Jlicuwc geitectfeGTourant Aanval van Malik mislukt, want China blijft in de Veiligheidsraad Russische motie verworpen met 8 tegen 3 stemmen Communistische stoottroepen waren de aanvoerders Liever de prijzen omlaag dan de lonen omhoog Wist U Een voordeel, dat we nog niet ver zijn met televisie WOENSDAG 2 AUGUSTUS 195B BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 2040K Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 5893a ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. AD VERTEN 'i'lËNi 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8186 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasiicfe H gfirftfetes ngo bert In teqljenspatt" De man, die „het nooit zou leren" Steekspel te Lake Success De Rus Jacob Malik, die de zittingen van de Veiligheidsraad te Lake Success zeven maanden lang had geboycot, uit protest tegen de aan wezigheid van de Chinese nationalistische vertegenwoordiger, zat gister avond achter de voorzitterstafel. Zijn eerste aanval, om die Chinese afge vaardigde eruit te werken, liep op niets uit. Met 8 tegen 3 stemmen, namelijk die van Rusland, Joegoslavië en India, werd na een fel debat besloten, dat de Chinese vertegenwoordiger, dr Tsjiang, zijn zetel be houdt. Malik zou Malik niet zijn, als hij dit besluit van de Veiligheidsraad niet voor onwettig had verklaard. Ook zal hij de lasso van het veto han teren. wanneer de Amerikaanse resolutie, waarin de steunverlening aan de Noord-Koreanen wordt veroordeeld, in stemming zal worden gebracht. Het standpunt van Malik kwam hierop neer, dat hij, als voorzitter, meende te moeten vaststellen, dat de nationalistische gedelegeerde China niet in de Veilig heidsraad kan vertegenwoordigen. De Amerikaan. Warren Austin, tekende hier tegen onmiddellijk protest aan, en ver klaarde, dat Malik niet gemachtigd was Malik tiok de aandacht Toen Malik gisteren te Lake Suc cess de vergaderzaal van de Veilig heidsraad betrad, werd hij omsingeld door fotografen en journalisten. Geen filmster kon op onstuimiger wijze zijn ontvangen! Malik erkende, dat hij een dergelijke ontvangst niet had verwacht. De belangstelling was enorm. Meer dan 20.000 mensen had den plaatskaarten aangevraagd voor de publieke tribune, maar er waren slechts 514 zitplaatsen. Onder de ge nodigden bevonden zich beroemdhe den, o.a. de dochter van de President, Margaret Truman. Voor de eerste keer werden televisietoestellen ge bruikt voor uitzending van de verga- hierin een beslissing te nemen. De Britse vertegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb, sloot zich hierbij aan, evenals de Frans man, Chauvel. Er volgde hierop een fel debat en de Ver. Staten en Engeland moesten het ont gelden. Alleen de Sowjet-Unie had steeds een vredespolitiek gevoerd, terwijl Ame rika de Ver. Naties slechts gebruikte als een oorlogsinstrument. President Truman behandelde „de groep van de Kwomin- tang" als een ondergeschikt orgaan van het departement van Buit. Zaken. „Mijn heer aldus Malik wij spreken thans niet- over gevolmachtigde vertegenwoor digers, die bij deze Raad geaccrediteerd zijn, maar over een usurpator, over een groep, die niemand dan zichzelf vertegen woord ist." Bij de, daarop gehouden stemming, werd Maliks beslissing om de Chinese nationalistische gedelegeerde van zetel vervallen te verklaren met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Dreigement met veto De atmosfeer werd bepaald geladen, omdat bij het bekendmaken van de uit- Kroonprins Boudewijn Wiskunde, muziek en tafeltennis Kroonprins Boudewijn, die bü het be reiken van zijn meerderjarigheid de Bel gische troon zal bestijgen, is in zijn land nog vrijwel een vreemdeling. Hij heeft wel een bezoek gebracht aan Ameri kaanse staalfabrieken en steenkolen mijnen, maar de Borinage heeft hij nog nooit gezien. Prins Boudewijn kent Spaak alleen van foto's, maar dat is misschien een voordeel! In Brussel zegt men, dat als Boudewijn plotseling op de „Place de Brouckère" zou komen te staan, hij een agent de weg naar het Koninklijk paleis zou moeten vragen. De volgende maand wordt hij 20 jaar, maar hij is tot dusver niet in de gelegenheid geweest, een zetel in de Senaat te bezetten. Andere Belgi sche prinsen krijgen doorgaans een der gelijke zetel reeds op hun 18e jaar. Een militaire opleiding heeft hij niet genoten en toch zal hij eens de taak op zich moeten nemen van opperbevelheb ber van het Belgische leger, aldus Ass. Press. Aangezien Prins Boudewijn België tijdens de oorlog verliet, en sindsdien steeds in het buitenland heeft gewoond, wacht hem een zeer moeilijke taak, ten einde zich in te werken op alle gebieden van de Belgische binnen- en buiten landse politiek. Maar, hij is intelligent, heeft aanleg voor wiskunde, leest veel geschiedkun dige werken en houdt, evenals zijn grootmoeder, Koningin Elisabeth, veel van muziek. Voor zijn ontspanning doet hij aan fietsen en tafeltennis. Communistische Kamerleden gearresteerd Edgar Lalmand, communistisch Ka merlid en secretaris-generaal der Bel gische communistische partij, alsmede Jules Herssens, eveneens communistisch Kamerlid, werden gisteravond bij een meeting voor het Beursgebouw te Brus sel door de politie gearresteerd. Amerikaanse lening aan Spanje Met 65 tegen 15 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat besloten toe te staan dat de V.S. een lening van 100 millioen dollars aan Spanje verstrekken. Voordat de Senaat over de lening stemde, had de Spaanse regering in een door haar ar bassade te Washington uitgegeven ve klaring, haar steun toegezegd aan de V. In het Koreaanse conflict. slag, Malik de stem van de Chinese ge delegeerde negeerde en als uitslag gaf: 7 tegen 3 stemmen. Naar zijn mening, was de beslissing onwettig. De Amerikaan Warren Austin stelde de eis. dat Malik de uitslag „waarheidsgetrouw" zou mede delen en Malik riep vanwege deze ter minologie de Amerikaan tot de orde. De vertegenwoordiger van India, Sir Benegal Rau, waarschuwde, dat de kwestie der Chinese vertegenwoordiging tot een solute breuk in de Ver. Naties zou nen leiden met de consequenties daarvan voor de wereldvrede. De Chinese afgevaardigde, Dr Tsjiang, stelde vast, dat hü de enige Chinese re gering vertegenwoordigde, die wettig door het volk gekozen is, maar Malik sprak in zün antwoord van een „verdreven" gering. Ook lukte het de Rus niet, de, door hem voorgestelde, agenda in stemming te brengen, want Austin eiste, dat de kwestie Korea eerst zou worden behan deld. Het was volgens de Amerikaan zeer ongepast, de Veiligheidsraad thans moei lijk te vallen met de erkenning van de communistische regering, als „de" ver tegenwoordigster van China. De toelating van Rood China in de Veiligheidsraad, zou, aid- Austin, de steunverlening aan het front in Korea verzwakken en de po gingen om de vrede te herstellen, onder mijnen. Tenslotte verklaarde Malik, dat hij zijn veto over de Amerikaanse lutie zou uitspreken. Malik draait de zaken om Het bleek geen nieuwe, maar precies dezelfde Malik te zijn, die in de Veilig heidsraad was teruggekomen. Het waren, aldus de Rus, de Ver. Sja- ten, die zich schuldig maakten grante aggressie tegen het Koreaanse volk. Amerika wilde het Koreaanse con flict uitbreiden tot China, Vietnam en de Phiiippijnen, terwijl Truman een „de facto" bezetting van Formosa had bevo len Dean Acheson had het „nobele ini tiatief' van Pandit Nehroe verworpen, zoals Malik, de bemiddelingspoging van India karakteriseerde. Wij herinneren eraan, dat de Ver. Sta ten slechts gediend zijn van bemidde lingspogingen inzake de oorlog op Korea, mits de Noord-Koreaanse troepen zich eerst achter de 38ste breedtegraad terug trekken. Zonder een beslissing te hebben geno men, werd de Raad tot vanavond ver- De ministers van het Pact van Brussel, die op het ogenblik in Den Haag con fereren, kwamen gistermiddag in de ambtswoning van minister Stikker bijeen. Paul van Zeeland, Robert Schuman, dr Drees, Ernest Bevin, mr Stikker en Beek. Na de demonstraties in België Wetsontwerp betreffende de gezagsoverdracht Vrijdag naar het parlement BELGIË heeft het werk grotendeels hervat. In Brussel ryden de trams weer en ook het spoorwegverkeer is In vry grote mate hersteld. In Wallonië maken communisten van de gelegenheid gebruik de stakingen nog te laten voortduren. Het wetsontwerp betreffende de gezagsoverdracht gaat Vrijdag naar het parle ment. Door de C.V.P. zullen stellig nog harde noten worden gekraakt. De konings titel blyft aan Leopold III voorbehouden, tot aan zyn definitieve troonsafstand in September 1951. Voor Kroonprins Boudewijn zal een speciale titel worden ge kozen. De mogelijkheid van een reis van Koning Leopold naar de Congo is in overweging. Gistermiddag werd door het Belgisch Vakverbond een oproep tot de stakers ge richt het werk te hervatten. Echter zou ndaag c elf het •orden gestopt, ter nagedachte der slachtoffers van het incident bij ce Berleur. Onder het Belgische pu bliek hoort men de mening verkondigen, dat tal van demonstraties tegen Koning Leopold werden aangevoerd door „stoot troepen" van jonge lieden, gerecruteerd door de communistische partij. De politiek van Luik rapporteerde, dat i meer dan 200 arrestaties in dit ge bied tijdens de ongeregeldheden zijn ver richt en een 56-tal buitenlanders naar de Franse grens is geleid. De schade, voortvloeiende uit het feit, dat mijnen onder water zijn gelopen, hoogovens wer den gedoofd en machinerieën verwaar loosd, is omvangrijk. -devoering tot een groep be togers, die gisteren nog het Rogierplein te Brussel onveilig maakten, heeft Spaak het volgende verklaard: „Wij zouden stellig de onvoorwaarde lijke troonsafstand hebben ';unnen af dwingen, maar zulks zou enorme offers senlevens hebben gekost. Echter een jaar de zege volledig zijn." artikel in Le Peuple geeft Spaak te kennen, dat zijn partij zich loyaal ach- MEr SCHEDELBASISFRACTUUR LANGS DE WEG GEVONDEN De 16-j. A. Thomas uit Aardenburg werd door pastoor Dierick 's avonds be wusteloos aangetroffen langs de weg Draaibrug Aardenburg (Z.). De jongen bleek een schedelbasisfractuur te heb ben en is in de loop van de nacht thuis overleden. Even is hij by kennis ge weest, maar hij kon niet vertellen, ho- hij bewusteloos was geraakt. De Rijks politie heeft de zaak in onderzoek. ter Prins Boudewijn zal scharen, mits de Prins toont, dat hij zich strikt grond wettelijk zal gedragen. Het Belgische Christelijke Vakverbond geeft i niqué te kennen, da :ialisten de democratische tradities met voeten hebben getreden. Hun aan slag op de democratische órde was zo brutaal en woest, dat Iedere vredelieven de burger er door werd overrompeld. Hier was sprake van eensocialisti sche dictatuur met het spook van de burgeroorlog. ?ÜS NA HET TELEGRAM DER VAKCENTRALEN C.N.V. zoekt uitweg via verstandige subsidiepolitiek (Van c sociale redacteur) WANNEER DE REGERING MEENT, dat de consumptie moet worden aange past aan de geslonken koopkracht, moet zU dit zeggen. Zy wil dit echter niet meedelen en vindt het dus blijkbaar niet noodzakelijk. Maar dan moet het oordeel van de vakbeweging ook de evenwichtstoestand zo spoedig mogelijk worden hersteld. Het Chr. Nat. Vakverbond voelt meer voor lagere prijzen dan voor hogere lónèn. Dit zei het bestuur van het C.N.V. ons naar aanleiding vai telegram der vakoentralen aan de regering. een loonsverlaging van 5 pet. Er is een verschuiving geweest in de verdeling. Zyn hierdoor de investeringen vergroot, dan is de vakbeweging zeer voorzichtig in haar oordeel. Zij weet heel goed, dat het opvoeren van de investeringen levensbelang vow ons volk is. Zouden echter de ondernemerswinsten zijn groot ten koste van de arbeiders, dan zal de vakbeweging zich met kracht verzetten. Sinds 15 Sept zijn de kosten van het levensonderhoud, zoals gemeld is, geste gen met 10.5 pet. De lonen gingen in de zelfde periode met 5 pet omhoog, zodat men eigenlijk een loonsverlaging ruim 5 pet heeft moeten incasserei September was ongeveer een evenwicht bereikt, want de prijsindex was toen 197 en de loonindex 195. Belastingen niet omlaag Het telegram van de vakcentralen wijst twee wegen om het evenwicht te herstellen: De prijzen omlaag of de lo nen omhoog. Wat kan er nu aan de kant van de prijzen worden gedaan? Een be lastingverlaging wordt door de positie van de schatkist niet toegelaten. Een tweede" mogelijkheid is het af kondigen van een prijsstop De regering had de prijzen vrijgelaten in de ver wachting, dat de producten op de we reldmarkt goedkoper zouden worden en de onderlinge concurrentie de prijzen zou drukken. Nu dit niet is gebeurd, zal de regering de prijsvorming weer actief moeten gaan beïnvloeden. Een subsidiepolitiek stuit op bezwa ren by de schatkist en de overeenkom sten ln het kader van de Benelux. Het is echter zeer wel mogelyk, dat de i delen groter zullen zijn dan de nadelen. Het CNV ziet het verlenen van subsidi dan ook als een reëel punt van «verleg. Kan door maatregelen aan de zyde van de pryzen niets of niet voldoende worden bereikt, dan moeten onderhan delingen over loonsverhoging worden geopend. Hoe groot ze moet zyn c ze bindend behoort te worden opgelegd kon men ons nog niet meedelen. Over deze en andere punten zullen de drte vakcentralen dezer dagen overleg ple gen. Men wil trachten, een gezamenlijk standpunt te bepalen, eer deze week de onderhandelingen in de interdeparte mentale commissie beginnen. Wie streek het verschil op? De grote vraag is: Wat is er sedert 1 Jan. met ons nationale Inkomen beurd? Dit is imers niet verminderd toch kregen de werknemers practisch Gasvergiftiging bij V. en D. Rotterdamse arbeider bij redding overleden Bij een reddingspoging is de 48-j. arbeider A. Brouwer te Rotterdam gis termiddag in het gebouw van Vroom en Dreesmann overleden. D? 22-j. volon tair G. Huisson verloor het bewustzijn, toen hij een onderzoek instelde naar dampen, die uit de kelder van de lift in het gebouw opstegen en vermoedelijk afkomstig waren van een bitumenpro- duct, dat de muren tegen vocht vrij waart. Brouwer, voorzien van een masker, liet zich daarop aan een touw in de kelder zakken en weldra w beiden weer boven. Daar verloor B. het bewustzijn en overleed. DAT de heer R. Sterk op zijn verzoek per 1 Augustus eervol is ontslagen als burgemeester van Giessen-Nieuwkerk. Peursum en Schelluinen. DAT het Amsterdamse bankiershuis Pierson en Co gisteren zijn 75-jarig be staan vierde. DAT benoemd zijn tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau wethouder J. Slun- gers te Gennep en de heer H. Fréson, hoofdassistent bij het K.N.M.I. te De Bilt. DAT het Britse communicatievaartuig Thames, de vroegere S.D.M.L. 3516, van Vrijdag tot Zondagavond Amsterdam be zoekt. DAT het Kralingse Bos te Rotterdam, hetwelk o.a. een gemeentekwekerij met 33.000 bomen rijks is, twee boswachters woningen heeft gekregen en voortaan na zonsondergang niet wordt gesloten. DAT de Prov. Staten van Zeeland gis teren voor het laatst vergaderde in de concert- en gehoorzaal te Middelburg, daar .de restauratie van de Statenzaal in het najaar gereed komt. DAT een aantal Zeeuws-Vlaamse ge meenten niet wil meewerken aan de stichting en exploitatie van een vlieg veld bezuiden de Westerschelde. DAT 31 pet van de woningen in Noord- Brabant geen drinkwaterleiding heeft en de Prov. Staten thans hebben besloten, de voorziening in de Brabantse Kempen onverwijld ter hand te nemen. DAT per 15 Augustus tot burgemeester van Olst is benoemd de heer A. Nawijn' (V.V.D.), commies-afdelingschef op de gemeentesecretarie van Gorkum. DAT in Udehhout een nieuwe fectiefabriek zal worden opgericht, welke aan vele vrouwelijke arbeidskrachten werk zal geven. DAT een grote groep jongeren van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale een een daagse conferentie hebben gehouden in Ons Centrum te Driebergen. DAT het historisch genootschap Jan Adriaensz Leeghwater de uit 1660 da terende pastorie te Midden-Beemster, waar van 1759 tot 17*77 de schrijfster Betje Wolff woonde, heeft aangekocht. DAT het echtpaar D. Bakker-Kist te Koog aan de Zaan op 17 Augustus zijn diamanten bruiloft viert. Wilhelm Furtwdngler, een der diri genten van het Holland Festival, over welke manifestatie op pag. 3 nader is geschreven. Westerling wil einde van proces Hij verscheen goed gekleed en onaandoenlijk Kapitein Westerling heeft het hof va: beroep te Singapore verzocht, een einde te maken aan zijn uitleveringsprocedure. Zijn raadsman. F. R. Massey, voerde aan, dat de verdragen tussen Engeland en Nederland geen rechtskracht hebben ten aanzien van Indonesië, onverschil lig of Indonesië optreedt in de vorm va de R.I.S. of van de republiek Indonesi; Tevoren had de rechter een bezwaar van de pleiber der Indonesische rege ring, sir Rowland Braddell, dat Wester- lings verzoek niet in de juiste vorm gegoten, niet ontvankelijk verklaard. De waarnemende procureur-generaal van de regering te Singapore, C. H. But- terfield, voerde aan, dat hij op een later tijdstip een uiteenzetting zal indienen het standpunt der Engelse regering ten aanzien van de verdragen met Ne derland over Indonesië, zulks „in ver band met de daarbij betrokken politieke belangen". De zitting trok slechts weinig publiek. Westerling verscheen onaandoenlijk, ge kleed in een lichtgrijze broek met scher- vouwen een beige overhemd. Hij d bewaakt door een Maleise parke:- wacht met groene baretten. Benoeming van Lamping goedgekeurd De Indonesische regering heeft haar goedkeuring verleend aan de benoeming van de heer Lamping tot opvolger van dr Hirschfeld als hoge commissaris van Nederland in Indonesië. Soekamistische partij op Biak ontbonden Men meldt ons uit Hollandia. dat de enige Soekamistische partij op Biak. de Partai Indonesia Merdeka, ontbonden is, daar de leiders de hopeloosheid van hun zaak inzagen. Nieuw-Guinea-rapport ondertekend De gemengde Indonesisch-Nederlandse Nieuw-Guinea-commissie heeft haar rap port getekend. Het zal Zaterdag in Den Haag en Djakarta aan bede regeringen worden aangeboden en vervolgens naar de parlementen worden gezonden. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse pad vinderij wordt in Ommen een na tionaal kamp gehouden, waar ook de Schotten vertegenwoordigd zyn, natuurlijk in rokcostuums en met doedelzakken. Weer een Amsterdams speelhol gesloten In een speelhol aan de Koninginneweg te Amsterdam heeft de politie in de nacht van Maandag op Dinsdag vier per sonen gearresteerd, die een complot had den gevormd om klanten op zeer onge bruikelijke wijze tot zich te trekken. De organisator van het speelhol, tevens bankier en croupier, schreef brieven aan mensen, die in advertenties geld aanbo den. Het complot werd verder gevormd door twee geldschieters van wie er één met zyn vrouw is gearresteerd. De orga nisator was enige tijd geleden reeds voor eenzelfde delict in aanraking met de politie gekomen. Een roulette en an dere benodigdheden werden in beslag genomen. Het speelhol werd gesloten. Havenarbeiders in Temeuzen solidair met Belgen Enige havenarbeiders in Temeuzen hebben gisteren geweigerd het Zweedse schip Undem, dat in verband met de Belgische stakingen Antwerpen niet kon aandoen, te lossen. De lading papier door een ploeg werkwilligen van boord gehaald. „Mijlpaal" heeft tekort van acht ton Het tekort van de tentoonstelling „Mijl paal 1950" te Arnhem wordt geschat op ongeveer acht ton. Ondanks de verlaag de entreeprijzen en het feit. dat de pa viljoens veel aantrekkelijker zijn ge maakt, zal dit tekort niet weggewerkt kunnen worden, zelfs al wordt de expo sitie verlengd en bedraagt het aantal bezoekers het tienvoudige van voorheen. Gescheurde vaas VAN de gang van zaken in België hebben wij steeds betoogd, dat hier aan een specifiek Belgische kant is, waarmede wij als buitenlanders niet te maken hebben, maar dat er daarnaast aan deze gang van zaken toch ook een kant is, die ook ons als buitenlanders aangaat. Tot deze conclusie komt ook prof. Romme in De Volkskrant van heden. De uitoefening van de Koninklijke macht in België is iets, dat alleen de Belgen aangaat. Men kan zeggen, dat het koningschap in het algemeen de voor keur verdient boven de republiek. Men kan voorts met ons van oordeel zijn, dat de gang van zaken voor de thans terug getreden Vorst uiterst pijnlijk is geweest en niet ln overeenstemming met de eer bied, welke een Vorst ten deel behoort te vallen. Voor dat alles ligt de verant woordelijkheid alleen bij het Belgische volk. Maar de wijze, waarop dit alles is geschied, heeft ook ons als buitenlanders iets, ja veel, te zeggen. En wel dit, dat de socialisten in België de democratie en de rechtsstaat als niets hebben geacht en overgegaan zijn tot straatdemonstra ties en revolutie. De liberalen in België hebben zich daarbij gemakkelijk door de socialisten op sleeptouw laten nemen en hebben weinig nagelaten om de Koning, tot wiens terugkeer volkomen wettig be sloten was, het leven uitermate zuur te Voor ons, ook al zyn we buitenlanders, moet dat iets te zeggen hebben. Men kan menen, dat de Belgische socialisten an ders zyn dan de Nederlandse, maar dan is het wel opmerkelijk, dat de socialis tische pers in Nederland nimmer afstand heeft genomen van de revolutionnaire actie der socialisten in België. VAN deze revolutionnaire actie zegt prof. Romme ln De Volkskrant van vandaag, dat zij een communistische methode is. Wij zijn het met hem eens. Maar dan moet ons toch een vraag van het hart, het is deze vraag, of namelijk het vertrouwen van prof. Romme in de democratische gezindheid van het socia lisme in het algemeen niet is geschokt. om een van zijn eigen beelden te gebruiken, in deze vaas niet een geduchte scheur gekomen? Bij de K.V.P. in Nederland zijn er ver- scheidenen, die samenwerking met de socialisten verre te verkiezen achten bo ven samenwerking met de Prot. Chr. partijen en zelfs boven een katynet op Brede basis. Samenwerking met Prot. Chr. partijen schijnt dan intussen nog wel in aanmerking te komen bij wets ontwerpen, welke meer direct verband houden met de zedelijkheid Nog onlangs heeft De Tijd, het orgaan dat het sterkst op anderen uitsluitende inwerking tussen K.V.P. en socialis ten pleegt aan te dringen, voor die samenwerking ruimte gegeven aan een „uiterst positief pleidooi". Maar van Bel gië moet hetzelfde blad nu erkennen, dat de revolutie er heeft gezegevierd en dat aan de parlementaire democratie een vare slag is toegebracht. Het minste dat men thans toch wel in de socialisten in Nederland vergen sn is. dat zij uit eerbied voor rechts- aat en democratie zich alsnog distan- ciëren van de methode, welke de socialis ten ln België hebben gevolgd. En voor de Belgische socialistenleider Spaak is het beter, dat hij voorlopig een poosje in retraite gaat inplaats van zoals de bedoeling schijnt te zijn voorzitter te worden vanhet Westeuropese parle- :nt, dat straks weer in Straatsburg bfj- n zal komen. Gerard Hoek na reis door V.S.: Wij kunnen profiteren van Amerikaanse technische verbeteringen (Van een onzer verslaggevers) •en bezoek aan alle televisie-omroeporganisaties in Amerika is de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., vanochtend met de Nieuw Amsterdam in Rotterdam teruggekeerd. „Het is eigenlijk een voordeel, dat wij in Nederland nog niet volledig met televisie zyn gestart", zei de heer Hoek. In Amerika komt men nu uit met een systeem voor ontvangtoestellen, dat vermoedelijk het oude zal verdringen. wordt in Amerika veranderd, omdat de ruim duizend Amerikaanse stations el kaar reeds in de weg zitten. Amerika heeft al zes millioen ont vangtoestellen en men verwacht, dat er in de loop van dit jaar nog een zelfde aantal wordt verkocht, vooral op afbe taling. Overal waar de heer Hoek kwam, bij rijken, maar ook in de sloppen van Philadelphia, had de televisie haar in trede gedaan. Hij was nauwelijks ver wonderd toen hy, rustig genietend in .theetuin te Manhatten, plotseling voor de lens van de televisiecamera st verschijnen. Bijna ln alle kroeg- van New York staat een toestel, soms met een scherm van anderhalve meter. Het programma vermeldt vrijwel de hele dag basebalwedstryden, worstelen (ook door dames), sensationele boks wedstrijden, voethal enz Soms zijn er goede muzikale shows, toneelstukken en behoorlijke films, al zijn de laatste op oorschrift van de filmmaatschappijen minstens 15 jaar oud. Ook sommige religieuze uitzendingen worden druk beluisterd, b.v. van ds Percy Crawford, die optreedt met zijn gezin en een koortje Deze uitzending wordt door de luisteraars zelf betaald, terwijl alle andere worden gefinancierd door grote maatschappijen, die via de televisie hun propaganda voeren. In Canada 175.000 lege boerderijen De heer Hoek heeft ook Ned. emigran- •n in Canada bezocht. Binnenkort zal hij ver de N.CJt.V. vijf vraaggesprekken laten horen. De Canadese staatssecretaris voor im migratie. de heer Fortier, vertelde, dat zijn land de eerste twee genei aties nog wel 20 millioen immigranten zal kunnen opnemen. Op het ogenblik staan nog 175.000 boerderijen leeg, deels doordat zoveel jonge boeren sneuvelden, deels doordat in de nieuwe industrieën meer geld te verdienen is dan op het platte land. De Nederlanders hebben een soort heer Hoek vroeg zich af, i naar Curagao en niet naar de 25.000 Ne derlanders in Canada predikanten wor den gestuurd. Julianakanaal kan stroom leveren Drie waterkrachtcentralen zouden 80 millioen KW-uur kunnen opbrengen Prof. Gelissen heeft voor de Provin ciale Staten van Limburg verklaard, dat men, gebruik makend van het ver val van het Julianakanaal aan de slui- zen Bom, Maasbracht en Roosteren, drie^*"" waterkrachtcentralen zou kimnon bo"- wen met een gezamenlijk vermogen van 80 millioen KW-uur. Deze stroom zou belangrijk goedkoper zijn, dan die, welke door de gewone centralen wordt geleverd. APRIS-BATALJON LOOPT OVER. In Keboemen, in het Zuiden van Midden-Java, is een geheel bataljon van de Apris overgelopen naar de Angkatan Oemmat Islam, een Mohammedaanse extremistische strijdorganisatie, die tegen de overeenkomsten van de Ronde Tafel- Conferentie is. Aldus meldt een Ass. Press-bericht. WEERBERICHT Plaatselijk buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: i Zwaar bewolkt met opkla ringen en plaatselijk buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koel. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DONDERDAG: Zon 5.04—20.28. Maan 22.1411.19. 5 Augustus LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1