llieuwc geihictfe(üourant Felix Kersten, lijfarts van Himmler, door de Koningin geëerd De Amerikanen zijn Tsjindjoe reeds dicht genaderd Wist U Schending gastrecht dwong tot zenden van „Kortenaer" Ook Belgische Senaat keurde overdracht goed VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENi 0.18 per millimeter <Bi] contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: R W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi leiden en Omstreken Een en dertigste Jaargang No 8191 „Staatasucft h «fiebfmn ago bert in U gtjeaspott" 't Huisje met de vraagtekenvlag... Grootofficier in de orde van Oranje-Nassau Voorkwam vernietiging van de kampen en deportatie van Nederlanders DR FELIX KERSTEN, de vroegere Finse massage-arts van de Reichsführer der SS, Heinrich Himmler, is benoemd tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau, voor zijn in de oorlog aan het Nederlandse volk bewezen diensten. Prins Bernhard zal de versier selen van deze hoge onderscheiding zelf aan hem uitreiken. Het is dr Kersten geweest, die Himmler heeft doen afzien van het duivelse plan, bij de nadering der geallieerde troepen de concentratiekampen te vernietigen met alle gevangenen en bewakers. Hierdoor zijn honderdduizenden gered, onder wie 60.000 Joden. nomen uitlevering der Finse Joden heeft dank zij dr Kersten geen doorgang ge vonden. Als Himmler ziek was Dr Kersten vertelde: „Als Himmler gezond was, had het weinig zin hem te benaderen. Was hij daarentegen ziek, hetgeen nogal voorkwam, dan was van alles met hem te bereiken. In die perioden heb ik dan ook de meeste concessies van hem kunnen afdwingen. Eens liet Himmler twee van mijn beste vrienden ophangen. Dat was gedurende een periode, dat hij zich geheel goed voelde. Twee weken later werd hij ziek. Ik had mijn vrienden kunnen redden, als Praktijk in Den Haag begonnen Dr Kersten, die gistermiddag op Schiphol is aangekomen, hoopt zich in het voorjaar van 1951 definitief in Neder land te kunnen vestigen mfct zyn vrouw en drie zoons. Hy is voornemens de Ne derlandse nationaliteit aan te vragen. Hy zal thans drie maanden in ons land ver blijven. Vandaag begon hy reeds met het opnemen van zUn praktijk In Den Haag. De gehele dag was reeds bezet met be zoeken van patiënten. Dr Kersten toonde aan een A.N.P.- redacteur, die hem op de reis van Stock holm naar Nederland begeleidde, een aantal documenten. Hij was voor de oor log jarenlang lijfarts van wijlen Prins Hendrik en voelt zich voor 90 procent Nederlander. De functie van massage arts bij Himmler heeft hij aanvaard met medeweten en volledige goedkeuring van de Finse regering. De Finse attaché in Berlijn, Edwin Lundstram, verklaart in een brief, dat het van Finse zijde wenselijk werd ge acht direct contact te onderhouden met het hoofd der Duitse politie. De voorge- Zes maanden voor luit.-kolonel Vuurwapenen niet geregistreerd De krijgsraad te velde veroordeelde gistermiddag de 37jarige res.-luitenant- kolonel P. H. uit Nijmegen wegens ver duistering van meubelen en het niet-re- gistreren van vuurwapenen, tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van 2% maand voorarrest, alsmede ontslag uit de militaire dienst. Zowel de auditeur militair, die slechts vier maanden m.a. had geëist, als de beklaagde tekenden onmiddellijk hoger beroep aan. BRAND IN BURGEMEESTERS- WONING KWAM DOOR SCHOORSTEEN De brand in het burgemeestershuis te Wervershoof (N.H.), die onlangs drie mensen het leven kostte, blijkt veroor zaakt te zijn door een foutieve construc tie van de schoorsteen.' De brandweer van Assendelft gaat elk huis controleren. Twaalf mille schade door brand bij P.T.T. Gisteravond heeft een brand in het magazijn van de rijkstelefoon en tech nische dienst der P.T.T. in Bergen op Zoom ruim honderd wandtelefoontoestel- len verwoest. Dat is een schadepost van f 8000, terwijl verder in het magazijn voor f 4000 verloren ging. Dr FELIX KERSTEN weldoener van duizenden Himmler twee weken eerder ziek was geworden". Dr Kersten zag Himmler als een onder danige burgerman. „Had Hitier hem be volen zichzelf te laten ophangen, dan had hy dat gedaan". De arts toonde ook een schrijven van het „World Jewish (Joods) Congress". Daarin wordt dr Kersten dank gezegd voor hetgeen hij voor de Joden heeft ge daan. Hij liet er ongeveer 3500 van de concentratiekampen naar Zweden over brengen. Met gevaar voor eigen leven heeft dr Kersten een ontelbaar aantal Zweden, Denen. Noren, Oostenrijkere, Fransen, Nederlanders en Belgen gered, zo wordt In deze brief verklaard. Nota van prof. Posthumus In 1948 wees prof. mr dr N. W. Posthumus, voorzitter van het directo rium van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie, minister Drees op het on recht, dat dr Kersten geschiedde. Deze nota van prof. Posthumus weerlegt vol ledig hetgeen tegenstanders van de arts naar voren hebben gebracht, namelijk: hij zou geen Fin, maar Duitser zijn; zijn diploma's zouden vals zijn; hij zou vermogen aan Himmler te danken heb ben en hij zou de in zijn bezit zijnde schilderijen tijdens de oorlog in Neder land hebben gestolen. De nota gaat uitvoerig in op het plan •an Himmler, om het Nederlandse volk laar Polen te deporteren. Himmler heeft :ich tegenover dr Kersten vele malen ;eer positief over deze deportatie uitge laten. Wat dr Kersten toen bereikt heeft ons volk, is van het grootste belang geweest. Toen de zaken voor Duitsland ongunstige loop namen, kreeg Himm ler kennelijk spijt, op aansporing van dr Kersten zyn stem tegen het deportatie plan te hebben verheven. De dokter wist Himmler te bewegen de bevelen te herroepen voor het in de lucht laten vliegen van de „vesting" in Den Haag en het doorsteken der zee dijken. In Maart 1943 wist hy de Neder landse kunstschatten te doen opbergen. Dr Kersten trad steeds dringender op m gevangenen vrij te krijgen. Tot in Maart 1945 zijn grootste succes was be reikt: Himmler en Hitier gaven het plan m de concentratiekampen te vernie tigen. Van 6 Maart 1945 af mochten er op bevel van Himmler geen Joden meer doodgeschoten worden. toenmalige oud-gezant in Stock- baron van Nagell, heeft bij een aantal belangrijke telefoongesprekken in Kersten en Himmler meegeluis- en staat in voor de juistheid der be treffende mededelingen. Dit alles schrijft prof. Posthumus in Üjn nota. „Zijn humanitaire werk is mis- ichien groter dan wie ook in de wereld oorlog heeft verricht". „Kapitalen in uw handen" Dr Felix Kersten, die vijf jaar de mas sage-arts van Himmler is geweest, is 51 jaar oud en werd in Estland geboren. Hij studeerde in Duitsland, nam dienst in het Finse leger en werd daardoor Fin. Hij hielp, terwijl hij ziek in een hospitaal lag, de geneesheren uit verveling met massage. „U hebt kapitalen in uw han den", zei een medicus eens. En Kersten ging studeren, kreeg een belangrijke praktijk in Berlijn en was ^an 1928 1934 lijfarts van prins Hendrik. In 1934 vertrok hij weer naar Duitsland. In 1939 behoorde Himmler tot zijn patiënten. De Fin weigerde zijn lijfarts te worden, maar toen hij op 10 Mei 1940 gereed stond naar Nederland te vertrekken, bel de Himmler hem op. Duitsland was ]S derland binnerfgevallen en Himmler v< langde Kersten als zijn massage-arts. Toch Nederl. vrijwilligers naar Korea De Nederlandse regering overweegt om in aansluiting aan de uit zending van Hr Ms Evertsen, die op 4 Juli j.l. naar de Koreaanse wateren werd gedirigeerd, toch een comgpagnie mariniers en een compagnie legerstrijdkrachten ter beschikking der Verenigde Naties te stellen om deel te nemen aan de bestrijding der Noord-Kore&anse aggressie. De uitzending zou geschieden op basis van vrijwilligheid. Gedetineerden moesten over scherpe sintelpaden kruipen Kampcommandant en vier bewakers mishandelden uil wraak" Vier Nederlanders, die beestachtige Duitse methoden hebben toegepast in het interneringskamp Coenraadspolder by Finsterwolde, stonden gisteren voor de Groningse rechtbank terecht. Tegen de ex-commandant, de 47-jarige J. A. V., werd twee jaar geëist, tegen de bewakers, de 28-j. L. S., de 44-jarige J. de B. en de 31-j. B. H„ resp. 2. 4 en 5 maanden. Zeventien politieke delinquenten uit het voormalige kamp waren als getuigen gedagvaard. Wat zij vertelden was ver schrikkelijk. Sommigen was zwaar licha melijk letsel toegebracht. V. bond arrestanten 35 kilo zware granaten aan de voeten om ontvluchtingspogingen te ver ijdelen. Ook 's nachts moesten zij ze dragen. Een arrestant, met wie de kamp commandant een oude vete had. be werkte hij met een gummistok en liet hij over scherpe sintelpaden kruipen. Een ander, die hij een sigaret zag roken, liet hij mishandelen, waarna hij een sigaret op de wang van de man uitdrukte. De bewakers S., De B. en H. sloegen de arrestanten met hun geweren en lieten hen in snel tempo door zware kleigrond Voor kippenhouders weer wat meer vrijheid Centrale slachtplaatsen in Barneveld verdwynen. De centrale slachtplaatsen voor pluim vee worden in Barneveld, waar sinds 22 Juli geen pseudo-vogelpest meer is voorgekomen, m.i.v. Maandag opgeheven. De pluimveehouders mogen, als ze een vervoersbewijs hebben, hun dieren weer by de handelaren afleveren. Handelaren mogen echter nog niet de terreinen de houders betreden. In Barneveld zal een ontheffing i den verleend van het vervoersverbod pluimvee. Op den duur wil men dit het gehele land geldende verbod beper ken tot een aantal gebieden. lopen. Wanneer dit niet snel genoeg ging, werd een hond achter hen aan gestuurd. De verdachten bekenden hun daden. De bewaker De B. ontkende echter dat hij de arrestant Feikes naakt onder een afrastering van prikkeldraad had geduwd om hem lichamelijk letsel toe te brengen. De verdachten motiveerden hun daden met de woorden, dat zij grote wraak gevoelens hadden tegen politieke delin quenten. De O.v J. laakte vooral de machtswellust van de commandant. Dodelijke sprong in zwembad De heer J. uit Groningen kwam in het zwembad van Norg (Dr.) bij een duik- sprong met het hoofd op de bodem te recht. Hij brak een halswervel en over leed korte tijd nadien. De 11-jarige A. K. uit Breda is bij h^t wemmen in de leemputten te Dorst verdronken. De 11-jarige M. de M. is in Rotterdam door een vrachtauto overreden toen hij op zijn fiets plotseling uitweek. In het ziekenhuis is hij overleden. Romantisch tochtje van jongelui uit Zandvooit Acht kilometer uit de kust zijn een jongen en een meisje van ongeveer 20 jaar uit Haarlem, die in een sloep rond dreven, op sleeptouw genomen door een vissersboot. Een Zandvoortse schipper, die op verzoek van de politie was uit gevaren, omdat een vlet en een groot dekzeil werden vermist, ontdekte ze. Het paartje verklaarde, dat het eens een ro mantisch tochtje had willen maken. Amsterdamse jongen verduisterde voor f 3000 textiel Een 17-j. Amsterdammer, dig in een speelzaal te Zandvoort abnormaal veel geld uitgaf, werd door de politie aange houden. Het bleek, dat hij bij zijn pa troon in Amsterdam voor f 3.000 textiel- goederen had verduisterd, die hij ver kocht aan een. marktkoopman. I, Werkloze arbeiders stichtten zeil een tabriek Zestien arbeiders, die werkloos wer den doordat het filiaal van de Bredase asphaltfabriek Haagh te Zaandam fail liet ging. hebben in Delft een eigen fa briek opgericht. Zij maken vloerbedek king in licentie, welk privilege vroeger hun werkgever bezat- De fabriek in Zaandam, waarin Zaanse industrieën ge ïnteresseerd waren, ging op de fles, juist toen de grote teerketels en machines waren geplaatst. „Piet Hein" vaart om de wereld De torpedobootjager Piet Hein vertrekt volgende week voor een wereldreis langs de Nederlandse Antillen en Nieuw- Guinea, alsmede een aantal buitenlandse havens. Deze reis zal geschieden door het Panamakanaal en het Suezkanaal minstens een half jaar duren. De oorlog op Korea In dit stadium van de strijd voelt Truman niets voor bijeenkomst der Grote Drie Terwijl de communistische troepen in het Noorden nog steeds successen behalen, en een offensief op touw gezet hebben in de richting van de luchtbasis bij Pohang, slaan de Amerikanen in het Zuiden krachtig toe. Pas gearriveerde Amerikaanse troepen bonden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de Noordelijken aan en volgens het communiqué van McArtbur, zou de communistische opmars daar niet gunstig verlopen. In datzelfde communiqué wordt verder geconsta- teerd. dat de Noord-Koreanen hevige pressie uitoefenen op de Zuidè- lijke troepen aan het front. 48 km ten Noorden van Taegoe. Maar diep in het Zuiden zijn voorhoeden van het Amerikaanse leger genaderd op minder dan 5 km afstand van Tsjindjoe. Radio-Moskou geeft toe, dat de aan- j door onderhandelingen dan is er toch de vallen op de Nonrd-Koreaanse hoofdstad V.N. Een der verslaggev;rs vroeg zo lijk obstructie voerden- En, toen grinnik te de president der Ver. Staten, en plaat ste de volgende sarcastische opmerking: „Die Russen pleger hoofdzakelijk tegen zichzelf obstructie, handelende tegen d« belangen van het Russische volk in". De Russische obstructie werkt dus als boemerang! geweest. Het luchtalarm duurde van de morgen tot de avond en overtrof zelfs de actie der Duitsers bij Leningrad Samenvattende, kan men zeggen, dat in de Koreaanse strijd momenteel het Noordelijke Pohang (aan de Oostkust) er het Zuidelijke Tsjindjoe de twee be langrijke kernpunten zijn. In zekere zin wordt het succes der Amerikanen en Zuid-Koreanen by Tsjindjoe weer ge temperd door een tegenaanval der Noor delijken, 32 km boven Tsjindjoe, uit hun bruggenhoofd over de rivier de Naktong in de buurt van Poegong-Ni. Op de meeste kaartjes betreffende de strategi sche posities zal men echter tevergeefs deze kleinere plaatsen aantreffen. De hevigheid der gevechten blijkt wel uit het feit. dat o.a. een strijdmacht van 4000 man Noordelijken, die over de Nak tong 'n bruggenhoofd vormden, een ern stige bedreiging vormende voor Taegoe,w tot 200 man ward „garaducaerd". Aldus d" hrt v*""k v' heet zulks in militair technische termen Het aanbod van V N.-troepen neemt toe en de Philippijnen hebben een regiment van 5000 soldaten ter beschikking van McArthur gesteld. Obstructie als e Kanonnen of boter schamper afgewezen. „Geef ons maar boter," was het commentaar. Dat was natuurlijk niet aUeen omdat wij boter prefereerden boven kanonnen, dat was ook, omdat we de ideologie van Goering die hier achter stak, hl. dat men, indien men de macht had, alles kon krijgen resp. nemen, niet wensten te aanvaarden. Maar hoe het zij, we hielden het op de boter en niet op de kanonnen. Het gevolg was, dat we enkele jaren later niet alleen zonder kanonnen zaten, maar ook de boter moesten missen. Vandaag speelt het dilemma kanonnen of boter weer een rol. We stellen het anders en we bedoelen het ook anders dan Duitsland indertijd. We formuleren het thans zo, dat we bij de opbouw van een leger en een vloot te rekenen heoben enerzijds met het militair-noodzakelijke en anderzijds met het econbmisch-moge- lijke. Tussen deze twee polen slingeren we de laatste tijd heen en weer. Als we doen wat militair noodzakelijk is, komen we economisch in de knoop en doen we wat economisch mogelijk is dan looen we alle kans, dat we ons geld weggooien, omdat we militair niets bereiken. Nu zijn deze grenzen natuurlijk niet absoluut. Hoe groter het gevaar dat dreigt, hoe groter ook de bereidheid om net econo misch mogelijk en hoger te schatten. Onze regering, die kortgeleden 800 millioen het uiterste achtte dat we per jaar voor onze defensie konden besteden, ziet nu al in dat dit te weinig zal zijn. Engeland en België kondigden reeds om vangrijke verhogingen aan van hun mili taire begrotingen. Nederland studeert daar nog op. Maar indien we werkelijk de boter willen houden, zullen we de kanonnen niet kunnen missen. Dat zal natuurlijk betekenen dat we ons econo misch beperkingen zullen moeten opleg- vermoedelijk vrij drastische be perkingen. Het Nederlandse volk is daar niet zo erg happig op. Als het moet, zijn we tot alles bereid, maar zolang de noodzake lijkheid van de offers niet duidelijk vast staat. maken we er ons niet druk over. De Regering heeft dus tot allereerste taak ons volk van de ernst van de situatie te doordringen. Dat is wat anders dan het kweken van een alarmstemming, evenmin het voeden van een valse gerustheid. Defensie is een zaak van heel het volk i daarom is het absoluut noodzakelijk dat het volk vertrouwen heeft in het defensiebeleid, dat het weet dat het geld, dat aan de kanonnen besteed wordt, inderdaad aan het behoud van boter ten 3_ i goede komt. Geen woorden Éhaar daden ._l zullen dit vertrouwen moeten aankweken en versterken. Het mobilisabel maken van enkele divisies is nog maar een be gin. Er zal veel meer moeten gebeuren wil de bevolking de overtuiging hebben dat het de regering inderdaad ernsc is met de effectieve bescherming van ons volk tegen buitenlandse aggressie. Daar- zal de nadruk vandaag meer moeten De Amerikaanse vloot patrouilleert in de wateren rondom Formosa, het enige eiland, dat nog niet door de Chinese communisten is bezet. Alle kanonniers aan boord van deze kruiser staan klaar bij de batterijen, om een eventuele aan- kunnen slaan. Op de achtergrond een Ame rikaanse torpedoboot Afschuwelijk geval van kindermoord Onder Voorhout jongetje in water gevonden Dinsdag ontdekte een schipper in de Haarlemmertrekvaart tussen de boerderij ..Langeveld" en de Noordwijkerhoek on der Voorhout, een lijkje van een pas geboren kind in het water. De schuwde de politie en die viste het lijkje op. Er werden geen sporen van geweld op het lijkje aangetroffen. De politie, tast in dit geval geheel in het duister: Vermoed wordt, dat het jongetje in Leiden of één der randgemeenten van deze stad in het water is geworpen. Het 5 5 t,dage„" VI". °p kanonmn dm op boter. kter Hulst moet het| Nstuurlilk. ven bepaelde «jde ien daar steeds op. houdt verslechtering de economische omstandigheden het geleeid hebben. De groepscommandant van de Rijks politie te Noördwijkerbout verzoekt een ieder, die hem ook maar de geringste in lichtingen kan verschaffen, zulks ten spoedigste té doen. Zyn "telefoonnummer is: 262 (K 253S). De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft reeds te Voorhout plaats ge had. i boemerang Op een persconferentie heeft president Truman te kennen gegeven, dat hij in dit stadium van de strijd niets voelt voor een bijeenkomst der Grote Drie, dus van Engeland. Rusland en de Ver. Staten Eerst moeten de Russen maar eens óp- houden met hun obstructie in de Veilig heidsraad. Men vroeg de president com mentaar te leveren op de suggestie van Trygve Lie, dat het nuttig zou kunnen zijn, een „praatje" op hoog niveau tus sen het Oosten en het Westen te houden. Truman verklaarde vurig voorstander te zijn van elke bijdrage tot de wereld vrede, maar, begrijpen wij de president goed. dan had hij na Korea van al die ..words, words", zijn Amerikaanse buik meer dan vol. En de president heeft ge lijk. Immers wil men geschillen oplossen DAT mijnheer Wohler in Lausanne, die een krokodil als huisdier hield en dit dier toch ook wel eens wat gunde. liet l het van Genève, waar het hem ontglipte tot afgrijzen van de badgasten nog steeds ergens moet rondspartelen. DAT de eigenaar van eén flatgebouw in Brooklyn zijn Indiaanse liftjongen heeft ontslagen, daar deze de huurders de stuipen op het lijf joeg met zijn scal- peermes en zijn grommend koeterwaals. DAT ter ere van het gouden jubileum van de Zaandamse voetbalvereniging Z.V.V. een drieweeks tournooi voor straatjongenselftallen werd gehouden en een politieman als scheidsrechter fun- DAT op de voedseltentoonstelling in Londen in September a.s. een plastic- mens-met-alles-er-in is te bewonderen en een vrouwelijke arts er tekst en uit leg bij geeft DAT in de federale gevangenis van Mexico City een speciale afdeling is ge reserveerd voor gevangenen, die flink geld hebben en zij daar de hele dag kun- sn luieren in een rozentuin. DAT, misschien wel door kampeerders zonder tent b(j het Amstelstation in Am sterdam een werktent van de P.T.T. werd ontvreemd en het linnen gevalletje nu misschien ergens op de Veluwe staat. DAT twee Russische parachutisten die by Minsk uit een vliegtuig sprongen terecht kwamen in een warme, stijgende luchtstroom en eerst 40 minuten later daalden, vijftien kilometer van de plaats waar zij eigenlijk hadden moeten landen. DAT de vorst van Karol uit Venray, begeleid door Prins Carnaval gister avond door Johnnie Ahoy op passende wijze in Rotterdam werd ingehaald en hij met zijn gevolg op het marktplein door de loco-burgemeester werd toege sproken. DAT de gouverneur-generaal van Cey lon tijdens een olifantenjacht bijna door een kudde van die wilde bakbeesten werd verpletterd en hij zich nog nèt kon redden, door achter een omheining te kruipen. DAT op 17 November uit Algiers een autokaravaan van plezierreizigers ver trekt voor een tocht dwars door Afrika's donkere wildernissen en er voor hen, die de tocht goed volbrengen drie hoofd prijzen zijn uitgeloofd, elk van 700.000 fracs. DAT tengevolge van de zedelijkheids- campagne der Italiaanse regering de 50 me standbeelden van naakte man nenfiguren op de door Mussolini ge bouwde Foro Italico in Rome „aange kleed" worden. DAT in Amman (Jordanië) Semira Tawfig Haddad, een meisje van 14 maan- „Den Haag is slecht ingelicht", meldt Djokja De Nederlandse Regering heeft gisteren een officiële verklaring uitgegeven over het zenden van de torpedobootjager „Kortenaer" naar Makassar. Daarin zegt zy, de minister-president van de V.S.I. om de „Kortenaer" terug te roeper., terstond overwogen heeft. Het zenden van dit oorlogsschip naar Makas sar beschouwde de Regering als een, tegenover de K.L. en de Nederlandse burger bevolking op haar rustende plicht, daar de bepaling, dat de Nederl. strijdkrachten in Indonesië daar als gasten beschouwd moeten wordén, door de gebeurtenissen in Makassar geschonden was. De Nederlandse Regering zal het toe-1 A. P. noemde de stad „onbehagelijk stil. juichen, zo gaat de vérklaring verder, in- Zo nu en dan valt een schot", aldus dit dien de „Kortenaer" spoedig naar haar Amerikaanse persbureau, ba^kanteruzkeren. dank lij ae gewjj- Dat de oud-K N I L -roaiiiten gewai- ÜfdJeerd hebb«° hu" vmpem in te Wen. e-kxr^.rver volgens. Nederlandse zegslieden uitspraak van de Un- i teeeesöbr^ zyn met de R. T.-overeenkomst van he. vrees hij 2Ó.00Ó de zenden van de „Kortenaer". De Nederlanders hébben het gedaan. Donderdagavond heeft een woordvoer der van de Indonesische regering gerea geerd op de verklaring van dc Neder landse regering van Woensdagavond over de gebeurtenissen in Makassar. Men zal zich herinneren, dat daarin werd gezegd, dat er een tijdlang geen klachten waren over het gedrag der voormalige K.N.I.L.- troepen in Makassar, De Indonesische woordvoerder noemt deze uitlating een bewijs: „dat men in Den Haag zeer sleoht ingelicht is". Er zijn vöortdturend klachten over hét op treden van deze troepen binnengekomen, zo zeide hij. Dat het miet eerder tot een uitbarsting kwam, mag men danken aan het tactisohe optreden van de Indonesi sche opperbevelhebber, kolonel Kawila- ring. De oud-K.N.I.L.'ers hebben rood vatte vlaggen neergehaald toen Soekarno Makassar bezocht, zij hebben een onge wapend officier van de APRIS vermoord en geweigerd hun wapens in te leveren. Door dit „indissipiinair" optreden van de Nederlandse troepen worden „vreemde belangen" waarmee investeringen be doeld worden) geschaad en de conflicten bewijzen „dat Nederland niet helemaal in staat is zulke incidenten te voorko men", aldus de woordvoerder. Makassar gisteren rustig Aneta verneemt, dat de situatie in Ma kassar gisteren rustig en het straatbeeld normaal was. A. M. L. Winkelman ambassadeur in India De benoeming van de heer A. M. L. Winkelman tot ambassadeur in New Delhi (India) is binnenkort te verwach- Tot voor kort was hy consul-gene raal in Singapore en hij is nu met verlof Europa. Hij volgt de heer A. Th. Lam ping op, die in ons land vertoeft en be noemd wordt als Hoge Commissaris in Indonesië. bij deze soldaten, dat zij door guerillatroepen, buiten Ma kassar, zouden worden aangevallen. gevaar in, dat het communisme hiervai profiteert. Maar het is evenzeer waar, dat indien het behoud van de economische en sociale voordelen gaat ten koste van de defensie, we straks al die voordelen met onze vrijheid incluis kwijt zijn, omdat we de kanonnen missen om ze te verdedigen. Daarom dient radicaal de noodzaak van een versterkte defensie te worden aangetoond. Alleen dan zal ons volk be reid zijn de nodige offers te brengen. Die offers zullen niet alleen van financiële aard zijn. We zullen ons er vertrouwd mee moeten maken, dat een modern leger grote oefenterreinen nodig heeft, dat dus een deel van ons recreatiegebied zal moeten dienen voor de opleiding van tanktroepen enz. We zullen over heel de linie moeten versoberen. Persoonlijke offers zullen worden gevraagd en geen onbelangrijke. Maar dan mag tevens de eis gesteld worden, dat die offers alge meen gevraagd worden. Niet de helft van de jongelui thuis laten en de andere helft oproepen. Dat wekt geen vertrouwen, dat Het dilemma kanonnen of boter is niet geheel juist. Als Nederlanders voelen we meer voor kanonnen en boter en daarom dienen we te zorgen, dat we zo spoedig mogelijk kanonnen hebben, opdat de boter ons straks weer niet ontgaat. GAAT NEDERLAND VISSERSHAVEN BOUWEN IN VENEZUELA? De Nederlandse maatschappij van ha venwerken te Amsterdam zal de aan leg van een vissershaven in Cumana (Venezuela) bestuderen. Kroonprins Boudewijn aan het roei Komt er een nieuwe homogeen-Katholieke regering? Na de Kamer heeft nu ook de Belgische Senaat het wetsontwerp tot overdracht van de koninklijke bevoegdheden door Leopold aan zijn oudste zoon. kroonprins Boudewijn, goedgekeurd. De uitslag van de stemming was: vóór 121 stemmen (Rooms-Katholieken, liberalen en socialisten), tegen 22 stemmen (alleen R.-Kafcholiek), terwijl 23 Se naatsleden (19 R-Katholieken en 4 communisten) zich van stem ming. onthielden. In politieke kringen verwacht men. dat de regering morgen haar ontslag aan de Prins zal aanbieden, nadat de overdracht vanmiddag heeft plaats gehad. Men acht het waarschijnlijk, dat onmid dellijk hierop een nieuwe homogeen- katholieke regering zal'wórden gevormd, met enkele wijzigingen. Als mogelijke nieuwe eerste minister wordt de katho lieke CVP-senator. Joseph Pholien, ge noemd. De regeringsverklaring zou vol gende week Woensdag in de Kamer en Donderdag in de Senaat worden afge legd. Gisteravond, aan de vooravond van zijn eedsaflegging dus. is prins Boudewijn tot luitenant-generaal benoemd. Dit is de hoogste rang. die het Belgische leger kent. Koning Leopold zal in België blijven en zijn intrek nemen op een van de koninklijke landgoederen. De drie gTote I partyen zyn, zoals reeds vroeger ver meld, overeengekomen, dat het hem vrij zal staan, zich in België of in het bui-1 ses van Rethy. zidh in de komende dagen by de Koning zal voegen. Sedert de te rugkeer van Koning Leopold verblijft zij op „Le Reposoir" in Zwitserland. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende en later wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West Iets ho gere temperaturen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. tenland te vestigen. Te Brussel ver-ZATERDAG: Zon 5.18-20. Maan 3 08 wacht men, dat zyn echtgenote, de prin-1 —20.09. Zondag N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1