Wat is onze taak ten opzichte van de bioscoop? Germaanse plaggenhutten waren eerste woningen in ons land Ook in Engeland worden vele soorten van zeevisserij beoefend Ook nadelen heeft de aluminium-trein, maar ze zijn slechts onbelangrijk NIEÜWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 ADSÜSTUS 195# „Wij en de film" Er worden daden gevraagd van mensen, die iets durven DRS J. DAS behandelt in zijn onlangs verschenen boek deze belangrijke vraag, die eenvoudig niet ontweken kén worden. Hij brengt de kwes ties ter sprake van film en massa, van filmcritiek en filmactie, ook van de christelijke film. Op zijn boek is gewacht, omdat het hoog tijd werd, dat er van positief christelijke zijde over deze dingen gesproken werd, zó als het hier gebeurt. Verschillende hoofdstukken uit dit, met foto's verluchte boek, verschenen vroeger reeds als bijdragen in tijdschriften, bijv. in „Bezinning". Er is bij vele christenen een défaitis me gekomen, een moedeloosheid en lus teloosheid tav. de vele problemen van het moderne leven, waarbij het vraag stuk van de bioscoop wel een van de meest netelige is. Men neemt de dingen eenvoudig zoals ze gaan en lopen. De bioscoop is er nu eenmaal, en men laaï er zijn kinderen naar toe gaan. en gaat zelf ook wel eens een betere film zien. hoewel de innerlijke reserve tegenover deze „vermakelijkheid'" niet verdween. Anderen blijven op het standpunt staan, dat de bioscoop contrabande is: „Mijn kinderen gaan er niet naar toe" Of dit laatste standpunt te allen tijde zonder uitzondering te handhaven i bijv. ook voor militairen in dienst, bij' in de Tropen, val steeds meer te betwy- Eén van de verdiensten van het boek van Drs J. Das is ongetwijfeld, dat hel probleem niet onder de voet gelopen wordt, ook geen al te goedkope oplos sing word/t voorgedragen, doch dat de zaak hier rustig, met een critisch oog, van alle kanten wordt bezien. Wij kunnen er niet aan denken een enigszins volledig verslag te geven van dit veelzijdige boek. met bekwame hand geschreven. Slechts op enkele punten moge hier de aandacht gevestigd wor- Het gaat niet over het probleem van de film vrijwel alle christenen zijn het er over eens, dat dit een prachtige uit vinding is maar over dat van de bioscoop. De auteur toont aan, dat wij deze uit onze vertechniseerde, gemechaniseerde, fabriekmatige samenleving, waarin de massa-mens, die tussen asphalt en bak steen leeft, z'n honger naar ontspanning zoekt te bevredigen, niet meer kunnen wegdenken. „De film is het geestelijke brood van de massa". De bioscoop heeft deze plaats kunnei veroveren door een bijzondere samen werking van het „levende" beeld, het gesproken woord en de muziek De mens, die een bestaan lijdt zonder illusies, gaat in de bioscoop de wereld van illusies, van betoverende schoon heid en luxe. en van grenzenloze moge lijkheden binnen. Daarbij is er in de film. zoals deze ln de bioscoop vertoond wordt, een ontwik keling waar te nemen. De filmindustrie heeft begrepen, dat men aan de grote vragen van wereld- en levensbeschou wing niet meer voorbij kan gaan. „Men' wil tegenwoordig een film waar „wat in zit." Das weerlegt verschillende vooroor delen, dié tegen de film als zodanig wor den ingebracht en grotendeels voort spruiten uit onbekendheid of niet-ge- wend-zijn aan het zien van films. Zo bijv. de gedachte, dat de film de ine bij uitstek tot passiviteit zou doemen. Anderzijds heeft hij een open oog voor de geweldige gevaren, die vanuit de filmwereld de mensheid bedreigen. De filmindustrie is immers een kapi talistisch monstrum dat grotendeels geen andere norm kent, dan die winstbejag. Daartoe is dan ook alles gesteld op de bevrediging van de be hoeften van de massa. Gemeenschapsprobleem. „Wij en de Film" stelt de dingen breed De „oplossingen" die voorhanden zijn, zijn veel te benauwd en te smal. Immers bij de beide boven gememoreerde op vattingen van: „de beste films ken", of van: „de bioscoop te allen tijde contrabande", laten wij de ons heen en de wereld van de bioscoop hun lot over. Wij steken geen ger i i de scoopvraagstuk te helpen, er feitelijk genoegen mede. dat hij nooit eens op het witte doek het leven ziet, zoals dit werkelijk de naam van leven waard is, doordat Jezus Christus, die „Het Leven" is, met Zijn verlossende kracht Ln ons mensenleven kwam. Op dit punt kan het boek van drs J Das ons een dosis verantwoordelijk heidsgevoel bijbrengen. Waarom hebben wij de film niet beide handen aangegrepen ten dienste van de verkondiging van het Evangelie, zjj het dan dat dit indirecte evangelie verkondiging moet zijn, door de uit beelding van het christelijk leven? Waarom komen wij op dit gebied onschrikkelijk achteraan? Er is mi. slechts één geldig exci dat bovendien nog maar matig is, dat de film lange tijd alleen maar stom me film is geweest, waardoor het visu ele al te sterk op de voorgrond stond Dat hield de film dusdanig in de op pervlakkige, zienlijke sfeer, dat de uit beelding van het leven, zonder het spre kende woord, waardoor een mens zich zelf openbaart, wel erg moeilijk was vooral in christelijke zin. Nu is dit beletsel echter sinds ge ruime tijd weggevallen Daden gevraagd. ting. Hij wijst op het ontstellende gebrek aan bekwame filmcritici, m. n. christelijke zijde. Waar zijn de me die de filmtaal verstaan, een film z'n kunstwaarde, maar tegelijk ook Net grote kinderen Wij hebben onze lezers reeds ver teld. dat de Rus Malik aan zijn „vriendjes" van de Veiligheidsraad morgen een intiem dinertje geeft in het Waldorf Astoria Hotel te New York. Dit is de gebruikelijke attentie, als het .voorzitterschap ten einde loopt. Deze „rozengeur en maneschijn" stemming is echter niet volkomen. Malik heeft namelijk de Chinese af gevaardigde Dr Tsjang niet voor dit eetpartijtje uitgenodigd, omdat deze nationalistisch China in de Raad ver tegenwoordigt. Tsjang mag zelfs niet aan een bijtafeltje zitten. Toen men Malik vroeg, waarom Tsjang er niet bij mocht zijn, antwoordde Malik: „Die Tsjang heeft mij in Januari op zijn partijtje toch ook niet gevraagd!" z'n zedelijke en godsdienstige betekenis kunnen beoordelen? Zij zijn er niet. of b ij n a niet! De schrijver geeft ons zelf een knap staaltje van filmcritiek in de bespreking van de films: „Green Pastures" en „Him- laspelet". Door deze ontbrekende vóórlichting het geen wonder, dat de filmsmaak v onze mensen op een zeer laag peil staat, zoals wij dit in de Cefa telkens onder vinden. Voor een goedkope schlager als: „Een millionair in nood" loopt men hard terwijl een veel en veel betere film als- „De ongeschreven wet" stellig een veel grotere belangstelling verdiende Dus allereerst: goede en scherpe film critiek. van terzake kundigen! Daardoor kunnen velen afgeschrikt worden van smaak- en zedenbedervende films. Daardoor kan e.v. ook het onma tige bioscoopbezoek ingeperkt worden, zoals dat bij velen noodzakelijk is. Het aangekondigde Cefa-blad zal ook voor dit doel dienstbaar kunnen zijn. Maar dan zijn wij er nog lang niet. Er is, zoals Das opmerkt, voor alles no dig een mobilisatie van geestelijke krachten. Wij zullen moeten komen tot positief werk. nl. tot eigen christelijke films. Dat is niet onmogelijk. De kunstenaars zijn er al. Ein het geld, dat in vele gevallen naar de bioscoop wordt gebracht, is er ook Er worden nu daden gevraagd van mensen, die iets durven. De Ned. Chr. Radio Vereniging heeft hier. als men het goed begrijpt, ook groot belang bij, wanneer wij denken aan de televisie, die ook in ons land Daarbij denken wij ook aan samen werking met christenen uit andere lan den en werelddelen die hetzelfde doel nastreven. Christelijk Nederland moet t.a.z van de bioscoop front maken. De C. F. A verdient daartoe ook aller steun en medewerking, ondanks het feit dat de C F A. door de machtspositie van de Bioscoopbond nog in vele opzichten gebonden is. en niet geheel bevredigen de films of slechts oudere films Jcan vertonen. Slechts door'de samenwerking van zeer velen kan het monopolie van de Bioscoopbond gebroken worden, en kan het gestelde doel van de christelijke film worden bereikt. Voor dat. doel heeft het boek van drs J. Das ongetwijfeld een belangrijke bij drage geleverd H. J. Spier Uit Nederlands prae-historie (II) „Heilige heuvel" als middelpunt van de eenvoudigste nederzettingen Toen het Klokbekervolk was weggetrokken uit onze landstreek, bleef het kustgebied vele eeuwen lang onbewoond. Slechts de kleine, deels ingezakte heuveltjes lagen daar nog als herinnering aan een volk, dat kwam en ging. Meer dan vijftienhonderd jaar later wij kunnen ons deze cijfers nauwe lijks realiseren kwam een nieuw, groot en ondernemend volk uit het Noorden naar deze ongerepte gronden, waar inmiddels veel ruig, maar ook sappig gewas groeide. Het waren de Germanen, grote, blonde mensen, een sterk ras van veehouders en landbouwers, die zich dankbaar en vol energie vestigden in de lage landen bij de zee. Zij overstroomden het hele gebied, waarin zich later ook Nederland onderscheidde, en zij kwamen ook terecht tussen de oude, verlaten grafheuveltjes in de Gooistreek, waar vliegden naast eikenboom was opgeschoten... Oude graven ongeweten in ere hersteld veel Ger- Het visserijbedrijf overzee De haring wordt hoofdzakelijk met drijfnetten gevangen (Van onze Londense I.E.P.-correspondent) Het verbruik van vis in de vorm van filet in het Verenigd Koninkrijk wordt geschat op 27.3 lb. (12,4 kg.) per hoofd in 1948/49, tegenover 29 lb. (13,2 kg.) in 1948 en 21.8 lb. (9,9 kg.) als gemiddelde in 1934/38 per hoofd per jaar. alle gezoi blik) in 1949 metrieke ton 243.080.000 kg.) ter waar de van 24.716.219. De invoer omvatte 18.273 ton 185.799.000 kg.) „verse" vis (kabel jauw, schelvis, wijting, haring, makreel maar de grote massa wordt ge leverd door de eigen visserij met 41.000 personeel, in 1949 namelijk 1.001.689 ton (1.017.716.000 kg.) ter waarde van 39.790.000, exclusief schelpdieren en schaaldieren. Het treilen wordt uitgeoefend in alle wateren om de Britse Eilanden, en ook verder weg, nabij de Faröer-eilanden, IJs land, de Noorse kust, in de Barentszee en Noordelijk tot Jan Mayen en Spits bergen, westwaarts tot de streken van RookaaJ en zuidwaarts tot de Marok kaanse kust op 40 gr. N.B. Britse treilers hebben af en toe reizen gemaakt Het treilen geschiedt het hele jaar door, hoewel er speciale seizoenen zijn, waarin bepaalde zeeën intensiever worden bevist. Dé vangsten van treilers en zegenvis- irs bestaan grotendeels uit diepzeevis- •n, bijv. kabeljauw, schelvis, schol, tar bot, tong enz., die op of bij de zeebod) leven. Zeevissen als haring, pelser makreel, die in de tussenwateren of bijna de oppervlakte leven, worden hoofd zakelijk gevangen met drijfnetten, maar treilen op haring geschiedt zij het be perkt in het seizoen zowel door En gelse als Schotse vaartuigen. aartuigen die in de buurt blijven, nemen gemiddeld 810 dagen, reizen door vaartuigen die verderop moe- ongeveer 14 dagen, en die het verst g vissen 1826 dagen of nog langer beslag, afhankelijk van het weer, de stand op de gronden en het jaar getijde. visserij wordt steeds belang- Techniek van rollend spoorwegmaterieel uit de verstarring bevrijd door Ing. John Rozendaal III Slot De volgende karakteristieken van de Talgo zijn te noemen ultra-lichte bouw; rij op de assen draaiende en individueel geveerde wielen; toepassing van lichte Dieselmotoren voor de voortdrijving; in zich dragend rijtuig-werk in schaalbouw, dat alle buigings- en verwringingskrachten weerstaat en binnen het dwarsprofiel het rijtuig ondergebracht loopwerk en lage ligging van het zwaartepunt. Niet. althans met met uiterste conse quentie doorgevoerd, vooral met by de locomotief met haar min of meer ..mo dieus" gemodeleerde boeg en onbekleed 'oopwerk. is de aërodynamische „verede- ing" van de vorm, terwijl gebonden spo- :ing door vormsluiting geheel ontbreekt Een naar voren tredend nadeel van de Talgo is zijn gebrek aan handelbaarheid bij het samenstellen, delen en rangeren Weliswaar kunnen, de eenheden gekop peld en ontkoppeld worden, maar net ontkoppelen van twee eenheden neemt halfuur tijd in beslag Dit draagt dus r het karakter van een werkplaats karweitje dan van een eenvoudige ma- vre, zoals bij het thans gebruikte materieel. Ook kan de trein tengevolge de eigenschappen van het loopwerk, een slepen of trekken eist (trailer- principe), slechts zeer langzaam achter uit worden gereden, indien dit voor ran- geer-doeleinden, als het plaatsen op een zijspoor, het brengen over wissels op een ander spoor of naar een werkplaats noodzakelijk mocht zijn Voor de dage lijkse dienst moet de Talgo echter in zijn geheel worden gedraaid over een lus o* bocht De bouwers verwachten hiervan geen moeilijkheden, te meer niet daar de trein in staat is door bochten zeer kleine straal te gaan en vele spoorwegen aan de eindpunten van hun hoofdlijnen reeds lussen bezitten. Waar zul'ks niet het geval is. staat men op het standpunt, dat de kosten van aanleg van een lus onbeduidend zijn. vergele ken met de besparingen die met deze trein aan brandstof en tijd en door de mindere belasting van het spoor wor den gemaakt. Een ander nadeel hoewel minder zwaar wegend, is. dat de passagiers-eenheden geen deuren hebben en de toegang tot deze door de service-eenheden leidt Echter deze nadelen van de Talgo dienen meer als défauts de ses qualités te worden beschouwd en doen niet de minste afbreuk aan het feit. dat Goicoe- ch.ea bij het door hem ontworpen rollen de materieel er in is eslaagd de tarra een draagbaar minimum terug te bren gen en een loopwerk te scheppen, indien wij de berichten vertrouwen gen schenken onberispelijk door de bochten gaat en waarbij de zo buiten gemeen schadelijke slingerloop is uit geschakeld Een vraag, waarop eerst de praktijk een afdoend antwoord zal kunnen geven, ts. hoe het met de ..wegvastheid" van dit ultra-lichte materieel bij zeex sterke zij wind -1 storm waarbij onberekenban luchtkrachten optreden zal zijn ge steld De toekomst zal leren, of dergelijk licht materfieel als de Taigo zonder gebonden loop door vormsluiting tussen wiel en rail. zoals Wiesinger die reeds zijn octrooi-geschriften in heeft voorgeslagen zal kunnen Eën ieder die. door toepassing vai derne ingenieurskunst, een wederople ving van de spoorbaan als de welhaast ideale weg voor veilig, comfortabel, r.omisch en snel terra firma reizigers- :>er wenst, zal met spanning piestaiies van de Talgo op hei Spaa spoorwegnet volgen Wij. die in de strijd tegen het wichtsdogma, tegen het kapitalen v slindende dode materiaalgewioht. reeds vroeg aan de zijde van Wiesinger schaarden, begroeten de ACF-Talgo het geestesproduct van mannen die de stoottroep van de vooruitgang be ?n medewerken om de techniek het rollende spoorwegmaterieel en vooral het loopwerk uit de verstarring te bevrijden, waariln het seder' tientalier jaren is geraakt En de boeihij ploegde goud De landbouwersknecht S te Vlagt- wedde vond dezer dagen bij het rooien gladde ring, die toebehoorde aan de landbouwer B te Ommen Deze'had de ring daar 33 jaar geleden verloren. Op hetzelfde land werd een dag later weder- ;en trouwring gevonden Deze ring werd 2 jaar geleden verloren door mej. K te Vlagtwedde. Het werk van de E. V. C. 170 verloren stakingen in 4 jaar Sedert 1946 heeft de E.V.C. in ons land ruim 170 grote en kleine stakingen ge proclameerd. die gepaard gingen met intimidatie en terreur, en alle reeds bij de opzet verloren waren. Dit is een onderdeel van de koude oorlog, die de Sowjet-Unie reeds vijf jaar voert. Aldus de voorzitter van het N.V V de heer H. Oosterhuis. op een Mt-ndag it Amsterdam gehouden demonstratieve vergadering i.v.m. de oorlog in Korea. Hele jaar door I Een groep muzikanten uit Marken heeft er dezer dagen op Rotter- dam-Ahoy' lustig op los geblazen. Oud-minister mr J. A. de Visser overleden Te Den Haag is op 67-jarige leeftijd overleden mr J. A. de Visser, procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof. Hij was o.a ambtenaar OM te Assen en Amsterdam In 1920 werd hij benoemd lot substituut-Officier van Justitie te Rotterdam. In 1930 volgde zijn benoeming tot advocaat-generaal bij het gerech.shof te Den Haag In 1935 werd mr De Visser benoemd tot procu reur-generaal bij het Arnhemse Ge rechtshof. Van 1941 tot 1945 we raadsheer van de Hoge Raad. i nister van Justi.ie maakte hij deel uit het zestiendaagse kabinet-Colijn de 2 1939 Van 1922 tot 1930 was hij lid van de gemeenteraad van Rot'.erdam en van 1922 tot 1935 lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland Voorts was mr De Visser plaatsvervangend voorzitter van het Centrale College voor de Tucht rechtspraak. voorzitter van de Perma nente Commissie van de Gerech'.en en lid van het Visserijcollege. Op 1 Mei van het vorig jaar legde mr De Visser zijn functie te Arnhem neer. waarna hij in Den Haag van een welverdiende rust ging genieten. De heer De Visser was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau De begrafenis vindt plaats Donderdag as ;e 12.00 uur op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem. De Germanen vestigden hun nederzet tingen over geheel Noord-Europa en vormden daarbij in hun eenvoud en be trekkelijke armoede een scherpe tegen stelling met de Romeinen in Zuid- Europa, een krijgsvolk, dat zich gelden liet in pralende kracht. Dit nieuwe volk bouwde zich plaggen hutten met lage. dikke muren en grote daken: het oertype van de huidige boer derij. De huizen, primitief en sierloos, stonden temidden ran het uitgestrekte bouwland, dat meter voor meter werd ontgonnen. Van hun levenswijze ls vrij weinig ij kendoverlevering en opgravingen heb ben een en ander in de herinnering doen voortleven. Aangenomen mag worden, dat deze Germanen weinig strijdlustig waren, doch zich in hoofdzaak bekom merden om het dagelijks brood en om hun heidense godsdienst. Zij breid den hun kudden uit, zij ontgonnen de bodem, legden waterputten aan en ver stonden de kunst van pottenbakken. Ook hadden zij sieraden en munten, waarvan een en ander is opgegraven. Gebleken is, dat ztf hier en daar. o.m. midden in het tegenwoordige Gooi. zgn. „heilige plaatsen" hadden: een heuvel, welke waarschijnlijk het middelpunt van een „wonder" is geweest Misschien door blikseminslag, misschien door een ander natuurgebeuren, werd deze plaats onder- Rond deze plaats werden offerfees ten gevierd; het Midzomer-zonne- wendefeest is het enige, dat daarvan nog in de floklore bewaard bleef. De heilige heuvel in het Gooi, eens het middelpunt der Germaanse nederzet tingen. is bewaard gebleven door de eeuwen heen Later kwamen zende lingen hier het Christelijke geloof prediken en ook thans kent men nog die plek tussen Hilversum en Laren, als het St. Jans Kerkhof. Opgravingen hebben verder aan het licht gebracht, dat de Germanen hun doden op een gemeenschappelijke brand stapel verbrandden en de as in urnen begroeven. Deze urnen vertonen geen overeenkomst met de klokbeker 1 zuiverder gevormd en sierlijk be- rijker, daar deze i jaarlijkse vangst van de treilvlssery op- Slechts de grootste en nieuwste naar Korea Ruim 900 Belgen in Nov. treilers nemen aan deze visserij deel, be halve enkele iets kleinere schepen, die in het seizoen by IJsland opereren. s van de Barentszee, het Bereneiland en de Noorse kust bestaat uit kabeljauw, schelvis, koolvis en rond- Dichter bij huis Grotere afwisseling en betere kwaliteit s wordt verkregen van de Faröer en de territoriale wateren. Het treilen met schillende typen kleine kustvaartui gen, welke tegenwoordig nagenoeg alle van een motor zijn voorzien, wordt uit geoefend in de meeste kleine havens tveral om de Engelse kust, hetzij op erse vis (kabeljauw enz.), hetzij op gar- lalen. Kustvissers vissen binnen een paar mijlen van hun thuishavens en zijn ge- nlijk niet langer weg dan één of twee dagen. De Britse treilervloot telde eind 1949 1128 vaartuigen. Het vissen met de zegen volgens de Deense Snurrevaad- methode (zeevisserij, waarbij de puf gro tendeels gespaard blijft in tegenstelling tot de treilvisvangst) is in de laatste twintig jaar steeds populairder geworden bij de Schotse en Engelse vissers. Het aantal vaartuigen, die deze methode vol- Engelsc havens thuis horen, groot als in Schotland. De ïtra zijn Grimsby, Fleet- l en Whitehaven. De beste gebieden de Noordzee en de Ierse Zee. De grotere vaartuigen maken af en toe rei zen naar IJsland. De haringvisserij wordt Hoofdzakelijk uitgeoefend met drijfnetten. Tegenwoor dig beoefenen ongeveer 600 vaartuigen (waarvan de helft stoomharingdrlfters (zgn. koppels) en de rest motorharing schepen (van verschillende grootten) de drijfnetvisserij. De visgronden zijn hoofd zakelijk gelegen binnen 60 mijl van het land. daar het terrein der operaties ge woonlijk bepaald wordt door de nood zaak de haring in goede toestand te lossen, hetzij voor verse consumptie of voor de inmaak. De makreel-visserij van Cornwall duurt van Februari tot Maart en wordt voor namelijk uitgeoefend binnen een straal van 80 mijlen van de kust. Naar gelang het voorjaar vordert, gaat men met kleine boten langs de gehele kust van Engeland. Pelsers van Cornwall (vroeger vooral gevangen met kustzegens) worden nu meestal gevangen met dryfnetten. De hoofdvisserij heeft plaats in de herfst en winter op gronden, die binne verre afstand van de kust van Cornwall zijn gelegen. Het vissen met drijfnetten op sprot wordt uitgeoefend van October tot December op de Oostkust van Lowe- stoft tot de Theemsmond, ln de Straat van Dover en ook langs de hele Zuid kust. De vissery wordt dicht bij de kust uit geoefend. Sprotvisserij van enige beteke nis wordt uitgeoefend in de Firbh of Forth en bij Inverness. Zalm en 2 forel worden gevangen in drijfnette kleine open boten bij de Noordoost van Engeland en met vaste nette de zee bij Schotland. De voornaamste „verse-vis-havens" Grimsby, Hull en Aberdeen (aan de Oost kust) en Fleetwood en Milford Haven aan de Westkust. De voornaamste ha- ringhavens zijn Great Yarmouth en Lowestoft (in Engeland) en Lerwick, Fraserburgh en Peterhead ln Schotland. Veise-vis-havens Grimsby aan de Humber beeft een wereldnaam door de omvang en de waar de van haar visseryen in de Noorse wa teren. IJsland, Faröer en de Noordzee. De naburige Humber-haven van Huil be paalt zich door de verse vijser^j tot een veel kleiner gebied, de Faröer. Huil pro- De Chr. Geref. Kerk van Alphen aan den Rijn heeft gisteravond in een bij zondere dienst haar gouden jubileum gevierd. Drie predikanten hebben het woord gevoerd, t.w. ds W. Baaij de plaatselijke voorganger, ds J Jongeleen Bussum en ds P. van der Bijl van Katwijk aan Zee Ds Jongeleen heeft de instituering van de Chr. Geref. Kerk te Alphen meegemaakt en ds Van der Bijl sprak als consulent. Ds Baaij, die zijn teleurstelling uitsprak De strijdmacht van Belgische vrijwil ligers voor Korea (34 officieren en 883 manschappen) zal in November vertrek ken. Begin September worden ze gemo biliseerd en ondergaan daarna een in tensieve training. hebben zich honderden gemeld, o.a enigen, die wegens colloboratie mei de Duitsers zyn veroordeeld. werkt. Urnenvondsten Een verrassende bijzonderheid is, dat de Germanen voor het begraven der urnen dikwijls gebruik hebben ge .taakt vande kleine heuveltjes in de grond. zonder te beseffen, dat zij te maken had den met bijna tweeduizend jaar oude grafheuvels. Zo kon het gebeuren, dat men thans, opnieuw tweeduizend jaar later, in helde- glooiingen onder Germaanse urnen (waarin soms nog restanten verkoolde mensenbeenderen werden aangetroffen Chr. Geref. Kerk van Alphen aan den Rijn in het goud Bijzondere dienst in het kerkgebouw luoeert gewoonlijk de grootste visvangst, 'ooral van kabeljauw en schelvis. Aberdeen is de derde Britse visserij- ïaven. Haar tfeilvisserij is van buiten- rewone betekenis in Schotland. Fleet- vood (Lancashire) dankt haar positie tan de westelijke visgronden en aan de ïabijgelegen industrie- en mijnstreken als afzetgebied. Milford Haven (Zuid-Wales) n deze vissery het centrum, evenals de kleine havens Swansea en Cardiff Treilvisserij wordt ook uitgeoefend in- Lowestoft en North Shields, vooral op fijne vis en schol. Er zijn betrekkelijk onbelangrijke verse viscentra in Hartle pool. Scarborough. Great Yarmouth, Ramsgate, Plymouth, Newlyn en White- .ven. In Schotland wordt in veel klel- t omvang getreild dan te Aberdeen, nuit Granton, Dundee en Ayr. De voornaamste haringhaven is Great irmouth. Enkele honderden haring drifters, waarvan twee-derde deel Schot- aartuigen zijn, nemen aan deze vis serij deel. Newlyn is belangrijk als basi: voor de makreelvisserij van Cornwall ir de lente. Deze haven is ook het een trum van de pelservisserij, evenals di andere havens van Zuid-Cornwall: Meva- gissey en Looe. De uitvoer van vis (vers, bevroren, ge zouten en geblikt) bedroeg in 1949 74.44, (75.636 metrieke ton) ter waarde vai f 4.772.923. De export van haring omvatte ln 1949 88 pet. van de gehele visuitvoer ln ge- t en 78 pet. in waarde. In genoemd jaar werd 32 pet. van de gehele Brit: haringvangst van 202.500 ton (205.740 metrieke ton) uitgevoerd, waarvan 68 pet. gezouten, 18 pet. bevroren en 7 pet. geblikt; 11 pet. der gehele vangst werd gebruikt voor de productie van olie voor afzet op de binnenlandse markt. Billingsgate Markt, by de I,ondon Bridge, is de belangrijkste groothande- laarsmarkt. Ongeveer 600 ton (610 me trieke ton) vis worden er per dag ver handeld. De aanvoer van verse vis ge schiedt zowel langs de weg als per spoor vanuit de meeste visserijhavens In Groot- Brittannlë en uit Ierland. Denemarken. Nederland en België. Nadruk verboden). het met-grote aantal aanwezigen, begon zijn toespraak met te zeggen, dat het volk, dat weet van Gods eeuwige hondstrouw, een beweldadigd volk Wij gedenken Gods weldadigheid in midden van Zijn tempel. Velen zijn op deze plaats tot God bekeerd. Onder de bediening van het Woord en de Sacra zijn zij getroost en gesterkt. Ds Baaij herdacht de voorgangers, die reeds de eeuwige vrede zijn ingegaan. God heeft ons persoonlijk en gemeenschap pelijk Zijn gunsten bewezen. Zijn goe dertierenheid duurt tot in eeuwigheid. Wij mogen op de rijkdom van Gods goed heid neerzien. De predikant sprak nog de hoop uit, dat de vrucht van de pre diking zal strekken tot verheerlijking van God Ds Jongeleen belichtte de historie In de geschiedenis der Kerk is de hand des Heeren duidelijk zichtbaar, aldus spr. Het volk van Israël zorgde er dat de historie werd verteld. Spr. schetste de hechtheid van het begin in Alphen. Echter volgde op dat overtuigende be gin een inzinking. In de ontstane gezel schappen sloop twist over geestelijke zaken. Maar de Heere heeft Zijn Kerk bewaard. Ondanks alle vijandschap de wereld. Langzamerhand is de Chr. Geref Kerk in Alphen gegroeid Zijn Chr Gereformeerd? Ja. Maar zijn ook lid van de heilige algemene Christe lijke Kerk? Van de gemeenschap der heiligen? Laten we God dankbaar zijn en ons beginsel vasthouden. De jubilerende Kerk werd hartelijk gefeliciteerd door ds Van der Bijl. Ook wilde hij zijn hoorders opwekken. Psalm 103 wekt David zyn eigen ziel drie maal toe op God te loven. Er nauw verband tussen de zegen van God en het loven van het volk van God. De weldaden des Heeren mogen wij niet vergeten Deze dienst werd met het zingen Psalm 6817 besloten. Anderhalfmillioenste Ahoy- bezoeker naar New-York De heer E 3 v. Putten uit Tuindorp- Maartensdijk (Utr,) die de anderhalf millioenste bezoeker was op de tentoon stelling Rotterdam-Ahoy' werd na mens de directie van de Holland Amerika Lijn een retourreis Rotterdam- New York aangeboden Deze uitnodiging geldt ook voor zijn echtgenote De heer Van Putten, die nog nooit it Amerika is geweest, heeft nog twee dagen vacantie tegoed, maar hij hoopt dat er een mouw aan te passen is. zodat hy van het reisje kan profiteren. een klokbeker vond. In de Gooise heide zijn 2 maanse urnen gevonden. 2y waren auo met zand volgestort en de sterke wortels der heideplanten waren er ln vastge groeid. Hierdoor zyn de potten dikwijls gebroken. Er zyn urnen van verschillend model en verschillende grootte gevonden; er waren ook kleintjes uit kindergTaven en sonis stond een kleine urn in een grote: men neemt aan, dat deze de as hebben bevat van een moeder, die by de geboor- van een kind stierf. De Germanen werden met hun aards ?zit begraven, want dikwijls vond men sieraden of munten in de urnen, allea m brons, hetgeen op armoede wijst. In het Zuiden van ons land boerden de ermanen waarschijnlijk beter; hier vond men dikwijls zilveren Romeinse en eenmaal een fraaie zilveren Romeinse helm. Traanglaasjes Ook een andere bijzonderheid brachten e opgravingen aam het licht: men vond .1 af en toe nog traanglaasjes, hetgeen ijst op de beheersing van de glasblaas kunst. Deze traanglaasjes zijn vrij klein hebben de vorm van een puntzakje een licht-gebogen rand. Zij werden voorname begrafenissen gebruikt om de tranen der nabestaanden in op te angen, waarna men de glaasjes naast ;e urn l -groef. Enige jaren geleden heeft men bij het afbreken van een woonhuis ln de stad Naarden een merkwaardige en onver wachte vondst gedaan. Onder de kelder tdekte men een fraaie, nog gave urn et een traanglaasje en daaronder een prachtige, vrijwel ongeschonden klok- Zo geeft de grond terug, hetgeen haar ;ns werd toevertrouwd: net verbleekte .•erschot van mensen, vele honderden ren geleden te ruste gelegd in haar schoot Waterwild vindt weinig altrek Eendenkooikers en jagers op water- ild klagen over de slechte afzet van het gevogelte, dat vroeger hoofdzakelijk Engeland werd geëxporteerd. Deza export staat thans vrijwel stil. omdat de Engelse afnemers geen lonende prijs be talen. De binnenlandse consumptie van ivogelte is zeer gering. VAKBEKWAAMHEID MOTOR RIJWIELEN. Maandag wérd door de Stichting Vak opleiding Automobiel- en Motorrywiel- bedryf van 17 candidaten het examen Patroonsdiploma Vakbekwaamheid Mo- ijwielen afgenomen. Geslaagd zijn: de heren J Dijkstra, uit Strijen, L. Mes- Amsterdam. J H Mulder, uit Assen. W E. C. Meutkens. uit Wester hoven, A. H. A. van Roon. uit Hardinx- veld, G. P Zaayers, uit Deventer. A. J. d. Ven. uit Hapert, P A. v. d. Ven. uit Vessem. H Vink. uit Leerdam. H. Witte- t Epe. J H. van Woerden, uit Den Haag. F J Krol. uit Arnhem, en P Hensen. uit Berkel-Rodenrys. Wereldcongres besprak het slachten van dieren Het wereldcongres voor dierenbe scherming te Scheveningen heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen, dat alle dieren. die be stemd zijn voor consumptie, mechanisch worden verdoofd, voordat zij bij het slachten verbloeden en dat geschikte verdovingsmiddelen in hygiënische abat toirs zullen worden gebruikt. Aan het parlement van Groot-Brittan- nië is een telegram verzonden, waarin verzocht wordt spoedig maatregelen te willen nemen voor het van kracht wor den van de wet tegen het dresseren van dieren. Britse moeders bij executie van haar zoons De reis. die de Britse vrouwen gister morgen per vliegtuig naar Cairo begon nen zijn, zal wat het doel betreft, haast door geen andere geëvenaard worden: zij vliegen naar de Egyptische hoofdstad, om daar Donderda- getuige te zijn van de ophanging van haar zoons.... Dezen, Britse militairen, zijn wegens moord op een Egyptische garage-wachter ter dood veroordeeld. De reis van twee der vrou wen wordt bekostigd door het publiek, voor de derde werd betaald door het conservatieve parlementslid Charles Hill. Een Britse scherprechter zal de terecht stelling uitvoeren. Voor vijf gulden een dag naar Luxemburg Touringcar-oorlog woedt in Valkenburg Een felle concurrentiestrijd, die thans tussen de touringcar-bedrijven in Val kenburg (L.) is uitgebroken, heeft tot gevolg gehad, dat de tarieven voor dag reisjes naar het buitenland met sprongen daalden. Er was zelfs een onderneming die gisteravond dagtrips naar de Arden nen aankondigde voor vier gulden f-nd- reizen door Luxemburg voor vijf g i, een tocht naar de Eiffel voor t<- n naar het Ahrdal voor vijftien i. Dat is minder dan 30 pet van d. r- spronkelijke prijzen Het aantal inschrij vingen voor gisteren was hierdoor gro ter dan ooit. Volgons de grote bedryven bedreigen de kleinere concurrenten door prijzen- knoeierij en minderwaardig materiaal het bestaan der bonafide bedryven. Of schoon de exploitatiekosten in verge lijking met vroeger met 500 tot 600 pet zijn gestegen, waren de tarieven met nog geen 100 pet verhoogd. Door een tijde lijke prijsverlaging hopen zij aan 4» „prij zenknoeierij" van enkele kleinai» bedrijven oen einde te maken Deze ver laagden op hun beurt de prijzen tot ongelooflijk laag peil. Deskundige bt^ tenstaanders voorspellen deze tarieven oorlog geen lang leven, omdat de fina^ ciële verliezen te groot zouden lijn. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3