Jlieuuie £eiitsd)e (Courant Negen duizend militairen van 1949-11 1 October weer in uniform Extra tegenvaller voor hen, die in April niet afzwaaiden Bij werkwilligen in Rotterdam ruiten ingegooid Wist U Hoofdmacht van de Amerikanen tijdelijk teruggetrokken Het Britse parlement komt niet vóór 12 September bijeen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 19SI BUREAUX: 'llogeWoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ËNr 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DÏEMER CHRlSTElhs-NATIONAAL DAGBLAD Voor leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 8199 HUISBAAS PASTE PEPERKUUR TOE „Staaivasucfc ls Qfitftfmn mga bert in Ugfteaspaet" Internationale toestand dringt (Van een onzer verslaggevers) DE REGERING heeft besloten de niet voor kader opgeleide dienstplich tigen van de lichting 1949-11, die op 1 April jl. met groot verlof naar huis waren gezonden, tegen 1 October a.s. weer in werkelijke dienst te roepen. Tegelijkertijd heeft de regering zich genoodzaakt gezien het per soneel van de lichting 1949-11, dat zich thans nog onder de wapenen be vindt en dat op 1 September met groot verlof zou gaan, voorlopig nog in dienst te houden. Diensttijd tot April '51 De reden voor deze regeringsmaatregel ls duidelijk. De internationale .situatie en de verplichtingen, die wy in het kader van het Noord-Atlantisch Pact op ons genomen hebben, dwingen de regering tot een snellere opbouw van de defensie over te gaan, aldus de minister van Een periode waarin geen voldoende sterkte aan, althans ten dele geoefende, troepen in werkelijk dienst is, moet over brugd worden. Dit dient zo vlug mogelijk te geschieden en daarom is het logisch, dat men die troepen, die nog slechts ten del^ geoefend zijn, een volledige opleiding geeft. De lichting 1949-1 was de laatste lich ting, die naar Indonesië ging. De souve- reiniteitsoverdracht was oorzaak, dat 1949-11 in ons land kon blijven. De dienst tijd der betrokken militairen zou toen aanmerkelijk korter zijn en kunnen blij ven binnen de termijn van de dienst plichtwet. Om administratieve redenen en in verband met het feit, dat men het kader wilde herscholen voor zijn West- europese taak, werden op 1 April onge veer 9000 militairen met groot verlof ge zonden, na slechts zes maanden dienst tijd. Een deel bleef onder de wapenen voor vredesdiensten (bewakingsdiensten, oefendetachementen bij de opleidings scholen enz.). Voor beide groepen de individuele opleiding als soldaat ten Met de opleiding bi de verbanden moest nog begonnen worden. Daarmee kan men dus in October beginnen. Zy, die nu weer opgeroepen worden, zullen bij hun oude onderdelen worden ge plaatst en weer komen onder hun vroe gere commandanten. De eenheden blij ven dus volledig intact. Het kader, voor zover dat ook de dienst verlaten had, zal ook opgeroepen worden. Dit is echter slechts een klein deel, daar de meesten nog onder de wapenen waren en daar dus ook blijven. Nog kort Het ls de bedoeling, dat de lichting 1949-11 tot 1 April 1951 onder de wapenen zal blijven. Degenen die in April j.L met groot verlof gingen, zuilen dan een jaar gediend hebben, zy die nu nog onder de wapenen zyn, anderhalf jaar. Daarmee zal hun diensttijd nog aanmerkelijk kor ter zijn dan van de troepen die naar Indonesië gingen. De regering begrijpt ten volle dat deze maatregel voor de betrokkenen een te leurstelling is, maar wil men de nodige divisies op korte termijn gereed hebben, dan is aan deze maatregel niet te ont komen. De mogelijkheid van heroproeping ls voor deze militairen, die in April zo boften, trouwens steeds opengehouden. Slechts in enkele zeer bijzondere geval len, zo deelde de minister mee, zal het mogelijk zijn vrijstelling van deze her nieuwde oproeping te krijgen. De maatregel tot hernieuwde oproe ping zal geschieden bij K.B. en geba seerd zijn op het nog steeds geldige be sluit buitengewone omstandigheden. 19.000 Noren op voor herhalingsoefeningen Deze zomer zullen in Noorwegen on geveer 19.000 man worden opgeroepen voor extra militaire oefening. Het groot ste deel hiervan, 15.000 man, zal gedu rende 18 dagen infanterie-herhalings- oefeningen maken, terwijl 3000 overigen zich op het gebruik van kustartillerie luchtdoelgeschut zullen toeleggen. E.V.C.: „Om kanonnen en straaljagers" Geen rijksbemiddeling in havenconflicten Stakingen zijn tegen regering gericht De overheid zal bij stakingen niet be middelen. Dit is sedert de bevrijding een algemeen principe. Nu vrijwel overal vastgestelde loonregelingen bestaan en van de loonstop niet incidenteel kan worden afgeweken, is een staking tegen de regering gericht. Bemiddeling zou geen zin hebben, daar de werkgevers de lonen niet kunnen verhogen, al zouden ze dit nog zo graag willen. Het college van rijksbemiddelaars zal dus de partijen, die zijn-betrokken bij de conflicten in Rotterdam en Amsterdam, niet bijeenroepen, zo verneemt het ANP. Balans van brug (3 ton) ingestort Een drie ton zware balans van de his- torisohe Kat en Hond-brug te Enkhui zen is gisteravond ingestort. Juist tevoren waren twee autobussen gepasseerd. Twee fietsers en een wandelaar bevonden zich nog op de brug. Wonder boven wonder bleven zij ongedeerd. De brug was pas gerestaureerd, maar het hout van de balans bleek totaal verrot te zijn. De Kortenaer op 30 Sept. in Den Helder De torpedobootjager Kortenaer, die, zoals gemeld is, Makassar heeft verlaten, zal op 22 dezer van Soerabaja naar Ne derland vertrekken, onderweg Colombo. Aden, Malta en Malaga aandoen en 30 September a.s. in Den Helder aankomen. Amsterdamse karabijnpolitie trad op tegen honderden betogers T\E CONFLICTEN spitsen zich toe in de havens van Rotterdam en Am- -L' sterdam. Een staking van het Amsterdamse tram- en reinigingsper- soneel is voorkomen. Thans laten echter ook arbeiders op de Rijnbrug te Arnhem het werk rusten. Het voornaamste doel is, onrust te stoken. Dat blijkt wel uit de woorden van de rode E.V.C. in Amsterdam, die de be trouwbare bonden beschuldigt van medewerking aan de regering, „om ka nonnen en straaljagers te kopen". In Amsterdam staken thans naar schat ting 2.500 van de 5.000 havenarbeiders. Groepen van 800 en 300 man. die zich gis termiddag op het Haarlemmerplein en de Noordermarkt vormden, om naar het ge meentehuis op te trekken, werden door de politie met gummiknuppel en blanke sabel uiteengedreven. De karabijnbrigade van de politie, die is uitgerust met hel men en stenguns, patrouilleerde in kleine, snelle auto's door de stad en deelde rake klappen uit. Een staker, die kopspijker- tjes strooide bij een taxistandplaats, werd gearresteerd- De staking van de stratenmakers heeft zich niet uitgebreid. Een comité van het reinigingspersoneel zou vandaag een ver gadering beleggen. De Amsterdamse Unie Overheidspersoneel heeft er voor ge waarschuwd, dat ook hier de E-V.C. wroet. Op 4 Augustus zijn de vertrou wenslieden reeds ingelicht over voorstel len tot verbetering van de arbeidspositie van het gemeentepersoneel. Terreur van kleine groep Arbeiders, wij zullen ons gezamenlijk schrap moeten zetten tegen de terreur van een kleine groep, aldus een verkla ring van burgemeester d'Ailly. De gehele Amsterdamse woningbouw, waar paar duizend man werk vonden, sedert ruim een week stil. omdat de 90 steenzetters niet tevreden zün en anderen tot staking hebben aangezet. De burge meester zegde alle politiehulp toe. De bouwarbeiders, die tegen wil en dank tot staking zijn gedwongen, verspreidden gistermiddag een pamflet, van de be- drijfsunie. Er wordt o.a. in gezegd, dat de steenzetters per dag reeds enkele gul dens meer verdienen dan de vaklieden. Een smoesje? De Amsterdamse taxi's rijden weer. De stakende chauffeurs besloten gister middag met 639 tegen 30 stemmen, van morgen weer aan het werk te gaan. De de delegatie verklaarde, dat enkele werkgevers hebben toegezegd f 21 per week als basissalaris plus 16 pet van' het „opgereden" bedrag te betalen. Morgen verwacht men een landelijke be slissing. Daarentegen verklaarden werk gevers en vakbondsbestuurders, van niets te weten. Trachten de stakers hun figuur te redden.? Het Finse motorschip Merah, dat we gens de Amsterdamse havenstaking in Zaandam binnenliep, werd ook daar niet gelost. De bond van werk- DAT mannequins op de collectieve Rus sische boerderijen slechts overalls, schor ten en blóuses laten zien, daar de Sowjet- vrouwen zich practisch moeten kleden en de kleding nooit mag ontaarden in „voorwerpen van luxe". DAT mevrouw Oksana Kosenkina, de Russische onderwijzeres, die twee jaar geleden van de derde verdieping van het Russische consulaat in New York sprong, om deportatie naar Rusland te voorjtomen, een boek schrijft over Sta lin, getiteld: „De Rode Duivel". DAT de boerenvrouw Anna van Hoof in Necedah (V.S.) verklaart, sinds No vember van het vorige jaar zes verschij ningen te hebben gehad van O.L. Vrouw, en er nu duizenden Rooms-Katholieken naar Necedah trekken, om de plaats der Verschijningen te bezoeken. DAT het hoofd van het Russische staatsbedrijf voor de vervaardiging van parfums moest verdwijnen, daar hij een parfum onder de naam „De adem van Stalin" in de handelhad gebracht. DAT Conchita Cintron, een 27-jarige Peruviaanse stierenvechtster bij haar laatste optreden in Frankrijk een van haar stieren opdroeg aan de hertog van Windsor, die deze stier-gevechten bij woonde. DAT in Kristineskrd (Finland) een 27-jarige vrouw het leven heeft geschon ken aan een vierling. DAT timmerlieden in Appelsga bij het afbreken van een woning een geldkistje vonden met f 15.000, dat nog toebehoorde aan de laatste bewoner, voor welke vondst zij door de eigenaar beloond wer den met een sigaar DAT Helen Keiler in Cheswick (Penn- sylvanië), die van haar geboorte af nog niet heeft gepraat, doch wèl kon horen, plotseling, op haar 27ste jaar het woord „Mama" zei en nu langzaam maar zeker de spraakkunst - machtig wordt. DAT de bekende Franse mode-ont werpster madame Elsa Schiaparelli werd gearresteerd, daar in haar koffer juwe len werden aangetroffen, die, volgens haar aangifte, gestolen zuoden zijn. DAT er volgens Ebner-Eschenbach meer naieve mannen dan vrouwen zyn. In Rotterdam werden gisteren bij enkele werkwilligen de ruiten ingegooid. Het gevolg was, dat de arbeiders van Thom- sen's havenbedrijf, de laatste zaak, waar nog werk van enige omvang werd ver richt, naar huis zijn gegaan. Het actie comité belegde vandaag een vergadering voor de vrouwen van de stakers. Het verbod van samenscholing werd gisteren dikwijls in de wind geslagen. Een betoging naar het stadhuis werd verboden. Er verscheen echter toch een stoet wielrijders bij het stadhuis. Een delegatie werd toegelaten bij burgemees ter Oud, die ronduit adviseerde, aan het werk te gaan. Tevergeefs poogde gister middag een groepje Rotterdamse stakers de bemanning van de kustvaarder Ama zone in Dordrecht te bewegen het werk neer te leggen. Op de Rijnbrug in Arnhem hebben 30 schilders er de kwast by neergelegd. ZU eisen een kledingtoeslag van f 2.50 en orden gesteund door de EVC. Wonder- lyk genoeg werken echter zes EVC-ers door. De bonafide vakbonden kunnen zich niet verenigen met een voorstel van de directie der Ned. Buurtspoorweg Mij te Utrecht over de C.A.O.. Vandaag zouden de arbeiders hun standpunt bepalen. Hamstervoorraad in beslag genomen te Zaandam j een particulier heeft de Zaandamse politie een hamstervoorraad van ruim 50 pakjes thee, ettelijke dozen koffie, als mede een aanzienlijke hoeveelheid rijst, suiker, zout. zeep en slaolie in beslag genomen. Vrouw vergast zichzelf en twee kinderen In haar woning aan de Wortelhaven te Leeuwarden heeft een ongeveer 40- jarige vrouw vannacht zichzelf en twee kinderen van drie en vyf jaar vergast. Haar echtgenoot bevindt zich sinds en kele maanden in Australië. Het oudste kind, een meisje van elf jaar, bracht de nacht ergens anders door. Een man, met wie de vrouw omging, maakte gisteravond een einde aan de verhouding. Raadsleden staken: huis voor oud-burgemeester geëist In de gemeenteraad van Kaatsheuvel- Loon op Zand kwam dezer dagen een schrijven binnen van vijf leden, die meedeelden, geen enkele vergadering meer te zullen bezoeken, zolang aa oud-burgemeester en zijn falnilie geen voorrang is gegeven bij het toewijzen van een woning. Volgens de brief zou i raad over deze kwestie niet mogen den gesproken. De huidige burgemeester verklaarde, dat er geen voorrang kan worden gege ven en vordering alleen kan worden toe> gepast in noodgevallen, of wanneer di van hogerhand wordt geëist bij het ves tigen van een Rijksambtenaar- Regering noemt overheid: Niet aansprakelijk voor bezettingsschade De Overheid is niet aansprakelijk voo: handelingen van de organen tijdens de bezetting, en beperkt aansprakelijk voor handelingen na de bevrijding. Dit is de mening van de ministers Struycken en Lieftinck in een nota aan de Eerste Ka mer over het betreffende wetsontwerp. Er bestaat in ons land reeds lang eer leer omtrent de aansprakelijkheid var rechtspersonen voor handelingen van haar organen. Tijdens de bezetting wa ren de omstandigheden echter abnor maal. De Nederlandse staatsorganen, die in een normaal geval hun bevoegdheden ontlenen aan kroon of ministers, traden toen op als organen van de bezetters. De schade, veroorzaakt door overheidshan delingen na de bevrijding, is in w een gevolg van de oorlog en wordt dan ook vergoed op dezelfde basis als oor logsschade. Voor de binnenlandse strijd krachten na de bevryding geldt hetzelf- Vijf zeilboten gezonken op Snekermeer In het stormachtige weer zijn gisteren tijdens de wedstrijden voor de Sneek week vijf zeilboten omgeslagen en ge zonken. Enkele der opvarenden liepen daarbij verwondingen op en werden naar het ziekenhuis gebracht voor ste hulp. Op deze dag werden de wedstryden om de Sneekweek voortgezet met de teamwedstrijd Holland—Friesland in de regenboogklasse, die vandaag werd be ëindigd. Friesland won gisteren met 27-1 tegen 22. De volgende stadgenoten boekten daarbij succes: J.' P. van Dijk met Symon der Danser (no 2 in Eenheids klasse A), T. H. v. d. Honert, met Tigger (no 1 in 16 m2 klasse groep 3) E. J. Hoppe met Tarantella (no 2 in Valken klasse groep 1) en Th. v. Helvert met Lapsus (no 2 Valkenklasse groep 2). In de ver groepswedstrijden Valkklasse eindigde als eerste de Kon. Z.R. en M.V- „De Kaag" 42.1 pnt, gevolgd door Kon. Zeilver. „Sneek" 26 pnt en „Snee-ter Zeilclub" 13 pnt. Op het dep. van Buitenlandse Za ken werd een conferentie gehou den van ministers, ambassadeurs, gezanten en andere regeringsver-, tegenwoordigers. Zittend v.l.n.r. mr Van Kleffens, gezant in Portu gal en de ministers Van Maarse- veen, Drees, Stikker, Lieftinck en de Staatssecretaris mr Blom. Staande v.l.n.r.: de heren Baron van Ittersum; Lamping (nieuwe Hoge Commissaris voor Indonesië); Van Royen (V.S.); Baron van Boetzelaer (Parijs); mr Visser; jhr Michiels van Verduynen (Londen); jhr Tjarda van Starkenborch Stachouwer (N.-Atlantisch Pact); Baron van Pallandt (Moskou); vice-adm. De Booy (Ned. Missie in Duitsland); Baron van Harinxma ïhoe Slooten (Brussel) en Winkel- (India). De strijd in het Oosten Accoord tussen Rusland en Rood China om 150.000 man naar Korea zenden FR IS EEN NIEUW RAPPORT van Mc Arthur op komst over de kritieke toestand in Korea. Dit zal vandaag in de Veiligheidsraad te Lake Success aan de orde komen. Kritiek is de toestand voor het ogenblik wel, gezien het feit, dat volgens Reuter, de hoofdmacht der Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Korea 43 km heeft moeten terugtrekken. In officiële kringen te Tokio noemt men zulks een „strategische terugtocht". Vast staat, dat de Russen de Noord-Koreanen met oorlogsmateriaal steunen. Het getuigt daarom van defaitisme, als, de republikeinse senator TCenneth Wher ry, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson aanvalt, dat het zyn schuld is, dat er Amerikaans bloed op Korea vergoten wordt. De Amerikaan Bernard Baruch zegt het beter: „De Ver. Staten kunnen iedereen verslaan als de Amerikanen eenmaal de uitdaging heb ben begrepen." Inderdaad heeft deze 80-jarige Ameri kaan gelijk met zijn opmerking, dat ei geen haar verschil is tussen Hitler-Duits- land en Stalin-Rusland. 9e rol van Rus land achter de schermen, al stelt Malik in de Veiligheidsraad geheel anders blijkt uit een bericht, afkomstig Ass. Press. Te Taipeh op Formosa verluidt namelijk, dat Rusland en rood China overeen zyn gekomen. 150.000 Chinese troepen, voorzien van Russische pantsers, naar Noord-Korea te zenden, als de strijdkrachten der Ver. Naties zouden slagen de 38ste breedtegraad /er te trekken. Er is wel een streven de derde wereld oorlog te vermijden, maar dan zullen de Chinese troepen in Z.O.-Azië de „infil tratie-tactiek" toepassen, dus openlijk geen troepen zenden. Russische adviseurs de Aziatische Kominform hebben dienaangaande hun plannen gereed. Men ziet dus wel, dat Amerika en de Ver. Naties gedwongen worden krachtig stel ling te nemen. Gevechten bij de Nam en Naktong Door modder en régen moest de hoofd macht der Amerikaanse strijdkrachten ir Zuid-Korea terugtrekken en vormde mer e9n nieuwe linie ten N.W. van de haven stad Masaq, aan de Zuidkust gelegen. Vooruitgeschoven eenheden bleven ech ter achter op de Oostelijke oever van de r de Nam, enkele kilometers ten Oosten van Tsjindjoe. Deze eenheden zullen het moeilijk hebben, daar de bindingslijnen steeds langer worden. Op het kaartje ziet men de kronkelende ir de Nam gedeeltelijk evenwijdig de kust. is de Amerikanen veel aan gelegen deze Nam-linie te houden. Amerikaanse infanterie en mariniers strijden verbeten tegen een Noord-Koreaans bruggenhoofd een andere rivier de Naktong en wel ten Westen van Jongsan, welk punt 32 K.M. ligt ten Noorden van de haven plaats Masan aan de Zuidkust. Zoals reeds eerder vermeld, is de bedoeling, .000 Noord-Koreanen uit de zak bij de Naktong te drijven. Voortdurend hebben hier aanvallen en tegenaanvallen plaats, ee Zuid-Koreaanse regimenten, die een week lang tussen Jongdok en Pohang (nu zyn we weer aan de Oostkust Korea) waren geïsoleerd, werden door de vloot geëvacueerd en tydens de eva cuatie beschoot hét zware geschut van de schepen der Ver. Naties de vyande- ïyke stellingen. Men slaagde erin 5000 Zuid-Koreanen in veiligheid te brengen.' Een knap stukje werk! Wederom heeft Trygve Lie de secre taris-generaal der Ver. Naties een drin gend beroep op de Noord-Koreaanse regering gedaan om vertegenwoordigers van het Rode Kruis toe te laten en de krijgsgevangenen menswaardig te be handelen. De Roden, die zich op eilandjes bij Hongkong bevinden, hebben een Britse torpedobootjager beschoten, die het beantwoordde. Amerika heeft 4iet aanbod van Siam om 4000 man troepen Korea te zenden, met erkentelykheid aanvaard. I I Het daghet Het heeft lang geduurd, maar de regering schijnt toch te gaan inzien dat met de opbouw van een leger niet langer gewacht kan worden. Men kan zich daarover slechts verblijden, al stemmen de redenen tot deze snellere opbouw uiteraard niet tot blijdschap. Ze zijn een bewijs dat het in deze naoorlogse wereld nog allerminst rustig is. Het daagt dan nu. Het werd. tijd. Eerst was Indonesië het struikelblok om tot de opbouw van een op West-Europese leest geschoeid leger te komen. Toen na de souvereiniteitsoverdracht dit struikel blok wegviel; meende men rustig plan nen te kunnen gaan maken. Dat de in ternationale hemel door donkere wol ken verduisterd kon worden, werd blijk baar niet waarschijnlijk geacht. Daarmee rekende de regering zelfs in de late oor logsbegroting nog-niet, evenmin als in de defensienota. Want de thans genomen maatregel staat daar los van. Ze is in het bedrag van ruim 800 millioen, dat de minister enkele weken geleden als grens stelde dan ook niet begrepen. De huidige internationale situatie heeft Den Haag dus blijkbaar wakker geschud. Het mobilisabel maken van de 7 Dec. di visie was het eerste teken. De maatregel van heden is de tweede. Het is een ver standige maatregel, want op deze wijze beschikken we binnen een half jaar weer over een geoefende brigade. Met een nieuwe lichting zou dat altijd nog weer een jaar duren. Het heeft weinig zin nu nog na te kaarten of het niet be ter was geweest in April met de voort gezette opleiding door te gaan. Dat is nu eenmaal niet gebeurd en men kan slechts dankbaar zijn dat men niet nog langer uitstelt Voor de betrokkenen is de maatregel natuurlijk niet prettig. Maar we zyn overtuigd dat ze zullen inzien dat ze wat de diensttijd betreft zeker niet 't zwaar ste offer brengen. Wanneer de regering door haar verdere maatregelen toont, dat het haar ernst is" met de snellere opbouw van de defensie, dan zullen én de betrokkenen én het Nederlandse volk deze maatregel slechts toejuichen. Gouden bruidegom overleed tijdens serenade Tydens een serenade, die hem en zijn rouw werd gebracht ter gelegenheid van hun vyftlgjarig huwelijksfeest, zakte de heer Krook te Enkhuizen gisteravond in elkaar. Hy bleek te zijn overleden aan een hartverlamming. Tsjechische spionne tot 9 jaar I veroordeeld Wegens sffionnage voor de Tsjechische inlichtingendienst heeft een rechtbank van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duilsland de 18-jarige Elfriede Sandnerova tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij. had o.jn. Amerikaanse deserteurs naar Tsjechoslowakije helpen ontsnappen en inlichtingen verstrekt over Amerikaanse troepenbewegingen en vliegvelden, in Duitsland, waartoe zy driemaal de grens, waf overgestoken. Verzoek van Churchill algewezen Washington oefent druk uit op Londen om de defensieuitgaven te vergroten HET BRITSE KABINET heeft gisteren de defensieplannen besproken, terwijl in Downing Street mensenmassa's stonden, die men er sinds de donkere dagen van 1938 en 1939 niet meer gezien had. Later had het onderhoud plaats tussen premier Attlee en de leiders der oppositiepartijen, om het parlement vóór 12 September bijeen te roepen, maar dit verzoek werd afgewezen. Zoals wij hadden gemeld, vreesden de leiders der oppositie, namelijk Churchill (conservatieven) en Davies (liberalen) dat de datum van 12 September te laat zou zyn, gezien de ontwikkeling van de internationale toestand. Volgens Ass. Press hebben de Ver. Staten de Britse regering er van verwittigd, dat het Britse herbewapeningsprogram onvoldoende is, omdat het niet voorziet in voldoende di visies, terwijl evenmin de gedeeltelijke overschakeling van de Britse industrie op oorlogsproductie voldoende geacht Engelse woordvoerders deelden echter mede, dat de regering besloten zou de dienstplicht van 18 tot 24 maanden uit te breiden. In Engeland is de situa tie aldus, dat iedere Engelsman, die daartoe fit is .zodra hy de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, opgeroepen wordt voor dienstneming in leger, marine of luchtmacht. Toen Churchill in zijn auto arriveerde, verbraken de mensen in Downing Street en Whitehall de afzetting en velen maakten met twee vingers het V-teken. Churchill, vergezeld door Davies heeft dus persoonlijk zyn verzoek bij Attlee Afzonderlijke conferentie over Nieuw-Guinea Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoeling op de tweede unieconferentie in Den Haag de kwestie Nieuw-Guinea te behandelen. Dit zal geschieden op een afzonderlijke conferentie, waarvoor de dag nog niet bepaald is- Fockema Andreae weer naar Indonesië I De staatssecretaris van Oorlog mr W. H. Fockema Andreae, zal volgende week naar Indonesië vertrekken voor een kort bezoek in verband met de moeilijkheden over de afvloeiing van het personeel van het voormalige KNIL I by de KL. Westerling nog niet vrij I Nog steeds is er geen einde gekomen aan het gesol met kapitein Westerling. Na de duidelijke uitspraak van het Hof hebben de autoriteiten te Singapore ver klaard, dat „zy de mogelijkheden van de uitspraak van het Hof overwegen". D1t betekent, dat Westerling nog steeds niet vry is, maar in de gevangenis van Changi blijft. ingediend, maar na de redenen, welke naar voren gebracht werden, onderzocht te hebben, bleef Attlee op zijn standpunt staan en vond hy de datum van 12 Sep tember voor bijeenroeping van het parle ment nog tydig genoeg- Reuter' meent, dat op de kabinets vergadering besluiten werden genomen, om de betaling der strydkrachten te ver hogen, teneinde meer recruten te trek ken en als reeds gezegd, de diensttyd zal tot twee jaar worden uitgebreid. Ook is bekend gemaakt, dat de regering de be groting voor de luchtafweer met de helft zal verhogen. Het is Washington, dat druk uitoefent op Londen, van oordeel zijnde, dat de Britten nog meer uit kunnen geven voor hun defensie. In de Ver Staten zelf, heeft de Ame rikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, aangedrongen op het aanne men van een wet. waarby Truman ge machtigd wordt, algemene militaire op leiding in te voeren, wanneer hem dit wenselyk voorkomt. Dit voorstel voor ziet In een opleidingscorps voor nationale veiligheid, dat zou bestaan uit alle jonge mensen die moeten worden opgeleid. Nederlandse fruitdeskundigen naar Amerika Vier Nederlandse fruitdeskundigen vertrekken Zaterdag naar Amerika, waar zy tot eind November zullen blijven, om het plukken, sorteren, verpakken.' ge koeld bewaren en verwerken van fruit voornamelijk appels en peren, te bestu deren De groep bestaat uit de heren ir A. W. v. d. Plassche. directeur van de tuinbouw, ir J. Bos. redacteur van het weekblad De Fruitteelt. M. Paarde- koper van het Centraal Bureau van tuin bouwveilingen in Nederland en ir W. v. Soest, Rijkstuinbouwconsulent uit Goes." WEERBERICHT Aanhoudend koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met nu en d„n buien. Matige tot krachtige 'A'md Ult Zuidelijke richtingen. \V^C' later ruimend naar West en tijdelijk wellicht tot hard toe nemend. Koel weer. ZON EN MAAN. Vrydag: Zon 5.2&-19.5». Maan 11»- 21.28 uur. 20 Aug. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1