Een wilde feestweek in Limburgse appelstroop kreeg nog geen kans Cowboystad Nederland gaat anderen en zichzelf helpen Meer invasies, zoals in Korea, geenszins uitgesloten 't Huisje met vraagtekenvlag toevluchtsoord voor velen nieuwe leidsche courant vrijdag u augustus 1950 (Van een bijzondere medewerker) ALLRIGHT, dus dat was Regina, 1896 voet boven de zeespiegel, 1764 mijl westelijk van Montreal (Quebec) verwijderd. En al was dan Regina de hoofdstad van Saskatchewan, de middelste der drie prairie provincies en grotendeels zo vlak als een tafelblad; het spoorboekje van de C.P.R.» dat gratis is en o.m. ook alle afstanden en hoogteverschillen bevat, vermeldde, dat er dagelijks onder meer om 6.55 „mountaintime" (bergtijd) een trein verder Westwaarts daverde. (Canada is zo ongelofe lijk groot), dat het niet minder dan zes verschillende tijdzones heeft). Indianen namen wraak Het absoluut vlakke land rondom Re- pna plooide voorbij Moose Jaw op tot ronde, lage, bultige heuvels, begroeid met kort gras. In dit viligrijze, taaie prairiegras, pleet verloren in de oneindigheid horizonloze ruimte, graasden hier en grote kudden vee, stond plotseling met wapperende manen vrije, ongetemde silhouet van een paard, dat de kop achterover wierp voor vreemde, hees-brullende locomotief, er en daar blonk de ziltige neerslag een opgedroogde plas. een reiger hief zich traag op brede vleugels uit de biezen van een meer verderop. Gedurende een lange, hete dag, bijna geen huizen, weinig of geen bomen, wa kleine stationnetjes aan een blinkendi kaarsrechte spoorlijn, die schijnbaar geen einde had. 'sMiddags om atoomden we de eerste, grotere plaats de provincie Alberta binnen: Me dicine Hat: we zagen 's avonds om 10.20 de lichten blinken van Calgary. De Inaar het Westen was stampvol, de hele •anaf Montreal had ik practisch alleen maar mensen ontmoet, die de Stampede gingen in Calgary. Cow boys uit bijna heel Canada en een groot /an Amerika, toeristen tot zelfs uit Europa toe, komen begin Juli deze „Stampede City", waar opnieut tijdens de grote trek de typische j dekte ..waggons", getrokken door diverse spannen paarden, over een moeilijk wed- skijd-circuit donderen in de waggon recas; waar wilde paarden gebroken worden (of hun berijder breken). méér Opwinding wilde stieren berijdt, waar wilde koeien in een mini- i-wedstrijdtempo gevangen, gebon- en gemolken moeten worden Alle 'r" kleur en romantiek uit een hele biblio' theek Wild-Westliteratuur wordt u daar [eserveerd binnen het kader va lange, wilde feestweek. De Indianen, die elk jaar dit feest opluisteren in vol ornaat, waren jaar niet weinig ontsticht over het feit, dat men hen plaatsengeld liet betalen, belegden, toen de Stampede Commis sie voet bij stuk hield, een grote dende „paw paw" en besloten die dag met een rituele regendans. De hele Stampede 1950 viel com pleet in hetwater- Calgary, „The Stampede City". ligt 438 voet hoog. Met de „Mountain Daily" tertrok ik twee dagen later naar de lockie Mountains, die een bijna onover- [omelijke natuurlijke grens Noord-Zuid len tussen Alberta en British Colum- Twee monsterbeesten van locomo- n sleuren de lange trein in een lijgende klim van enkele uren 100 mijl verder naaar 5337 voet hoogte. Uit de lalgaryhoogvlakte rijzen bijna zonder fcvergang de regenblauwe bergen op. i ruig afgehakt in grote, steile vlakken. Een fors, maar feilloos zeker en vlijm- cherp paletmes heeft hier en daar fel- ilinkende partijen smetteloos blanke op dit donkere blauw afgezet, in le ravijnen marmert deze zelfde sneeuw half gesmolten als vuilig-gele, grillige iders. Soms echo't de schorre schreeuw van le hijgende locomotieven terug van tien- allen kale, rossige, granieten bergflan- :en, waarvan de meest indrukwekkende eker „Mount Eisenhower" behoren, !e voormalige „Castle Mountain", die nderdaad wel op een ongenaakbaar niddeleeuws grimmig kasteel lijkt, maar Ba de oorlog herdoopt werd. „In ieder geval is de berg al net zo kaal als ik", lou Eisenhower toen hebben gegzegd. schrijft; vijftig voet lager bliksemt eensklaps het harde, verblindende dag licht van het hooggebergte opnieuw op de trein neer, terwijl hij een brug overdavert, maar even later stormt hjj een nieuwe tunnel in. spiraalt op nieuw in een bijna volledige cirkel vijftig voet lager en vindt, wanneer het andermaal daghelder wordt, de bruisende bergstroom van de .Kicking Horse River" parallel met de rails. Bij elke halte staat de conducteur van ■en Canadese trein bij de uitgang van de zeg! Canada is nog zo'n verschrikkelijk jong landje kan er van alles be ginnenZei een ander :„Het eerste wat ik ga doen, wanneer ik bij m'n boer aankom we zitten daar in het fruit is proberen of ze de Limburgse appel stroop lusten. Es kijken of er op dat gebied niks nieuws te brengen is met een beetje geluk ben je in een paar jaar binnen Waarop het hele koor van heerlijke jonge enthousiaste optimisten herhaalde: „Oh. Canada is nog zo'n jong land Hardnekkige moed En tijdens de dagenlange treinreis, starend naar dit nieuwe qontinent misschien al iets minder zelfverzekerd, maar nog steeds met dezelfde hardnek kige moed: „Oh, alles moet er nog zo jong zijn. Hopen kansen, je kan er nog van alles beginnen. Nou ja, het groot ste deel van de dag zit je toch op een tractor of in de car van je baasIn ider geval denk ik er niet over om mijn vrouw met deze trein te laten uitkomen--., dat kan je ze niet s doenze komt wel per vliegtuig. Achttien mijl van het kleine dorpje Keremeos, diep in de Sdmilkarnin Valley, in de buurt van Richters Pass en slechts enkele kilometers van de United States af, bleek de Limburgse wagon en waarschuwt alle passagiers bij het uitstappen. Inplaats van „Watch your step please" zei hij dit jaar aan de West zijde van de Rockies: „Watch the mosqui toes". Voor zover ik hoorde, is er geen malaria in Canada, maar nóóit h°b ik vepijniger muggen ontmoet; nauwelijks was de schemer ingevallen, of alle men sen herinnerden aan wilde, op hol ge slagen windmolens; ze bewogen zich al maaiend en slaand door de heerlijke, vrije bergnatuur en de mooiste zonson dergang ter wereld voort. Op de „Volendam", die 16 Mei int Rotterdam naar Canada vertrok, waren indertijd ook een paar vrijgezel-immi granten. Er waren er drie; de eerste, die niet tegen „achteruitvaren" kon, verloor ik ergens in Ontario uit het oog. Dertien minuten in spiraaltunnel Soms wordt het hese wa ar schu wings- jfeeluid van de locomotief-giranten plot- ifceling begraven in het aardedonker van I jjsen lange tunnel; - Eenmaal is het niet minder dan der- tien minuten onafgebroken donker, be reikt men eerst vijf mijl verder weer het daglicht. Voorbij Banff, aan de Westzijde van de „Great Divide" (de hoogste scheidingslijn tussen Oost- en van de Rockies) dondert de trein de zwarte muil van een spiraal tunnel in naar het binnenste van „Cathedraal Mountain' hijna een volledige de twee andere deelden ook later in de trein alle vermoeienissen en de kubieke mijlén róet en vuil, die via de (foutief) geopende treinraampjes naar binnen woeien en er moesten toen heel wat va derlijke woorden gesproken worden vóór ik hen ervan af kon brengen om na de allereerste treindag uit te stappen om »n „fatsoenlijke trein" te nemen. Met het vliegtuig na „Onze vrouwen", zeiden ze de tweede dag allebei overmoedig (en nog hele maal niet eens verloofd), „onze vrouwen kunnen we zo'n reis nooit aandoen; die laten we met het vliegtuig nakomen, wat denk je nou?!" Ik heb op mijn ontdekkingstocht door dit continent nog dikwijls teruggedacht aan alle opmerkingen, die ik op de boot Canada hoorde. De opmerkingen stamden uit alle mogelijke boeken, brochures, gesprekken met mensen, die er geweest waren, lezingen van mensen op voorlichtingscursussen etc- Het leken me toen en nu nog vrij verstan dige opmerkingen, maar ze waren alle bijna pathetisch gekleurd door de hoog gespannen verwachtingen en een bijna ontroerend ongebreideld optimisme. Men moet dit later soms maar niet met de individuele nieuwe werkelijk heid gaan confronteren. Beter gezegd, men kan dit doen, maar het is niet erg fair voor de betreffende mensen. Het lokt misschien al te gemakkelijk een goedkope sneer uit van de mensen in Nederland, die superieur glimlachend zouden zeggen: „Zie je wel, de stakkerd met al z'n grote woorden Er was b.v. iemand aan boord, die niet onverdienstelijk tekende: van pas poortfotootjes maakte hij goed gelij kende vergrotingen. Daar stoof een mijner vrijgezellen-vrinden enthousiast cirkel be-1 op hem af: „Zitten hopen dollars in, stroop echter verdrongen door heel andere problemen. Als ik tegen mijn vriend Toon Heslenfeld gezegd had: „Weet je nog? Al die gesprekken aan boord?" dan had-ie misschien een beetje verward geglimlacht. Toen ik 'm, ongeveer een dagreis Zuidelijk van Sicamous, uren en uren in de bus, die de fruitrijke Okanagan Valley van British Columbia doorrijdt, opzocht, zei-ie alleen: „Ik ben je nog altijd dankbaar, dat je ons afgeraden hebt om ergens op die uitreis 'n nacht over te blijven en dan met de gewone trein verder te gaanOh, man, ik heb zoveel potten en pannen moeten aanschaffen om zélf te koken, en hopen andere dingen Limburgse appelstroop was met aan wezig. de ontroerende moed en het on verwoestbaar optimisme van deze Lim burgse vrijgezel in des te groter mate. de „Kortenaer" die, zoals men weet, door dr Hirschfeld naar Makassar gestuurd naar aanleiding van de ongeregeldheden tussen Nederlandse troe- de troepen van de R.I.S. Inmiddels wijzen de laatste berichten er op, dat l\et zenden van deze oorlogsbodem een ernstige crisis teweeg zou kunnen brengen in de verhouding tussen Nederland en Indonesië Dit Voorlichting voor buiten-, nieuw bloed voor binnenland (Van een onzer verslaggevers.) Prof. dr E. de Vries is hoofd van df ..Ec.onomic Resources Division" van dt internationale Bank te Washington ge worden. Hij heeft daarom zijn functie var raadadviseur bij het departement var Uniezaken en Overzeese Rijksdelen neer gelegd. Op een persconferentie, dezer dagen het Gebouw voor de Regeringsvoor lichtingsdienst in Den Haag gehouden, gaf de hoogleraar een uiteenzetting van zijn toekomstig werk. „Enige tijd geleden," zo zei hij, „kwamen 50 verschillende leden der Verenigde Naties bijeen, om een hulp programma voor onontwikkelde gebieden en te stellen. Nederland zegde toen bedrag van een millioen gulden De omvang van dit bedrag hield verband met de door onze Regering noodzakelijk geachte verplaatsing van een deel der Nederlandse werkzaamheid naar buitenland. Voor dat hulpbedrag is nl. mogelijk in ons land een dienst te vestigen, die van zeer grote betekenis GiiHith waarschuwt Het dpor de bolsjewisten beheerste gebied beslaat duizenden kilometers De Amerikaanse assistent-minister van Defensie, Griffith, heeft ver klaard, dat meer invasies van het type Korea in andere delen van de wereld verwacht mogen worden. Trumans plan voor militaire uitbrei ding is er daarom op gericht, tegen dergelijke invasies paraat te zijn. De Koreaanse crisis had de doorslag gegeven bij het afwegen van zuiver militaire maatregelen tegen economische overwegingen. Uit deze uiteenzetting blijkt, dat de Amerikaanse militaire maatregelen al ten doel hebben, meerdere invas voorkomen. Formeel gesproken, aldus Griffith, is Amerika met geen enkele in oorlog, maar de situatie is thans zo, dat in Korea met Amerika: troepen een politiële actie wordt gevoerd. Het verdient aller aandacht, aldus de oordvoerder, dat het door de bosje' ïn beheerste gebied zich over een stand van duizenden kilometers door Europa en Azië uitstrekt en langs deze uitgestrekte grens zullen zich mogelijk aanvalsdaden herhalen, en wel op elk tijdstip, dat het Kremlin daarvoor gun stig acht. Deze uitspraak van de Amerikaan Grif fith is van grote betekenis. En wij zet ten er de mening van Charles Spofford, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de defensie-raad van het Atlantisch Pact, naast. Spofford heeft bij zijn terugkeer uit Lortden in Washington verklaard, dat de bereidheid van West-Europa om aggressie af te wijzen, niet bevredi gend is. Bij hervatting der besprekingen PUZZLE- PROM1NENTEN Zo krijgen nu weer, welgeteld, drie puzzelaars hun piekergeld. De post neemt het per wissel mee; stemt hen gelukkig ons tevree. le pr.: J. Wille. Dorpsstr. 37, Koude kerk aan den Rijn; 2e prijs: A. Crama. Schutterstr. 20. Leiden; 3e prijs: M. Lagendijk, Steenstr. 10, Leiden. Bow River k alley van Banff af defensieraad op 22 Augustus te Londen, zal over de urgentie van het probleem nog wel menige noot gekraakt worden. Troepenschepen worden emigrqfitenschepen Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, ligt het in het voornemen der Regering, de troepenschepen Waterman, Zuiderkruis en Grote Beer, die thans voor de Nederlandse regering in charter troepen uit Indonesië naar huis brengen, na het volbrengen van die taak als emi grantenschepen in gebruik te nemen. Definitieve beslissingen zijn daarom trent nog niet genomen, doch men acht het wel in de lijn der gebeurtenissen liggen dat het zo zal gaan. In October, verwacht men, zullen de laatste troepen huistoe varen. De schepen zullen nog enige tijd nodig hebben de gedaantever wisseling te ondergaan. Breda's raadslid vervalste loonstaten Het Bredase raadslid A. K„ dat. zoals we meldden, Dinsdag werd gearresteerd wegens verduistering bij de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, heeft be kend. Als boekhouder moet hij sinds 1944 meer dan 25.000 hebben verduisterd ■door bij de eindcontrole van de loon staten achteraf veranderingen aan te brengen in de tellingen, voornamelijk in gevallen van extra toelagen, gratificaties, kindertoeslag en sociale uitkeringen. Commissie-Cleveringa over Kolkman en Testers In het rapport van de commissie-Cle- veringa, waarover we reeds een en an der meldden, wordt ook nog gezegd, dat ten aanzien van de in gevangenschap overleden heren Kolkman en Testers, resp. tijdens de oorlog belast met de con sulaire werkzaamheden te Perpignan en beheerder van het „office neerlandaise" te Toulouse, een prijzend oordeel het enige juiste is. KOLONEL SOMER SCHREEF BOEK OVER GEHEIME AGENTEN. Dr J. M. Somer, kolonel der infanterie /an het K.N.I.L. b.d., die van 1943 tot 1945 hoofd was van het bureau Inlichtingen der Londense regering, heeft een boek geschreven over de geheime agenten, onder de titel „Zij sprongen in de nacht". Het zal in het najaar bij Van Gorcum Comp. te Assen verschijnen. Prof. mr P. S. Gerbrandy schreef een inleiding. De Ned. kolenproductie bedroeg in Juli 1.030.000 ton tegen 1.031.800 ton in Juni. De stad Burgsteinfurt in Westfalen heeft speciale gidsen voor Nederlandse toeristen aangesteld. Van Mei tot Juli brachten 2500 Nederlanders een bezoek lan deze stad. Ook rode kool zal naar mestvaalt gaan Al 300 wagens witte kool doorgedraaid Behalve voor vroege witte kool zijn voor de rode kool de vooruitzichten slecht. Gedurende de vier weken dat de vroege-koolcampagrie loopt, zijn al 300 wagons doorgedraaid en men verwacht dat dit aantal aanzienlijk zal stijgen. kan zijn voor de ontwikkeling der achter lijke gebieden in de wereld en bovendien voor het Nederlandse economische leven. Die dienst is de Stichting voor de inter pretatie van luchtkarteringsfoto's, die in Delft zal worden gevestigd. De Techni sche Hogeschool en le Landbouw Hoge school in Wageningen werken hierin samen. Nederland, dat een grote ervaring heeft op het gebied der luchtkartering men denke slechts aan het pioniers werk op dit gebied door K.L.M. en B.PM. verricht kan hier de technici der ver schillende volken in Azië en Afrika van groot nut zijn. Het is b.v. mogelijk, aan de hand van luchtfoto's inventarisaties van bosbezit te maken en geologische onderzoekingen te doen. In die landen, waar men zowel aan het een als aan het ander voor de ontwikkeling van zijn omie grote behoefte heeft, is een dergelijke studie van grote betekenis." „Maar voor Nederland niet minder," aldus prof. De Vries. „De vreemdelingen, in Delft hun kennis over de lucht karteringsfoto's komen vermeerderen, zijn tegelijkertijd in staat hier contacten te leggen, die voor de toekomst van het Nederlandse volk, economisch en cultu reel gezien, van de grootste betekenis kunnen zijn." een millioen gulden zal dus, naar de stellige overtuiging van prof. De Vries, ;n goede geldbelegging blijken te zijn. In Washington zal prof. De Vries, als hoofd van de afdeling van de Int. bank. die de economische hulp aan achterlijke gebieden beheert, dus niet alleen belang rijk werk kunnen doen voor d i e gebie den zelf, maar ook voor ons land. Prof. De Vries zeide nog, dat juist Maandag jl. de Regering besloot een com missie voor Internationale technische hulp in het leven te roepen, die alles wat Nederland op universiteiten regeringsbureaux aan instituten e lichtingenbronnen gevonden wordt, zal moeten coördineren, om het buitenland, als het dat vraagt, in allerlei opzicht hulp te verlenen. t is ook voor Nederland van belang, want, aldus prof. De Vries, de Neder landse universitaire wereld behoeft, de oorlog, dringend nieuw, wetenschap pelijk bloed. Men hoopt dat haar dit, door middel van deze internationale hulpverlening, rijkelijk zal toevloeien. Van zestig verschillende landen kwamen bij de Internationale Bank reeds verzoeken om hulp binnen. Bij de hulp verlening gaat het er niet in de eerste Strandagenten zijn (soms te) goede pleegvaders „Hebt u hier misschien mjjn zoontje?' „Kan Ik hier myn film even wisselen?' „Dit meisje heb ik op het strand ge vonden." „Is hier jodium?" Dit zijn de problemen, waarmee de strandpolitie te maken heeft. Voor dui- 7end-en-één dingen klopt men bü de politie aan en zelden wordt men teleur gesteld. Heb houten keetje op het strand is een inlichingenbnreau, een eerste- hulp post, maar vooral een kinderbe waarplaats. In hun functie als „pleeg vader" smaken de agenten wel de meeste voldoening. De verhouding tussen pu bliek en politie Is op het zomerse strand overigens meestal ideaal te noemen agent is hier niet de boeman, maar de helper in nood. Wij zijn eens op bezoek geweest bij hoofdagent H. J. Vahrmeijer. die met zijn igenten over de Katwijkse badgas- ■aakt „Je kan hier van alles mee maken", vertelde hij. „Op drukke dagen komen hier per dag zo'n 50 tot 60 vonde lingen en dan heeft de Katwijkse Red dingsbrigade ook nog twee posten, zodat ;en 100 kinderen per dag ouders zijn kwijtgeraakt". Het levende bewijs vormen een kleuters; die op stoelen gezeten door het r buiten koekeloeren, want agent heeft gezegd: „Nu kijken of je iet". De posten houden telefonisch contact met elkaar en zo kan men het •olgende gesprek beluisteren: „Hoe moet lie er uit zien? Een rood broekje? Nee, die hebben we nog niet. We hebben wel meisje in voorraad met een jurkje. Is dat niks voor jullie? Verder wordt hier gevraagd naar Pietje. Hebben jullie die? Oké". Zonder inlichtingen doet men niet veel 1 de heer Vahrmeijer, zelf „gerouti neerd" vader, weet dan ook door allerlei listige vragen aan de weet te komen. het kind thuis hoort. „Ben je op de fiets hier gekomen of met de bus?" „Wat doet je pappa?" Zo kan de politie enigs- vaststellen. waar de vondeling woont. Ook de kleding verraadt veel: badgast of dagjesmens. Als er een agent binnenkomt jongetje, dat nog niet spreken kan, zegt „pleegvader Vahrmeijer" direct: •r een uit Katwijk. Zie ik aan zijn haar". En meestal heeft hij het aar dig bij het goede eind. Lang niet alle kinderen zitten stilletjes op hun stoeltje te wachten. Begint er één te huilen, dan is er een goede kans, dat zij met zijn allen een dreunerig koor tje aanheffen. De jonge agenten, die nog geen vader zijn. kunnen dan hun talen ten op dit gebied beproeven enslagen vonderlijk goed in. Een beetje water, zuurtje of een vriendelijk woord doet het koortje meestal wel verstommen. Dit brengt echter risico's met zich. Het is voorgekomen, dat een jongetje zich zo goed bij de politie geamuseerd had, dat zijn moeder hem zeer tegen zijn onder het storten van tranen weg moest dragen. Ook zijn er kinderen, die hun goede behandeling niet licht verge- n en iedere dag nog even langs komen, n al die ooms een handje te geven. Er kwam een dame binnenstappen, -die door een hond was gebeten. In geuren kleuren vertelde zij van deze „aanran ding". De hoofdagent zei „Ja" en „nee" pakte ondertussen zijn jodiumfles. De plaats om b.v. tractoren te brengen de boerderijen van de hulpvragende landen. Men moet daar eerst een zodanige reorganisatie bewerken, dat het type boer zich wijzigt en zich aansluit bij het gebruik van de tractoren, die eerst dan ingevoerd kunnen worden. Zoals men ziet een taak. Nederland zich wijden kan dank zij de grote ervaring, die men hier in dat opzicht heeft. berig ding op het natte dieren?" vragen wij. strand. Pas op! Trap er 1 niet in, want de strand- bezoekers weten wat voor nare gevolgen dat hebben kan. Maar niet zij water weg alleen op het strand, eigenlijk vooral ook bij het baden wat is ni in zee, zijn deze weke tige ,,Z\jn het eigenlijk wel Welke soorten komen hier het meest voor?" „Onze stranden wor den het meest geplaagd „Welzeker", woord. „Door en neergaande beweging 2'oör de haar kwallen, dé tichaam, jtoten oorkwallen, de goud- Dooen jclwjjJen en de zeepadde- Maar stoelen. Op het ogenblik 1 to1 «"I zVn het vooral fe oor kwal? Niet kwallen. Ze hebben door de dat grote lichaam, want het schuren „Medu- dat is voor 95 pet schrik voor water gevuld, ook niet i^dén, hen, die in de golven die mondholte, doch de wei g'g d j00 afkoeling tentakels, de lange slier- kunnen worden. Komen ze is gevreesd, want juist aanslepen. Aan di dan dreigt e die achter het dier maai op het strand, dan takels zitten vele netel- omvangrijke kwallen-in- cellen, dat zijn kleine huidje en een dun vlies- vasie. bolletjes, waarin zich een je bly/t ouer." neteldraad bevindt. Gaat Kwallendie bijten, bestaan nier zegt dr J hflnd Qf been W. B. van der Stigchel, neteidraad, dan knapt bou«. tje vult meh snel Kwallen prikken et is dus onjuist van kwallen- Vooral bij een land- wijs wanne., u>« hm ,„waUr deer het mirsd oppasten, n,Ml2„u, uit sep4„, mat don _zweven te het wondje de kwallen, die stroomt," Zt "dooT'tó groten getale de bad- puntje gasten tot een plang zijn. .Jtwallen", zo zegt hij, „behoren tot de hoofdaf deling van de holtedie- ren, omdat zij een holte de gevoel, hebben, die voor mond u met uic doorgaat. De vorm lijkt een bo op een paddestoelI" loopt." het leven van een kwal, dan kan men naar beetje het Museum voor het Onderwijs in Den Haag eigenlijk precies hetzelf- gaan, waar in de vesti- lU wanneer bule de ontwikkeling benen door van het dier en een bos met brandnetels lichtgevende ktnal te be wonderen tijn. dame bezag al die handelingen eens en toen kwam het hoge woord er uit: „Me neer, hebt u ook van die r^da jodium, die niet prikt?" Voor alle veiligheid werd zij stevig op een stoel neergezet Je künt Doit weten! Zo goedmoedig als alles hier toegaat politie is tenslotte politie. Er wórden pro- i-verbaal gemaakt, maar slechts sporadisch. De mensen zijn uit en daarom goedmoedig gestemd. Overtredingen beperken zich tot het zwemmen van ouderen in een verboden strook zee en :n waarschuwing is meestal voldoende n recidivisten te voorkorr-an. Roerende scènes spelen zich nog al eens af, als een moeder haar lieveling terug vindt in het huisje, waarboven bijna constant de vraagtekenvlag wappert. Onder de kreet! „Dat is de mijne!" snel len zij soms het huisje binnen en zijn tè ontroerd om ook maar „Dank u wel" te zeggen. Soms is de reactie ook anders. Eens kwam een vader zijn zoontje op halen en die gaf zijn nakomeling prompt een ferm pak op zijn broek. Paedogo- gischer gaan de agenten te werk ook tegen de moeders. „Ja, ja, nou ziet u eens. Let voortaan maar goed op hem! Als hij verdrinkt is het te laat". Behalve al die verloren gewaande kin deren en een 30 tot 40 gevallen van eerste hulp, weet de politie ook te vertellen, wanneer de bus of tram gaat. stelt zij de donkere achterkamer beschikbaar voor de heer, die een nieuwe film in zijn camera wil zetten, sust de Hermandad ruzietjes tussen de badgasten (men moet 5 m in het rond van een tent vandaan blijven) en vist zo nodig drenkelingen uit het water. Legio zijn ook de gevon den schoenen, waarmee men aan komt Is vermoeiend werk. vinden de agen- maar het is op het strand leuker dienst doen dan in het dorp. Van 9 uur ochtends tot 10 uur 's avonds patrouil leren zij over het strand, dat op mooie dagen door een wriemelende, deinende beslag genomen wordt, an, dat zij wel eens met hoofdpijn naar bed gaan Gramofoonplaten-industrie ontwikkelt zich goed De Ned. gramofoonplaten-industrie, die voor de oorlog niet bijzonder floreer de. heeft na de bevrijding in weerwil de vele materiële bezwaren een hoge vlucht genomen. Zoals men weet interesseerde Philips zich ook voor dat deel van de electrotechniek en nam het concern financieel deel in de Decca- gramofoonplatenfabrieken, die ongeveer een jaar geleden een nieuw bedrijf in Doetinchem openden. Tezelfder tijd ver leenden de Electrical Musical Industries de overkoepelende trust een licensie voor het persen van platen, de matrijzen afkomstig waren de fabrieken His Masters Voice. Par- lophone, Columbia, Odeon, e.a. aan de Verkoopmij. Bovema. Deze onderneming stichtte een kleine doch efficiënte fa briek in Heemstede, die op 1 Jan 1947 in bedrijf kwam en sindsdien ongeveer 100.000 tot 150.000 zwarte schijven per maand heeft geproduceérd. Het pand in Heemstede heet nu het Columbia-huis en Woensdag geopend als „cultureel centrum op muziekgebied". Er is een auditieruimte ingericht, waar huisconcer ten kunnen worden gegeven. Onder an deren zetten reeds hun naam in het gas tenboek Andre Kostelanetz. Victor Syl vester en Edith Piaf, terwijl binnenkort bescheiden begin wordt gemaakt met het opnemen van Ned. artisten, waardoor de mogelijkheid tot export van nationaal talent is geschapen. Deze opnemingen ge schieden in een studio in Den Haag. Voor het komende seizoen is ook gedacht aan de productie van een speciale reeks pla- het muziekonderwijs op de scholen. Hiertoe heeft het dep. van O., K en W. reeds medewerking toegezegd. componist miaskofski overleden Op 69-jarige leeftijd is in Moskou over leden de Russische componist Nikolai Jakovlewitsj Miaskofski, volgens de Sowjetrussische ministerraad een „voor aanstaand Sowjetrussisch musicus en volkskunstenaar". Miaskofski werd 20 April 1881 bij Warschau in de vesting Nowogeorgiewsk geboren en was leerling Gliere, Rimski Korsakoff en Liadof. Hü diende van 1914 tot 1921 in het leger werd in 1921 leraar in compositie aan het Conservatorium te Moskou. Mias kofski werd als een belangrijk sympho- nisch componist van het hedendaagse Rusland beschouwd. Hij schreef o.m. 8 symphonieën, twee symphonische gedich ten, kamermuziek, pianosonates, liede- meer haring de grens over De Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing bedroeg in het tweede kwar taal van dit jaar bijna 7-295.000 kg (v-j. 6.613.000 kg) met een aangegeven waar- de van rond f 3-772.000 (v.j. f3.461.000). Daarvan nam Soheveningen voor zijn re kening f 1.722.000, Vlaardingen f964.000, Katwijk aan Zee f914.000, IJmuiden f114.000 en de overige plaatsen f57.000. Uitgevoerd werd naar Oost-Duitsland 2.990 000 kg voor f 1.450-000, Wast-Duits land 1.626.000 kg voor f796.000, België 1.376 000 kg voor f883.000. Tgjechoslo- wakije 850.000 kg voor f 402 000. In het eerste halfjaar van 1950 werden in Nederlandse havens in totaal 26.000 kantjes gezouten haring aangevoerd, tegen 45.000 in de eerste helft van het voorgaande jaar. De opbrengst was ƒ2.167.000 (v.j. ƒ3.361.000) en de gemid delde prijs per kantje (gemiddeld 900 haringen) ƒ77.31 tegen vorig jaar ƒ74,37. 12 Maanden (8 voorwj wegens vadermoord Wegens mishandeling van hun vadeiy die kort daarop is overleden, veroordeel de de Rotterdamse rechtbank gisteren drie kinderen van de 48-j. donkeyman H. de Rubroekstr. te Rotterdam tot een zal I op hen uitoefenen. De de 19-j. expeditieknecht J. J timmerman J. J. H. en de 4 arbeidster A. ÏL zulleo 1 van hun proeftijd worden opgewomen i een reclasserlngstehuie. De eis luidde tegen baide jengene M maanden gevangenisstraf er. '.ogen meisje 15 maandeniirisicjlr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3