Jlirtmie £cited)e (jToitrattl De invahin Tibet met zorgvuldig voorbereid De Roden leggen strategische wegen en vliegvelden aan man Zes kinderen gedood onder vallende muur Rode staking thans ook in de Rotterdamse haven Wist U MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 2U408. Abon nementen: TeL 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8191 DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastfasttcfe is gfirbtmo mgn bert ia tcgficaspoet" TWEE TREINRAMPEN 33 doden. Gevechten met bandieten: 16 doden ZIE PAG. 2 Een Chinese „bereisde Roel" Zowel Reuter als bladen in Hongkong maken melding van een Chinese strijdmacht van 800.000 man, die thans op weg is naar de grenzen van Tibet. Deze enorme troepenmacht zou Tibet moeten bevrijden van de heerschappij der Lama's, India van het bewind van Pandit Nehroe, ter wijl „terloops" de bevrijding van Britse en Amerikaanse invloeden mede op het communistische programma staat. Dan was daar een reiziger in Hongkong, gearriveerd uit de verst afgelegen Chinese provincies, die uitvoerige verhalen gedaan heeft over zijn bevindingen en van hetgeen hij met eigen ogen had waargenomen. Het is alles belangwekkend en geheimzinnig genoeg. Voor wie het niet weet, wijzen wij er op^dat met het begrip „lama" Boeddhistische priesters worden aangeduid. Het woord betekent „de opperste" in zekere zin kan men het vergelijken niet de benaming prior van een kloos ter. Het monnikwezen heeft in Tibet steeds zeer gebloeid, want er tijd, dat er gemiddeld van drie leken een 'n monnik was. Het oorspronkelijke Boeddhisme werd in Tibet in de 7e na Christus ingevoerd, maar later werd het hervormd door Tsjong Kha-Pa, die ln 1357 in Tibet geboren werd. De reiziger, waarvan wij hierboven melding maken, kwam uit de ver af gelegen Chinese provincie Sikang. Toen hij in Juni j.l. uit de vroegere hoofdstad Kangting vertrok, waren er reeds 60.000 man Chinese communistische troepen, afkomstig uit de provincie Szechwan op weg naar Tibet gepasseerd. Op dat tijd stip werden nog 300.000 man Chinese communistische troepen uit Szechwan Voorts waren toen 300.000 andere troepen uit Sining, in de provincie Tsjinghai in Zuidelijke richting vertrok ken, terwijl een derde groep ter sterkte van 200.000 man, uit de provincie Joen- nan in N.W. richting trok. Teneinde de waarde der berichten van deze Chinese „bereisde Roel" een va riant op Staring te beoordelen, be denke men, dat men veelal in deze verre streken op inlicntingen van reizigers moet afgaan. Hü verklaarde, dat hy de cüfers ontvangen had van Chinese com munisten, waarmede hp uit hoofde van zyn beroep te maken had. Het zal de aandachtige lezer opvallen, dat deze cüfers omtrent de sterkte der opereren de Chinese communistische troepen veel hoger zyn dan die, welke reeds vroeger werden meegedeeld. De reiziger wist nog te vertellen, dat duizenden jaks, (dat zijn ossen) gevor derd worden voor vervoersdoeleinden; vliegvelden in de provincie Sinkiang worden uitgebreid en 300.000 man zün bezig met het aanleggen van een weg van Kangting naar de Tibetaanse grens en ook een spoorweg naar de grens van Tibet wordt gereed gemaakt. Uiteraard zün de meeste Tibetanen tegenstanders van het communisme en wy vragen ons af, of deze primitieve bevolking ooit van de naam Lenin of Marx gehoord heeft. Ook het persbureau der regering van Rood China heeft aan gekondigd, dat het Chinese volksleger Tibet zal bevrüden. De „Mussolini" van Tibet. Wat zal de tegenpartij, hetschrik niet, Tibetaanse leger, tegen de rode ag gressors kunnen uitwerken? Niet onver- makeiyk is het verhaal van Reuter, als zou zekere Helnrich Harrer, een 38-j. Turkse communisten ver liezen burgerrechten Alle communisten in Turkye zal het staatsburgerschap worden ontnomen, al dus heeft de Turkse minister van Justitie, Halil Ozuruk tydens een radiorede mee gedeeld. Reeds zeven communistische bladen in Duitsland verboden Wegens overtreding van de perswet is aan het communistische blad „Die Wahr- heid" te Hannover door de Britse autori teiten een verschijningsverbod opgelegd van 3 maanden. In totaal mogen thans zeven communis tische bladen in West-Duitsland niet uit- Oosterirükse technicus en skileraar, die nooit een militaire opleiding gehad heeft, de „sterke man" zyn van het uit 10.000 man bestaande Tibetaanse leger, dat slechts met Middeleeuwse wapens ver trouwd is. Harrer was een van Oostenrüks beste bergbeklimmers en nam in 1939 deel aan een expeditie in het Himalajagebergte. Toen de oorlog uitbrak, werd hü in Brits- Indië geïnterneerd, slaagde erin te ont snappen en zwierf twee jaar lang langs de Tibetaanse grens, tot hü Llassa, de hoofdstad van Tibet, bereikte. Deze Harrer zou met Tibetaanse re geringskringen in aanraking zyn geko men en pogingen hebben gedaan het primitieve land te moderniseren. De ar moede vormt er, naar zün oordeel, een vruchtbare voedingsbodem voor de ac tiviteit van een vyfde communistische colonne. Tibet wordt wel het „dak der wereld" genoemd en tot nu toe zyn daar slechts zeer weinig blanke Paul van Zeeland is kabinetsformateur Bezwaren tegen zijn benoeming Paul van Zeeland (C.V.P.), minister van Buitenl. Zaken in het thans demis- sionnaire Belgische kabinet, is door de Koninkiyke Prins benoemd tot kabinets formateur. Van Zeeland heeft deze op dracht aanvaard en ving onmiddellük aan verschillende personeen te polsen om van de nieuwe regering, deel uitte maken. Achtereenvolgens ontving hy: Minister Duvieusart, de voorzitter van de C.V.P., Baron van der Straeten-Wail- let en de Minister van Verkeerswezen in het demissionnaire kabinet, Segers. Van Zeeland was de derde persoonlük- heid, op wie de Koninkiyke Prins befoep deed. Eerst nog waren Segers en Auguste de Schrijver, minister Staat, aan bod geweest, doch zü wei gerden. Zal Paul van Zeeland slagen? Reeds is er critiek: het socialistische blad, Peuple, beschouwt zün benoeming als een ernstige provocatie. Het zelfde blad meent," dat ook de C.V.P. (rooms-katho- liek) niet erg ingenomen zou zün m< benoeming van Van Zeeland als kabi netsformateur. De bezwaren betreffen de vraag of Van Zeeland wel de juiste figuur is, een nationale verzoening rondom de Koninkiyke Prins te verge- makkeiyken. Mocht Van Zeeland slagen, dan is de kans groot, dat o.a. Duvieusart, Eyskens, Carton de Wiart en anderen, geen deel meer van de regering zullen uitmaken. De Amerikaan Henry Dreyfuss is door het ministerie van Economische Zaken uitgenodigd, op te treden als adviseur van Ned. industriëlen. Hü bezoekt v moedeiyk in September de jaarbeurs. Zwaar vermoeid vallen de artilleristen van de 25ste Amerikaanse divisie als blokken op de grond tijdens de vuurpauze aan het Koreaanse front ten Westen van Poesan. Terwijl de stukken geschut gereed staan, om eventueel vuur van de Noordelijken te beantwoorden, doen twee artilleristen een dutje en schrijft een derde een brief naar huis Een autobus met Nederlanders, dit terug kwamen van een pelgrimage naar Rome, is by Grenoble (Frank rijk) in een greppel gestort. Gelukkig werd de val van de bus gebroken door een op de helling staande note- boom. De vijftien gewonden verke ren niet in levensgevaar Tien agenten slaags met 300 Jordaners Opgeschoten jongens wilden arrestant bevryden. Tien agenten hebben Zaterdagavond rake klappen uitgedeeld in een gevecht tegen een menigte van bijna 300 opge schoten jóngens in de Binnen Oranje straat by de Haarlemmerdyk te Amster dam. Een van de politiemannen kreeg een bloedende wond. doordat hij door een steen in de hals werd geraakt. De aan leiding was een vechtparty tussen enkele beruchte types uit deze buurt. Toen twee agenten met een auto arriveerden, keer den de vechtenden zich tegen een van hen. Een ander, die de tweede agent by de keel greep, werd gearresteerd en in de wagen opgesloten. Het publiek tracht te daarna, de auto te veroveren en maak te de wagen onklaar. Van beide zyden rukten versterkingen aan. Tenslotte ge lukte het de agenten, de auto te starten. Ook gisteravond was het rumoerig op de Haarlemmerdijk. Padvinder uit kamp te Ommen vermist De 13-jarige padvinder Robbie Karman uit Amsterdam werd vorige week Maan dag door een groepsleider van het na tionale kamp te Ommen naar huis ge zonden wegens onhandelbaarheid. Tot Donderdag is hij in Almelo geweest. Hij keerde naar Ommen terug, maar vond het kamp gesloten. Vandaag was hy nog niet in Amsterdam aangekomen. Baby gedood, twee zwaar gewonden Vrachtauto met 14 passagiers kantelde bü Zwolle. Een vrachtauto met tien kinderen en vier volwassenen, die een dagje uitwaren, slipte gistermorgen op de Meppelerstraat- weg by Zwolle en kantelde. Een jongetje van zes maanden werd gedood, de moeder van het kind en een meisje van vier jaar verden zwaar en twee andere personen 'cht gewond. Naast de bestuurder, de Zwolse fruit koopman J. H., zaten zyn vrouw met het zes maanden oude kind op schoot en de buurvrouw B. De heer B. zat op de open laadbak met nog negen kinderen van beide families. Toen de wagen kantelde, vloog een portier open en kregen mevr. H. met haar zoontje en mevr. B de wa gen over zich. De heer B. en de kinderen werden op de weg geslingerd. De baby overleed in het ziekenhuis. Dicky's ontvoerder was voor de 34ste maal ontvlucht Het blykt de 34ste maal te zyn geweest, dat de 20-jarige psychopaath J. A. G., de ontvoerder van het tienjarig jongetje Dicky van Laar te Utrecht, dezer dagen uit de inrichting in Doetinchem, waar hy was opgenomen, wist te ontvluchten. Stelling ingestort bij zeepkistraces Dertig personen maakten een val van 2J4 meter hoogte. Dertig personen kwamen na een val van 2 Vt meter tussen balken en planken terecht, toen gistermiddag in Zandvoort tydens de nationale zeepkistraces stelling instortte, waar de wagentjes af reden. Het ongeluk gebeurde tijdens de prysuitreiking. De 12-jarige A. P. C. de Rooy uit De Bilt kreeg een gebroken neusbeentje en een hersenschudding. Na een half uur werden de wedstryden voort- Dick Schermer wil weer over Het Kanaal De 22-jarige Nederlander Dick Scher mer is met zyn trainer De Vries te Calais aangekomen. Schermer wil zich voorbereiden om op 22 Augustus het kanaal over te zwemmen. Het vorig jaar mislukte zyn poging. Op deze losplaats van de veilingvereniging De Eendracht te Groningen wer den Zaterdag vijftien kinderen bedolven onder een muurtje dat bij het rangeren door een locomotief 'werd geramd. Zes kleuters werden op slag ge dood en het spreekt vanzelf, dat deze ramp in Groningen grote verslagenheid teweeg heeft gebracht Ondeugdelijk cement gebruikt Veilingtiein te Groningen ramde hek van het bouwwerk ^ES KINDEREN van vier tot veertien jaar werden gedood, toen een goe- derentrein Zaterdag bij de veiling De Eendracht te Groningen een in aanbouw zijnde muur van drie meter hoogte ramde- Zes andere kin deren, die eveneens onder het puin werden bedolven, liepen verwondingen op. De toestand van drie der slachtoffertjes is nog zorgwekkend. Van drie kinderen uit een gezin werden er twee gedood. Sinds enkele dagen gebruikte men voor de exportafdeling van de veiling een locaalspoortje. dat groente en fust naar de omliggende veilingen vervoert. Voor de 'kinderen in de omgeving was dit een nieuwtje. Vijftien kinderen groep ten op het trottoir bij het veilinggebouw samen, toen Zaterdagmiddag twee wa gons gerangeerd werden. Rond het vei lingterrein is men bezig een muur te plaatsen. De doorlaatopening voor range rende wagons was voorlopig afgesloten met een hek. dat aan ijzerdraden was op gehangen. Toen het treintje naar Wester- lee Zaterdag om vijf uur passeerde, begon het hek te draaien. Het raakte een der wagons. Hoewel de wagen alleen wat schrammen opliep, stortte de muur, waar aan het hek was bevestigd, in Paniek rond de veiling Een hevig gekerm van de bedolven kleuters deed omwonenden en personeel van het veilinggebouw toesnellen. Men verwyderde de brokken steen en haalde de kinderen onder het puin vandaan. Zes waren op slag gedood. Zij werden naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, evenals vüf andere zwaar gewonde jon gens en meisjes. Alle assistenten van de chirurgische afdeling werden opgeroepen. In de buurt van het veilinggebouw heers te een paniek, omdat de slachtoffers zo snel waren vervoerd, dat men niet wist, welke kinderen gewond of reeds overle den waren. Twee kinderen konden pas 's avonds om half tien herkend worden. De namen van de overleden slachtof fers zijn: Klaas Hoeve (7 jaar), Rei- mie Hoeve (4 jaar), Willem van der Molen (4 jaar), Piet Bergman (14 jaar). Dirk de Vries (9 jaar) en Jan van der Laan (8 jaar. Zwaar gewond werden Peter Mek- kes (6 jaar), Gerriit Kuipers (11 jaar), Hilda Hoeksema (6 jaar), Ankie Hoe ve (5 jaar) en Klaas been (6 jaar). De 5-jarige Wubbo Fleurko werd later op de avond met een gebro ken boven- en onderbeen naar huis gebracht. Drie anderen kwamen er vrijwel ongedeerd af. De nametingen van de Groningse po litie hebben uitgewezen, dat het hek voor de trein slechts een minimale ruim te overliet. Het muurtje is op het fun dament afgebroken. De specie tussen de bovengrondse ste nen was voldoende hard, doch het ce ment tussen de fundering en de eerste ry bovengrondse stenen vertoonde spo ren van vochtigheid. Volgens de Ned. Spoorwegen was de muur waarschynlijk onde ugdeiyk. Men vermoedt, dat de machinist van de locomotief wel op de rangeerder heeft gelet, maar geen aan dacht schonk aan de weinige ruimte die er was om te passeren. De kinderen ston den op de weg en belemmerden de door gang van de trein niet. De familie Hoeve, waarvan twee jon getjes om het leven kwamen en een meisje werd gewond, zou op 5 Septem ber met de Johan van Gldenbarnevelt naar Australië emigreren. Piet Bergman, wiens vader handelsreiziger is, was juist met zyn ouders van vacantie thuisgeko men. Hy is toen even buiten gaan spelen by het veilinggebouw Wim van Molen was het enige kind van een chauf- fenr van het gem. tram- en busbedryf. Dirk de Vries was het zoontje van een onderwyzer en de vader van Jan van der Laan heeft een kruidenierszaak. Alle kinderen woonden in de Oranjebuurt van Groningen-Noord. Op het veilingterrein stonden Zaterdag vier lege wagons. Ze waren oorspron kelijk bestemd om bonen naar verschil lende conservenfabrieken te vervoeren. Waren Vrijdag geen veertig ton bonen doorgedraaid, dan zouden de wagons al weg zijn geweest. Nu gebeurde het onge luk met een der vier wagens, die werd beladen met kisten. COMMUNISTEN ACHTER DE SCHERMEN In de hoofdstad weiden taxi's omvergeworpen en in brand gestoken Zowel in het Amsterdamse taxibedrijf als de Rotterdamse haven wordt het werk grotendeels lam gelegd door de communistische E.V.C. De grot® meerderheid van de losse arbeiders en een klein deel van het aantal vast® arbeiders in de Rotterdamse haven zijn vanmorgen een wilde staking be gonnen. Daartoe werd gisteren in Odeon besloten op een vergadering van 600 arbeiders, die bijeen waren geroepen door een comité van actie van de E.V.C. De volgende eisen worden gesteld: een loonsverhoging van tien procent, een betere regeling voor het aannemer van werkkrachten, een herziening var het reglement der havenarbeidersreser ve en het juiste vaststellen van de sterk te der ploegen, zodat bijv. niet meet vier man het werk doen van een ploeg De scheepvaartvereniging Zuid deelde ons vanmorgen mee, dat de eis van procent loonsverhoging onmogelijk kan worden ingewilligd, daar men afhanke lijk is van de loonpolitiek der Regering. Men weigert met het comité te onder handelen, daar de staking niet wordt ge steund door de drie grote vakorganisa ties. Byna 10.000 arbeiders vinden thans in de haven druk werk. De staking komt dus zeer ongelegen. Vanmorgen om 10 uur zijn de stakers in Odeon opnieuw bijeen geweest. Men besloot te trachten, ook de ande re arbeiders te bewegen het werk neer te leggen. Er werd stelling genomen te gen de gewestelyke arbeidsbureaux in Den Haag en Breda, die volgens het co mité DU W-arbeiders hebben geprest in de Rotterdamse haven te werken. In Amsterdam rijden 10 taxi's In Amsterdam ryden alleen nog 10 taxi's met een speciaal kenteken op de voorruit voor het vervoer van zieken en gebrekkigen- De leden van de drie betrouwbare vakbonden besloten Zaterdagmiddag met 185 te gen 108 stemmen, de staking op te heffen. De stakingsleiding wilde ech ter 's avonds het werk niet hervat ten. Dit besluit werd gistermiddag ondersteund tijdens een vergadering van 700 chauffeurs in De Valk. De aanwezigen verdeelden zich in groe pen, die dag en nacht op. de stand plaatsen en hoofdroutes zouden pos- Onder de prijzende blikken van duizenden toeschouwers gleden Zaterdagmiddag allerlei glanzende wagens over de Noord-boulevard in Noordwijk. tijdens het concours d elegance van de K.N.A.C. Het was nogal eens moeilijk te zeggen welke aanblik nu charmanter was: die van de fraaie auto's of van de eigenares- sen-achter-het-stuur Jacht uit Voorburg strandde bij Hoek van Holland Het zeiljacht Noordzee 2. waarin zich de heer en mevr. N. uit Voorburg vier kinderen bevonden, is gisteren by de Maasmonding gestrand. Een vlet van de Zuidhollandse reddingmaatschappy heeft het scheepje, dat uit België kwam. naar Hoek van Holland gesleept. Uitstel van Westerlings deportatie verzocht Volgens een officiële mededeling te Singapore hebben de raadslieden van de R I S. van hun regering instructie ont vangen, uitstel van Westerlings deportatie te verzoeken, daar de R.I.S. wil. dat men Westerling te Singapore zal vasthouden totdat de privy council het beroep van de R.I.S. tegen de weigering der uitleve ring behandelt. DAT een New Yorkse macaroni-fabri- kant, die een bewering van radio Mos kou wilde ontzenuwen, als zou een wed- stryd in macaroni-eten een kapitalis tische moordpartü zün, twee kisten ma caroni verstuurde met een wedstrijd- handleiding, een naar Stalin en een naar Jacpt) Malik. DAT in Hengelo tüdens het week einde, geheel in ouderwetse stijl, com pleet met boerenwagen en „krenten- wegge" een kraambezoek werd afgelegd en dit folkloristische schouwspel een enorme belangstelling van toeristen trok. DAT talrijke geneesheren na een voet balwedstrijd tegen Uruguay in Rio de Janeiro handen vol werk kregen om 169 mensen te kalmeren, die wegens de 20 nederlaag van de Braziliaanse ploeg aan vallen van hysterie kregen. DAT Duitse ondernemingen eerst thans aan Perzië spoorwegmateriaal hebben afgeleverd, dat vóór de oorlog al was besteld DAT in Parijs een 54-jarige vrouw op heterdaad werd betrapt, toen zij met een metalen haak bankbiljetten viste uit een kerkelijke armenbus en deze dame met dit bedryf 3000 francs per dag verdiende. DAT by Montbeliard (Frankryk) een vrachtauto met twee ton suiker in een kanaal is gereden en hier duizenden „zoetwater-vissen", die wel teveel van het zoete kregen, dood boven kwamen dryven. DAT in Japan 25 personen zijn gestor ven aan de slaapziekte, die vergeleken met verleden jaar zevenvoudig is toege- DAT Sowjet-Russische bergbeklimmers, die een tot nog toe naamloze berg van 4.800 meter in de Kirgiezen-steppe be klommen, deze berg de Top des Vredes noemden DAT de 200 spelers in het Openlucht spel „Van den Vos Reynaarde" in Henge lo gestoken zün in dierencostuums met koppen van aluminium-gaas en er voor de overbrenging van het geluid in deze koppen walkie-talkies zün gemonteerd. DAT ds Johan Koeleman, een. emeritus zendeling op Groot Brakrivier (Zuid- Afrika). op.... 84-jarige leeftyd is trouwd met mej. Anna Marais. DAT mijnheer Marthinus Botha in Knysna (Zuid-Afrika) een echte klui zenaar is, die alleen maar last heeft van olifanten en ..stoksielalleen in sy houi- huisie woon." DAT tien jaar geleden de zigeuner meisjes in Perzië met gouden munten behangen waren als zij dansten, terwyl dat kostbaars nu (teken -des tyds!) ver vangen is door.... kroonkurken van bierflesjes. DAT in Dongen Zaterdag herauten te paard in historische kleding de viering van het 500-jarig bestaan van deze ge meente inluidden en de burgemeester in een büzondere raadszitting over de ge schiedenis van dit dorpje-aan-het-akker- maalshout een jubileum-vertoog hield. DAT Publius Syrus eens heeft gezegd. De moed neemt -toe door opgewekte handelingen doch de vrees door traag heid." Raadselachtige dood van Nederlander bij Parijs De 58-j. Nederlander H. A. uit Capelle aan de IJsel is in het ziekenhuis te Com- piègne (by Parys) overleden zonder tol bewustzyn te zijn gekomen, nadat men hem naakt in een rivier had gevonden. Zijn lichaam vertoonde geen sporen van geweld, doch was volkomen uitgeput De man werd reeds sedert 2 Augustus vermist in Bonneuil-en-Valois, waar hü met zyn vrouw op vacantie was. De po litie zocht hem met honden, nadat en kele kleren van hein waren gevonden Gezin van 15 personen door brand dakloos Een gezin van 15 personen werd giste ren dakloos door brand in de boerderij van de landhouwer H. van 't Erve te Apeldoorn. Toen de brandweer met twee tankwagens (er is ter plaatse geen water beschikbaar) arriveerde, was het vuur al door het rieten dak geslagen. De schade van 45.000 wordt ten dele door verzeke ring gedekt. Op de hooizolder, vuur ontstond, hebben jongelui geslapen, doch zij ontkennen vuur te hebben ge bruikt. Portier onvoorzichtig geopend: grijsaard overleden De 70-jarige De H. uit Goes is te 's-Gravenpolder door een jeep aangere den en enkele uren later overleden. De grijsaard kwam te vallen, doordat een jongetje het portier van een auto aan de wegzijde opende, toen de heer H. pas- AMERIKAANS SCHIP MEERDE TE VLISSINGEN De passagiers van het Amerikaanse schip Black Condor (Black Diamond-lyn) zyn gisteren in Vlissingen ontscheept in verband met de staking te Antwerpen. Het waren allen Nederlanders. Per trein zijn ze naar Rotterdam gereisd. groep Ondanks dit verbod wist van 50 stakers vannacht om 1 uur een grote gryze wagen waarvan de bestuur der voor een „snorder" werd aangezien, op het Damrak in brand te steken. Door deze terreur-actie durfden zich gisteren geen taxi-chauffeurs op straat te wagen. Om half negen reden 20 chauffeurs uit, maar tegen half tien verdwenen zy van de straat Stokslagen en stenen Zaterdagavond tegen 11 uur, toen een taxibestuurder zyn passagiers had af gezet in de Sluisstraat, stopte vlak ach ter hem een oude wagen. Twee mannen stapten er uit en gaven hem met een stok enige harde slagen op het hoofd. Op de Martelaarsgracht werden de rui ten van een taxi met stenen kapotgeko- geld. Een dame en haar 12-jarig zoontje die achterin zaten, liepen verwondingen op. Op de Prins Hendrikkade zyn twee stakers die met stenen wierpen gearres teerd. Groepen stakers reden rond in auto's, waarop geen blokband zat. Een taxi werd op het Waterlooplein omvergewor pen. Dertig stakers, die op de Prinse gracht een werkwillige molesteerden, werden met de gummiknuppels door de politie uiteengedreven. De stoot tot de staking werd vooral gegeven door de verhoging der tarieven met 20 pet., waardoor de verdiensten met gemiddeld f 10 per week zakten. De uitslag van onderhandelingen over deze zaak zou Vrijdag a-s. bekend worden. De Bertha's „man" wil vrede sluiten .Maar laat ons dan met rust" „Wanneer de heer en mevrouw Her- togh ons als man en vrouw met rust willen laten, zijn wij bereid ze te komen begroeten en vriendschap te sluiten". De ze wel uiterst brutale mededeling deed de „echtgenoot" van de 13-jarige Bertha Hertogh in Singapore, Mansoer Adabi, gisteren. Hij deed "n beroep op de ouders van het meisje, om een verzoening tot stand te brengen. LEDEN VAN FRANSE NATIONALE PARTIJ GEARRESTEERD Twaalf leden van de Franse nationale party, die ervan verdacht worden mee gewerkt te hebben aan een inval in de kantoren van het communistische week blad Action, zyn gisteren te Parys ge arresteerd. NEUTRALE MIDDENSTANDERS STEUNEN N.V.V. Het hoofdbestuur van het Ned. Ver bond van middenstandsverenigingen heeft zijn leden opgeroepen, de demonstratieve byeenkomsten tegen de communistische aanval in Korea, die worden belegd door het N.V.V., bij te wonen. Regenwater kletterde door Naordens Grote Kerk Het >ord de blinde predikant ds Wit uit Nymegen werd gisteren in de Grote Kerk te Naarden onderbroken door het op de banken kletterende regenwater. De restauratie van het ge bouw is tijdelijk stopgezet in verband met een financiële kwestie tussen rijk en gemeente. Wanneer niet snel maat regelen worden getroffen, dreigt het prachtige orgel ernstig te worden be schadigd. Dodelijke val uit een raam De 25-jarige Hengeloër J. Roolvink, die te Enschedé bij de familie G. in de Haaks bergerstraat logeerde, is gistermorgen uit een raam gevallen en op slag gedood. Op zeker ogenblik hoorden de bewoners R. in zyn kamer op de eerste verdieping lopen, waarna buiten een doffe slag klonk. Het slachtoffer is vermoedelijk tegen de zeer lage vensterbank gelopen en gestruikeld. Onder de tram geraakt en overleden De 50-jarige P. v. Roon uit Puttershoek viel Zaterdagavond in de Tweede Rose- straat te Rotterdam tussen de eerste en tweede wagen van een langzaam rijdende tram. toen hy in wilde stappen. Zijn benen werden verbrijzeld. Gistermorgen de e overleden. Jongensdorp werd prooi van vreugdevuur Een brand die gemeentehuis, politie bureau en alle woningen tegelyk ver nielde, heeft Zaterdag een einde gemaakt aan het jongensdorp te Zaandam De 250 jongens, die re twee weken hun vacantie hebben dorgebracht. hadden het vuur zelf aangestoken, omdat het dorp weer moet verdwijnen Volgens jaai komt er ook een meisjesdorp. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk toenemen de bewolking met morgen ■TT*'WT overdag voornamelijk in hel fTcio* Noorden en Westen van het land enige regen. Aanvank* lyk zwakke, later meest mat* 7A U, ,g™,Wind tussen Noord-West e« n»„Weini« wandering in tem. peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 2011 5 23—20.05. Maan 7 io_ 20.52 uur. 20 Aug. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1