ïlicutue griteflje ÖTauranl Drie geoefende divisies moeten paraat zijn bij eventuele mobilisatie Bewapeningsproductie zal snel worden opgevoerd Amerikanen in de loopgraven Teleurstellend om viooltjes te plukken....? Prins in een hobbelende jeep door padvinderskamp Enorme massa's springstoffen worden uitgeworpen Wist U Barneveldse honden en katten mogen vrij rondlopen VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 BUREAUX Hogewoeid 1U3 Dir en redactie. Tel 2U4U8 Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVEKl'EM MEN. i U.18 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8188 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF-REDH. W J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUatrasucfe i« $f)rt!e»e« mga hert ia tegfjcaspoei" Leugens rondom Bertha de Hertogh Defensieplannen opnieuw gewijzigd DE REGERING STELT ZICH TEN DOEL uit de militairen, die in de afge lopen jaren reeds voldoende zijn geoefend, drie divisies te vormen. Het ligt niet in het voornemen, deze thans in actieve dienst op te roepen. Wel zullen maatregelen worden getroffen, waardoor zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemobiliseerd. De bewapening zal aangevuld binnen worden door de samenwerking der landen van het Atlantisch rerdrag. Ook zal in ons land de productie voor verdedigingsdoeleinden worden opgevoerd. 9 Deel van drie divisies nog in Indonesië rgering is van oordeel, dat Neder- :h met de andere landen van het Noord-Atlantische verdrag een grotere Inspanning zal moeteen getroosten, nu de ontwikkeling van de internationale toe stand een snellere opbouw van het de fensiesysteem der vrge wereld noodza kelijk maakt. Aldus een officiële ver klaring van de regeringsvoorlichtings- De aangeduide ..voldoende geoefende militairen" zijn de soldaten, die in Indo nesië hebben gediend, zo wordt in mili- tare kringen verzekerd. De 7-December divisie, het beste legeronderdeel dat ons land thans bezit, dreigde na de demobi lisatie als eenheid verloren te gaan. Het u echter blijven bestaan. Vijf ministers sloegen spijkers met koppen Uit het bovenstaande blijkt, dat er spijkers met koppen zijn geslagen toen ;de ministers van de Benelux. Engeland jen Frankrijk Maandag op het ministerie I van Buitenlandse Zaken in Den Haag j bijeenkwamen. Daags na deze vergade- i ring is de ministerraad in een zeer lang- drurige zitting bijeen geweest. De rege ring durfde het blijkbaar niet aan. met nieuwe plannen te wachten tot het in dienen van de begroting voor 1951 in September. Het beleid, dat werd uitge stippeld ln de defensienota aan de Tweede Kamer, zal worden herzien. Na Engeland en Frankrijk, die inmid dels hun verdedigingsbudget aanmerke lijk hebben verhoogd, is Nederland nu de derde partner van het Brusselse Pact, die zijn plannen nauwkeurig heeft be kend gemaakt. Volgens berichten uit Parijs heeft de Franse regering aan een verhoging van de defensie-uitgaven de wens verbonden, dat de Ver. Staten meer divisies naar de Amerikaanse be- lettingszdüe van West-Duitsland zullen sturen. In Den Haag gelooft men, dat de andere landen van de West-Europese Unie er net zo over denken. Het aantal divisies, dat de regering wil gaan vormen, komt precies over een met de wens, die Montgomery reeds in December 1948 als voor zitter van het comité der generale staven van de Westerse Unie op tafel heeft gedeponeerd bij de Neder landse minister van Oorlog en de opperbevelhebber. Ruim anderhalf jaar heeft het dus geduurd, eer de regering een beslissing kon nemen. Dit op de lange baan schuiven is ook oorzaak, dat de mogelijkheden van de Nederlandse industrie voor het produ ceren van defensiebehoeften nog niet voldoende zijn benut. De militaire be hoeften zijn niet op lange termijn ge raamd en de industrie werd onvoldoen de gefinancierd tengevolge van de finan ciële belemmeringen, die de regering oplegde. Het voortduren Van deze toe stand zou ons land uitsluiten van leve ringen aan het buitenland, zo verklaarde men ons van welingelichte zijde. De militaire voorzieningsraad van het At lantische pact is met de „planning" van de productieverdeling een heel eind ge- l vorderd. Nederland zou financiële steun kunnen^putten uit de tegenwaardefond sen van de Marshall-gelden en uit de dollars, die Amerika verstrekt in het kader van het militaire hulpprogram. Onze industrie kan met uitzondering van het zware materiaal veel behoeften van ons en onze bondgenoten dekken en reparaties verrichten aan vliegtuigen, wapens en bovendien voertuigen, ichepen. Drie divisies zullen, naar men va. ingelichte zijde meedeelt, worden gi' vormd uit de 7-December-divisie. de tweede divisie, de F. G en H.-brigade en uit de 74 compagnieën, die nog voor de 7-December-divisie als z.g. Calmeyer- eenheden naar Indonesië zijn gezonden. Onder deze 74 compagnieën bevinden zich echter ook nog onderdelen, die al leen in Nederland hebben gediend. De uit al deze onderdelen te vormen divisies zullen de eerste kern van het veldleger vormen. Zoals men zich zal herinneren lag het, blijkens de defensie nota, aanvankelijk in de bedoeling in September te beginnen met de vorming van het veldleger. De 15.000 dienstplich tigen. die dan opkomen, zouden het be gin hiervan vormen. Aangezien deze dienstplichtigen pas in September-Octo ber 1951 tot een goed geoefend onderdeel zijn gevormd, is er een vacuum, dat thans door de drie te vormen divisies zal wor den opgevuld. Met de uitvoering van het drie divisie plan zal evenwel enige tijd gemoeid zijn. Vooreerst bevinden de G en H brigade zich nog in Indonesië. Zij zullen in Sep tember-October repatriëren. Herscholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het KNIL-kader zal hierbij goede diensten kunnen bewijzen. BELGEN GAAN OOK IN DE TREIN CONTROLEREN Ook de Belgische grensbeambten, werkzaam op het station Roosendaal, zullen van .8 October af, evenals hun Nederlandse collega's, de controle reeds tijdens de treinreis verrichten. Het op onthoud aan de grens wordt hierdoor van 30 op 12 minuten teruggebracht. Prinses Irene morgen 11 jaar Als morgen 't prinsesje Irene verjaart, zijn de eerste tien jaar overschreden. Dan staat rond Soestdijk heel ons Holland geschaard, verenigd uit dorpen en steden. En 't wenst je, Irene, voor nu en altijd slechts voorspoed op al je wegen, de vreugde voor droelheid, de vrede voor strijd, maar boven dit alles: Gods zegen. Tegen Rotterdamse jongens: Anderhall jaar wegens vadermoord geëist Slachtoffer was gewoonlijk dronken en sarde zijn gezin Wegens het vermoorden van hun dronken vader werd gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 19-j. expeditieknecht J. H. en de 18-j. timmer man J- J. H. uit Rotterdam een jaar en zes maanden gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zut- phen, geëist. Tegen hun zuster, de 21-j A. H.. luidde de els een jaar en drie maanden voorwaardelijk niet de bijzon dere voorwaarde, dat zij een jaar zal worden opgenomen in het tehuis voor werkende meisjes te Amsterdam. Op Koninginnedag hebben ze ln de Rubroekstraat hun vader de 48-j. donkey man J. H, die zoals gewoonlijk dronken was, met een pook. een hamer, een strijk ijzer en een sannieplak (een slaghout) van het leven beroofd. Geruime tijd voor de bewuste dag moest de man in het ziekenhuis worden verbonden, toen het meisje en een van de jongens hem met een fluitketel te lijf waren gegaan- De donkeyman heeft toen gedreigd en gezegd: „Ik heb. er wel drie jaar voor over". In de avond van 1 Mei kwam de man beschonken thuis en sarde: „Sla mij nu nog eens een blauw oog". De jongens sus ten hem en gingen naar bed. Toen de ruzie tussen het. echtpaar oplaaide, kwa men zij er weer uit en gingen met hun zus hun vader te lijf, die kort daarop overleed. Een getuige-deskundig ver klaarde, dat ze op het moment van hun daad verminderd toerekeningsvatbaar Ook het slachtoffer heeft, schuld, en de overheid en de kerk gaan evenmin vrijuit, daar zij eerder hadden moeten ingrijpen, zei de officier van justitie. Uitspraak op 10 Augustus. Laat kinderbijslag Uw neus niet voorbijgaan Kinderbijslag voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers wordt in het algemeen zonder aangevraagd te zijn verstrekt. Een aanvraagis echter nodig voor rentetrekkers van 65 jaar en ouder, kinderen van 16 tot en met 20 jaar. die dagonderwijs volgen, èn kinderen, wier wezenrente minder vari f 26 per jaar be droeg en is afgekocht voor de contante waarde. Nu bleef de Rus weer weg De Sowjet-Unie heeft blijkbaar een speciale voorkeur voor de Veiligheids raad. Malik liep er wel uit, maar keerde er weer in terug. Er bestaat echter ook een „militaire staf-commissie" der Ver. Naties en daar is de Rus, generaal Sklia- rof. die deze maand voorzitter zou zijn, niet verschenen. Te Lake Success vraagt men zich. nu af, of de Sowjet-Unie de boycot der andere organen van de Ver. Naties doodgewoon zal voortzetten. De commissie, waarvan wy hier melding maakten, werd opgericht teneinde een internationale politiemacht te vormen. Amerika, Engeland, Frankrijk en China verschenen wel op het appèl, maar Rus land schitterde door afwezigheid. Malik oreerde in de Veiligheidsraad: „Mijne heien. U geloolt toch zèll ook niet Maar de Russische voorstellen werden verworpen en Korea punt één der agenda 1I/TALIK krijgt te Lake Success geen kans- De Veiligheidsraad heeft -l'A namelijk besloten, de Amerikaanse resolutie als punt 1 op de agenda te plaatsen. In deze resolutie wordt Noord-Korea ervan beschuldigd, de Ver. Natieste hebben getrotseerd en aggressie te hebben uitgeoefend. De beide stokpaardjes van Malik, de kwestie van Rood-China in de Veilig heidsraad en de zg. „vreedzame regeling" van het Koreaanse conflict, kan de Rus weer naar stal brengen. Malik zei natuurlijk, dat de gehouden stemmingen hierover ongeldig waren. Met 8 tegen 1 stem en 2 onthoudingen, besloot de Veiligheidsraad de Amerikaan se motie inzake de aggressie op Korea als eerste punt op de agenda te plaatsen. De beide voorstellen van Malik werden ver worpen. Het debat, dat aan het échec van Malik voorafging, had weer sensatio nele wendingen. De Rus poogde te for ceren, dat eerst de Chinese rode broeders in de Veiligheidsraad zouden worden op genomen en dat men daarna zou over gaan tot het aansnijden van de Kore aanse kwestie Ook hier geldt dat het belachelijke doodt. Immers Malik zei, dat Zuid-Korea de oorlog was begonnen en het aggressie- ve Amerika daarbij had gesteund. De re soluties betekenden een schending van het Handvest en waren door Amerika ge dicteerd om „de sporen van de aanval" te bedekken. Doller kan het niet! Maar nog mooier werd het, toen de Rus met een krantenknipsel begon te zwaaien. Daarin stond volgens hem een plaatje van Foster Dulles en diens col lega, de Amerikaanse ambassadeur John Muccio, toen dezen zich in loopgraven ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in KONINKLIJKE COMMISSARIS IN OMMEN „Wij komen uit Rotterdam, meneer", zei een kereltje IN EEN ROODGELAKTE JEEP van de bosbrandweer over zandpaadjes hobbelend, heeft Prins Bernhard gistermiddag een bezoek gebracht aan het nationale padvinderskamp te Ommen. Modder en zand vlogen de Koninklijke bezoeker om de oren- Slechts door zich vast te klemmen aan alle grijpbare uitsteeksels van het springende voertuig, konden de Prins en de beide hoofdcommissarissen, baron van Voorst tot Voorst en de heer Roest van Limburg, aan boord blijven. Nee, het was geen officieel bezoek. Prins Bernhard kwam als Koninklijk commissaris en erevoorzitter van de na tionale padvindersraad. De kampkrant had 's morgens de jongens aangeraden rustig door te gaan met hun programma Vericenners waren juist bezig imet aard appelen schillen, toen plotseling de Prins in de keuken stond. Tafelvuren en af valputjes zijn niet gemaakt voor een Koninklijk bezoek, ma3r de Prins toonde er de grootste belangstelling voor. Bij de Denen schreef hij zijn naam op een dierenhuid, die daar als ver siering hing. Toen de Prins aan een dn de verte toekijkend groepje pad vinders vroeg, waar de jongens van daan kwamen, riep een twaalfjarig kereltje: „Van Rotterdam, meneer!" „Ik spreek geen Fins", zei prins Bern hard, zich verontschuldigend voor een gesprek met de Finnen. Maar toen meld de zich een hopman, die verklaarde, de „gebarentolk" van de Finnen te zijn. In een levendig handen- en voetenge- sprek werden de prinselijke woorden vertaald. Aan de paal van een Belgische pa- trouillekeuken ontdekte de Prins een vlaggetje, dat nogal laag scheen te han gen. „Hangt hij halfstok?" lachte de be zoeker. .Ja," was het antwoord. „Voor Koning Leopold". De Schotten pijpten er lustig op los en oubaas Van Griethuysen van het voortrekkerskamp presenteerde zich in zijn verbouwereerdheid zonder Zo was heel dit bezoek van twee uur vol grappige momenten en hartelijkheid. De keukenvuren rookten al voor het avondeten, toen de Prins met een hand druk afscheid nam en van de jeep weer overstapte in de Bentley. Het excuus voor zijn vertrek was: „Anders krijg ik moei lijkheden thuis. L.S.K. brengt verjaarsgeschenk bij Prinses Irene Het verjaarsgeschenk van de Ned. Strijdkrachten voor Prinses Irene zal morgen op Soestdijk worden aangeboden door een deputatie van de luchtstrijd krachten. Het garderegiment Prinses Irene zal eveneens een cadeau aanbieden. Beverrat van 95 cm in gevecht met hond gedood Na een gevecht op leven en dood met een landbouwershond, dat werd beslecht door de jager J. Vaessen, is aan de Ren- kesfort te Maasbree (L.) een kolossale beverrat gedood. Het knaagdier was van kop tot staart 95 cm lang en woog 15 pond. De staart alleen had een lengte van 40 cm- Vermoedelijk is het dier al geruime tijd geleden ontsnapt uit een kwekerij in het Belgische Limburg. De luchtmacht in Korea Met wisselend succes concentreert de actie zich rond Tsjindjoe en Jongdok T"\E ZUID-KOREAANSE TROEPEN, gesteund door de Amerikanen, span- -Lf nen hun uiterste kradhten in, om de opmars der Noordelijken tot stand te brengen. Honderden tonnen springstoffen worden door de Geallieerde vliegtuigen uitgeworpen. Britse en Amerikaanse oorlogsschepen voeren eveneens beschietingen uit; die hun vernietigende werking niet missen. En todh koesteren velen de vrees, dat de Noord-Koreanen erin zullen slagen het belangrijke Poesan tot op een afstand van 20 km te naderen, voordat over de gehele linie een Amerikaans tegenoffensief van formaat, kan wor den ingezet. Andere gebieden, waar momenteel nog vrij fel gevochten wordt, zijn: Tsjindjoe en Jongdok, en er valt activiteit der Roden te be speuren rondom Koemtsjon. Op het kaartje betreffende Korea ziet men. dat al deze centra vrij ver van elkaar gelegen zijn. De verschillende oorlogscommuniqué's spreken elkaar, zoals dat in iedere krijg het geval is, bij herhaling tegen. In de jongste front- berichten wordt gemeld, dat Noord- Koreaanse eenheden ten Oosten van het hierboven genoemde Tsjindjoe, door de Amerikaanse stellingen zijn heengebro ken, maar later weer werden terugge- Het communiqué van McArthur stelt echter vast, dat Amerikaanse marine vliegtuigen doelen hebben aangevallen ten Z.W. van Tsjindjoe en met succes de Noordelijke, op Poesan gerichte „speer punt" hebben bestookt. Aan de Oostkust blijven de Zuid-Koreaanse troepen, die, zoals bekend, Jongdok hebben veroverd, ten Noorden dezer stad oprukken, met het doel de heuvelgronden voor deze plaats in hun bezit te krijgen. Vanzelf- DAT minister Van Schaik gisteren te Maastricht een nieuw ziekenhuis heeft geopend. DAT vijftig leden van het contactcen trum op voorlichtingsgebied o.l.v. de heer D. W. Dettmeijer uit Den Haag vandaag Rotterdam Ahoy bezochten. DAT het Braziliaanse publiek de KLM heeft uitgeroepen tot de meest comforta bele en betrouwbare buitenlandse lucht vaartmaatschappij. DAT in de internationale school voor wijsbegeerte in Amersfoort van 14 tot 19 Aug. Rilke wordt besproken en van 21 tot 26 Augustus Nietzsche door prof. Mennicke. dr K. F. Proost, mevr. F. Re ddingïus-Salomonson en de heer Joop iHemerle. DAT Hindelopen zijn 725-jarig bestaan gaat vieren met o.a. een historisch spel De stad onzer Vaderen, geschreven door de Friese auteur Abe Brouwer. DAT de Limburgse 2e divisie van de Koninklijke Marechaussee gisteren haar 111e verjaardag vierde met een inspectie en défilé te Maastricht. DAT Roosendaal een paar stroken grondgebied van Rucphen cadeau krijgt, waardoor een betere uitbreiding van Roosendaal mogelijk wordt. DAT de inwoners van Hellevoetsluis dagelijks verscheidene uren van drink water zijn verstoken en Rotterdam nu de levering ervan op zich zal nemen- DAT de heer G. Rijnders als directeur van de gemeentelijke school voor scheepswerktulgkundigen te Utrecht wordt opgevolgd door de heer B. W. Vin- ke te Dordrecht. sprekend ondervinden zij daarbij hard nekkige tegenstand van de vijand. Ten aanzien van het hierboven ver melde gebied rondom Koemtsjon, dat immers door de Amerikaanse troepen werd ontruimd, wordt vastgesteld, dat de Noordelijken ook hier hun krachten blijven concentreren. „Meer tanks en grondstrijdkrachten" dat is de slagzin voor de strijd op Korea. Ten aanzien van Frankrijks hou ding verkeert men nog in het onzekere. Enerzijds werd gemeld, dat Frankrijk zelfs een detachement Franse troepen voor de oorlog in Korea zou afstaan, anderzijds wordt dit, volgens A.P. uit Parijs, tegengesproken. De Franse rege ring zou de voorkeur geven aan het zen den van een „symbolisch" bataljon. De moeilijkheid is, dat Frankrijk zelf zijn troepen dringend in Indo-China nodig heeft, teneinde verdere communistische aggresie tegen te gaan. Het Britse ministerie van Oorlog heeft gisteren de vrijwilligers opgeroepen voor een diensttijd van achttien maanden, die vermoedelijk direct aan de strijd op Ko rea zullen deelnemen. Voorts zal Enge land, zo spoedig mogelijk, een afdeling infanterie, artillerie, tanks en genie, ter sterkte van 5000 man, uitzenden. De vrij willigers voor Korea kunnen direct het uniform aantrekken en krjjgen 10 dagen om hun privézaken te regelen. In de Koreaanse wateren bevinden zich o.a. reeds de torpedobootjager „Ba- taan" en het fregat „Shoalhaven" en aan deze Austalische eenheden wordt nu nog de torpedobootjager „Warramunga" toe gevoegd. RADIO-ALARM-NET IN V.S. In de V S. zal spoedig begonnen wor den aan de inrichting van een nationaal radio-net, met het oog op een eventuele noodtoestand. „Mijne Heren" riep Malik uit „ik vraag mij af of enig lid van de Veiligheidsraad soms denkt dat die Amerikanen in de loopgraven viooltjes plukten. Het is toch duidelijk, dat Dulles met zjjn Amerikaanse officieren de strijdvaardigheid der Zuid-Koreaanse legers inspecteerde". Hij, Malik, noemde deze foto een „be wijs", dat de Amerikaanse aggressie lang geleden was voorbereid en Dulles was de voornaamste „oorlogsophitser Natuurlijk liet de Amerikaanse afge vaardigde, Warren Austin, zich niet on betuigd en hij beschuldigde Malik van een „algehele en schaamteloze ver draaiing der feiten". Hij grondde zulks op de ervaringen van de'V.N.-commissie in Korea en de vrijwillige steun, die de De Sterke Smuts De 80-jarige veldmaarschalk Jan Smuts gaat na zijn langdurige ziekte uitstekend vooruit- Hij maakt weer wandelingen, wordt zelfs iets dikker en voelt zich sterker. Gisteren werd zijn..., 25ste kleinkind geboren, een jongen, de zoon van Dr. Louise Mcildowie, de jongste dochter van Smuts. Tijdens zijn ziekte heeft zij, de beroemde staatsman van wereld reputatie voortdurend opgepast. Joegoslavië onthielden zich van stem ming over de Amerikaanse resolutie. De uitslag der stemming over het Russische voorstel inzake Korea was 7 tegen 3 en 1 onthouding (Joegoslavië). Vóór stemden de Sowjet-Unie, India en Egypte. Veiligheidsraad van 53 leden-staten had ontvangen. De vertegenwoordigers van India en Nu is dan het dagblad van de P.v.d.A. gekomen met een beschou wing over de Belgische koningskwestie. De lezer weet, dat we er naar hebben uitgezien. Het leek ons immers niet teveel ge vergd, dat het socialistische dagblad in Nederland zich geheel zou losmaken van revolutionnaire methode, door de socialisten in België gevolgd, toen dezen namelijk op de straat trachtten hun zin door te drijven tegen de meerderheid van* het volk en van de wettige volksver tegenwoordiging in. Welnu, het blad van de P.v.d.A. heeft gesproken, maar wat het spreekt, is wel zeer onbevredigend. Het komt hierop neer, dat de minderheid er juist op uit is geweest, de democratie te beschermen. Hoe dat gebeuren kan door op hetzelfde ogenblik de democratie vaarwel te zeg gen, is ons alleen maar onduidelijk. De socialisten waren in België niet bezig de democratie te beschermen. Ze waren integendeel bezig haar te begraven. Het socialistische blad brengt dan in het geding, dat in Nederland voor be langrijke beslissingen niet maar een ge wone meerderheid wordt geëist, maar een meerderheid van twee-derden der stem men. Dat laatste is ons bekend, maar ons is ook bekend, dat dat voor de Belgische koningskwestie niet gold. In België stond nergens voorgeschreven, dat de beslis singen in deze kwestie met een meerder heid van twee-derden genomen moesten worden. Men kan dat betreuren, doch het feit is niet anders. Daar gold, dat voor de geldigheid van een besluit een gewone meerderheid voldoende was. En die gewone meerderheid was er. Tegen een wettig besluit van die ge wone meerderheid zijn de socialistén in België gaan rebelleren. Ze hebben de regels der democratie opzij gesteld en zijn de straat opgegaan. Onder de druk van hun revolutionnaire optreden heeft de Koning zich toen teruggetrokken. Men kan van mening verschillen, of de koningsgezinden altijd verstandig zijn op getreden. Zij hebben zich echter wel ge houden aan de regels van rechtsstaat en democratie. Niet aldus de socialisten en de liberalen. Zij hebben de democratische weg verlaten om langs ondemocratische methode hun wil aan de meerderheid op te leggen. Het was ons wel iets waard geweest, wanneer het dagblad der P.v.dA. zich tot een woord van leedwezen over deze fatale stap van de parlementaire demo cratie naar de buitenparlementaire demonstraties en betogingen had kunnen opwerken. Dat scheen ons het minste wat we konden vragen. Het blijkt helaas nog teveel te zijn geweest. EINDE VAN KIPPENDRAMA IN ZICHT? Vervoer van pluimvee in Gelderland weer beperkt toegestaan TTANEN EN HENNEN mogen in Gelderland weer vervoerd worden. Voor elk geval moet echter toestemming worden gevraagd aan de vee- artsenijkundige dienst. De Barneveldse honden en katten kunnen weer vrij rondlopen, doch het ophokgebod voor pluimvee blijft nog van kracht. Sinds Zaterdag 15 Juli is in deze gemeente geen pseudo-vogelpest meer gecon stateerd. handel in pluimvee trager. Voor oude kippen werd 1 tot 1.40 per kilo en voor jonge hanen ƒ1.50 tot ƒ1.80 per kilo betaald. Blijven de omstandigheden gunstig, dan komt er ook in deze gemeente bin nenkort een ruime regeling voor het ver voer van pluimvee. Voorlopig zal nog wel een geleidebiljet en politietoezicht nodig zijn. Al is er buiten de centrale pluim veeslachtplaats nog geen handel mo gelijk, de verzachte maatregelen hebben de Veluwse kippenboeren weer moed gegeven. Men weet wel, dat de belemmeringen slechts ge leidelijk kunnen worden opgeheven. Nog handen vol werk Op de slachtplaats te Barneveld heb ben reeds ongeveer 60.000 hanen het loodje moeten leggen en circa 34.000 zullen hen nog volgen. Men rekent er op, daar binnen vier weken mee klaar te komen. Blijkt het einde van het pluimveedrama inderdaad in zicht te zUn, dan heeft de slachtplaats zijn lang ste tijd gehad. Anders wordt vermoede lijk volgende week de gelegenheid tot het slachten van oude kippen openge steld. De pluimveehouders weten niet, waar ze met deze dieren heen moeten. De poeliers, die de centrale slacht plaats drijven, hebben het ook niet ge makkelijk. Zij zijn het, die de heffing per kilo voor slachtkippen betalen, waaruit de regering de bestrijding van pseudo- vogelpest denkt te financieren. Door dece heffing is ook elders in het land de EUROPEES WONINGTEKORT: 12 MILLIOEN HUIZEN Volgens een berekening van de com missie voor sociale vraagstukken van de Raad van Europa hebben in 11 Europese landen 12 millioen gezinnen een nieuwe woning nodig. WEERBERICHT Bijna overal droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt, bijna overal droog weer. In het binnenland een vrij koude nacht met tijdelijk zwakke wind en hier en daar mist Elders meest matige wind» geleidelijk krimpend naar luid-West en iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zon 5.07—20.24 uur. Maan 22.39—13.46 L, K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1