liirumr geihscht GTourant Gunstiger getij voor Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen Bruggenhoofden bij de Naktong onschadelijk gemaakt Politieke opwinding in België sterk geluwd Wist U Met E. V. C. of actiecomité's wordt niet onderhandeld Dwingt kleine strijdkas stakers spoedig tot werken? MAANDAG tl AtTGtrSTUS I99> BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENt 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) f Een en dertigste jaargang No 8?® DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstielcen „Staatoasttcü ls gfie&fma tngn bert ia tcgfjeaspott" Helicoptère redde schipbreukelingen Rode veizetsnesten opgeruimd Gedurende het weekeinde hebben de Amerikanen en Zuid-Koreanen op Korea verschillende successen geboekt. Er vonden landingen plaats op punten achter het front der Roden gelegen, waarbij niet minder dan 12.000 Noord-Koreanen „vernietigd" zouden zijn. Belangrijke bruggen hoofden over de rivier de Naktong vormen geen onmiddellijk gevaar meer. Langs de Oostkust trekken de Zuidelijken op, voorbij de haven Jongdok. Dan hebben Zuid-Koreaanse mariniers de meest Zuidelijk ge legen haven van het schiereiland, namelijk Tondjong, heroverd. McArthur is in zijn nopjes en acht de strategische toestand beslist gunstiger dan enige dagen geleden. De Amerikaanse luchtmacht is voortdurend in actie en gisteren wierpen superforten opnieuw honderden tonnen bommen uit ten Noorden van de 38ste breedtegraad. ties, alsmede vUandeiyke spoorweg knooppunten met succes. In de eerstkomende dagen zullen wy er echter rekening mede moeten houden, dat de communisten een nieuwe aanval op de belangrijke haven Poesan op zullen zetten. Wij hadden reeds iets teld over de pogingen der Zuid-Koreanen de haven Pohang opnieuw in handen te krijgen, ook deze opmars in de sector de Oostkust wordt voortgezet. McArthur heeft wederom de Noord-Koreaanse be velhebbers gewaarschuwd, in verband met de weerzinwekkende wreedheden, die op krijgsgevangenen worden gepleegd. Pandit Nehroe naar Peking? Ook in diplomatieke zin is er nieuws, dat direct verband houdt met Korea. De minister van BuiL Zaken der Chinese volksrepubliek, Tsjoe en Lai, heeft na melijk in een telegram aan Trygve Lie Jacob Malik zijn standpunt toegelicht- De rode Chinees staat ten volle achter de actie van Malik in de Veiligheidsraad en handhaaft de stelling, dat een vertegen woordiger van zijn land, dat 450 millioen inwoners heeft, de vergaderingen van de Veiligheidsraad moet bijwonen- De bui tenlandse troepen moeten eerst uit Korea worden teruggetrokken, welke eis Amerika natuurlijk nooit zal inwilligen. Voorts werd Pandit Nehroe, de premier van India, uitgenodigd voor een visite aan Peking, maar deze heeft nog geen besluit genomen of hy aan het verzoek gevolg zal geven. Volgens Reuter is de uitnodiging aan Pandit Nehroe uitgegaan van mevrouw Soen Jat Sen, de weduwe van de stichter der Chinese republiek. Waarschijnlijk zal Nehroe de delegatie van zijn land leiden de algemene vergadering der Vèr. Naties te New-York in September a.s. Vermelden wy nog, dat het Britse le- gercommando onmiddellijk een afdeling 'infanterie van Hongkong naar Korea zal zenden. Aan Ass. Press ontlenen wij nog, dat het hoofdkwartier van McArthur berich ten heeft ontvangen over onrust, ii door de Noorderlingen bezette ge Het is mogelijk, dat de communiste: 'het front een tekort aan manschappen beginnen te krygen. Als wy wat me details de successen van McArthur's pen beschouwen, dan zien wy het volgen de: Het vyandelyke bruggenhoofd, ten Westen van Jongsan, het gebied boven de rivier de Naktong, werd opgeruimd. Het gehele terrein ten Oosten van deze rivier, in deze sector, is in handen var de 24-ste divisie en van de eerste Ame rikaanse mariniersbrigade. De vijande lijke verzetsnesten kregen het kwaad te verduren. Zuid-Koreaanse eenheden en nu gaan wij op het kaartje helemaal naar het Noor den hebben in de buurt van Kigye offensieve acties op touw gezet. Over de landing in het Zuiden, wordt door McArthur gemeld, dat mariniers, na kort bombardement, te Tsjangpyongni wei-den ontscheept en de stad Tongjong werd veroverd na 200 Noorderlingen o schadelijk te hebben gemaakt. Amerikaanse bommenwerpers stegen maal op en de superforten bombardeer den staalfabrieken en spoorweginstalla- I Mislukte xooloveival te Arnhem Dame van 80 jaar jas over hoofd geworpen Een roofoverval van twee jongeman- I nen op de 80-jarige mevr. Van Eek te Arnhem, die een herenmodemagazijn in de Bakkerstraat heeft, is Zaterdagmid- dag mislukt. De beide onverlaten kwa- men als gewone klanten binnen Een van j hen paste een jas. Het kledingstuk was te wijd en de jongemannen begaven zich I naar een kamer achter de winkel, waar andere jas werd uitgezocht. Plot seling wierpen zij dit kledingstuk over het hoofd van de oude dame. Zij tracht ten haar geld af te persen en ontzagen zich niet, haar te slaan. Gelukkig was Van Eek niet voor een kleintje vervaard. Uit angst voor ontdekking amen haar 'belagers de vlucht. Strijdkrachtenprogramma door verenigingen zelf Vermoedelijk zullen de omroepvereni gingen zelf binnenkort het strijdkrach tenprogramma gaan verzorgen. Deze overdracht wordt gewenst geacht, omdat alle strijdkrachten, die thans nog ir Indonesië verblijven, in September/Oc tober zullen zijn teruggekeerd. Op de belangrijkste punten is al overeenstem ming bereikt en men wacht op de goed keuring van minister Schokking. Rotterdam Ahoy'j VA millioen bezoekers gepasseerd Er zijn al meer dan een-en-een-kwart millioen bezoekers gepasseerd op de ten toonstelling Rotterdam Ahoy'. Zaterdag as met 34.487 een nieuwe topdag. Uit Gent kwam een groep van 600 per- Varkensvlees 25 ct per kilo goedkoper? Prijs afhankelijk van vraag in het binnenland De prijs van varkensvlees daalt v« moedelijk binnenkort van ƒ2,15 tot ƒ1, per kilo. Aan het eind van dit jaar zal de Nederlandse productie van vlees evenals voor de oorlog voor tweederde bestaan uit varkensvlees en voc uit rund- en kalfsvlees. Pas wr daarmee rekening houdt, kan de huis vrouw redelijke vleespryzen venvachten, vooral omdat het invoeren van buiten lands vlees door de deviezenschaarste moeilijk is. Wanneer de regering niet had ingegre pen, zou h;t varkensvlees thans onge veer 2,75 per kilo kosten. De prijzen stegen door de uitvoer naar Duitsland, waar in Juli ƒ2,80 per kilo werd be taald. Ten gevolge van exportheffingi staat de uitvoer van bacon naar Duits land thans echter geheel stil. Deze hef fing bedraagt het verschil van ƒ1,90 en de prijs in Duitsland. Alleen door distri- utie had men de binnenlandse prijs op 1,90 per kilo kunnen handhaven. Dat het rundvlees zo duur is, ligt de grote vraag (in verhouding tot kensvlees). Voor de oorlog kostte het rundvlees 10 tot 20 pet meer kensvlees. Thans is dit 30 tot 40 pet, dat wil zeggen 75 ct per kg. De.rundveestapel heeft vermoedelijk op het ogenblik het oorlogse peil (ruim 2,8 millioen) be reikt. In Maart was de achterstand nog 240.000 stuks. Het aanbod van slaohtvee wa :e zes maanden van dit jaar groter dan voorafgaande jaren, hoewel de oogst 1949 goed was en er dus geen gebrek veevoeder heerste. Het is onvermijdelijk, dat de hoge prijzen van rundvlees dalen, aldus de persdienst van de Stichting voc de Lgndbouw. Onsportieve duivenhouder gearresteerd Secretaris van vereniging sleepte pryzen in de wacht De secretaris van de vereniging De Postduif te Wormerveer is gearresteerd verband met frauduleuze handelingen, iarvan men hem al lang verdacht. Gis teren nam hij met. tien duiven deel wedstrijdvlucht. Tijdens het afsluiten de manden, die naar België zouden gaan, wist hij de rubberring van ner duiven af te nemen. Zo tegen de tijd dat de duiven terug zouden komen, „kiekte" de secretaris de achterhouden ring. De duif was eohter in het geheel niet in België geweest, daar men dc fraude ontdekt had en de duif had op gesloten. Eigen vervoer nergens zo gebonden als in ons land De op stapel staande wet Autovervoer Goederen stelt de vervoerders in staat, n grotere samenwerking te komen lan thans. Door de inschrijvingsplicht zal iet eigen vervoer nergens ter wereld zo [ebonden zijn als in ons land. Dit zei de J. W. de Vos uit Gouda Zaterdag op propagandavergadering t.g.v. het -jarig bestaan der stichting Particulier Fervoer te Utrecht. De overcapaciteit en iverbezetting van het eigen vervoer moe- en volgens spr. door samenwerking wor den beperkt. Felicitaties werden uitgesproken door iet Tweede Kamerlid Verkerk (A.R.) lamens de Prot.-Ohr. Bond. OUD-ADJUDANT VAN KONINGIN BURGEMEESTER IN WEESP Mr J. C. Bührmann. oud-adjudant van e Koningin, is Zaterdag als burgemees- ean Weesp geïnstalleerd. Vele leden de hofhouding waren aanwezig. Daders van moord op communist Lahaut zullen streng worden gestraft DE MOORD op de communistenleider, Julien Lahaut, heeft gelukkig in België geen verontrustende politieke gevolgen gehad, geen repre saille-daden uitgelokt. Gedurende het weekeinde ging het leven in België en ook in het bekken van Namen en Luik zijn gewone gang. Wel heeft het socialistische, algemeen Belgische vakverbond de regering gewaarschuwd, dat de moordenaars moeten worden opgespoord en gevonnist, terwijl aan fascistische methoden een einde moet komen. De Belgische regering heeft de daad volkomen veroordeeld, en justitie en po litie doen hun uiterste best, om in deze zaak spoedig klaarheid te brengen. Te Luik en omgeving werd nauwkeurig oog gehouden op verdachte personen en zo ook werd een man gearresteerd, die in het bezit van een revolver bleek te zyn, wapen echter van kleiner kaliber dan dat, waarmede Lahaut werd ver moord. De politie heeft het signalement der beide daders bekendgemaakt, wier leeftyd ligt tussen 30 en 35 jaar. Tot op heden heeft de proteststaking i het kolen- en staalbekken te Seraing zich niet uitgebreid. Vandaag zou het slachtoffer begraven worden. In Italië zullen de geestverwanten der Belgische communisten de arbeid vandaag een half uur neerleggen, terwijl in het gehele land trams en bussen vijf minuten zullen stilstaan. Terecht merkt het katholieke blad La Libre Belgique op, dat de aanslag slechts gepleegd kan zijn door vijanden van België of door „onzinnigen". Maar... zij, die welbewust enkele weken geleden in België revolutionnaire methoden toe pasten, zijn eveneens schuldig. Nieuwe leiding der C.V.P.? Volgens Belgische bladen zou Baron •an der Straeten Waillet inderdaad be sloten zijn af te treden als voorzitter van de C.V.P. Dienaangaande gingen er ge- DAT een verpleegde in het zwakzin nigen-instituut te Heel (Limb.), die door zijn familie verwaarloosd werd. zijn bloedverwanten lelijk bij de neus nam. door te schrijven, dat hij overleden was zijn hele familie in stemmig zwart op de dag van de „begrafenis" in Heel arri veerde. DAT koning Faroek van Egypte in Deauville (Frankrijk) in een speelhuis vijftien millioen frank heeft gewonnen DAT bij Koeibysjef (Rusland) een gi gantische hydro-electrische centrale van twee millioen kilowatt wordt gebouwd, iie energie zal leveren aan Moskou. Sawatof en andere gebieden langs de [Wolga. DAT de Wolga gebruikt zal worden oor het irrigeren van een half millioen hectaren steppeland. DAT in het Tsavo-natuurreservaat in de Kenia-kolonie (Oost-Afrika) een grote vulkaanuitbarsting is geweest, die met heftige aardschokken gepaard ging DAT de heer en mevrouw Ben Carlin. die een maand geleden uit Halifax (N.- Schotland) zijn vertrokken met een am- phibie-jeep, de Azoren hebben bereikt en zij daarmee 2/3 van hun tocht hebben af gelegd. DAT in Kopenhagen een klein, elec- trisch apparaat is gedemonstreerd, dat de moeilijk te hanteren ijzeren long in sommige gevallen kan vervangen en deze nieuwe uitvinding door dokters een sensatie is genoemd. DAT John Fossett, de 26-jarige lucht acrobaat, die boven op een 14 meter hoge stalen mast in Brighton in staking was gegaan, omdat de directie hem niet wilde ontslaan, na 37 uur en 10 minuten naar beneden is gekomen, nadat zijn eisen waren ingewilligd. ruchten. Misschien zal De Vleeschauwer candidaat worden gesteld voor deze functie. De Koninklijke Prins zal voor de ste maal, sedert 11 Augustus, in het openbaar optreden. Op 23 Augustus woont hij namelijk de Europese athletiek- kampioenschappen in het Heysel-stadion b«. Ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag der uitroeping van de republiek Indonesia wordt een speciale serie post zegels van drie waarden uitgegeven. Tijdens het Koninklijk bezoek aan Zeeland stelde de Koningin zich i van Gent er daadwerkelijk van op de hoogte, dat de producten van de spiegel- glasfabriek van goede kwaliteit zijn MINISTER-PRESIDENT VOOR DE RADIO: Stakets zagen de tak ai, waarop zij zeli moeten zitten" OF DE WILDE STAKINGEN een grote omvang aannemen of niet, of zij lang duren of kort, zal op de gedragslijn van de regering geen invloed uitoefenen. Noch met de E.V.C., noch met de „comité's van actie", waar achter zij zich verschuilt, zal worden onderhandeld. De regering zal doen wat zij kan, om de schade, die de stakingen ons economisch leven toebren gen, te beperken. Aldus minister-president dr W. Drees Zaterdagavond voor de radio. De stakers zagen de tak of. waarop zy zelf moeten zitten, zei dir Drees. Blijft het bouwen in Amsterdam stagneren, dan zal het materiaal en het geld voor de woningbouw aan andere plaatsen worden toegewezei?. Voorzover het volstrekt noodzakelijk is, dat bepaalde werkzaam heden worden verricht, zal de regering zorgen, dat het ook gebeurt. Zij ver trouwt echter dat velen, als zij zich rus tig bezinnen, spoedig de arbeid zullen hervatten. De bonafide vakorganisaties hebben zich in beheerste kracht een invloed ver worven, die ver uitgaat boven hetgeen vroeger door toen onvermijdelijke vor men van strijd kon worden bereikt. De EVC kiest echter voor de stakingen een ogenblik, waarop de normale vakver enigingen met werkgevers en overheid spreken over verbeteringen. Het *si tracht de EVC dan als het hare voi stellen. De „actie-comités" handelen voorschriften van de communistische De spanning tussen lonen en prijzen is de laatste tijd toegenomen, even als die tussen lonen en winsten, waar van de grootte soms terecht aanstoot geeft. Het verlagen van de pryzen is Ijzerbedevaart van 50.000 Vlamingen De tegenstelling Vlaanderen Wallonië nog in het geding Ongeveer 50.000 Vlamingen hebben gisteren deelgenomen aan de 23ste Ijzer bedevaart. een tocht naar het IJzermonu ment te Diksmuide, dat ter nagedachte- an de. in dit gebied tijdens de ereldoorlog gevallen soldaten, opgericht. Hoewel kalm verlopend, ont aardde de bijeenkomst in een krachtige •betoging voor de zelfstandigheid voor Vlaanderen, dat zich door de recente ge beurtenissen rond de Belgische troon, neer wil afwenden van Wallonië en nu naar werkelijke afscheiding streeft. De voorzitter van het Verbond van Vlaamse oud-strijders, dr Rombouts. hield een rede, waarin hy als antwoord op de Waalse leuze „Wy moeten Wallonië scheiden van het land van verraders" voorstelde: „Wij moeten Vlaanderen scheiden van het land der moordenaars het ondergronds verzet". Na de aan hankelijkheid der Vlamingen aan het Belgische Koninklijk Huis te hebben be tuigd, waarvan Koning Leopold als eer ste vorst Vlaanderen heeft begrepen, riep prof. Franse, de leider van het bede vaart-comité, die hierna sprak, de Vlamingen op, zich te organiseren in „een enkel Vlaams Christelijk verdedi gingslichaam, een Vlaamse volksbond". Met betrekking tot de landsverdediging zeide hij, dat met nog meer klem i p.v. Vlaamse regimenten, thans Vlaamse brigades gevraagd moeten worden- De plechtigheid werd besloten met het zin gen van de „Vlaamse Leeuw." Sommigen hieven „Het Wilhelmus" aan, doch dit werd door de luidsprekers overstemd. Het Marshall-plan van Labour De Britse Labourparty heeft een „wereldplan voor wederzijdse hulp" voor gesteld, om in 1952 het plan-Marshall te kunnen voortzetten. Dit voorstel was vervat in een nieuwe Labourverklaring. Dit nieuws zal in October a.s. op het jaarcongres van de socialistische partij besproken worden. Heit doel zou zijn zo wel ontwikkelde als onontwikkelde lan den economisch te versterken. Evenals in het Marshall-plan wordt gepleit voor "-J-ge werkgelegenheid, verhoogde :tie en ruimere export. Geen enveloppen? Dan ook geen stemmingl Aibeideis in Zaandam en Dordrecht niet solidair "yERSCHEIDENE HAVENARBEIDERS zijn vandaag in Rotterdam weer asm de slag gegaan. Ze zijn vermoedelijk tot andere gedachten gebracht door de radio-boodschap van dr Drees (zie elders in dit nummer)de maat regelen van de werkgevers en een dringend beroep van burgemeester Oud. Deze verzekerde, dat de politie de nodige maatregelen heeft voorbereid, om werkwilligen en hun gezinnen te beschermen. De Zaandamse en Dordtse havenarbeiders besloten, niet te gaan staken. Ook het feit. dat de strijdkassen rode E.V.C. en de O.V.B. niet te best voorzien blyken te zijn, maakt indruk op de stakers. De E.V.C. deelde Zaterdag een manifest mee, dat zij niets kon u betalen. Alleen zij, die al vóór de staking lid waren, kregen negen gulden. Vier weken geleden waren 293 Rotterdamse havenarbeiders bij deze organisatie gesloten. Op twee vergaderingen in Odeon zei het bestuur, te hebben besloten, tot het bitte re einde door te staken. De mening van de aanwezigen werd niet gevraagd. Velen liepen weg, eer de vergadering was afge lopen. Het O.V.B. begon Zaterdag met het uitbetalen van 18 per week aan de sta kers. Deze uitkering zal niet lang ge handhaafd kunnen Worden, daar de hang van de organisatie tot 2.000 m; opgelopen. Tevergeefs heeft het actiecomité, dat de Amsterdamse havenstaking leidt, ge probeerd arbeiders van de vemen en ex- peditiebedryven te bewegen, het werk neer te leggen. Op een vergadering in De brakke Grond werd Zaterdagmiddag voorgesteld, hedenmorgen in staking te gaan. Toen de vergadering verzocht werd, met handopsteken te beslissen, ging men hier niet mee accoord. Men wilde een schriftelijke stemming. Omdat er echter geen papier en enveloppen waren, be sloot men, het werk gewoon voort te Op het Scheveningse strand gaf de Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij Zaterdag een de monstratie. Een helicoptère nam hieraan deel met de „redding" van enige schipbreukelingen. Extra-trein naar Bremen Dè Duitse havens profiteren in middels van de Nederlandse stakin gen. De havenautoriteiten van Bre men deelden mee, dat de haven vol is. In grote haast wordt gelost en ge laden, zelfs op Zondag. De haven arbeiders werken in drie ploegen. Gisteravond arriveerde in Bremen een extra trein uit Rotterdam met 150 passagiers voor de Noordam, die naar New York gaat. De export van bloen^jollen ligt gedeel telijk stil. De bollen mogen niet te lang in kisten zitten, daar ze anders gaan broeien en uitlopen. Vandaag vertrok nog een belangrijke party uit Vlissingen en 40 wagons zijn gecharterd voor het vervoer van een zending naar Bremen. Als regel moeten de bollen eind Augustus begin September op de plaats van bestemming De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K AB., spreekt morgenavond om 5 over acht voor de K.R.O. over „Com munistische terreur of gezond ver stand." „De door de Kremlin-trawanten en E.V.C.-ers uitgelokte stakingen zijn een, schande voor Amsterdam en Rotter dam en voor de regering, die niet in staat blijkt, de rechten van de volks gemeenschap te beschermen", zei de heer De Bruijn gisteren op een vergadering in Den Bosch. De onderhandelingen tussen de directie van de Ned. Buurtspoorweg My en de bedrijfsunie vervoer over de nieuwe C.A.O. worden voortgezet. Grote staking begonnen op ondernemingen Op bevel van de communistische vak vereniging Sarboepri is de reeds aange kondigde staking van 750 000 arbeiders op de ondernemingen van Java begon- Men verwacht, dat het cijfer tot 850.000 zal stygen. Voorzover te Djakarta was na te gaan. werd Zondag op vrijwel alle onderne mingen van Java gestaakt, en men ver wacht, dat de staking naar andere eilan den zal overslaan. Engels geleerde zag meer in Hongarije Meestal gebeurt het omgekeerde zoekt iemand van achter het yzeren gor dijn zyn heil in het Westen. Niet z Engelse deskundige op het gebied kosmische stralen, professor Lajos Ja- nossy. Naar thans bekend wordt ge maakt, is hy op 11 Augustus met zijn en vier kinderen per vliegtuig Boedapest vertrokken, waar, zoals in collega's medeelde, een ryk ge meubileerde villa voor hem gereed staan. Kort voor zijn vertrek vertelde de geleerde communist te zijn. Vierling geboren in Australië In Bellingen in Australië heeft de 29-j. Engelse oorlogsbruid Betty Sara het le ven geschonken aan een vierling, be staande uit twee meisjes en twee jongens. Tussen de geboorte van het eerste en het laatste kind lag een tyd van 50 uur en 33 minuten. Arabische landen erkennen rood-China niet De secretaris-generaal der Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft bekend ge maakt, dat de Arabische landen by hun besluit blijven om het communistische China niet te erkennen. de beste oplossing. Voorzover dit niet mogelyk blykt, mede i.v.m. de we reldmarkt, wordt loonsverhoging overwogen. Dit zal ook voortaan ge beuren langs de weg, die tot nu toe ls gevolgd, aldus dr Drees. Prijzen voor slagzinnen van Rode Kruis Voor de slagzinprijsvraag van het Ned. Rode Kruis zyn de vyf hoofdpryzen toe gekend aan: A. M. Julianus. Linnaeusparkweg 64 II Amsterdam: Morris Minor-auto ter waar de van f 4895 met verzekering van alle risico's voor 1 jaar; A. v. Winden, Denne- laan 11. Rotterdam: retourbiljet Rotter damNew York met verblijf van vyf dagen in New York; Bob de Die. Ver damstraat 44, Leiden, grote electrische koelkast; A.- Nijholt, N. N. Home 7, Sneek: vlucht AmsterdamRome v.v. voor twee personen; M. Groenewold jr, Kloosterstraat 2, Groningen: passage als emigrant naar Canada. Aan 450 inzenders is een kleine prys tbegekend. Nw.-Guinea-conlerentie in September Australië waarschuwt Soekamo opnieuw Ass- Press verneemt uit goed-inge- Iichte bron in Den Haag. dat de Neder landsIndonesische ministersconferen tie over Nieuw-Guinea eind September zal worden gehouden Men verwacht, dat voor die tijd Nederland en Australië over dit onderwerp van gedachten zullen wisselen. Van belang hiervoor zal het bezoek van de Australische minister Spender aan Nederland zyn. Tevens heeft de Australische premier Menzies te Auckland in Nieuw-Guinea op de thuisreis van Japan verklaard, dat elke regeling betreffende Nederlands Nieuw-Guinea een levensbelang is voor Australië. Hij zeide dit naar aanleiding van de rede die Soekarno onlangs ge houden heëft en wees er op, dat Austra lië zyn standpunt duidelyk aan Indonesië heeft kenbaar gemaakt Sartono parlementsvoorzitter der republiek Mr Sartono, voorzitter van de PNI en parlementsvoorzitter van de RIS, is tot voorzitter van het parlement der re publiek Indonesia gekozen. Westerling naar België? Volgens autoriteiten te Singapore wordt kapitein Westerling morgen uitge wezen en de advocaten van Westerling bevestigen dit Hy is in het bezit van een Neder lands paspoort me' een visum voor Bel gië en Spanje. Men verwacht dat hy naar België zal gaan. Gewapende rechercheurs zullen hem te Singapore naar het vliegveld brengen tij zal vry man zijn. zodra het vlieg tuig opstijgt. De politie treft voorzorgen tegen betogingen op het vliegveld. Zijn plannen zyn onbekend, doch hij heeft grote aanbiedingen gekregen van Holly wood en van enkele Londense bladen. Industrieel W. B. Smit overleden Grondlegger van de electro technische industrie Zondagmiddag overleed op 89-jarlge Ieeftyd de heer W. B. Smit. oprichter van de N.V. Electro Technische Industrie A. Pot. op 1 November 1882 "onder "dè firmanaam VV. Smit en Co een fabriek op met als doel het fabriceren van mate riaal voor electrische verlichting. De dynamobouw werd direct ter hand geno men en op een in 1SS3 gehouden interna tionale tentoonstelling te Amsterdam werd voor een ingebrachte dynamo de gouden medaille verworven. De electri- sohe verlichting was in die tyd nog on bekend, doch de pas opgerichtte firma maakte de eerste booglampinstallaties. KH v^'ïttie^am V00r het eerst toegepast by hotel Koomans ln 1883. In 1932 werd hem de bronzen plaquette „De Groot" toegekend, als grondlegger van de elec- tro-technische industrie in Nederland. Grote overstroming in India Door overstroming van de Ganges en andere rivieren zyn meer dan 400 dor pen m India blank komen te staan. In Assam wordt een gebied, waar 300.000 mensen wonen, door het water bedreigd. Achtste juwelendiefstal in Frankrijk binnen twee weken Voor de achtste maal binnen twee stal F£a!^riJk Juwelendief stal gepleegd. Gisteren werd een arts in lce voor 2 millioen francs de dupe WEERBERICHT Kans op onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meer bewolking en enkele plaatselyke regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind. overwegend uit Zuidelijke richtingen. Voornamelyk in het Westen van het land iets minder warm. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN DL4AN Dinsdag: zon 5.34—19.51 uur. Maan: 17.19-23.37 uur. 27 Aug. V..M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1