Jlicmve £riJtsri|C (üvuranl Politieke storm in België een splitsing in de veroorzaakt C.V.P. Bertha dëHartogh heimelijk uitgehuwelijkt Zevenduizend natte padvinders begroetten Koningin 193» DONDERDAG 3 AUGUSTUS 195» Is- BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. AD VERTEN TifiN: i 0.18 per millimeter. (By contract belangryke korting). Een en dertigste jaargang No 818? DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken *mgn her! la tcgheospott" iONGDOK IN-'PUIN GESCHOTEN Na het Koningsdrama Kamerleden bewerkt om tegen de gezagsoverdracht te stemmen In de hoogste gelederen der Belgische Katholieke C.V.P. heerst ernstige Iweespalt over de verantwoordelijkheid voor de loop der gebeurtenis sen. Er is een commissie gevormd om die verantwoordelijkheid vast te stellen. Vele Katholieke parlementsleden zullen zich van stemming ont houden over het wetsontwerp betreffende de overdracht der koninklijke bevoegdheden aan Prins Boudewijn. Tegengestelde stromingen wettigen het vermoeden, dat in de C.V.P. een scheuring zal ontstaan. Zelfs het aftreden van de regering wordt in het geding gebracht. De premier Duvieusart bracht gisteren een dringend bezoek aan Koning Leopold. Deze heeft wederom een beroep gedaan op de koningsgezinden, zich in het belang van de eenheid aan geen provocaties schuldig te maken. De deining, welke de gebeurtenisen in de Katholieke C.V.P. partij te voorschijn hebben geroepen, komt op scherpe wijz< tot uiting in de gevoerde polemieken. Zo heeft La Libre Belgique openlijk figuren als Duvieusart, .Gaston Eyskens en D< Schrijver aangevallen. De voormalige minister-president, Eys kens, wordt gekarakteriseerd als het hoofd van een „samenszwering", die erop gericht zou zijn, het homogene Katho lieke kabinet te laten vallen en aan te sturen op een hervatting der coalitie-po litiek met de socialisten. Dit zou in feite neerkomen op een dictatuur van Spaak. Ook is op vele plaatsen in Vlaanderen een actie ingezet, die erop gericht krachtig verzet te kweken tegen de op lossing van de Koningskwestie, zoals die in het gesloten accoord tussen de par tijen werd neergelegd. De C.V.P.-Kamer- lederv worden bewerkt, om tegen de wet op de overdraoht der koninklijke be voegdheden te stemmen. Men ziet het: de storm steekt weer op „Geen manifestaties meer" De berichten, als zou Koning Leopold direct na de overdracht van zijn ko ninklijke prerogatieven het land verla ten, werden gisteren tegengesproken Vrachtauto vol hamsterwahr in beslag genomen Een vrachtauto vol hamsterwaar is door de politie in beslag genomen by een caféhouder te IJmuiden. De man had grote voorraden zeep, gecondenseer de melk, koffie, thee, cacao, suiker, vlees in blik enz. opgeslagen. Nieuwe gevallen van hoenderpest in Twenthe In Twenthe breidt de hoenderpest zich nog voortdurend uit. Zowel in Daarler- veen als in Borne zijn nieuwe gevallen geconstateerd. Ruim 3000 kippen werden er reeds verbrand. Siciliaanse bandieten roeren zich weer Voor het eerst sinds dc dood van de bandietenkoning Salvatore Giuliano, die in begin Juli onschadelijk werd gemaakt, hebben de Siciliaanse 'bandieten weer Van zich laten horen. Nabij het dorp. Gibella werden drie burgers uit een hinderlaag door de rovers neergeschoten. Frankrijk mag uitzetten, wie het wil Het toelaten van een vreemdeling op het grondgebied van een staat moet aan de beoordeling van die staat worden overgelaten. Dit hebben de ministers Stikker en Struycken geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stok vis (comm.) over de uitzetting van de te Parijs verblijvende Nederlander Jan van Seggelen op 23 Mei. Frankrijk herwaardeert goudvoorraad De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp aangenomen tot her waardering van de goudvoorraad. Tot nog toe was de goudreserve groot 486,6 ton gewaardeerd tegen 119 francs per dollar, doch dit wordt nu 349,60 francs, hetwelk een winst oplevert van 126 milliard francs. Dit bedrag zal wor den gebruikt voor vermindering der staatsschuld. Frankrijk zal tevens de aan Amerika verschuldigde lening van 75 millioen dollars aflossen om op voor deliger voorwaarden te lenen. Shinwell in Parijs De Britse minister van Defensie, Shin well, is voor besprekingen met zijn Fran se collega, Jules Moch over defensie plannen, te Parijs aangekomen. Er zijn volgens een adviescommissie van de Friese Gedep. Staten in Friesland te veel binnenschepen en voorge steld wordt een Prot.-Chr. en een open baar internaat voor schipperskinderen op te richten. door de minister van Binnenlandse Za ken, Albert de Vleeschauwer. De voor zitter van de C.V.P-, Baron van der Strae- ten Waillet, werd op het paleis te Laeken ontboden en na diens onderhoud mi Koning, werd een officieel communiqué aan de pers verstrekt. Opnieuw verklaart de vorst, dat hij ten zeerste bezorgd is over de loop der gebeurtenissen. Alle Belgen, die de mening zijn toege daan, dat de monarchie onafscheidelijk verbonden is met de eenheid van het land, hebben tot plicht, zich rond Kroon prins Boudewijn te scharen, Iedereen dient zich thans te onthouden verdere manifestaties, die immers de be roering en de verdeeldheid in het land slechts kunnen vergroten. Deze verkla- De brie/ van de Koning De tekst van de bewuste brief, die Koning Leopold Dinsdagochtend aan premier Duvieusart had gezonden, is thans met toestemming van de vorst bekendgemaakt. 1 Aug. 1950, 6 uur des ochtends. Mijnheer de eerste Minister, Gisteravond heeft U na de bespre kingen der drie partijen, mij willen aanbevelen mijn instemming te betui gen met de boodschap aan de natie. Hierin geef ik mijn voornemen te kennen, de grondwettelijke bevoegd heden aan de Kroonprins over te dra gen en de bestijging van de troon door de Kroonprins, wanneer deze de bur gerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, na te streven, indien zoals ik het hoop en wens de beloofde verzoening rond mijn zoon is tot stand gekomen. In de kabinetsraad van hedennacht heeft de regering mij deze aanbeve ling bevestigd. De regering hechtte aan de instemming van de Koning met deze boodschap het allergrootste belang en beschouwde ze als essen tieel voor de volbrenging van haar taak. In die omstandigheden, heb ik, de nationale verzoening nastrevend, mijn instemming met deze boodschap be tuigd. Het is mijn vurigste wens, dat het land de redenen van mijn houding zal beseffen. (w.g.) Leopold. Moet Middelburg de maan verduisteren Een historische bijnaam van de Middelburgers luidt: maneblussers- Daar zijn ze aan gekomen, toen ze het in het verleden eens presteerden, de toren van de Zeeuwse hoofdstad, de Lange Jan, te bespuiten omdat ze het weerkaatste maanlicht aanzagen voor brand. Gisteravond bleek, dat de Middel burgers hun bijnaam nog steeds met ere dragen. De brandweer werd ge alarmeerd voor een brand in het nog niet afgebouwde polderhuis, midden in de stad. Rap beklommen de wak kere mannen het torentje maar van vuur ontdekten ze geen spoor. Het bleek, dat de burgers verontrust wa ren door het glanzen van het (vredige) maanlicht in de metalen bekroning Uitlevering Westerling afgewezen Nu nog alleen beroep op geheime raad mogelyk. Het Hof van Beroep te Singapore heeft heden het verzoek van kapi tein Westerling om een einde te ma ken aan de uitleverings-proeedure toegestaan. Dit betekent, dat Wester ling niet aan de R.I.S. wordt uitge- levrd. Uitlevering zal nu alleen nog maar mogelyk zyn wanneer de Privy Council (Geheime Raad) te Londen dit in hoger beroep beveelt. Er zyn echter tot dusverre geen teke- ten, die er op wijzen, dat de zaak voor dit hoogste rechtscollege van het Britse Rijk zal worden gebracht. Westerling bevindt zich nog in de ge vangenis Chang I. Voor hem blijven de bepalingen op vreemdelingen gelden. Vermoedelijk komt hij Vrijdag vrij. Nu de zaak voor het hof van beroep beslist is, moet de advocaat van Wes terling de zaak nog door de arrondisse- mentsrechter laten schorsen. In Indonesië strijd over godsdienstvrijheid By de strijd in het R.I.S.-parlement rer de nieuwe grondwet van de Indo nesische eenheidsstaat is een belangryke beginselkwestie op de voorgrond geko- De Parkindo (de Christelijke party) verwerpt het regeringsontwerp aange zien dit niet het artikel 18 van de R.I.S grondwet heeft overgenomen, maar de bepaling van de republikeinse grondwet heeft gekozen. Artikel 18 van de R.I.S.-grondwet klaart o.a.: „Een ieder heeft recht op vrijheid van gedachten, geweten godsdienst." Het desbetreffende artikel der repu blikeinse grondwet luidt: ,.De staat gebaseerd zijn op het geloof in één God voor de gehele mensheid. De staat randeert de vrijheid van het volk zijn eigen godsdienst te belijden en te oefenen." Lamping in September naar Djakarta De heer A. Th. Lamping, die binnen kort tot hoge commissaris in Indonesië zal worden benoemd, kan midden Sep tember te Djakarta aankomen. Dr H. M. Hirschfeld wil, zoals gemeld is, 18 Augus tus naar Nederland vertrekken, na de leiding ta hebben overgedragen aan mr A. H. C. Gieben. rjng van de Koning werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de leden der Ka tholieke Kamerfractie, die gisteren m vergadering bijeen waren. Begrafenis der slachtoffers In geheel België staakten de arbeiders gisteren enkele minuten, het werk ter herdenking van de slachtoffers van Grace Berleur, waar tijdens de demon straties enige personen werden gedood. De kleine begraafplaats kon nauwelijks de grote menigte bevatten. In autobussen en allerlei voertuigen was men van hein de en ver toegestroomd. Op de smalle paden van het kerkhof stonden deputa ties, voorzien van vaandels. Onder de 10.000 personen die bloemen neerlegden, bevonden zich o.m. de gou verneur van Luik, partyleiders, etc- en velen uit de menigte, die op ruim 100.000 personen werd geschat, poogden oyer de muren van het kerkhof te klauteren. Gelukkig kwamen er geen incidenten De, tijdens het incident, door schoten in zijn benen gewonde burgemeester het stadje, werd op een stoel in de ro stoet meegedragen. Er werd niet gespro ken en slechts treurmuziek verbrak af en toe de sombere stilte, die over c reusachtige mensenmassa hing. De Prinses van Rethy „niet thuis" Sinds de bekendmaking van Koning Leopolds besluit, om de koninklijke w digheid over te dragen aan Prins Boude wijn, is zijn, nog in Zwitserland geble ven gade, de Prinses van Rethy, vrijwel niet meer te sprekenZij heeft in feite het contact met haar vrienden te Genève verbroken en bezoekers krijgen te .horen, dat zij „niet thuis" is. Het buitenverblijf „Le Reposoir" wordt door Zwitserse politie bewaakt en ook de adjudant van Koning Leopold weigert iedere" mededeling aan de pers. QUARANTAINE BIJ INVOER VAN HONDEN EN KATTEN Iedere hond of kat, die wordt inge voerd uit een ander land dan België, Luxemburg, Groot-Brittannië. Ierland, Australië, Nieuw-Zeeland, Zweden, Noor wegen en Denemarken, moet voorlopig in quarantaine worden gehouden, tenzij de eigenaar kan aan tonen, dat het dier vrij is van besmetting met hondsdolheid. Deze ziekte, die sinds tientallen jaren niet in ons land is voorgekomen, treedt thans weer in bijna alle landen ter we reld op. Het districtshoofd van de vee- artsenijkundige dienst, waaronder de ge meente van invoer valt, beslist of en ho; lang het dier in quarantaine moet blij- Deze telegrafisch uit Singapore overgebrachte foto laat het 14-jarige Neder landse meisje Bertha de Hartogh zien met haar echtgenoot, de 21-jarige Maleise onderwijzer Abibi. Bertha in Maleise omgeving Brand bij Wilton-Fijenoord in Rotterdam Een kleed- en waslokaal alsmede een kantoortje zijn gistermiddag uitgebrand i-n een loods op de werf van Wilton Fijenoord te Rotterdam. Twintig kleed kastjes .gingen verloren en de betimme ring werd beschadigd. Met zeven slan gen was de brandweer het vuur reeds na 24 minuten meester. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. Nederland blijft de zondebok Het Eerste Kamerlid Ruijs de Beeren- brouck heeft de ministers Van Maarse- veen en Schokking gevraagd of het niet een ongelukkige oplossing is, dat Neder land verantwoordelijk blijft voor de In donesische KNIL-mannen die nog moeten afvloeien, aangezien bij nieuwe moeilijk heden Nederland de schuld krijgt. Tevens vraagt hij of hun vrijheid daardoor niet nodeloos wordt beperkt. Tenslotte wenst hij dat deze zaak zo sinel mogelyk zal worden afgewikkeld. De KR.O.-voorzitter, prof_ dr J. A. A. M. Kors viert op 15 Augustus zijn 40-j. priesterjubileum. De nieuwe Indonesische militaire attaché in Den Haag, majoor Harjono, zal 4 dezer naar Nederland vertrekken. Men vermoedt, dat zij met Aminah naar het rimboedorp Kemaman zal terug keren, waar de tijgers in de omgeving huizen, om daar de Maleis-Arabische school te volgen. Aminah verdient daar haar brood met een handeltje in juwelen, dat haar meer dan zeven pond per week oplevert, terwijl zij bovendien van haar echtgenoot nog 5 pond ontvangt. Deze heeft een zaak in een dorp op Sumatra. Bertha eet zowel Maleis cis Europees. Haar lievelingsgerecht is gebraden kip. Op de dag dat de verslaggever haar be zocht, at zij rijst, vlees, vis, groenten en Maleise koekjes. j wijs, 's lands schande Veertienjarig meisje gekoppeld aan een haar onbekende onderwijzer BERTHA DE HARTOGH, het veertienjarige Nederlandse meisje dat door een beslissing van de rechter te Singapore aan haar ouders werd ont houden en weer in handen gegeven van haar verzorgster Aminah, is thans door deze laatste heimelijk uitgehuwelijkt aan de 21-jarige Maleise onder wijzer Manssor Abibi. Zij had deze man nog nooit te voren gezien en werd 24 uur voor het huwelijk pas aan hem voorgesteld. Men had haar wijs gemaakt, dat het huwelijk zou verhinderen, dat de beslis sing van het hof van beroep te Singapore zou worden ongedaan gemaakt. Aminah verklaarde Woensdagochtend, dat zij een brief had ontvangen van de advocaten, die de Nederlandse consul- generaal te Singapore vertegenwoordi gen, waarin geëist werd, dat Bertha ter beschikking zou worden gesteld van de consul-generaal. „Die brief kwam enige uren te laat", zeide Aminah. „Mijn kind is nu gelukkig en veilig getrouwd". Bertha noch haar man wensten te ant woorden op vragen van de verslaggevers. De 14-jarige leeftijd is de huwbare leeftijd voor meisjes in Malakka. In een onderhoud met A.NP. heeft Bertha's vader uiting gegeven aan zijn verontwaardiging, in het bijzonder over het feit, dat de ouders niet eens waren gehoord. Ons kind. zeide de heer De Hartogh, is Rooms-Katholiek gedoopt, het is een Christin en kan niet zonder onze toestem ming overgaan tot de Mohammedaanse godsdienst. Dit gedwongen huwelijk kan dus niet geldig zijn en wij kunnen het niet erkennen. Wij zullen blijven vechten tot de laatste snik om haar terug te krijgen. U kunt nu ook zien, zo vervolgde de vader, hoe groot de gehechtheid Aminah aan Bertha was. Nauwelijks heeft zij het kind twee dagen terug of zij doet het van de hand voor een dergelijk huwelijk. Gepantserde smokkelauto bij de grens weer actief Langs de Belgische grens in West- Brabant gaan geruchten, die er op wij zen, dat de laatste dagen weer een pant serauto op het oorlogspad is. De douane Anderzijds is het gelukkig, dat heeft tot nog toe echter niet verdachts verontwaardigd wordt if ET thans uitgehuwelijkte meisje Bertha de Hartogh, pas 14 jaar geworden, ts anti-Europees opgevoed en zo onder in vloed van het Mohammedanisme ge bracht, dat dit oorspronkelijk Roomse meisje nu godsdienstlerares van de Islam wil worden. In de Londense Daily Express wordt een pakkende beschrijving gegeven hoe Bertha in haar Maleise omgeving leeft. „Een klein Hollands meisje, dat geen woord Nederlands spreekt en haar blanke ouders nooit meer wil zien, stond deze morgen op voor de dag begon", schrijft de verslaggever. Met gekruiste benen zat zij op een gebedsmatje, maakte een buiging in d.e richting van Mekka en begon te lezen in een beduimelde Koran Daarna deed zij een keuze uit een tiental sarongs, trok daarover heen een rijk geborduurde kebaja aan er voegde zich bij de menigte op de Ran- goonweg, een straat waar bijna nooit Europeanen komen. Het blonde haar was met twee groene strikken samengebonden. j^ERTHA, die vloeiend Maleis spreekt en wat Arabisch, doch in het Neder- lands zelfs het woord „moeder" niet kan zeggen, verklaarde na de uitspraak van het hooggerechtshof: „Noem me geer. 7EVENDUIZEND NATGEREGENDE PADVINDERS, met verscheidene \Malroi.I°snmm°l,d?r drumbands en een Schots doedelzakkencorps, paradeerden gister- ik hem niet ontvangen". .middag op het Marktplein te Ommen voor de Koningin. Telkehs wanneer winkelpand en moet een groep de Vorstin passeerde, gingen de vlaggen omhoog. De eerste toe- ^en^uoort sc^ouwers hadden reeds 's morgens om tien uur hun plaatsen ingenomen Roep om recht volken hebben te lijden onder het geweld van oorlog of van oorlogsdreiging en er is zorg en kommer in veler hart. Dubbel erg is het, wanneer wij verne men, hoe zoals in Griekenland vele ouders door communistische dwing* landij van hun kinderen beroofd zijn. Geen enkel vertoog schijnt hier te kun- Wat thans de ouders van het 14-jarige meisje Bertha de Hartogh wedervaart, moge dan betrekking hebben op slechts één kind en niet op duizenden, het is in wezen al even verbijsterend en ontstel lend. Het komt hierop neer, dat de ouders door oorlogsomstandigheden van hun kind zijn"losgeraakt en dat het volslagen onmogelijk schijnt om aan de ouders hun eigen kind terug te bezorgen. Het is wel uitermate beschamend, dat een hoog rechterlijk college eraan heeft medege werkt, deze ouders hun kind te onthou- Wat men thans met dit kind heeft uit gehaald, is buiten alle twijfel het top punt. Men heeft het meisje, pas 14 jaar geworden, uitgehuwelijkt, kennelijk met de bedoeling om het de ouders zo moge lijk nog moeilijker te maken, hun kind terug te krijgen. \NZE gevoelens van deernis gaan uit INTOCHT IN GUTSENDE REGEN Klokken galmden over Ommen bij opening van tentenkamp durende kermis, doch Bertha gaat daar nooit heen. Zij blijft thuis. Als een goed Moslem nam zij geduren de de vastenmaand overdag geen hap voedsel. Aan de feesten nam zij niet deel, want zij was in het verzorgingshuis, maar Aminah bracht haar koekjes. Het was voor de 7000 padvinders, die op het ogenblik bivakkeren in Ommen, wel een bijzondere ge beurtenis, dat hun kamp door de Koningin werd geopend. Onze Vorstin tijdens haar wandeling door het kamp. Links: de vc >r van de Nationale Padvin- dersraad, de heer H. F. M. baron n Voorst tot Voorst; rechts de :e-voorzitter, de heer W. C. Roest van Limburg. en trotseerden het water, dat uit de lucht neergutste, toen Koningin Juliana om drie uur arriveerde. De padvinders moesten hun jassen in het tenten kamp achte-laten. Ze stonden op de afmars te wachten, toen een wolk breuk losbarstte. Velen vonden een onderdak in de om-1 goede richting leidden. Op het podium liggende, bevlagde huizen, maar voor stonden, naast de Koningin, de hoofd zevenduizend man schoot zelfs de meest i commissarissen van de twee Nederlandse gulle gastvrijheid tekort. De Enschedé- padvindersorganisaties, Baron H. F. M. en Arnhemband vreesde te moeten uit-1 van Voorst tot Voorst en de heer W. C. vallen, want trommelvellen zyn tegen i Hoest van Limburg, alsmede staatssecre- regenwater niet bestand. Maar de stoer- i taris Cats, heid van de jongens die niet aan opgeven 'an de parade dachten, werd beloond. De donder rolde weg, de zon brak weer door en met de fiere Enschedese drum mers voorop kwam daar die hele kamp bevolking aangemarcheerd. Het publiek verdrong zich achter de afsluiting van 150 voortrekkers, die ook het verkeer in Voortrekkers kregen lesje van Koningin Te voet begaf Hare Majesteit zich na afloop van het défilé met de genodigden via de Vechtbrug naar de padvinders brink aan de Koesteeg. Twee voortrek kers, koks uit het werkkamp, die even uitbliezen in hun tent, kregen de schrik van hun leven, toen Baron van Voorst tot Voorst tegen hen zei: „Leiden jullie de Koningin even rond". Ze waren in die tent zelf maar op visite, doch ze deden hun best. Ze gaven de Koningin tekst en uitleg over een schabloon. Lachend ver beterde de Vorstin echter: „Het is een cliché". Op het podium nam Koningin Juliana plaats in een der stoelen uit de raadzaal van Ommen. Baron van Voorst tot Voorst sprak een gebed uit en gaf een overzicht van de geschiedenis der padvindersbe weging in de afgelopen veertig jaar. Hare Majesteit trad voor de microfoon en verklaarde het kamp voor geopend. Toen gingen zevenduizend padvinders- hoeden op de stokken. Klokken galmden, en het „Hoort, zegt het voort" klonk over de bedrijvig geworden tenten. Temidden van patiënten in Hardenberg Er werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en daarna begaf de Koningin zich naar Hardenberg. Daar opende de landsvrouwe het zusterhuis by het Röpcke Zweers-ziekenhuis van het Groene Kruis. Omringd door patiënten uit de Lb.c.-barak gebruikte de Koningin op het grasveld van het ziekenhuis de thee. Ook begroette Zy dë patiënten in de serre. Bij Avereest bezichtigde Koningin i Juliana de kwekgry Moerheim. In een schuur, waar een prachtige expositie van j bloemen was ingericht, boden twee meis- I jes de Koningin een boeket „Happiness- rozen" van de Fransman Meilland aan. In Balkbrug schonken twee scholieren eveneens bloemen. Hedenmiddag zou Prins Bernhard, die Koninklijk commissaris van de I Ned. padvindersbeweging is, de troepkampen bezoeken. daarbij mag het niet blyven. verontwaardiging in den lande is alge meen. Het is al erg genoeg, dat het tot deze verontwaardiging komen moest. I i nog wei- heeft om het ergerlijke in deze gang van zaken te bespeuren. Wij menen te weten, dat de Neder landse regering in deze aangelegenheid stappen heeft ondernomen. We hadden trouwens niet anders mogen verwach ten. Onze regering zal duidelyk moeten maken wat voor ieder duidelijk behoorde te zyn, namelijk dat de rechtsverhouding tussen ouders en kinderen een rechts verhouding is, waarmede niet mag wor den gesold. De aandacht der wereld gaat uit naar Korea. Wat daar geleden wordt, is wel licht een veelvoud van hetgeen geleden wordt in de aangelegenheid met betrek king tot dit Nederlandse meisje. In feite is het alles dezelfde stryd, de stryd tegen overschryding van rechten, het recht van ganse volken en het recht van kleine en kelingen. Verschrikkelyk zou het zyn, indien deze roep om recht ook in landen die voor het recht heten te strijden, niet meer zou worden gehoord. Gedachtig aan het spreekwoord, dat ledigheid des duivels oorkussen is, heeft het Zaandamse gemeentebestuur besloten, de jongens hun eigen stad te laten bouwen, om hen in de va- cantie wat te doen te geven. Uit roest en oude balken wordt nu reeds het gemeentehuis opgetrokken en dat de bouwers daarby uitgaan van een revolutionnaire architectuur, mag hen zoals zij het zelf uitdrukken „de pet niet drukken" SERETSE KHAMA NAAR LONDEN Binnen twee weken zullen Seretse Khama, het niet-erkende opperhoofd der Bamangwatostam, zyn vrouw Ruth en hun baby Beetsjoeanaland verlaten, waaruit Seretse door de Britse regering voor vijf jaar is verbannen. Voorlopig zullen de ballingen zich per vliegtuig naar Londen begeven. WEERBERICHT Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies en kele buien. Morgen over dag tydelyke opklaringen en afnemend buiig. Matige, a* en toe vrij krachtige Noord-Westelyke wind. Aanhouderiö koel weer. lOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. VRIJDAG: Zon 5.05—20.26. Maan 22 B -12.32. 5 Augustus LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1