ïlieuuie feiitsrije ÖTiwrant Eerste Protestantse kerk door brand verwoest. in Nederland (4- Veiligheidsraad zal het Formosa-gerecht spoedig aansnijden Geen invitatie aan Rood China om zitting bij te wonen Wist U Ruzie in staten te Paramaribo WOENSDAG 30 AUGUSTUS WSI BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel: 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8210 MIJN STAFCHEFS BEWONDEREN IE.. DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Staaioasttclj Is gfirtlwm tngn bert in teghcospoct" Opnieuw een ramp voor Willemstad Loodgieter legde de laatste hand aan de restauratie WILLEMSTAD, het schilderachtige vestingstadje aan het Hollandsch Diep, dat deze zomer door een windhoos ernstig is geteisterd, is gisteren wederom door een zware ramp getroffen, doordat de, in het centrum van het plaatsje liggende, uit 1596 daterende, Nederlands Her vormde kerk tot de grond toe is afgebrand. Daar dit typische gebouw de eerste voor de Protestantse eredienst gebouwde kerk in de Nederlan den was, is het verlies, dat, door een felle wind opgejaagde, flakkerende vlammen gisteren in enkele -uren hebben veroorzaakt, niet alleen van kunsthistorisch karakter. Protestants Nederland moet immers de onder gang van een kerkgebouw betreuren, dat eeuwenlang een baanbrekend voorbeeld is geweest voor de architecten, die kerken wilden bouwen, de dienst des Woords volkomen tót zijn recht zou komen. tegen de brand strijdende spuitgasten. Ook de rond het monument liggende huizen werden namelijk door het bedreigd. Zij liggen weliswaar op behoorlijke afstand van het gebouw, zodat een veilige afstand kon spreken, wind sproeide zulke vonken regens in het-rond, dat het gevaar, dat ook huizen zouden vlam vatten, niet denkbeeldig was. De brandweren konden echter door het nathouden van de be- Een millioen gulden schade Willemstads Hervormde kerk, die zo aardig lag op een door een gracht om ringd, met welig gras begroeid plein, was evenals het stadje zelf in de oorlog zwaar beschadigd, maar de ruim 125.000 gulden gevorderd hebbende herstelwerkzaam heden waren reeds zover gevorderd, dal het gebouw op 7 September plechtig in gebruik zou worden genomen. De uitno digingen daarvoor tragische bijzonder heid bjj een schokkende gebeurtenis waren reeds verzonden. Intussen, en dit vergroot het trieste aspect van de ramp, is vermoedelijk de laatste hand, die aan de restauratie werd gelegd, er de oorzaak van, dat het be- tekénisvolle monumeflt, dat schatten zeer grote waarde bevatte, in een korte spanne tijds is verloren gegaan. Immers aan de goten moest nog een en ander gebeuren, zodat een loodgieter in de was genomen om dat karweitje nog te verrichten. Daarom had hij gisteren nog op het dak gewerkt. En tijdens dit werk is de brand gesignaleerd. De grafmaker van Willemstad, de heer Juyser, ontdekte het vuur het eerst. Hij zag vlammen schieten uit het dak de Westzijde van de kerk, de plaats t de loodgieter werkte. Het was toen i voor vijf uur. En om vijf uur stond het Westelijk deel van het dak reeds liohterlaaie en had een totaal van de kook geraakte loodgieter in een paniekstem ming de vlucht genomen. De brandweer van Willemstad stond voor een hopeloze zaak, Want de sterke wind, die over het woelige Hollandsch Diep joeg, stuwde de vlammen op tot loeiend vuur, dat zo snel om zich heen greep, dat het duidelijk was, dat het vi de kunsthistorie van de lage landen belangwekkende gebouw niet was te red den. Toch deed de kleinere dappere brandweer van het stadje nog een ver- I twijfelde poging tot behoud, want terwijl de brandweren uit de omgeving werden gealarmeerd, ging zij onder leiding de heer Van der Flier het vuur te lijf. Men klom zelfs eigen leven niet achtend met schuimblusapparai j het van de hitte warme dak, doch ijlings terugkeren. En terwijl dit ge schiedde, raasden over de effen wegen I van West-Brabant de brandw» Breda, Klundert, Fijnaard en Dat hun hulp tevergeefs zo moedden zij, want aan de einder zagen zij de felle vuurgloed, die een niet te stuiten ramp voorspelde, de vlammen die duizenden uit het West-Brabantse Willemstad hadden gelokt. Die duizenden zagen de voltrekking van een voor bewoners van het stadje grote ramp. 25 Stralen Want wat konden de verenigde brand weren van West-Brabant tegen het door een storm opgejaagde vuur beginnen. Zij Weer een vliegtuig van Valkenburg in zee gestort Zoeken naar jonge piloot was tevergeefs (Van een onzer verslaggevers) Wederom is een Firefly van het vliegkamp Valkenburg in zee gestort en, naar he zich Iaat aanzien, is daarbü opnieuw een jonge vlieger om het leven gekomen Vanmorgen om kwart voor tien zagen de enkele mensen, die op het strand tussei Kijkduin en Monster verbleven, hoe uit een formatie van drie vliegtuigen (anderen spraken van vier) het middelste vliegtuig wegzakte. Er werd een rookpluim zi< baar achter de staart. De machine draaide enkele bochten, gleed verder af streek vervolgens op zee neer. Even later was zij ln zee verdwenen. De agent J. H. Emke, die op dat strand-1 Tomboten van Kijkduin en op het strand gedeelte surveilleerde, zag echter nog; verscheen behalve de Haagse G.G.D. een meer. Hij merkte op, dat de piloot van hulpploeg van het vliegkamp Valken- de verongelukte machine uit zijn be- burg. Daar had de hoofdinspecteur van stuurdersplaats kroop en op de staart van I politie, de heer v- d. Laan, de leiding f Ireigde panden voorkomen, dat het uren dreigende gevaar kon worden afgewend. Eerst om tien uur, toen van Willem- stads trots slechts de omtrekmuren restten, konden de brandweren van Breda en Fijnaart inrukken. Het zwaarste karwei was toen aohter de rug. De na blussing vergde échter nog zoveel, dat Willemstad, Roozendaal en Klundert tot half twaalf in actie moesten blijven om het gevaar van het weer oplaaien van het vuur te bezweren. Hulpcomité opgericht Op dat uur viel de stilte van de nacht over het verbijsterde stadje, welks be woners in angstige ontsteltenis het ver loren gaan van hun kerk hadden aan schouwd! Onder hen bevond zich Wil lemstads eerste burger, de heer C. A. van der Hooft, die afwezig was toen de brand uitbrak. Hij was namelijk voor een ver gadering in Den Haag. Het bericht, dat de kerk van Willemstad was afgebrand, bereikte hem toen hij op de terugweg was. Echter te laat om hem in staat te stellen nog iets van het gebouw, dat hij als het rijkste bezit van zijn gemeente beschouwde, te zien. Hij zag slechts rokende muren en vermoeide spuitgasten, die het in een ruïne woekerende vuur bestreden. Doch vol initiatieven als hij is, riep hij, terwijl de brandweer nog volop bezig was, in samenwerking met ds Hylkema, kerkvoogden en wethouders bijeen om plannen voor een mogelijke herbouw van de werk onder het oog te zien. Spontaan besloot men de hand aan de ploeg te slaan en onder voorzitterschap de burgemeester een comité te vor- dat een grote Iandelyke actie zal organiseren om op deze wyze aan gelden voor de herbouw van de kerk te komen. Steun is namclyk nodig, want de schade wordt op een millioen gulden geschat het gebouw is voor een veel lager bedrag verzekerd. De actie is gerechtvaardigd. Immers de kerk van Willemstad is, zoals gezegd, het eerste voorbeeld van de voor de Pro testantse eredienst zo geëigende centraal- bouw in Nederland. Hoogstwaarschijnlijk heeft Andries de Roy, een ingenieur het leger van Prins Maurits, het eer ontwerp voor de kerk gemaakt en heeft Simon Stevin zijn plannen nader uitge werkt. Het interieur van deze in d« kunsthistorie steeds met ere genoemde kerk (een geschenk van Prins Maurits) bevatte een prachtig orgel, dat Prins Willem de Vierde Willemstad had cadeau gedaan, een mooie preekstoel en merk waardige schepenbanken. Het verlies van het -gebouw is dan ook geen plaatselijke en evenmin een j westelijke ramp, het is een ramp, die historisch opzicht geheel ons land heeft getroffen. Onthoud daarom het gironum- van de penningmeester van het comité: Willemstad 296436. Nauwelijks een uur na het uitbreken van de brand, toen de spuitgasten nog druk in de weer waren, collecteerden reeds leden van de Hervormde gemeente met een zwarte bus onder de duizenden toeschouwers. Gelders dorp door hagel ernstig getroffen Een zware hagelbui, die de omgeving van het Gelderse dorp Groessen, meente Duiven, heeft geteisterd, heeft een schade van duizenden guldens teweeg gebracht. Sommige fruitkwekerijen kleine tuindersbedrijven zijn voor h derd procent vernietigd. Veel boomgaar den hebben schade opgelopen. Groessen werd ook tijdens de oorlog ernstig ge troffen. Er is een hulpcomité opgericht, met als gironummer 119271, ten name van burgemeester W. J. F. R. van den Clooster baron Sloet van Everloo. Gortzak wil Westerlings uitlevering Het Tweede Kamerlid Gortzak (CPN) heeft de ministers Drees, Struycken en Stikker gevraagd of de regering Wester lings uitlevering zal vragen en hem ver volgen wegens diens optreden in Zuid- Celebes en na de souvereiniteitsover- dracht. Tevens wil -hij publicatie van het Zuid-Celebes-rapport. Prinses Wilhelmina morgen 70 jaar Vrouwedie de vrije schepen van de Nederlandse buurt als door Hoger Kracht gegrepen vijtiig jaren heelt bestuurd Foto: Meyboom. (Naar Huygens) Agendapunt moest een naam hebben Wederom gaan wij een belangwekkend woordenspel tegemoet. De HAmerikaanse marine patrouilleert in de wateren rond Formosa en de Veiligheidsraad heeft de kwestie-Formosa op zijn agenda geplaatst. De oppositie van de Chinese nationalistische afgevaardigde heeft dit feit niet kunnen tegenhouden. Met 7 tegen 2 stemmen en één onthouding, besloot de Veiligheidsraad het Formosa-gerecht aan te snijden. De tegen stemmers waren China en Cuba, terwijl Egypte, zoals te verwachten zich van stemming onthield. Betekent deze gang van zaken ten dele een succes voor Moskou en Peking, aan de andere kant heeft de Veiligheids raad het Russische voorstel verworpen om een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen, aan de besprekingen deel te nemen. Deze foto van de Ned. Herv. kerk te Willemstad laat duidelijk zien, dat de kerkruimte centraal is gedacht Uit de toren, die achter de eigenlijke kerk staat, blijkt, dat de bouw meester zich nog niet geheel van middeleeuwse stijlen heeft kunnen losmaken. branden. Want alle water, dat men in de vuurzee wierp, verminderde niets van het vurige geweld, dat binnen de muren van de kerk loeide. Echter niet alleen de kerk vroeg de I gespannen aandacht van de verbeten gaven wel is waar met 25 stralen water, doch dit werd stoom in de kolkende j vlammenzee. Men moest dan ook lydelyk aanzien, dat de zich achter de kerk bevindende toren tegen zes uur met machtig geweld instortte, in zün val de twee bronzen I klokken meeslepend. Men stond eveneens machteloos, toen het vuur de mooi ge vormde koepel aantastte en de razende Vlammen het houtwerk van het gewelf verteerden. Men stond verbeten te kyken toen het orgel als een fakkel begon te, het vliegtuig -ging staan. Evenlater wa ren zowel man als machine verdwenen, doch Emke begreep wat hem te doen stond. Marinevliegers zijn erop gekleed in zee terecht te komen. Zij dragen zwemvesten en dus, zo redeneerde hij in die enkele seconde, die verliep tussen waarnemen en doen, zou de vlieger nu in zee moeten liggen. Hij rende naar de Tomloods, die daar dichtbij is. Zijn col lega H. Meijer was daar reeds bezig met het uitbrengen van de boot. Schelpen visser J. van Es stelde "zijn paard en wa gen beschikbaar en daar ging het: over het verlaten strand naar de plek, waar het ongeluk was gebeurd. In een mini mum van tijd waren Enkes en Meyer van het strand los en de branding door, op zoek naar de verongelukte piloot. Nog een tweede boot werd bemand. Daarin namen de agent van politie Dan- tuma en een lid van het personeel van het Volkszeebad plaats. Toen wij om kwart over tien op het Kij-kduinse strand aankwamen, zagen we beide kleine bootjes dobberen op de plek waar de Firefly in zee stortte. Maar van de machine zelf geen spoor! Hulp was er genoeg. Over de duinen kwam de helicoptère van Ypenburg aan gevlogen. Een Mitchell-bommenwerper van Valkenburg draaide reeds sinds tien uur boven de plaats van het ongeval en ook de Zeeotter, het amphibievliegtuig van Valkenburg, verscheen boven de zee, waar het, als de andere vliegtuigen, bleef rondcirkelen. Te water voegde zich de reddingboot Arthur, uit de Scheveningse haven op het eerste alarm vertrokken, bij de beide Zeven doden De Firefly van de Marine-lucht vaartdienst, die vandaag bij Kijk duin in zee stortte, is de vijfde van de M.L.D., die sinds Januari van dit jaar verongelukte. Het is een droeve lijst: 20 Januari vlieg ongeluk met Firefly bij Haagsche Schouw (één dode); 12 Mei: Fire fly verongelukt in Haarlem (één dode); 1 Juni: twee Firefly's neer gestort bij Scheveningen (twee doden); 27 Juli: Hawker-Seafury bij Valkenburg in een sloot ge stort (één dode); 27 Augustus- Spitfire van Valkenburg bij Etten verongelukt (één dode); 30 Augus tus: Firefly bij Kijkduin in zee revallen (één dode); Twee Fire flies maakten dit jaar een geslaag de noodlanding. Bouen (le zee cirkelde terwijl de ooggetuigen van het drama het water aftuurden, een Mitchell, op zoek naar de ongelukkige vlieger. De politiemannen Emke en Meijer, die, met hun Tomboot, het eerst hulp verleenden bij het verongeluk ken van een Firefly voor Kijkduin. „What is in a name?" hebben de heren van de Veiligheidsraad zich afge vraagd. Aan de stemming ging namelijk een gekrakeel vooraf over de terminolo gie, de naam, waaronder dit punt op de agenda zou komen te prijken. De Rus Ma.lik sprak bij de aanvang van de zit ting over dit punt als „aggressie door de Ver. Staten". Hiermede kon de Ameri kaan Warren Austin echter geen genoe gen nemen. Toen deze van de schelpenvisser van Es, zoals men weet een der weinige oogge tuigen, hoorde, dat de helicoptère te ver in zee naar het slachtoffer zocht, wenkte hij de piloot te landen, om hem een betere aanduiding te verstrekken- Die landing verliep uiteraard vlot op het strand en al had deze wijze van hulpver lening dan geen direct resultaat, zij be wees toch wel van hoe groot belang de helicoptère bij het uitvoeren van red dingswerkzaamheden is. De Tomboten keren terug. Uitgebeten door het zeewater en nat van top tot teen, wrikten tegen elf uur de teleurgestelde politiemannen Emke en Meijer hun Tomboten op het strand. Zij hadden, hoewel zij op 300 meter uit de kust steeds op de juiste plek hadden rondgezworven, niets gezien van de ma chine of de inzittende Het was hun aan te zien, dat dit feit diepe indruk op hen maakte- Aan hen had het zeker niet gelegen. Zij hadden alles op alles gezet, lieten geen seconde verloren gaan, maar moes ten het afleggen tegen stroom en water. De aanwezige marinemensen verloren de moed niet. „Als hij werkelijk in zee gesprongen is, moet hij er dus nog in- liggen en is er nog een mogelijkheid, dat hij leeft," zo zeiden zij. De Mitchell was toen nog de enige ma chine, die bleef zoeken. Hoog in de lucht draaide ook het zeegebied, PRINS BERNHARD ERELID VAN HOOFDBESTUUR STICHTING 1940—'45 In een hoofdbestuursvergadering van de Stichting 19401945, die Maandag middag in het Amstel-hotel te Amster dam wordt gehouden, zal Prins Ber-nhard als erelid van het hoofdbestuur worden geïnstalleerd. „Kijk eens", zei de slimme vertegen woordiger van India, Sir Benegal Rau, „als men de Koreaanse kwestie op de agenda plaatst onder de bewoording „klacht inzake een gewapende aggressie tegen de Koreaanse republiek", dan moet men de kwestie-Formosa op de agenda plaatsen onder dezelfde fraaie be woording. Het was volgens Sir Benegal Rau beter te spreken van de „klacht over een gewapende invasie op Taiwan (For mosa)". Wie de gespannen verhouding tussen nationalistisch China en Moskou heeft gevolgd, zal het begrijpelijk achten, dat dr Tsjang zioh krachtig verzette tegen het voorstel om de kwestie-Formosa op de agenda te plaatsen- Wat viel er te praten met de communistische regering van Peking, die „marionet van Moskou" en zijn regering wist Absoluut niets van een gewapende aggressie door Amerika". De Brit Sir Gladwyn Jebb en Lon den heeft immers het rode Peking er kend vond, dat wat de nationalistische Chinees Tsjang ook verklaard had, het dan toch maar een feit was, dat het grootste gedeelte van China beheerst werd door de communistische regering. En zei hij: de Veiligheidsraad zou daar om nauwelijks zijn plicht vervullen, in dien de kwestie-Formosa niet zou wor den behandeld. Malik: „Formosa is van Peking" En nu de heer Malik zelf! Hy legde er de nadruk op, dat geen verdere interna tionale overeenkomsten over de status van Formosa nodig waren. Voor hem stond het vast, dat Formosa wederom een onafscheideiyk deel van China vormde. Was niet by de capitulatie van Japan beslist, dat Formosa feiteiyk Chi nees gebied is? En het waren de Ver. Staten, die thans met aggressie dreigden ra maar te verhinderen, dat de ettige Chinese regering,dus die Peking, het eiland zou annexeren. De Rus diende een motie in met het doel :n Chinese communistische delegatie it te nodigen om de discussies Formosa bij te wopen. De Amerikaan Warren Austin ant woordde onmiddellijk, dat hij een der gelijk voorstel „prematuur", dus geval extra-voorbarig- achtte en dat het voornaamste agendapunt trouwens, de Koreaanse kwestie was. Dan,schoot Malik de scherpe pijlen van zijn diploma tiek talent af. Hij verklaarde, de aan dacht geenszins van het Koreaanse vraagstuk te willen afleiden. Een nodiging' zou echter rekening mi houden met de „byzonder grote afstand tussen Lake Success en, Peking". Bij een internationaal geschil moesten echter beide partijen gehoord 'worden! Over het Sow jet-voorstel werd gestemd en 'hét verwierf de steun van India, Joegoslavië, Noorwegen en de Sowjet- Unie. Tegen 'stemden de Ver. Staten, Cuba, Ecuador, en (nationalistisch) China. Frankrijk, Engeland en Egypte oifthielden zich, waarmede het Sowjet- voofstël door de Raad verworpen Malik heeft de zitting daarop tot Don derdag verdaagd, de laatste dag waarop hij voorzitter Nationaal verlies De brand, welke gisteravond en .vannacht te Willemstad heeft ge woed. heeft ons land een verlies bezorgd, dat wij aarzelen niet het te zeggen nationaal karakter is. Wat het vrien- delijke stadje aan het Hollands Diepvan zün monumentale, eeuwenoude kerk. hoog oprijzend boven de huizen, heelt overgehouden, is weinig meer dan een aantal geblakerde en verkoolde muren en voorts herinneringen, die wel weemoedig moeten stemmen. Intussen zijn de kerkelijke en burger lijke notabelen van het zwaar getroffen stadj'e niet bij de pakken gaan neerzitten. De kerk was zo juist gerestaureerd en zou dezer dagen opnieuw in gebruik wor den genomen. Ons bereiken mededelin gen, waaruit ons blijkt, dat kerkvoogden W. van Willemstad reeds tijdens de brand te rade zijn gegaan over de mo gelijkheden, om de gevolgen van deze ramp nog zo goed als het gaat weg te Zulk een initiatief verdient ons aller steun- Het verlies van Willemstads mo numentale kerkgebouw, hoog oprijzend aan de oever van het brede water en het landschap tot in verre omtrek beheer- send, is een nationaal verlies. Maar dan behoort dit verlies ook nationaal te wor den gedragen- Australische stem De Australische minister van Bui- tenlandse Zaken, Spender, moge dan op de persconferentie, gisteren in Den Haag gehouden, verscheidene belangrijke vragen onbeantwoord hebben gelaten (anders ware ook niet te verwachten), dit neemt niet weg, dat hij nog eens duide lijk uiting heeft gegeven aan het Austra lische standpunt, dat Nieuw-Guinea tot een andere wereld behoort dan de Indo nesische. Hij is en blijft van oordeel, dat de Indonesische regering geen aanspraak kan maken om Nederlands Nieuw-Guinea in haar republiek op te nemen. Nocji geo grafisch, noch wat het ras betreft, is Nieuw-Guinea een deel van Indonesië. Ook in dit opzicht komt het Australi sche standpunt met het Nederlandse, voorzover dat in het rapport van de Ne derlandse leden der Nieuw-Guinea-com- missie is neergelegd, overeen, dat hier beslissend behoort te zijn het belang van de bevolking zelve- Dat dit belang door de Indonesische regering blijkbaar over het hoofd wordt gezien, is des te opmer kelijker. nu Indonesië zelf nog zo kort geleden eigen souvereiniteit verwierf. Is dit echter alles wat de Australische gast met onze ministers heeft bespro ken? Dat hij het tegenover onze minis ters bij deze beschouwingen gelaten heeft. Hikt ons niet waarschijnlijk. Maar dan blijft het ons ook interesseren, in welke richting de besprekingen zyn ge voerd DAT een Deense matroos gisteren in de trein naar Viborg aan de noodrem trok, daar zijn kunstgebit uit de trein was gevallen en hü verklaarde: „Ik ben op weg, om te gaan trouwen, ik kan toch niet zonder tanden bij myn bruid komen" DAT een Deense journalist van het Kopenhaagse blad Extrabladet gisteren naar Londen is gevlogen met een halve liter bloed van een speciale groep, dat een Londense moeder het leven moet redden en dit bloed door Deense donors Is geschonken. DAT twee Marokkanen, die onderweg waren naar een instituut tegen hondsdol heid, een agent is de hand beten en deze brave man toen ook hondsdolheid kreeg, HHHI waarna hij maar zo ver meeliep naai Pipercup rondjes boven instituut. DAT een Duitse firma een atoombom sirene heeft vervaardigd, die gaat brom men, zodra er radio-actieve stralingen in de lucht zün. DAT in Egyptische kranten strenge censuur wordt toegepast op de berichten over het gezellige verblyf van koning Fa- roek in Frankryk. DAT de Nederlandse geschiedkundige prof. Renier, die 20 jaar geleden het boekje: „Zyn Engelsen menselyk' schreef, thans voor de BBC verklaarde: „De Engelsen worden nu snel menselyk, sedert zü zich niet zo afsluiten en min der arrogant zün". DAT de Siciliaanse politie een bende heeft opgerold, die valse paspoorten Amerika verkocht aan bandieten en slagen veroordeelden. DAT thans reeds 136 leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar West- Duitsland zün gevlucht. De bliksem sloeg in De. bliksem sloeg werkelijk in, toen de nationalistische afgevaardigde Dr Tsjang de Veiligheidsraad er voor waarschuwde, dat, als Formosa toch op de agenda geplaatst zou -worden, zulks het einde van de Ver. Naties zou betekenen. En direct daarop met een donderende knal sloeg de bliksem in. Het licht plofte uit en ook de te levisie funqtionneerde niet meer. On verstoorbaar echter sprak de vertaler door. Malik, de voorzitter, voor geen kleintje vervaard, beloofde dat „het licht binnen twee of drie minuten wer zou aangaan". En zo geschiedde het ook! Paratyphus gaat wijken in Waalwijk Alle tekenen duiden er op, dat de jparatyphus-epidemie, die enige maanden in Waalwijk heeft geheerst, gaat aflopen. Een bijzonder gevaarlijke omstandigheid is echter, dat het water in de buiten polders van Waalwijk besmet is met paratyphus. De bevolking is er voor ge waarschuwd. Men verwacht dat ook dat gevaar na de a.s. winter zal zyn be- De Statenvoorzitter werd voor oplichter uitgemaakt De politieke ruzies in Suriname zijn Maandagavond hoog opgelaaid in een rumoerige Statenvergadering, die in grote ongeordendheid eindigde en bo vendien werd opgeluisterd door een vechtpartij op de publieke tribune. De persoon van voorzitter Van der Schroeff kwam in de felle debatten herhaal delijk in het geding. De afgevaardigde J. Pengel stelde voor, in afwijking van het gebruik by de ingekomen stukken debat toe te staan. Dat voorstel werd verworpen. De heer Pengel verklaarde daarop, dat het plicht om in 's lands belang van de ge bruiken af te wyken. Hij verweet de uit getreden leden van de Nationale Party Suriname (acht van de dertien fractie leden en de gehele regeringsraad) een „immorele daad" te hebben verricht De voorzitter riep de heer Pengel tot de orde. Die antwoordde: „Een individu als u kan mij niet tot de orde roepen. U is schaamteloos". Minister Zaal riep: „Ik zou deze meneer door de politie er uit laten zetten". Iemand uit het publiek riep, dat de minister gezegd had ,deze neger" (i.p.v. deze meneer). Er brak een vechtparty uit onder het publiek. Een medestander van de heer Pengel, D. Findlay, snelde uit de koffiekamer te hulp. Beiden werd het woord ontnomen, toen zy gingen spreken over een „stel misdadigers". Maar de heer Pengel trok zich nergens wat van aan. Terwijl andere afgevaardigden aan het woord waren, interrumpeerde hy. De voorzitter riep hem tot de orde. „Daar hebt u geen recht toe, want u zit onwettig op uw zetel. U bent een gezonken mens, een oplichter en een advocaat met duistere praktijken'" aldus de heer Pengel. Toen sloot de vooi zitter de vergadering. Zo gaat het mis Het Surinaamse blad Reveille schrü'ft: Wat wü gisteravond hebben meege maakt, is een opzettelüke poging om d< bevolking op te zwepen en politieke te genstanders te terroriseren. Dit leidt ten slotte tot broedermoord en terugkeer van het kolonialisme, omdat men zal hebben aangetoond, zich zelf niet te kunnen regeren. De West schrüft: Zo lang de staten niet zün ontbonden, kan de grootste moeilükheden ver wachten. Pengels partügenoot Limapo erkende, dat zyn fractie de grenzen is te buiten gegaan. Het hoofdbestuurslid Arnold Smit zeide, dat men geen enkele 'erdediging zal vinden van het gebeurde. Truman stemt in: 500 MILLIOEN DOLLAR VOOR NIEUWE TANKS President Truman heeft een program 'oor het bouwen van tanks ten bedra- je van 500 millioen dollar goedgekeurd- In Januari a.s. zou het congres verzocht worden deze fondsen te verlenen. WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in de Westelijke helft van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen krim pende wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dao vandaag. (Opgemaakt te 1® uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon 5.49—19.81. Maan 30.81 —10.14 uur. 4 Sept. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1