Jlicuiwe £ci iisrl)c ÖTeuranl Canada wil West-Europa gratis wapens verstrekken tegen aggressie Koningin liet nieuwe kruiser te water Kranen zwaaien weer bij haven van Rotterdam Opnieuw zijn Noord-Koreanen over de Naktong gekomen Wist U Westerling heden uit Singapore vertrokken DINSDAG 22 AUGUSTUS I95U BUREAUX: tiogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIES: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUatwfttct! h «feMma mgn bert in tcgöcospcti" Ëen en dertigste Jaargang No 8203 Stormen op de zon Commando te Londen Geeft acht Duitse herbewapening ter sprake op de Pact-conferentie Helicopter-postdienst te Brussel geopend Een oplossing voor de Europese defensiemoeilijkheden: Canada heeft een plan ontworpen om de landen van het Atlantisch Pact in Europa „gratis" van wapenen te' voorzien. Dit bericht is afkomstig uit politieke kringen te Ottawa, die zulks aan Reuter hebben medegedeeld. Dit plan zal besproken worden op.de bijeenkomst van de plaatsvervangende ministers van het Pact, die vandaag te Londen aanvangt, en wel onder presidium van de bekende Amerikaan Charles Spofford. Deze heeft in een voorbespreking ook de Nederlandse afgevaardigde jhr mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer gepolst. Het plan voorziet in de overdracht van artillerie, vliegtuigen en ander materiaal, zonder betaling dus, ter- wijl Canada dan te zijner tijd, eventueel enige uitrusting van andere Pactlanden zal ontvangen, vermoedelijk van de Ver. Staten. Charles Spofford, de voorzitter der plaatsvervangers van het Pact. was reeds Zaterdag uit Washington te Londen ge arriveerd. In Lancaster House, waar de conferentie plaats vindt, zal worden aan gedrongen op groter krachtsinspanningen van de Europese landen om de collectieve defensie te versterken. Het menu bevat natuurlijk enige hoofdschotels. Zo zal Frans memorandum sterk aandringen op de benoeming van een opperbevelhebber en dat wordt een Amerikaan het gehele Noord-Atlantische gebied. Dan zullen de Europese Pactlanden hun be reidheid moeten tonen nog méér voor de defensie bij te dragen. Enzal West- Duitsland worden ingeschakeld of niet? Deze kwestie ondervindt de belang stelling van vóór- en tegenstanders, de Britten staan erop. dat dit punt te Londen niet ter tafel zal worden gebracht. Gedurende de veertien dagen, dat men zich te Londen zal bezighouden met de problemen der financiering en totale mankracht, zal er nog heel wat water door de Theems vloeien. Onder grote belangstelling is gisteren te Brussel de eerste postdienst per heli copter op het vasteland geopend. De nieuwe postdienst heeft vooral ten doel, het postverkeer in de Ardennen en in De Kempen, streken die over het algemeen moeilijk over land te bedienen zijn, te verbeteren. Luchtoefening „Cupola" Het is momenteel alles bewapening, wat de klok slaat! En dit móét, wil Euro pa straks niet onder de voet worden ge lopen. De Engelse opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten van de Westelijke Unie. Sir James Robb, heeft te Fontaine- bleau belangrijke mededelingen gedaan. De Westelijke Unie bouwt een geïnte greerde luchtdefensie op, waarin man schappen, vliegtuigen, bewapening en brandstof onderling uitgewisseld kunnen worden. Met dez«> woorden leidde hij de oefening „Cupola'' in. de eerste werke lijke luchtoefening van de Westelijke Vrjjdag vangen deze oefeningen aan. aaraan door ongeveer 450 toestellen zal worden deelgenomen. Zjj worden gehou den boven een gebied, dat in geval van oorlog zal worden verdedigd. Volgens James Robb zullen 25 eskaders, straal jagers. voor het onderscheDpen van aan vallende vliegtuigen gebruikt worden. Circa 40 procent van deze vliegtuigen zullen Britse zijn en de rest wordt ge lijkelijk verdeeld over de Franse, Belgi- Minister doet 't mogelijke voor terugkeer van Bertha De minister zal voortgaan, al het mo gelijke te doen. om Bertha Hertogh weer met haar ouders te verenigen, aldus minister Stikker in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bruins Slot (AR). De minister is van mening, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een or.yèrvreemdbaar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarige kinderen. sche en Nederlandse luchtmachten. Britse en Amerikaanse vliegtuigen, gestation- neerd in Engeland en Duitsland, zullen de aanvalsvluchten ondernemen. Terwijl, zoals hierboven vermeld, de Britten er tegen zijn, de herbewapening van West-Duitsland te Londen onder de loupe te nemen, stelt het invloedrijke, Franse blad Le Monde, vast. dat dit pro bleem direct te Londen en in September te Washington zal worden aangesneden. In dit verband is van belang, dat Dr Adenauer bij zijn interview met de New York Times verklaarde, dat West-Duits- land dringend een gewapende macht no dig heeft, in staat een eventuele aanval van de Oost-Duitse volkspolitie af te Ook heeft de Frankfurter Rundschau medegedeeld, dat Adenauer aan de Geal lieerden 5 divisies heeft voorgesteld, zijn de 60.000 man. Adenauer zou de voorkeur geven aan eventuele Duitse herbewape ning, maar binnen het kader van een internationale strijdmacht. Tevens zal het, naar Amerikaanse op vatting, noodzakelijk zijn, dat de fabrie ken van het Roergebied het oorlogs potentieel gaan vergroten. Uit andere berichten valt af te leiden, dat ook Bonn ernstig verontrust zou zijn door de toestand op Korea en thans, hoe wel te Straatsburg een ander geluid ver nomen werd, het belang van een West- Duits leger wordt ingezien. Er worden zelfs cijfers genoemd voor een veel om vangrijker „politiemacht". Alleen de „Grote Drie" kunnen hierin echter be slissen. i VEILIGHEIDSRAAD NOG NIETS VERDER In de zoveelste, door Malik bijeenge roepen „geheime zitting" over de kwès- Noordkoreaanse afgevaardigden tot de besprekingen, in de Veiligheidsraad, werd gisteren wi niets bereikt. Hedenavond „reprise"! Eerste prijs: f 10.000 Zwemmarathon over Het Kanaal vannacht begonnen Vier en twintig zwemmers nemen deel Vannacht om 20 minuten over twee zijn bij Kaap Gris Nez in Frankrijk 24 Kanaalzwemmers (18 heren en 6 dames) gestart voor een tocht naar Engeland- De eerste dame en de eerste heer, die de Engelse kust bereiken, krijgen elk 1.000 pond sterling, terwijl alle andere zwemmers die de zwemmarathon tot een goed einde brengen, in het bezit van 250 pond zullen komen. De organisatie van deze tocht berust bij het Engelse blad Daily Mail, dat ook de prijzen heeft uitgeloofd. Als enige Nederlandse neemt deel mevr. Willy Kroes-Van Rijsel, die enige dagen na de tocht in het huwelijk zal treden met haar Engelse trainer E. H. Temme. Duur Koreaanse oorlog Louis Johnson, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft kortgeleden als zijn mening te kennen gegeven, dat de oorlog op Korea ongeveer in Februa ri 1951 geëindigd zou zijn. Althans, in dien het opperbevel der V.N. zich houdt aan het plan, om het gehele gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad te her- Lichte Amerikaanse tanks op weg naar het iront in Korea Onze Korea-troepen Majoor Den Ouden benoemd tot bevel hebber (Van een onzer verslaggevers). Majoor Den Ouden, tot nu toe gede tacheerd bij het garde-regiment Grena- te Den Haag is benoemd tot be velhebber van de groep Nederlandse vrij willigers, die binnenkort naar Korea gaat. Toen wij hedenmorgen de majoor in zijn woning aan de Frederik Hendrik- in de Residentie spraken, meende ver zijn expeditecorps nog niets te kunnen zeggen. „De benoeming overviel mij", zo zei hij. „Ik hoorde er gister avond voor het eerst van." Er zijn thans 1800 aanmeldingen van vrijwilligers, aldus de majoor. De aanmel ding is nu gesloten en de keuringen zul len spoedig beginnen. Wat er uitein delijk van die 1800 overblijft, is dus nog niet te zeggen. Evenmin staat vast, op welke wijze de troep zal worden uitge- „Ik za! eerst eens op onder zoek uitgaan", zo besloot de Nederlandse Korea-commandant het onderhoud. Nader wordt gemeld, dat zich tot hedenmiddag 12 uur 1933 vrijwilligers hebben aangemeld voor de beide com pagnieën. Hoewel de aanmelding gisteren werd gesloten, is dit getal nog niet het definitieve eindcijfer. Dat wordt pas Vrijdag of Zaterdag verwacht, want er komen nog steeds aanmeldingen binnen de commandanten der verschillende legeronderdelen. Ook moeten velen, die eenvoudig een briefkaartje stuurden, nog enige formaliteiten vervullen, eer zij als gegadigden worden beschouwd. Statig gleed De Zeven Provinciën in zijn element t was een moment van historische betekenis, toen de Koningin hedenmor- pm 1 minuut voor elt, in tegenw digheid van Prins Bernhard de eeni dige handeling verrichtte, die de op de helling van de Rotterdamse Droogdok Goedkope luchtretourtjes over de Oceaan Naar wij vernemen zal de KLM, be houdens goedkeuring der regering, ge durende de periode van 1 Januari 1951 tot en met 30 Maart 1951 op haar Noord- atlantische diensten tussen Amsterdam- New York, resp. Montreal, vice zeer sterk gereduceerde vyftiendaagse retourtarieven invoeren. Deze retourtarieven zullen dan onge veer honderdtien procent van hel kele reistarief bedragen. Door deze tijdelijke tariefsver! zullen de kosten van een reis per KLM tussen Europa en Noord-Amerika, omgekeerd, iets meer zijn dan veertien cent per kilometer. In deze zelfde periode zullen de tarie ven voor.vijfbiendaagse retourreizen op de KLM-lijnen tussen Nederland West-Indië eveneens aanzienlijk worden verlaagd. Het bezoek van het Koninklijk paar aan Friesland begint op 25 September in Stavoren, waar de Piet Hein zal binnen lopen. De tocht wordt per auto voortge- Al hebben vele inwoners van Naarden dan ook eeuwenoude klederdrachten te voorschijn gehaald ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van dit plaatsje, hun gewoonten blijven „twintigste-eeuws". Of dacht U soms, dat de ijscoman er tijdens de feestdagen de brui aan gaf, teneinde de idylle van al dat oude niet te verstoren? „Voor gratis iilm staken we niet" Maar E.V.C.'ers te Amsterdam steken handen nog niet uit de mouwen De staking in de Rotterdamse haven is geschiedenis geworden. Vanmor gen hebben de meeste losse arbeiders zich gemeld. Een ander deel zou vermoedelyk voor de avond- of nachtdienst op komen dagen. Het sta kingscomité zelf is nog niet aan de slag gegaan en in Amsterdam zwaaien nog lang niet alle kranen. Op twee vergaderigen. die door duizenden sta kers bezocht werden, besloot men gistermiddag, de actie in de hoofdstad voort te zetten. Ongeregeldheden hebben zich vanmor gen in Rotterdam niet voorgedaan. Gis termiddag moest de politie echter nog optreden, toen communisten poogden, werkwilligen de arbeid te beletten Waarschijnlijk om de moed er in te hou den. toen 2500 arbeiders het werk her vatten. hield de EVC gistermiddag in Oöeon weer een vergadering Het actie comité bracht enkele spreker in het en bij de stemming over het al of doorstaken werd een nieuwe tactiek toegepast: Er werd niet bij handopste ken beslist, maar voor- en tegenstem mers moesten zich ieder aan een zijde van de zaal opstellen. Zo werd men ge dwongen openlijk partij te kiezen Slechts een kwart stemde tegen het doorstaken. de ring slecht bezochte vergade- het Comité van Actie in Odeon werd hedenmorgen besloten het werk te hervatten. Schade enorm Aan het IJ sukkelt de staking die daar 50 pet van de havenarbeiders om vat nog voort. Alle Uniebonders zou den vandaag het werk hervatten, maar de EVC is koppig. De schade, die door de Amsterdamse staking wordt berokkend, kan nog niet in cijfers worden uitgedrukt, maar het staat wel vast, dat ze enorm Is. Niet al leen reders, cargadoors, stuwadoors cn expediteurs zien zich bronnen van in komsten ontgaan, maar het gehele land mist de opbrengst van invoerrechten en havengelden. De binnenschippers ko men zonder werk. De wijzers op de vei- lingklokken draaien door. nu er minder groente en fruit geëxporteerd kan wor den. De Amsterdamse middenstand ziet zich een groot deel van de f 140.000. die wekelijks aan de stakende arbeiders werd uitbetaald, thans ontgaan. Een oplos sing is in het belang van het hele land. Vanmorgen zijn in A'dam 350 arbeiders van de Stichting Havenbelangen en vaste arbeiders weer aan het werk gegaan. Men verwachtte, dat er zich vandaag nog meer zouden melden. Voor de bouwbedrijven, die door een actie-comité van werkgevers en de Unie bonden zijn opengesteld melden zich steeds meer werkwilligen, ook van de E.V.C. De leden van de Uniebonden n 4.000 van de ongeveer 14.000 Am sterdamse bouwvakarbeiders) hebben echter voorrang. De Ned. Bond van Overheidsperso neel (E-V.C) belegde vannacht in Krasnapolsky een vergadering voor het rijdend en technisch personeel van het Gem. Vervoerbedrijf. Er waren 225 personen aanwezig. Van de 9 sprekers pleitten er 7 voor staking. Twee an deren meenden, dat men zijn kracht overschatte. Vanmorgen zou aan de wethouder van Arbeidszaken een aan tal eisen worden voorgelegd. Het trampersoneel was door de E.V.C. ver zocht vóór het Stadhuis te demonstre ren. Uit voorzorg reden de zgn. potwa- gens onder politiebegeleiding. Deze maatregel bleek echter overbodig. Strategisch touwtrekken Rode troepen vormen bruggenhooiden, die Taegoe wederom ernstig bedreigen De Amerikaanse luchtaanvallen en de vernietiging der vierde Rode divisie hebben weliswaar de strategische plannen der communisten in de war gestuurd, maar toch trachten de Noord-Koreanen hun stabili teit te herwinnen. Zij trekken zich opnieuw samen voor een beslissen de slag. Felle activiteit der Roden wordt waargenomen bij Taegoe, en langs het gehele front tussen Koenwi en Waegwan. In het Zuiden trachten de Noordelijken achter Tsjindjoe, aanvallen te ondernemen op Masan en Poesan, de belangrijke haven aan de Oostkust. Geallieerde jagers en bommenwerpers hebben echter de haven van Seoel, Intsjon, met goed gevolg gebombardeerd. Dit zijn voor vandaag de voornaam ste wapenfeiten. Bij de beoordeling dezer wapenfeiten moet men in het oog houden, dat de mannetjes van McArthur nog steeds vechten tegen een enorme overmacht. Hierin kan slechts geleidelijk verbete ring komen, als tenminste de steun der firmanten van de Ver. Naties krachtig toeneemt. Washington heeft officieel DAT op het vliegveld van Londen per jaar 20.000 apen passeren op doorreis van India naar dierentuinen in Amerika en daar zelfs reeds een speciaal hotel voor dieren is gebouwd. DAT in Moskou de grootste botanische tuin ter wereld wordt aangelegd, waar 40.000 soorten tropische planten ge kweekt zullen worden. DAT het invloedrijke Perzische week blad Teheran Massavar meisjes zoekt, die in aanmerking komen voor een hu welijk met de Sjah van Perzië en zioh reeds een 14-jarig sohoolmeisje uit een oude, Perzische familie heeft gemeld- DAT de wonderkapper van Een con currentie heeft gekregen van een bar bier in Goes, die 'kaalhoofdigen eveneens van een nieuwe haardos schijnt te kun- DAT gisteren in „Oud-Rotterdam" de burgemeester van Kerkwerve (Zeeland) met zijn echtgenote op bezoek kwam. ge kleed in het 17de eeuwse poorterscps- tuum en gezeten in een open boeren- DAT aan het Amsterdamse Jordaan- festival van 2 tot 10 Sept. een viswed strijd is verbonden voor vrouwelijke en mannelijke hengelaars, terwijl in 't Jan Ligtharthuis aan de Lmdengracht een tentoonstelling „Honderd jaar Jordaan" wordt gehouden. DAT gisteren in Rotterdam ook al een race voor slagersjongens op fietsen met (lege) manden werd gehouden over een afstand van 15 km., na afloop waarvan op Rotterdam Ahoy' de prijzen werden uitgereikt en de twee winnaars in het zijspan van een polite-motor een ere rondje mochten maken. DAT de pinguins van de Edinburgse dierentuin elke dag een eindje gaan wan delen op de Costorphiineweg. DAT, als men thans in Hongarije een regeringsdepartemen/t opbelt, de telefo niste zegt: „Handen af van Korea, met wie spreek ik?" DAT een onderneming in Chicago een apparaat heeft uitgevonden (een soort in jectienaald) waarmee kruidenoplossingen in vlees of vis gespoten kunnen worden en dit voedsel daardoor veel smakelijker DAT in Tsjechoslowakije onder het motto „Pitten garen is deviezen sparen de mensen aangespoord worden, de pit ten van perziken, pruimen, etc. te bewa ren en in te leveren voor zeepfabrieken. DAT bij de filmopnamen van Hitler's leven de 500 figuranten in Wenen zo on der de indruk waren van de acteurs, die Hitier, Himmler en Goering voorstellen, dait zjj in vervoering het Horst Wessellied aanhieven. DAT India en Nepal een verdrag van eeuwigdurende vrede en vriendschap hebben gesloten met een opzeggingster mijn van een jaar.... medegedeeld, dat het Noord-Koreaanse leger thans 15 divisies in het veld heeft De sterkte van het communistische leger breidt zich steeds uit Men kan daar tegenover plaatsen, dat de communisti sche verliezen der laatste drie dagen ongeveer 15.000 man bedroegen, een niet gering cijfer. In dit verband vermelden wij nog, dat volgens Reuter de bevelhebber der Noord-Koreaanse vierde divisie, gene raal Pak Soen Soek, op 19 Augustus in de slag om Tsjangjong gesneuveld is. De frontposities zijn als volgt samen te vatten: De Amerikanen staan ten Zuiden van Koenwi bij de verdediging van Taegoe bloot aan hevig vuur van de Noordelijke troepen. Echter werd een „speerpunt" (strategische term) van 4000 man tot staan gebracht door aanvallen uit de lucht. De nieuwe communistische bruggenhoofden over de rivier de Nak tong. en wel bij Hjonpoeng en bij Waegtvan. beide gericht tegen Taegoe, worden weliswaar in bedwang gehou den, maar toch zijn twee Noord- Koreaanse regimenten erin geslaagd, de Men ziet, het is dus hier een strate gisch touwtrekken, waar nu eens de ene, dan weer de andere partij aan de win nende hand is. Op het Oostelijk front blijven de Zuid-Koreanen vorderingen maken in het gebied van de haven Po- hang, waar het verzet der Noordelijken toeneemt. Gelukkig wordt de animo méér troe pen naar Korea te zenden met de dag groter. Engeland zendt behalve de troe pen uit Hongkong, ook een strijdmacht naar Korea, die volgens nadere mede delingen tussen de 5 en 7000 man zal bedragen. De Philippijnen beginnen met 1100 man aan officieren en soldaten Tenslotte vestigen wij er nog de aan dacht op, dat vanuit New Delhi wordt tegengesproken, dat Pandit Nehroe Peking zal gaan. Maatschappij liggende nieuwe kruiser voor de Koninklijke Nederlandse Ma rine losmaakte van eijn beletselen. De champagne spoot uit de uiteen spattende fles en doopte daarmee deze oorlogsbodem, die de naam zal dragen van De Zeven Provinciën. Statig gleed het sdhip in zijn element, genodigden en technici en arbeiders wuifden, 6irenes en scheepsfluiten zonden een cacopho- nie van klanken het luchtruim in, film operateurs en fotografen deden hun plicht en in het luchtruim ronkten de motoren van enige formaties marine- en legervliegtuigen. Spoedig hadden* de op de rivier wachtende sleepboten de kolos in bedwang en brachten hem ter plaatse aan de werf, waar de verdere afbouw nu geschieden kan. Meer armslag De havenstaking is aan het verlopen. Ieder weldenkend mens zal zich daarover verheugen. Met dergelijke wilde stakingen is niemand gebaat Het bedrijfsleven niet, maar ook de arbeider zelf niet. Wat we sociaal en economisch nodig hebben is rust. Dan alleen kan het leven zich ontplooien, dan alleen is er mogelijkheid tot opbouw. De communis ten beseffen dat buitengewoon goed. Ze weten, dat in een maatschappij waar redelijke sociale toestanden heersen, hun kansen klein zijn. Daarom verwek ken zij onrust. Ze zijn nu eenmaal vis sers in troebel water. Indien er grieven zijn in het bedrijfs leven, indien er sociale misstanden zijn. dan dienen die door onderling overleg te worden opgelost. Hetzelfde geldt voor de spanningen tussen lonen en prijzen. Dr Drees heeft daar terecht op gewezen. Daar hebben we trouwens onze vak organisaties voor. zowel van werkgevers als werknemers. Maar vandaag is daar nog een derde die een vinger in de pap heeft en dat Ls de staat. En de invloed van de staat is dusdanig groot, dat het overleg van de vakorganisaties meer dan eens zodanig is ingedamd. dat er van overleg. van onderhandelen of van actie haast geen sprake meer is. De bewegingsvrijheid van de vakorga nisaties wordt daarom gedeeltelijk aan banden gelegd'. En ook hiervan maken de communisten een dankbaar misbruik. Ze stellen eisen, die bij voorbaat afgewezen moeten wor den. omdat het regeringsbeleid zich daartegen verzet. Maar ze stellen het dan voor. alsof de bonafide vakvereni gingen niet willen. En er zijn steeds arbeiders, die daarin lopen en dan sta- kingscomité's of E.V.C. volgen. Daarom is het hoopvol, dat de minis ter-president in zijn radiorede mee deelde. dat er naar gestreefd zal wor den. het vrije overleg zoveel mogelijk te bevorderen, doordat de staat zich wat meer terug zal trekken. De vakbonden krijgen dan hun kansen weer meer dan thans. Ze kunnen dan hun eigen geluid onder eigen verant woordelijkheid sterker doen horen, zon der geremd te worden door een plafond, dat de regering boven hun hoofden heeft gebouwd. De werkgevers kunnen dan zelf weer beslissen wat economisch mo gelijk is en wat niet. Zwarte lonen ver dwijnen dan vanzelf. En voorts rullen de vakbonden deze staking kunnen gebruiken om zo nodig een zuivering te houden onder hun leden. Wie direct achter een stel onte vredenheid zaaiende stakingsleiders aanloopt, behoort in een bonafide vak vereniging niet thuis, verzwakt de kracht van die vereniging en staat een goede sociale actie in de weg. i Meer armslag in de sociaal-economi sche sector is gewenst. Donderdag wordt zijn arrestatie in Nederland verwacht Kapitein Westerling is hedenmorgen bij het aanbreken van de dag uit Singapore vertrokken. Bij het vertrek dat wegens motorstoring twee uren moest worden uitgesteld, hebben zich geen incidenten voorgedaan. De politie had voorzorgsmaatregelen tegen de betogingen genomen en op de wegen naar het vliegveld werd gepatrouilleerd- Bij de deuren der douane loodsen stond politie. Westerling, die in een nieuw costuum i beurtenissen in Bandoeng. Het is inter- gekleed was. toonde zich zelfverzekerd nationaal gebruik, dat een land zijn bur- zeide: „Ik heb altijd vertrouwen ge-:gers niet uitlevert, maar zelf hen be- 1 in de Britse justitie en dit vertrou- recht Iets koeler met kans (Van niet beschaamd". Na een ontbijt met andere passagiers in het vliegveld- restaurant geleidde het hoofd van de af deling criminologisch onderzoek hem het vliegtuig. Hij zeide, er op te vertrouwen, dat de Nederlandse autori teiten zijn oprechtheid waarderen en goedmoeds zette hij zijn handtekening de hofmeesteressen en andere auto- grammenverzamelaars. Westerling zeide nog, dat hij in de gevangenis gelegenheid had gehad „de kem verbeterdi als gevoïg waarde te bepalen van het leven in de j ,*n~A internationale zaken". Met behulp invloedrijke vrienden zou hij de V.N. I plan voorleggen voor een strijd- macht van vrijwilligers in Zuid-Oost- Azië, die in het bezit zou zijn van eigen transportvliegtuigen om onmiddellijk hulp te kunnen bieden aan aangevallen Hij hoopte, dat de Nederlandse sul-generaal te Singapore er vooi zorgen, dat zijn vrouw en kinderen, die Indonesië worden gevangen gehou den, zich bij hem kunnen voegen. Hij de gevangenis 1200 bladzijden geschreven van zijn levensgeschiedenis. de goede voeding in de cel hadden hem goed gedaan. Hij had beide sinds de oorlog moeten ontberen. Toen het vliegtuig eindelijk opsteeg merkte een Britse ambtenaar op: „Het conflict tussen de juridische en politieke zijden van deze zaak, maakt dat wij blij zijn, Westerlings rug te zien. Nu kunnen anderen het zaakje opknappen." Gevangenisambtenaren noemden Wes terling een voorbeeldig gevangene. Hij had bij zijn vertrek op champagne wil len fuiven, maar de reglementen lieten dit niet toe. In tegenstelling tot vroegere berichten delen bevoegde personen in Den Haag mede, dat Westerling naar Nederland zal worden gebracht. Op 28 Februari j.L reeds van bevoegde zijde verklaard, dat Westerling bij aankomst in Nederland zal worden gearresteerd en zich zal moeten verantwoorden wegens de ge- De prijs van het varkensvlees Het bericht in ons blad van gisteren .■er de te verwachten verlaging van de prijs van het varkensvlees heeft enig msverstand verwekt. De daarin genoem de cijfers hebben geen betrekking op de consumptieprijs maar op de producen tenprijs. dus op de prijs, die de varkens houders zullen krijgen. PRINS BERNHARD BIJ ONTVANGST VAN CONGRESSISTEN. Prins Bernhard en minister Rutrten woonden gisteren in het Rijksmuseum de ontvangst bij van de deelnemers var, het wereldcongres Pax Romana door he: gemeentebestuur van Amsterdam. op onweer weerkundige medewerker). heeft zich gedurende het liggende weekeinde aanmer- Midden-Europa tot stand gekomen ge bied van hoge luchtdruk, dat ons ook Zondag j.l. een vrij zonnige zomerdag gaf. Dit doordat een regenstoring als ge volg van deze ontwikkeling, werd ge dwongen naar het Noorden uit te wij ken, tvaardoor het over Engeland regen achtig bleef. Ook gisteren kwamen al daar onweersbuien voor, evenals in en kele delen van Frankrijk. Onder invloed van deze onweersstoringen daalden reeds gistermiddag ook de barometers over onze omgeving. Vrij overal in het land was het een warme zomerse dag met temperaturen tussen 26 en 29 gr. C. Als gevolg van de steeds verder naar onze omgeving op dringende onweersstoring, zal het weer een wat minder vast karakter krijgen, daar men af en toe met enkele onweers buien rekening moet houden. Het ziet er naar uit, dat ons land voorlopig nog wel onder een betrekkelijk warme luchtsto- ring zal blijven liggen, al zullen de tem peraturen vooral hier in de kuststreken niet zo hoog oplopen als gistermiddag het geval was. Toch is dit weertype heel wat aangenamer dan dat van de vorige week toe buien en een soms vrij koude Westen- tot Noord-Westen-wind. Op de Oceaan blijft de luchtdruk nog laag en daar het hogedrukgebied over Midden-Europa zich wat verder naar het Oosten verplaatst, blijven de vooruit zichten nog onzeker, zodat er nog geen langere periode met warm en droog weer kan verwacht worden, wel zwoel weer met onweersneiging. WEERBERICHT Nog vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijk veel bewol- king met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien. Zwakke wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost Weinig verandering in temperatuur. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.36—19.48 18.16—27 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1