Jlieuiuc £riJtsrl)c (tfimronl 9s Een paardehoofdstel aan de muur I Gevechten in Makassar uitgelokt „guerillastrijders" van R.I.S. 'Tegenaanval voormalig K.N.I.L. eist „enige doden" door De Naktong, de zeer belangrijke linie, door Rode troepen overschreden Hallo,hier is de Matterhorn; wij zitten op 4480 m hoogte Krachtig tegenoffensief van Amerikanen en Z.-Koreanen Amerikaans Superfort met 36.000 liter benzine neergestort Trygve Lie wijst op de wankele wereldsituatie Wist U MAANDAG 7 AUGUSTUS 195B BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 21)408 Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- aldelmg: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENi 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEUJR-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 8190 „Stagtvasttci; t« «fiefelevra mgn bert ia tcgbeaspott" Indonesische benden overvallen Ned. (roepen Wederom zijn er ernstige onlusten ontstaan te Makassar. De directe oor- /zaak hiervan is een overval van Indonesische „guerillastrijders" op het kampement van de Nederlandse troepen, die thans voornamelijk beston den uit voormalig KNIL-personeel onder Nederlandse officieren. Reeds geruimen tijd groeide de spanning tussen de KNIL-militairen en i de Indonesische strijdkrachten, zoals gemeld werd van vele plaaten in I Indonesië. In het kampement bevonden zich circa 2000 tot 3000 militairen, I deels met hun gezinnen. Zaterdagmiddag openden de guerillastrijders plotseling het vuur op het kamp. De Nederlandse militairen, voor 80 pet Ambonnezen, gingen over tot een tegenaanval. Zondagochtend veegden zij de straten van Makassar schoon. Het karakter van de gevechten wordt wel het best geïllustreerd door het feit, dat terstond daarop een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht het kamp onder mitrailleurvuur nam. Aneta maakt melding van „bloedige 'botsingen", doch de minister van Defensie i de RIS, sultan Hamengku Buw heeft na een conferentie met de Hoge is dr Hirschfeld, waarbij mili- II taire autoriteiten tegenwoordig waren Jl slechts verklaard, dat er aan Indonesische zijde „enige doden" gevallen waren. Generaal-majoor Scheffelaer, die als opvolger van de lt.-generaal Buurman van Vreeden, commandant is van Nederlandse troepen in Indonesië, heeft tezamen met de kolonel Simatupang, chef van de staf van de APRIS Indonesische leger), via Radio Djakarta een oproep gericht tot de strijdenden, „om alle vijandelijkheden om en in Makassar onmiddellijk te staken en ver der zinloos bloedvergieten te voorkomen". Deze beide officieren zouden heden in Makassar aankomen. Kolonel Kawilarang, commandant van de APRIS in de Grote Oost, vertrekt heden eveneens Makassar. In opdracht van de minister Defensie zou hij de troepen gelasten, vuren te staken. Grote Drie komen bijeen over Korea Volgens de New York Times zullen de ministers van Buit. Zaken der Grote Drie half September te New York bij eenkomen, voor het bepalen van een ge meenschappelijke politiek inzake Korea en de dreigende agressie. Daarna komen ook de twaalf ministers van de Noord Atlantische Raad bijeen. Vermelden wij nog. dat óók de algemene vergadering der V. N. omstreeks 19 September plaats Formosa toch aan de beurt De New York Post houdt vol. dat de Amerikaanse stafchefs verwachten, dat de Chinese communisten toch spoedig tot de bezetting van Formosa zullen trach ten over te gaan. Als datum wordt 15 September genoemd. In dit verband z i vermeld, dat bommenwerpers en vliegtuigen van de Chinese nationalisten gisteren van Formosa zijn opgestegen om communistische concentratie's aan de overliggende kust aan te vallen. Meer dan 100 jonken en andere lichte schepen werden vernietigd. Turkse troepen voor Korea Ook 6000 Nieuw-Zeelandse vrijwilligers Het contingent van 4500 Turkse sol daten, die -ast de andere V. N. strijd krachten in Korea aan de oorlog zullen deelnemen, zal tegen 20 Aug. naar het strijdtoneel vertrekken. In Nieuw-Zee- land hebben zioh 6000 vrijwilligers, onder 110 officieren voor Korea gemeld. Over de toestand in Makassar is weinig bekend: Zondag vertrokken nog wel de lijnvliegtuigen van de Garuda naai Celebes. doch vanaf heden zijn de vluch ten naar het Makassaarse vliegveld Mandai. dat op 22 km van dg stad ligt, stop gezet. De berichten spreken van zo ernstige incidenten, dat uitvoerige besprekingen tussen sultan Hamenghu en de leiding van de APRIS noodzakelijk waren. Radio Makassar is Zaterdag uitgeval len en Zondag niet in de lucht geweest. Berichten zijn schaars. Rode Kruis los van zaak- Bertha de Hartogh Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft zich op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken teruggetrokken uit de zaak-Bertha de Hartogh. Dit ge beurde om dubbel weTk te voorkomen Zoals men weet had het Rode Kruis zich bereid verklaard, het „loskopen" van Bertha te betalen. Vooral de heer Doo renbosch uit Den Haag heeft zich voor het oplossen van het tragische geval be- Ook de afdeling Bergen op Zoom van het Rode Kruis zal zich niet meer met de kwestie bemoeien. De heer F. Hout man (Fortuinstraat 19. Bergen op Zoom) die naar buiten optreedt als vertegen woordiger van Bertha's vader, doet een beroep op de sympathie van het Neder landse volk. Mochten eventueel gelden niet voor Bertha kunnen worden ge bruikt, dan zal er een andere bestem ming aan worden gegeven. Velserbad moet sluiten omdat het niet schoon is Het Velserbad, het enige overdekte zwembad in Velsen, is vandaag om hygië nische redenen op last van het gemeen tebestuur gesloten. B. en W. hadden een ultimatum gesteld om de meest voor de ■hand liggende hygiënische voorzieningen te laten treffen. De directie van het bad heeft eerder te kennen gegeven, dat er geen geld is om de boel op te knappen. Met het oog op Korea: Nauwer contact over defensie gewenst De Commissie tot Herziening van he: Reglement van Orde van de Eerste Ka mer, heeft, zoals bekend is. op 30 Mei 1.1. voorstellen gedaan tot het instellen van drie vaste commissies, gelijk die ook bestaan by de Tweede Kamer. Mr W C Wendelaar (V.V.D.) heeft thans ^aan de Kamer voorgesteld, over te gaan tot de instelling van een cast" commissie voor defensieaangelegenheden Hij schrijft hierover o.m„Men zal het er wel over eens zijn, dat de wereld thans wederom een zeer gevaarlijk tijd perk doorloopt. De mogelijkheden, dat uit de gevechten (in Korea) ee wereldoorlof ontstaat, zal bezkaarlijk kunnen worden otnkend." Op die gronden dienen vraagstukken, verband houdend met onze verdedigings middelen in het centrum van de belang stelling te staan. Sedert Mei 1949 heeft de Eerste Kamer niet meer met de Mi nister van Oorlog van gedachten ge^ seld over deze problemen. nJ. niet sedert de behandeling van de defensiebegrotin gen 1949 Hoewel dit een toevallige sa menloop van omstandigheden kan zijn die zich niet zal herhalen, laat toch in het algemeen de normale procedure een te groot tijdsverloop bestaan waarin de Kamer zonder contact met de regering is. Dit lijkt de heer Wendelaar met ver antwoord, hetgeen de aanleiding is ge weest tot zijn voorstel. (Er bestaat een defensiecommissie, waarin leden van beide Kamers zitting hebben tezamen met militaire leden, di adviserende stem hebben Deze commi: sie is eohter, mede omdat er niet-Kamer- leden in zitting hebben, niet te vergelij ken met de andere Kamercommissies. Zij is trouwens ook ingesteld bij Koninklijk Besluit en niet door de Tweede Kamer zelf. Red.) Nieuwe brug bij Dordt op haar plaats Gevaarte van 180 meter en 160.000 kilo ln vier uur tyds verrold. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn de twee noodbrugdelen tussen Zwyn- drecht en Dordrecht vervangen door een 180 meter lange en 160.000 kilo zware spoorbrug, die op 8 October (m.i.v. de wintefdienstregeling der treinen) volledig in gebruik zal worden gesteld. Het karwei, dat om 11 uur begon, had ;n vlot verloop en om 3 uur waren de oude delen (een ervan is de vroegere Londense Waterloo-brug) weggerold en was de nieuwe overspanning ervoor in de plaats gekomen. Voor het «erst in Nederland heeft men bij de brug holle staven gebruikt. Er zijn trouwens nog meer nieuwe vindingen toe gepast. Zondagmorgen om half acht werd het treinverkeer, dat Zaterdagavond vervan gen werd door busvervoer, hervat. De brug is voorlopig nog enkelsporig. maar op 8 October hoopt men ook de rails en de bovenleiding van het tweede spoor in orde te hebben. Toenemende druk op alle izonten Australië en India luisterden Op messcherpe bergrand, starende op gletchers duizenden voeten beneden Doet u het hem maar eens na! Een Brits onderwijzer, John Lamb, een enthou- 3 (last bergbeklimmer van 26-jarige leeftijd, heeft Zondag een stout stukje uitge- haald. Vanaf de top der Matterhorn heeft hij door de radio tot de, aandachtig E luisterende, wereld gesproken. Zijn opgetogen stem kwam helder door. toen hy en zijn gezelschap Zwitserse gidsen en radiotechnici, op de messcherpe bergrand lagen en loodrecht neerkeken op de groenwitte gletschers, duizenden voeten be neden hen. Met mondorgelbegeleiding werd het Engelse en Zwitserse volkslied ten gehore gebracht. Het was een ongelooflijk mooi pano rama, dat op de 4480 meter hoge bergtop te aanschouwen viel. De uitzending, die zelfs in India en Australië te horen was, i geschiedde over zeer kleine, draagbare zendertjes. De golven werden opgevangen door een studio beneden in Zermatt, van waar het geluid door radio Lausanne werd gerelayeerd. De beklimming begon bij de bekende Hoernli-hut op 2850 meter hoogte, waar de groep de nacht had doorgebracht. Van dit punt bestegen de klimmers, door tou wen met elkaar verbonden, de N.O. kant van de berg en de tweede helft van de weg naar de top, ging bijna verticaal om- Communistische troepen zijn op verschillende punten de rivier de Nak- tong overschreden. Deze rivier maakt een belangrijk deel uit van de Amerikaanse strategische verdedigingslinie. Het doel is Taegoe, zoals men weet, de huidige zetel der Zuid-Koreaanse regering, in handen te krijgen. Verbitterde gevechten vonden plaats bij Sangjoe, circa 80 km ten N.W. van Taegoe gelegen. Dit betreft dus de operaties in het Noor den. Echter poogden aan het Zuidelijk front de Noorderlingen bij Masang eveneens de Naktong over te steken, maar zij stuitten daar op krachtig verzet van een Amerikaanse divisie. Eeen directe bedreiging van de aan- voerhaven Poesan moet ten koste van alles vermeden worden. De zwaar ste oorlogsschepen van het geallieerd eskader concentreren daarom hun actie op dat deel van de Zuidkust. Reeds zijn de Amerikanen en Zuid- Koreanen een krachtig tegenoffensief begonnen. nen Koernvi. ten Noorden van Taegoe, en Tsjongsong ten Oosten van Jongdok, zijnde het Noordelijke punt van Mc- Arthur's verdedigingslinie, te hebben veroverd. Dit betekent dus dat de Noord- Koreanen in de Amerikaanse linies zijn doorgedrongen^ Communistische „stoomwals" Daarentegen leggen de Amerikanen er de nadruk op, dat-hun strijdkrachten ©en punt ten Westen van Tsjoengamni be reikten, gelegen aan de belangrijke ver keersweg, circa 19 km ten Oosten van Tsjindjoe. Mustangs vielen Noord-Kore- aanse vliegtuigen aan, vernietigden een twintigtal jac'ntvliegtuig^h, terwijl ver schillende andere plaatsen, zoals Nam- tsjong met bommen werden bestookt. De belangrijke strategische kwestie is dus of de Amerikanen de doorbraak van de Naktong-linle op den duur zullen kunnen tegenhouden. In Washington is men van mening, dat de communistische troepen, ongeacht hun verliezen zullen blijven aanvallen, tot de laatste man toe. In dit verband brengt men ook de operaties van de Russische legers in de tweede wereldoorlog in herinnering, Het staat vast, dat de Noordelijke aanval in het Zuiden zal worden ondernomen. Een sterke concen tratie bedreigt de haven Poesan en haar verbindingen met Taegoe. En nu het tegenoffensief: Volgens het hoofdkwar tier van McArthur, zijn Amerikaanse mariniers en eenheden der 25ste divisie vanmorgen met steun van zware artille rie en tanks in de ZW. sector bij Tsjindjoe een grootscheeps tegenoffen sief begonnen. De Amerikanen gewagen van het begin van een zware stoot! De berichten van McArthur en die van radio Pjongjang moet men echter tegen over elkaar plaatsen, teneinde zich een objectief beeld te vormen van de krijgs operaties.' Zo beweren de Noord-Korea- de eerste «tstei De Matterhorn werd v maal beklommen in 1865 en vier van I pioniers kwamen toen bij de afdaling 1 het leven. Ofschoon thans permanente vo nen in de bergwand geslagen zyn, en op de gevaarlijkste plaatsen touwen zyn op gehangen, eist de berg nog steeds men senlevens. Onder leiding van de gids Otto Furrer, voormalig wereldkampioen skieën, be reikte het gezelschap veilig de Hoernli- hut. Op de top van de berg werden twee batterijen van radio Lausanne als her innering achtergelaten. De terugtocht duurde iets meer dan drie uur. Vuurpijl op het publiek: drie gewonden Zaterdag is bij een druk bezocht vuurwerk in Zandvoort een vuurpijl horizontaal op het publiek ingevlogen. Een 61-jarige vrouw uit Hoorn kreeg brandwonden aan gezicht, armen en be nen. een 49-jarige Amsterdammer aan een arm en een been, en een 9-jarige jongen uit Zandvoori aan het gezicht. Anderen kregen brandschade aan de De gewonden gingen in een zieken auto naar hun woningen. UIT BRANDKAST 1000 EN POLISSEN GESTOLEN Bij een tabakshandel in het gebouw Nes 86 te Amsterdam is, vermoedelijk Zaterdag, een brandkast geforceerd. Een bedrag tussen de 600 en 1000 gulden en enkele verzekeringspolissen zyn meege nomen. Bij een poppenfabriek en een reclamebureau in hetzelfde gebouw is alles opengebroken en blijkbaar rustig onderzocht, maar daar is niets gestolen, thans heeft kunnen na- Gisteravond werd de inbraak ont- waarbij millioenen doden verloren gingen en ongeacht de schrikbarende verliezen, de strijd werd voortgezet. Die verliezen zijn ook thans op Korea niet gering- Zo hebben in het Noorden de Zuid-Koreanen, om in militaire ter men te spreken „een geheel bataljon in de pan gehakt", toen deze formatie de Naktong overstak en in een hinderlaag viel. Over de activiteit van de geallieerde vloot vermelden wij nog. dat Britse krui sers. beschermd door Amerikaanse vlieg dekschepen, hun operaties bij de haven van Seoel hebben voortgezet. McArthur is vol goede moed. HU heeft verklaard, dat er geen strategische terug tocht meer zal worden uitgevoerd, omdat er geen bijzondere redenen zyn om te nemen, dat de huidige frontlinies nog meer zullen worden ingekort. Aan het Zuidelijk front doen de Ame rikaanse mariniers zich als verbeten vijanden van de communistische Noord- Koreanen kennen. De Amerikanen be schikken thans over een nieuwe anti- tankgranaat, die door 105 mm kanonnen wordt afgevuurd en zelfs pantserplaten van 30 cm kan doorboren. Waaraan stierf molenaar in Grubbenvorst De dood van een molenaar uit Grub benvorst, de 64-jarige G. H., heeft in dit Limburgse dorp opschudding verwekt De politiedeskundige dr Hulst uit Lei den heeft seotie verricht op het lijk. De verhouding tussen H. en zijn vrouw, die als een zonderlinge wordt beschouwd, was de laatste jaren slecht. De vrouw heeft de vorige week ge tracht de dode in alle stu.e te laten be graven. Zij beweerde dat de dokter, die de lijkschouwing verrichte, gezegd had dat haar man aan een ucsmettel.j e ziekte gestorven was. Daarom had zij h-t lijk maar buiten op een kar gelegd. dokter had echiter geen besmette re ziekte geconstateerd. Na de sectie is het stoffelijk overschot Zaterdag ter a-u de besteld. De uitslag van het onderzoen is nog niet bekena Zeventien doden, 60 gewonden Honderd kilometer ver was steekvlam te zien Een B 29 Superfort van de Amerik. luchtmacht is in de nacht van Zater dag op Zondag bij de luchtbasis Suisun in Californië neergestort. Het toe stel had 36.000 liter benzine en een aantal brisantbommen aan boord. Plotseling stortte het neer en explodeerde, met een steekvlam, die op dit nachtelijk uur over een afstand van ruim 100 km te zien was. De knal was zo hevig, dat 50 km ver de huizen op hun grondvesten trilden. Er zijn 17 doden, terwijl 60 personen min of meer ernstig werden gewond. Volgens latere berichten was het Ame- kaanse Superfort opgestegen var luchtbasis Suisun in Californië. Het s eer op slechts 30 meter afstand woonwagenkamp, waar 200 gezii leden der luchtmacht gehui: wonder, zondei het t :el en zijn Prinses Irene heeft als ieder Nederlands kind, verlangend uitgekeken naar haar verjaardag. Ze hoopte maar, dat het mooi weer zou zijn: welnu ze heeft haar zin gekregen! Onder een stralend zonnetje kwamen allerlei deputaties haar Zaterdag in. de tuin van Soestdtjk gelukwensen en zelfs als Indianen verklede padvinders uit het nationaal kamp in Ommen maakten hun opwach ting bij de jarige Prinses De les van Koiea Als grote mogendheden de koppen bijeensteken kan een oorlog nog worden voorkomen Trygve Lie, secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft gisteren verklaard, dat thans in de eerste plaats de actie der V.N. in Korea tot een goed einde gebracht moet worden. Een derde wereldoorlog moet worden voorkomen, indien mogelijk door overleg, maar zo nodig met geweld. De Koreaanse crisis vormde de ernstigste bedreiging van de vrede sinds 1945, waarbij het voortbestaan van de V.N. op het spel staat. Trygve Lie maakte bekend, dat hij zijn 20-jaren plan voor de vrede op de voorlopige agenda van de Al gemene Vergadering heeft geplaatst. Dit plan was, zoals bekend, besproken' iet regeringsleiders, toen Lie bezoeken bracht aan Washington, Moskou, Londen Parijs. In zyn rapport aan de V.N., wijst Lie erop, dat de hoofdoorzaak van de huidige crisis gelegen is in het feit. dat de grote mogendheden er niet in ge slaagd zijn, vredesverdragen te sluiten et Duitsland en Japan. Slechts stoutmoedig en verlicht staats- De Boekhorstruiters in actie tij dens de ruiterwedstrijden, die Zaterdag ten bate van „Sole Mio" op de Golfbanen te Noordwijk werden gehouden manschap kan voorkomen, dat de stige wereldsituatie uitloopt op een n we wereldoorlog. hangende problemen te komen, eenkomst zou zyn van vertegenwoordi gers der grote mogendheden, anders zal de wrijving van maand tot maand blijven De secretaris-generaal herhaalde zijn voorstel om de zetel van China toe te wijzen aan de regering, die metterdaad het grootste deel van China beheerst. DAT een huisbaas in Deptford (Enge land) zyn huurder het huis wil uitzetten, omdat deze nooit de ruiten zeemt, waar tegen de smeerpoes zich verzet met de opmerking: „10 jaar geleden heb ik de ruiten nog gedaan. Ik blijf niet aan de gang". DAT de Koudekerkers zich helemaal et storen aan een besluit van de plaat selijke vereniging van plattelandsvrou- en, om voortaan getrouwde vrouwen in te spreken met „mevrouw" inplaats m „iuffrouw", DAT er in West-Duitsland nog ander half millioen werklozen zijn. DAT de constellation-gezagvoerder Richard Coates van de American Over seas Airlines in 9V4 uur zonder tussen landing van Ne%v Foundland naar Frank fort vloog met 48 passagiers en een zevenkoppige bemanning, hetgeen een iv lange afstands- en snelheidsrecord DAT in de Spaanse provincie Bilbao ernstige hondsdolheid heerst, zodat er reeds 200 mensen ingeënt moesten wor den, 900 honden werden afgemaakt, ter- ijl een meisje aan deze ziekte bezweek. DAT Franse en Duitse studenten, voor. standers van een „Verenigd Europa" gis teren bij Weiier grensbomen aan de Frans- Duitse, grens verbrandden. DAT Amerikaanse hamsteraars be dreigd worden met een jaar gevangenis straf en 10.000 dollar boete. DAT het postkantoor in het nationaal padvinders kamp te Ommen reeds 80.000 ansichtkaarten te verwerken kreeg en er per dag 700 telefoongesprekken tot stand „komen met binnen- en buitenland. dingen af, maar twee andere leden van de bemanning worden vermist Ook bri gade-generaal Robert Travis, bevelheb ber van de negende groep zware bom menwerpers kwam om het leven. Door de explosie werden ongeveer 60 personen gewond, maar het is mogelijk, dat zich onder het puin nog meer slacht offers bevinden. Vrachtwagens, die by de plaats van het ongeluk stonden, zagen er uit, alsof een reus ze vertrapt had. De ontploffing veroorzaakte een gat van 2 meter diep en 200 meter doorsnee in de Reuter weet nog te melden, dat 10 van de 20 inzittenden om het leven kwamen, en de andere 7 lijken, die men uit het wrak tevoorschijn haalde, waarschijnlijk de stoffelijke overschotten zijn van de brandweerlieden der luchtmacht, die door de ontploffing verrast werden. Autoriteiten weigerden iedere medede ling omtrent de oorzaak. Wij herinneren eraan, dat een dergelijk ongeval in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ook bij de luchtbasis te Itinker (Oklahoma) plaats vond. TWEE KROEGVRIENDEN DADERS VAN SCHIETPARTIJ? Gisteren zijn in Amsterdam twee per sonen gearresteerd in verband met de mysterieuze schietpartij in de hoofdstad, vorige week Maandagmorgen om één uur, waarbij de 33-jarige J. Drent door drie schoten ernstig werd gewond. Deze kroegvrienden van D. (bijgenaamd Gro ningse Jan)) waren bij het slachtoffer toen deze tegen sluitingstijd een café verliet De arrestanten, die geen bekentenis hebben afgelegd, zijn de 33-jarige C. E. (Schele Kees) vermoedelijk de hoofd verdachte en de 53-j. D. O. („Willy"). „Schele Kees" heeft toegegeven, dat hij twee maanden geleden een revolver heeft gehad. Het motief van de schiet partij is nog niet bekend. „Verpleegster", patiënte uit Maasoord Meldde zich tijdens verlof ln Amers foort als leerlinge aan. De verpleegster, die Donderdagavond buiten Hengelo bewusteloos op de weg werd gevonden en later niet wilde zeggen wie zij was, blijkt een patiënte te zijn van de psychiatrische inrichting Maas oord te Rotterdam. Tijdens haar verlof had zij zich als leerling-verplegster aangemeld bij het Ned. Hervormde gesticht voor zenuw- en geesteszieken Zon en Schild te Amers foort. Daar had men haar aangenomen. De dag dat zij bij Hengelo gevonden werd, had zij een vrije dag. Mogelijk is zij daar door niet terstond vermist. Haar naam (H. K.) is nu ook bekend. Zij is terug gebracht naar Rotterdam. De twee Amsterdamse jongens die haar hadden zi^n liggen, blijken niets met haar te maken te hebben. Zij hebben zich. zo als bekend is. van de politie verwijderd gehouden omdat een hunner wegens dief stal gezocht werd. Op vacantiemotorrit Echtpaar in Limburg omgekomen Het echtpaar Beemster uit Hauwert (N.-H.). dat per motor een tocht door ons land maakte, is Zaterdagmiddag in Heer (L.) dodelijk verongelukt De heer Beem ster heeft vrmoedelijk een waarschu wingsbord niet opgemerkt, toen hij een voorrangsweg opreed. De motor werd ge grepen door een autobus. Mevr. Beemster, die -<p de duo meereed, was op slag dood. Haar echtgenoot werd met een schedel- basisfractuur opgenomen in een zieken huis te Maastricht, waar hij later op da dag overleed. Vrije invoer van groente in West-Duitsland Naar wij vernemen, overweegt de West- duitse regering ernstig, de invoer van groente in West-Duitsland vrij te geven, voor tomaten van 15 November tot 15 Mei, bonen van 16 September tot 15 Juli, erw ten van 15 Juli tot 31 Mei en asperges van 1 Juli tot 30 April. Voor uien en augurken zijn de periodes nog niet vast gesteld. De Westduitse Boerenbond, die herhaal delijk heeft gewezen op de noodtoestand de Duitse tuinbouw, heeft zich tegen de plannen van de bondsregering met kracht verzet. Ook wordt er op aange drongen, voor fruit, evenals vóór 1949 het geval was, een contingent vast te stellen. Deze maand zullen tomaten in Duits land alleen uit Nederland kunnen worden ingevoerd. De leveringstyd voor Italiaan tomaten eindigt op 31 Juli en die voor Hongaarse tomaten op 5 Augustus. WEERBERICHT Iets minder warm Tot morgenavond verwacht i De Bilt: Veranderlijke be- wolking met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige ver anderlijke wind en iets minder warm. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN 0.19. Maan: 23.50»

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1