht te gebruiken om "de aggressie te i overwinnen. Laten eventuele aanvallers daarom deze fout heden niet maken en 1 toen volgde de opsomming van zijn acht punten, die wij hier weergeven: 1. Trachten vrede en veiligheid door middel van de Ver. Naties tot stand te brengen. 2. Een vrü. onafhankelijk en verenigd Korea te vormen. 3. Voorkomen, dat de strijd in Korea zich uitbreidt tot een algemene oorlog. 4. Beroep doen op het Chinese volk, niet aan de oorlog tegen de strijdkrachten der Ver. Naties deel te nemen. 5. Een vreedzame regeling van de kwes tie Formosa bewerkstelligen door mid del van een internationale actie. 6. Het garanderen der vrijheid voor alle landen in het Verre Oosten. 7. Verwerping van de aggressieve of preventieve oorlog. 8. Aanwending van alle hulpbronnen om de macht te vormen, waarmee de vrede verzekerd kan worden. De president zette in zijn rede uiteen, met welke doeleinden de troepen der Ver. Naties thans in Korea vechten. Zij moeten overwinnen, wil de wereld niet aan de verschrikkingen van een nieuwe wereldoorlog worden prijsgegeven. Het was de Sowjet-Unie, die alle pogingen Sluit die achterdeur, zegt Acheson Britten tegen uitvoerverbod naar Sowjet Unie. Dean Acheson zal, zo verwacht men Washington, weldra met Engeland Frankrijk gaan spreken over de mo_ lijkheid „de achterdeuren te sluiten", waarlangs de Sowjet-Unie nu nog mate riaal uit de West-Europese landen krijgt- Frankrijk heeft binnen twee maanden 50.000 ton stalen paalwerk voor bouw werken onder water geleverd, terwijl de Britten nog orders voor vele millioenen ponden sterling moeten uitvoeren. Op de a s. bijeenkomst van mini van Buitenlandse Zaken der Westerse grote drie, die in New-York gehouden wordt, komt deze kwestie ter sprake. Een algemeen verbod zal op krachtig Brits verzet stuiten. Truman super-controleur der Ver. Staten Het Amerikaanse Congres gaf man de bevoegdheid controlemaatrege len op prijzen en lonen te nemen, rant soeneringen in te voeren en het ham steren van goederen"tegen te gaan. Bo vendien verkreeg de President het recht controle op credieten in te stellen. De enige bevoegdheid, die de President niet werd verleend is de contróle op de goederenbeurzen- Overigens kreeg de President meer dan hij vroeg. Tokio en Washington oneens Er klopt iets niet tussen Washington en Tokio. Terwijl Warren Austin. Ameri kaans gedelegeerde bij de V.N., ver klaarde, dat Amerikaanse vliegtuigen eer Chinees vliegveld in Mantsjoerije be schoten hebben, ontkent het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio dat met de meeste klem. „Wij hebben dergelijke informaties niet aan Washington gege ven," zegt Tokio. Maar Washington houdt vol. de informaties uit Tokio gekregen te hebben. uitbreiding van de oorlog, kans groter is geworden door de feite lijke strategische situatie op Korea. Voorts moet men in deze rede een ant woord zien op de voortdurende aanval len der Republikeinen. De tendenz in twee woorden: Matiging en voorzichtig heid! Heel Nederl. bataljon naar Korea Veel sollicitanten algewezen In elk geval zullen twee compagnieën san de Kon. Landmacht worden gevormd voor het uitzenden van vrijwilligers i Korea, aldus het A.N.P. De regering er zelfs naar streven, een nog groter tingent, zo mogelijk ter sterkte van bataljon, te sturen. Hoewel de offioiële aanmeldingstermijn allang verstreken is, bestaat de indruk dat aanmeldingen die later zijn binnen gekomen of nog binnenkomen, nog wel behandeld worden. De selectie is streng en een vrü groot percentagë van de sollicitanten moest reeds worden afgewezen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. nog verneemt, hebben de keuringsresul taten der eerste twee dagen uitgewezen, dat 80 procent der vrüwilligers voor Ko rea geschikt is om uitgezonden te worden. Heropkomst op 2 October De dienstplichtigen van de lichting 1949 II, die dit voorjaar met groot ver lof gingen en waarvan reeds werd aan gekondigd, dat zü voor de voltooiing van hun opleiding tegen 1 October weer in werkelüke dienst zouden moeten komen, worden tegen Maandag 2 October opge roepen. West-Duitsland ter sprake in New York De drie Hoge Commissarissen uit West- Duitsland zullen in New-York deelne men aan besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, zo deelde men in Bonn mee- Minister Lokollo, algemeen vertegen woordiger van de regering der Zuid- Molukken heeft Uit Den Haag de Austra lische minister van buitenlandse zaken. Spender, die thans te Londen vertoeft telegrafisch volkomen instemming be tuigd met diens verklaring betreffende de toekomst van Nieuw-Guinea. Spender: „Handen op de portemonnaie" en houdt wat je hebtl. Nog geen accoord tussen werkgevers en werknemers Werkgevers willen over bruggingsregeling Het beproefde middelEen politie-auto, bewapend met een waterkanon, spuit op de markt voor het West-Berlijnse raadhuis een troep demonstrerende communisten uit elkaar De oorlog op Korea Gevechten van man tegen man, waarbij van messen en geweerkolven gebruik wordt gemaakt Triest beeld van de dwangpositie der Koreaanse strijders: Soldaten, die geen munitie meer hadden, vechten verder met de bajonetten, messen en geweerkolven. Jagers bestoken de Noordelijken „met alles wat zij hebben". Superforten vallen achter het Noord-Koreaanse front troepenconcentraties aan. Communistische „zelfmoordploegen" rui men mijnnvelden op- En Amrikaanse waarnemers zijn van oordeel, i dat het hoogtepunt van de strijd nog lang niet bereikt is en de hoofd - I maoht der Roden zich nog boven Taegoe bevindt. De wapensuccessen zijn wisselend: Haman in handen der Koreaanse communisten, Jong- san, dat door de Noordelijken bezet was, schijnt door de V.N.-troepen heroverd te zijn. Samenvattend kan men zeggen, dat de Amerikanen zich lichtelijk herstellen van de ontzettende gevolgen van het zware rode offensief. De 25ste Amerikaanse divisie, die de toegang tot de belangrijke havèn Poe- san verdedigt, was reeds van oordeel, dat het schema der Noordelijken in de war is gestuurd". Aan het Oostelijk front hebben de Roden Kigje heroverd en een Amerikaanse eenheid vertrok met spoed ,.w0 o- --i- naar Pohang. teneinde met steun van 1 ziet men dat Tsjangjong iets ten Noor-' lucht- en zeemacht, het verloren terrein te herwinnen. Vermelden wü voor vandaag nog. dal Griekenland bereid is onmiddellijk troe pen naar Korea te zenden De Turkse regerin-g laat alle 4500 militairen, die naar Korea gaan, verzekeren voor de luchtreis van Turkije naar het front. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis, dat een heel leger wordt ver zekerd, welke transactie is afgesloten bij Lloyds in Londen. Amerikaanse verliezen Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie bedragen tot nu toe de ver liezen der Amerikanen in totaal: 6886 man, gespecificeerd, 443 gesneuvelden, 3889 gewonden, 48 krijgsgevangenen en 2554 vermisten. Het leger verloor 6567, de marine 27, de mariniers 194 en de luchtmacht 98 manschappen). Voortaan zullen geregeld1 verlieslüsten worden ge publiceerd. Het hierboven genoemde Jongsan, dat slechts 20 km van de belangrijke weg tussen' Taegoe en Poesan ligt, was van morgen vroeg in handen der Noorde lijken gevallen, maar kort daarna wer den deze weer door de Amerikanen ver dreven, die vorderingen maakten op de weg naar Tsjangjong. (Op het kaartje ziet men dat Tsjangjong iets ten Noor den ligt van de samenvloeiing van de Nam met de Naktongrivier). De liefde van de man gaat door de maag De Jaarbeursdirectie heeft zich af gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn de lunches, die aan de buiten landse gasten worden aangeboden dienstbaar te maken aan de propa ganda voor het Nederlandse product, meer in het bijzonder voor die levens-, middelen, die voor export in aanmer king komen. Daarom is het plan ge rezen, voor enkele belangrijke ont vangsten een koud buffet te laten verzorgen door een aantal instellin gen, die zich vooral bezig houden met de onpersoonlijke reclame voor bier, v.is, vlees, kaas en vruchten. Orkaan over de Antillen De Bovenwindse eilanden der Neder landse Antillen, St. Maarten, Saba en St. Eustatius. zijn Donderdag en Vrijdag door een gevaarhjke orkaan getroffen, waarvan de nadering uit het Oosten uit de richting van Antigua was aangekon digd. Het vliegveld van St. Maarten kwam door hoge zeeën onder water te staan en de radiomast woei om. Vrijdag ochtend was er nog radiocontact tussen Curasao en St. Maarten en Saba. De K.L.M. stelde Vrydag de wekelijkse vlucht naar St. Maarten uit. Spender is niet voldaan Engeland wil Nederland niet steunen De Australische minister van buiten landse zaken Spender, die nu in Londen pogingen doet om Engeland te bewegen tot steun aan het Nederlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea, is verre van vol daan. omdat deze Britse steun uitblyft. Hij heeft bij zijn Britse ambtgenoot Bevin aangedrongen op openlijke en krach tige steun, doch de Britten menen, dat het thans niet het goede ogenblik is om zich in de kwestie Nieuw-Guinea te mengen. De veteraan der Oost-Duitse Commu nistische partij, Karl Maron, is tot hoofd van de Oost-Duitse Volkspartij be noemd. Hy volgt dr Kurt Fischer, die onlangs overleed, op. Öe besprekingen Zn de Stichting van de Arbeid over de oplossing «-an de spanning tussen lonen en prijzen berinden rich thans in een kritiek stadium Immers het overleg tussen de vertegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties de vakoentralen, dat Donderdagavond werd voortgezet, heeft niet tot ov eenstemming geleid. Om uit de hierdoor ontstane impasse te geraken, tyn gisteren afzonderlijke besprekingen gevoerd tussen de interdepartementale commissie de loon- en prijspolitiek en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, waarop een gemeenschappelijke bespreking is gevolgd. Deze zal as. Maandag wor den voortgezet, daar ook gisteren geen overeenstemming kon worden verkregen. andere, waar de productie achteruit ging. Ziet men de globale cyfers. dan is de productiviteit slechts van 90 op 91 ge- - De werkgevers schijnen intussen wel bereid te zyn in te stemmen met het uit oefenen van een remmende invloed op de prijzen. Immers is deze er niet. dan is een loonsverhoging een hersenschim. Maar de vraag klemt of een beheersing van de prijzen mogelyk is. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat eer langryk percentage van de prijsverhoging zijn oorzaak vindt in de stijging va prijzen van de grondstoffen en deze heeft men niet in de hand. Men acht derhalve een algemene prysstop economisch niei uitvoerbaar en denkt dus aan eer contróle van de prijzen van levensbe hoeften, die op minder gewenste wyze oplopen. Daarvan verwacht men meei heil en practischer resultaten dan van d( maatregelen die van arbeiderszijde wor den voorgestaan. Toch voelt men dat er iets moet ge beuren. Zo denkt men aan een over bruggingsmaatregel en aan een bepaalde byslag op het loon. In de overbruggingS- periode zou het probleem rustig en ge degen in een goede sfeer kunnen worden besproken. Spoorweg bij Leeuwarden geblokkeerd Door defecte dieseltrein. De dieseltrein, die gisteravond on kwart voor acht in Leeuwarden had moeten aankomen, heeft even ove spoorbrug bij Akkrum een defect ge kregen. waardoor de trein niet voor- er niet achteruit kon. Waarschijnlijk is de zg. railrem van de motorwagen losge raakt en tegen de rails aangekomen, waardoor de trein stopte. Daar dit baan vak enkel spoor heeft, was het verkeer de gehele avond in beide richtingen ge stremd. De passagiers werden tussen Akkrum en Leeuwarden met bussen De oorzaak van het vastlopen der onderhandelingen ligt in de omstandig- heid, dat de drie vakcentralen I oordeel zyn, dat het treffen van maat regelen tot beheersing van de prijzen het invoeren van een loonsverhoging van vyf procent op korte termyn nood zakelijk zyn, terwijl de werkgeversorga nisaties, hoewel zy op het standpunt staan, dat er iets moet gebeuren, veel gevoelen voor een overbruggingsmaat regel in de zin van een uitkering ineens of in termynen, om tydens die overbrug gingsperiode in een rustige sfeer geza menlijk naar een definitieve oplossing te zoeken. Van werkgeverszijde wordt intussen sterk betreurd, dat, in afwyking eerder gemaakte afspraken, van de zijde van de raad van vakcentralen publiciteit is gegeven aan de opvattingen en we: welke van die zyde by de besprekingen in de Stichting van de Arbeid zyn ken baar gemaakt. Men meent namelyk, dat dergelijke mededelingen het overleg, waarbij belangrijke vragen voor het be- dryfsleven en het gehele Nederlandse volk aan de orde komen, slechts be moeilijken. De werkgevers willen, naar *wy ver nemen, hét gehele probleem zien in het licht van het algemeen econo misch: belang van ons land: Zij zouden daarom principieel gekant zijn tégen het opvangen van de spanning tussen lonen en prijzen door het uitsluitend toepassen van een loonsverhoging. Men zou dan immers komen tot het systeem van de glijdende loonschaal, met alle narigheden van dien. In een loons verhoging „zonder meer" zien de werk gevers derhalve geen oplossing van hel nypende probleem, want de arbeiders zouden hierdoor in een betere positie komen te verkeren dan de niet-loontrek- kenden, wier toestand wellicht nog slechter zou worden. De oplossing kan alleen worden gevon den door meer te produceren, menen de werkgevers. Dezen zien daarom de loonsverhoging van het begin van dit jaar als een voor schot op de verhoging van de producti viteit. Nu is het zo, zegt men in deze kring, dat er bedryven zijn waar een productieverhoging door intensieve arbeid tot stand kwam. Er zyn echter DAT Nederlandse bloemenkwekers voor het eerst na de oorlog deelnemen aan een Duitse tentoonstelling en wel aan de grote tuinbouwexpositie, die thans In Stuttgart wordt gehouden. DAT dezer dagen In de Amsterdamse haven het 3000ste schip arriveerde en dat vorig jaar pas op 16 October het ge val was. DAT de K.L.M.-perschef, Vogels, burgemeester d'Ailly van Amsterdam collectie koralen overhandigde, als schenk -van-Chris Engels, directeur het Curagaose museum, welke koralen onlangs werden geëxposeerd óp de Utrechtse tentoonstelling „De reis Prins Bernhard." lT ten gevolge van de blik-distribu- n Amerika ook in ons land binnen kort minder blik ter beschikking zal ko men voor gebruiksgoederen e.d. en de blikprijzen op de wereldmarkt met 10 tot 20 pet. zyn gestegen. DAT In Rotterdam na een inbraak in het R.K. Weeshuis werd aangehouden de 22-jarige varensgezel G. F P die reeds 10 inbraken gepleegd bleek te hebben met een „totaal-opbrengst" van 3000. DAT in Amsterdam een motorrijder op de hoek van de Reinier Feithstraat en de eerste Helmersstraat by een aanrij ding dodelijk werd gewond. DAT uit het Ned. Herv. gesticht Zjn en Schild te Amersfoort de 24-jarige pa tiënt Nicolaas Huykoop uit Meerkerk ls weggelopen en de politie zyn opsporing verzoekt, daar hy periodiek zeer gevaar- lyk is. Ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de Leidse Universiteit worden bovenstaande bijzondere ze gels uitgegeven van 3—31 October. De zegels zijn geldig tot 31 Dec. 1951. Op de zegel van 10 cent staat de beeltenis van Janus Dousa (de eerste curator) en op de grijsblauwe 20 cents zegel Jan van Hout, de eerste secretaris van het college van curatoren. Zondagsstrijd in Purmerend De vereniging van akkerbouwers van Beemster, Schermer en Purmer zal op de najaarstentoonstelling, die van 13 t.m. 17 September in Purmerend wordt ge houden, verstek laten gaan, omdat deze expositie ook op Zondag open zal zün. Er zal waarschynlyk ook geen pluim vee op de tentoonstelling komen. Weg uit Makassar Nederlanders terug naar het Vaderland Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft de Nederlandse regering bekend gemaakt via het Nederlandse commissariaat te Makassar, dat Neder landse ambtenaren daar ter stede Nederland kunnen terugkeren aan boord van het ms. Johan van Oldenbarnevelt, dat 18 October a.s. van Makassar zal vertrekken. Deze ambtenaren behouden daarbü hun rechten en behoeven niet voor de by de garantiewet ingestelde commissie te ver- schynen. Tengevolge hiervan zullen vrijwel alle Nederlandse onderwijzers bü het lager en middelbaar onderwys Makassar ver laten en zal de economische faculteit al daar haar poorten sluiten, teneinde na het afnemen der examens tegen midden- October tot liquidatie over te gaan. Vier bruidsparen uit één gezin Vier kinderen van de heer Kleyn- tjes uit Afferden (L.), twee zonen en twee dochters, stapten dezer dagen tegelijk in het huwelijksbootje. Het commentaar van vader Kleyntjes was: „De- een heeft de ander aange stoken, ze moeten het zelf maar Tweede particulier-secretaris van Prins Bernhard benoemd Tot tweede particulier-secretaris van Prins Bernhard is m.i.v. 15 September benoemd de reserve-majoor der cavel- lerie B. G. Dorhout Mees te Vogelen zang, sinds 1946 militair-secretaris bij de staf van de Prins in diens kwaliteit van inspecteur-generaal der Kon. Land macht. Hij is 40 jaar oud en was tien jaar lang directeur van een effecten kantoor in Haarlem. Nederlandse planters houden vol Zij laten de stakers niet verhongeren De Nederlandse planters hebben het hard te verantwoorden. Niet alleen staat het werk in de tuinen op Java stil, maar ook de huisbedienden staken, zodat zy zelf hun potje moeten koken, want vrou wen zys er meestal niet op de onder nemingen in verband met de onveilig heid. Ook uit Oost-Java en het Banjoe- gische komen berichten binnen, dat de stakers de waterleidingen en electrici- teitstoevoer vernielen. In het Buitenzorgse heeft de planters kring besloten, dat hun trouwe arbei ders niet het slachtoffer worden mogen van het feit, dat de communistische vak bond Sarboepri hen tot werkeloosheid prest. Zy blyven dus als gewoonlijk de rijst uitdelen. En hoe dat weer betaald moet worden zullen zij later wel zien. Opnieuw zyn roofovervallen gepleegd door benden op de ondernemingen Tji- manggoe. en Tjikembang. In het Soeka- boemische en Tjiandjoerse komen thans herhaaldelyk dergelijke overvallen voor Losgelaten beverratten bedreigen de dijken Beverratten, die worden losgelaten om dat de fokkery van deze dieren vaak te leurstellingen geeft, zyn een ernstig ge vaar voor de dijken en landbouwgewas- Nog onlangs kregen in de omgeving van Sebaldeburen (Gr.) nog 10 „nutria's" die soms een meter lang worden, de vrij heid. Rusland koopt krijgsbehoeften in Italië Ruslands Oost-Europese statellietstaten kopen nu grote hoeveelheden chemica liën, die nodig zyn voor vervaardiging ontploffingsmiddelen. De aankopen zo groot, dat de pry zen soms ver dubbelden. Liltende vrouw in sloot geworpen Een 38-jarige vrouw, die 's nachts om half twee in de binnenstad te Amsterdam onbekende automobilist om een lift vroeg, is op de Haagseweg, nadat de auto gestopt, door de bestuurder beetge grepen en in een sloot geworpen. Vormingsinstituut De K.VP- heeft gisteren te Baan» haar vormingscentrum geopend. Zoals de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen. bij de opening uiteenzette, beoogt het instituut vorming en scho ling; wil het voorlichting geven, doen aan diepere vorming, actuele onderwer pen behandelen, die in het parlement aan de orde zyn. alsmede problemen be spreken, welke de belangstelling hebben van bepaalde groepen binnen het RK. volksdeel. Destijds reeds hebben wij als onze me ning weergegeven, dat we zulk een po litiek vormingscentrum van grote bete kenis achten. Politiek is een kunde, waarvoor men wel een zekere natuurlijk» begaafdheid kan hebben, dooh waarvoor de technische bekwaamheid stellig niet zomaar komt aanwaaien. Daarin moet men zeker even goed worden gevormd als voor allerlei andere bezigheden. Is zulk een vorming eigenlijk niet noodzakelijk voor ons allen, of we ons nu in directe zin met de politiek be moeien of dat we dit niet doen? Al zijn er altijd mensen, die zich niet met poli tiek willen bemoeien, de politiek trekt zich daar nie: veel van aan: zij bemoeit zich met ons allen en doet dat in steeds groter mate- De directeur van het nieuwe instituut, dr A. H. Albering, maakte een bijzon dere opmerking, toen hy uiteenzette, dat in de huidige omstandigheden het stre ven en het verlangen van het volk niet zozeer worden „gemaakt" door het ge schreven woord var de pers en het ge sproken woord in de vergadering, dan •el door het gesprek in de verschil lende milieus, door het rondgaan van meningen en inzichten van mond tot Wij zün van oordeel, dat hierin veel waars schuilt. Trouwens, degenen, die zich actief met de politiek inlaten, weten wel. welk een sterk middel van propa ganda het schünbaar heel gewone .huisbezoek" is. In de krant schrijven r slechts enkelen en op vergaderingen spreken er slechts enkelen en die worden dan nog slechts door enkelen aange hoord, maar praten doen we vrijwel al len. Doch we bemerken spoedig, dat daar- oor enige vorming waarlyk niet over bodig is, willen we niet binnen enkel» met de mond vol tanden staan.. V oorpostgevechten De voorzitter der K.V.P. heeft zyn rede bij de opening van het vor mingsinstituut van zün party ook ge bruikt om de positie van zyn parfü 1° het huidige tijdsgewricht wat nader aan te geven. Daarbü moest het wel opval len, dat hü in zijn rede vooral de grenj aangaf van de P. v. d. A. Dat dit by de opening van dit vor mingsinstituut gebeurde, had zeker niet* toevalligs Want het is bekend, dat de A. de K.V.P. eigenüjk ziet als iet» overbodigs, als iets dat strüdig ix de doorbraak-idee. welke de P. v. voorstaat. Daarentegen wil dit ive vormingsinstituut 't R.K volks deel, juist hiervan overtuigen, dat een eigen principiële partyvorming der Ne derlandse R.K. in de huidige verhou dingen noodzakelijk is. Het vormingsin stituut bevestigt dus. met andere woor den, het bestaan van de K.V.P. tegen- degenen. die haar de noodzakelyk- heid van haar bestaan betwisten. De voorzitter der K.V.P. putte voor zün betoog, dat de K.V.P. ondanks alle doorbraakpogingen noodzakelyk is, ook zyn argumenten uit de jongste Belgische aringen. De gebeurtenissen daar, zo hij. hebben ons nog eens doen zien. welke opvattingen van democratie bij de socialisten aanwezig zün. Het stemde hem tot ernstige ongerustheid, dat dit alles van socialistische züde in Neder land werd goedgepraat. Hiertegenover, meende hü. moet het wel een weldadig gevoel van veiligheid geven, daartegen in eigen partyverband stelling te kun- ver het standpunt van de voor zitter der K.V.P Wat kunnen we ander» doen, dan nogmaals op te merken, dat velen binnen diezelfde K.V.P blükbaar van zeer byzondere waarde W met de P. v. d. A. samen te werken niet te talen naar samenwerking met anderen. Voor het overige, straks zullen in ons parlement de leden van K V P. en P v. elkander nog wel het nodi-e te zeggen hebben. Want dit alles is nog ilechts het gekrakeel der voorposten. Een drijvende stad in het IJsselmeer Op 22 kilometer van Harderwyk. mid- len in het IJsselmeer. is een dry vend» stad verrezen in verband .net de aanleg van een gedeelte van de dijk om de nieuwe Oosterpolder Op pontons zyn barakken gebouwd, waarin het persone»! van de M.U.Z. is ondergebracht. Het gemeentebestuur van Harderwük zal op 13 September met een salonboot er een kijkje gaan nemen. WEERBERICHT Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en af en toe enige regen. Matige, tyde- lyk krachtige wind, aanvan- kelük tussen West en Noord- West, later krimpend naar West tot Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. lOpgemaakt 10 i ZON EN MAAN Zondag: zon 5.54—19.24; maan 31.91— 13.57 uur. Maandag: zon 5.55—19.22; maan 21.51 15.09 uur. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1