Prettige en gezellige lunch van dierenbeschermings-congres Mevr. Fick-Gemmeke onthulde Wilhelmina-monument Korea-vrijwilligers treden aan voor keuring 3 nieuwe leidsche courant TJUJDAG 1 SEPTEMBÈR 1990 't Is in leiden beier. (Van een onzer verslaggevers) De deelnemers en deelneemsters aan het wereldcongres voor dierenbescherming gebruikten, zoals we gisteren reeds in het kort meldden, de lunch in de Turk. Het ging er prettig en gezellig aan toe. Onze tafeldame, die net in 't Engels een ge sprek met een Amerikaanse had gevoerd, sprak met ons in het zuiverste Nederlands over het gevaar van een circus voor kinderen. En zo ging het aan de vele lange ta fels precies eender. Het iwas echt niet te merken, dat men met dames en heren uit 27 landen aan het tafelen was. Men verstand en begreep elkaar. De deelnemers(sters) aan het in ternationaal congres voor dieren bescherming werden gisteren door B. en W. van Leiden ten stadhuize ontvangen. Jhr mr F. H. van Kin schot (tussen mr J. Bool en wet houder D. van der Kwaak) sprak de congressisten in de burgerzaal toe. Rechts, in het midden, dr mr W. Hugenholtz te Leiden, voor zitter van het congres. (Foto N. v. d. Horst) Het avontuur is voorbij Auto en oplichter aangehouden Met veel enthousiasme werden de door dr mr W. Hugenholtz voorgelezen tele grammen aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina begroet. Daarna echter kwam één onzer col lega's voor moeilijkheden te staan. De goede man had op zich genomen, de tele- "eg grammen telefonisch aan het telegraaf- JS.: kantoor op te geven en hij kweet zich ;n.imet voorbeeldige ijver van zijn taak. Maar hij had pech, want de juffrouw aan de andere kant van de draad ver trouwde hém niet erg. Toen hij had voorgelezen: „Het wereldcongres tot'be- scherming van dieren, te Leiden bijeen", zei die juffrouw: „Stop, mijnheer, stop; dat klopt niet. Dat wereldcongres wordt 1(j,i in Scheveningen en niet in Leiden ge- j houden". Het kostte onze collega heel wat moei- te. de juffrouw tot betere gedachten te )oJc brengen. Ten einde raad zei hij: „Ja, kijk net eens juffrouw, de mensen vergaderen ,::jj hier niet, maar ze éten hier. 't Is er veel esj beter dan in Scheveningen, weet U!" En ne. de juffrouw zweeg stil en noteerde het 1 gedicteerde. Het telegram aan H.K.H. Prinses Wil- 1 helmina was van de volgende inhoud: j „Het wereldcongres tot bescherming van dieren, te Leiden bijeen, biedt U eer- U bijzonder voor al hetgeen U steeds voor het welzijn der dieren heeft ver- Het telegram aan de H.M. de Koningin luidde: „Het wereldcongres tot bescher ming van dieren, te Leiden bijeen, brengt Uwe Majesteit nogmaals eerbiedig dank voor de door U in het congres gestelde belangstelling. De gisteren opgerichte en in ons land zetelende internationale vereniging tot bescherming van dieren moge het congres eerbiedig in Uwe hoede aanbevelen". w.g. Hugenholtz, voorzitter. Touw, secretaris. Willem van Eijsselstein toert niet lan ger in zijn Veritas rond. Reeds eerste radiobericht, met zijn signalement was zijn avontuur uit. Een dame belde ter gelegen-1 de politie op, dat zij de auto bij de Bel- gisch-Nederl. grens had gezien, tussen de posten Sluis en Knocke. De Belgische politie, de Belgische Rij ksveldwacht de Haagse politie vonden de wagen daar inderdaad in de loop van de middag. De bestuurder was er vandoor gegaan, doch werd even later op Belgisch grond gebied gearresteerd. De politie zoekt hem o.a. nog voor gevallen van huwe- lijkszwendel te Arnhem en Nijmegen. Van E. had alweer een andere r aangenomen en met zijn legitimatie zo het een en ander niet erg in orde. Hij bevindt zich thans in arrest bij de Bel gische Rijksveldwacht. Zijn uitlevering zal gevraagd worden. het Tiojaanse ooilog op Kieta Thassoula, mijn schone aiy Thassoula een naam om te water- naj tanden is één der schoonste en liefe- eeli Üjkste meisjes van Kreta. Costas Kefa- loghianos is haar vurige minnaar en men I beschuldigt hem ervan, de 19-jarige ont- voerd te hebben. De vader van Thassoula I weigerde toestemming voor het huwelijk te verlenen. Liever zag hij zijn schoon- zoon dood, dan dat Thassoula zou trou- wen met een royalist als die verfoeilijke lenj Costas. tel-; Geen kleinigheid: de overheid van ior-i Kreta loofde 2000 dollar uit voor het lag hoofd van Costas en de Populistenleider ten! Tsaldaris werd gewaarschuwd, dat er een net bloedige „vendetta" op handen was, als obj de liefdesroman niet in der minne werd geschikt. Een heel bataljon Griekse sol- daten zocht naar het romantische/lief des- - j paar, dat steeds verder de bergen introk. Q-' bevreesd voor hun belagers. Twee duizend Griekse soldaten meen- I den Costas op de Idaberg op het spoor te zijn en onmiddellijk moesten alle schaapherders en 70.000 schapen de Ida- berg verlaten. Een schaapherder liet bij ia een treffen het leven. Men vreest echter, lea dat Costas (Romeo) en Thassoula (Julia) len- alsmede hun aanhang van 2 meisjes en >id( 7 mannelijke beschermers van de Ida- berg ontsnapt zijn en nu ergens een wit- ijk« tebroodsfestijn vieren, nabij Rethymno. Het laatste nieuws: Reuter weet te melden, dat de wijze vader tenslotte be- nog reid. zou zijn z'n dochter op te offeren °P om verder bloedvergieten te voorkomen. Aan de Griekse dagbladcorrespondenten en op Kreta werd medegedeeld, dat het ver- ianl boden is, verder berichten te publiceren uw' over de twee gelieven, die een storm van I I ontroering hebben ontketend. I.O] DS E. H. CASSUTTO In het berichtje over ds E. H. Cas- sutto, dat in ons blad van j l Vrijdag ulu stond, sloop een kleine onjuistheid. Ds Cassutto, die thans woont op de Badhuis- 1 weg 86 in Scheveningen, is destijds naar Amerika vertrokken ,om daar de Joden- j zending te bestuderen. Er werd een be- 2-| roep op hem uitgebracht, door de Hol- I land Reformed Church in Clifton (N. Jersey). Hoe graag ds Cassutto ook wil- J de blijven in Amerika, een bezoekers' |J| visum mag niet veranderd worden ir 1,0 een emigratie-visum en daarom kwam hij terug in ons land. Van een terug- I wijzen door de emigratie-autoriteiten is i dus geen sprake. Een sieraad voor Wassenaar Standvastig is gebleven, mijn hert in tegenspoed (Van een onzer verslaggevers) De onthulling van het Wilhelminamonument, die gisteren plaats had aan de Storm van 's-Gravesande weg in Wassenaar droeg om twee redenen wel een zeer hijzonder karakter. Ten eerste, omdat zij geschiedde op de 70ste verjaardag van de Prinses en ten tweede, omdat de plechtig heid werd verricht door mevrouw B. J. Fick-Gemmeke, de enige Neder landse vrouw, die na Prinses Wilhelmina de Militaire Willemsorde kreeg voor haar onverschrokken houding in de oorlog. Talrijke gemeenteraadsleden en' andere met de woorden: „Standvastig is gebleven genodigden stonden vóór het monument. I mijn hert in tegenspoed". Zij legde ook toen om ongeveer 11 uur een koor. ge-nog een groene, met oranjelinten ge vormd uit verschillende Wassenaarse tooide krans bij het monument en nam zangverenigingen, o.l.v. de heer G v. d. i van mevrouw v. d. Lee met een vriende- Water, twee coupletten van ons Wilhel- lijke glimlach een bouquet bloemen us zong. Rondom het parkje, waarin en nog het monument schuil ging on- Br een wit gordijn, waren vele Wasse- larse ingezetenen samengestroomd, om in de onthulling getuige te zijn. De voorzitter van het monument comité, de heer v. d. Lee, vertelde daar- i een toespraak, dat dit monument tot stand is gekomen dank zij de mede werking van vele Wassenaarders, die hun ondergedoken geld er aan besteed hebben. „Moge dit monument steeds een symbool zijn van onze dankbaarheid en trouw jegens de vrouw, die in onze her innering blijft als: Koningin Wilhelmina", j besloot de heer v. d. Lee. Hij nodigde vervolgens mevrouw Fick uit het monument te onthullen. Mevrouw Fick zei eerst nog enkele woorden: „Ik wens het comité van harte geluk met dit monument, dat in Wassenaar .is opgericht ter ere van Haar, die in de moeilijke oorlogsjaren zo'n lichtend voorbeeld vooi Terwijl een dozijn fotografen en film- ïensen in actie kwamen trok zij het gordijn weg voor het monument, dat de beeltenis draagt PUZZLE- PROMINENTEN Vacantie is vogrbij. De arbeid gaat beginnen. Treedt, vrienden, zij aan zij en vecht om wat te winnen. Ie prijs: J. Boter, Lammenschans- weg 23, Leiden; 2e prijs: A. Plug, Rijn mond 21A, Katwijk aan Zee; 3e prijs: H. Middelkoop, Soembastraat 61. Op 't volgende appèl zal niemand dus ontbreken. Dat merkt de post dan wel in de aanstaande weken. Zuid-Hollandse Kamer van Koophandel Klachten over België en Duitsland Wederopbouw is te traag, belastingen zijn te zwaar TTET JAARVERSLAG van de Kamer van Koophandel in Zuid-Holland -I--*- komt krachtig op voor de positie van Rotterdam tegenover het Duitse streven om de Nederlandse Rijnvaart in een zwakkere concurren tiepositie te plaatsen door wering van Nederlanders uit het Duitse binnen landse verkeer en tegen de pogingen om door uitzonderingstarieven het verkeer van Rotterdam met zijn natuurlijk achterland af te tappen en te leiden over de Duitse Noordzeehavens. Tevens ziet het de toekomst van de Benelux met zorg tegemoet in verband de houding van Antwerpen, dat tege moetkoming aan zijn rechtstreeks tegen Rotterdam gerichte wensen als een con ditio sine qua non stelt voor de totstand koming der economische unie- Zij wijst de herleving van de Belgische Rijn vaartpremies, en de starre Belgische hou ding ten aanzien van de haventarieven Ook dringt de kamer aan op minder traagheid bij de behandeling der douane op de Nederlands-Duitse grens. Zij wenst een versnelling van de we deropbouw van Rotterdam en betoógt. dat zelfs bij verdubbeling van bouw volume het herstel 15 jaar zal vorderen In Den Haag vestigden zich meer mid- denstandsbedrijven dan in Rotterdam, aldus de kamer doordat Rotterdams cen trum een warboel is van zandvlakten, losse gebouwen en steigerwerk. In Den Haag is een ernstig gebrek aan kantoor ruimte. waartoe de olievlek van ovet- heidsinstellingen niet weinig bijdraagt Overleg hierover bleef zonder vrucht Ook de nieuwe belastingwetten worden aan ernstige critiek onderworpen. Tevens wijst de kamer er op, dat de kapitalen nodig voor wederopbouw door de belas tingen worden gedraineerd. Wat de werkzaamheden der kamer be treft, trad op 1 September 1949 het Borg- stellingsfonds 's-Gravenhage in werking Het aantal aanvragen steeg tot 208. na 1 Seotember werd f 20-320 crediet toege staan. Bij het Rijnlands Borgstellings fonds werden 233 aanvragen ontvangen en werd f69.450 toegestaan. In 's Graven hage werden 11.739 inlichtingen ver strekt. Aan provincie- en gemeentebestu ren zijn 28 adviezen gegeven. Verschil lende malen werd aangedrongen op ver beteringen in het spoorwegverkeer. Het kantoor 's Gravenhage heeft geijverd het vliegveld Ypenburg. waarbij ge in werd op de belangen van West- land en de-visserij- Op Oudiaar waren bij de kamer Inge schreven 75.256 zaken (v. j. 71.707). waar- 21.689 te 's-Gravenhage, 7051 te Lei en 4125 te Delft. Er waren 5648 nieuwe inschrijvingen, waarvan 1934 i» Gravenhage. 5^3 te Leiden en 147 t* Delft en resp. 2231,. 745, 244 en 111 op heffingen. Er waren 52213 eenmanszaken. 11384 vennootschappen onder firma, 739 C V.'s. met één beherend vennoot en 380 C.V.'s met meer beherende vennoten, 8878 N.V.'s 781 coöperatieve verenigingen, 172 andere erkende verenigingen. 134 wederkerige waarborgmijen. 90 stichtingen, 485 fi lialen. enz. De commissie voor bedrijfs ruimte betreurde het, dat te Katwijk in !20 montagextioningen niet één winkel is gebouwd Een comité van actie werd ge vormd voor de Scheveningse haven. D< Kamer ondersteunde de betrokken orga nlsaties inzake de wijziging der voor waarden van de Haagse gemeentelijke visafslag. Een rapport werd opgesteld over de winkelfrequentie en -spreiding in Den Haag. Leiden besteedde veel tijd en werkkracht aan de moeilijkheden var de dakpannen, metselstenen, bloempot ten- en kalkzandsteenindustrie bij de ont gronding. De Kamer was in 1949 ook werkzaam t.a v de winkelsluiting. Uitvoerig besteedt het verslag dacht aan de verschillende takken industrie en bedrijf, o a de visserij, het onderwijs en aan de delen der pro vincie, o.a. de bloembollenstreek' er Westland, Den Haag. dat de zetel schijnt te worden van rijwielmotorenindustrie, Onderaardse smokkelgang aan het eind van haar glorie E vermaarde smokkel- tvindende smokkelavon- D gang IPdie zich in de loop bij Maastricht, der jaren onder de berg den. Vanzelfsprekend België voert, zal hebben afgespeeld. In geeft hij zijn geheim niet spoedig aan het einde 1932 werd de gang door prijs. Aan een kleine van zijn glorie komen, het smokkelaarsgilde kring van geregelde berg- Het begin- (of eind-)- „ontdekt" en prompt ge- bezoekers, de zogenaam- punt van deze onder- exploiteerde Al voor de de Maastrichtse „Berg- aardse gang ligt in het jongste oorlog kwam het mennekes", die het door- „smokkelgat", dat men smokkelen er tot grote kruisen van de gangen ------ gen SpQrt vinden en ook belangeloos als gidsen op treden, gaf deze smokke laar de geheimzinnige raad: ,,Zoek naar Ga ba". En de Bergmennekes gang zelf terecht, kwam. door bekwame gidsen, hebben, na lang zoeken, klii vervolgens allerlei gan- den door de instortingen, schreden. Na de bevrij- ters voorkomen. Maar de ding liep het smokkelen ingang tot recoard-hoogte op, tot smokkelweg heeft in 1947 toe. Enige die het gevolg de explosies bij de af graving. Binnenkort zul len de afgravingen ook den geleden de smokkelgang bereiken douane er nog en dan is de toegang tot partij tapijten. België onder de grond afgesloten. Ten minste... Maar daarover straks. lang naar nieuwe wegen. ontdekt. vond de wordt binnenkort echter grote naarstig naar gespeurd en men koestert ge- intelligente gronde hoop, de tweede smokkelaars zochten al smokkelgang in de ge- Ontelbaar zijn de op- En het schijnt, dat Vissetijgolljes De Belgen kwaad In Belgische visserijkringen maakt men zich erg kwaad op de Nederlandse expor- ?urs die gebruik zouden maken van in- oervergunningen om Deense in plaats an Hollandse vis naar België te exporte- sn. Zelfs zjjn er, zo zeggen de Belgen, agens met Deense vis rechtstreeks doorgestuurd naar België, op Hollandse gunningen. Onze Zuiderburen staan op verscherpte grenscontrole en een sprongsbewjjs by de af te leveren vis. gefiatteerd door de Nederlandse overheid Zoute haring in de bunker De Simon de Danser, die gisteren in IJmuiden arriveerde met 1400 kisten ver- j en 450 kantjes zoute haring, heeft de lading zoute haring in de voor malige duikboot-bunker gelost. Vandaag hoorn des dvervloe-ds De Vrijdagaanvoer beloofde in de loop van de ochtend niet veel goeds voor de haringprijzen. In totaal lagen 6 trawlers op lossing te wachten, waarvan enkele moeten blijven liggen tot morgen. Deze 6 schepen hebben 7200 kantjes verse ha ring aan boord een stortvloed van zee banket voor het weekeinde, die weinig goeds belooft. Schelvis duur, haring goedkoop De prijzen op da Donderdagmarkt voor de schelvis waren uitzonderlijk hoog. Sinds lange tijd1 zijn deze hoge noterin gen niet meer bereikt. Zowel grote ah de groot middel soort haalden ruim f 6( per kist en zelfs de klein middel schel vis bracht nog f 49 op. De kabeljauw daarentegen, die de week zo bemoedi gend inzette, is weer plotseling goedkoper geworden: gisteren slechts f 55 per kist gemaakt stijve kabeljauw bracht niet mee f 62 per regel op. De haring bleef de lijdensweg, die de voorgaande dagen al begon, verder afleggen. Slechts de aller mooiste partijen er. de wat kloekere ha ring brachten een schappelijke prijs f 1250—f 13. maar de rest wankelde langs de afgrond van de pufschui de haring bracht dan ook niet meer dan f 10.80 op Het is een droevig verschijn sel. dat. juist nu de export vrij wat ha ring kan hebben, de aangevoerde kwali teit niet in overeenstemming is met wens van de handelaren. Gisteren den dan ook 1400 kisten verse haring de vismeelfabrieken toegewezen slechts 500 kisten gingen naar Tsjecho- slowakije. Besommingen Na 9 dagen besomde de Alkmaar f 12 200. d-e Limburgia bracht na 7 da gen voor f 15 230 verse vis in de markt De Tfcorina besomde na 9 dagen f 16.470 en de Herman was de hoogste met f21.440 na een 9 daagse reis. De Engelse markt uitermate gunstig Het vlaggeschip van de IJmuidense trawlers, de Vios, die gisteren in Huil aan de afslag was met 1300 kitt haricg en 30 kitt makreel trof een puike markt. De prijzen lagen hoog en de totale be somming werd £1887, De Mary, die eigenlijk- ook in Huil had willen I ten. moet vermoedelijk naar IJmuiden komen, omdat het schip vandaag. gen en Zaterdag de vangst in Huil niel i kwijt kan en overligging tot Dinsdag voor de tere verse haring niet te doen Zweed door auto van Ned. burgemeester gedood De burgemeester van Maastricht, baron Michiels van Kessenich. die zijn vacantie in Zweden doorbrengt, is nabij Karls- krona betrokken geweest bij een dodelijk verkeersongeluk. Een wielrijder, eet jarige machinist, die plotseling voo auto van de burgemeester de weg stak, werd door het Nederlandse voertuig j gegrepen. Hij overleed spoedig aan I verwondingen. De politie stelde vast, dat de burgemeester geen schuld treft Deze Ikon zijn reis dan ook voortzetten. De 'auto was vrij ernstig beschadigd, i werd ter plaatse gerepareerd. Volgens een Zweeds blad had de auto een snelheid van 85 h 90 kilometer per Grote Belangstelling voor boedel van Van Meegeren i kort toe droeg met spraakje nog het monument burgemeester baron Van Wijnbergen, het vertrouwen, dat de gemeente zal v het onderhoud van het gedenk- Ihuis" Gisteren was 't de eerste kijkdag, die n de veiling (op 5 en 6 September) van de nalatenschap van - de kunstschilder Han van Meegeren vooraf gaat. In de gangen en kamers van het fraaie heren- de Keizersgracht wandeldén teken. De burgenjeester zegde dat onder- honderden kijkers, die de houd toe en toen was de korte plchtig- lingobjecten in ogenschouw nafen. Acht- heid ten einde. Vele Wassenaarders heb- tien bewakers met „lek waeck" op hun ben t fraaie monument dat ook een Rijks- petten hielden een oogje in het zeil. Ook appel draagt daarna eens goed bekeken, van buitenlandse zijde is de belangstel- is ongetwijfe'ld een sieraad voor linS groot. Wassenaar. 150 Openden de rij der 750 Prinses Wilhelmina Omwenteling in de gramofoonindustrie Philips is er in geslaagd uiterst lichte kristaltoonopnemers te vervaardigen, die een omwenteling in de gramofooi dustrie betekenen. Hiermee zal het hin derlijke naaldgeruis volkomen tot het verleden behoren. Het gewicht van deze nieuwe toonop- nemer bedraagt slechts dat van een ge wone brief en de naalddruk is' terugge- brach tot plus minus 7 gram- De slij tage van platen wordt hierdoor tot beperkt en de geluidsweergave buitengewoon zuiver en natuurge- nieuwe toonopnemers zijn voorzien scherp geslepen, uiterst harde saf- ficrnaalden. waarmee een einde is geko- men aan het verwisselen van naalden. Binnenkort zullen platen op de Neder-1 landse markt verschijnen met veel ge ringere draaisnelheid dan de nu beken de. Het voordeel van deze microgroef- of langspeelplaten is, dat er geen storende onderbrekingen meer nodig zijn bij het beluisteren van grotere muziekwerken tengevolge van het verwisselen van pla ten. De nieuwste Philips-apparatuur is er voor ingericht dat zowel oude als nieuwe platen gespeeld kunnen worden. De toonopnemer is daartoe uitgerust met twee saffiernaalden. Op de Jaarbeurs zal Philips voor het eerst met dit product uitkomen. Zevenhonderd en vijftig vrijwilligers voor Korea hebben een oproep gekregen om zich in de nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag te melden voor de keuring. De eerste 150 zijn er gisteren geweest. Zij trokken de jas uit en het overhemd over hun hoofd. Zij traden voor de door- lichtings-apparaten, lieten zich beklop pen en beluisteren, zuchtten diep en ver telden over hun gezondheidstoestand ware verhalen. „Op dat laatste komt het aan", zei de voorzitter van de Keuringsraad, luit.-koi. dr Lekkerkerker. „Jullie moeten je niet beter voordoen dan je bent." Want er zijn onder de Korea-vrijwil ligers jongemannen, die zó graag mee- willen, dat zij, indien zij zich minder prettig voelen, toch de keuringsarts niet vertellen wat er aan schort. De z.g. dis simulanten. En aan de dokters de taak hen er uit te halen. De gezondheidstoestand ls beter, dan men had verwacht. De keuringseisen zijn nog iets strenger dan destijds bij de keuringen voor Indonesië. Omdat Korea een land is, waar aan de hygiëne naar Nederlandse maatstaven nog wel iets ontbreekt en het land en de bevolking zelf ook veel mogelijkheden bieden voor het opdoen van ziekten. Van de vrijwilligers is 75 pet in Indo nesië geweest. Vijftig procent was reeds eerder oorlogsvrijwilliger. Waarom zij wéér gaan? F. Kessels uit Dordrecht zegt: „Omdat ik ervoor voel het communisme té be strijden. Ik ga liever vandaag dan mor gen. Twee en een half jaar maakte ik Geen vrouwen naar Korea Zoals men weet hadden zich ook eil.ele leden van het VH.K en he: Indische V.K aangemeld itoor Korea Zij ontvingen geen oproep voor de keuring, omdat men van mening is. dat met het Nederlandse korps geen vrouwen moeten uitgaan! werken, valt En zijn stadgenoot M. Verboor: „Om dat ik voor het militaire leven voel. Ik was 5 jaar soldaat. Eerst bij de Ameri kanen, later in Indonesië. Nu ben ik schilder. Ik ben werkelijk blij. dat ik gaan kan." Uit Grave zagen we de. h. herinneringskruis en het orde-"rede- kruis dragende W. M. E. van Vonder. Hij beschouwt het gaan naar Korea geenszins als een uitstapje. Het is i daad van diepe ern9t en hij dacht jlang over. Maar het moet. zo zegt hij met de overtuiging van de Kruisridder van vroeger. De oud-Leidenaar A. G. J. Bruin, thans verzekeringsagent in Brummen. gaat, dat hij anti-communist is. En T. Leen- derts uit Den Bosch, di 4 Indische jaren heeft, omdat hij dit als de enige moge lijkheid beschouwt om te emigreren! Hij wil niet naar Canada of Australië, naar de Ver. Staten. „En Truman mag straks wel eens over de brug komen", zegt hij. Een pittig stel knapen. Majoor Den Ouden, de Korea-commandant, verwacht er alles van. En met recht, naar wij nen. Want, in de eerste linie tegen de aggressie, die in Korea ligt, zal de Ne derlandse soldaat een stevige stut kun nen zijn. Petroleumventers komen moeilijk aan hun trek Velen moeten er Iets anders bij hebben Het Economisch Instituut voor Middenstand heeft een rapport uitgege ven over het omzetverloop en de be- drijfsuitkomsten van ven'.ersbedrijven de petroleumhandel. Daaruit blijkt, dat vele ondernemers - naast het venten der werk moeten doen om aan hun trek te komen. Bedrijven met omzetten minder dan 60.000 liter per jaar leveren geen netto winst op die voldoende is om in een normaal gezinsonderhoud te voorzien. De gemiddelde omzet van 3600 ventersbedrijven beliep in 1949 ongeveer 41-500 liter. Van 1948 op 1949 is bet tal bedrijven emgszins verminderd. De omzet was de eerste jaren na de oorlog in de geteisterde gebieden zeer groot, maar' is na 1947 aanzienlijk verminderd „Plan-Schuman" voor de electriciteit Sir Harold Hartley, voorzitter van de „British Association" heeft in een rede te Birmingham, een „plan-Schuman" de electriciteit voorgesteld. Hij bepleitte de mogelijkheid de electrische netten Groot-Brittannië en der landen van hel Europese continent te verbinden overzeese kabels- Volgens hem zou met weinig kosten electrische energie kunnen geleiden over een afstand 7500 km- Lonen en prijzen De in Januari van dit jaar doorge voerde loonsverhoging heeft geen effect gesorteerd. De spanning tussen lonen en prijzen is er niet door verminderd, eer der toegenomen. De mislukking van deze tweede loonronde wordt het duidelijkst gedemonstreerd door het voorstel van de bonafide vakbonden om opnieuw een loonsverhoging van vijf procent door te voeren. Andermaal wil men de spanning tussen lonen en prijzen opheffen, al thans verminderen, door een loonsver hoging. De eerste maal is dat niet gelukt. De statistieken wijzen uit, dat het loon met vijf procent omhoog ging, doch de prij zen met tien procent. En ook zonder sta tistiek weet iedere huismoeder, dat ze vandaag met meer geld minder kopen kan dan bijv. een jaar geleden. Ondanks de tweede loonronde is het leven van de arbeider erf heus niet van de arbeider alleen, de mensen met de zgn. middel grote inkomens kan men hier gerust bij- rekenen moeilijker geworden. •ele gevallen kan het hoognodige teer worden aangeschaft. De span ning tussen lonen en prijzen wordt voor velen schier ondraaglijk. Onverantwoor delijke elementen trachten hier munt uit te slaan en het is dus volkomen begrij pelijk, dat de vakbonden, die op hebben te komen voor.de belangen van hun leden de naoorlogse jaren alles heb ben gedaan om de arbeidsvrede te be- n voordele van heel ons volk, thans die sipanning willen opheffen door ve loonsverhoging. Er moet iets gedaan worden. Natuurlijk kan men gaan versoberen, daar zal men niet aan kun- ontkomen, maar dat kaïi op dit mo- t niet. daartoe moet eerst de span ning verminderd zijn. Het voorstel van de vakbonden heeft veel aantrekkelijks. Het wil een verho ging over de hele lijn, dus ook voor hen. die uitkeringen ontvangen volgens de noodwet-Drees, de invaliditeitswet, zlek- z. En de regering zal. als ze tot deze maatregel overgaat, zelfs de pen- sioentrekkenden in deze maatregel moe ten betrekken. Want het wordt langza merhand een nachtmerrie, aan zijn pen- oen toe te zijn. De vakbeweging heeft goed begrepen, dat loonsverhoging alleen geen baat brengt. Als de hogere lonen worden door berekend, dan stijgen de prijzen weer, '5 men straks even ver. Daarom wil een prijsstop en ter controle daar- prijsbeheersing. Maar daarmee zet de klok feitelijk weer terug en oefent men critiek op de tot nu toe ge voerde politiek. Nu hebben wij er geen bezwaar tegen om critiek te oefenen op de sociaal-eco nomische politiek van dit kabinet. We hebben die ook. Onze bezwaren tegen deze regering doen ons juist vrezen, dat dit voorstel van de vakbonden ons niet uit de impasse zal helpen. We menen, dat dit voorstel de basis zou kunnen zijn om de spanning tussen lonen en prijzen tot een redelijk niveau terug te brengen. Indien we een regering hadden, die met straffe hand de teugel voerde. Maar dit kabinet mist de straffe hand. Die hand is alleen straf als het gaat om het innen van steeds hogere be lastingen. maar overigens gaat het da moeilijkheden uit de weg. De moeilijkheden zijn groot, ook voor de regering. Aanvaardt men dit voorstel dus loonsverhoging en prijsstop dan wordt de onmiddellijke spanning ver minderd. Maar dat is het doel van dit voorstel niet. De spanning moet blijvend verminderd worden, anders geraken we in de spiraalbeweging die tenslotte bij een inflatie uitkomt. We zullen dus moeten versoberen, maar de regering zal zelf het voorbeeld moe ten geven. Men zal zelf moeten gaan bezuinigen. Men kan de belastingschroef maar niet steeds blijven aandraaien. Voor velen is die belasting al hoog genoeg. Ongehuwden en echtparen zonder kin deren offeren reeds heel wat op het al taar van de fiscus en bij de middelgrote inkomens drukt de belastingplicht zwaar, ook al zijn er kinderen. Zou men de be lasting nu nog verhogen, dan bleef er voor dezulken van de loonsverhoging weinig of niets over. Wenst men niet te bezuinigen, dan vermoordt men dit voorstel van de rok beweging. Het opnieuw in het leven roe pen van de prijsbeheersing zal geld kos ten. Het verhogen of uitbreiden van de subsidie op het levensmiddelenpakket zal millioenen vragen. Moeten die er komen door hogere belasting, dan zijn we even ver. Wat men aan de ene kant wint, ver liest men aan de andere kant Hoe men het keert of wendt, aan alle kanten zijn er moeilijkheden. Toch moet er een oplossing komen, en spoedig. Het voorstel van de vakbeweging kan die op lossing zijn, mits aan de bovengenoemde voorwaarden wordt voldaan. En tevens zal men alle aandacht moe ten besteden aan de opvoering van de productie. Ons industriële en handels apparaat zal zo efficiënt mogelijk moe ten werken. Daaraan kan nog wel een en ander verbeterd worden, als men bijv. let op Amerika of op de resultaten, die de Unilever kortgeleden publiceerde. De vakbonden kunnen daarbij waardevolle steun verlenen en tevens toezien, dat een efficiëntere wijze van werken niet gaat ten koste van het physiek of het moreel van de arbeider. De spanning tussen lonen en prijzen lost men niet op door één enkele maat regel. Een samenstel van maatregelen it hiertoe nodig. Het is zo, dat de regering daarin vandaag een belangrijk woord meespreekt We hopen, dat ze dat duidelijk doen zal en haar ernst zal tonen om ook van haar kant de arbeidsvrede te bewaren. In de nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag traden de Korea-vrijwil ligers gisteren voor de keurings artsen. De Britse regering heeft, bij monde van minister Bevin, de Nederlandse par lementaire enquête-commissie hulde ge bracht voor haar onderzoek inzake heg England-spieL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3