ïliettuie £ciJtsrt)c (üiwrattl Massaal offensief der rode divisies over de rivier de Naktong Amerikaanse vliegtuigen zullen spoedig revanche nemen NA HET CONGRES Amerikaans vliegtuig nam „per ongeluk Chinees gebied onder vuur Commissie uit de Ver: Naties zal klacht onderzoeken Jarige Prinses begon al om vijf uur te schilderen Wist U Belang van Nieuw-Guinea's bevolking is beslissend VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastict Is gheMeven aign hert in legfjeaspott" Een en dertigste Jaargang No 8212 ONDERAARDSE SMOKKELGANG „Toestand ernstig, maar niet wanhopig" Meer dan 50.000 Noord-Koreanen hebben op een front van 40 km, vooraf gegaan door tanks, het grootste offensief sinds het uitbreken van de oorlog op Korea ingezet. Zij slaagden erin op een twaalftal plaatsen in de Amerikaanse rivierlinies door te dringen. Een officiële Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de strijd aan de rivier de Naktong hache- lijk was en vele Amerikaanse eenheden werden onder de voet gelopen, afgesneden of omsingeld. De krachtigste stoot der communistische troe pen kwam in de knik van de rivier de Naktong, waar zij zelfs 8 kilometer vorderden. Deze gevaarlijke aanval is gericht op de weg van Taegoe naar Poesan, de levensader der V.N.-strijdkrachten. De toestand wordt als „zeer ernstig", doch niet „wanhopig" beschouwd en de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen hopen spoedig met de Noordelijken te kun nen afrekenen. Volgens de diverse Reuter-berichten wachten nu ongeduldig op beter 1 werd de tweede grote aanval uitgevoerd 1 aan de Zuidkust over de rivier de Nam I in de richting van Masan, en waar de plaats slechts 50 K.M. van Poesan ver wijderd is. was ook deze communistische overrompeling uitersf kritiek. De om singeling der Amerikaanse eenheden kon gemakkelijk plaatsvinden, omdat de Noordelijken over minstens twee maal zoveel manschappen als de Amerikanen I beschikten. Fantastische fakkelparade In de knik van de Naktong begon het offensief met een „fantastische fakkel parade" van ongeveer 2000 Noord-Korea- j nen. Honderden communistische strijders gingen met fakkels eerst zigzag op de i rivier toe, verspreidden zich onder ar- I tillerievuur en vormden toen een kring en een V-figuur. Tot ontsteltenis van de Amerikaanse officieren was twee uur later de aanval begonnen. De Noordelijken staken de rivier op zes punten tegelijk over en kwamen als een brede muur opzetten, soms met drie ba taljons naast elkaar. Het was voor de Amerikaanse tweede divisie onbegonnen werk een stuk weg van 15 K.M. tussen Tsjangnjong en Jongsan te houden, ten einde een doorbraak naar de weg van 1 Taegoe naar Poesan te verhinderen. En aan het front aan de Zuidkust, streed de Amerikaanse 25ste divisie wan- hopig om het reeds genoemde Masan te verdedigen tegen twee Noordelijke divi sies, die kort na middernacht bij helder maanlicht, de rivier de Nam waren over- r gezwermd. Het is zeker, dat een Ameri- kaans regiment, hetwelk omsingeld werd i bjj Haman, nog van zijn basis is afge- sneden. Circa 15 K.M. Zuidelijker deden Amerikaanse troepen een tegenaanval en wonnen enkele kilometers terrein, soms in gevechten van man tegen man. Haman totaal verwoest Ofschoon de Amerikaanse artilleristen hun kanonnen gebruikten als nooit te- I voren, kwamen er steeds nieuwe golven rode infanteristen opzetten. Voor de batterijen stapelden de doden zich op en i minstens drie kanonnen moest men laten rusten, omdat de lopen verbrand waren door het hevige vuren. De Geallieerde vliegtuigbemanningen Truman verklaart zich nader: Niet méér troepen naar Duitsland President Truman heeft gisteren zijn wekelijkse persconferentie gehouden. Hij verklaarde: 1. De Ameriteianse zevende vloot zal uit de wateren van Formosa, na afloop van de oorlog in Korea, worden teruggetrokken. 2. Hij voelde er niets voor de vraag te beantwoorden of de strijdkrachten der V.N. de 38ste breedte graad zouden overschrijden. 3. De kwestie Formosa diende te worden geregeld in het kader van een vredesverdrag met Japan. 4. De West-Europese landen moeten de controle op de export van strategische goederen naar Rusland ver scherpen. 5. Hij is niet van plan, althans op het ogenblik niet, de garnizoens- sterkte der Amerikaanse troepen in West- Duitsland te vergroten. 6. De New Yorkse havenarbeiders dienden de buitenlandse politiek der Ver. Staten niet uit te maken en hij laakte hun boycot van goederen uit de Sowjet-Unie. want regen, nevel en de onoverzichtelijk heid der verwoede gevechten maken de taak der vliegtuigen momenteel hopeloos. Volgens latere berichten, is Haman to taal verwoest en „niemandsland" gewor den. Ook aan de Oostkust bij Pohang duren de zware gevechten voort. Ieder ogenblik verwacht men, dat de Noorde lijken ook daar sterkere strijdmachten zullen aanvoeren, evenals bij het brand punt Taegoe. Deze alarmerende berichten, zijnde een samenvatting van Reutertele- grammen. wijzen er eens temeer op, hoe noodzakelijk het is, dat MacArthur met spoed krachtiger wordt gesteund. De Britse troepen in Korea hebben opdracht gekregen, zich gevechtsklaar te maken. De Canadese strijdmacht voor Korea zal ongeveer 6800 man sterk zijn. Besprekingen over plan-Schuman hervat Bovennationaal orgaan met spoed gewenst Na een onderbreking van 19 dagen zijn de besprekingen over het plan- Schuman tussen Frankrijk, Duitsland, Italië. België, Nederland en Luxemburg te Parijs hervat. De zes delegaties dezer landen hebben gisteren opnieuw hun verlangen bevestigd om zo snel mogelijk te komen tot de instelling van een bo vennationaal gezagsorgaan voor staal en We hebben lang niets gehoord van de Zwolse vierling, doch nu Han, Rienie, Elly en Dicky Kiffers een hondje hebben gekregen, moeten we het olijke viertal toch wel in de Het neergestorte Am. vliegtuig Ook Nederlander onder de 55 slachtoffers Over het in een vrijwel ontoegankelijk woestijngebied in Egypte neergestorte Amerikaanse vliegtuig Star of Maryland, wordt nader gemeld, dat alle 55 inzit tenden van het toestel om het leven zijn gekomen. Hieronder bevonden zich o.a twee Indiase afgevaardigden, bij de V. N. en de te Parijs woonachtige Neder lander J. Meilof, employé bij de Trans World Airlines, de maatschappij, waar toe het vliegtuig behoorde. Vier-en-vjjftig van de 55 slachtoffers zijn reeds geborgen. De T.W.A. heeft het vorige jaar nog een Amerikaanse vei- ligheidsprijs gekregen, daar er met haar: vliegtuigen in twee jaar geen ongelukken waren gebeurd. Volgens een later bericht heeft T.W.A. aangeboden de stoffelijke overschotten van alle bij de ramp omgekomenen naai hun woonplaatsen te vervoeren en ook om de naaste familieleden onmiddellijk per vliegtuig naar Egypte te brengen. Het zal uiterst moeilijk zijn alle slacht offers te identificeren. Het vliegtuig en de bemanning waren verzekerd, maar de passagiers niet. Ramp met Benevolence kostte 23 mensen het leven Bij de ramp van het Amerikaanse hos pitaalschip Benevolence, dat, zoals wij meldden, de vorige week na een aan varing in de Baai van San Francisco is gezonken, zijn, naar men thans aanneemt. 23 personen om het leven gekomen. In totaal zijn 505 personen gered, aldus heeft de Amerikaanse marine bekend ge maakt. Te Wenen verluidt, dat de Hongaarse generaal Laszlo Virag met zijn vrouw naar Oostenrijk is gevlucht. Dit zou de eerste hogere officier in actieve dienst zijn, die naar het Westen is uitgeweken. „Heb jij nog gehoord, of ze op dat congres van de dierenbescherming gesproken hebben over de verhoging van ons kluii-rantsoen Warren Austin wekt verbazing WARREN AUSTIN, de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheids raad, heeft toegegeven, dat de beschieting van een landingsterrein op grondgebied van Mandsjoerije door een Amerikaans vliegtuig geenszins uitgesloten is. Hoewel een volledig rapport nog niet binnen is, stelde hij zelf voor, dat de Ver. Naties „een commissie van onderzoek" zouden benoemen. Die commissie moet dan maar eens rondneuzen in China en Noord-Korea en als de beschuldiging van Peking juist is, zal Amerika gaarne een redelijke schadevergoeding betalen. Het was weer een ge redekavel van jewelste, maar tenslotte werd de klacht van Tsjou En-Lai over het bombarderen van Mandsjoerijs gebied dan toch maar op de agenda geplaatst; met 8 tegen 3 stemmen. Een nieuwe klacht van Peking luidt, dat Amerikaanse gevechtsvliegtuigen schepen op de rivier de Jaloe onder vuur namen, waarvan Chinese boeren 't slachtoffer werden. De bedoeling van communistisch China detailleerd, komt de klacht hierop i is klaarblijkelijk Amerika zo verdacnt mogelijk te maken en vast te stellen, da' Washington bij herhaling de wereldvrede schendt. En als een giftig remedie wordt dan voorgeschreven, de Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken. Van zelfsprekend heeft het voorstel var Warren Austin verbazing gewekt en toch deze houding de juiste. Meer ge- Feest in Oude Tonge: Heel Nederland heelt electrisch licht Eén druk op een knop, aangebracht op het bordes van het raadhuis van Oude Tonge, en er was een einde ge komen aan het stroomloze tijdperk van Oostelijk Goeree-Overjlakkee. Daarmee had mr E. J. M. H. Bolsius, de wnd. commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, gisteravond het laat ste gebied zonder electriciteit, dat Nederland nog kende, van stroom voorzien. Voor het laatst (naar we hopen) hebben gisteren de gas- of oliepitten in huis en op straat ge- Het Westelijk deel van het eiland heeft al tientallen jaren electra, maar het Oosten bleef er van verstoken dporeen monopolie van het gas bedrijf. Dat bedrijf werd onlangs op geheven en men aarzelde niet, ogen blikkelijk aan electriciteit te denken. De burgerij van Oude Tonge haalde gisteravond maar gelijk de schade in, door de straten eens feestelijk te ver lichten. Het gebied omvat vijf dorpen, met tezamen een 12.000 inwoners. Het militaire comité van de organisa tie van het Atlantisch Pact zal op 12 October bijeenkomen. De ministers Defensie van het pact zullen op 16 Octo ber vergaderen. Een urenlange rijtoer door de Kroondomeinen EEN VERJAARDAG IN STILTE. Dat was de wens van Prinses Wilhelmina. Al vroeg begon zij Zelf die wens te vervullen. Want om vijf uur in de morgen zette Zij zich gisteren op het bordes achter het paleis Het Loo om te werken aan een half voltooid schilderij. Enige tijd later stond de prinses op voor een wandeling in de prille zomermorgen, in de schoonste stilte van heel een dagBij haar terugkeer tot het paleis klonken er blijde kin derstemmen: Margriet en Marijke, met hun Moeder op Het Loo gelogeerd, kwamen de jarige Grootmoeder gelukwensen. Zo begon deze 31e Augustus- de omgeving ook welk het paleis: welk reugde, laggentooi van Apeldoorns straten haast iedereen er op de borst droeg. Om half negen al stonden er bezoekers voor het hek van Het Loo. De garnizoens commandant was de eerste die de felici- tatieregisters tekende. De 10-j. Corrie v Woudenberg schreef niet lang daarna haar naam in het boek, want zij had met haar broertje en zusje in de tuin van haar ouders bloemen geplukt en kwam die* nu de jarige Prinses aan bieden. Er kwamen ook grotere ruikers en enorme bloemstukken. De Prinses zal over al deze blijken van toegenegen heid, van groot en klein, rijk en arm, even verheugd geweest zijn. De hal van het paleis was spoedig een bloemenzee. Duizenden, meest telegrafische, geluk wensen kwamen uit binnen- en buiten land aan. Om tien uur bracht een snelle hof- auto nieuwe bezoekers: Prins Bern- hard met Beatrix en Irene- Zij kwamen in een door de Prins zelf bestuurd vliegtuig van Soesterberg op het vliegveld Teuge aan. Op het bordes begroetten de Koningin en de Prinses hen. Vriendelijk wuifde de jarige naar het publiek, dat eindelijk iets te zien kreeg. Na het noenmaal moest de Prins ver trekken. Tegen die tijd vermaakten Trix, Ireentje en Margriet zich op de fiets, eerst in de lanen van het paleis, dan in de grote hal. Ze hadden het grootste plezier en wisten van geen op houden. Tegen vieren begon de niet-aangekon- digde, maar wel verwachte rijtoer In een brik en een victoria. Pas om half zeven kwam het Koninklijke gezelschap van de kroondomeinen terug. Prinses Beatrix mende toen de paarden van de brik. Een spontaan „Lang zal ze leven" werd door de Prinses op het bordes aan gehoord. dat een F. 51 van het 76ste squadron gevechtsbommenwerpers, op 27 Augustus „per ongeluk" een landingsstrip strijJ) in Mandsjoerije beschoten heeft wel 8 km..ten Noorden van de Koreaanse Natuurlijk moet eerst een definitief rapport worden afgewacht, maar dan be staat ook de kans, dat behalve de inwilli ging van een eis tot schadevergoeding, ook disciplinaire maatregelen genomen zullen worden tegen de betrokken Amerikaanse vliegers. Teergevoelig als men in de Veiligheidsraad is ten aanzien van benamingen, komt het punt op de agenda te prijken als „klacht over het bombardement van Chinees grondgebied door vliegtuigen der Ver. Naties'" Griekse kwestie niet op de agenda Een nuchter mens kan zich afvragen, wat het voor zin heeft de Veiligheidsraad met dit soort klachten te blijven belasten, terwijl immers toch de wapenen beslissen. De nationalistische Chinees had gelijk met zijn opmerking, dat langzamerhand de Veiligheidsraad het mikpunt van spot ternij werd. Hij beweerde bovendien, dat als de Sowjet-Unie zo bezorgd was over de „mense]ijke rechten" in Griekenland, deze staat ook maar eens een onderzoek naar de „rechten van de mens" moest laten instellen in Rusland zelf. „Hoe staat het met de mlliioenen, die In de Sowjet-Unie geleden hebben?" vroeg Tsjang. Maar de Chinees kon zich verheugen, want de Veiligheidsraad be sloot met 2 tegen 9 stemmen de Griekse kwestie niet op de agenda te plaatsen, en slechts Rusland en Joegoslavië waren Rumoerig was het op deze laatste zit ting, waarin „haantje Malik" de voor zittershamer hanteerde. De Amerikaan Warren Austin had de lachers op zijn hand, toen hij over Augustus DAT de jongste deelnemer aan deze ballonwedstrijd de 21-jarige Belg, Ro bert van der Bemdes, er niet voor terug deinst, om tijdens een tocht op een been op de rand van zijn mand te staan en allerlei capriolen uit te halen. DAT een korporaal van het voormalige Engelse leger in Birma zomaar generaal is geworden, zij het dan ook in de ge lederen van de opstandige Karens DAT een raket, die door de bevoegde militaire kringen de grootste ter wereld wordt genoemd, boven het proefterreln van White Sands (Mexico) een hoogte bereikte van 137 km. DAT een Tsjechoslowaakse piloot, die Helsinki verliet met drie jonge zilver vossen voor de dierentuin van Praag in zijn vliegtuig, na een half uur terug keerde, daar hij de lucht van zijn passa giers niet kon verdragen. DAT de politie te Napels speurt naar een 30-jarige dwerg, Salvatore, ,die in zijn woning bij Napels zijn vrouw in een vlaag van jalouzie vijf keer met een mes had gestoken. DAT de 80-jarige Fransman Ravaine. die morgen zal meedoen aan de ballon- wedstrijd in Amsterdam, de gewoonte heeft, hoog in de lucht op zijn mond harmonica te spelen, vooral bij nacht vluchten. sprak als over „de maand van de rode letter". Sir Gladwyn Jebb, die Malik als voorzitter opvolgt, viel de Rus eveneens aan wegens zijn „hindertechniek" met de onzinnige beweringen over terrorisme in Griekenland. De afgevaardigde van Egypte had gelijk: de Veiligheidsraad moet nu veel te veel gerechten tegelijk aansnijden. Wij voegen hieraan toe, dat de Russen in de Veiligheidsraad slechts het doel voor ogen hebben, tijd te winnen en verwarring te stichten. Er schijnt voor lopig niet veel aan te doen te zijn! Zeeuwse vlassers staken een etmaal Uit protest tegen heffing op vlaslint De besturen van de vier Zeeuws- Vlaamse verenigingen van vlassers heb ben besloten, op 11 September de be drijven 24 uur stil te leggen, als protest tegen het besluit van minister Mansholt, de in 1945 aan de voorraadhouders vlaslint opgelegde heffing ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen van kracht te doen Men zal het vermeende onrecht in een brochure bij de Kamer-, Staten- en ge meenteraadsleden uiteenzetten. De hef- was in 1945 ingesteld om te voor komen, dat de voorraadhouders van een prijsverhoging zouden profiteren. In Zeeuwsch-Vlaanderen vond men, dat de prijsverhoging ook moest dienen ter ver goeding van de kosten van bewerking en transport. Na bestudering van de uitge brachte rapporten heeft de minister thans de heffing toch opgelegd. Dat betekent, dat de Zeeuws-Vlaamse vlaccers bijna de helft moeten betalen van de ander half millioen gulden, die de'heffing over het hele land opbrengt. Weer een schip vol baby's over de oceanen Er is weer een „babyschip" onderweg van Indonesië naar Nederland: het penschip Ranchi, dat met 963 passagiers, hoofdzakelijk K.N.I L.-gezinnen, op 29 Augustus is vertrokken. Bij het vertrek uit Priok waren er 109 baby's aan boord. De Goya is dezelfde dag vertrokken met 908 passagiers. Onder hen bevinden zich de militairen van de 42e infanterie brigade-werkplaats. Sobsi dreigt met nieuwe stakingen De grootste communistische vakbond op Java, de Sobsi. dreigt met nieuwe stakingen, ter ondersteuning van de grote stakingen op de landbouwonderne mingen. welke de mantelorganisatie Sarboepri heeft afgekondigd en welke reeds 800 ondernemingen getroffen heeft. Het feit. dat er nu 700.000 stakers rond lopen, die over geen geld beschikken en teren op de boer, levert een groot gevaar op. Herhalingsoeieningen in vac antietij d? De hoofdbesturen van de samenwer kende organisaties Bond Militairen ui: Indië, Voor Onze Militairen Overzee er Band Nederland-Indonesië hebben minis ter Schokking verzocht de militairen van de 7 December-divisie en de 2e di visie tijdens hun studie uitsluitend in d< vacantietijd op te roepen voor herha lingsoefeningen. Aardbevingen in India: ramp zonder weerga Uit luchtverkcnningen boven de door aardbevingen geteisterde gebieden in India, Tibet en Assam (Achter-Indië) is gebleken, dat zich een ramp zonder weerga in de geschiedenis van deze lan den heeft voorgedaan. Ruim 5 millioen isen zijn dakloos geworden, terwijl rme schade is aangericht aan steden de oogst. De stad Dibroughar is vol ledig vernield en van de rest van de we reld afgescheiden. Nederland is souveiein Gouverneur van Waardenburg rekent af met bakerpraatjes Bij de oplossing van het vraagstuk van Nieuw Guinea moet het belang der bevolking de doorslag geven, verklaarde gouverneur Van Waardenburg in een persgesprek met ANP in Den Haag. Het is niet waar, dat Nederland de morele plicht zou hebben, Nieuw Guinea te doen opnemen in de Indone sische staat, op grond van het feit, dat Nederland de souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk heeft overgedragen. Juist uit het feit, dat Nederland op de Ronde-Tafel-Conferentie geweigerd heeft, de souvereiniteit over Nieuw Gui nea over te dragen, vloeit voort, dat Ne derland een dergelijke morele plicht niet aanwezig acht. Nederlands morele plicht is daarentegen het belang der bevolking. Voor het geval de onderhandelingen geen positief resultaat zullen opleveren, bepaalt de overeenkomst van de RTC, dat de status quo zal gehandhaafd blij ven, d.w.z. dat de Nederlandse souverei niteit voortduurt. De bepaling, dat bin nen een jaar de status van Nieuw Guinea door onderhandelingen tussen Indonesië zal worden bepaald, betekent niet, dat binnen een jaar de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Dit is met de woorden en de geschiedenis der bepaling in strijd. Als de onderhandelin gen niet tot resultaat leiden, duurt het Nederlands gezag voort, daar voor die duur geen termijn is bepaald, ook niet die van één jaar. Op de RTC verwierp Nederland het Indonesische voorstel, dat 't Nederlands gezag over Nieuw Guinea slechts voor een jaar zou worden voort- De kwestie Nieuw Guinea is zowel voor Indonesië als voor Nederland van belang, maar in de eerste plaats voor Nieuw Guinea zelf, en de bevolking is behoudens onbetekenende uitzonderingen eenstemmig voor het Nederlandse gezag. Zij is nog niet in staat, zich zelf te rege ren. Bjj overdracht aan Indonesië zou Nieuw Guinea afhankelijk blijven. Indo nesië denkt er trouwens niet aan. Nieuw Guinea onafhankelijk te maken, het wil dit inlijven. In de eerste plaats moet men de bevol king beschaven en tot welvaart brengen Noemt men dit kolonialisme dan ge bruikt men een lelijk woord voor een mooi werk. Staatkundig en volkenrechtelijk is Nieuw Guinea geen deel van Indonesië, daar de souvereiniteit bij Nederland be rust. Of naar aard van land en volk Nieuw Guinea tot Indonesië behoort, daarover is gesproken in het rapport van de Nieuw Guinea-ocmmissie. Het is een misvatting, dat Nieuw Guinea een deel van Azië zou zijn. Het behoort tot de Zuidzee, aldus gouverneur Van Wil denburg. De bekende communist Jamin heeft te Djakarta aangedrongen op een diploma tiek offensief inzake Nieuw Guinea, dat zich over de gehele wereld zal uitstrek ken en waarbij men alle middelen zal te baat nemen. Hij achtte het thans het ge schikte ogenblik om tot de Verenigde Natiën toe te treden. Oordeel van Indonesisch blad. Het Indonesische blad „Pedoman" schrijft in een artikel over Nieuw-Gui nea: Nog meer redevoeringen, zoals pre sident Soekarno 17 Augustus hield, en het zal voor Nederland gemakkelijk zijn, een derde partij te vinden, die het vooi Nederland zal opnemen. De enige manier is om de binnenlandse toestand te ver sterken opdat Indonesiës internationale aanzien verhoogd wordt. „Nederland kan kiezen" Officiële Indonesische verklaring Het Nederlandse volk kan kiezen of het seun «11 verlelen aan Australië hy zfjn verzet tegen de aanspraken van In donesië op Nederlands Nieuw Guinea of dat het versterking wil van de Neder lands-Indonesische unie, aldus het In donesische ministerie van buitenlandse züken te Djakarta in een officiële ver klaring. Indonesië grondt zijn aanspraken niet op ras of volkverwantschap, want an ders zou het ook aanspraken kunnen la ten gelden op Brits Noord-Borneo en Malakka, maar op historische verbon denheid en op de overeenkomst der R TC, aldus deze verklaring, waarin werd bepaald, dat in één jaar de status van Nederlands Nieuw-Guinea moet worden vastgesteld en dat indien Nederland de souvereiniteit overdraagt, dit aan geen ander land dan Indonesië zal zjjn. De verklaring ontzegt Australië het recht Indonesië te dwarsbomen en be weert dat het bestaan van een onafhan kelijke democratische staat Australiës verdediging zal ten goede komen. Een goed begrip van Indonesiës aanspraken zou volgens de verklaring een duurzame vriendschap vestigen tussen de volken an Indonesië en Australië. R in de maand I Na de nogal wisselvallige Augustus- maand zijn we dan vandaag Sep tember binnengegleden, de eerste maand met de letter r In de naam. Natuurlijk illen we ook voor deze maand nog hopen op mooi en bekoorlijk weer, maar niettemin, we gaan ons prepareren op herfst en winter. Die overgang van Augustus naar Sep tember moge grotendeels ongemerkt zijn, toch dienen we ons voor ogen te houden, dat nu weer een nieuwe periode met nieuwe en geheel eigen eisen voor de deur staat. Met nieuwe en eigen moge lijkheden ook Denk aan het verenigingsleven. Dat heeft in de zomermaanden vrijwel stil gestaan. Zeker, de zomer kan een uit nemende tijd ziln voor landelijke con gressen en conferenties, maar nu komt het weer aan on „het kleine werk". Er wordt onder ons wel geklaagd over het grote aantal verenigingen. En inder daad. het is voor sommigen niet moeilijk, straks eigenlijk elke avond iets „om han den" te hebben. Er ziin er. voor wie het leven zonder verenieingsarbeid geen leven meer zou zijn. Zulke mensen doen wel eens goed. te bedenken, dat hun ge zin er ook noe is. hun gezin, hun vrouw en ook hun kinderen. Maar voor anderen ls die veelheid aan verenigingen wel eens een voorwendsel om nu maar. niets te doen. Dat is na tuurlijk ook verkeerd. H"t leven is moei lijk en gecomDliceerd. Bezinning op de grondslagen en het doel van het leven, daarvan komt als regel weinig terecht. Verenigingen tot gemeenschaopelijke be studering van beginselen en levensvragen moeten van des te grotere waarde worden geacht. R in He maand II Het lidmaatschap van een mannen- vereniging, van een vrouwenvereni ging, van een jeugdvereniging, dat is iets, wat we voor ieder geboden achten. En daarnaast een wezenlijke belangstelling voor het politieke en sociale leven. Daarmede behoeven waarlijk niet alle avonden van herfst en winter gemoeid te ziin. Mits men maar werkelijk lid is. Dat wil zeggen, dat men ook komt en dat men ook studeert. Aan studie, ja daaraan heeft onze tijd behoefte. Niet alsof er niet reeds genoeg gestudeerd zou worden. Inderdaad, aan diploma's en aan eisen voor diploma's is geen gebrek. De middelbare scholen geven de leerlingen vaak nog een over vloed aan huiswerk mee naar huis. De predikanten moeten wel eens klagen, dat He catechisaties het slachtoffer worden. En voor een verenigingsavond in de week schijnt ook al geen ijjd meer vrij gemaakt te kunnen worden. Nogmaals, dat alles is verkeerd. Ver keerd omdat dan een heel belangrijk, ja het belangrijkste onderdeel van de studie prbij in kan gaan schieten, de studie van het beginsel, de studie «'aardoor het ge makkelijker wordt om te blijven staan en de juiste keuze te doen In de compli caties van het moderne leven. Wij mogen niet gerust zijn. voordat «'e zijn toegerust. Beginselstudie en verenigingsleven ach ten wii daarom beide van grote beteke nis. Zij kunnen niet zonder elkaar. Be ginselstudie zonder dat men er anderen van laat delen, ach, ons volk heeft weinig aan geestelijke eigenheimers en binnen vetters. Anderzijds kan een ingezonken vereniging weer tot bloei komen, zodra het hoge doel helderder voor ogen rijst. Zullen we er met z'n allen de schouders niet eens onder zetten? Onder Gods zegen kan een verfrissend resultaat worden be reikt. In deze tijd. die er nog een is van geestelijke ingezonkenheid. is de behoef te daaraan nog altijd bijzonder groot Malan won bij verkiezingen in Zuid-West-Af rika De partij van dr Malan. de Zuidafri- kaanse minister-president, heeft bij de verkiezingen in Zuid-West-Afrika 15 ze tels in de wetgevende vergadering be haald en de verenigde partij van Smuts 3. Hierdoor zal de nationalistische rege ring thans in de Volksraad van de Unie over de meerderheid van 12 zetels be schikken. September begint zomers (Van onze weerkundige medewerker). De eerste herfstmaand maakt dit jaar een goed begin met aangename zomerse temperaturen. Een oude Oceaan-storing trok in de afgelopen 24 uur over N.W.- Frankrijk en België naar Duitsland en veroorzaakte gisteravond vooral in Zuid- Limburg nog enige onweersbuien. De barometers over West-Europa zijn na de passage van dit storingsfront weer gaan stijgen onder invloed van een zgn. rug van hoge luchtdruk. De rug strekt zich uit van Spanje over de Britse eilan den tot de IJszee en verplaatst zich langzaam verder in de richting van ons Dit gebied zal reeds vandaag en ook morgen rustig en vrij zonnig September weer brengen. Het wordt echter al weer bedreigd door een nieuwe depressie, die zich eveneens in de richting van Enge land beweegt. Het is dan ook niet onmogelijk, da het regengebied ons land reeds in dt loop van Zondag bereikt. Voor geheel Midden-, West- en Zuid- Europa is het weer nog zomers, met op Corsica en in Rome temperaturen van resp. 31 en 35 graden Celsius In Scandi navië wordt het al toeer kouder, in het Noorden van dit gebied daalde het kwik tol aan het vriespunt. WEERBERICHT Tamelijk koude nacht Tot ind vei De Bilt: Heldere e koude nacht met weinig wind en hier en daar mist banken Morgen overdag: ge leidelijk toenemende bewol king vooral in de Westelijke helft van het land met tegen het einde van de m d- dag plaatselijk enige regen, zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 5.5219.26 u 21.00—12.43 uur. 4 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1