Jlieutuc geihsctfe GTourant Roden doorgebroken bij Taegoe, waar de eerste granaten vallen Alarmkreet van McArthur snel meer troepen te zenden Wereldvakbond opgeroepen tot solidariteit Veiligheidsraad verknoeit zijn tijd met gepraat Wist U VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1955 BUREAUX: Uogewoerd 103 Dir. ei) redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN11ËN: i U.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8200 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatessticli H «ngn bert in Ugfteospott* Zeepkisten met motoren op Jaarbeurs Evacuatie naai Zuidelijker Korea De communistische Noord-Koreaanse troepen zijn de Naktong-rivier over gestoken, hebben de sterke linie ten Noorden van Taegoe doorbroken en bedreigen ernstig de uiterst belangrijke verbindingsweg Taegoe naar de havenstad Poesan. Het geschut der Roden staat dicht bij Taegoe, waar reeds de eerste granaten gevallen zijn. Het betreit hier een. doorbraak ran ruim 2 km in het Zuid-Koreaanse front. De Zuid-Koreaanse regering wordt verplaatst naar Poesan en de burgerbevolking moet Taegoe ver laten. Het bevel heeft betrekking op meer dan 100.000 inwoners. De Amerikaanse mariniers zijn naar de Zuidelijke Naktong-sector overge bracht en strijden met de 24ste Amerik. divisie tegen het bruggenhoofd Tsjangjong. Ook bij Koenwi is de toestand alarmerend. McArthur geeft noodseinen 1 Uit het feit, dat er rekening mede ge houden wordt Taegoe prijs te geven, valt concluderen, dat de situatie ernstig is. Er wordt nu hevig gevochten op nog geen 20 K M. afstand ten Noorden van Taegoe. Duizenden mensen, die in allerijl hun be zittingen bijeen hebben gepakt, bevolken de wegen in Zuidelijke richting, omdat de druk der Noordelijke divisies met het uur toeneemt. De, tussen Waegwan en het reeds genoemde Koenwi verzamelde, com munistische troepen, doen aanval op aan val. Het spreekt vanzelf, dat de Ameri kanen zich tot het uiterste inspannen om Westerling komt toch vrij Het gouvernement van Singapore heeft gisteren medegedeeld, dat het Wester ling zal uitwijzen, doch maakte niet be kend, naar welk land. Ass. Press meldt nog, dat Westerling in een Brits vliegtuig naar elders wordt gebracht. Men weet nog niet wanneer. Hu zal niet in Singapore vrijgelaten worden. De republiek Indonesia heeft geen be roep aangetekend tegen het vonnis in take Westerling. Prins reikte dr Kersten onderscheiding uit Deelnemers strafrechtcongres door vorstelijk paar ontvangen Het is moeilijk, woorden te vinden om te danken voor alles, wat u voor Ne derland hebt gedaan, zei Prins Bernhard gistermiddag op het paleis Soestdijk te gen dr Felix Kersten. De vroegere mas seur van Heinrich Himmler, de Reichs- führer der Duitse S.S., ontving uit han- n van de Prins het Grootofficierskruis de orde van Oranje-Nassau. De Prins sprak ruim een half uur met dr Kersten, die zich zoals men weet volgend jaar de finitief in Den Haag zal vestigen. De deelnemers aan het twaalfde inter nationale strafrecht- en gevangeniscon- in Den Haag werden gistermiddag door de Koningin en de Prins ontvangen, eneens op Soestdijk. Het bezoek zou n uur duren, maar er ontwikkelde zich 'n levendige gedachtenwisseling tus- n het vorstelijk paar en de congres sisten, dat het gezelschap meer dan een uur bleef. In de paleistuin onderhield de Koningin zich met afgevaardigden vrijwel alle landen. De Prins verrast Portugese gedelegeerde, prof. Jose dos Santos, door hem in zijn eigen taal te antwoorden. Minder salaris wegens genot van overzees pensioen? Sommige Kamerleden willen dit voor de rechterlijke macht Wordt bij de bezoldiging van de rech terlijke ambtenaren ook rekening gehou- let de tijd doorgebracht in een be zoldigde rechterlijke betrekking in Indo- of de West? Deze vraag wordt door ige Eerste Kamerleden gesteld in het voorlopig verslag over het betreffen- wetsontwerp. Voorts vragen zij, of het mogelijk is, een korting in te voeren op de salarissen van hen, die een over zees pensioen genieten en of het juist dat geschikte krachten niet zijn be noemd, daar de wet thans deze korting niet toelaat. Piet Hein begon zijn wereldreis Dewereldreis van de torpedobootjager Piet Hein is gisteren in Rotterdam begon nen. Vice-admiraal J. J. J. L. Willinge kwam de opvarenden een goede reis wen- Communistische betoging in West- Duitsland verboden Het gemeentebestuur van Dortmund heeft de grote bijeenkomst die leden de communistische Vrije Duitse Jeugd op 11 October wilden houden, verboden. Republiek Indonesia op oude centrum I In een boodschap ter herdenking van de uitroeping der republiek Indonesia op 17 Augustus 1945 heeft Hatta verklaard, I dat na jaren van strijd de republiek op haar oude centrum, Djakarta, is terug gekeerd. Soekarno verklaarde nog in zijn logsrede voor 200-000 mensen te Djakar ta, dat de nieuwe grondwet der repu bliek Nieuw-Guinea tot het Indonesisch grondgebied rekent. Terwijl Soekarno Nederland de schuld gaf van de actie-Westerling, de opstand van Azis en op Ambon, hield Palar i New York een toespraak waarin h zeide, dat de Nederlanders na de souvi reiniteitsoverdracht een politiek van oj rechte samenwerking gevoerd hadden De Amerikaanse senaat nam eenstem mig een resolutie aan, om Soekarno te complimenteren ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag. het gat te stoppen en zo slaagden zij erin heuvel, drie K.M. ten N.O. van Waeg- i te heroveren. Ook zou de Zuid- Koreaanse eerste divisie, die een kilo- r terrein verloren had, weer de helft hebben teruggewonnen. Maar wat heeft dit alles te betekenen, bij een rode door braak op zo grote schaal, waardoor Mc Arthur terecht een alarmkreet doet ho rn. Van belang achten wij de verklarin- ;n van Noord-Koreaanse krijgsgevange- en, als zou aan elk regiment der Roden ;n Russisch officier zijn toegevoegd. Bij herhaling wordt melding gemaakt an oorlogsmisdaden. Volgens Ass. Press, werden 32 Amerikaanse gevangenen ten Westen van Waegwan, met hun handen op hun rug gebonden, door de communis ten dood geschoten. Vijf gevangenen slaagden er echter in, aan het bloedbad te ontsnappen en één hunner kon een Noord-Koreaans officier aanwijzen, als degene, die het bevel tot het neerschieten had gegeven. De officier zal waarschijn- In Rotterdam liggen 130 schepen op arbeiders te wachten HET GAAT HARD TEGEN HARD. hij de stakingen in Amsterdam en Rotterdam. Het ziet er niet naar uit, dat het conflict spoedig opgelost zal zijn. De communistische stakingskoorts is even besmettelijk als rode hond. Het Amsterdamse trampersoneel dreigt morgen het werk neer te leggen. Rotterdamse E.V.C.-ers hebben zich laten ontvallen, dat zij ook op een zeeliedenstaking aansturen. De E.V.C. heeft het (communistisch) Wereldvakverbond opgeroepen tot solidariteit. lijk als „eerste oorlogsmisdadiger' 'in Ko rea terecht moeten staan. Een fanatieke vijand Gisteren maakten wij reeds melding Van de pessimistische toon, vervat in het tweede rapport van McArthur aan de Veiligheidsraad. De generaal heeft de Ver. Naties dringend verzocht, zo snel mogelijk landstrijdkrachten naar Korea te zenden. Zonder uitstel dienen de lan den der V.N. de Amerikaanse landstrijd krachten in Korea te versterken. Wil men deze oorlog spoedig tot een succesvol einde brengen, dan zullen de V.N.-landen snel handelend moeten optreden. Momenteel zijn er nog geen andere landstrijdkrachten dan Amerikaanse In Korea aangekomen. Hoewel de Amerika nen in de lucht strategisch belangrijke operaties uitvoeren, geven toch blijkbaar de grondgevechten de doorslag. In het rapport van McArthur wordt ge constateerd, dat de vasthoudendheid en de moed der. sterk in de minderheid zijnde, Amerikaanse troepen wedijveren met het fanatisme van een goed uitge ruste vijand. Al heeft de operatie op Ko rea het karakter aangenomen van een grote campagne, waarin de troepen der Ver. Naties zich bewonderenswaardig ge dragen. zonder directe, flinke steun, kan McArthur het niet houden. Pohang heroverd Nadat wij bovenstaande geschreven hadden, namen wij kennis van een be richt van A.F.P., dat de Zuid-Koreaanse troepen een succes hebben geboekt, want zjj zijn de stad Pohang, aan de Oostkust, die reeds verscheidene malen van bezet ter is verwisseld, binnengerukt. Volgens het betrouwbare communiqué van McArthur, wordt de hoofdweg van Poesan naar Taegoe, die het hart van de Zuid-Koreaanse verbindingslijnen vormt, inderdaad op drie punten zéér ernstig be dreigd. Tussen Waegwan en Koenwi, waar de doorbraak het meest dreigend is, vinden nog steeds hevige gevechten plaats. Dit is dus een bevestiging, van hetgeen wij reeds over de toestand aan het front hadden vermeld. Staking besmettelijk als rode hond een vergadering van rond 3000 sta kers uit de haven, de bouwvakken en de gemeentelijke stratenmakerij in de Apoi- lo-hal deelde de communist Blokzijl mee. dat de E.V.C. het wereldvakverbond heeft verzocht, schepen die lading voor Neder landse havens in het buitenland willen lossen, te boycotten. De Franse delegatie zou reeds beloofd hebben deze maatregel te nemen- Morgen zal de E.V.C- financiële uitkeringen uit de strijdkas gaan doen en in de loop van de volgende week krjjgen aljf stakers gratis brood, boter en groen- Op twee spoedvergaderingen, die van nacht worden gehouden, zal de Bond van Ned- Overheidspersoneel (aangesloten b(j de E.V.C.) waarschijnlijk voor de tram het stakingsparool „Houdt de wagens binnen" uitgeven. Gisteren meldden we. dat een conflict vermoedelijk was voor komen. maar het blijkt, dat handlangers van de E.V.C. de stemming in remises en wachthuizen hebben gepeild. De drie be trouwbare organisaties zetten zich schrap tegen dwang en ophitsing. Stakers overtroefd tegen het gebruik van soldaten. De mees te schepen hebben koelruimten, zodat er nog geen bederf van de lading dreigt. De extra verloven van de Rotterdamse politie zijn ingetrokken, maar hei is op vallend rustig in de stad. Een stakers bureau aan de Hillelaan is ontruimd, omdat in dit lokaliteit ook drank werd verkocht. Arbeiders van de Zuidholland se eilanden werkten gisteren op som mige schepen. Bij de HollandAmerika- lijn weigerden de bazen, hen aan het Havenarbeiders in Dordrecht hebben gisteren besloten geen schepen te lossen, die i.v.m. de staking te Rotterdam naar Dordt opvaren. Vanmorgen ?tfn de Rotterdamse sta kers door de politie uit hun bureau aan het Heemraadsplein en daarna uit een pand aan de Jozef Israëlslaan gezet. Thans zitten zij aan de Busken Huët- straat. In het dagelijkse communiqué van de stakingsleider wordt de politie ervan beschuldigd, het grondwettelijk stakingsrecht te hebben geschonden. Met de gummistok zijn 1500 personen, meest opgeschoten jongens, gisteravond Voor de bouwvakken is in Amster- j uiteengedreven, op de Maashaven en in dam een actiecomité opgericht. Dit de ï*aul Krugerstraat. Zeven honderd De Sjah van Peizië ontmoet zijn stam hoofden Nu het land. van de Sjah van Perzië onder een stormloop van Russische radio-propaganda lipt en het ernstig onder communistische druk staat, maakt de 30-jarige vorst een good-will reis door Per zië, waarbij hij ook een bezoek bracht aan de stamhoofden der Koerden. In '46 riepen de Koerden een zelfstandige republiek uit, doch de opstand werd gebroken door de Perzische troepen. Op deze reis tracht de Sjah de eenheid van zijn volk tegenover de rode infiltratie te behouden. Blue Boy zette stranding op touw Het Nederlandse motorschip Blue Boy (een omgebouwd legerlandingsvaartuig van 297 ton) heeft gisteravond bij Run- ton in Norfolk (Engeland) aan de grond gezeten. Een reddingsboot vond een menigte vacantiegangers, _die vrolijk op het strand rondliepen, van de 150 passagiers zei: „Het schip werd met opzet op 't strand gezet, omdat wij de omgeving wilden bekijken' Blue Boy, die tussen Maassluis en Boston vracht vervoert, had ditmaal gangers meegenomen. Het schip eigen kracht vlot gekomen. keer niet van onruststokers, van bonafide werkgevers- en werk- nemersorangisaties. Met ingang van Maandag worden enige bouwwerken, die thans stil liggen, opengesteld, uitsluitend voor leden van de „sa menwerkende bonden. Wie er het bijltje bij neergelegd heeft, wordt vóór Maandag niet toegelaten. De arbeiders, die hebben doorgewerkt, blijven aan de arbeid. De toestand in de haven is rustig. De K.N.S.M. en de Mij Nederland werken ongehinderd en de lijndiensten worden normaal uitgevoerd. Ongeveer 500 ge dwongen stakers krijgen van de Unie bonden een uitkering. De stakende Amsterdamse havenarbei ders zijn vanmorgen door de scheep vaartvereniging Noord gewaarschuwd, dat de werkgevers zich houden aan de bestaande arbeidsvoorwaarden, ook al zal een langdurig conflict het gevolg zijn. E.V.C.-kas spoedig leeg? Ook in Rotterdam gaan de molestkas- sen voor de werkwillige Uniebonders open. Op een vergadering van de Unie bonden werd gezegd, dat de regering streeft naar prijsverlaging in plaats van loonsverhoging. De E.V.C. staat er financieel niet best voor. Zij betaalt de stakers slechts f20 en men wendt zich dan ook liever tot het O.V.B., dat de staking eveneens steunt. In een verklaring van de E.V.C. wordt men opgeroepen, tien pet van het salaris af te staan voor de stakers. De staking streeft volgens de verklaring geen politieke doeleinden na, maar een regel verder wordt geschermd met schimpende woorden als „oorlogsvoor bereidingen". Ongeveer 130 schepen liggen in de Rotterdamse havens te wachten om ge lost te worden. Ook op de Nieuwe Wa terweg zjjn er voor anker gegaan. De regering is nog geenszins van plan, mi litairen in te schakelen. De E.V.C. ver klaarde echter, dat haar oproep tot in ternationale solidariteit een tegenzet is stakers, die per fiets werkwilligen ten te bezoeken, zijn met zachte hand erspreid. Acht agenten joegen 500 lieuwsgierigen, die getuige waren van en twistgesprek tussen een staker en en werkgever uiteen. Op de Wilhelminakade vielen rake klappen, toen 30 personen poogden een agent in te sluiten. MOTORRIJDER GEDOOD ONDER VRACHTAUTO De motorrijder J. A. van Zeist uit Die- men is gistermiddag bij Duivendrecht onder een vrachtauto geraakt en overle den. Hij wilde passeren, toen de wagen juist moest uitwijken voor een trailer. HANDELSVERDARG MET ISRAëL Nederland en Israël hebben te Tel Aviv een handelsverdrag getekend, aldus Ass. Press, ter waarde van 5,6 min dollar. Drie boerderijen met gehele oogst afgebrand De ouderwetse dubbele boerderij van de families Toonen en Verpoort te Neer bosch by Nijmegen is gistermiddag tot de grond toe afgebrand. Achttien varkens en een zeug met dertien biggen kwamen de vlammen om. Ook de grote met Mohammedaan onthult de achtergrond van Bertha's huwelijk Zij staat onder pressie van aantal verdachte lieden DAT DE SYMPATHIE voor de beproefde familie Hertogh nog geenszins is verminderd, blijkt duidelijk uit de talrijke brieven die iedere dag opnieuw bij het comité „Bertha Hertogh" te Bergen op Zoom binnen komen. Echter niet alleen brieven, waarin landgenoten hun grote veront waardiging over de schandelijke gang van zaken te Singapore uiten ei soms op daadwerkelijke wijze hulp bieden, ook ettelijke brieven van bui tenlanders waaronder zeer invloedrijke personen die op dezelfde wijze reageren, werden ontvangen. Hierbij is er een van een Mohammedaan uit Singapore, en deze belicht enige, tot nu toe onbekende aspecten van de kwestie, waardoor de mentaliteit en de handelswijze van Aminah en haar raadgevers openlijk aan de kaak worden gesteld. |Hill-home, hebben Majid .Mansoor Nadat deze Mohammedaan »f van zijn brief heeft geconstateerd,!Aminah alles in het werk gesteld dat hetgeen er in de kranten over deze Bertha te intimideren. Zij vertelden haar aangelegenheid is verschenen, merendeels! tal van leugens en bevalen haar om haar humbug is, tekent hij M. A. Majid (bü wie Bertha en haar „echtgenoot" thans verblijven) als een doortrapt en verre van scrupuleus mens. Zijn rechterhand bij het beramen van zijn plannen is Mo hammed Sheriff, de penningmeester van de Muslim Welfare Association. Deze Majid en Sheriff hebben het huwelijk Bertha uitgedacht: Mansoor Adabi Bertha trouwen, omdat hij een on derdanig volgeling van mr Majid is ge- ouders te vergeten en alleen denken, dat zij Mohammedaanse was dwongen haar. de brief welke zij haar ouders had ontvangen, niet te antwoorden. Zij presten haar voorts, haar advocaten te doen weten, dat zij niet naar haar ouders terug wilde. Majid Aminah, die haar geschenken brachten, vertelden haar onophoudelijk, dat haar ouders zeer wreed voor haar zouden zijn. Bij al hun bezoeken schreven Aminah. Majid en Mansoor Adabi Bertha precies Winst in zicht voor, wat zij moest zeggen, doen en Enkele maanden geleden wist Majid «Wh™"- Immers op hMr leeftijd kon niets af van het beïtaan van Aminah. Benha n'etjnders a'in-daa een hulpeloos noch van dat van Bertna Hertogh. Ami nah heeft nimmer de hulp van mr Majid i- "j" i ingeroepen. Deze heeft zich zelf tot p V„)HV. rfh Va" Aminah gewend omdat hij „persoonlijke" aal. I, n a "ÏS I winst in het geval Bertha Hertogh zag. S l.f a d ïerloren- ^lleen he,t Hij heeft toen Aminah. voorgesteld, dat t u1-!6 Sn fi6 var*e!"ls werden gereo. Bertha met Mansoor in het huwelijk zou In beide gevallen werd de gehele oogst I treden, wanneer hij zou hebben gezorgd, een prooi der vlammen en dekt verzeke-1 dal zü bij Aminah bleef. T%" Van het ogenblik af. dat hun werd toe- I gestaan, Bertha te bezoeken in het York ring gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Korea te Lake Success Malik weet de heren met geheime zittingen aan het Russische lijntje te houden T~\E VEILIGHEIDSRAAD te Lake Success is nog steeds geen stap verder. Wederom werd er geen overeenstemming bereikt over de toelating van de afgevaardigde van Zuid-Korea tot de beraadslagingen over het con flict Onverwacht gaf de Rus Malik het sein, in geheime zitting de koppen bij elkaar te steken, maar het resultaat was als altijd: veel Russisch ge schreeuw en weinig wol. Malik wist van tevoren, dat de Veiligheidsraad niets voor zijn plannetje voelde, om naast een vertegenwoordiger van Zuid- Korea ook een Noord-Koreaanse communist tot de besprekingen toe te laten. Na de bijeenkomst met gesloten deuren, had de openbare zitting van de Veiligheidsraad plaats. De Amerikaanse afgevaardigde. Austin, heeft de Sowjet-Unie aansprakelijk ge steld voor het feit, dat de vereniging van Korea tot een vrije en onafhankelijke natie, niet werd bereikt. En dat is juist het doel. waarnaar de Ver. Naties streven. Hij- deed nogmaals een dringend DAT president Peron van Argentinië, teneinde de Argentijnse schrijvers, com ponisten en schilders te helpen, alle bui tenlandse films, boeken, muziekstukken, kunstwerken, gramofoonplaten enz. heeft belast met 50% van de verkoopprij: DAT John Forsett, een jeugdige i baat in Brighton (Engeland) als gevolg van een meningsverschil met zijn werk gever een sitdown-staking is begonnen op een 14 meter hoge paal, terwijl zijn vrouw eten en een paraplu naar boven hijst. DAT aan 2500 Canterburianen is ver zocht, hun baard te laten staan in ver band met de middeleeuwse spelen in 1951. maar er reeds een protest-comité van vrouwen en verloofde meisjes is ge vormd. DAT een rotsblok bij Duivelspiek in Zuid-Afrika aan de rol ging en regelrecht op een huis aan daverde, doch gelukkig in zijn val gestuit werd door een wal en toen met een zacht tikje tegen de voor- I deur tot stilstand kwam. DAT de Italiaanse schrijver Curvio Malaparte van Capri is verjaagd, daar hij dit eiland in een van zijn werken „De verachtelijkste plaats op aarde" had ge noemd. DAT ir Laity in zijn dooie eentje een brug gebouwd heeft over de Eersterivier bij Stellenbosch (Zuid-Afrika). DAT de Duitse politie in Wuppertal met 20 vrachtwagens 40 ton communis tisch propaganda-materiaal in beslag heeft genomen, dat ongeoorloofd was in gevoerd uit de Russische zóne van Duits land. DAT de artsen te Santiago 24 uur in staking zijn gegaan uit sympathie met het verzoek van de Chileense nationale gezondheidsdiensten om betere arbeids voorwaarden. DAT voor de derde maal in een maand aan de Rivièra juwelen werden geroofd, thans van mevrouw d'Aranjo, voor een waarde van f 160.000. DAT in Oudtshoorn (Afrika) reeds twee biddagen om regen zijn gehouden. DAT Benjamin Franklin eens (verbit terd) heeft gezegd: „Een verhuizing staat gel(jk met een brand". beroep op de Russen om de Noord- Koreaanse troepen terug te trekken en mede te werken aan het herstel van de Een diplomatiek afwijzende houding werd aangenomen tegenover het voorstel van India, om een commissie uit de Vei ligheidsraad samen te stellen, teneinde alle voorstellen om de Koreaanse kwestie op te lossen, in behandeling te nemen. Immers, wat heeft dit alles voor zin, aan gezien de Ver. Naties zich reeds drie jaar lang met de Koreaanse kwestie hebben beziggehouden, maar de communisten nooit de „speciale commissie voor Korea" in hun gebied hebben willen toelaten Austin achtte het noodzakelijk vast ie houden aan het besluit van de Assemblée om algemene verkiezingen in geheel Korea te houden onder toezicht der Ver. Naties. Malik kon hierop slechts ant woorden, dat het volgens hem nodig wat; tegelijk Noord- v gevaardigden ov te horen. De Noor, Arne Sunde. noemde het Russische voorstel onoprecht en de Vei ligheidsraad behoeft thans niet op te treden als rechter, doch als politieman. Zonder een beslissing te nemen, werd de zitting tenslotte tot Dinsdag verdaagd. Een meisje van 2 jaar uit Amsterdam is in het volkstuincomplex Dijkzieht aan de Amstel in een sloot gevallen en ver dronken. erktuig. Meer dan 1500 dollars heeft Majid intussen ten koste gelegd proces, welk bedrag hij putte uit de kas van het zeeliedenfonds. Eerzucht Mr. Majid is president van de Muslim Welfare Association, van de Indo-Malay- Pakistani-Seamen's Union en van enige andere organisaties. Hij gebruikt Bertha' zaak om de sympathie en de bescherming vai^de Mohammedanen te verkrijgen om daardoor zijn politieke positie te v stevigen. Het is hem bekend, dat de z lieden en andere arbeiders zijn plant hebben doorzien en hem niet langer v trouwen. Om deze redenen overwegen de Mohammedanen, een afzonderlijke orga nisatie te stichten, wat Majid tracht t( verijdelen door de publieke'opinie vooi „Bloed is echter dikker dan water" zc eindigt de opmerkelijke brief uit Singa- In verband met de voorbereiding var het proces voor het federaal gerechtshof te Kuala Lumpur heeft het comité in middels verschillende stappen onderno- Comité Bertha Hertogh bereidt proces voor Het comité Bertha Hertogh heeft in verband met de voorbereiding van 1 proces voor het federale gerechtshof Kwalu Lumpur (Malakka) verscheidene stappen genomen. Elke dag ontvangt vele brieven uit binnen- en buitenland, o.a. van een Mohammedaan uit Singa pore. Het laatste Mr O. A. Gobius schrijft ons: Met verontwaardiging zullen velen, die i Nederland wonen en speciaal zij. die in het vroegere Nederlands-Indië als parti culier. in het leger, of in burgerlijke overheidsdiensten, het Binnenlands Be- uur bijvoorbeeld, hebben gewerkt, ken- is nemen van de verbijsterende plannen, elke op het ogenblik bestaan inzake het transporteren naar Java van Ambon ezen, oud-KNIL-soldaten uit Makassar elders uit de Indische Archipel. Als het juist is. dat deze soldaten thans de status van KL-soldaat bezitten, moet het toch mogelijk zijn voor deze dappere aanhangers van het Koninkrijk der Nederlanden, een waardiger slot van hun vroegere loopbaan te creëren, dan dat zij afgevoerd worden naar de zeer twijfelachtige toekomst, welke hun wacht bij verspreiding als ongewapende burgers verschillende kampen op het eiland Java. thans onder het bestuur van de RIS, zoals deze in de bladen is gemeld. Indien inderdaad deze KL-status op hen an toepassing is. moet voor deze oud- KNIL-soldaten toch ook de mogelijkheid bestaan zoals nu voor het KL in Neder land is opengesteld, dienst te nemen als vrijwilliger naar Korea. Dit zal voor velen en in het bijzonder voor de on- gehuwden, vermoedelijk een bijzonder welkome uitkomst zijn in hun moeilijk heden en anderzijds voor de Verenigde Naties een uiterst bruikbare aanvulling reserves, juist omdat deze dap pere Ambonnezen zo gewend zijn aan het klimaat en aan de wijze van oorlog voering in tropisch gebied. Mocht dit niet mogelijk wezen, dan staat ook. naar het ons voorkomt, een andere mogelijkheid open teneinde te voorkomen, dat deze mensen naar Java worden afgevoerd om daar aan him vij anden te worden overgeleverd en wel hen groepsgewijs naar Ambon of andere plaat hun keuze binnen de Indische Archipel te doen transporteren, een en ander overeenkomstig de betrekkelijke R.T.C.-bepalingen terzake. Mocht hiertegen bezwaar bestaan van de kant van de Nederlandse of RIS-rege- ring, dan dient er toch met nadruk op te worden gewezen, dat in de jaren 1946 en 47 de toenmalige Nederlands-Indische re gering aan haar bestuursambtenaren heeft opgedragen duizenden z.g. dips( displaced Indonesian persons) uit de gehele Indi sche Archipel ten Oosten van Java en uit gebieden ten Westen van Sumatra, naar hun geboortegrond (Java en Sumatra) terug te voeren. Uit Nieuw-Guinea. Oost-Indonesië en de Oostkust van Borneo zijn in de ge noemde periode ruim 40.000 dips op deze ar hun plaatsen van herkomst (Java en Sumatra) overgebracht en met uim 20.000 dips is dit het geval geweest lit Siam, Birma en Malakka. Het is nood zakelijk. dat deze feiten nog eens het Nederlandse publiek in herinnering wor den gebracht, omdat het in de genoemde jaren 1946 en '47 voor de toenmalige In- regering en haar overheidsorganen n deze- repatriëring hebben mede gewerkt. volkomen vast stond, dat het overgrote deel van deze dips tijdens de bezetting van de Indische Archipel door de Japanse legers, dienst had gedaan als heiho's, soekarela's enz., d.w.z. als hulp troepen van het Japanse leger. Als gevolg daarvan st-md het uiteraard ist. dat deze zelfde dips na hun repa triëring op Java en Sumatra, zoals zij ook zelf herhaaldelijk hebben verklaard, zich dadelijk zouden voegen bij de toen malige republiek Dink ja en wat daarmee lijn te stellen is. was dus aan geen twijfel onder hevig, dat deze mannen op grond van hun militaire oefening en kennis als T.N.T-soldaten zouden worden gebruikt, hetgeen ook onherroepelijk Is geschied. Met dit antecedent voor ogen moet het toch mogelijk zijn voor de ex-Ambonnese- KNIL-soldaten. waar ook in de Indische Archipel aanweaie. een oplossing van hun moeilijkheden te vinden ir. de geest zoals hierboven is gesuggereerd, en dat zij in geen geval ongewapend over Java of Su- atra worden verspreid. Dit is wellicht het laatste, dat Neder land voor deze trouwe oud-soldaten van het voormalige KNIL kan doen. Moge land zü" plicht ten deze begrijpen en omen. Ambon zal daarvoor eeuwig dankbaar zijn. Belgische graaf had nog meer wapens In het huis van graaf De Looz Cors- waren, die de vorige week vanaf de publieke tribune een rookbom in de Belgische Senaat wierp, heeft de Belgi sche politie gisteren een voorraad wa pens ontdekt. In afwachting van zijn proces verkeert de graaf, een Leopoldist van oude adellijke familie, in de gevan genis. Poolse diplomaten blijven liever in Amerika De Polen Zotowski, Rogozinski en Nizinski, resp. gevolmachtigd minister, ambassaderaad en tweede secretaris v#n de Poolse ambassade te Washington, heb ben de V.S. te kennen gegeven, niet meer naar hun land te willen terugkeren en om asyl gevraagd. Ex-maarschalk Graziani weer vrijgelaten Ex-maarschalk, Rodolfo Graziani, op perbevelhebber van Mussolini's leger, die door een militair tribunaal in Mei van dit jaar tot 19 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zal op grond van amnestie bepalingen op 29 Augustus worden vrij gelaten Gisteravond arriveerde op Schiphol de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer Waardenburg. Wuivend be groet de gouverneur zijn kennissen, die hem kwamen begroeten Er duiken weer valse honderdjes op Binnen een week tijds is b(j de Ned. "bank in Terneuzen reeds twee maal een vals bankbiljet van f 100 aangeboden. Het bleek dat de briefjes afkomstig waren van Belgen. De Belgische justitie is thans bij het onderzoek betrokken. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt i hier en daar enkele buien, afgewisseld door op klaringen. Matige, af en toe vru krachtige wind. hoofd- :akelijk tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 529—19.57 uuf; maan 13.03—21.45 uur. 20 Aug. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1