Een blik achter de schermen van het reddingswezen Mr L. A. Kesper opende Zaterdag Warmonds nieuwe sportpark Prachtig ruiterfeest voor „Sole Mio" in de Noordwijkse duinen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 Leerzame demonstraties op het Noordwijkse strand f verslaggevers.) Enige duizenden badgasten- alle' maten werden Zaterdagmiddag door de politie op een eerbiedige afstand gehou den van de Zeeolifant, die op het Noord wijkse strand de motorstrandreddings- boot „C. A. A. Dudok de Wit" uit Zand- voort in zee duwde. Met paardenkracht werd toen de roeireddingsböot Noordwijk met bekwame spoed ei mand met onverschrokken vrijwilligers gelanceerd, die op zee ook nog de „Arthur" uit Scheveningen en de „Neeltj. Jacoba" uit LJmuiden ontmoette. Met spanning sloegen de toeschouwers het toneel, dat zich op de deinende golven afspeelde, gade: de schipbreukelingen werden door de motorreddingsboten over genomen en op vakkundige wijze aar wal gebracht. Twee van de schipbreuke lingen waren er minder goed afge komen: één had een „gebroken arm" er zijn maat had een „hoofdwond", terwijl een derde „uit de boot was geslagen" apart door een reddingsploeg uit opgevist moest worden. De gewonden werden op het strand al opgewacht door de dames van de Noordwijkse Reddings brigade, die voor eerste hulp zorgden. Dit was het eerste gedeelte van een groots opgezette demonstratie van de Kon. N.- en Z.-Hollandse Reddings Mij. en de Noordwijkse Reddingsbrigade, die op deskundige wijze werd toegelicht door de heer J. Witpen, de propagandist van de K. N.- en Z.H. RM. De demonstratie, die veel bekijks trok, werd echter niet voor de aardigheid gehouden. Door de luidsprekers galmden allerlei waarschu wingen tot de badgasten, die zeer veel konden leren van de wijze lessen, die mannen van de praktijk hadden sam gesteld uit hun eigen ervaring. Maar óók werd op de toeschouwers het beroep ge daan: „Redt u mee aan de wal en wordt lid van het reddingswezen!" Ook kan men de redders van beter materiaal zien door Donderdagavond naar het feest te gaan, dat in het Noordwijkse Casino wordt gehouden door leden van d« Noordwijkse Reddingsbrigade en waar van de baten voor deze onmisbare instel ling zijn. Toegelicht door de voorzitter, de heer E. de Groot, gaf deze brigade, die zich tot taak stelt drenkelingen uit de redden en dan wel speciaal „eigenwijze baders", die niet naar goede raadgevin gen wilden luisteren, een demonstratie van verscheidene reddingsmethoden. Zo lieten zij zien, hoe enige redders elkaar gekoppeld door middel van touw een drenkeling uit zee halen, n hoe het dan ook kan gebeuren door lange ketting-van-mensen te vorr waaraan zelfs niet-zwemmers kunnen meehelpen. Op het droge liet men het publiek hoe kunstmatige ademhaling wordt toe- Leidse wolspinnerij had vreugde-dag Er was Zaterdagmorgen een ongewone drukte op het Leidse station. Tegen half 7 stonden 180 Leidenaars, personeel van de Leidse Wolspinnerij N. V. rustig te wachten, enkele minuten later had men reeds plaatsgenomen ïh eén. gereseryeex- d£_treim_ In Veenendaal was men eveneens vroeg uit de veren, want ook het personeel van de fabriek der wolspinnerij aldaar zou de tocht meemaken, de groep was hier echter nog groter: 375. Toen om kwart over tien de Leidenaren Maastricht bin nenrolden, zaten de Veenendalers reeds rustig (in grote autobussen) te wachten. Een colonne van veertien grote autobus sen slingerde hierna via Meersen, Bunde, Geule, Beek, Geleen, Spaubeek en Klim men naar Valkenburg. Tijdens deze mooie rit heeft men genoten. Dan was het een prachtig panorama, dat de aan dacht trok, dan een boertje, dat met een heel erg kwaad gezicht fruitminnen- de kwajongens uit zijn boomgaard joeg. Lief zwaaide men naar een oud moeder tje, dat even lief terugzwaaide, terwijl twee kippen aan haar voeten lagen te dommelen. Alles was ober heette in het restaurant „Casino" in Valkenburg kwam omstreeks half één in het geweer om de 555 wol mensen van koffie te voorzien tijdens de lunch, terwijl muziek voor de nodige sfeer zorgde. In het openluchttheater :n het rotspark werden enige woorden ge sproken door de heer J. W. Abbestee, namens de directie, die verder was ver tegenwoordigd door de heren W. Bark, J. Larsen en W. Bark uit Leiden en de heren M. Maerschalch en G. Verhoef uit Veenendaal. Nadat de heksentrap was beklommen, werd de reis voortgezet via Sibbe, Margraten naar het hoogste punt van Nederland: Vaals. Hier werd even gepauzeerd en ondertussen werden vele souvemiers gekocht. In Maastricht is ge dineerd, waarna men met vrolijke mu ziek van de harmonie „Maastricht" en het fanfarecorps „St. Joseph" naar het station trok. In de prettigste stemming werd de thuisreis gemaakt. Toen men uit de trein stapte, was de vrolijkheid nog groot, dank zij de zeer goede organisatie. Belastingdienst Leiden Verplaatst met ingang van 1 Septem ber de controleur A van 's Rijksbelastin gen ter inspectie der belastingen te Leiden. 2e afd. M. Kaak naar Harderwijk en belast met het beheer van het kan toor der directe belastingen en accijnzen aldaar. Benoemd met ingang van 1 September tot controleur van 's Rijksbelastingen de adjunct-commies A. Klootwijk ten kan tore der directe belastingen te Katwijk en met ingang van die datum verplaatst haar het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Alphen aan den Rijn en belast met het beheer van dat kantoor. Geslaagd voor het examen van assis tent der directe belastingen en als zo danig benoemd: A. Driebergen te Hillegom; S. A. Gey- tenbeek te Noordwijk; G. Kracht te Lis- se; P. H. van Melick te Woubrugge; G. v.'d. Meulen te Noordwijkerhout; J. Meys te Zoeterwoude; M. Stel te Noord wijk. De kommiezen P. Brussee en D. van Vliet te Leiden (kantoor directe belas tingen) zijn belast met de functie van deurwaarder. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornells z v C van Driel en N de Bruijn; Dyonisius J z v J Koek koek en C C Baart; Hendrik z v H V Stouten en D van den Essenburg. OVERLEDEN: H v d Burgh, z 45 j; J L A den Hollander, wednr 57 j; H W den 6s, wed- v W J Crama, 74 J; A Sneep, z flf dagen; A Zaalberg, wednr, 82 j. gepast en hoe men als redder moet om springen met lastige drenkelingen. Tot een voor de kust dobberende sloep werd het verzoek gericht: „Wilt u uw drenke ling in zee gooien?" en dan werd ge toond, hoe een redding met haspel en lijn in haar werking gaat. Ondertussen krioelden er natuurlijk talloze kinderen en enkelen raakten hun ouders kwijt. Dan kon men het intermezzo beluisteren: „Mijnheer Zus-en-Zo, hier bij de micro foon kunt u uw Spaanse pleegdochter terughalen" of: „Tante Ida, kom even uw nichtje langs halen, zij is u kwijt geraakt". De heer De Groot vertelde zijn gehoor ^er de geheimen van de zee, die door grond worden door de redders. En slechts weinigen zullen geweten hebben, dat voor redden niet alleen moed en kracht, maar een theoretische studie van aller hande zeestromingen, reddingsmethoden, etc. nodig is. De badgasten hebben veel van deze demonstratie kunnen leren; we helpen hopen, dat het reddingswezen er óók beter van is geworden! Zevenjarig knaapje wordt vermist Sedert Zaterdagmiddag 5 uur wordt srmist de 7-jarige W. Monfils, Rijndijk straat 30. De knaap was gekleed in een blauw truitje en gele broek en droeg waarschijnlijk hoge zwarte schoenen. Zaterdagavond om 7 uur is de jongen og op de Zijlsingel gezien, daarna ont breekt elk spoor van hem. Verkeerszuil vernield Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur ls m vrachtauto met aanhangwagen tegen :n verkeerszuil op het Kort Rapenburg gebotst, waardoor de zuil geheel werd ield. De auto was ook beschadigd. De politie was spoedig ter plaatse en taakte proces-verbaal op. De heer W. Keere- weer gehuldigd 25 Jaar bij kinderkerk „Irene" Zaterdag hebben wij reeds gemeld, dat de heer W. Keerweer 25 jaar aan de kinderkerk „Irene" van de Leidse Her vormde Gemeente is verbonden. Gister morgen is de jubilaris, die vergezeld was zijn echtgenote, een bescheiden maai toch treffende huldiging ten deel geval len. Het heeft de heer Keereweer vooral prettig gestemd, dat de kinderen zo met dit feest. Zij hebben hem niet illeen toegezon gen het wa ren voor de heer Keereweer ontroerende ogenblikken -, maar ook een geschenk aange boden, bestaan de uit een asbak en sigaren. Wat zal de jubilaris nieten! De heer J. vgn Rijnswou heeft de heer Keereweer na- soneel van de kinderkerk en namens de kinderen har telijk toegesproken. Ook was aanwezig de héér J. van Iter- son namens het wijkbestuur. In een toe spraak schetste hij de liefde en de toe wijding, waarmee-de heer Keereweer zijn werk steeds heeft gedaan. Hij sprak zijn dankbaarheid er over uit, dat er bij de kinderen aandacht wordt gevonden wat de heer Keereweer vertelt. In dit verband wees hij nog op de geestelijke kracht en waarde van diens werk. Na mens het wijkbestuur overhandigde hij de jubilaris enkele boeken. Geslaagd De heer L. Noorduin, onderwijzer bij het Chr. onderwijs alhier, is te Den Haag geslaagd voor het diploma bekwaamheid in handenarbeid. U. V. S. bracht E.D.O. rake nederlaag toe (51) Terwijl ranke bootjes met hagelwitte zeilen en vrolijke bemanningen over de zon overgoten Kagerplassen gleden, klonken Zaterdagmiddag In het hartje van War- id feestelijke klankert, uit de instrumenten getoverd door leden van Warmonds Fanfare en de R.K. muziekvereniging „St Matthias". En al wie In deze 3500 zielen tellende gemeente maar even in de gelegenheid was, toog naar het fraaie sport park „Overbos" dat door de Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, zou worden geopend en waar sporters hun kunnen zouden tonen. Burgemeester Von Fisenne riep aevrouw Kesper en de overige genodig- en een hartelijk welkom toe. Hij herin- ierde er aan, dat de C. der K. voor hel erst na de bevrijding officieel in War mond was en dat Prinses Irene jarig was. »re daarvan liet Warmonds Fanfare op spr.'s verzoek het Wilhelmus horen. Spr. accentueerde voorts de belangstel ling van het gemeentebestuur voor de Wijze, "waarop de jeugd de vrije-tijd daoi^ brengt en hij bracht dank aan allen, die tot het tot stand komen van dit sport park het hunne hebben bijgedragen. De opening Mr Kesper deed in zijn openings speech uit de doekjes, dat hij al jaren lang op de Kagerplassen de zeilsport be oefent. Spr. prees Warmond gelukkig om voortreffelijke ligging, waardoor zo naar hier trekken. Dat draagt ook tot de economische welvaart van deze gemeente bij. Wanneer ik, zo vervolgde mr Kesper, op de Kaag rondzie, dan krijg ik niet de indruk, dat ze een do mein van de Warmondenaren is. Als oor zaken hiervan zag spr. de hoge kosten, die de zeilsport met zioh brengt en het feit, dat men het mooie en plezierige van een eigen gemeente niet zo duidelijk be seft. Er kwam meer belangstelling voor an dere sporten en het gemeentebestuur trof maatregelen om de tegenstelling, die er ontstond, weg te nemen. Het verheugde spr., dat hij deze prima verzorgde sport velden, die hij een voorbeeld voor de grote steden noemde, mocht openen. Na burgemeester Von Fisenne als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur en als eerste burger van de gemeente gelukgewenst te hebben met zijn, met zo veel volharding en geduld bereikte doel en zijn belangrijke bijdrage tot de licha melijke en geestelijke gezondheid van de Warmondenaren, knipte mr Kesper met de schaar, die Janny Bakkers hem op een kussen aanbood, het lint, dat de toe gang tot het hoofdterrein versperde, Als dank voor het verrichten van de opening, ontving mr Kesper uit handen van burgemeester Von Fisenne een prent van het gebouw der Prov. Staten op het Korte Voorhout te Den Haag. Ten bewijze, dat het sportpark ge opend was, maj-cheerden de muziekcorp sen het hoofdterrein op en nadat de heren J. M. de Greef, voorzitter van „Warmunda", C. P. Mulder, voorzitter de K.N.A.U. afd. Zuid-Holland en Burgwal, hoofdbestuurslid van de K.N.V.B., nog waarderende woorden hadden gesproken, was de daad aan de sporters, die tot half 8 de aandacht vroegen. De korfbalwedstrijd Het eerste sportieve treffen op het nieuwe terrein was een korfbalwedstrijd van 40 min. tussen een sterke Pernix- combinatie en een twaalftal van Ons Eiland, beide uit Leiden. Het terrein bleek m het minst niet geleden te hebben van de regenval van de laatste dagen was ook voor korfbal uitstekend be speelbaar. De Pernix-combdnatie, waarin enkel-? spelers en speelsters uit het eerste twaalf tal waren opgesteld, bleek zich direct te kunnen aanpassen aan het uit propagan distisch oogpunt gewenste snelle samen spel en kwam direct na de uitworp in de meerderheid. Reeds na 3 minuten had de vlot combinerende Pernix-aanval succes en weer 5 minuten later was het al 20 na een verrassend snelle door braak. Na de vakwisseling lukte het ook bij Ons Eiland veel beter en werd er behoor lijk korfbal vertoond. Spoedig bleek dat aan beide zijden de verdedigingen goed op dreef waren (voor het doel van deze middag misschien wel iets te goed!). In het middenvak werd steeds vlot gecom bineerd. De aanvallen werden regelmatig het werk gezet, zonder dat het nog tot doelpunten kwam. Het einde kwam zon der dat Ons Eiland het verdiende tegen- punt had kunnen scoren en de Pernix- aanvoerder mocht uit handen lieftallige Warmondse een bouquet bloe men in ontvangst nemen. u. v. s.—E. D. o. 5—1 U.V.S. kwam tegen E.D.O. wel heel goed voor de dag. De Leidenaars speel den in het eerste kwartier als of zij en niet de Haarlemmers in de le klasse van de K.N.V.B. uitkomen en vier zeer goed opgezette aanvallen werden met even veel doelpunten bekroond. T. de Wolf opende de score met een fraaie kopbal en voorzet van Kantebeen, Lieshout bracht het tweede en derde doelpunt ter •ereld en T. Kantebeen deed de bal uit en vrije trap voor de vierde maal ach ter de Haarlemse portier, v. d. Berg, ver huizen. Ook daarna bleef het spel van U.V.S. beter dan dat van E.D.O., dat het uitsluitend van Roodselaar moest heb ben. Deze Haarlemmer kwam nog ins langs Breton van Groll, die als stopperspil fungeerde. Het was dan ook Roodselaar, die voor 41 zorgde. Lieshout bracht nog voor de rust de stand op 51. In de tweede helft leek het er op, dat Haarlemmers U.V.S. beter partij zou den bieden, maar het herstel was van korte duur. Slechts door het feit, dat het de U.V.S.-voorhoede niet meer zo ge leerd ging als in de eerste helft, bleef E.D.O., dat ook ijverig de buitenspelval hanteerde, voor een grotere nederlaag gespaard. T. Kantebeen miste tegen het einde een strafsehop. De athletiekdemonstraties stonden op in zeer behoorlijk peil. De Oxfordse deelnemers(sters) verhoogde nog de attractie voor het publiek. Vooral hun m loper, mr Burnhill, en later ook Burfitt, de Engelse juniorenkam pioen, liepen in een zeer fraaie stijl en len zoals ze wilden. Vermelding ver dient ook de prestatie van de Alphenaar H. Burggraaf, die mr Burnhill uitstekend partij gaf. Het doorknippen van het lint op het sportpark „Overbos" te War mond, was voor mr L. A. Kesper, commissaris der Konlnpin in Zuid Holland, een aangename taak. Jhr. mr L. M. E. von Fisenne, burge meester van Warmond, verleende assistentie. (Foto N. v. d. Horst) L.T.C. „De Munnik" ontving Oxford Geen enkele Leiderdorpse zege Op het knusse, met zon overgoten ten nispark, waar de Engelse, Nederlandse en „De Munnik"-vlaggen vrolijk wap perden, werd Zaterdag de wedstrijd De MunnikOxford gespeeld- Na de grote overwinning op de LTC in Oegsbgeest, dacht niemand van de Leiderdorpse spe- lers(sters) meer aan gewonnen partijen en dit was maar goed ook: van de twaalf gespeelde partijen werd er geen enkele gewonnen. Toch zijn er een paar partijen geweest, die even goed gewonnen had den kunnen warden- Het begon al in de eerste partij van Den Holder tegen Berriman. In een door de Leiderdorper prachtig gespeelde wed strijd, verloor hij op het nippertje in 3 sets (68, 64. 46). Als Den Holder in de laatste set niet tot twee maal toe ge faald had met zijn service, de overwin ning zou hem zeker niet ontgaan geweest zijn. Mej. Bouhuis verloor daarna in 2 sets van miss Wolfe met 61, 63 en mevr. Boot met 61, 75 van mrs Stepherd. Het heren-dubbel van Den Holder en J. W- Boot gaf eveneens grote spanning. Met 64, II9 kwam de overwinning aan Johnson en Berriman- Het dames-dubbelspel tussen mevr. Boot en mej. Bouhuis en miss Plummer en miss Rymer was voor de Engelsen met 61, 63. Vooral de laatste is een pracht speelster, die o.a. een service heeft, waarop vele sterke heren jaloers kunnen zijn. Aldershoff verloor met 62.64 van Johnson en ook in deze partij werd er zeer goed gespeeld. Hoe langer er gespeeld werd, hoe beter de spelers van „de Munnik" er in kwa men; men kon dit steeds constateren in de tweede set- Mej. Bouhuis en Alders hoff verloren b v. van miss Plummer en mr Benting met 61, 75. Als volgend jaar de tegenstand in de competitie groter zal worden, zullen de prestaties ongetwijfeld vooruit gaan. De laatste partij gaf nog hoop op een overwinning. Mej. D- Lamers en Enge lenburg verloren echter in 3 sets van mr Berriman en miss Stepherd (6—2. 2—6, 46) Groot was hier de tegenstand van de de Munnik-spelers en vooral mej. Lamers speelde in een voor -haar doen grootse vorm. Het mocht echter niet baten. Het deed weldadig aan, dat de spelers (sters) van Oxford er geen spelletje van maakten, maar zich ten volle gaven en nooit onnodig een game verloren lieten gaan. Zo kwam het einde met een grote overwinning voor Oxford. Ongetwijfeld heeft De Munnik aan het doel van deze sportuitwisseling, de versteviging van de vriendschapsbanden tussen de beide lan den, volledig beantwoord, wat ook wel bleek aan de uitgebreide lunch, waar de voorzitter van De Munnik de Engelse gasten in hun moedertaal toesprak en de speech van captain Bunting. Ten slotte mag een woord van dank niet ontbreken aan de dames Koning en Braakman, die gezorgd hebben, dat het de gasten en gastheren aan niets ontbrak. Wat is nu wel het peil van deze Engel sen, zal men zich afvragen. Wij voor ons geloven, dat zij misschien op een enkele uitzondering na A-spelers (sters) zijn, die in de eerste klas van de KNLTB een goed figuur zouden slaan. Uitslagen „Edelachtbaar"-vissers De uitslagen van de wedstrijd in het Oegstgeester Kanaal, die Zaterdag door de visvereniging „Edelachtbaar" werd gehouden, zijn: W de Vries (1630 gr); J Scharemans (1455 gr); J Belkum (1015 gr); J Stroom (920 gr); J van Dijk (822 gr); J van Rooijen (580 gr); J van Haaren (570 gr); J Veldt (560 gr); J Laven (555 gr)B Meidam (460 gr)J Fuks (370 gr) H v d Veer (250 gr); B Jordans (175 gr); H Tiebosch (170 gr); J Vaartjes <40 gr). De totale vangst, die zeer goed was, be droeg 19 pond en 72 gram. DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU BIJKANTOOR ALPHEN, OVERLEDEN Hedenmorgen is na enkele maanden ziekte op 55-jarige leeftijd te Leiden over leden de heer L. H. Janssen, die sedert April 1947 directeur was van het bijkan toor Alphen a.d. Rijn van het Gew. Arbeids Bureau te Leiden. De Zaterdag alhier gehouden col lecte t.b.v. de Stichting Ned. oorlogsgra- heeft opgebracht 237. OEGSTGEEST Organisten by Herv. Gem. De heer Joh. Zweers, organist van de groene kerk, is in de vacature van wij len de heer D. van der Reek benoemd tot organist van de Pauluskerk. Tot or ganist van de groene kerk is benoemd de heer H. Boelee, thans als zodanig werkzaam bij de Ned. Hervormde Ge meente te Voorhout. VOORHOUT Zonder organist en koster De heer H. Boelee, organist van de Ned. Hervormde kerk, is benoemd tot organist van de groene kerk te Oegst- geest. Velen zullen dit als een groot ver lies beschouwen, want de heer Boelee bezit als jong organist bijzondere kwa liteiten. Met ingang van 1 October heeft ook de koster bedankt. Beide functio narissen hebben de gemeente ongeveer vijf jaar mogen dienen. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN R11N De heer Ruijssenaars stelt vragen Aan de hand van het jaarverslag ovc 1949 van de Water- en Lichtbedrijven te Alphen aan den Rijn trekt het raadslid A. F. Ruijssenaars, fractie-voorzitter der K.V.P., de volgende conclusies; De in bedrijf zijnde ovens zijn zonder meer slecht. Hoewel er 97 ton kolen i worden gedistilleerd dan in 1948, wa productie 2.08 procent lager. Per 100 kg kolen werd, inclusief de watergaspro ductie, de zeer lage opbrengst van 38.8 m3 gas verkregen. De laadmachine, cokes breker en gashouder vragen veel onder houd. Het noodaggregaat is bij een grotere afneming te klein. De personeels bezetting van het gasproductiebedrijf is, als gevolg van de deplorabele toestand van het bedrijf, aan de hoge kant. De kostprijs per nuttig afgeleverde m3 gas bedroeg 17.18 cent, terwijl de op brengst was 14.55 cent. Het financiële verlies bedroeg voor 1949 dus per m3 2.63 cent. Dit cijfer was voor 1948 2.77 cent, voor 1947 .2.872 cent en voor 1946 5.122 cent. Ondanks de invoering van aantrekke lijke nieuwe vastrecht- en industrie tarieven, verminderde de afgifte met 2.88 procent. Het gasverbruik per hoofd en per jaar daalde in 1949 met 4 m3. Naar aanleiding van deze conclusie, stelt de heer Ruijssenaars thans de vol gende vragen aan het college: 1. Is het mogelijk op korte termijn door voldoende investeringen een gezond be drijf te verkrijgen? Zo ja, welke bedra gen zijn hiermede gemoeid en wanneer wordt het gestelde dpel bereikt? 2. Is het gewenst om deze investeringen in het licht van de voortschrijdende gas- concentratie momenteel nog te besteden? 3. Zou het onder bovengenoemde omstandigheden geen aanbeveling ver dienen de productie zo spoedig mogelijk te staken en gas van een nabuur produ cent-gemeente te betrekken, waardoor het mogelijk is tot een lagere kostprijs per nuttig afgeleverde m3 gas te komen? 4. Kunnen de vastrecht- en industrie- tarieven de daling in de afname wel ooit opvangen, indien de kostprijs per afge- Bij het springen oogstten Fransen de lauweren j het speerwerpen bleef IJ. Donar W. Versteeg van A.A.V. '36 C de baas. Beide werpers verbeterden hun persoonlijk record. De leden van de nog jonge Warmondse vereniging „Warmun da" toonde, dat er nog veel van hen erwacht kan worden. Het geheel was tot In de puntjes ver zorgd! De athletiekuitslagen 80 m meisjes, finale: 1. J. van Loo (Olympia), 10.6 sec; 2. miss Brown (O.C.A.C.), 11.2; 3. miss Dykes (O.C.A.C.), m jongens: 1. J. v. d. Veer (de Bata- 10 sec; 2. J. Arnoldus (Holland) 10.3; 3. H. Kleine (de Bataven), 10.7; 4. G. A. Koppers (Warmunda), 10.9. ""Om dames, finale: 1. miss Richard- (O.C.A.C.), 13 sec; 2. miss Brickwall (O.C.A.C.), 13.8; 3. J. van Dijke (Spor tlef), 14; 4. N. Braggaar (Sportief), 14.1. 100 m heren, finale: 1. J. A. Karamay (Holland), 11.4 sec; 2. C. van Venetiën (Holland), 11.9 sec.; 3. Van Es (Holland). 1. J. Koppers (Trekvogels); 5. mr Whitney (O.C.A.C.). Vèrspringen jongens: 1. H. van Seg- gelen (Warmunda), 5.16 m; 2. J. Zoete melk (Warmunda), 5.12 m; 3. H. Kleine (de Bataven), 4.82 m. Speerwerpen heren: 1. IJ. de Boer (Donar), 60.42 m; 2. W. Versteeg (A.A.V. '36 - C). m heren: 1. mr Durnhill (O.C.A.C.), 2.5.8; 2. H. Burggraaf (A.A.V. '36 - C), 2.7.1; 3. mr Porter (O.C.A.C.), 2.8.1. Polshoog: 1. J. Ram (A.A.V. '36 - C), 20 m; 2. T. Gieske (de Bataven), 3.20 i; 3. H. Bresser (de Bataven), 2.80 m; 4. F. Bresser (de Bataven), 2.80 m. Olymp. estafette: (800 - 400 - 200 - 200 1. O.C.A.C., 3 min. 48.6 sec.; 2. de Bataven, 4.1.2; 3. Holland, 4.1.3; 4. War munda, 4.4.6. Genoeglijk rondom een duinpan in de Noordwijkse golfbanen geschaard, heb ben Zaterdagmiddag vele toeschouwers met spanning en met vrolijkheid de ver richtingen gezien van vele tientallen rui ters. Dit feest werd georganiseerd door Boekhorstruiters ten bate van het sa natorium „Sole Mio". Niet minder dan zeven ruitervereni- gingen hadden ingeschrven, n.l. De Boek horstruiters. „De Northgoruiters", „Kapt. v. d. Walruiters", „De Vennepruiters". de „Alphense Ruiters", de „Duinkantruiters" ?n de „Rijnruiters". Verder waren er deel nemers van de Leidse en Haarlemse ma- nege's en van de jeudrijvereniging „En Avant". Bovendien zorgden enige ruiters uit Engeland en Frankrijk, dat men in internationaal feest kon spieken. Na de parade sprak de ere-voorzitter ïn de Boekhorstruiters, burgemeester LugdunumQuick Boys 27 Doordat Lugdunum ook in deze wed strijd met vele invallers moest aantre den, kwam er voor een goede oefening voor groen-wit, weinig terecht en werd het voor de Katwijkers een tam partijtj Lugdunum begon heel goed en na w< deriijdse aanvallen zagen wij dra ee hard schot tegen de bovenlat van ke< per Bauw. Quick Boys raakte echter vlug inge speeld en toen ook de zwakke Lugdu num achterhoede aan 't wankelen werd gebracht, had Verdoes spoedig si 10. Niet zodra was afgetrapt of de ge vaarlijke v. d. Oever gaf keeper Ouds hoorn weer geen kans 02, terwijl even later na fraai kopwerk Verdoes num mer drie voor zijn rekening nam 03 Dit werd de thuisclub te bar en na stug doorzetten wist de Roo een goed tegen- punt te maken 13. Toen was het weer de beurt aan Quick Boys en het was v. d. Oever die de stand tot 15 wist op te voeren. Voor rust werd het bij een algemene aanval zelfs 1—6. In de tweede helft tapte Lugdunum uit een ander vaatje. Wel moest Redei uitvallen, maar door stug verdedigen wist Oudshoórn moedig stand te houden In het eerste half uur kwamen dan ook geen doelpunten, alhoewel de thuisclub meer verdedigend dan aanvallend werkte Dan was v. d. Oever zijn bewaking vlug af en werd de stand 17. Eindelijk kon Verhoeven nogmaals de achterstand verkleinen 27. A. A. C. M. van Iersel, een welkomst woord, waarna „De Echo der Duinen" de volksliederen speelde. Het programma boor niet alleen voor de insider, maar ook voor de leek veel schoons. De kindernummers dwongen ieders bewondering af voor de vaardig heid, waarmee de kinderen met hun die ren wisten om te gaan; het nemen hindernissen door de geoefende springers werd met spanning gevolgd en vooral om dat het parcours vrij klein was en de wendingen kort waren, steeg als een hindernis met succes was genomen telkens weer dat verlossende „oooh" op. Het bleek, dat de Fransen zich meer op springen hadden toegelegd dan op de dressuur. Bovendien was hun paarden- materiaal bijzonder goed. Vermeldens waard is ook het hoge schoolrijden door Ad. Klebe mei het paard HoUbilox. Voor de komische noot zorgde men door mid del van een hoedengevecht en een zadel- race, die wel eens een zandruiter Ople verde. omdat men in de haast vergeten had de riemen goed vast te maken. De behendigste bleek mej. Van Dorst uit Hoofddorp. De Fransman Gérard De' combet op Sidi haalde de le prijs in he' springconcours, terwijl de 2e prijs voor d( charmante Frangaise Arlette Mermet was. Er waren verder tal van n prijzen beschikbaar gesteld, o.a. wisselbeker door „Solo Mio". De jury had dikwijls geen gemakkelijke taak on de juiste beslissing te nemen. OPBRENGST ZEEUWSE MOSSELEN 90 PCT LAGER DAN NORMAAL Het zal meevallen, wanneer de pro ductie van mosselen in Zeeland dit zoen 5 tot 10 procent van het normale opbrengt. De oorzaak is. zoals men weet, een kreeftachtige parasiet. leverde m3 gas de tegenwoordige hoogt# behoudt? 5. Zijn de huidige vastrecht- en in- dustrietarieven niet aan de lage kant? Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. van Ber- kum, slaagde te Den Haag voor de act# N.U. Offensief van de Kerk In de laatste week van September! (2530), wordt in onze gemeente voorj de eerste maal een z.g. zaaiweek gehou-| den, waarvoor een interkerkelijk comi té van bestuurders der verschillend# evangelisatie-commissies is gevormd. Het] fundament, waarop men overeenstem-! ming heeft bereikt, is: de Bijbel als Gods onfeilbaar Woord, en Jezus Chris-j tus. Gods Zoon als de opgestane Heiland en Zaligmaker. Pakketten voor de zendelingen De Zondag door de Ned. Herv. Ge meente van Alphen gehouden inzamc- ling in natura voor de zendelingen heeft tot gevolg, dat 25 pakketten verzonden kunnen worden. Voor verzending kwam tevens een behoorlijk bedrag binnen en door aanvulling hoopt men nog 20 pak ketten te kunnen samenstellen. HRZERSWOUDE Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia A. M., d. v. H. A Verdegaal en A. M. Th. v. d. Post; Jan netje, d. v. A. van Veen en M. Francken; Pieter, z. v. A. van Veen en M. Francken; Hendrikus M., z. v. C. van Dam J. Westgeest. LEIDERDORP Collecte. A.s. Zaterdag wordt in onze gemeente een collecte gehouden ten bate var bouw- en steunfonds van het herstellings oord „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee. Vissezijgolh Redelijke Zaterdagmarkt. De vele kotters en kleine kustschepen, die Zaterdag in IJmuiden losten brach ten tezamen niet zoveel aan, dat de prij zen door de knieën gingen. Vooral de school was vrij schaars en de noterin gen werden dienten-gevolge weer wal stijver. De kleine schol sprong van 5 tot 10 op en schol II bracht van 17— 22 op. De grove schol bleef op 54 staan, Wijting was minder gelukkig. Er werd ongeveer 8 per kist voor betaald. De KW 76, die behalve gezouten haring nog 500 kisten verse loste, kreeg behoorlijke prijzen betaald: 11 per kist was geen zeldzaamheid en slechts een enkel par tijtje van plm. 50 kisten ging wegeni mindere kwaliteit de pufschuit in besomming haalde buiten de gezouten haring ruim 6000. Eerste tonijn voor KW 140 De tonijnen, die elk haringseizoen met de scholen meezwemmen en dan door d# trawlers vaak in hun jacht worden ver rast, zijn ook nu weer aan de IJmuiden- se afslag verschenen. Deze uitermate smakelijke vis, die door de consei fabrieken graag wordt gekocht, is het eerst Zaterdag op de halvloer schenen. De haring logger KW 140 bracht de eerste aan. Loggers weer naar zee. Van de haringloggers vertroftkéüLWeer naar zee de KW 54 en de KW 39. Van de trawlers voeren weer uit de RO 46,! IJM 71. SCH 93 en IJM 61. Vandaag. Maandagochtend hebben gelost de Alkmaar, de Batavia en de Allan Water, die gezamenlijk 4000 kisten haring, 500 kleine kisten haring en 250 kisten ma kreel aanvoerden. Van de visboten loste de RO 53 170 kisten schelvis, 190 kisten kabeljauw, 65 kisten wijting, 105 kisten makreel en 360 stijve kabeljauwen. Ver der waren 15 loggers en 10 kotters metj tezamen 2200 kisten. Mooi spok. De haringlogger KW 37, Nederland VI onder schipper Teun Vis, die Zondag binnenkwam, had behalve 500 kantje# zoute haring in de gauwigheid 35 man den makreel buit gemaakt. Nieuws van en voor Katwijk Raadgevingen voor badgasten Nu weer een groot aantal badgasten in ons dorp verblijft, zijn enige raadgi vingen wel op hun plaats. Hier volgen Direct na de vloed trekt de zee zeer sterk; voor baders en zwemmers is dit het gevaarlijkste ogenblik. De Oosten wind is verraderlijk. Wanneer in zee vlaggen staan op grote dobbers, bete kent dit, dat daar gevaar dreigt. Er ligt' dan een mui (trekgat tussen de banken) Wie daar gaat zwemmen is in direct le vensgevaar. Men dient er minstens 2( m vandaan te blijven. Wie toch in zo'n mui terecht komt, moet niet proberen tegen de stroom in te zwemmen; dit ge lukt eenvoudig niet. Men ga dan op de rug liggen, late zich meeslepen naar en roepe om hulp. Wanneer iemand een mui wordt gezien moet onmiddellijk de reddingspost van de Katwijkse Red- dings-Brigade worden gealarmeerd. Hier bevinden zich zwemmers die deskundig zijn en redding kunnen brengen. Leei het gebruik van de reddingslijnen, die overal op het strand aanwezig zijn. De leden van de K.R.B. willen gaarne lichtingen geven. Legt er geen kleding op, zodat de lij nen niet te vinden zijn. Wanneer bij de reddingspost wordt ge zien, dat een bader of zwemmer in ge vaar is, wordt dit aangeduid door het luiden van een bel. Ieder die helpen kan verlene bijstand. De reddingspostert zor gen verder voor het verlenen van de eerste hulp en voor het opsporen en weer op hun plaats brengen van ver dwaalde kinderen. Wanneer de blauwe vlag is gehesen, is het zeer gevaarlijk te zwemmen Weest dan op uw hoede. Een rode vlag betekent: verboden in zee te gaan. Dan is het zelfs levensgevaarlijk zich ook maar een paar meter in zee te begeven. Geslaagde prestatie-zwemtocht Niet minder dan 90 zwemmers en zwemsters namen Zaterdagmiddag dee! aan de jaarlijkse prestatiezwemtocht van de Katwijkse Reddingsbrigade. Ze kwa men uit alle windstreken van ons land. De Katwijkse Reddingsbrigade was dit maal niet van de partij, daar zij de or ganisatie verzorgde. Na door de voorzittter der K.R.B., de heer D.C.O. Boekhoven te zijn toege sproken, doken de deelnemers (sters) in het zilte nat en werd de strijd met de 1500 m, van de Zuidpost naar de Wate ring, aangevat. Enkele sloepen, bemand met brigade leden, begeleidden de dap peren en haalden een paar van hen. die last kregen van vermoeidheid of kramp, binnen boord. Het was de heer C. J. v. d, Bijl uil Alphen aan den Rijn, die als eerste arri veerde. Hij legde de afstand in 40 mi1 nuten af. Na hem kwam de heer J. Vis ser uit Leiden, binnen, die er 41 minui ten over deed. De eerst aankomende dame was mej J. Turken-burg uit Haarlem. Voor de KR.B.-Jeden wordt nog een dergelijke tocht uitgeschreven. KatwijkLisser Boys 40 Katwij-k en Lisser Boys hebben eec spannende vriendschappelijke partij voetbal weggegeven. Beide ploegen ga ven zich tenvolle om de leiding te ne men, maar het duurde tot 10 min. na d< rust. aleer Katwijk hierin slaagde (10); Al spoedig werd het 20 en toen hel i eindsignaal klonk, had Katwijk de scor« tot 40 opgevoerd. Morgenavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref- Gem.' (Remisestraat) ds A. Vergunst van Zeist' Concert Het concert, dat Uni zal geven in de muziektent aan de Boulevard zal niet! morgenavond, maar Woensdagavond: worden gehouden. Opbrengst De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de Zondagsschool heeft- f 615.45 opgebracht. Burgerlijke stand. Geboren: Maria J., d. v. J. van 't Zelfde en M. Fakkel; Johannes M. G! M.. z. v, G. van Kuijeren en H. J. Does; Klaas, z.v. A. Dubbelaar en L. Remmelzwaau Johanna H„ d. v. W. Schaap en G. 0 van der Horst; Jan, z. v.J. Prins en P van Dijk; Willem, z. v. L. van Velzen en P. van den Oever; Johanna H. M„ d v. P. H. van der Valk en M. A. C. Fen- Ondertrouwd: R. H. Bersma en N Seinstra; P. van Egmond en P. Dijk- drent; C. van Rijn en J. van Duijn; H Krijgsman en L. Haasnoot. Getrouwd: F. van der Plas en G. J- Ouwehand; J. Noort en J. C. Langeveld; N. van Duivenvoorde en A. Vlieland; D. van Beelen en M. van der Plas. Overleden L. van Leeuwen 24 jr; P, Ouwehand 11 mnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2