Micuiuc iCcitedie G&mranl Leopold zal in September '51 aftreden en thans tijdelijk gezag overdragen Socialisten met dit standpunt accoord en „mars" afgelast Bijeenkomst Veiligheidsraad over China en Korea Wist U Motorbootje liet een spoor van inbraken achter DINSDAG 1 AUGUSTUS 199B BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408 Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 1'1£N: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8185 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIOKAAL DAGBLAD Voor Lerden en Omstreken „Staatoasiict; Is gfitblmo mgn bert ta tcaficospoet" ERVARINGEN VAN JONGE LIFTERS De Koningskwestieopgelost In aansluiting aan hetgeen gisteren in een deel onzer edities reeds werd vermeld, laten wij thans het zeer belangrijke Reuter-bericht volgen: Koning Leopold en de drie grote Belgische partijen zijn vanochtend over eengekomen, dat de Koning tijdelijk zijn bevoegdheden dient over te dragen aan zijn zoon. Prins Boudewijn. Koning Leopold zal aftreden, wanneer zijn zoon op 7 September 1951 de leeftijd van 21 jaar bereikt. Dit besluit werd op het paleis te Laeken genomen, na een vergadering van vier uur in de vroege ochtend, waarbij de Koning de vergadering presideerde. De voorzitter van de Belgische Socialistische partij, Max Buset, verklaarde na afloop, dat hij het bekend gemaakte communiqué over de Koningskwestie als een „voldoening schenkende oplossing" be schouwt. Men mag derhalve aannemen, dat de „opmars naar Brussel" der demonstranten is afgelast. Mars naar Brussel was begonnen Nadat wy het bovenstaande geschreven hadden, kwam het bericht uit Brussel, dat thans het „Nationale Comité voor ge meenschappelijke actie" officieel de „mars naar Brussel" inderdaad heeft af gelast. Wij herinneren eraan, iïat het be vel tot staken van de mars slechts ge geven zou worden, als de Koning de hem gestelde eisen zou hebben ingewilligd.' Max Buset, d£ voorzitter van de socia listische party, verklaarde* vanmorgen achter: „Het ls nu te laat, om de „mars Brussel" te doen stoppen, daar velen Vanochtend kwart vóór zeven heeft de minister van Onderwijs, Harmei, aan de journalisten de volgende tekst voorge lezen, zoals die door het „paleis van Lae ken" en het kabinet van de eerste minis ter werd vastgesteld. De Koning, aldus de verklaring, heeft de vertegenwoor digers der drie traditionele partijen ont vangen. Deze hebben hem medegedeeld, dat zij een einde wensten te zien aan de crisis, die het land doormaakt. Zulks in eerbied vcfor de monarchie en de dynas tie, alsmede met verzekering van de een heid der Belgen. Hierop heeft de Koiljng geantwoord: Zolang de crisis, verporzaakt door de Ko ningskwestie in België duurt, heb ik Steeds gemeend, dat de eerste maatregel erin moet bestaan, de grondwettelijke orde te herstellen. Ik was steeds de me ning toegedaan, aldus de Koning, dat het mijn plicht was in te gaan op de wens, de uitoefening van mijn grondwettelijke pre rogatieven, te hervatten. Dit is wat ik gedaan heb op 22 Juli j.l. In mijn bood schap tot de natie op 15 April 1950, heb ik eraan herinnerd, dat ik mijn rol als staatshoofd slechts uitoefende buiten en boven de partijen, zodat ik in de gelegen heid was in ogenblikken van crisis een bemiddelingsrol te kunnen vervullen. De vorst pleit voor zijn zoon Sedert mijn terugkomst in België, heb ik met spijtige droefheid vastgesteld, dat de hartstochten, welke de Belgen om mijn persoon verdeelden, in plaats van te luwen, waren toegenomen en aan het vaderland ernstig nadeel dreigden te be rokkenen, en dit nog wel op een ogen blik dat de internationale situatie een versterking van 's lands saamhorigheid meer dan ooit noodzakelijk maakte. Het is in deze omstandigheden, dat ik besloten heb, de regering en het parle ment te verzoeken, zoals ik het in mijn boodschap van April jl had gesugge reerd, een wet aan te nemen, welke de machtsoverdracht op mijn zoon, Prins Boudewijn, zal verzekeren. Deze c dracht van de koninklijke macht op Prins Boudewijn schijnt mij de vereiste stap naar de oplossing, welke de^troons- bestyging van de erfprins mogelijk moet maken, wanneer hij zijn burgerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, in dien. naar ik hoop, de, in het vooruit zicht gestelde, verzoening rond mijn zoon verwezenlijkt zal zijn. Ik neem derhalve deze ernstige beslis sing, nadat ik van bevoegde personen de verzekering heb ontvangen, dat de drie nationale partijen de meest loyale poli tieke medewerking aan mijn zoon zullen verlenen en alles in het werk stellen, rond hem de eendracht der Belgen tot stand te brengen. Ik wens dat op het ogenblik, aldus de Koning, waarop zich een bevredigende oplossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tyd, de belangrijke sociale en culturele vraagstukken weldra langs de normale weg van ons democratisch regiem, een oplossing zullen vinden. De verklaring werd besloten met een dringend beroep tot eendracht en het verlenen van loyale medewerking aan zijn zoon bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten. reeds lang op weg zyn. „Ik, Max Buset, zal echter per radio order geven aan de betogers om zich, by aankomst in Brussel, naar het.... socialistische hoofdkwartier te begeven. Voorts had Buset de autoriteiten ver zocht, om aan de politie opdracht te geven, zeer gematigd op te treden. Uit Brussel werd dan ook gemeld, dat de in de straten van Luik en Charleroi ver zamelde menigten, die in spanning ge wacht hadden op de verklaring van de Koning, reeds vroeg begonnen waren, met naar Brussel op te trekken. Demon stranten hadden zelfs op straat „vreugde aren" ontstoken. Over de „politiek-juridische" gang van zaken betreffende de tijdelijke gezags- afstand van Koning Leopold, delen wij nog mede, dat vanmorgen even na twee uur de besprekingen tussen de Belgische partyleiders waren afgebroken en dat daarna het bestuur van de socialisten bijeen kwam voor een geheime zitting. Na deze bijeenkomst werd verklaard, dat de drie partijen. Katholieken, Libe ralen en Socialisten, aanvankelijk over eenstemming hadden bereikt over de tekst der Koninklijke proclamatie, doch dat de vorst had verzocht om een be langrijke wijziging, waardoor de gehele betekenis van de tekst zou worden ver anderd. Deze „ingrijpende veranderingen" werden echter verworpen, omdat zij slechts, aldus Spaak, een „dwaze betekenden.' Prinses van Rethy naar Z.-Frankrijk Hoewel hieromtrent nog niets defini tiefs is verklaard, is premier Duvieusart van mening, dat er wel geen verande ring in de samenstelling der regering zal worden gebracht. In zoverre is België Twee mensen in de storm: Koning Leopold en Kroonprins Boudewijn. Zelden was in de historie de figuur van een vorst zozeer de oorzaak van diepgaand meningsverschil als thans in België. Onder de druk der omstan digheden heeft Koning Leopold besloten, zijn eigen belang achter te stellen bij het welzijn van België en zijn bevoegdheden tijdelijk over te dragen aan Boudewijn, tot de Kroonprins 21 jaar is en hij zelf de troon mag bestijgen. Ontsnapte inbreker toonde politie zijn hielen En steelt by elkaar, wat hy nodig heeft Nog steeds -is de 33-j. schilder J. S., die Vrijdag in het politiebureau te En schede twee deuren forceerde en ont vluchtte, de politie te slim af. Kort na zijn ontsnapping zagen twee marechaus sees hem in de buurtschap Ussele op een uit het politiebureau gestolen fiets rijden Zij herkenden S. en vroegen, wat hij zo vroeg op stap deed- De uitbreker ant woordde. dat hij was vrijgelaten. De marechaussees sommeerden hem, op zyn fiets voor hun motor uit te rijden. Ogen schijnlijk gewillig voldeed S. aan dit bevel, maar plotseling sprong hy van zijn fiets en wierp deze voor de motor. Hij rende de weilanden in en verdween Thans is hij op een ander rijwiel gezien Ook moet hij een leren jas hebben ge- longen overleden na klap van meisje i gis- De 16-jarige scholier V. d. Berg teravond op de Westerweg te Heiloo overleden ten gevolge van een harde klap, die hem werd gegeven door zijn buurmeisje, de 25-j. mej. S. Het meisje gaf de jongen een draai omdat hij onhebbelijk «as geweest. Dej jongen slapte op zun fiets, maar hu had 2ljde verwacht. nog maar enkele meters gereden, of het rijwiel begon te slingeren en V. d. B. kwam zo ongelukkig te vallen, dat het stuur in zijn buik drong. Enkele uren Later overleed hij. Men vermoedt, dat de jongen een flauwte heeft gekregen Nieuw optiedenvan Malik Voorrang voor Amerikaanse resolutie, welke de aggressors scherp veroordeelt Unie !had de volgende programmapunten voorgesteld: 1. De vertegen woordiging van Chi»a in de Ver. Naties. 2. Een regeling van de kwestie Korea. Het Russische voorstel kwam juist een uur Jater binnen, nadat Amerika zijn eigen resolutie had ingediend. In deze laat9te resolutie wordt Noord-Korea veroordeeld wegens uittarting der Ver. Naties en worden alle leden der V.N. opgeroepen zich te onthouden van hulp aan de Noord- Koreanen. Volgens de procedure, zal de Amerikaanse resolutie voorrang hebben boven de Russische, als de Koreaanse kwestie ter sprake komt. Noorwegen, Engeland en Frankrijk, I einde -te maken aan de Koreaanse oor hebben gezamenlijk een resolutie inge-l log door Aziatische bemiddeling. Zulks de economische en sociale gelukkig te prijzen, dat, door deze hou ding van Koning Leopold, een formele burgeroorlog met bloedvergieten v komen is. De regering had voor het val, dat de toestand nog dreigender zou worden, de meest drastische maatregelen genomen. Zo hadden o.a. de Belgische troepen en gendarmes de vliegvelden bezet om de installaties te beschermen. Zelfs gisteravond werd te Brussel nog met de blote vuist gevochten. In een der straten in het centrum der stad ver brandden woedende betogers duizenden exemplaren van het linkse blad „Le Soir", waarin op een, opvallende, plaats i foto van Boudewijn stond. Maandag de namiddag was het personeel der drie grote Brusselse stations eveneens in staking gegaan en lag het verkeer ge heel stil. Ook de verbindingen met Am sterdam en Parijs waren verbroken, en vrijwel het gehele spoorwegverkeer van Brussel was stopgezet. Zulks had ten gevolge, dat vele reizigers onvrijwillig tot kampeerders in de open lucht wer den „gebombardeerd". In de Belgische hoofdstad deden ge ruchten de ronde, volgens welke Koning Leopold zich naar Engeland zou bege ven, maar zulks werd door de Britse regering ontkend. Andere berichten wyzen erop, dat de echtgenote va Koning, de Prinses van Rethy, niet België zal terugkeren. Vermoedelijk zal zij begin Augustus naar Zuid-Frankryk vertrekken, waarna Koning Leopold zich by haar zou voegen. Vermelden wij nog, dat de slachtoffers van het incident te Grace Berleur morgen begraven worden en er wordt voor deze droeve plechtig heid grote belangstelling van Waalse organen der V.N. worden verzocht bur gerlijke hulp aan Korea te verlenen en' generaal McArthur onvoorwaardelijke steun ontvangt. Deze resolutie werd aan vaard, met alleen de stem van Joego slavië tegen. Toen Warren Austin zijn, hierboven vermelde, resolutie indiende, legde hij er de nadruk op, dat niet alle landen der Ver. Naties by haar optreden in Korea de gewenste steun bieden. Austin wees erop, dat morele, zo niet materiële steun aanNoord-Korea werd gegeven, hetgeen te beschouwen was als hulp aan een vijand der Ver. 1 Naties, hetgeen een hoogst ernstige zaak ertegenwoordlger van Zuid- Korea heeft verklaard, dat thans i millioen Koreanen bittere nood leden, verstoken zijnde van onderdak, •oedsel, kleding en medische hulp. Max Buset, de leider der Belgische socialisten, een der felste tegenstan ders van Koning Leopold, moest door de radio, na het bereikte accoord, een soort „wapenstilstandsboodschap" uitzenden naar de socialisten, die by tienduizenden naar Brussel marcheerden Nog meer oorlogsbodems voor de R.I.S. Het moet nu uit zijn, aldus Rijksbehoud Bestuursleden der stichting Rijksbe houd hebben een adres gezonden aan dr Drees, waarin zij verklaren, met ontstel tenis te hebben kennis genomen van het nemen van het kabinet om opnieuw oorlogsbodems over te dragen aan de R I S. (republiek Indonesia), hoewel deze repubilek in strijd met de gesloten over eenkomsten, haar machtsmiddelen ge bruikt om het officieel zelfbeschikkings recht der volkeren in Indonesië vernietigen. De Nederlandse regering is verplicht, het zelfbeschikkingsrecht van de Repu bliek der Zuid-Molukken te erkennen n te waarborgen. Het adres dringt er op aan, dat d« regering regering de R.I.S. zal noodzaken, de aggressie tegen de Republiek der Zuid-Molukken te staken. Tevens ver langt het adres, dat Nederland de aar wapenen,'voedsel en medicd^n Ambon zal verzekeren Aan Zaandamse jongensstad bouwen 120 knapen Honderdtwintig jongens van 9 tot 13 jaar begonnen gisteren in Zaandam met de opbouw van hun jongensstad. In drie weken hopen ze klaar te komen. Het teriaal is van verschillende kanten schonken. Wanneer de proef slaagt, ko men er volgende week Maandag nog 120 knapen bij. Ze hebben een speciaal poort" nodig. Wij herinneren eraan, dat als avond acht uur de Veiligheidsraad bijeenkomt, de Rus Jacob Malik het voorzitterschap zou overnemen, na een boycot van de Raad van zeven maanden. Voor de vergadering van vanavond, heb ben, aldus Ass. Press, de Russen de agenda nog niet ingediend. Rood China wilbemiddelenl BLIJDE GEBEURTENIS IN ENGELAND OP 12 AUGUSTUS? In Britse hofkringen verwacht men, dat de blijde gebeurtenis in de Engel se Koninklijke Familie op 12 Augus tus zal plaats vinden. Prins Philip is voor een maand met verlof naar Londen gekomen, waar Prinses Elizabeth rustig in haar huis verblijft. De Koning en de Koningin gaan gewoonlijk 9 Augustus met zomer- vacantie naar Schotland, maar ver wacht wordt, dat zij nu niet vóór 15 Augustus zullen vertrekken. Nog meer Amerikanen onder de wapenen Tegen 1 September zullen vier divi sies van de National Guard, de Amerik. territoriale troepen, voor actieve dienst onder de wapenen geroepen worden, ter wijl de le en 2e divisie der marine op volle sterkte zullen worden gebracht. Reeds zyn 2 luchtgroepen van de m: reserve opgeroepen. DAT de vice-voorzitter van het Indiase verbond van vakverenigingen, Daya Ram Beri momenteel ons land bezoekt. DAT voor de kankerbestrijding f 1.200 Ls bijeengebracht tijdens de promotie- degradatiewedstrijden van de KNVB en een zelfde bedrag door de voetbalver eniging Zeeburgia. DAT de eigenaars de houtmolen „De held Jozua" te Zaandam, een van de drie paltro*kmolens in ons land, in bedrijf willen gaan stellen tijdens excursies. DAT jhr mr dr M. Clifford Cock Breugel. die zich niet herkiesbaar stelde als voorzitter van de prov. Utrechtse bond voor vreemdelingenverkeer, is op gevolgd door mr E. A. M J. v. d- Weijer. an Bunnik. DAT de gemeente Ermelo (met één o) op 1 Jan. 1951 zal worden gesplitst gemeenten Ermeloo (met twee o' Nunspeet DAT sedert vanmorgen half acht de treinenloop over de spoorbrug over de Waal te Zaltbommel weer normaal is. DAT de tentoonstelling Amsterdams goud en zilver in museum Willet Holt- huysen te A'dam is verlengd tot 31 Augustus. DAT bü de algemene spaarbanken ln Juni werd ingelegd 34,7 millioen terugbetaald 37,6 millioen tegen eerste half jaar van 1950 resp. 233 mil lioen en ƒ201 millioen. i 5 tot 16 werd althans medegedeeld door „officiële zegsman" van het Bri menebest. Volgens hem houden deze be middelingspoging en de terugkeer Rusland in de Ver. Naties met elkaar verband. Hy had zijn informaties indirect de Chinese premier, Tsjou En Lai. Rood China zou de Koreaanse oorlog te beëindigen door bemiddeling Aziatisch land. In geen geval wenste China betroliken te worden het huidige conflict en het Chinese standpunt was dezer dagen formeel ter kennis gebracht van de Indische ambas sadeur te Peking K. M. Pannikar. Op het dep. van Buitenlandse Zaken in Den Haag is vanrti de periodieke conferentie begonnen van de v\jf landen het Pact van Brussel. Midden achteraan ziet men minister Bevin; links op de voorgrond ministe Schuman en rechts minister Stikker. Vreselijk bloedbad op Ceram T.N.I. gebruikt burgers als schild Dr J. P. Nikijuluw, zaakgelastigde var de Republiek der Zuid-Molukken in Ne derland, heeft opnieuw berichten ont vangen, waaruit blijkt, dat op Boeroe er Ceram gevochten wordt. Te Piroe op Ce- ram heeft de T.N.I. gevangen genomen Ambonnese soldaten en een aantal bur gers gebruikt als schild by hun opmars tegen de Ambonnese stellingen. Noodge dwongen hebben toen de Ambonnese verdedigers het vuur geopend, waardoor deze gijzelaars allen om het leven kvvt men of gewond werden. De T.N.I. leed zware verliezen en de vluchtende T.N.I.- ers zijn door de plaatselijke bevolking onschadelijk gemaakt. Er woedt een selyke strijd op Ceram tengevolge va onmenselijke schertdingen van het logsrecht door de T.N.I. en de inbreuken op de verdragen betreffende behandeling van gewonden, gevangenen en burgers. Er wordt geen kwartier gegeven en ge vraagd. Slechts de Verenigde Naties kunnen aan dit bloedbad een einde maken, als zij ingaan op het aanbod van de Repu bliek der Zuid-Molukken, dat er een vrije en geheime volksstemming wordt gehouden onder internationaal toezicht. Jaarlijks dankoffer Unie-collecte, worden gehouden. Te recht ls opgemerkt, dat het aantal col lectes in onze tijd zo geweldig toeneemt, dat de mensen er beu van worden en niet meer of heel weinig geven willen. Deze begrijpelijke collecte-moeheid zou het gevaar kunnen opleveren, dat de Augustus-collecte gelijkgeschakeld wordt met alle andere inzamelingen. Er zijn al zoveel collectes, die Unie-collecte is feite- bodig, laten we die maar door- Zo wordt er door menig goed an het Christelijk onderwijs ge sproken. Geheel ten onrechte intussen. Wie zo spreekt, geeft onze school en het kind een slag in het gezicht, breekt de band met het verleden en onthoudt Christelijke actie op schoolge bied de zo hoog nodige steun. Daarom is het nodig, dat ons Christe lijk volk telkenjare weer bepaald wordt bij de grote betekenis van deze Augustus- collecte. De datum van 3 Augustus (al wordt niet overal juist op deze dag de collecte gehouden) is niet willekeurig ge kozen. Deze datum toch is de dag. waar op in 1878 het smeekschrift aan de Ko ning werd aangeboden. In dit smeek schrift, dat door meer dan 305.000 per- nen was getekend, werd o.m. gezegd: .Zolang dat woord in ere was, heeft de Almachtige, mee door uw doorluchte •aderen, ons land steeds mildelyk ge zegend. En omdat wij aan dat woord geloven, nóg geloven met ons hart, Sire, hebben wij bijna allen bij de Heilige Doop ?nmaal plechtiglijk voor de God uwer i onzer vaderen de gelofte gedaan, om nze kinderen in hun opvoeding bij dat oord te houden. Daarom lijk. S/room van kraakjes begon in Warmond Beruchte Amsterdammers doorkruisten als sportliefhebbers het land Drie beruchte „zware jongens" uit Amsterdam, die als onschuldige water- sportliefhebbers in een motorboot door ons land reisden, zijn te Kampen ontmaskerd. Ze hebben een hele serie inbraken op hun geweten. Het begon in Warmond, waar zij in Juni twee zomerhuisjes plunderden, die gehuurd waren door Hagenaars. Hier viel hun een aanzienlijke buit in handen. Aanvankelijk stond de politie voor een raadsel. Maar hoe meer het onderzoek vorderde, hoe meer men er van overtuigd raakte, met een paar beruchte Amster damse inbrekers te doen te hebben. Daarom besloot de politie de gangen van deze heren met hun vriendinnen te vol gen. Al spoedig bleek, dat de Amster dammers van plan waren met de wit geschilderde motorboot Okkle een tocht tan maken. De reis ging via Leiden, Warmond, Utrecht, Wageningen en Zut- phen naar Kampen en werd gemarkeerd door een spoor van inbraken, langs de waterkant en op het land, want een van het drietal beschikte over een auto en volgde langs de weg de boot. Zowel de Inbrekers als de politie gingen zeer voorzichtig te werk. Op een gegeven ogenblik kreeg de Okkie zelfs een andere kleur en een andere naam. Dat mocht echter niet baten, want na een reis van drie weken ar riveerde het scheepje in Kampen en hier klapte de val dicht. Op het moment, dat de drie mannen met een aanzienlijke buit in de avond weer aan boord wilden gaan, werden zij door zes politiemannen gegrepen. De boot en auto werden in beslag genomen, ter wijl in de respectieve woningen te Am sterdam huiszoeking werd gedaan. Door deze snelle manoeuvre van de politie ge lukte het, vrijwel de gehele buit van alle inbraken, die ln de afgelopen maand wa ren gepleegd te achterhalen. Bovendien legde de politie de hand op een stel uiterst moderne Inbrekerswerktuigen. stil i toevlucht tot Uwer Majesteit het op Uw Koninklijk hart te binden, of >ch Uwe Majesteit believen mocht, hoge medewerking tot zulk een ver ergering van het ons aangedane onrecht nmer te verlenen, en U alzo te smeken: .Plaats. Sire, onder zulk een wetsvoor- dracht Uw Koninklijke handtekening bede Is door onze grootvaders en i gericht tot de Koning. Zij deden Dor hun kinderen, maar ook voor de onze. Zij deden dit om een vrije school met de Bijbel te verwerven, de school die wij ïans dank zij hun strijd, hun offer hun gebeden bezitten mogen. De bede werd helaas niet verhoord. Op Tl Augustus tekende de Koning de wet. sprak de vrome Elout: „Geloof niet, mijnheer de minister, dat de teleurstelling in mijn verwachting, al baart zij droefheid, mij moedeloos .akt." Deze mensen, „kleyne luyden", waren met Elout eens. Ze hielden vol en als herinnering aan de 3e Augustus, als protest tegen de liberale tirannie en als blijk van hun onverwoestbaar geloof in e zaak van het Christelijk onderwijs, erd toen de Augustus-cofcecte ingesteld. Jaar op jaar zou deze collecte worden gehouden. Ze zou in ons Christelijk volks- Is een opgericht teken, da komende generatie herinnerend aan da- bange strijd. eeds weer werd de collecte ge houden. Elk jaar verscheen het Unie blaadje en grote en kleine giften spraken de grote liefde voor het Christelijk onderwijs en van de band aan het ver leden. Zelfs in de donkere oorlogsjaren bleef ons volk trouw aan de aloude Unie- of Augustus-collecte. bange strijd is door God ten slotte bekroond met de overwinning. Wij mogen itten, waarnaar in 1878 onze vade- khalzend uitzagen. -om moet deze collecte jaar op jaar met groot élan gehouden worden. Als dankoffer aan de Here, die ons zo ■ate rijk zegende. Als ereschuld •adere die Wilde beesten enkele uren op Schiphol Byna driehonderd apien, twee berg- beren, ontelbare tropenvogeltjes, een lui paard en een zwarte panter waren giste ren voor e. .tele uren de gasten van Schiphol. Gezagvoerder De Jager had ze met zyn vracht-Skymaster de Limburg van Singapore naar Schiphol vervoerd om ze van daar weer te verzenden naai New York. Brussel. Ane'Jooir -n Artis Drie rhesu« are. -3 stolei tificeren". De drie mannen en de drie i-aarvan er twee de boottocht niet had den meegemaakt, maar voor de opslag der gestolen goederen zorgden, zijn gis teren voor de Officier van Justitie geleid. Het is niet uitgesloten, dat de mannen nog meer inbraken op hun geweten hebben. Ontslagen bij Nat. Luchtvaart Laboratorium Aan ongeveer 60 man personeel van het Nationale Luchtvaart Laboratorium is per 31 December van dit jaar ontslag gezegd. De maatregel is een uitvloeisel van de financiële toestand van het Rijk, die het nodig maakt, dat er op dit on derdeel wordt bezuinigd. De werkzaam heden van de commerciële directeur, jhr F. C. Beelaerts van Blokland, zullen aan ir A. Boele worden opgedragen, die aan het laboratorium is verbonden. EEN NIEUWE POSTZEGEL. Op de post. lale Hof Justitie in Haag, zal deze postzegel aan kunnen treffen. Er zyn zegels van twee en in het beeld s de naam van het Hof aange bracht: Court nternationale ie justice. Het ontwerp is van Harty. Wim Slijkhuis zal op Zaterdag 5 Aug. do.- de vereniging „Wassenaar" deelne- :---':ikse estafetteloop, wei toen veelszins gering inkomen grotere offers brachten. Als stimulans voor onze kinderen, opdat zij leren zou den dat de zaak Gods altijd een zaak van het offer zijn moet. Is dus de Augustus-collecte een zaak die ons door de historie is opgelegd, zij heeft niettemin ook voor het heden haar practisch nut. Ze is ook nu nog dringend nodig. Onze ruim zeventig jaren oude „Unie, een school met den Bijbel" voert nog met jeugdige veerkracht de propa ganda voor onze vrije Christelijke scho len. Daarvoor is het nodig, dat haar kas van jaar tot jaar versterkt wordt, want er is nog altijd een strijd naar buiten ook verdieping en beiyning Wat wjj v kinderen bez hebben voor Onze kinderi schapen 1 >r onze normaal-begaafde ten willen, moeten we ook iet minder begaafde kind. t die door God werden ge- ?en omsluierde geest, i ook Christelijk onderwijs ontvangen en hetzelfde verlangen wij voor onze kleuters. Voor deze doeleinden is veel geld nodig. Mochten er desondanks plaktsen zijn, waar men over zoveel middelen beschikt, dat de Augustus-collecte „overbodig" is (ze is dat echter nooit) welnu, laat men daar dan denken aan onze Zuiderburen. In België is thans een open deur voor het Evangelie, ook en juist door middel van het Christelijk onderwijs. De scholen daar zijn klein in aantal en arm aan middelen. Zij schreeuwen om hulp. Een overvloe dige Augustus-collecte. voor een deel af gestaan aan onze Vlaamse broeders, zou daar de zaak van het Christelijk onder wijs ongemeen kunnen bevorderen. Zo ziet go, dat de zaak van Gods Koninkrijk op het terrein van de Christelijke school, nóg als in de dagen onzer vaderen, onze offers vraagt. Laten we dan geven met milde hand. P. de Zeeuw J.Gzn. WEERBERICHT wacht Vrij koel Tot morgenavond t De Bilt: Zwaar bewolkt met opkla- nngen en op de meest* plaatsen enkele buien met kans op onweer. Meest ma tige, Zuidwestelijke w:n4. Vry koel. (Opgemaakt :e 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1