cfc Kunst na Arbeid" huldigde zes „ouwe getrouwen" Verordening salarissen gem. personeel goedgekeurd Interlandwedstrijd te Rijnsburg bracht Truman de victorie Rijnsburgse Boys wees militair elftal van Valkenburg terug Kosten voor te bouwen havenbrug met ƒ45.000 vermeerderd Wekelijkse keuring in Haarlem NIEUWE LEIDSCHE COURANT s STEEN MARKTF1ETSERS Het marktwezenLeijenaars, is al zeer oud, zoals ge weetReeds in de allervroegste tijden trokken de vee- en andere verkopers naar de stad, waar zij binnen een daarvoor speciaal bestemde ruimte hun levende en dóde koopwaar aan de man trachtten te brengen. En ge weet het wel, het wa ren niet alleen de kopers en verko pers, die de drukte aanbrachten. Ook toen al wemelde de markt van kijk- lustigen, die zich vergaapten aan het tentoongestelde, aan de kwakzalver, aan de man met zijn aap of aan de melodramatische liedjeszangers. Sla er de oude prenten maar eens op na, en ge zult zien hoe gezellig de mark ten in die dagen ook al waren. Thans is het niet anders. We mogen nog zo verwend zijn op allerlei amu- sementsgebied, de simpele vreugd van een Zaterdagse markt zouden we niet graag willen missen. Tenminste wat mij betreft: elke Zaterdagmiddag kunt ge de Baljuw met zijn Baljuwse pp de Nieuwe Rijn, het Stadhuisplein, het Gangetje of de Botermarkt aan treffen. En ik weet niet of het U ook zo vergaat, maar wanneer ik naar minister Stikker sta te luisteren, ver geet ik de tijd. Weet ge soms niet wie ik met „mi nister Stikker" bedoel? Welnu, lieve lezer, lezeres, ga dan eens kijken op het hoekje van het Stadhuisplein, vlak bij de afdeling kunsthandelVlak voor het plekske gronds waar schilderijen met paarsi ge heidevelden en boerderijen-met- kippetjes op de klinkers staan, zit minister Stikker met zijn manden vette paling. Ge zoudt zweren dat hij het was, als ge voor zo'n kleinigheid zoudt mógen zweren. Dat gebruinde gezicht, dat blonde haar in nette scheiding, die blauwe ogen. Alleen, minister Stikker draagt geen Volen- damse broek en doet niet in paling. Maar anders was hij het beslist. Al voortwandelend over die genoeg lijke markt ziet ge allerlei bekende personaliteiten, zoals, de .Vlamingen zeggen. Ge ziet er een bekende Leidse hoogleraar, die lapjes verkoopt, Mi- rabeau, die met appels leurt, Jan Steen, die vlekkenwater aan de mari brengt en de dichter Greshoff, die een koekkraam heeft. Een beetje fan tasie, Leijenaars en daar ontbreekt het U nogal aan, geloof ik en ge ziet' alle beroemdheden Van toen en nu in hun dagelijks bedrijf. Totdat ge op een gegeven ogenblik. En hier ben ik waar ik wezen wil. Ik geef toe dat m'n aanloop wat lang is, deze keer'maar het valt niet mee, zo'n héle kolom. Er zijn burgers en buitenlui, die onze markten bezoeken en die onmo gelijk hun fiets kunnen loslaten. Zij moeten perse met hun vélocipède aan de hand door al die drukte heen. De pasgestréken Zaterdagse jurk van Liesje, liet nette japonnetje van moe der de vróuw, dat ze vorig jaar nog Zondags droeg, de flanellen pantalon van meneer, het matrozenpakje var#". Gert, och, dat die een lik van een vuile fietsband krijgen, mag de pret niet drukken. Ik bedoel': de pret van die lopende fietser. Met zijn stalen ros aan de hand komt hij door het ganse land. Als men de fiets ontwaart, springt men gauw opzij om niet vuil te den, en zodoende heeft de man met de loopfiets vrij baan. Zelfs verstout hij zich wel eens „Hé, kèk asjeblief uit!" te snauwen, als iemand tegen z'n velgen schopt. Ik bedoel: tegen de velgen van z'n fiets. Deze fietslopers of loopfietsers nu, bederven de markt, als U begrijpt hoe ik dit bedoel. Ze maken het rus tig slenteren onmogelijk. En ruineren onze toch al zo schaarse kledij. Zeker, we hebben in Leijen waarlijk niet te veel fietsenstallingen. Dat is alge meen bekend. Maar te vinden is er ültijd wel eentje. Maar och, waarom zou men 't zich lastig maken en eerst die fiets weg brengen en bovendien nog een dub beltje stalgeld verspelen? zo rede neert men. Een mens is nu eenmaal een egoïstisch dier. En een fietser is ook een mens. En een Zaterdagse marktbezoeker- fietser niet minder. En daarom: op de blauwe steen, met dezulken! BALJUW Een dagje naar Apeldoorn uitgaansdag voor de leden en hun dames. Voor deze tocht, die zeer goed is geslaagd id men twee autobussen gehuurd. Via de Domstad, Amersfoort, Hoevela ken, Voorthuizen en de indrukwekkende Garderense heide ging het naar het ver maarde vacantiecentrum Apeldoorn. In hotel „Bosbad" stonden lange tafels ge reed om de gasten een welkome verpo te geven. Men heeft hier heerlijk ge- Ter bevordering van een goede spijs vertering maakte het natuurlijk goedge mutste gezelschap een wandeling door „Berg en Bos". Men was verwonderd over de vergezichten, de tuinenaanleg en de plantengroei. Met onuitwisbare in drukken aanvaardden de deelnemers om half 5 de terugtocht. Om omstreeks half weer in de Sleutelstad te wandelen. Deze tocht had nog een bijzondere be doeling. „Kunst na Arbeid" is een oude vereniging 8 Januari 1894 opgericht .r zijn verscheidene leden die door hun langdurig lidmaatschap werkelijk iets bijzonders voor het verenigingsleven betekenen. Deze dag heeft het bestuur aangegre- ?n om de goede diensten van die leden ins in het licht te stellen. Het Kon. Ned. Zangersverbond erkende hun verdiensten door het uitreiken van een oorkonde aan de heren L. Neuteboom (55 jaar lid), J. N. Maandag '50 jaar», J. Poeliejoe (45 jaar), W. J. J. van Velzen (idem), A. Stikkelorum (40 jaar) en J. A. van Vliet (25 jaar). Het bestuur legde er nog de nadruk op, Diamanten huwelijk te Leiden Het echtpaar S. W. van Leeuwen en in Leeuwen-den Os, Herengracht 41,! hoopt op 10 September zestig jaar ge huwd te zUn. Opbrengst collecte voor „De fakkels bijeen" De collecte voor de blindenstichting ..De fakkels bijeen", gedurende de vorige week te Leiden gehouden, heeft opge bracht f 1361 66. Vermelding verdient een gift van f 100. de andere leden het als een voorbeeld kunnen beschouwen. De heren Neute boom, oud-voorzitter, en Van Velzen, bi bliothecaris, kregen in het bijzonder har telijke woorden van dank te horen voor hun omvangrijke en vruchtdragende ar- Aan het eind van de dag werd ook nog een bloemenhulde gebracht aan de heer J. W. Selier, die dezer dagen zijn 40-jarig jubileum bij de firma Tieleman en Dros erde. Deze uitgaansdag is bij de leden zeer in de smaak gevallen. Een der leden dankte het bestuur voor zijn vele werk hierdoor. De gedachte, dat „Kunst na Arbeid' niet alleen een zangvereniging, maar ook een vriendenkring is, is er weer door opge frist. Raad van Alphen aan den Rijn Het gasbedrijf kwam weer ter sprake Groot was de belangstelling voor de wedstrijden, die ter gelegenheid t de Oranjefeesten in Rijnsburg werden gehouden. Stalin verloor en tracleerde op wodka Een dag van veel Oranje-vreugde (Van onze correspondent) De gemeente Rijnsburg heeft gisteren op waardige wijze feest gevierd. Zeer groot was de belangstelling. Ook uit het verloop van de dag is weer eens duide lijk gebleken, hoe zeer de Rijnsburgers aan het Koninklijk Huis verknocht zijn. Het hele dorp had zich in de nationale kleuren gestoken. Hoeveel vlaggen wap perden wel niet in de prachtige versier de en verlichte straten. Kortom: het is een dag geweest, die men niet licht ver geten zal. Al om zeven uur klonken heldere klokketonen over het half ontwaakte dorp. Daarop kwamen acht tamboers door de straten. De burgerij liet toen niet lang meer op zich wachten. Om half negen werd een aubade gebracht het gemeentehuis onder leiding vai heer J. Schoneveld. De heer P. Egmond Lzn sprak een openingswoord. Prachtig klonken de talrijke vrouwen stemmen in de vroege morgen. De burge meester voerde ook nog het woord, waarna de heer Schoneveld bloemen werden aangeboden. Gezongen werd door de zangvereniging „De Lofstem" en Doelpunt van Jaap van Duin besliste de strijd Een kwartier voor tjjd gebeurde dat, •at door voetbal-Rünsburg als het meest verrassende van de hele feestdag gerekend zal worden: Het elftal der Val- kenburgsc militairen, was na rust met Zuidwesterstorm-van-bescheiden-om- g Sn de rug driik doende geweest om de 20 achterstand in een voorsprong itten; al hun vernuft en macht hadden ze samengebundeld. Ze kregen de corner na de andere te nemen en mocht dan ook met recht aannemen, ïr voor het Rijnsburgse doel „eentje zat te broeien", zoals dat elegant heet- Doch toen kwam het moment, waarop nieuweling-rechtshalf Van der Mey met een harde, verre trap zijn verdediging even soulaas verschafte- Invaller-rechts buiten Schoneveld nam de bal in een niet van echt te onderscheiden buiten spelpositie in ontvangst, gleed langs de Valkenburgse linksback en bracht met een flinke haal de bal laag en scherp voor het doel. Het léék er sterk op, dat de bal voor het doel langs zou g moedelijk leefde ook de doelman der in die vriendelijke veronderstel ling: hij. greep er tenminste niet Maar ineens was daar Jaap van Duin, die met zijn lang uitgestrekte been het leer nog nét kon raken. Dat was 30 en de militairen konden toen wel op hun tien vingers uitrekenen, dat er van i winning niets, maar dan ook ni zou komen! En het kwam er dan ook Voor rust, toen de Boys het windvoor- deel hadden, kreeg de Valkenburgse de fensie tamelijk druk werk, maa toch tot een minuut of wat voor half time duren, voordat Zwaan een fout de militaire verdediging met een kopbal genadeloos afstrafte: 10. Vlak na rust zorgde dezelfde speier voor se óók een kopbal. Maar hij loopt waarschijnlijk met de Valkenburg- keeper! nog over te piekeren, hoe het toch mogelijk was dat die bal nog net onder de lat doorgleed: 20. De Oranjehemden schrokken nii ij, met een paar onvervalste klassers in de gelederen, zouden straks de geelzwarte defensie wel even in de gort spelen. Maar die verdedi bleek tot verbazing der militairen op de knieën te brengen. Kromhout als stopper voldeed tegen de verwach tingen van de geleerden ih! weer uit stekend- Hij is geen slopper van he veel-geziene-- genre, dat voortdurend op de hielen van de vijandelijke midden voor parkeert. Maar niettemin is hij heer meester van het centrum. Hoewel Blase als rechtsback nog niet i-van-hèt bleek, wisten de militairen an de openingen geen gebruik te maken. Het bleef bij een hele ris hoek schoppen, die, hoe voortreffelijk ook ge- r.omen, niets opleverden. Toen dan het noment kwam, waarbij de vonk Schoneveld in Van Duin's kruitvat sloeg, de strijd in alle opzichten gestred* Er kwam zelfs geen tegenpunt, dat de oranjehemden door hun soms hartv overende spel toch zo zwaar hadden v diend! Duitsland en Japan weer op de Olympische Spelen Het dagelijks bestuur van het Interna tionaal Olympisch Comité heeft gisteren te Lausanne unaniem aanbevolen Duitsland en Japan zullen deelnemen aan de Olympische Spelen, die in 1952 te Helsinki worden gehouden. Huldiging Ned. Zwemploeg De Nederlandse zwemploeg, die n zoveel succes te Wenen aan de Europi kampioenschappen heeft deelgenom zal hedenavond in Utrecht worden ge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem zn v. G. A. M. Aal- bersberg en J. Stikkelorum; Marja dr v. A. Brouwer en A. Heijbroek; Elisabeth Th. M. dr V. J. P. H. van Diest en J. J. M. Molenkamp; Marjolijte dr v. J. Se- pers en J. M. Lamers; Paula M. dr v. H. J. Otto en P. Schouten; Sarius W. zn v. S. W. Lekx en M. Hoogerbrug; Pieter- nella dr v. G. Noest en J. C. Beerenfen- ger; Cornells zn v. C. Plaizier en G. D. F. Verhoeven; Willem F. zn v. W. F. Onderwater en A. Sloos; Anton W. J. v. W. A. C. Spoormakers en C. T. E. der Meer. OVERLEDEN: D. Kaay, man. 69 A. Koeleman, wedn, 90 jr; D. C. Poelijoe, wed. van Arnoldus, 71 jr; H. Riethoven, wedn, 75 jr; T H. Schnabel. vrouw, 83 jr; C. Boer, huisvr. van Kruijt, 74 jr. huldigd. Ernstig ongeval bij viaduct te Oegsigeest Jeep met matrozen tegen pilaar Een militaire jeep. komende uit de richting Den Haag. reed gisteravond on geveer elf uur n-.et grote snelheid bij het viaduct te Oegsigeest de afrit voor richting Valkenburg af. In de jeep zaten 3 matrozen van Valkenburg. De jeep kwam in aanraking met een der pilaren het viaduct, ten gevolge waarvan twee inzittenden uit de auto werden ge slingerd Met ernstige verwondingen werden zij naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De rijkspolitie van Oegst- geest heeft het onderzoek in handen ge- n van de marechaussee, aangezien het ongeval een zuiver militaire aange legenheid was. Wij vernemen, dat de toestand der gewonden goed is LEIDS PSYCHOLOGISCH INSTITUUT WORDT OPGEHEVEN Het Leids Psychologisch Instituut, Rijnsburgerweg 3. wordt per 1 Septem ber opgeheven. Een lonende exploitatie bleek niet mogelijk. Amsterdamse communisten hadden geen kans in de raad Twee communistische moties (een ver zoek om geen rancunemaatregelen tegen de vroegere havenstakers te nemer het politie-optredcn met stenguns et verbieden) werden gisteren door de Amsterdamse raad met 27 tegen 9 stem men verworpen. Ned. schermster wint in Mondorf Tal van bekende schermers en scherm- sters hebben deelgenomen aan de inter nationale schermwedstrijden te Mondorf- les Bains. Bij de dames namen voor Nederland deel Agnes de Vries en Jenny Sybrands. die zich beiden in de finale plaatsten, uit een totaal van 24 deelneemsters, en van wie Agnes de Vries winnares werd. Na twee voorronden plaatsten onze landgenoten Abrahams en Vandervoodt zich bij de heren voor de finale ronden, waarin getrokken werd met climinatoire directe om 10 touché's, met een verschil Van twee. Beiden verloren hun finale partijen. Gisteren speelde Blackpool voor di Engelse league in de eerste divisie teger Burney. De uitslag was 00. Fide-schaaktoumooi "Nederland een plaats gezakt. De uitslagen van de zevende ronde luiden: GriekenlandChili 10 (3 hang- partijen), Zweden—Frankrijk 20 hangpartijen), Ver. StatenW.-Duitsland 2Vj1V4, FinlandNederland 21 hangpartij), Z.-SlaviéPeru 30 hangpartij), Italië—België liiVt hangpartijen). OostenrijkNoorwegen 10 (3 hangpartijen), ArgentiniDene marken 10 (3 hangpartijen). Bij de ontmoeting FinlandNederland won de Fin Book van dr Euwe. Van Scheltinga won van de Fin Ojanen Donner leed een nederlaag tegen de Fin Nyemela. De partij NiemiPrins werd afgebroken. Z.-Slavië leidt thans met 22'.a pnt. (1 hangpartij). W.-Duitsland de Ver. Staten hebben 18 pnt. Nedörland staat Vierde met 16V/ pnt. (1 hangpartij) Een dag varen met zeilboot: 97/4 zeemijlen De 24 uur kruistocht op tiet IJssclmeer Kustzeilers, v het Geref. kerkkoor- De muziekvereni ging „Wilhelmina" begeleidde de zang. De vrije optocht was heel goed. Deze trok ook belangstelling van buiten de gemeente. Het programma vermeldde voorts een gecostumèerde voetbalwed strijd. Maar dit zal wel een vergissing ,ijn geweest. Het moest waarschijnlijk zijn: interlandwedstrijd. Want onder de spelers ontdekten wij verscheidene we reldgroten, zoals Stalin, Molotov, Attlee. Soekarno. Hatta. Truman. Onmiddellijk de aftrap ontstond al een geweldige spanning. Er werd gegooid, geschopt en gesmeten dat het een lieve lust was De strijd had een deinend karakter. Daar kwam plots Soekarno aanstuiven. Hij pakte de bal en ging met een adem benemende vaart op het doel af. Geen s. Er was ook nog een Westerling deze verijdelde het snode plannetje. Nu drong Truman op. HU stoof met de gehele voorlinie Westerling, Attlce en palingboer naar voren. Met stomp en een trap namen zij de ng. Nogmaals zo'n aanval en voor de tweede maal had Stalin, die als kee- :r fungeerde, het nakijken. Molotov trachtte verbeten de eer van jn club op te halen, nam de bal onder zijn jasje en bracht deze in het doel De stand was 2—1- De scheidsrechter protesteerde fel, maar Sta!in en Molo tov werden hierover zo kwaad, dat er complete vechtpartij ontstond. Om de gemoederen 'enigszins tot rust te brengen, werd besloten de stand op 21 te laten. Hatta en Soekarno brachten deze nog op 22. Hierna werd blazen en Stalin tracteerde de zaak op wodka. Na de rust werd nog vele malen gescoord. We ziin de kluts eerlijk gezegd, kwiitgeraakt. Maar Truman en de zijnen moeten toch eerf•"-glansrijke oVërwlnrting hebben behaald.' Om' twéé uór" "wérden feestelijkheden voortgezet. Met ringrijden met tilbury voor paren, een kruiwagenrace en ver schillende andere volksspelen. Zo goed als elke Riinsburger heeft er aan deel genomen. Vooral het' touwtrekken was reuze leuk en niet té vergeten .het tob betje-steken- Vele kwamen met eer doornat pak thuis. Om zes uur begon een voetbalwedstrijd tussen Riinsburgse Boys en een mili'.i elftal. Deze wedstrijd werd met 3-^0 door de Boys gewonnen. De kruiwagenrace voor ouderen ging 's avonds ondanks eer onweersbui gewoon door. Ook d° stoelen dans viel goed in de smaak. Tegen elf uur werd achter het feest een punt zet door de muziekvereniging „Wilhel mina", die de gehele dag kranig heeft geblazen. Ongelukken zijn gelukkig nie' voorgevallen Hier volgen nog enige uitslagen: Tob betje-steken: 1. L. Lindhout; 2. C- Bede- ker: 3. L van der Sleet: ringsteken met tilburv: 1. C Driebergen met partner; 2. W. v. d. Kwaak en mevrouw De Mooy: 3 J Heemskerk en mevrouw Den He- hardlopen: 1 B Kagenaar: 2. F. Pas- schier; 3 J Hoogstraten, schieten: 1. Jungerius: 2 Zandbergen: 3. F. Delft- verlichting; 1 Het Centrum; Wilhelmina: 3 Kanaalstraat: 4. Smid- 5. Petronella van Saxenstraat Langevaart: 7. Dubbele Buurt versierde auto's: 1. C. de Koning: 2. J. de Moo- 3 bindcursus- versierde rijwielen: 1. van Delft: 2 C. van Delft; 3 J Vianen versierde tilbury's: 1 N. den Heyer; gebr Driebergen: 3. L van Egmond versierde autopeds: 1. G. de Best; 2. G den Heyer: 3 Nieuwkoop. Enkele uit slagen volgen nog Leidse telefooncentrale heden opnieuw geopend Wederom een P.T.T.-mvjlpaal bereikt. Hedenmorgen werd de uitgebreide e opnieuw gegroepeerde telefooncentrale Leiden, officieel geopend. Het tal abonné's kan van 7000 op 9000 ge bracht worden. Door deze uitbreiding werd een mijl paal bij de P.T.T. bereikt, daar er thans is land 500.000 telefoon-aansluitin gen beschikbaar zijn. Onder de vele ;en merkten we op vertegenwoor digers van het hoofdbestuur der P.T.T. de Ned. Standard Electric, het Ge meentebestuur van Leiden, n.l. weth. v. d. Kwaak, en gemeentesecretaris J. Bool, de heren Tj. Nauta, direc teur van het telefoondistrict Den Haag. Van Bijlerd, adjunct-directeur tech nische Dienst. Gesproken werd door de heren Tj. Nauta, H. Herman, chef-binnendiens: district Den Haag, die een technische uiteenzetting gaf, D. A. Alberts, nr het hoofdbestuur, ir J. P. Verlooy. direc teur Ned. Standard Electric, weth. D. d. Kwaak namens het gemeentebestuur J. G. J. Verhey van Wijk, ii J kwaliteit van voorzitter van de K. V. K afdeling Leiden e.o. Alle sprekers brachten hun felicitaties over. Na afloop van het officiële gedeelte volgde een rondleiding door de centrale. de Ned. Ver. v bij het er om ging in een groot mogelijke afstand af leggen, if de heer C. H. Kaar: Sypesteyn (K.N.Z. en R. Ver.) met Star- nakel. Hij legde een afstand van 97'/è zeemijlen af. Voor de afwerking van een uit twaalf punten bestaande agenda had de ge meenteraad van Alphen aan den Rijn gisteravond anderhalf uur nodig. De heer Brokaar ontbrak op het appèl. De voorzitter deelde mede, dat de vast gestelde bouwverordening op verzoek van het provinciale bestuur enkele wijzi gingen zal moeten ondergaan. Het hier mee verband houdende raadsbesluit werd teruggenomen, maar de voorwaarde werd gesteld,idat de bouw van de honderd woningen in het kader van het plai: Brouwer niet geremd zal worden. De heer W. S. van der Meent vroeg het woord naar aanleiding van de vragen de critiek op het gasbedrijf van de zijde van de heer Ruijssenaars. B. en W. stelden voor, enkele rapporten af te wachten. De teleurstelling bij de vragen steller kon spr. begrijpen, maar de vorm, waarin de vragen waren gegoten, moest hij betreuren. In het bijzonder werd de suggestie, of het geen tijd werd het gas van een naburige gemeente te gaan be trekken, over de hekel gehaald. Het be- .drijf is de laatste jaren in minder gun stige conditie. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat vóór de oorlog de grote win- op het gasbedrijf werden gebruikt de gemeentebegroting sluitend te maken. Er is roofbouw gepleegd. Is de toestand nu werkelijk zo slecht? Zeker met. Er is de laatste jaren hard gewerkt en er bestaat geen reden te wanhopen. De nieuwe retortoven wordt binnenkort in gebruik genomen. Dit betekent enorme verbetering. De gasfabriek sluiten? Door sluiting zou men ook werk loosheid kweken. De voorzitter betoogde, dat de heer Van der Meent te ver was gegaan In het bespreken van allerlei détails. Het col lege wenste deze zaak dan ook niet verder te bespreken. De heer Ruijssenaars ging hiermee accoord. Hij kon zich voor stellen, dat de heer Van der Meent dit alles had willen „spuien". Te zijner tijd zal hij er wel eens wat over zeggen. - Chr. technische school. Bij grote heren is 't kwaad kersen eten Een Eindhovense inbreker, H. B. geheten, sloeg 's nachts een goede slag in de Galileistraat 23 aldaar: hij stal er een gouderi horloge, een vul pen en een regenjas. Aangemoedigd door dit succes, bracht hij vervolgens een bezoek aan Galileleïstraat num mer 11, heel rustig, heel kalm. Té gemoedelijk. Want 's morgens om half zes ont dekte een achttienjarige dochter des huizes op een bank een nieuwe huis door de dakgoot, maakte de buren wakker en belde de politie. Herman dad ontrukte de vreemdeling aan Morpheus' armen. Het bleek, dat de man een portemonnaie en de spaar potten van de kinderen had gestolen, en zich tevens over een grote doos kersenbonbons en een peperkoek had ontfermd. De bonbons en de koek hebben hem waarschijnlijk onwel doen worden; vandaar zijn tukkie op de bank De heer W. Brouwer kon er accoord gaan. dat het verzoek tot spoedige definitieve plaatsbepaling van de Chr. technische school in handen werd gesteld van het college "voor praeadvies. Toch dit geen nieuwe zaak. Zijn er soi bijzondere redenen in het spel gekomen? De voorzitter antwoordde, dat deze gelegenheid nauw verband houdt met het vinden van een oplossing voor de moeilijke verkeerssituatie in de gemeente. Vlugge afdoening zal worden bevorderd. Zo nodig zal een aparte raadsvergadering jor deze kwestie worden uitgeschreven. Opnieuw is vrij uitvoerig gesproken over het ontwerp, dat de salarissen van het personeel in gemeentedienst regelt De heren Geerlof, Van den Akker en Kroon meenden, dat er nu maar eens een eind aan deze zaak, waaraan reeds drie jaar is gedokterd, moest komen, ook al zijn niet alle wensen in vervulling gegaan. Gedacht werd aan de salariëring van de eerste en tweede klerken bij de water- lichtbedrijven. Het college gaf de ver zekering, dat voor deze categorie al het mogelijke werd gedaan. Meegedeeld werd, dat de prov. griffie alsnog goed keuring héchtte aan een toelage van 100 pér .jaar voor de afdelingschefs. Er nog "-erftiefc op het feit, dat B. en W, v artikel hadden ingevoegd betref fende een diploma-toelage. Men vreesde, dat hierdoor weer uitstel van goedkeu ring zou ontstaan. De heren Kroon Brouwer stelden voor, dit artikel te schrappen, maar dit werd verworpen. De verordening werd goedgekeurd. Tijdens het debat zei de voorzitter nog, dat diploma niet alles is. Een in de praktijk gevormde ambtenaar kan stellig ook betekenis zijn. Punt 6. de voorgestelde straatnamen Aarlanderveen. had de sympathie van heer P. Verdonk uit dit gemeentedeel. Het volgend voorstel, inzake verpach- _.ng van weiland aan P. van der Graaf, deed de heer Slootjes opmerken, dat de door de grondkamer vastgestelde prijs :er laag is. Inzake de verkoop en ruiling van grond nabij de Heulbrug, kwam het de heer Kroon gewenst voor, dat de koper, de heer De Jong, geen uitpad krijgt voor auto's. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak bezien zal worden. De heer Ges- was van oordeel, dat ook, wanneer de heer De Jong niet accoord gaat met deze bepaling, de verkoop moet doorgaan, de raad accoord ging. commissie woonruimtewet werd het komende tijdvak na stemming 1 ongewijzigd herkozen- Ze bestaat uit de heren H- Brokaar, W. S. v. d. Meent en Ph. Rogaar, raadsleden en W. v. Beijeren j en W. v. d. Putte, resp. aannemer en ver tegenwoordiger der burgerij. De aanwe zige leden verklaarden hun benoeming „graag!" te aanvaarden. Het bedrag van f 1000 voor aanschaffing van een hulpstuk voor het pompaggregaat te Aarlander veen werd goedgekeurd- Vriendelijke woorden. Bij de „tweede ronde" koffie werd een gebakje aangeboden- Deze tractatie kwam van de concierge van het raadhuis, de heer Vermeulen, die na een voorbeeldige dienstperiode van plm. 15 jaar, per 1 Oct met pensioen gaat. Burgemeester Witschey heeft de schel dende functionaris toegesproken en be trok daarin ook zijn echtgenote. De func tie van concierge, hoewel eenvoudig, is van groot belang. Het echtpaar Vermeu len heeft deze taak op lofwaardige wijze vervuld. Het gemeentebestuur verliest een trouwe dienaar. Spr. wenste de schei dende concierge een vrolijke, zorgeloze levensavond en stelde een herinnering in het vooruitzicht. De heer Ruijssenaars bracht eveneeni dank voor de goede verzorging, ontvan gen tijdens raads- en commissievergade ringen De raad applaudisseerde spontaan 3 beide toespraken. De heer Vermeulen sprak enkele woor- ;n van dank, waarna de vergadering ge sloten werd. De viuchten van het Het i seizoen i niet alleen het s Gemeenteraad van Lisse De agenda, die de gemeenteraad van Lisse gisteravond voor zich kreeg, was vrij kort. Echt vacantie-achtig. Eerst kwam de aankoop van enkele percelen grond in „Halfweg" aan de orde. De mogelijkheid om daar tot uit breiding van het aantal woningen te ko men diende te worden geopend. De totale oppervlakte bedraagt ruim 2 ha bouw en tuingrond. Het bedrag is 16.000. Er werd nog gevraagd of hier weer volgens de landarbeiderswet kan worden ge bouwd. Dit is wel mogelijk. Voorlopig kan volgens de huidige bouwregeling worden gebouwd. Niet onbelangrijk was ook het besluit Dahlia-sortiment zonder end Het buitenland is blikbaar niet gauw tevreden! Want hoewel men in de zo mermaanden bij wijze van spreken tot borsthoogte door de nieuwe soorten gla diolen kan waden, vraagt dat buitenland om méér maar dan in 't laat-bloeiende genre. En daarom had de Ned. Gla- diolitsvereniging een speciale keuring in elkaar getimmerd voor die variëteiten Men had, om de feestvreugde nog wat te verhogen, er een kleine prijskamp van gemaakt, met certificaten en wat er al meer bij mag behoren. Helaas helaas: men had zich de moeite eigenlijk beter kunnen besparen. Want over het getoonde viel op een enkele uitzon dering na waarlijk niet hard te jui chen! De kwaliteit van de bloemen was e- na al die meteorologische verrassingen van de laatste tijd niet beter op gewor den en bovendien waren de meeste soor ten gesneden van kleine-maat-bollen en dat kan men moeilijk laat-bloeiende va riëteiten noemen. Het best waren noe Picardy van J. Boon, Bovenkarspel, een soort, waaraan ze in het buitenland en met name Amerika, niet bepaald gebre's hebben cn twee K. Sc M.-creaties: de gele Cyclus en de zalmoranje Henri de En de dahlia's? Wel, de Hillegomse cracks mogen vast niet mopperen- Lud- wig Co ging met drie getuigschriften eerste klasse naar huis, toegekend aan de oranje s.c. Orange Star en de helder rode dito's Anita en Sparkle; C. S Weyers Zn. zagen zich 4 get. v. verd toegewezen. Dat betrof de dec. lilarose Cyclus, een zeer merkwaardig gevormde dahlia, waarvan de „achterste" bloem blaadjes ingesneden en „getand" zijn de sleutelbloemgele s c. Jaune Suprème, de abrikoosgele s.c, General Dean en de „zwart"-rode kleinbl. dec. Niggerboy Dan behaalde J. v. Oosten met de dec. D 36. purperrood met witte punten, ook het get v. verd. Ballego Zn,. Lei den, zagen dezelfde onderscheiding toe gekend aan pompon Antientje en aa middelgrote dec. purpergranaatkleurige Maroon. Dan was er de fa Topsvoort uit Aalsmeer met een flinke collectie, vindt bij deze inzending al enkele weken de s.c. Pastel, waarbij dan in alle be scheidenheid vermeld wordt, dat dit eer candidaat voor de wisselbeker is. Maai dat zien we de achtste September o; de grote dahlia-tentoonstelling wel De frambozen-rode cactus Giant Spi-; der is een schilderij-van-een dahlia, waaraan dan ook het get. v. verd. werd toegekend. D. Maarse, Aalsmeer, wj ook met een mooie inzending, de mi nog o- !er nummer. U hoort daar wel van, wanneer ze onder de doop zijn gehouden. Verder waren er een paar verdienstelijke zaailingen van Chr Duin Santpoort de kardinaalrode cactus Baron Edm. de Grüne en de dec violet- rose Assemblée kregen het get. v. verd terwijl ook de Baarnse specialist Bruidegom een volle tafel had: Marionet (eerste klasse) de lilarose s.c. Pink Lady (verd.) en verder een verzameling min of meer bekende aanwinsten, waarvan de fel-rode s c. Aristocrat één der groot ste uitblinkers was. van de raad om over te gaan tot aan koop van het winkelpand van de heer Verwoerd. De zeer gevaarlijke hoek He- rewegVeldhorststraat kan nu worden verbeterd. Door bepaalde omstandighe den was het pand voor een billijke prijs te koop. De drukkerij, die bij de koop is ingesloten, wordt verkocht aan de fa Reeuwijk, zodat een bedrag van slechts ƒ5000 nodig is, waarbij dan nog komen de kosten voor straataanleg. Aan de overkant van dit pand staat een huis. dat zich in bouwvallige toe stand bevindt, namelijk het pand „Blau we Druif". Dit perceel kwam voor on bewoonbaar-verklaring in aanmerking Op de vrijkomende grond zal een woon huis met kantoor worden opgetrokken. Een leljjke tegenvaller was het voor stel om voor de te bouwen brug over de haven een extra betonnen fundering aan te brengen in verband met de slappe bodemgesteldheid aldaar. De prüs be draagt 45.000. De voorzitter deelde mee, dat G.S. inmiddels goedkeuring hadden gehecht aan de bouw van de brug zelve. De heer Van Waveren vroeg of een la gere brug niet mogelijk was. De heer Ransdorp achtte dit uitgesloten. Het was de heer Steenwinkel, die vroeg of men de zaak niet eerder had kunnen bekijken. Men had toch de beschikking over een specialiteit in bruggenbouw. De ver schijnselen doen zich eerst voor als de zandmassa's zijn aangevoerd, aldus spr. Het voorstel werd aangenomen. Voor de te stiobten school voor R.K. b.l.o. is een bedrag van 126.000 nodig. De school zal voor rekening van de ge meente Lisse worden gebouwd en het R.K. schoolbestuur om niet in bruik leen worden gegeven. De drie gemeenten zullen op basis van het aantal leerlin gen de kosten van rente en aflossing van het stichtingskapitaal verreke nen. De heer De Vries opperde be zwaren tegen het bouwen van deze school door de gemeente zelf. De i zitter zei, dat deze vorm van hogerhand wordt aangeraden en ook elders wordt toegepast. Na een bespreking over de verbetering van de watervoorziening voor de ge meenten Sassenhelm en Warmond werd de rondvraag gehouden. De voorberei dingswerkzaamheden voor het tbc-onder- zoek hebben een goed verloop, aldus de heer Tibboel. Verscheidene sprekers brachten B. en W. dank voor het bieden van bokswedstrijden. De heer Steenwinkel vroeg een fietspad vai gels of gewone stenen langs de gehele rijksweg, ook in de kom van het dorp. Een onderzoek werd toegezegd. Bij het rijk bestaan al plannen in deze richting. de pruimen, maai ook de tijd, waarin dei meloenenoogst het grootst is. Daarbij sieren appelen, peren (vooral Clapp's Favourite, een sappige, grote, groengele peer met een rode blos), perziken en druiven de etalages van onze groenten- winkels. Gélukkig neemt.het gebruik van vruch ten in ons land de laatste jaren toe. Dat is verheugend, omdat fruit door zijn rijk dom aan vitamines en voedingszouten (zoals kalk, fosfor, ijzer en koper) van| onschatbare ♦aarde is voor de gezond-, heid. Een deel van het fruit kunnen wij voor de winter houdbaar maken, door het tej verwerken tot jam, zoetzuur e.d. of het| in te maken. Wij laten hiervoor enigei recepten volgen: Pruimenjam (2Vt a 3 potjes). 1 kg pruimen, 750 g suiker, (5 g ci troenzuur, opgelost in 1 a 2 theelepels arm water, of wat citroensap). De pruimen wassen, ontpitten en niet iets water verwarmen tot ze zaoht zijn.- De pruimenmassa inkoken tot 2/3 van het volume, de suiker (en het citroensap of het opgeloste citroenzuur) toevoegen, en de jam laten koken, totdat een paarj druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer uitvloeien. De jam. dan in goed schoongemaakte potjes over doen. De potjes afsluiten met een stukje vochtig cellophaan of perkamentpapier, dat met een elastiekje of touwtje over het potje wordt gespru—zn, Peren pasteuriseren. De handperen schillen, in vieren snij den, de klokhuizen verwijderen en de vruchten wassen. De stukken peer, tot dat zij in de flessen gedaan worden, in) water leggen, waaraan een klein beetjd zout is toegevoegd. Glazen en deksels met heet sodawater goed schoonmaken en naspoelen met schoon heet water. De| ringen 10 minuten uitkoken. De glazen tot 2 cm onder de rand met de peren vullen en bijvullen met gekookt lauw water of met een suikerstroopje van water met 20 a 50 g suikc per dl. tot 5 cm onder de rand. De randen van de glazen met een niet-pluizende doek schoonmaken en de schone, vochtige rin gen en deksels er op leggen. De glazen stevig met klemmen sluiiten en ze in een inmaakketel of wasketel zetten. De ketel met lauw water vullen tot de hoogte van de inhoud der glazen. Zachte peren verhit men 30 minuten bij 90° C, harde peren verhit men 45 minuten bij 90° C (gerekend van het ogenblik af dat de thermometer 90° aan wijst). Als de tijd om is, de glazen uit de ketel halen, bedekken met een doek en laten afkoelen. Pas als de flessen koud zijn de klemmen verwijderen. Pruimen en perziken pasteuriseren. Wil men pruimen pasteuriseren, dan kan men deze het best van te voren inj prikken, de schilletjes gaan dan minder, stuk. Pasteuriseer tijd: 30 minuten bij 901 C. Perziken pasteuriseert men 30 minuj ten bij 75° C. Zoetzuur van meloen. Hiervoor gebruikt men het nard' 'j vruchtvlees, dat overblijft als het sappig' vlees verwijderd is. Men schilt dit hard' vruchtvlees zeer dun. 500 a 750 g meloen, 7,5 dl inmaakazijn 500 g suiker, een stukje pijpkaneel. kruidnagelen. De azijn met de suiker en de kruiden tot een dunne stroop koken. De meloen in blokjes snijden en deze in de stroop koken tot ze doorschijnend zijn gewor den. De meloen uit het vocht nemen en dit inkoken tot een dikke stroop. Dez' stroop over de stukjes meloen gieten en de massa in een kom wegzetten tot d« volgende dag. Er trekt weer vocht uit d« meloen, zodat men de stroop nogmaall moet inkoken. De stukjes meloen op hel laatst (als de stroop dik genoeg is) nof even meekoken. Het zoetzuur dan over doen in schoongemaakte potjes of flesj«| en deze afsluiten met een stop of deksel of met een stukje natgemaakt cellophaai .Deze inmaak is lang houdbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2